Do të vras, më ke përgojuar gruan në libër… Shkaku i incidentit Blushi në Elbasan, krejt banal

March 6, 2016 14:54

Do të vras, më ke përgojuar gruan në libër… Shkaku i incidentit Blushi në Elbasan, krejt banal

Duket se më shumë se qëndrimet e tij kritike me qeverisjen e PS-së, shkaku i asaj që ka ndodhur në Elbasan me deputetin Blushi janë aludimet për një nga gratë e familjes Sejdini në librin e tij të fundit, Kandidati.

Të pranishëm në sallë pohuan për DITA se ai ka qenë i padëshiruar në sallë nga njerëzit e kryetarit të Bashkisë, Qazim Sejdini, madje dhëndri i këtij të fundit shumë i acaruar i është afruar dhe e ka goditur duke i thënë pse i ka përgojuar gruan në libër.

E përditshmja Gazeta Shqiptare shkruan sot se të gjithë personat e përfshirë në konfliktin me Blushin janë familjarë të revoltuar të kryetarit të Bashkisë Qazim Sejdini.

Gazeta në fjalë boton dhe emrat e tyre.

Do të vras, më ke përgojuar gruan në libër – mësohet ti ketë thënë Blushit, dhëndrri i Seidinit, sipas GSH-së.

Atij ia ka hequr Blushin nga duart Garda që kishte shkuar të kontrollonte terrenin para mbërritjes së kreut të qeverisë Rama.

Nuk është hera e parë që Blushi sulmohet për shkak të përmbajtjes së librave të tij.

Më herët deputeti shkrimtar ka patur konfrontime me përfaqësues të besimit mysliman që e kanë akuzuar për nxitje të përcarjes fetare në botimet e tij. / Dita /

 

 

March 6, 2016 14:54
Komento

31 Komente

 1. bakiu elbasan March 6, 15:01

  Thashethemexhi si Saliu
  Merren me grate
  Kot i beni reklam se ky keshtu shet ata librat e vet medioker

  Reply to this comment
  • arianit March 6, 15:09

   Ja foli edhe bakiu me origjine turke dhe pasardhes i
   Haxhi Qamilit qe mendon se grate duhen vetem per
   haremin e babes dhe jo te gjykohen. Dhe sa per librat
   e Blushit mos fol kot se si ke lexuar jo per ndonje gje
   por nga menyra se si shkruan dukesh qe lexon vetem
   nje liber ate qe vjen nga arabia dhe nu shkruhet ne SHQIP.

   Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA March 7, 21:16

   Gallate. Ky Blushi thote se u persekutua njesoj si shkrimtaret ne vitet 70. Po a nuk ishte Dhimitri ai qe i persekutonte? Aman more aman, po Dhimitri, gjyshi i Bilbilushit, na ishte Kriekar i Lidhjes se Shkrimkareve te Shqiperise dhe antar i Presidiumit te Kuvendit Popullor, dhe ka firmosur disa denime me vdekje, perfshire poete e shkrimtare me ze ne ate kohe. Bilbilush Blushi ka bere autogol ne porten e mamase, dmth ne poturet e Dhimitrit, kalemxhiut te Hoxhes.

   Reply to this comment
 2. Ben Abazi March 6, 15:07

  Ky Blushi meriton edhe me shume.

  Reply to this comment
 3. . March 6, 15:10

  Si mundet te humbi kohen e gjithe politika me arrogancen letrare te ktij Blushit?

  Reply to this comment
 4. Rilindja vlonjate March 6, 15:51

  Blushi ka shume te drejte per problemet qe ngre ,jane sh. te verteta,por jo ne menyren se si ka dale k/partise soc

  Reply to this comment
  • Nazim March 6, 16:53

   Po te bente detyren si deputet, mbase zeri i tij do te degjohej dhe do te rezononte me njerezit, por kur ai as nuk pjerdh per ate qe e votojne, nuk shkon ne kuvend, por merr rrogen per te shkruar libra, zeri i tij, per problemet qe ngre, nuk tingellon i sinqerte, por thjesht tingellon si motiv politik, jo per te miren e njerezve qe ai perfaqeson.

