DOKUMENTI: Plehrat dhe një firmë e ish-ministrit Blushi 12 vite më parë

September 22, 2016 20:24

DOKUMENTI: Plehrat dhe një firmë e ish-ministrit Blushi 12 vite më parë

Ben Blushi u shfaq i ashpër sot në Parlament, me një fjalim të zjarrtë kundër ligjit që lejon një pjesë të lëndëve të riciklueshme për tu përpunuar nga industria vendase në Shqipëri.

Gjatë fjalës së tij, Blushi akuzoi qeverinë se po votonte ligjin e Berishës dhe se ne fakt Rilindja nuk ka asnjë ndryshim nga Berisha. Po Blushi, a ndryshon nga Berisha?

Po t’i referohemi të kaluarës përgjigja është JO. Në vitin 2004, kur qeveria Nano vendosi të lejonte ndërtimin e një inceneratori në Shqipëri që do të digjte plehra të importuara nga Italia, një nga firmëtarët e kësaj marrëveshje ishte vetë Ben Blushi.

Madje në atë kohë nuk bëhej fjalë për përpunim të lëndeve të riciklueshme, por për të importuar plehra që do të digjeshin në Shqipëri – raporton portali Lexo.al që publikon dokumentin e mëposhtëm:

dokumenti-blushi-becchetti

September 22, 2016 20:24
Komento

9 Komente

 1. genti September 22, 20:43

  ore legena ppo ju krahasoni blushin tani me ate para 12 vjetesh…pse skrahasoni ramen tani me ramen para 3 vjetesh…hahaha gazetaria jone e pavarur:::))))e kuptoni pse nuk kemi bere para e nuk do te bejme asnjehere??shihni veten ne pasqyre e do te gjeni pergjigjen.kujtoni sa idealista ihit kur ishit ne opozite e shikoni pafytyresin tuaj qe do tu shfaqet ne pasqr

  Reply to this comment
 2. intelektuali September 22, 21:24

  Po mire o gazeta DITA ja Blushi eshte nje mashtrues ordiner qe ka ngjare me gjysherit e tij Shuteriqi, po kjo gje a ndryshon debatin qe po zhvillohet:

  A DUHET TE BEHET SHQYPNIA SI NJE GROPE TOKSIKE ME PLEHRAT TE BOTES?

  Ashtu sic donte ta bente Edi Rama me LHL-te e Asadit para do kohe me nje kamuflim patriotik per vellezerit matane oqeanit? Po shkoni ne Rumani dhe Moldavi, pse jo ne Ukraine o gazeta DITA qe te shikoni pasojat e nje ligji te tille qe veproi vetem nje kohe te shkurter se cfare pasojash te llahtarshme kishte. Po mund te vizitoni edhe vende te tera dallakuke si Shqypnia qe te bindeni se riciklimi i plehrave nuk eshte loder politike alla Ben Blushi, por nje rrezik real dhe i llahtarshem per popujt qe i lejojne Botes t’i trajtoje si nje fis prej Afrike ZULU, ashtu sic po e ben Shqypnine egoisti per pushtet Edi Rama qe nuk di te organizoje prodhimin kombetar dhe ka gjetur rruge te lehte per te bere LEKA me plehrat e Botes, njesoj sic donte te bente LEKA me LHL-te e Asadit me mashtrime patriotike si ato te Enverit me jugosllavet, sovjetiket dhe Kinen.

  Fjala RICIKLIM eshte mashtrim mafioz enverist per te genjyer debilet dhe dallkauket se ne te gjithe Boten mbetjet riciklohen ne masen 20-25 %, pjesa tjeter depozitohet ose digjet ne impiante te sofistikuara teknollogjike sic i ka Suedia pershembell. Bashkia e Romes ka kapacitete riciklimi per plehrat vetem ne masen 30 % dhe gjithe pjesa tjeter e mbetjeve ne Rome depozitohet ne landfillet e posacme, sepse djegja ne impiantet italiane nuk siguron mjedisin nga gazet e demshme. Pak a shume keshtu eshte situata ne cdo qytet italian sidomos ne jug te vendit ku mbledhja e plehrave kontrollohet nga Camorra dhe Mafia.

  prandaj:

  Djegja e plehrave eshte e vetmja rruge per asgjesimin e tyre dhe qe ka leverdi ekonomike sepse perfitohet energji, por kjo kerkon ndarje te seleksionuar te tyre me nje rigorozitet tejet ekstrem qe Shqypnia e Edvinit dhe Likes nuk e ben dot.

  prandaj:

  O milet mos i besoni mashtrimeve per reciklime genjeshtare se po te ishte keshtu:

  PSE ITALIA NUK I RICIKLON PLEHRAT E SAJ NE VENDIN E VETE?

  sepse:

  edhe futja e Gjermanise dhe vendeve te tjera te BE-se ne listen e importit te plehrave eshte perseri nje mashtrim i pacipe i Edi Rames dhe i Mafies se Kuqe me pushtet per te mbuluar mareveshjet e tyre me Mafien e Plehrave te Italise.

