Doda: Konceptimi i shtetit si përzgjedhje dëshirash personale është i gabuar

August 25, 2014 10:56

Doda: Konceptimi i shtetit si përzgjedhje dëshirash personale është i gabuar

Pas njoftimit të kryeministrit Edi Rama për shkrirjen  e INUK dhe kalimin e saj në vartësi të Ministrisë së Brendshme ka reaguar deputetja demokrate Mesila Doda.

Sigurisht që kontrolli i territorit dhe  ndalimi i ndërtimeve pa lejë është një objektiv me rëndësi jetike për vendin, por asgjesimi i strukturave, ndryshimi i kompetencave dhe klientelizmi në përzgjedhje në kryerjen e detyrimeve tek ministrat nuk është as e drejtë, as eficent e as pikpamje serioze për të konceptiuar shtetin”, shkruan Doda.

Ajo vijon më tej, ‘’Dje pamë një strukturë që i hiqet Gjermenit dhe i jepet Tahirit…Dje pamë kryeministrin që kish dalë për të lamëruar një aksion gjelbërimi, por ministrin e mjedisit nuk e pamë gjëkundi në këtë aksion…Konceptimi i shtetit si përzgjedhje dëshirash personale është i gabuar dhe joeficent, heqja e kompetencave dhe mosvlerësimi i dikastereve të ndryshme njësoj është dhe më i gabuar…pasojat i ndjejnë vetëm qytetarët”, thotë Doda në “Facebook”.

August 25, 2014 10:56
Komento

6 Komente

 1. orienti August 25, 11:37

  -Sa mire do ishte te jepje mendime ne qeverine e shkuar,kur kryeministri fliste per muziken,per policine ,bujqesine,territorrin ,maredheniet me jashte per energjine termo…arritjet famoze te ekonamise etj..,vetem per mjekesine nuk tha ndonje dhe drogen gje qe dhe populli puçist dha vleresime puçiste.Ti mire ben.., por nuk ben shume mire!!!

  Reply to this comment
 2. XUME PROTOPAPA August 25, 12:30

  RRUGET E VDEKJES

  Eshte nje rruge ne rrethinat e Romes qe romaket e quajne “La strada della Morte” – Rruga e Vdekjes! Po ta pershkosh me auto me te vertete te ngjall nje ndjenje frike edhe po te jesh vete nje Schumaker, eshte e rrethuar ne te dy anet me ahe shekullore gjigante. Bukurise mahnitese te saj i rrjeshtohen dhjetra te vdekur nga aksidentet e shumta ne vite.

  Lidh Romen me komunen e Zagarolos, aty ku jeton edhe kengetarja e mirenjohur italiane Emma Marrone, apo i shume luftuari nga i gjithe papati i Romes Kardinal Emmanuel Milingo.

  Artisti medioker Edi AuNirthte Rama, i keshilluar nga psikopati Artan Shkreli, njohes i persosur i traditave kulinare shkodrane – pjata karakteristike e kuzhines shkodrane – sipas tij – na qenka “paçamuri me zhigla”, duke qene se perveç Lanes dhe Perroit te Zhanglave ne Surrel, ka pare vetem nenurat e Senes, ka menduar mire qe ti jape gjithe shqiptareve qe do frekuentojne me auto rrugen Tirone-Rinas nje prelud vdekjeje te sigurte.

  “Ta bejme hyrjen e Tirones nje qytet europian” berrberroi me kokepalaresine e tij te larte, po pa na dhene nje te vetem shembull te nje qasje te tille. Jo se te huajt me qyteterim mijevjeçar nuk shijojne bukurine, zgjidhjet jane thjesht teknike, çdo pemezim ne anashkalim te rrugeve apo autostradave eshte rreptesisht i ndaluar per sigurine e perdoruesve te tyre.

  Andaj Mesile gjysme e çamizuar, mos te te vije keq qe nuk ishe prezente as ti as ajo shembelltyra qe do çvarrose gjithe shqiptaret per ti kthyer ne hi, nuk rriten Palma ne Tirone, me siguri kur Edushi yt te pyllezoje Himaren, Vunoin dhe Sanranden e Agron Canes do te te dergoje ftese.

  Reply to this comment
 3. shqip hesapi August 26, 03:55

  Mesila,si eshte palma tek K/M apo u dogj ? Mesila si e ke dafllakun tani se Saliu te dha 9 milion leke per ta freskua.

  Reply to this comment
 4. shqip August 26, 10:18

  Ku keshtu tek palma !

  Reply to this comment
 5. iri August 26, 15:57

  Po ku ishe ti moj pikerene , kur idhulli yt me ‘idete e tija ‘jo si deshira personale na mbyti fare , u tremb e tere bota qe arritem te dytet pas Gjermanise kur keshtu kaq shpejt ? !, kur ndertonim 10700 k.m. rruge kur mbollem 60 milion rrenje ullinj , kur u mbollen malet me arrore, arra , bajame,, lajthi ,kur ndertuam centralin berthamor, kur cuam internetin ne cdo shkolle e klase ne te kater anet e vendit ?,Ku ke qene deri sot pse nuk je ndjere per keto bema te shtetit tend demokrat si deshira personale ! Qe te behet P.D. e qe te kete vertete deputete opozitare duhet te beni distancim te plote nga salizmi si teori e si praktike aventureske e mashtruese.Ti ishe dje ti je prape sot, kujt ja thuaj keto fjale ? Per ne komentuesit ne keto forume eshte me mire se do kemi boll material tju tallim tju shigjetojme, te qeshim sa te na doje qefi.Eshte e dhimbeshme te jesh e tille deputete kur ti ju e partija juaj dhjete e qelbet dynjane, delni te gjykoni te tjeret jo nga permbajtja e reformave por nga forma se si I perceptoni ju, kini nxere edhe nje cunak Salihajni me duket , qe po ben opoziten tuaj, po na ben per te qeshur, KESHTU MESILA APO ME ZILE ME MIRE , MBYLLENI SQEPIN SE JENI BERE VAZI l BOTES

  Reply to this comment
 6. Po,Po August 26, 18:46

  Ku ke qene deri tani,ti zonje e nderuar,modeli me i keq i nje politikaneje,qe nuk ka folur e vepruar kurre me mendjen e vet.Tani perpiqesh te modifikohesh,e te kerkosh per te gjetur vetveten,por….,ka rrjedhur shume uje e zor se te beson kush ne “origjinalitetin” tend .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*