Dobësohet uragani “Florence”, jo më një stuhi tropikale

September 16, 2018 17:47

Dobësohet uragani “Florence”, jo më një stuhi tropikale

Florence nuk është më një stuhi tropikale. Sipas Qendrës Kombëtare të Uraganëve, ajo është dobësuar, por megjithatë, përmbytjet dhe vërshimet e lumenjve do të vazhdojnë në një pjesë të madhe të Karolinave.

“Ajo vazhdon të jetë një stuhi katastrofike, që përbën rrezik për jetën.” Kështu tha metereologu Zack Taylor për Florencën, që i mori jetën 12 njerëzve.

Pasi të pushojnë shirat, situata e fatkeqësisë pritet të vazhdojë me ditë ose javë të tëra, në kushtet kur lumenjtë kanë dalë nga shtrati.

Ndërsa vazhdon të lëvizë me ngadalë, Florence vazhdon të sjellë shira të rrëmbyer në zonat ku kalon, në pjesën perëndimore të Karolinës së Veriut, në veriun e Karolinës së Jugut e deri në Virxhinians jugore.

Qendra e uraganeve thotë se sot mund të ketë tornado në mbarë Karolinën e Veriut dhe në pjesën lindore të Karolinës së Jugut.

Sot dhe nesër Florence pritet të lëvizë më shpejt, drejt shteteve verilindore Amerikës dhe më pas të rikthehet në oqean.

l.h/ dita

September 16, 2018 17:47
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?