   Thjesht, Blushi eshte nje idindividualist qe shikon punen dhe perndjek ambiciet e tij dhe nuk punon per te elektoratin. Ja perse njerezit irritohen kur e degjojne te ngreje probleme.

   Reply to this comment
 5. Vasil Puci, Durrës March 6, 15:52

  I kam lexuar me shumë vëmendje të gjitha librat e Ben Blushit. Bile dhe i kemi komentuar. Më shumë se studiuesi Shaban Sinani për temën Ishulli si elitë e refuzuar nuk mund të flasim. Por për librin e fundit “Hëna e Shqiptarëve” mund të këmbejmë ndonjë mendim. – Së pari, Blushi pas ngrohjes globale thekson se ultësira e Durrësit dhe Tiranës do të përmbytet në gropa uji etj. Në kapitujt e fundit thekson se punëtorët e bujqësisë do të punojnë në zonën e Durrësit dhe Golemit. Po ata janë përmbytur?

  – Së dyti, autori Blushi thekson se rilindasit nuk kanë folur e shkruar kundër Turqisë. Po vargjet: “Shqipërinë e mori Turku ju vu zjarr!” Po vargjet: “Kur bëre derr e arinë, ç’deshe që bëre Turqinë?” Po vargjet: “Feja e shqiptarit është Shqiptaria!” Kam dhe mendime të tjera që autori edhe i cek dhe thotë “këto janë hamendësimet e mia”. Ekziston çdo mundësi që Ben Blushi për tezat që hedh mund të bëhet një Zhyl Vern shqiptar pas 2 shekujve.

  Një gjë nuk e kuptoj në deklarimet e Blushit. E kam fjalën si politikan, deputet e shkrimtar. Po jep shumë direktiva i dashur Blushi! Të bëhet kjo, të bëhet ajo gjë. Bëje, kush të ndaloi ta bësh për të mos jetuar në ishull. Mos medito! Na trego si dilet nga ishulli. Pastaj ka dhe blushë të tjerë që unë i quaj profesorë. Jemi lodhur me fishkëllima.

  Reply to this comment
 6. ernest March 6, 15:57

  Blushi eshte shumë arrogant dhe mbivlerëson veten.
  Si ka mundësi që kjo parti e madhe nuk është e zonja të bëjë një kuvend të madh dhe të sqarojë ca njerëz si puna e Blushit që mbasdite nxjerr një roman nga botimi dhe shëtit nëpër Opinion e hedh shashka se do të bëhet kryetar.
  Gjynah për popullin që japin votën për të drejtuar shtetin.
  Mezi dolëm nga balta e Saliut, na del Blushi dhe kërkon kreun. Po vetë si do dalë para popullit Blushi. Çfarë do ju thotë?

  Reply to this comment
 7. Nga Gjin Musa March 6, 15:59

  Ky pasi shkruan një roman rikthehet dhe përrallis në parlament si “shpëtimtari” i situatës aktuale. Të jesh kritik është më se normale, por jo të jesh kritik i pa splica, si thotë populli. Sot kushdo di ta vlerësojë nga distanca kritikën që kërkon shëndoshjen e vetë PS-së dhe të kryetarit Rama, po në të kundërt kuptohet fare lehtë kur kritika është me tendencë pushteti. Dielli nuk mbulohet me shoshë.

  Reply to this comment
 8. Historia. March 6, 16:02

  DY PERCARJET.
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Percarja e turqise ne gege dhe toske, dhe e komunizmit, “ca te nenes ca te njerkes,” jane dy plaget tona me te medha qe ende na ndjekin pas.Kjo pune kerkon shume drejtesi dhe mendje te ftohte.per ti normalizuar.

  Reply to this comment
  • Ekzaktesim i historise March 6, 16:58

   Po percarjet e sotme qe jane me qindra, dhe na i krijoi e pruri Salehi prej serbie perse nuk i permend moj histori gjysmake?

   Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. March 6, 17:17

   Ti nuk je “Historia” por histeria e nje hajvani. O hajvan, lexo dhe meso diçka. E para pellitja jote nuk asnje lidhje me kete shkrim apo lajm koti. E dyta, Turqia aop pushtimi otoman ,me gjithe te keqiat e saj shekullore, prapambetjen prej pese shekujsh, nuk krijoi perçarjen veri-jug apo gege dhe toske, por ate e krijuan Serbet dhe misionaret e tyre Ahmet Zogu se bashku me Sali Berishen. Edhe verisoni perçares, “ca te nenes dhe ca te njerkes” nuk e ka fillesen ne kohen e socializmit te Enverit, por qe ne kohen e Zogut, ashtu sikunder dhe lufta e klasaave apo goditja e kundershtareve eshte trashgimi e kohes se Toptanit dhe nipit te tij Zog-halese, qe u vazhdua nga komuniste te tipit Berishe bythelepiresi.

   Reply to this comment
 9. ziku March 6, 16:03

  Blushi shoku i Frangajt dhe atij qerosit me shkop qe te gjitha shkrimet qe ben i ka me “Kur isha ne Paris, ndersa kthehesha nga Tokio, ne aeroport me doli Filan Fisteku (ky atjeter nje tip VIpi 🙂
  Pra Beni esht shoku ktyre hajdutave t Klanit.
  Kaq mjafton

  Reply to this comment
  • opozitar i sfilitur March 6, 16:04

   o Ziku po edhe Rama shok i Frangajt eshte madje me keq akoma.
   Blushi e ka shok, kurse Rama eshte nje zagar i Frangajt dhe gjithe atyre qe kane ber leke nga thesi i taksave te shqiptarit

   Reply to this comment
 10. Shqip March 6, 16:07

  Nqs Blushi I ka pergojuar gruan duke u munduar te injorone femren shqiptare dhe ate myslimane, duke u munduar te tallet me personalitetin e atyre bijave, motrave, dhe grave elbasanase qe luftuam dhe dhane jeten, ( qe ky debili Blushi te kishte mundesine sot, behej deputete….etj ) per Shqiperine e lire, masa me minimale qe duhet te merte eshte ti hiqet mandati I deputetit, dhe TI kalojne gjykates, pasi jo vetem qe po shkak tone konflikt ne cift, duke sjelle ndoshta edhe divorcin, e duke lene femije jetime…..etj, pra duke sjelle probleme sociale per gjithe shoqerin, por edhe duke injoruar figuren e femres myslimane.

  Blushi ende nuk ka kuptuar se nuk eshte depumbret, por deputete me votat e grave myslimane…
  Te denohet sipas ligjit dhe jo sipas maligjit TE Berishes.

  Reply to this comment
 11. elbasanasi March 6, 16:45

  Mire se ky kollovari i Qazim Sejdinit e ka sulmu Blushin se i ka shkruar per gruan ne liber, po ato tjeret pse e sulmuan? Gjitheve i ka shkruar grate Blushi ne liber? GSH boton listen me ato qe sulmuan Blushin, botojeni. Do shikoni se jane komplet rrogtaret e Bashkise Sejdinit dhe plot katunar librazhdi te prure nga Taulant Balla qe nuk i njeh askush ne Elbasan.

  Reply to this comment
 12. Sofra March 6, 16:57

  Njerit i kishte pergojuar gruan.
  Po ktyre te tjereve te bashkise, chfare u kishte pergojuar blushi ?!
  nuk merret njeri me kryetarin e bashkise qe e ka kthy Elbasanin ne prone personale, po vihen ne rresht me mrojt nerin e beut te fshatit

  Reply to this comment
 13. DIA March 6, 17:17

  Me falni po prokuroria ku eshte se kemi nje kercenim me ze e figure, ne cdo vend demokratik do kish filluar procedim penal kryesisht. Mos harrojme qe karcenohet nje deputet dhe jo me nje qytetar i thjeshte.

  Reply to this comment
  • Kariz Matik March 7, 12:12

   Kesaj prokurorie ka 25-vjet qe ja ka ngrene dhia librat, prandaj mos te te duket habi, kur dikush e kercenon dhe e dhunon hapur deputetin e zones, dhe organet “kompetente” rrijne e bejne sehir sikur te mos kishte ndodhur asgje. Pasojat e shkerdhatokracise i ka mbajtur mbi supe populli, kurse tani ka ardhur koha t’i vuajne dhe vete ata qe na e prune.

   Reply to this comment
 14. demo March 6, 18:05

  Parrulla:Me ne fitojne te gjithe!,u hodh nga Sali Berisha para zgjedhjeve te grabitura te 1996.Vertet te gjithe humben,kush parate,kush lopen,kush shtepine dhe te tjere jeten.Rrallekush si Qazim lala e ka praktikuar kete parrulle ne ciflikun e tij Elbasan duke ndare renten feudale me kapot e qeverisjes vendore,te majte e te djathte.Rama kryeminister s`mund te beje skur nuk shikon pallatin e ngritur mbi projektin e tij “Millenium” dhe sheshe e lulishte mu ne qender te qytetit,as nje xhami avanguardiste betoni,krejtesisht ne kundershtim me qendren historike te qytetit.Prandaj revolta per “mbrojtjen e nderit te nenave dhe motrave muslimane” nga penda e Ben Blushit,nuk eshte rastesore.Me lale Qazimin fitojne te gjithe.Ai si nje lale zamani ne ate nahije Elbasani ka menduar edhe per kaurret,sipas perralles se babe Haxhiut,Turqit ne xhami,kaurret ne kishe,shqiptaret ne hale.Kryearkitekti i lale Qazimit eshte kaurr qe vete ne kishe,por Ben Blushi eshte kaurr,qe s`vete ne kishe dhe s`ke ku e kap.

  Reply to this comment
 15. besiani March 6, 20:43

  nuk vlen te meresh me te

  Reply to this comment
 16. turi March 6, 22:44

  Delja qe ndahet nga tufa e ha ujku po me keqja esht kur delet hane njeratjetren delet besnike edhe jeten e japin po bariun nuk e tradhetojn edhe pse drej humneres po shkojn idealin se nderojn ..?

  Reply to this comment
 17. Shahisti March 6, 22:56

  Rrofte Ben Blushi, udheheqesi i ardhshem i lavdishem i PPSHs me ne krye legjendarin Edvin Rama, pasardhes i denje i marksistit te vdekur, por te pavdekshem Enver Bytho Gjirokastra.

  Reply to this comment
 18. Arben March 7, 08:38

  O SHOKET E DITES,

  MOS U PERPIQNI TE MBULONI M…. E EDI RAMES ME SH….., SEPSE DO TE MBYTENI VETE BRENDA NE TE.

  HAHAHHAHAHAHHAHAHAHAHAH

  Reply to this comment
 19. nepi March 7, 11:05

  Aman ju te Dites mos na hapni barku. Ne Elbasan Dhenduret gangestere dhe analfabete te QAZIM KADIM SEDINIT jane ne prone te babes( grave) dhe bejne si o do b…./ Te tjeret ishin qelbesirat injorante qe eshoqerojne Kadimin kudo, qe I bejken kurthet, prapaskenat bashke, qe vjedhin bashke….I njeh Elbasani fytyrat e QELBESIRAVE qe sulmuan Blushin…duke filluar me ate kurven Plake Leta Gjana RAMA RA SHUME POSHTE. E ka blere me pare QAZIMI, se nuk u vu serish per merita ABSOLUTISHT JO…dhe kete e di mire cdo elbasanlli si ata qe eduan si ata qe nuk e honepsin dot MAFIOZIN SEJDINI

  Reply to this comment
 20. nepi March 7, 11:07

  MASKARADE E SHEMTUAR. EDI RAMA REALISHT U MUND NGA BLUSHI DUKE U VENE PERKRAH DHENDUREVE ME KOBURE DHE TURMES LINCUESE TE FRYMEZUAR DHE ORGANIZUAR NGA QAZIM BEU DHE TAO I LIBRAZHDIT. TURP DHE JU TE DITES…DONI TE MBULONI M…POR I KA PLAS ERA KEQ TUNG DITA!

  Reply to this comment
 21. AMI March 7, 11:12

  DITA , KU JENI O FJAL E LIRE JENI SHITUR DHE BLERE TE GJITHE SA NUK LEJONI ASNJE KOMENT POZITIV PER BLUSHIN.
  ED RAMA U FELLIQ NE ELBASAN DHE NE SHQIPRI DUKE LINCUAR KOLEGUN DHE DUKE LEGJITIMITUAR BANDAT E QAZIM SEJDINIT

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*