Dokumentari për objektet e kultit të krishterë në Kosovë ngjall reagime të shumta në Serbi, nuk mungojnë kërcënimet ndaj gazetarit Mema

June 8, 2020 14:52

Dokumentari për objektet e kultit të krishterë në Kosovë ngjall reagime të shumta në Serbi, nuk mungojnë kërcënimet ndaj gazetarit Mema

Emisioni “Gjurmë Shqiptare”, ka transmetuar 6 ditë më parë dokumentarin e titulluar “Mashtrimi serb me objektet e kultit të krishterë në Kosovë”.

Ky dokumentar i realizuar nga gazetari Marin Mema dhe historiani Florent Hasani është pasuar nga reagime të shumta në Serbi, ku janë përfshirë politikanë, historianë dhe gazetarë të ndryshëm.

Lidhur me domumentarin ka reaguar edhe shef i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç.

“Kuptohet që Serbia kurrë dhe me asnjë kusht nuk mund të heqë dorë nga shenjtorët e saj në Kosovë dhe Metohi. Ne besojmë se edhe populli shqiptar, i cili është krenar për historinë dhe traditën e tij të pasur, nuk ka nevojë të përvetësojë historinë dhe traditën e popujve të tjerë” – tha Gjuriç.

Edhe në disa reagime të tjera thuhet se mesazhet e dhëna në dokumentar janë “propaganda e radhës” dhe se emisioni atakon historinë dhe besimin fetar të popullit serb.

Ministria e Kulturës ka folur madje për “provokim” duke shtuar se deformimi i historisë serbe nuk do mund të arrihet asnjëherë.

Reagime të ngjashme kanë ardhur edhe nga opnionistë të ndryshëm, ndërkohë që në forume shihen edhe kërcënime ndaj gazetarit Mema.

Lidhur me këtë çështje nuk ka reagime në Shqipëri.

l.h/ dita

June 8, 2020 14:52
Komento

42 Komente

 1. KORCARI June 8, 15:15

  Mos e caj bythen fare Martin trimi se topet te hane bushtrat serbe.Keshtu kercenuan Edi Ramen ata kermat e ky trapi ra ne kurthin e Serbeve , e neneshkruan cdo mareveshje antishqipetare nga presioni fallco serb , kur Shqiperia e Kosova kane me shume djem trima se kurvat e serbise ..Mos u kthe mbrapa , kerko sa me shume per gjunjezimin e historise mashtruse e fallco serbe vromiaret e pederastet e uraleve. Mos mer shembullin e tradhetareve te bllokut ..

  Reply to this comment
  • Shefqet Cela June 8, 19:04

   Do ndjehesha entuziast nëse SHQIPTARI I VËRTETË, Marin Mema, të bënte një emision për KODIKËT E BERATIT; që t’a kuptojnë të mangëtit nga trutë, të vërtetën e dyndjeve sllave (b.f. sërbët) në Ballkan.

   Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic June 8, 19:57

   Edi Rama nuk i eshte nenshtruar askujte mdjae ase serbise perkundrazi.!
   Ti korcar ja fut kote.!

   Reply to this comment
  • Bravo Marin - Ju sugjeroj emision per Illiricum Sanctum June 9, 00:10

