Çfarë nuk do PD në draftin final

June 4, 2016 11:01

Çfarë nuk do PD në draftin final

Komisioni i Venecias dhe ndërkombëtarët kanë aprovuar një draft final të asaj që tashmë njihet si “reforma në drejtësi”.

Nga një krahasim del se opinioni final i “Venecias” nuk përputhet me draft-propozimet e PD-së në mjaft raste.

Kundërshtia e parë haset në mënyrën e përzgjedhjes së kandidatëve për gjyqtarë të Gjykatës Kushtetuese.

Kështu, në emërimin e 9 gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese, opinioni i “Venecias” e cilëson të rëndësishme pjesëmarrjen e Këshillit të Emërimeve të Drejtësisë në përzgjedhjen e kandidatëve që do emërohen nga Presidenti dhe Kuvendi.

Sipas “Venecias” një metodë e tillë pakëson rrezikun që si kandidatë të përzgjidhen persona me influenca të njerit apo tjetrit krah politik.

Ndërkohë draft-propozimi i PD-së e ka përjashtuar përfshifjen e Këshillit të Emërimeve të Drejtësisë.

reforma

Një tjetër pikë është ajo e zgjedhjes së anëtarëve të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Opinioni i “Venecias” thekson se metoda e nominimit të tyre është po aq e rëndësishme sa ajo e përzgjedhjes së tyre.

Kështu distancimi i tyre nga politika mund të sigurohet përmes një procesi të hapur dhe transparent me nismën e organeve si: Universitetete, OJQ, Dhoma Avokatie, etj, dhe të përfundohet nga Këshilli i Emërimeve.

Ndërkohë PD e tejkalon sërish Këshillin e Emërimeve duke favorizuar në këtë rast Gjykatën Kushtetuese.

reforma.

Një tjetër pikë ku nuk ka përputhshmëri është formula e përzgjedhjes dhe emërimit të kandidatëve për institucionet e reja.

PD propozon që anëtarët e tanishëm të Gjykatës Kushtetuese, pra ato të cilët janë edhe sot në detyrë, të përgatisin listën e kandidatëve për institucionet e reja. Por shumica e anëtarëve të tanishëm të kësaj Gjykate janë përzgjedhur gjatë qeverisjes së PD.

Kështu PD e sheh veten larg reformës, për arsye mirëfilltazi politike ose ndoshta mungesë sigurie për eksponentët e saj – raporton portali Lexo.al

June 4, 2016 11:01
Komento

3 Komente

 1. Loni June 4, 12:15

  Neni 150 i kushtetutes thote :”populli nepermjet 50mije shtetasve me te drejte votimi mund ti beje kerkese presidentit per te thirrur Referendum per nje ceshtje te rendesishme”, perse humbim kohe kot, kriminelat nuk duan drejtesi, kjo nuk do mende, drejtesia nuk behet me pazare

  Reply to this comment
 2. alphade June 4, 17:40

  O Edi ! I ngjan atij thesit me miell qe sa here i bie me kopan aq here zbraz miell !!! Edhe Ti u bere nje thes
  me miell !!! E tradhetove voten e nje “milion shuplakave ”
  Turpi mbetet te Ty !!! Sala ,ky tradhetar me damke i po-
  pullit shqiptar , agjent me bordero i UDB – s se Milloshe-
  vicit i arriti te gjitha sa deshi per t’i shpetuar drejtesise !!!
  Ti je thjeshte nje frikacak,nje pello qe ruan vetem bythen
  tate dhe Ti e di mire qe kur nje popull s’ka alternative tje-
  ter do te zgjedhe te keqen me te vogel nga dy te keqiat..
  Ti po abuzon sidomos me Shqiperine e Mesme qe vetem
  i doni te mirat materiale por jo pushtet per ta. Turp ju mbu
  lofte qe disa pizevenge te parlamentit si pederasti Blushi
  e Co. meren vetem me Roshin sepse ky fakir s’ka klan
  mafioz qe ta mbeshtese sic mbeshtete Muli nga e gjithe
  malokeria dhe prandaj sulmohet ne menyre kaq te turp-
  shme nga banda e deputeteve nga te dyja anet.
  Jepni fund gungulleshkave dhe me gandizem e nolizem
  nuk zgjidhet ceshtja e drejtesise ne Shqiperi !!!

  Reply to this comment
 3. Treviso June 4, 22:22

  Nese votohet reforma dhe sistemi idrejtesise i ngelet perseri ne dore politikes, populli duhet te paralizoje te gjithe veprimtarine e shtetit deri sa tja largoje nga duart.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*