DOKUMENTI: Struktura e spitalit të Tropojës, 0 mjekë, 10… shoferë!

November 13, 2015 22:40

DOKUMENTI: Struktura e spitalit të Tropojës, 0 mjekë, 10… shoferë!

Boshllëqet e ndjeshme të specialiteteve në spitalet e rretheve janë një problem i vjetër, që ka detyruar Ministrinë e Shëndetësisë të përcaktojë shpërblime, veç pagës, për ata mjekë që pranojnë të punojnë jashtë vendbanimeve të tyre.

Ky dokument që DITA ka në dorë shpjegon strukturën e stafit të Spitalit të Tropojës.

Është një urdhër i ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqaj më 30 tetor 2015, për strukturën analitike të shërbimit spitalor në fjalë, ku bien në sy disa “çudira”: Ndër mungesat më flagrante, siç duket edhe nga dokumenti, janë shefi i shërbimit të mjekësisë së përgjithshme, kardiologu, pediatri, reanimatori, shefi i shërbimit të urgjencës, shefi i laboratorit klinik-biokimik, shefi i shërbimit të poliklinikës dhe kryeinfermieri, mjeku i sëmundjeve të brendshme, mjeku dhe laboranti i anatomisë patologjike dhe së fundi, dermatologu që nuk figuron as si specialitet në listë.

Përkrah këtyre në strukturë shënohet numri ZERO.

Ndërkohë që siç thamë, ky është një problem i hershëm në spitalet e rretheve, dhe padyshim që Tropoja e ka edhe më të vështirë se ndonjë qytet tjetër, në këtë dokument bie në sy diçka tjetër: Me gjithë këto mungesa, spitali ka të punësuar plot… 10 shoferë!

A po kompensojnë këta të fundit mungesën e mjekësve specialistë?/DITA

1-1

Shkresa e Ministrisë së Shëndetësisë

2-2

Struktura analitike e shërbimit spitalor Tropojë

3-3 4-4

November 13, 2015 22:40
Komento

7 Komente

 1. Hurma Arabie. November 14, 01:09

  Ku ka me maloke ne Tropoje kane ardhur ne Tirane ose jane rrugeve te Londres ku kane nxjerre ne semare dhe vjelin kusherirat e para. Ne Tropoje shkojne vetem per te mbledhur geshtenja, per cfare duhet spitali, Ministri Beqja meqenese nuk ja thek shume, ben mite t’a nxjerre ne ankand shitje kete spital leshi.

  Reply to this comment
  • info analitike November 14, 14:09

   Kujdes ore ti me siper se me gjithe kete urrejtje qe ke brenda ne trup do te na pellcasesh e pastaj do te na qelbesh ere derisa plehun tend ta mbledhin ambulancat e Beqes.

   Reply to this comment
  • luli November 14, 14:38

   o hurma arabie ty qa qif….motren tan ARBIA pasi ta qi une se me ta qi tropojant ta rregullojn rracen e nuk po duam me ta ba ket nder hahahahahahah

   Reply to this comment
   • Lissus November 14, 17:13

    Pse, o luli, ti e pranoke se je më i keq se tropojanët ?
    Ti ia prishke rracën?
    Qënke gabel,atëhere.

    Qënke keq, trokë fare…

    Keqardhje!

    Reply to this comment
 2. fteri November 14, 18:17

  Kontrolloni spitalin e Rreshenit me 8 te shofera ,disa shofer te paisur edhe me pistolet kondrabande ose thika bajonet ne brez.dhe pa asnje Mjek – gjinokolog e gjithe ajo popullsi Mirditor.!
  -shoferet na duhen se nuk ka makina,kurse grate vdesin ne lindje per mungese mjeku!!!!Kjo eshte fytyra e kapitalizmi te korruptuar gjakatar, politike e shtypes dhe diskreminimit masave te popullit ne shendetesi.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 3. skifteri November 14, 18:33

  ÇUDI ! ..UNE VETEM RRIE MENDOJI SE SI U SHKATRRUA KY VENDE. Spitalet kan qene modern te kohes ,te paisur me personel dhe te gjitha te mirat .

  Reply to this comment
 4. sopiqoti November 14, 23:13

  Tek komshiu yne,GREQIA,studentet qe mbarojne fakultetin e mjekesise JANE TE DETYRUAR TE PUNOJNE PER 5 VJET NE ZONA TE THELLA,NE FSHATRA DHE KOMUNA,NDRYSHE ATYRE NUK U NJIHET E DREJTA E USHTRIMIT TE PROFEXSIONIT.A NUK DUHET TA KEMI ZILI KOHEN E Enver Hoxhes nga qe sistemi i sherbimit shendetersor ishte i mbuluar me mjek edhe ne skajet me te largeta?Me kosha po i nxjerrin universitetet mjeket e te gjithe profileve POR ata shullaten qyteteve,kafeneve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim