Dojaka: Dështim Idrizi dhe KQZ tentuan marifetin e radhës, por çamët e kanë bërë zgjedhjen e tyre

Redaksia Online May 3, 2013 17:46

Dojaka: Dështim Idrizi dhe KQZ tentuan marifetin e radhës, por çamët e kanë bërë zgjedhjen e tyre

Kreu i Aleancës Popullore Artur Dojaka ka dhënë sot pasdite një konferencë për media në zyrat e kësaj partie, pas ngjarjeve të sotme në KQZ.

Ky Komision mori sot në shqyrtim kërkesën e AP-së për ndryshimin e emrit të kryetarit bazuar në një vendim gjykate. Por në mënyrë të papritur dhe jashtë rendit të ditës një përfaqësues i PDIU kërkoi çregjistrimin e Aleancës Popullore  nga listat e 23 Qershorit. Kërkesa solli pështjellim në sallë. Kreu i AP, Dojaka tentoi të merrte fjalën por u nderpre arbitrarisht nga kryetarja e KQZ dhe e njejta sjellje me moslejim te marrjes se fjales u konsumua edhe ndaj perfaqesuesve ligjorë të AP, të pranishëm në sallë. Juristi i AP-se tha per mediat e pranishme qe “eshte absurde qe te mos njohesh nje vendim gjykate dhe dhjete-fish absurde te kerkohet çregjistrimi i nje partie te regjistruar”.

Perfaqesues te PD-se dhe PDIU-se vijuan me kerkesat e tyre pa lejuar asnje nga te pranishmit e AP-se te fliste. KQZ me 4 anetare u tërhoq më pas për të marrë vendim duke thene se do kthehej ne salle per 10 minuta. Por terheqja per vendim zgjati plot 35 minuta. Mesohet se gjate kesaj kohe  perfaqesues nderkombetare ne Tirane dhe drejtues te koalicionit te majte kane shprehur rezerva te forta per ate qe po ndodhte ne KQZ me AP-ne qe perfaqeson ne keto zgjedhje komunitetin çam.

Pas 35 minutave, KQZ doli me nje vendim qe ishte krejt i kundert nga pritshmerite qe krijoi sjellja e tyre me perfaqesuesit e AP-se. Kryetarja Lefteri Lleshi shpalli qe njihte vendimin e gjykates per ndryshimin e emrit te kryetarit te AP-se dhe qe nuk pranohej e as merrej ne shqyrtim kerkesa e PDIU-se per cregjistrimin e AP-se.

Ne 18 e 30 sot pasdite, disa ore pas ketyre ngjarjeve kreu i AP-se Artur Dojaka doli ne nje konference per media ku tha:  “Aleanca Popullore vjen sot pas një dite të vështirë në KQZ. Ky innstitucion konsumoi sot një tentativë për të mos lejuar pjesëmarrjen e Aleancës Popullore në zgjedhjet e 23 Qershorit. Kjo përpjekje dështoi, në saj të mbështetjes së aleatëve politikë dhe miqve tanë ndërkombëtarë, por është rasti të shprehim zhgënjimin tonë të thellë për mungesëne  profesionalitetit dhe paragjykimet në vendmmarrje të trupës së anëtarëve të mbetur të KQZ-së. E konsideroj të papranueshëm komunikimin e tyre skandaloz me kryetarin dhe përfaqësuesit juridikë të Aleancës Popullore gjatë mbledhjes së sotme. Denoncojmë përpjekjen e mazhorancës nëpërmjet përfaqësuesit të PDIU-së për të kryer një agresion hileqarësh duke dalë jo vetëm nga rendi i ditës por edhe nga i gjithë kuadri ligjor kushtetues i vendit. PSE-të e kësaj përpjekje të dështuar sot në KQZ lidhen me atë që përfaqëson Aleanca Popullore dhe shqetësimin për mbështetjen e  saj të gjerë në komunitetin çam. Garantojmë Dështim Idrizin dhe ata që janë para dhe pas tij se nuk ka marifet apo hilera procedurash që mund të dalin mbi këtë mbështetje dhe vullnet popullor. Çamët e kanë bërë zgjedhjen e tyre në 23 Qershor”.

 

*********

KQZ miraton kërkesën e AP për ndryshimin e emrit të kryetarit, PDIU kërkon çregjistrim

KQZ miraton kërkesën e Aleancës Popullore për ndryshimin e kryetarit. Artur Dojaka është miratuar edhe në KQZ si kryetar i Aleancës Popullore. KQZ shtyu shqyrtimin e kërkesës së PDIU-së për çregjistrimin e Aleancës Popullore.

Momenti i shqyrtimit të kërkesës së AP në mbledhjen e sotme të KQZ u shoqërua me konfuzion për shkak të një kërkesë të mbërritur nga PDIU-ja, e cila kërkonte çregjistrimin e Aleancës Popullore. KQZ është tërhequr për të marrë vendimin dhe disa minuta më pas është vendosur miratimi i Dojakës si kreu i AP dhe mosshqyrtimi i kërkesës së PDIU-së.

Aleanca Popullore është një prej partive të koalicionit të majtë dhe përfaqëson interesat e komunitetit çam. Partia e re e çamëve pritet të jetë një ndër surprizat e zgjedhjeve të 23 qershorit.