   Bravom Marin. Si gjithmone trim, i mencur, dhe kembengules. Je nje patriot i vertete. Marin, do te sugjeroja qe te beje nje emision per Illiricum Sanctum (Iliria e Shenjte) ku te tregoje se serbet dhe sllavonet e tjere jane te ardhur ne tokat tona ne shek. e VII, me dhune dhe lufte kunder ilireve. Eshte liber ne latinisht, dhe nuk e di nese eshte perkthyer ne shqip. Ne kete liber shpjegohen me hollesi te gjitha Kishat dhe Dioqezat shqiptare ne te gjithe ilirine qe nga kufiri me Epirin shqiptar e deri ne Trieste (zona ilire). Si serbet dhe greket (te dyja palet hajdute te tokave tona te marra me dhune dhe ndihmen e fuqive te medha) hiqen sikur ne ju kemi vjedhur. Kjo eshte taktika per te bindur brezin e ri qe ata jane ne tokat e tyre. Cdo liber historie e thote qarte qe sllavet (kroatet, serbet, sllovenet, boshnjaket dhe bullgaret) u vendosen ne tokat e Ilirise me dhune. Pra ata nuk kane asgje ne keto toka. Ata nuk jane krenare per prejardhjen e tyre sepse ata ishin te pafe. Ne anglisht ju thone ‘hithen’. Edhe fene e Krishtere e pranuan ne Iliri Perandori ilir Kostandini i Madh. Edhe alfabetin sllav dhe germat e tyre i ka zhvilluar nje ilir qe ata e kane bere shenjt i quajtur Cirili (germat cirilike). Pra, hajdutet therrasin kapeni hajdutin. Dhe deri tani kane fituar ne opinionin nderkombetar sepse populli shqiptar ka qene i izoluar dhe nuk eshte lene te studioje historine e vet nga Enver Hoxha. Historianet shqiptare te bejne per te qeshur me ato qe thone. Nuk ka asnje studim serioz te bazuar ne fakte historike nga historianet shqiptar (nuk di se cka shkruar Pellumb Xhufi kohet e fundit me studimin e kohes se feudalizmit). Ka shume studime historike nga arbereshet e italise, te cilet kane pasur mundesi te perdorin bibliotekat dhe materiale te shumta te Venedikut dhe Vatikanit. Koha kur serbet dhe greket genjenin ka mbaruar dhe ata jane te frikesuar se ndergjegjesimi i popullit shqiptar do tju jape fund vjedhjeve te tyre.

   Reply to this comment
   • Niku June 9, 12:17

    Për ty që shkruan:”Bravo Marin…”, të rekomandoj të lexosh librin që është botuar vitin e kaluar nga shtëpia botuese “Dituria”, me titull “Origjina e gollobordasve të Dibrës ( Kalabardhët), me autor Agim R. Kasa. Ky libër historik nuk është vetëm për krahinën në titull, që vërteton origjinën shqiptare, por spjegon si janë formuar kombet e Ballkanit me disa shtresa dhe nga kanë ardhur. Vetëm shqiptarët janë linjë direkte ilire-arbëre-shqiptare, të tjerët janë formuar me shtresa që nga mesjeta e herëshme. Libri është i mbushur me dokumenta të autorëve të huaj dhe plotëson ato që shkruan ti si të munguara. Lexoje se do të më falenderosh.

    Reply to this comment
    • @Niku - Pergjije June 11, 02:12

     @Niku – Faleminderit per sugjerimin. Jam i gezuar te mesoj qe ka shqiptare qe e kane kuptuar rendesine e shqiptarizmit dhe po punojne. Por, per fat te keq, ndersa greket dhe serbet i filluan Akademite e tyre te Shkencave ne 1873 ne e filluam tonen ne 1973. Ata jane 100 vjet me pare se ne. E kane mbushur boten me rrenat e tyre. Tani ne jo vetem qe duhet te punojme per historine tone por duhet te hedhim poshte edhe rrenat e tyre. Sa me shume historiane te punojne aq me mire. Une i sugjerova Marinit te punoje me Illiricum Sanctum (ai e ka permendur cektazi ne dokumentar) sepse aty gjendet te gjithe dioqezat dhe historia e kishave dhe prifterinjve te Ilirise. Propaganda serbe dhe greke perpiqet te na paraqese ne si myslimane qe ti bejne europianet te na urrejne. Ne duhet te tregojme qe ne u beme myslimane me detyrim. Ka njerez qe thone qe ne nuk u beme me detyrim. Por une po lexoja nje liber ku autori shkruan se shqiptaret nese ktheheshin ne myslimane per aresye te perfitimeve te tokes dhe mbajtjes se armeve, nese kerkonin te beheshin te krishtere perseri ata denoheshin me vdekje. Ec tmerrshme! Kjo behej vetem per ne shqiptaret dhe jo per popujt e tjere Ballkanik. Sllavetv mbroheshin nga Rusia dhe Franca dhe greket nga Britania. Ne nuk kishm kush te na mbronte.