  Reply to this comment
 3. kris 1 September 23, 04:15

  Para 20 vjeteve Rama kerkoi nxjerrjen jashte ligjit te partise socialiste dhe sot eshte ne krye te saj.
  Kush eshte horr me i madh,Rama apo Blushi?

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 September 23, 11:14

   rama nuk është horr!!
   ai është një i çmëndur,me etje të theksuar për pushtet!!
   më vjen keq që ta pranoj duke thënë se saliu kishte të drejtë kur e quante të çmëndur,psikopat!!
   soji e njeh sojin e vet më mirë se të tjerët!!

   Reply to this comment
 4. anticensurë 25642654 September 23, 11:11

  si GAZETA 55 e bari falliut a fari balliut, si mutin e ka emrin,jeni bërë” Në vitin 2004, kur qeveria Nano vendosi të lejonte ndërtimin e një inceneratori në Shqipëri që do të digjte plehra të importuara nga Italia, “!!
  as djegësin e plerave nuk dini ta shkruani si duhet në italisht inceneritor,sidoqoftë kjo që shkruani është një gomarllëk që nuk i ul vlerën as blushit dhe as qeverisë nano të asaj kohe!
  djegja e mbeturinave me normat e BE nuk ka asnjë gjë të keqe!!të njëjtën bën dhe zvicëra me mbeturinat e italisë!!vetëm se atje kushton shumë më shumë se në shqipëri!!
  ju jeni këthyer në legena të klasit të parë!!bythëlëpirësit e ushqyesit tuaj!!

  Reply to this comment
 5. Shqipe September 23, 11:44

  Ore beni, kurre s’do te mesosh te ecesh vete. Tashme ligesia te ka dale ne fytyren, duke marre pamjen e nje gaforreje. O Toqe, Shihu nje here ne pasqyre qe ta kuptosh. Po ja kalon edhe Lubonjes ti shkrimtaruc (ndonse mendon se ja kalon edhe Kadarese) qe nuk arrin as te niveli medioker i gjyshit Shuteriqi(autori i “Çlirimtaret”) duke shkruajtur si nje politikan inatçi. Por me e keqja eshte se mundohesh te besh politike si nje shkrimtar i revoltuar dhe nuk arrin me shume se te cicerosh si ai zogu qe ngre koken nga bajga qe e ka mbuluar. Nuk je i zoti te besh asnje pune, per se mbari, por vetem koloqithje me rrigon.

  Reply to this comment
  • ben tirona1 September 23, 12:05

   O Shqipe!
   Pse nuk flet per plehrat,or servil i pushtetit ne fuqi?
   Do mbeten aty ne jete te jeteve dhe brezat tane do te helmohen me plehrat e botes!
   Fol per te verteten dhe te drejten.Fol per keta plehra politikane te te gjitha kraheve ,qe po i pallojne nenen atij kombi per shekuj dhe e kane lene kete vend ne fund te renditjes evropiane.
   Mjaft me servilosje dhe tifozllik!

   Reply to this comment
 6. Gazeta 24/1 September 23, 11:49

  Nuk di pse sa me shume kalon koha, sa here qe shoh Benin (qe ecen vete?) me del para syve
  here fytyra e shpifur e Bylykbashit(O-E-R-D), me ata sy te vegjel dhe te ngushte prej pushti politik, here fytyra ironike e humoristike e Boçit(Luçianos-Ridi Paliaco), te dy lecca-culo te Mareshallit-“Qeni qe te ha tinez”, Antishqiptari me i madh i te gjitha koherave”.

  Ky shkruesi Blushi(i biri) apo Shuteriqi(i nipi), qe mendon qe te gjithe ata qe shkruajne jane shkrimtare, eshte shume prane llogjikes shvejkjane. Me qe i ka ngjare gjyshit, si nje nga shkrimtaret me medioker te socializmit- me romanin Çlirimtaret, mundohet te kopjoje Kadarene, si shume te tjere, por eshte i destinuar te deshtoje. Eshte njelloj sikur te mundohesh te kopjosh Leonardon. Mllefin e defiçitit per te shkruar e mbulon me fjalime politike, ne kuvend dhe ne media, por edhe ketu eshte i lexueshen dhe del perseri bllof. Numuroi 1000 ditet e Rames ne qeveri, sikur numuronte dobesite e Benit te filmit, duke u treguar shume vulgar dhe kapriçios. Imagjinoni Blushin Kryeminister! Ku do te ishte tani Shqiperia? Rama ka prodhuar, mire edhe keq, por ka prodhuar. Por vetes a ja ben pyetjen se ç’ka bere ai per 1000 dite? Ja thom u(do te thoshte, qoftelargu) : Vetem koloqithje me rigon, asgje tjeter.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*