 

Redaksia Online May 3, 2013 17:46
Komento

9 Komente

 1. b.kanani May 3, 15:04

  ere shpetimi i berishes cjan keto qe bene,nuk po e ndjen vehten mire.beje ca dite pushim relaksohu pak bej nje xhiro me xhozin neper bote se mos kthjellohesh pak.ti je nga ata cam qe e ke vendin ne shtiz te flamurit.njerez si puna jote e lane camerin ne kete fare derexheje dole me shume premtime por nuk bere asgje,the qe do mbushje autobuzin dhe do shkoje ne cameri te shikoje tokat e te parevepor dhe kaq nuk bere dot,prandaj futu ne xhepat e saliut e mos u ndje se nuk je per pune por per ndonje hajdutllik po.

  Reply to this comment
  • elez May 7, 13:59

   une kerkoj nje shqiperi te re dhe te zhvilluar

   une per mendimin tim duam te hijme ne evropjan

   dhe mos te ngelim prapa botes

   duam nje te ardhmes dhe jo me zen kariken se cili ok

   duam ne se shqiperia te ndryshohet ose ngelim mbrapa botes
   i
   kenaqesija ime eshte te japesh fjalen e burrit ose mos krijo parti me i lenduar popullin sepse populli ka vuajtur shume dhe i ka ardh majt hundes

   edi rama dhe sali te heqin dore

   dhe te futen ato qe jan ne shcoolen e lart ate kam besim

   1duam sa me pare vende pune korropsioni te heqet sa me pare se po nuk ndryshove si kohen enver hoxhes enver hoxha ka qene njeriu me fashist ne shqiperie> qa njerzish jeni ju mor zot a do boheshit naj here njeri si thua apo nuk e kam me vend shifni vendet te tjera me tu knaq shpirti kurse ne shqiperine nuk eshte ndryshuar asnje gje vetem bejne llafe kote nuk mendojne fare qesht kjo shtu as nuk ju vjen keq per popullin zoteri ju e late shqiperine ne krimeve po vreten njerz per dite se nuk ka pune nuk eshte i siguruar me jete nje jete kane njerzit thojshin ca ne anglia shqiperia eshte nje 100 mbrapa nesh .por sikur ti te jesh i varfer ca do beje do te vite inat patjeter kushikon tjetrin qe eshte bos
   ceshte kjo aleanca popullore

   partia shqiptare evropjan , kjo i pershtatet partise te juaj

   meta sali dhe edi kan skadur

   boll me korupsion se na myte majt hundes ok

   3.fruta dhe perimet jane shume te redesishem se ajo eshte e ardhja transportit
   per BE mendoni shume sepse ajo eshte e ardhmja e shqiperise per transport perimesh dhe fruta mos leni tok pa mbjellur ok jam shume i merzitur shume per te ty besoj une kesaj heret do ta jap voten ty por amon mos hi arro atto qe te thashe une deri tani sepse po sbere gje per ndryshimin e shqiperise une nuk ta jam me voten kure ok

   jemi naj 100 te rinje 19 vjeqar per te votuar per ty te shoh mos bej me shume te rinje ne partine tende por merr ate party qe takam shkruajtur ne coment ate partine e shkruajta tash

   per moment nuk ndryshoj partine tenden ta jap fjalen por edhe ti bej dicka per atedheun tend se ne ato jane motrat tuaj dhe vellezrit nenat tuaj babat tuaj ok

   mendo si kur e don nenen tende per shqiperise a ardhur koha per ndryshim tani ok

   edhe per turizmit mendo

   Reply to this comment
 2. x May 3, 15:36

  KQZ, nje shfaqje e shemtuar si zakonisht… por te pakten perfundimi qe i pranueshem

  Reply to this comment
 3. BAY AREA Ca. May 3, 18:41

  KQZ po luan teater , i dha te drejte AP kur kjo eshte Parti e rregjistruar sipas ligjeve shqiptare. Karagjozi Idrizi te shikoj PDIU , Shpk per te punesuar miqte e shoket e tij ne poste, qe i ka dhene sb per t’u lepire e te mos merret me AK, qe tashme eshte konfiguruar qarte dhe prere ne dobi te ceshtjes came, ketij komuniteti i neperkembur, ne te gjitha qeverit dhe se fundi edhe nga Shpetim Idrizi. Do ta shikoni fytyren e vertete te KQZ, kur te vije koha per te diskutuar kerkesat e ankesat qe do te jene me tonelata, ne keto zgjedhje nga ngatrestari dhe vjedhacaku sb. Katershja e KQZ do te funksionoje si gjimnastika e sinkronizur nga cipi i vendosur nga dora vet sb…. Tyc & Toc.

  Reply to this comment
 4. Amant May 3, 21:21

  Gjysem çami Idrizi qe punon per klanin Nano dhe vajzen e tezes se tij Xhoana Nano eshte aty prane berishes qe te mbroje fillimisht bisnesin e kushurires se tij por edhe te rrjepi ca para per veten e tij, se ende eshte ne dite te kijametit.
  Cameria eshte vetem nje fasade per kete marangoz te pangopur.
  Dojaka eshte dhe mbetet perfaqsuesi legjitim i çameve te shqiperise, dhe kush e do çamerine dhe zgjidhjen finale te problemit te saj duhet qe te mbeshtese Dojaken.
  Mos u genjeni o çamer nga Idrizi e Tahiri me nunin e tyre Muhedinin.
  Ju uroj suksese.

  Reply to this comment
 5. Gava May 3, 23:16

  Shoqaten Cameria e krijoi i ndjeri intelektual Abaz Dojaka dhe jo firauni, Idrizi…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*