     Reply to this comment
 2. ku jane kadarenjte !! June 8, 15:45

  Habitem jo vetem me heshtjen e qeverise shqiptare por me shume me intelektualet eIsmail karederrizuar qe akoma nuk jane ngopur me kokallat e Enverit dhe kur behet fjale qe nje GAZETAR KURAJOZ ATDHETAR eshte i denuar nga shteti serb dhe grek cfare duhet te presin
  .
  Edhe nje rast i pabesueshem si me poshte qe verteton dhe ordhoksine e shqiptareve te Maqedonise ka kaluar ne harrese..

  Branko Manojli ose Branko Manoillovski (maqedonisht: Бранко Маноиловски; i lindur më 2.8.1941, në Kiçinicë, Reka e Epërme) është një politikan shqiptar ortodoks nga Maqedonia. Në zgjedhjet e dhjetorit të vitit 2016, Branko Manojli kandidoj si pjesë e BDI-së dhe u zgjodh deputet i legjislaturës 2016-2020 në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë.Ai është deklarua publikisht përmes medias dhe rrjeteve sociale se është shqiptar ortodoks dhe jo maqedonas.

  Prindit e tij janë quajtur Zafira dhe Manojl. Shkollën 4-vjeçare e ka kryer në Beliçicë, kurse atë 8-vjeçare në Gostivar. Mësimet e shkollës së mesme i ndoqi në Tetovë kurse studimet në Zagreb në vitin 1967. Në vitin 1969 Branko Manojlovski vendos të shpërngulet nga vendlindja duke udhëtar drejt Çikagos së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ect
  .
  Me shume ka rendesi zgjedhorja e Kimetes Lulit se ky poshtrim nga serbet..greket..maqedonasit biles dhe nga turqit e edit dhe mulla saliut

  Reply to this comment
 3. lejlek June 8, 16:00

  Po kjo ehste shume e kollajte!
  Nese kombi shqiptar i ka perkitur fese Kristiane pas asaj Pagane…..dhe ne tere Shqiperine meme(brenda kufijve te pa pushtuara nga etni te tjera) ne cdo cep te saj ekzistojne KISHAT e shqiptareve ortodokse dhe katolike.
  Dhe GJERGJ KASTRIOTI eshte quajtur si “atleti i Krishtit” si lufetari me trim per mbrojtjen e krishterimit jo vetem ne trojet shqiptare.
  Pyesim profesore te historise e shkencetare serbe:
  Zoterinj ku jane kishat e shqiptareve ?!
  Apo ju kemi pushtuar ne ju dhe ju prishem kishat tona dhe ju ne trojet tone keni kishat tuaja.
  Hahahaha! Kjo eshte sa per te qeshur por edhe absurde .Po! keni te drejte!
  Pushtimi pesqindvjecar ndaj shqiptareve eshte fataliteti me i madh i kultures dhe historise se shqiptareve ne trojet e tyre etnike…..por edhe ketu gabohi!
  Ne sa jemi gjalle mbi dhe dhe bijte tane filizat e tyre bres pas brezi do te punojne dhe do te nxjerrin ne drite te diellit edhe te fshehtat e fese se tyre te stergjysherve te tyre aty ne ato vise te sterlashta arberore por , ne nentoken e saj.
  Ashtu si kendej edhe pse nuk jane disa kisha …ne cdo cep jane emertimet e vjetra qe tregojne vendet e shenjta.
  Arkeologet dhe historianet tane ….studjuesit e osmanishtes se vjeter me dokumentacion te bollshem, dhe ato te vendeve te tjera do ju gjunjezojne njehere e mire si PUSHTUES .Marin Mema eshte biri yne dhe nje prej pinjolleve me te zellshem te shqiptarise , shume do e pasojne ATE.

  Reply to this comment
 4. Detari June 8, 16:34

  Me mire qe jane serbe kishat se kishat brenda territorit shqipfoles jane hedhur ne ere ose shnderruar ne xhami.

  Nuk e kuptoj cfare kerkon ky fshatari Mema, Arberit qe ngelen jashte kufirit u detyruan te sllavizoheshin ose greqizoheshin sepse brenda kufirit ishte/eshte akoma nen sundimin turk.

  Reply to this comment
  • ha daku se të bën mirë June 8, 18:30

   mema kërkon muninë e plakës tënde o jashtëqitja e sërbisë dhe greqisë

   Reply to this comment
  • Shefqet Cela June 8, 18:58

   O idiot, a e di kur kanë ardhur sërbët në Ballkan? T’a them unë: në shekullin e shtatë. Kur erdhën rrëmbyen çdo gjë, duke ndryshuar deri dhe emrat e maleve.
   Përpara se të vinin sërbët, natyrisht, kishte besim fetar (Kristian dhe diku edhe pagan).
   Në qoftë se nuk e di, të kujtoj KODIKUN E ARTË TË BERATIT: ” kur po vimin hordhitë sllave, dhe vllehe; shpumë gjithë librat në kala. Punuam TRE DITË EDHE TRE NET. Ata grabitën çdo gjë. EDHE TË VDEKURIT I NXORËN NGA VARRI.
   Ku kodik, së bashku me atë të argjendtë, u fshehën aq mirë sa që nuk i preku kush. U zbulua në vitet 60 dhe, fatmirësisht kishim vëllazëri me kinezët, të cilët na i restauruan.
   Kjo është e vërteta dhe jo ajo që çirren antishqiptarët.

   Reply to this comment
 5. pitu June 8, 16:34

  e ka me teprice atdhedashurine sikur ne keto troje nuk kane kaluar kombe te tjere dhe kane lene shenjat e tyre vllehet kane jetuarketu dhe nuk kane lene dhe lene asnje shenje atdhe dashuria e teperte kalon ne fashizme dhe racizme

  Reply to this comment
 6. mirel June 8, 16:43

  Marin, kthehu dhe mbro Bylisin, se te pruri Zgavren nga Italia Ramuti, dhe ta ktheu grek me nje te rene te lapsit.

  Reply to this comment
 7. DRENICA E KUQE June 8, 16:44

  Emisionin “Gjurmë shqiptare” te autorit Marin Mema e percjellim vazhdimisht dhe eshte nder emisionet me te shikuara tek shqiptaret, pikerisht per realitetin qe percjell ne opinionin njerezor mbuluar nga pluhuri i harreses mesjetare. Ne dokumentarin “Mashtrimi serb me objektet e kultit të krishterë në Kosovë” jane zbardhur te verteta te medha historike e njerezore te pervetesimit dhe tjetersimit te gjithçkaje iliro-shqiptare. Serbia dhe te gjithe markogjuriqet po I bien nje fylli te shqyer te cilit I kane ra shekuj me radhe per t’i pervetesuar historine dhe traditat e popullit autokton iliro-shqiptar sepse, pikerisht jane objektet e kultit iliiro-shqiptare, te pervetesuar nga pushtuesit dhe fashistet serbe, ato qe e kane asimiluar elementin shqiptar deri ne lumenjte Sava e Danub etj. Nje gje duhet ta dine shqiptaret, se kur thuhet e verteta historike e shqiptareve autoktone ne keto trojet shekullorre, serbet kercejne si zorra ne prush sepse u djeg aq shume e verteta dhe autoktonia e shqiptareve ne keto troje, sa edhe e verteta per objektet e kultit iliro-shqiptar… Te gjithe markogjuriqet qe e kane shtremberuar kete te vertete shqiptare nuk e kane ditur se e kane shkruar ne akull, te cilin po e shkrin dielli i dijes shqiptare e nderkombetare. Dhe ky eshte fati i mire ne anen e Shqiperise dhe te shqiptareve. Te lumte Marin Mema!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
  • mirel June 8, 17:07

   Opa, e filloi furcen Drenica e Kruqe.
   “Te lumte” nuk ka asnje kuptim kur emisioni pasohet vetem nga entuziazmi pa vlere i turmes se admiruesve.
   Agjentura serbo-greke ne Tirane dhe Prishtine punon sistematikisht.
   Te hedh ty nje dron si ai i Stadiumit, dhe nje emision si i Marinit, dhe te ben te ndjehesh shqiptar i kulluar pa bere asnje veprim, pervecse gezimit feminor qe te dhuron momenti.Me karamele genjeheni, keto jane ato karamelet qe tregon Ascanio Celestini. Nuk jane ndonje suprize nga kozmosi. Eshte realiteti i perditshem qe na jep ndonje embelsire per tu mbllacitur, dhe ate bejme perjetesisht. Mbllacitemi me receta patriotike. Nderkohe, ata vazhdojne punen, dhe shpallin nje nga nje toka greke dhe kisha serbe, Ata dhe nenen ta bejne serbe, jo me guret, muret dhe kishat..
   Eshte pune sistematike. Kerkon planifikues si spiunazhi greko serb, spiune si Ramut qelbesira, dhe aktore si Marini. Spektatoret dalin vullnetare vete.
   Vetedalin, si thote Dita.
   Merre me mend, as shqip nuk dine me te flasin, pale te tjerat

   Reply to this comment
   • DRENICA E KUQE June 8, 18:36

    “mirel” me morra qenke ti, nuk po te nxaka bytha vend, po t’bejka gjah-gjah si turrecit!!! Me injorantet si “mirel” nuk vlejne argumentet! Po u kruajshe fort se t’paskan hy thelle pleshtat e morrat serbe, greke, bullgare e turq n’tru e po kcejshe si karcelli n’bagla… Turp!

    DRENICA E KUQE

    Reply to this comment
   • Per komentuesin "mire' June 8, 18:42

    Une kujtoja se i kishe nga budallalleku gjithe ate barre me komente qe shkakrtkon nga mengjesi deri ne darke , por ti qenke i punesuar , me sa duket nga sherbimet sekrete fqinje , se perndryshe nuk do te ishe kaq nihilist , kaq i hidhur e i pa lodhur per te nxire gjithercka e per me teper nuk do te delte koha per ta shperdoruar ne kete menyre ! Deri me sot , une nuk kam pare as edhe nje koment te vetem pozitiv , dashamires dhe optimist , per kete vend e popull nga ju z.”mire” . Sado qe te mundohet te shtiret njeriu , gjuha e hidhur , per rreth 16 ore ne dite , pa u “shlodhur” asnje dite kunder vendit te tij , e nxjerr zbuluar dhe lakuriq , ashtu sikurse eshte ne te vertete . Ne , ne anet tona , nuk i nxierrim ne pazar hallet e problemet qe kemi ne shtepite tona , sic ben ti , qe jo vetem s`kursen asgje , por u shton edhe nga nje apo me shume zero pas . Turp , shume turp , per ty e per kedo qofte qe i thote vetes shqiptar !

    Reply to this comment
    • mirel June 8, 23:10

     Lakuriq si Ramuti, apo si Zarba, miku i Ramutit qe desh u mbyt pa breke.
     Shalet, mos harro ti hapesh shalet online dhe ne komisionin e ligjeve, live

     Reply to this comment
    • Mirel kaka duhet te jete Lubonja June 9, 00:19

     Mirel kaka eshte Fatos Lubonja, dora vete. Vetem ai ka nje urrejtje dhe nje zemerim te madh kunder kultures dhe historise se Shqiperise. Ta shikoje se si fliste kunder Skenderbeut ne nje emision te 2008s, ku nuk linte te flisnin asnje qe e kundershtonin. Madje edhe Artur Zheji, te cilin nuk e pelqej, ne ate emision mbronte historine shqiptare. Milo perdridhej dhe plaku Godo nuk guxonte te shprehej kunder tij. Fjalet e Mirel kakes jane tipike te Lubos. Nuk e di se cfare origjine etnike ka ky bastard. Nga mbiemri – Lubonja – duket si sllav.

     Reply to this comment
   • xxx June 8, 20:05

    realiteti eshte sic thote mireli.
    Shteti serb e grek vazhdojne punojne nen kulture bizantine sepse megjithe progreset e shoqerive e tyre, shtetet vete jane kapur nga kleri ortodoks nje nder strukturat fetare me obskure e mesjetare qe egziston.
    Per aq sa duan bere syte kater ndaj teorirave konspirative, po aq do hapur syte per te verteten e shteteve greke e serbe. Prezenca e avancuar e tyre ne BE eshte vetem nje aparence, e njejte si aparencat me fanfara demokratike qe shiten nga rama per tregun politik te Brukselit. Brendesia e tyre ka tjeter fytyre.
    Agjentura sere greke e ka kapur shqiperine nga koka qe ne fillim te demokracise, punon me hapa graduale por pa u ndalur.

    Reply to this comment
    • mirel June 8, 23:15

     Lere mo xxx, se burracake tipike. Duhet tjua besh qefin kot qe te rrahin gjoksin sikur paskan bere namin me nje emision, nderkohe Shqiperia eshte kthyer ne bordellon e Ballkanit. Populli me i shtypur, me i fyer dhe me i percmuar. Per cfare mburren e levdohen, nuk e kuptoj. Per ate qe kane humbur ne shekuj dhe po vazhdojne te humbin?

     Reply to this comment
 8. Niku June 8, 17:08

  Me sakte shenjtorët serbë i ka spjeguar kroati Shuflai, me librin e tij “serbet dhe shqiptarët”, botuar në vitin 1931, dhe kjo ka qenë arsyeja se përse e vranë serbët, sepse u nxorri sekretin e bogomilëve. Bogomilët thonin që gjithçka është serbe, uji, ajri, toka, verret, shenjtorët, pra gjithçka është serbe. Shikoni si hymnizojnë “betejën e Kosovës”, një betejë e humbur me turqit, në një kohë që Skenderbeu ka 30 beteja të fituara. Është fatkeqsi që shqiptarët kanë qenë të përçarë dhe nuk kanë perballuar genjeshtrat serbe, greke, bullgare, etj.

  Reply to this comment
 9. noli June 8, 17:14

  Pritni tash kur te fillojne te lapallucin zagaret e Janulles.Marinin e para,do ta quajne islamik,turk…..

  Reply to this comment
 10. Grekundyre June 8, 17:35

  Estaría ti ndyresire ca halli me kunder Shqiptareve te Kane aire ne bythe año te Kane aire ne bythe serbet edhe greket

  Reply to this comment
 11. Grekundyre June 8, 17:37

  Detarií ti ndyresire ca halli me kunder Shqiptareve te Kane aire ne bythe año te Kane aire ne bythe serbet edhe greket

  Reply to this comment
  • mirel June 8, 17:47

   Nuk mjaftojne te sharat or mik. Duhet veprim. Dhe cdo gje e ndyre e ka origjinen ne Tirane..

   Reply to this comment
   • Edi vet direkt June 8, 22:38

    mirel ,pedrasti Gerrqis,

    qe nderhyn kudo vetem me degjenru temat e hedhura per diskutim .
    Janullatos si e ka vrymen ?
    Ka akoma oreks per K ?

    Ti vet kto kohet e fundit ,ke pas noj hqiptar afeer qe t’ja lepije K….in qisje mallin ?

    ngele tu u krrujt me te gjithe o pederat i flliq ,

    tu u jargavit e bo Gojore secilin ne gjunje ,

    s’ke merak se po te shkon sida e tru ?

    (s’ke faj ti jo qe mediat Shqiptare jane mbushur me ,

    pastruesit e vrymes se janullatosit si mireli etj pederaste ,

    kane faj ai Shtet qe s’ju shkerdhen rbt pornareve , ti qi rpbt ti shperthej e hedhi ne ere Kazante me pederate )

    Reply to this comment
 12. Arben June 8, 18:03

  O Marin kokloqja, ato kisha edhe sot e kësaj dite janë të pasardhësve të atyre që i ndërtuan e I themeluan, 30-35 % e serbëve ortodoks sot që flasim janë Ilir, Dardan e shqipëtar të sllavizuar, madje bëjnë pjesë tek serbët më antishqiptare, janë pasardhësit e kastrabeut që u shpërngulën në Serbi. Dhe mos fol për gjëra kot, që nuk i kupton as vet se për çfarë flet, vetëm e vetëm se kështu të ka thënë partia, o lango.

  Reply to this comment
  • Per komentuesin Arben June 8, 19:20

   Degjojeni kete fare burri , fondamentalistin islamik , qe kerkon te hiqet si shqiptar , pavaresisht se zoteron me mire osmanishten e vjeter qe e ka gjuhen nenes dhe atit te tij, ai ka mesuar edhe pak shqip e tani i duket vetja se na u be Arben edhe pse ne te vertete eshte Legen .

   Reply to this comment
 13. DRENICA E KUQE June 8, 18:37

  “mirel” me morra qenke ti, nuk po te nxaka bytha vend, po t’bejka gjah-gjah si turrecit!!! Me injorantet si “mirel” nuk vlejne argumentet! Po u kruajshe fort se t’paskan hy thelle pleshtat e morrat serbe, greke, bullgare e turq n’tru e po kcejshe si karcelli n’bagla… Turp!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 14. KORÇARI June 8, 21:36

  GJIGANDIT MARIN MEMA TË MARIN NJË BRISK NGA ATA TË MIRËT FARE DHE T’JA RRUAJNË BOLET LART E POSHTË.

  Reply to this comment
  • mirel June 8, 23:07

   Epo kur bejne si trima keta qe ja rruajne Dules 100 here. Eshte mbushur Jugu me varreza dhe monumente greke. Vijne dhe bejne mitingje antishqiptare dhe ju merreni me brisk akoma.
   debile te mbaruar

   Reply to this comment
 15. DRENICA E KUQE June 9, 06:13

  Ti “mirel”, si biber I te gjitha çorbave qe qenke, tash e ke presollite krejt. Drenica nuk eshte kruqe, po Drenica ua ka skuqur te gjithe pushtuesve, tradhtareve dhe armiqve te Shqiperise. DRENICA E KUQE ka krye e koqe. DRENICA E KUQE ka vetem taravola!…
  Po, mbylle ate bythe “truri” prej turreci…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
  • mirel June 9, 14:17

   O drenixa, ma mblodhe. Trim i mash posi. Kur e shitet Luginen e Bjeshkeve te Mali i Zi, sa trim u ndjeve. Po he si e perjetuat? Me krenari dhe lavdi ? Po Mitrovicen me trimeri te madhe po jua jepni serbeve? Serber po ndertojne qindra pallate, shqipot nuk po rindertojne dot asnje shtepi. Se ka trima si Drenica patjeter qe tundin flamurin e fitores se Ranes dhe Thacit.
   Eshte flamur i tradhetise o trim i shkuar dem. Nuk te bejne trim fjalet neper blogje. Vepra eshte toka shqiptare qe po tkurret.

   Reply to this comment
 16. Lasgushi June 9, 07:34

  Ckini me Marinin? Shkroi per objekte kulti,ne token e vet,me shume te drejte.Nuk erdhi ne Beograd e tu bente zullume tek gjerat e bukura aty.Se mos fusni edhe Kryeministren ne kategorine e tyre,se u dhjete,u turperuat.

  Reply to this comment
  • mirel June 9, 14:27

   Nuk e kemi me Marinin e Lasgush. Ai fundja nje te mire e beri dhe nje xhiro turistike. Nje rruge e dy pune. Une e kam me ata qe mbyten me nje luge uje dhe japin e marrin dekorata kur fshati po digjet e po i del tymi. Shqiptaret sot jane ne ditet me te keqia te historise se tyre
   Shprehimisht, po u rreshqet toka nen kembe, dhe kane nge te rrahin gjoksin sikur ja paskan mbledhur gjithe Ballkanit. Ka filluar regjistrimi i popullsuse greke ne Shqiperi
   Shiko se gjysma e ketyre trimave mund te gdhihet grek neser. Dhe te thote efkaristo pastaj. Ndersa tjetri do te thote qe e ka nje lahute ne shtepi, po e ka serbe. Opa dhe ai do gdhihet druzhe ndonje dite, qe as e di se cdo te thote..

   Reply to this comment
 17. Eva Beci June 9, 15:26

  Vlersim per Kurajon , paktin me te verteten , dhe profesionalizmin e e Marin Memes.
  RESPEKT

  Reply to this comment
 18. Popull leshi November 20, 14:48

  Mireli ka plotesisht te drejte serbet dhe greket kane 200 vjet qe bojne propagande kurse Shqiptaret mbulojne skenderbeun bojne memoriale turke ne tirane varrezat greke ne jug ne ja fusim vetes Sali muti na futi ke konferenca islamike ky palloshi akoma me keq me erdoganin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim