Don Korleone i Shqipërisë dhe banda e tij politike

Viktor Malaj January 30, 2015 14:00

Don Korleone i Shqipërisë dhe banda e tij politike

“Si shef i shtetit ai ishte një katastrofë, si udhëheqës i opozitës ai është një ordiner i rrezikshëm” / Suddeutsche Zeitung, 26 shkurt 1998

 

Sikur përcaktimi i mësipërm i gazetës gjermane të ishte bërë për ndonjë udhëheqës të një vendi të prapambetur afrikan, me siguri që do të na kishte shkaktuar keqardhje dhe çudi. Keqardhje, pasi do të përfytyronim pasojat e katastrofës që shkakton një udhëheqës i padenjë dhe çudi pasi nuk do të kuptonim arsyet se përse ai popull fatkeq nuk e dërgon në vendin e merituar një ordiner të rrezikshëm, domethënë një kriminel me imunitet politik.

Mirëpo, fatkeqësisht, personi i përshkruar në këtë mënyrë ishte ish-presidenti i Shqipërisë Sali Berisha, një individ politik të cilin populli i tij, jo vetëm nuk e dërgoi atje ku dërgohen “ordinerët e rrezikshëm”, pra në burg por, pas tetë vitesh, e fronësoi në postin e drejtuesit të qeverisë. E fronësoi populli apo marrëzitë e kundërshtarëve të tij politikë, ky fakt s’ka shumë rëndësi. Ajo që kishte dhe ka ende rëndësi, mbetet fakti se një popull që nuk është i aftë t’u tregojë vendin banditëve politikë, është një popull të cilit i nevojitet një rrugë fort e gjatë dhe e mundimshme për t’iu bashkuar me dinjitet familjes së kombeve më të zhvilluara.

Sikur Sali Berisha të kishte vepruar siç veprojnë gjithë politikanët perëndimorë pasi largohen nga presidenca e vendit, pra, sikur ai të ishte tërhequr në jetën private, do të duhej që me të të merreshin vetëm organet e drejtësisë dhe pak ose aspak, masmedia. Mirëpo ai ka zgjedhur që ta zgjasë pafundësisht zinxhirin e krimeve të tij dhe të vazhdojë të kontribuojë me të gjitha mundësitë në tërheqjen e litarit me të cilin populli shqiptar tërhiqet zvarrë prej një çerek shekulli në një batak moral dhe kaos shoqëror e politik.

Kush është njohur me rrugën e ndjekur nga Hitleri për të ardhur në pushtet në Gjermani, si dhe me librin e tij “Lufta Ime” (Mein Kampf), mbetet i mahnitur nga ngjashmëritë midis tij dhe “Doktorit” tonë. Po përmend vetëm dy ngjashmëri domethënëse:

Të dy erdhën në pushtet në rrugë parlamentare, por duke shkaktuar artificialisht kaos politik, kriza të njëpasnjëshme qeveritare dhe tensione sociale. E dyta, si njëri ashtu edhe tjetri i kushtojnë rëndësi të dorës së parë propagandës dhe, në mënyrë të veçantë, propagandës së rreme, të mbushur me gënjeshtra, shpifje, trillime, kërcënime me qëllim denigrimin dhe përbaltjen tërësore të kundërshtarëve politikë.

Kur kupola drejtuese e regjimit komunist u ul në tryezë për bisedime dhe kompromise me bijtë e saj për lejimin e pluralizmit politik dhe transferimin e pushtetit tek këta të fundit, ne, që ishim të rinj në atë kohë, besonim se lufta politike do të ishte ndeshje midis mendimesh, idesh dhe alternativash brenda të njëjtit sistem politik (atij kapitalist), një ballafaqim më shumë intelektual dhe teknik mbi rrugët, mjetet dhe mënyrat për realizimin e progresit shoqëror e kombëtar. Mirëpo, bijtë “demokratë” e shndërruan këtë konkurrim alternativash në ndeshje banditeske për rrëmbim pushteti dhe pastaj, nëpërmjet pushtetit, edhe rrëmbim të pasurisë kombëtare. Ata që janë të shqetësuar për fatet kombëtare paraqesin mendime, ide dhe alternativa zhvillimi, ndërsa ata që janë të etur vetëm për pushtet dhe pasuri, u fryjnë borive të mohimit, përbaltjes dhe përçarjes, duke shkaktuar kriza dhe kaos permanent.

 

Kapoja dhe Banda që e rrethon

Në Partinë Demokratike, si në çdo parti tjetër shqiptare, ka pasur dhe ka individë të ditur dhe të ndershëm, por ata qëndrojnë në hije, se Kapoja mban vazhdimisht rreth vetes një tufë individësh, lëpirësish (jesmenësh), përgjithësisht pa personalitet, pa kontribute reale në të mirë të vendit, llafazanë bajatë dhe të gatshëm të kryejnë rolin e detonatorëve për të shkaktuar kaos në gjithë vendin. PD-ja ka qenë në pushtet në katër legjislatura dhe gjithmonë ka dështuar me sukses. Tashmë, kjo ka dalë e provuar dhe stërprovuar duke na bindur gjerësisht se për nga aftësitë shtetformuese dështimi është i plotë.

Edhe Lekë Dukagjini apo Ali Pashë Tepelena do të kishin mundur, në rrethanat e sotme, të ndërtonin një strukturë dhe mekanizëm qeverisës më dinjitoz dhe më popullor se “europianistët” tanë të shekullit të 21-të. S.Berisha dhe L.Basha, duke qenë të vetëdijshëm se shumicën dërrmuese të shqiptarëve do t’i bënin të qeshnin apo të talleshin me ta po t’iu premtonin shtet juridik, drejtësi e barazi para ligjit, punësim e luftë kundër korrupsionit, drogës, gjakmarrjes apo plagëve të tjera shoqërore, pra po t’iu premtonin një të ardhme normale nën qeverisjen e tyre të ardhshme, kanë vendosur të ripërdorin mjetet e vjetra në kohë të reja, të përdorin ato mjete që babai i kaosit i ka përdorur tash 25 vjet. Asnjë vullkan në botë nuk ka nxjerrë aq shumë llavë, sa ka vjellë urrejtje, shpifje e fyerje dhe mbjellë përçarje tash kaq kohë makineria kriminale berishiste.

berisha-litar-2-1024x684Të bindur se përpjekjet për vendosjen e normalitetit dhe të autoritetit të shtetit ligjor, krijojnë gjithnjë dhe gjithkund njerëz të pakënaqur dhe të inatosur, ata po bëjnë çmos që të shtojnë radhët e hatërmbeturve, duke paraqitur çdo veprim që ndërmerret për vendosjen e ligjit, si akte të paligjshme dhe antipopullore. Kujt ia merrte mendja në vitin 1990 se këta premtues zhurmëmëdhenj për liri e drejtësi, do të vinte një ditë që do t’i shihnim në rolin e avokatëve të kontrabandistëve të drogës, të zaptuesve të tokave, të vjedhësve të energjisë elektrike, të ndërtuesve pa leje dhe madje edhe të shkelësve të rregullave të qarkullimit rrugor që marrin qindra jetë njerëzore çdo vit? Dhe përse kanë rënë kaq poshtë këta bejtarë të së drejtës, zhonglerë të së vërtetës dhe kumarxhinj të moralit? Sepse në mendjen e tyre dhe në jetën e tyre ka vetëm një gjë për të cilën ia vlen të luftosh. Vetëm për pushtet dhe përfitime personale. Me çfarëdo mjetesh dhe pa kurrfarë skrupujsh.

Analiza e historisë na bind se as Ahmet Zogu, as Enver Hoxha dhe as Sali Berisha nuk do të kishin mundur të silleshin si janë sjellë dhe as të bënin çfarë kanë bërë, po të mos frymëzoheshin moralisht, të mos përkraheshin politikisht dhe të mos duartrokiteshin solemnisht nga një tufë e madhe vartësish dhe ndihmësish. Nëse në kohën e sundimit të dy të parëve, kjo gjë do të mund të “gëlltitej” deri diku, në kushtet e pas 1990 qëndrime të tilla janë të pajustifikueshme dhe të pafalshme.

Ne kemi qenë këtu në vitet 1990-1992 dhe e kemi parë nga afër sesi Sali Berisha dhe “shtabi politik” i tij merrnin krahë dhe gazmoheshin kur e shihnin vendin e tyre në kaos, kur vidheshin e digjeshin fabrika e uzina, rrafshoheshin vreshta dhe plantacione agrumesh, bllokoheshin rrugë automobilistike dhe porte të shkarkimit të mallrave për nevojat më jetike të popullit shqiptar. Dhe nuk është se gazmoheshin nga veprimet e armiqve të Shqipërisë, por nga shkathtësia me të cilën lëviznin fijet për të vënë në veprim banditët e rrugës dhe banditët e atashuar në të ashtuquajturat sindikata të punëtorëve, që më vonë u shpërfaqën pa droje se ishin megahajdutë të pronave publike, që e duartrokisnin “shtabin politik” edhe kur punëtorët i hoqi të gjithë nga puna dhe i detyroi të merrnin rrugët e botës apo të përfshiheshin në veprimtari kriminale. Ky “shtab politik” nuk kënaqej sepse urrente Shqipërinë, por sepse dashuronte pushtetin politik dhe ekonomik. I gëzohej katrahurës kriminale që endej para syve të tij, me frymëzimin dhe bekimin e tij, ngaqë e shikonte si mundësi të vetme për ardhjen në pushtet.

Ne i kemi parë këta “politikanë modernë” kur, për të zënë sa më shumë karrige pushteti dhe për të shtënë në dorë sa më shumë pasuri kombëtare, përpilonin me shumë zell dhe shpërndanin listat me emrat e punonjësve të administratës shtetërore që do i largonin nga puna “për shkak të reformës”, të “reformës” së miratuar prej tyre me ligjin Makartian që përmbante nenin 24/1. Ne kemi qenë këtu kur ky “shtab” shpërndante udhëzimet e “Doktorit” dhe ndihmonte me shumë zell në terren në dhunimin e zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 1996, dhe pastaj kjo kope horrash ishte e gatshme të vendoste gjendjen e jashtëzakonshme në Shqipëri dhe të votonte unanimisht për të rizgjedhur president dirigjentin dhe shkaktarin kryesor të të gjithë situatës kaotike të vitit 1997. Ne kemi parë me dëshpërim se si nuk doli asnjë pjesëtar i kopesë dhe t’i thoshte “bariut” të vet se “Shqipëria është më e rëndësishme se kolltuku yt politik dhe populli shqiptar meriton shumë më tepër se ç’i kemi mundësuar ne”. Doli njëfarë Ylli Vejsiu dhe i tha “bariut” se “Ti je një kriminel dhe bashkë do të shihemi në gjyq”, por në gjyq nuk u shfaq kurrfarë ylli, pasi ishte nga ato yjet që nuk ndriçojnë. Një kryeministër i inatosur, i inatosur se “kryebariu” i kërkoi dorëheqjen dhe jo se vendi po shkonte drejt katastrofës, në mars 1997 kërcënoi se “Po më hoqën do të flas”. Ai u hoq, por fjala i ngeci në grykë sepse ishte bashkautor në zullumet për të cilat do të fliste.

Kjo kope njerëzish pa dinjitet, do të angazhohej edhe në aktet terroriste të djegies së komisariateve të policisë në Shkodër, Tropojë etj. si dhe në marrjen me dhunë të pushtetit në 14 shtator 1998. Misioni i saj është edhe sot e kësaj dite, kaosi e dhuna dhe qëllimi i vetëm mbetet pushteti.

Ashtu si Hitleri që e konsideronte paqen dhe marrëveshjet si atribute të të dobtëve, edhe Sali Berisha ka dëshmuar tash 25 vjet se në paqe, në qetësi, në normalitet, jeta e tij është e kotë dhe e pavlerë. Edhe kur ulet për bisedime me kundërshtarët politikë, kërkon të imponohet për gjithçka sipas devizës: “Hajde të merremi vesh që të bëhet si dua unë”.

Edhe pas largimit formal nga drejtimi i partisë, ai bën ligjin në prapaskenë, por herë-herë edhe në skenë. Në një vend demokratik, po të ekzistonin forca politike vërtet demokratike, individë të tillë do të duhej të eliminoheshin nga drejtimi i punëve nga nisma brenda saj, por ne vazhdojmë të shohim se fytyra e partisë është e njëjtë me fytyrën e drejtuesit të saj. Dhe kjo fytyrë nuk ka se ç’pamje tjetër t’i japë vendit të drejtuar prej saj, veç shëmbëlltyrës së vet.

sali-berisha-22-mars-1992Është dëshpëruese kur shikon se pjesa më aktive dhe më agresive që shfaqet në skenën e opozitarizmit përbëhet kryesisht, nga elementë pa kurrfarë dinjiteti personal. Milionerë që hiqen si avokatë të të varfërve; disa femra që, para se të dalin në TV për të “vajtuar” për gjendjen e rëndë të shtresave të varfra, kanë shpenzuar më shumë para për të zbukuruar fytyrat e tyre të lodhura nga shumëpërdorimet dhe keqpërdorimet se të ardhurat mujore të shumicës së familjeve shqiptare; disa sorra politike që, kur shohin ndonjë fotografi të Hoxhës, që na ka lënë shëndetin tash tridhjetë vjet, nisin këngën e tyre të krra-krrave, por mallëngjehen deri në orgazëm politike kur ndeshin në statujën e një tjetër diktatori në kryeqytet dhe përkrahin “bariun” e tufës së vet, duke i përcjellë me brohoritje krimet e kryera prej tij, madje kërcënojnë për krime të tjera si ato; femra dhe meshkuj të cilët, pasi kanë kaluar natën nëpër klubet e kryeqytetit nën efektet e alkoolit, drogës dhe flirteve, dalin të nesërmen dhe i tregojnë popullit shqiptar se çfarë është e moralshme dhe çfarë e pamoralshme; individë që i janë larguar “bariut” dhe kopesë disa herë duke e mallkuar nëpër dhëmbë si “diktator, kriminel, mafje” etj, dhe janë kthyer përsëri tek kopeja, tamam si minjtë e arave që kur ndiejnë aromën e grurit, dalin me vrap në arishte dhe ikin me turravrap për t’u fshehur në vrimat nga dolën sapo dëgjojnë mjaullimën e maçokut.

Ka qenë ky kontingjent njerëzish që, me papërgjegjshmërinë e tyre politike, mungesën e ndjenjës kombëtare dhe me nivelin skajmërisht të ulët moral, kanë ndihmuar që Shqipëria e sotme të jetë një vend i tillë ku marrja e masave për goditjen e kriminalitetit dhe vendosjen e ligjshmërisë të konsiderohen si rrezik real për stabilitetin ekonomik e politik. Kaq gjerë është shtrirë dhe kaq thellë ka depërtuar e keqja dhe e paligjshmja në shoqërinë shqiptare, saqë besohet se përdorimi i “ilaçeve” për shërim mund të sjellë vdekjen e organizmit të molepsur. Kjo tufë individësh dhe disa të tjerë nga e majta, janë përgjegjës për rrënimin moral dhe dobësimin e ndjenjave kombëtare tek shqiptarët deri në atë shkallë sa i ndershmi, idealisti e atdhetari, përçmohen, përbuzen, tallen, poshtërohen dhe nëpërkëmben. Me këtë sjellje, tufa e të ligjve ia ka dalë ta zgjerojë vathin e vet në dëm të shoqërisë, të kombit e të shtetit shqiptar.

Timonin e propagandës mashtruese dhe çoroditëse, si gjithnjë, e mban Sali Berisha. Si në të shkuarën edhe tani psikika e tij e turbullt dhe karakteri i tij i degraduar përbëjnë një makineri shpifjesh, intrigash dhe trillimesh nga më banalet. I ulur në zyrën e tij luksoze, i pangopur me pushtetet që ka pasur për shumë vjet dhe me pasuritë e vëna nga familjarët e tij, thuajse çdo ditë dërgon mesazhe mashtruese tek analfabetët funksionalë dhe handikapët moralë të këtij vendi. Për t’u bërë i besueshëm, të gjitha sajesat e tij i fillon, pak a shumë, sikur të ishte ndonjë informator i UDB-së, me fjalët: “Thuhet; më informojnë; një burim i besueshëm; njëri më shkruan; njëri më erdhi në zyrë; kjo është e sigurt; të gjithë e dinë; unë ju siguroj ju” etj., dhe pastaj vazhdon me fabulën e trilluar tërësisht nga laboratori i vet i ligësisë njerëzore. Aq sa mund të jetojë peshku pa ujë, aq mund të bëjë politikë Sali Berisha pa gënjeshtrën, pa shpifjen dhe pa mashtrimin.

SLulzim-Basha-Sali-berisha-e1357814287531ipas sajesave dhe logjikës berishiste, kur qeveria aktuale vë dorë mbi drogën dhe autorët e saj, kjo do të thotë se kjo qeveri është e lidhur me kontrabandistët, ndërsa ai dhe qeveria e tij, megjithëse e pranuan botërisht se “e kishim politikën tonë të mos ndërhynim tek kultivimi i drogës”, e harruan këtë dhe po na thonë se paskëshin qenë luftëtarë të paepur kundër këtij krimi; kur një punonjës periferik i një zyre deputeti në Sarandë kërkon favore seksuale nga një adoleshente, edhe pse përfundon në burg, kjo quhet përgjegjësi e kryeministrit aktual, por, kur ministri “demokrat” e thërriste në shtëpi për të njëjtin qëllim një studente që kërkonte punë, vetë ai, Sali Berisha, s’kishte kurrfarë përgjegjësie (ministrin e shkarkuar “për pesë minuta” e bëri drejtor pas pesë muajve). Hipokrizia e tij s’ka fund. Ai që pati burgosur e rrahur gazetarë dhe djegur makinat e tyre dikur, tani përpiqet të paraqesë si akt politik rrahjen që një qytetar i Gjirokastrës i bëri një gazetari sepse, siç sqaroi vetë i rrahuri, i kishte aksidentuar dikur gruan me makinë. Edhe këtë ia shet opinionit si “vepër të Edi Ramës”. Ai që pati djegur dikur redaksinë e gazetës “Koha Jonë” dhe me tortura shkatërroi mendërisht dhe fizikisht gazetarin Zamir Dule, tani hiqet si i indinjuar nga aktet terroriste në Paris ndaj revistës “Charlie Hebdo”. Ai që ka përsëritur disa herë me hipokrizi se “jam dashnor i fjalës së lirë”, del tani dhe etiketon me fjalë fyese gazetarë dhe persona të thirrur në studiot televizive, vetëm sepse ata sjellin prova dhe dëshmi që rrëzojnë versionet e trilluara nga mendja e tij e sëmurë dhe përjetësisht e pashërueshme.

Inkriminimi vend e pavend i kundërshtarëve politikë, është arma e fundit dhe më e preferuar e politikanëve të dëshpëruar. Ai konsideron si kërcënim të rrezikshëm (dhe si të urdhëruar nga Rama) fjalët e një banditi që ka kryer “shërbimin ushtarak” në PD, i cili e porosiste L.Bashën “të matet mirë para se të përmend emrin tim”, dhe nga ana tjetër e konsideron si të moralshëm, të ligjshëm dhe demokratik kërcënimin që vetë Berisha, dikur kryeministër, i bënte kryetarit të opozitës, duke i thënë: “Po u afrove edhe një herë pranë zyrave të mia (vini re: zyrave të mia, sikur ia kishin lënë trashëgim prindërit) do të veçoj dhe do të ekzekutoj si një bandit” (janar 2011).

Si në pushtet, ashtu edhe në opozitë, ky njeri vazhdon të bëjë gangsterin dhe arrin ta kërcënojë kundërshtarin duke i thënë: “Edvin Rama, po të paralajmëroj se ndaj çdo akti kundër cilitdo anëtar të opozitës do të jesh autor dhe përgjegjës vetëm ti. Ne këtu jemi!”. Kjo mënyrë të shprehuri të kujton pak pleq anadollakë që kanë mbetur nëpër malësi që aty-këtu shprehen: “Or ti, po i ndodhi gja kujt nga fisi im do ta pagush vetëm ti me kokë”.

Deri aty ka degraduar ky “ordiner i rrezikshëm”, saqë mbledh fotografi makinash luksoze në internet, madje edhe ato të një shqiptari të vdekur nga Peja, dhe i paraqet si pronë e të akuzuarve për drogë në rastin e fundit. Ka 20 vjet që me mendjen e tij djallëzore dhe me ndihmën e elementëve kriminalë të administratës së tij ka krijuar të ashtuquajturën “Hakmarrja për Drejtësi” dhe e përdor sa herë beson se mund të inkriminojë kundërshtarin politik. Edhe pse hetimet kanë provuar se “platforma” e asaj organizate fantazmë nuk qe shkruar me dorën e asnjërit prej të akuzuarve, por është imituar shkrimi i njërit prej tyre, edhe pse hetimet dhe gjykimet e pafundme kanë provuar se ishin sajuar prova për show televiziv para zgjedhjeve dhe se të arrestuarit ishin dërguar në malin e Dajtit dhe ishin dhunuar e kërcënuar me jetë për t’iu marrë dëshmi të rreme, edhe pse ish-shefi i sigurisë së tij fizike dhe mik i tij, I.Haxhia deklaroi në një intervistë para pak muajve se dy krimet kryesore për të cilat u akuzua “Hakmarrja” ishin kryer nga persona të tjerë, me emra konkretë, ky njeri i lig vazhdon me ngulm të turbullojë jetët e disa individëve, të cilëve, po për interesat e tij politike iu pati arrestuar dhe dënuar edhe të atin për një krim që s’e kishte kryer kurrë.

Gjithë kjo sjellje e tij prej provinciali mesjetar dhe banditi të pandreqshëm, nuk buron nga keqardhja për punët e Shqipërisë dhe të popullit shqiptar, por nga etja e tij e pashuar për sundim. Një biznesmeni kinez, i cili qëndronte në koma prej një viti, i afruan në fund të vitit të shkuar një çantë me para dhe ai menjëherë doli nga koma. Ky shembull është ogur i mirë për familjarët dhe gjithë lakenjtë e Sali Berishës. Le ta përshtasin këtë terapi. Kur idhulli i tyre të jetë nisur për në xhehenem, t’ia afrojnë një karrige presidenciale tek arkivoli se ndoshta ngrihet për t’u ulur në të.

Në një mënyrë pak më të rafinuar, por po aq qëllimkeqe, i kundërvihen përpjekjeve për konsolidimin e shtetit edhe disa të ashtëquajtur analistë apo “intelektualë të pavarur”. Për çdo ngjarje dhe çdo masë qeveritare përdorin sofizmat dhe pyetjet shoqëruese: Po sikur të jetë kështu? Po sikur të jetë ashtu? Një profesor i seksologjisë dhe pornografisë në universitetin “Tirana e Degraduar” shkruante një ditë se qeveria nuk duhet të vërë para përgjegjësisë juridike ligjshkelësit, por duhet t’i edukojë ata. Pra, kërkonte hapjen e kurseve të “edukimit moral” tek Plepat e Durrësit, si dikur kurset për juristë.

Ku kanë qenë këta profesorë të Estetikës së Veseve tash 25 vjet që rinisë shqiptare i është mësuar se idealet për të cilat ia vlen të jetohet janë vilat e mëdha, femrat e bukura dhe veturat e shtrenjta; se, në vend të punës duhet të luajnë bixhoz, të shkojnë në kazino dhe të provojnë fatin me baste; se puna për shoqërinë është mundim i kotë dhe turp, ndërsa plotësimi i qejfeve vetjake është ideali më i lartë; se korrupsioni, droga dhe kontrabanda nuk janë kushedi çfarë, pasi “kështu është zhvilluar gjithë perëndimi”; se familja është diçka arkaike por moderne është bashkëjetesa (kurvëria); se demokraci do të thotë të bëjë gjithkush çfarë dëshiron dhe jo atë që kërkojnë parimet morale të shoqërisë dhe ligji e të tjera si këto? Djajtë e nxjerrë nga shishja dhe të ushqyer pa pushim për një çerek shekulli, nuk mund të kthehen në shishe, as shpejt dhe as me lutje.

Bashizmi si berishizëm qesharak

rivarrosjaNëse Sali Berisha ka qenë dhe mbetet një ordiner i rrezikshëm, biri i tij politik, Lulëzim Basha, nuk ka kurrfarë perspektive më të mirë, as për partinë që i dhanë dhe as për vendin që nuk do të mund ta marrë ndonjëherë nën drejtim. Basha do të mund të ngjallte shpresë dhe besim, sikur të mundte të blinte të shkuarën e tij, gjë që s’mund ta bëjë askush. I futur në parti në mënyrë artificiale, pa kurrfarë meritash, as kontributesh, atij iu dhanë për të drejtuar tre dikastere të rëndësishme. Në të tre postet, jo vetëm nuk shkëlqeu, por u largua duke lënë mbrapa krime me pasoja kombëtare. Madje, edhe drejtimin e bashkisë së Tiranës e mori, haptas dhe paturpësisht, nëpërmjet një procesi të trukuar elektoral. Këto fakte do të ishin të mjaftueshme jo vetëm për ta penguar në kryesimin e partisë, por për ta dërguar prapa hekurave të burgut për një kohë të gjatë. Dhe, sapo e emëruan kryetar formal partie, gjëja e parë që bëri ishte deklarimi: “Ne i përkasim shkollës politike të Sali Berishës”.

Po të ishte pak më i zgjuar dhe të kishte më pak etje për pushtet e lavdi, ai nuk do të duhej ta pranonte atë post. Duhej të kthehej në jetën e tij private dhe t’i lutej Perëndisë të mos i trokisnin policët në derë. Jeta është e gjatë dhe nuk i dihet punëve. Mund të vijë një ditë dhe një situatë, që në drejtim të vendit të mos jenë Nanot e Ramat por ndonjë hundëlesh që nuk pyet as për grumbujt e rrugaçëve të partisë dhe as për karagjozët e politikës ndërkombëtare, të cilët, nga njëra anë i janë bërë pengesë popullit shqiptar të çojë në burg shkelësit e parimeve dhe normave demokratike që ata na i shërbejnë si leksione e na i kërkojnë si prova tash 25 vjet dhe, nga ana tjetër, na thonë se nuk ju pranojmë tani në BE sepse nuk i keni plotësuar ende standardet. Pra, mund të vijë një ditë që Basha, dhe jo vetëm ai, të pendohen pse u morën me këto punë që sollën kaq shumë dëme.

Edhe sjellja e tij gjatë kësaj periudhe si “kryeopozitar”, të bind plotësisht se udhëhiqet nga i njëjti moral si ai i “ordinerit të rrezikshëm”. Ai përpiqet të imitojë babanë e tij politik në fjalë dhe në sjellje. Por, nëse Sali Berisha ishte dhe mbeti shumë i neveritshëm, Basha është edhe i neveritshëm, edhe qesharak. Toni dhe përmbajtja e turpshme e fjalimeve të Berishës përputhen plotësisht me paraqitjen e tij të jashtme prej çakalli, ndërsa tek Basha kjo përputhje mungon dhe kjo mungesë e bën qesharak deri në dhimbje. Përpjekjet e tij për të ngritur zërin dhe për t’u çjerrë vend e pa vend, bëjnë që ai të mos jetë kurrë vetvetja. Po ta shohësh me vëmendje ai është një njeri krejt fals, një kokorosh i fryrë me pompat e kotësisë dhe pa kurrfarë vizioni apo ideali. Një opozitë apo pushtet i drejtuar prej tij, nuk do të ishte gjë tjetër veçse një rivënie në skenë e berishizmit. Do të ishte e njëjta dramë, në të njëjtin teatër dhe me të njëjtët spektatorë. Fabula do të ishte e njëjtë, do të ndryshonin vetëm zëri dhe pamja e jashtme e aktorit kryesor. Shkurt, një spektator i mençur do të refuzonte të ndiqte një farsë të tillë.

Ndoshta ka ende shpresëvrarë që mendojnë: sikur L.Basha të mos kishte bërë ato që ka bërë gjatë mbajtjes së posteve shtetërore dhe sikur të kishte pasur guximin të denonconte gjithë fajet dhe krimet e berishizmit, ai do të ishte një shpresë potenciale për të ardhmen politike të vendit. Kjo mënyrë të arsyetuari nuk ka vend të rrijë, sepse po të mos ishte ky Lul që është dhe po të mos bënte çfarë ka bërë, nuk do ta lejonte kush të jetë aty ku ndodhet. Ai nuk është ngjitur aty, por e kanë vënë për t’i shërbyer me lepe-peqe atij që e ka vënë. Dhe nuk e kanë vënë për një të ardhme më të mirë të Shqipërisë, por për të siguruar paprekshmërinë e “familjes” të përfshirë në krime të rënda, gjë që garanton vazhdimësinë e të keqes për shqiptarët. Reagimi i Sali Berishës pas “protestës me makina”, tregon se kryetari real i PD-së nuk e lejon Bashën, jo të ndryshojë përmbajtjen e sjelljes politike berishiste, për të cilën edhe vetë është betuar, por as formën e shfaqjes së saj.

Ai u zgjodh nga tufa, se ka të njëjtin konstitucion moral si mentori i tij politik dhe ndërton të njëjtat raporte me të vërtetën dhe të drejtën, si vetë mentori. Me sjelljen e tij të deritashme, Lulzim Basha është përpjekur dhe ja ka dalë të na bindë se zbaton vetëm ato çfarë i kërkon dhe dëshiron Sali Berisha. Mishërimi i të dytit tek i pari, është i pacen. Dhe kur kemi të bëjmë me mishërim, nuk ngrenë peshë dallimet sipërfaqësore që mund të qëmtohen me mundim.

Megjithëse të emëruar dhe drejtuar nga partia e tij, prokurorët dhe gjyqtarët u detyruan nga faktet e njohura botërisht të konkludonin se vrasjet e 21 janarit janë krim shtetëror. Veprimet e kryera që sollën pasojat, megjithëse të cilësuara juridikisht sipas oreksit dhe jo sipas ligjit, u shpallën të paligjshme. Veprimet e paligjshme u kryen në prani të Lulzim Bashës, por as kjo nuk e pengon guximin e kokoroshit të deklarojë se “Në 21 janar ne kemi zbatuar vetëm ligjin…”. Kur të akuzuarit prej tij dhe partisë së tij, i kërkojnë gjykatës të vërtetojë juridikisht akuzat kundër tyre ose të dënojë shpifësit, Basha, nën shembullin e babait të tij politik, që për 25 vjet ka akuzuar një mijë herë kundërshtarët e vet politikë, por s’ka shkuar asnjëherë në prokurori a gjykatë t’i provojë ato, pohon se “Presioni me padi penale ndaj opozitës është strategji e mafies, është presion për të heshtur…”.

Është e dhimbshme kur dëgjon që këto fjalë dalin nga goja e një politikani relativisht të ri dhe të shkolluar në Perëndim për drejtësi. Strategjia e Mafies është krejt e kundërta e atyre që thotë Basha. Mafia e urren sistemin e drejtësisë. E ka armik të përjetshëm. Konfliktet me të tjerët dhe brenda vetes, ajo i zgjidh me vrasje, kanosje dhe shpifje. Në qoftë se Basha dhe drejtuesit e partisë së tij nuk do të ishin klikë, por të sinqertë dhe të ndershëm, veprimi i parë që duhej të bënin do të ishte denoncimi në prokurori i atyre që dërdëllisin pa u skuqur nëpër studio televizive apo konferenca shtypi. Është e qartë se shkollat e Perëndimit të japin njohuri në një fushë të caktuar të dijes, por ato nuk janë as spitale të marrosurish dhe as laboratorë që ndryshojnë moralin e kalbur të studentëve.

Një tregues tjetër i moralit politik të Lulzim Bashës, është edhe zgjedhja si numri dy i partisë së tij të një individi pa dinjitet, halabak dhe pijanec, i cili dikur qe burgosur nga PD si ligjshkelës por tani u vendos atje si shpërblim për falsifikimin e rezultatit të zgjedhjeve për bashkinë e Tiranës. Domethënia e këtij shpërblimi kobsjellës është e qartë: Kush i shërben pushtetit tim personal, do të gradohet prej meje. Ky do të jetë kriteri im vlerësues për njerëzit, brenda dhe jashtë partisë.

Fjalët e Bashës se “çdo qelizë e trupit tim vuan për fatin e shqiptarëve…”, “Ju jeni të parët” apo “vetëm PD është shpresa e së ardhmes për shqiptarët”, janë një kulminacion i hipokrizisë njerëzore që mund të krahasohet vetëm me atë të mentorit të tij politik. Sidomos, kur njeriu sjell në mend faktin se akoma nuk i është treguar popullit shqiptar ku ndodhen 230 milionë euro “të humbura” në ndërtimin e rrugës Milot-Kukës, kur “i vuajturi” ishte ministër i Transporteve. Të gjithë ata që gjatë këtyre 25 viteve kanë mundur të mbushin thasët e tyre me para dhe sot “vajtojnë” gjendjen e mjeruar ekonomike të popullit shqiptar dhe hiqen si avokatë dhe shpëtimtarë të tij, megjithëse i kishin shanset dhe mundësitë të mos i linin me kuletën bosh, janë jo vetëm spekulantë, hajdutë dhe sharlatanë, por edhe mashtrues, përqeshës dhe armiq cinikë të këtij populli.

Këto që thashë më sipër, vlejnë edhe për disa individë të shumicës qeverisëse, e cila duhet të heqë dorë sa më parë nga tendencat për fjalime boshe dhe seanca ekzibicioniste. Detyra e tyre është të punojnë më shumë, më mirë dhe ta njohin më saktë realitetin e varfër shqiptar dhe psikologjinë popullore.

Vërejtjet në drejtim të opozitës nuk duan të thonë se opozita nuk duhet të kritikojë qeverinë dhe të mos evidentojë gabimet e bëra. Ato kanë të bëjnë me qasjen e saj krejtësisht të gabuar dhe të dëmshme. Duke mos paraqitur mendime alternative të qeverisjes, duke mohuar gjithçka dhe duke shpifur për gjithkënd, opozita dëmin më të madh nuk ia bën qeverisë aktuale por popullit shqiptar sepse, në vend që ta orientojë atë drejt rrugëve më të mira të zhvillimit, e fut në një rreth vicioz duke krijuar psikozën e një ambienti ku të gjithë janë të ndotur dhe nuk ka rëndësi mënyra e qeverisjes por sasia e pisllëkut që mbart njëri apo tjetri grup politik.

SI PO QEVERIS RAMAPersonalisht kam dhjetëra vërejtje për qeverinë dhe Edi Ramën dhe, madje, do të doja ta zëvendësoja me dikë tjetër. Por, me cilin? Me një kriminel? Me dikë që Ramën si qytetar e ka rrahur për vdekje, Ramën si kryeopozitar e ka kërcënuar me vrasje dhe Ramën si Kryeministër e kërcënon me hakmarrje? Me dikë që i ka borxh popullit shqiptar qindra jetë njerëzish dhe qindra milionë euro të “humbura”, vjedhura dhe shpërdoruara? Me dikë që ka vrarë dhe ka fshehur provat dhe pastaj ka kërcënuar se do të vrasë shumë herë më tepër, po t’ia lypin katër këmbët e karriges kryeministrore? Me dikë që ka bërë marrëveshje me fqinjët për t’iu dhënë qindra km2 det, poshtë të cilit gjenden liqene nafte? Me dikë që ka trukuar dhe dhunuar zgjedhje të përgjithshme dhe lokale? Me ata që Shqipërinë e bënë rrumpallë, arsimin e kthyen në tregti, mjekësinë në kasaphanë, gjyqësorin në qendra ankandi ku shitet drejtësia, dhe pronat në sheshe përleshjesh midis banditëve? Me birin shpirtëror dhe politik të atij që është përgjegjësi kryesor historik, moral dhe ligjor i katrahurës 25 vjeçare shqiptare që na shitet si demokraci?

Vetëm një popull dritëshkurtër dhe pa perspektivë, do të pranonte që shtetformuesit t’i zëvendësonte me shtetrrënuesit, edhe pse të parët mund të bëjnë gabime dhe teprime. Ndërsa të dytët, përgjatë njëzetekatër vjetëve kanë praktikuar kaosin duke u përgjëruar se do t’i mbajnë premtimet e panumërta kur të vijnë në pushtet, por kanë zbatuar paligjshmërinë, kanë krijuar klimën për rritjen e krimit dhe korrupsionit gjatë qeverisjes. Prandaj thirrjet e përditshme për protesta, janë thirrje për t’u kthyer në gjendjen e njohur dhe të refuzuar masivisht nga populli shqiptar në 23 qershor 2013.

Viktor Malaj January 30, 2015 14:00
Komento

73 Komente

 1. Emigrant SHBA January 30, 14:07

  Percaktim me te sakte per kete njeri nuk mund te gjesh. Mos harojme se ky percaktim eshte bere ne 98 ku zullumet e tij mbas kesaj periudhe jane me te renda. Komentet e tjera per te jane te kota.

  Reply to this comment
  • Trebeshina January 30, 15:03

   Ore aman po kur do vij ai hundeleshi ne politik qe te mos pyesi per ata qe kane bere zullume ne Shqiperi,qofshin te majte apo te djathte ti fusi ne qyp me vite jete ne burge se denimin me vdekje qe e kane pak e hoqen keta……

   Reply to this comment
   • Gregor January 30, 18:04

    Ata hundelesh ne Shqiperi vijne shume rralle, si tha ai kur vdiq, ne fillim do te me qani, pastaj do te me shani, por kur te me kerkoni s’do me gjeni. Tani le te terhiqemi zvarre deri sa te dale ndonje hundelesh.

    Reply to this comment
    • Dielli mbi Korab January 30, 22:33

     Fatkeqsia e Shqiperise eshte se Partia Socialiste duke bere koalicion me LSI nenshkroi dhe kapitullimin per ndeshkimin e 2-B ve.
     Edi Rama po ju tregon shqiptarve funksionimin e shtetit ligjor,por krye-kriminelat,ata qe vrane,vodhen dhe shkatrruan,po i le te livadhisin

     Reply to this comment
     • Lleshi January 30, 22:55

      Perfundoje fjalen o Diell mbi Korab …..”… dhe ketij I thone shtet loqor dhe jo shtet lijgor !”

 2. Ballist i PENDUAR. January 30, 14:10

  SHQIPTARET ,
  SHKOJNE NE ”’ LUFTE ”’ SIKUR shkojne ne stadium ,
  dhe kur shkojne ne stadium
  shkojne sikur do te vene ne Lufte .
  Edhe politikanet ja kane gjeter Festen ketij populli .

  Rezuam Enverin se kishte krijuar Bllokun ,
  Per ta zevendesuar me nje Bllok tjeter me te pasur se ate qe patem .

  Reply to this comment
 3. ujku epirot enver ylli January 30, 14:22

  Enver djalin mos e perziej me malokovicet more analiste i analeve ..ska lidhje trimi i shqipetarise as me zogollin e as me berishen te dy pjella sllavo osmane(kaukazike)..
  degjove more analist jezid e bir jezidi je qafir ..

  Reply to this comment
 4. Ballist i PENDUAR. January 30, 14:23

  Ja per cilin sistem
  luftuam
  keto 25 viete .

  ku Doktoret shkaterojne shendetin
  ku avokatet shkaterojne drejtesine ,
  ku Shkolla shkateron Koshienzen
  ku shteti shkateron Lirine
  ku shtypi shkateron Informazionin
  ku feja shkateron Moralin
  DHE KU BANKAT SHKATEROJNE EKONOMINE
  C – HEDGES .

  Reply to this comment
  • katarakti January 30, 20:59

   Fantastike.

   Reply to this comment
  • GAMORI January 30, 23:42

   sakte dhe lavderim per kete pershtjellim !

   Reply to this comment
  • E VËRTETA! January 31, 14:13

   O “Bazllisti i PENDUAR”!
   E PARA MBI TË GJITHA ËSHTË:
   Ku gjysma e popullit shqiptar vjedh pronen e trasheguar te tjeterit, duhet qe ta dish o “Ballisti i PENDUAR”, dhe gjithe komunistet e pa penduar, se ketu tek toka e trasheguar qendron “çelesi”, pra e keqja e krimit dhe korrupsionit ne kete “Shqiperine tone”.
   Dhe kur “Dielli mbi Korab” thote: “Fatkeqesia e Shqiperise eshte se Partia Socialiste duke bere koalicion me LSI-ne….”, do thoshja, “jo kapitullimin”, por neneshkroi sakte marrveshjen pas kraheve te atyre qe e votuan, pasi Ilir Meta siç ishte “katalizator” per “interesat e atdheut” per 8 vjet i Sali Berishes, tani eshte perseri “katalizator” i Edi Rames, dhe do ta perfundoja me keto fjale:

   “Si populli edhe vete pushteti, si pushteti edhe vete populli, (natyrisht gjysma)!

   Kjo eshte e VËRTETA, te VËRTETË tjeter nuk ka, pavaresisht se si Viktori dhe shume te tjere bejne “analiza” kaq te gjata! Pra pa shkuar prona e trasheguar tek i zoti, Shqiperia eshte dhe do jete e mbaruar, shpetim nuk ka! Faleminderit!

   Reply to this comment
   • Ballist i PENDUAR. January 31, 20:52

    e VERTETA ,

    Kam 25 vjete dhe nuk po e gjej te verteten ,
    Po e paguaj ,
    dhe Tokat e mia Do ti kisha blere DY here
    deri tani .

    Me thuaj kujt tja di per nder ?

    Sali Berishes ? me ligjin e tij 7051 ?

    Reply to this comment
 5. TJ January 30, 14:23

  Berisha eshte e keqja me e madhe qe e ka gjetyr kete popull! ” Sorra politike” jane te gjithe ne PD ,por edhe vrases dhe kriminele!

  Reply to this comment
 6. titi January 30, 14:25

  nje popull i marre meriton nje te marr ne krye,nje popull me 80% fshatar meriton nje fshatar(malok) ne krye.Boll u ankuam.na e futi dulla,nuk mesuam,erdhi nxenesi me i devotshem i dulles saliserbi prap nuk mesuam,erdhi palloshi e njejta histori.

  Reply to this comment
 7. santana January 30, 14:27

  UFFFFFFFFF!!!!Te krahasosh Hitlerin me Salcen e m…it do te thote qe je injorant i vertete i historise…dmth mbetesh brenda pellgut provincial shqiptar qe here here “vishen” si perendimoret …te kesh dy bythe nje t’a çashe e nje t’a mbashe…

  Reply to this comment
 8. ujku epirot enver ylli January 30, 14:28

  Vdekje malokoviceve ..cdo here kane ardhur ne pushtet duke qene mercenare re te huajve..udb cia vatikan e shejtan ..bijte e jezideve kaukazik qe u albanizuan nga epiriotet famelarte ..nuk kane dhembsuri per kete toke se jane te ardhur ..sllavo osman kaukazike dmth jezid e bij jezidesh ..

  Reply to this comment
  • Torollaku Rilindas January 30, 15:42

   Agjenti numur 1 i UDB ka qene Enveri. Ai desh ta bente Shqiperine Republike te 7 te Jugsllavise, por kur e pa qe Tito preferonte Koçin e drodhi tjegullen, prandaj mos na ça carin shume ti me gjithe Enver.

   Reply to this comment
 9. Stef Staku January 30, 14:37

  ANALIZE : Artikull i mire.

  Reply to this comment
 10. koke llulla January 30, 14:37

  Nje klithme luani ne shkretetire.

  Reply to this comment
 11. Lul January 30, 14:40

  Hudhja ne qaf ate litarin meqe eshte gati.

  Reply to this comment
 12. Lleshi January 30, 14:51

  Mire e ke shkrojtur o Viktor ! Qendrojne realisht te gjitha sa ke thene dhe jane e vertete e dhimshme e ketij vendi !

  Mbase une nxitohem , nuk e di (dyshoj , me mire) , mbase dhe nuk ishte rasti ne kete artikull , por te pakten analizoje ne nje artikull tjeter : “Ky tumor malinj me emrin Berishizem , po rritet dhe zmadhohet nen kujdesin e Edi Rames , bisturia e te cilit nuk ekziston njelloj si Fatos Nano !”
  Pavaresisht aparences , apo disa puneve ndryshe , edhe ky zotnia Edi Rama , njelloj si Berisha ka asgjesuar Partine e tij Politike , ku nuk konkurrojne vlerat , por aferat ! Ku nuk ben dot kariere me vlerat qe afron ne te mire te komunitetit dhe Shqiperise , por me antivlerat ! Ku nuk ekzistojne marredheniet me bazen e partise se vet , lere pastaj me komunitetin , per zgjidhjen e problemeve , apo perzgjedhjen e shqiptareve te mire , per te bere pune edhe me te mira ! Edhe ky , pavaresisht puneve qe kryen me mire , ta le pershtypjen se shteti dhe pushteti eshte i “tyre” dhe jo i shqiptareve !

  Ky po na tregon se jane “lazaratasit” kriminelet e droges , se jane “anarshistet” hajdutet e energjise , se jane rojet hajdutet e Bankes se Shqiperise etj etj etj kur te gjithe ne e dime se kriminelet e vertete jane ish kupola qe sigurisht i administronte dhe keto afera pervec te tjerave !

  Kjo nuk le shije te mire …… tregon marreveshje te pakten , se nuk hidhem e te them qe mund te hamendesojme dhe qe jane ne te njejtin grup !

  Te pakten kjo eshte pershtypja ime e deritanishme !

  Reply to this comment
 13. shqiptar sharri. January 30, 14:58

  Po,te lumte dora e shpirti or mane gjali,pra te uroi shendet dhe jet te gjat,uroi qe ti,une dhe gjith shqiptaret nese nuk mujm me e perjetu vdekjen e sali serbit,bilem te perjetoim burgosjen e ati satrapi,dhashte zoti e nae plotsovte kete deshir.Se,prej Zotit ndoshta e gjen,ate qe e meriton,sesa prej shqiptarve ai kryemafioz dote vvdes ne krevat,dhe dota coin ne varr bilem dhe me kurora mafia e aty spiuni serb.Sska ma Avni Rustema,se pastaj ky popull berkthare i quan tradhtar herot,dhe tradhtaret hero,prandaj nuk delin Avni Rustemat,se une besoi se ka njerez patriot e trima si Avni Trimi,por frigohen se pasi qe edhe i vret ky popull,jua ep dhe emrin tradhtar,kjo tek ne eshte rregull,e tregoi koha e pas 1990,kur te gjith tradhtaret u shpallen hero,dhe herot u shpallen tradhtar,pra ky eshte populli qe HEGELI,i madhe ka than.Sipas popullit dhe udheheqsit.

  Reply to this comment
 14. intrigantet e saliut January 30, 15:10

  Nje nga analizat me te sakta qe mund te kem lexuar!
  E kam shprehur dhe me pare; forca e vertete e sali kriminelit dhe larove te tij, gjithmone kane qene shpifjet dhe trilimet… !Per klanin mafios te tyre keto vese kane qene, jane dhe do te jene virtyte, por fatkeqesisht per mbare shqiptaret kane qene tragjedi te shikuara dhe pruvuara ne kurriz te secilit prej nesh, qofshin keta aderues se klanit PD apo dhe kundershtare.. sepse ne fund te fundit te gjithe jemi viktima te politikes mafiose dhe percarese te nje njeriu te semure per pushtet dhe pasuri si sali berisha!
  Qeveria tani ka shancin me te mire per te mos perseritur kurre me gabimet e meparshme, duhet patjeter te parandaloje tragjedi si ato te 97-98 sepse stili i te berit opozite i klanit sali, eshte gjithmone i njejte dhe po kerkon alibine e rradhes per t’i futur zjarrin shqiptareve!
  Pergezime Viktor Malaj
  Pergezime Z Malaj!

  Reply to this comment
 15. albani January 30, 15:19

  Fatkeqesia jone eshte se ne nuk duam paqe, nuk duam demokraci, nuk duam zhvillim dhe mireqenie, duam kaos, anarshi, vrasje dhe vjedhje dhe plaçkitjem dhe keto t’i siguron vetem Sali Berisha.

  Nese populli, ajo pjese qe ka mbetur nga ky popull, deshiron qe Shqiperia te behet Shqiperi, te jete i kujdesshem dhe vigjilent:

  Ne horizont po shfaqen hordhite e Sali Berishes, po shfaqet zjarri, shkaterrimet dhe vrasjet masive. !977 po troket ne dyert e shqiptareve. Dhe kete Sali Berisha e ka paralajmeruar dhe po e thekson çdo dite e me teper per te mbledhur njerezite tij, “banden” zjarrvenese.

  Ai nuk ka ikur| Perderisa ai nuk ka ikur, atehere mbetet rreziku i nje vellavrasje tjeter,
  me e ashper se ajo e 1997. Ai eshte nje rrezik potencial!

  Reply to this comment
 16. arben January 30, 15:32

  Cdo popull e meriton qeverine qe e udheheq ka thene dikur Curcilli.Edhe ne rastin e Berishes mendoj se ne e kemi merituar plotesisht kete bandit te ardhur nga shpellat e Vicidolit.A nuk ishim ne qe te droguar nga keta huligane shkateruam me zjarr dhe me hekur cdo gje qe krijuam e ndertuar ne 50 vjet.A nuk ishim ne ata qe rrezuam idhujt qe vete kishim krijuar gjate ketyre viteve dhe krijuam idhujt e reme berishjane.A nuk ishim ne qe hodhem ne rruge njerezit e shkolluar dhe pranuam te qeverisemi nga injorantet e te koruptuarit e shkolles se plepave.A nuk ishim ne qe perbuzem moralin socialist ku mbi gjithcka ishte njeriu dhe u rehatuam ne mes te imoralitetit dhe idhullit kapitalist parase qe legjimiton cdo akt e veprim te paskrupullt e cnjerezor.E pra Sali Berisha si pjella perverse e sistemit te kaluar ka qene dhe mbetet fytyra e mentalitetit dhe e prapambetjes sone te trasheguar nga shekujt e kaluar dhe qe nuk u arit te crrenjosej ne 50 vjet socializem dhe qe megjithe retushimer qe po I behet sot nuk po dalim dot nga kjo gjendje dhe qefatkeqesisht edhe kete radhe treni European po na le ne mediokritetin dhe injorancen e botes se prapambetur te sulltaneve alla berishjane.

  Reply to this comment
 17. shkerdhen -gerdeci January 30, 15:40

  ah sikur ta shihja kete monster te varur per koqesh monstra i viteve 2005-2013

  Reply to this comment
 18. Torollaku Rilindas January 30, 15:48

  Or Zoti Viktor, ty te lumte pena, e ke qare, ta kane bere qejfin kallam edhe plot komentues te tjere, e ke thene e ç’nuk ke thene, po nje pietje kishem une re babam, perse tine nuku vete ne prokurori e t’i numeroç keto hyneret e Saliut, e ne emer te popullit krenar po te dhjere shqiptar ta paditesh kete Saliun qe kaq katastrofa i ka sjelle ketij populli te lashte me prejardhje nga pelazgo-iliret e lashtesise. Jo per gje po u ngopem me gazeta e shkrime te bukura po shterpe qe nuk cojne asgjekund. Si thua o babam? A ta mba bitha?

  Reply to this comment
 19. LORA January 30, 15:50

  Shume i gjate ky artikull ,per te tjerrur idene fikse te Autorit se klasa mender-politike e pas 1990-es dhe sidomos brekedhjeri i historise jane produkt legjitim i Popullit Shqiptar,,,,dmth gjallimi i tyre eshte pergjegjesi historike e shqiptareve taksapagues.
  “Italianet ma kerkuan vete luften”,-tha ne gjyqin e fundit Ducja,para se ti hidhnin litarin dhe ta varnin ne shesh ne Milano.Ishte i vendosur ,edhe ne sahatin e fundit,ta varte kerraben e krimeve te tij ne zverkun e Popullit Italian.
  Tere tentativat mediatike ,si kjo e artikullit me siper,jane per mua te yshtura dhe financuara nga krim-politika shqiptare per te bere Popullin Shqiptar bashkefajtor te krimeve te saj. .Alibi e perkryer per nahijen brekedhjere dhe ate te nano-kurvave,qe e sunduan e gjelliten dhe e shkretuan pas 1990-es Shqiperine.Ne kete Alibi ata shohin mundesine e perkryer per t’ja hedhur paq,ne gjyqin e vetedijes popullore qe po kristalizohet ne cdo dite.
  A mund te shpjegoje psh Autori,perse pas zgjedhjeve normale te 1991-it te tjerat kane qene te kontesuara??????Per mua sepse ka qene e deformuar vota e shqiptareve.
  Perse ne cdo pale zgjedhje behete nga nje Kod i ri zgjedhor;si e mendon kete autori????Per mua sepse qellimi eshte vetem sofistikimi i kuserimit te vullnetit te njerezve,,,kurrsesi respektimi i tij.
  Pse qe nga 1990-a vjen ne renje suksesive perqindja e pjesmarresve te shqiptareve ne zgjedhje,a mund te na e thote autori?????Per mua sepse shqiptaret e kane kuptuar me kohe qe vullneti i tyre eshte i perdhunuar me kode dhe me administrate kusare zgjedhjesh,,,pra shqiptaret nuk mund te lejojne dhe te behen pjese e farses kriminale te demokracise bordello.Pra, ketu burojn pushtete nga vota e me pak se gjysmes se shqiptareve.Di Autori ti jape dum kesaj????Kjo qenka pergjegjesi e shqiptareve ,sipas zotit Viktor Malaj?????
  Pse na nxirren,si zot sofre ,ambasadoret neper fushata?????Ata nuk jane qytetare taksapagues shqiptare ,me te drejte vote.Ne republiken 23-vjecare te ambasadoreve,medias dhe kurvo-politikes kodoshet ambasadore jane destinacioni me i pelqyeshem (ALIBIA-ambasadoriale) i degdisjes se vullnetit te shqiptareve.A e ka prekur kete “thember te Akilit” ndonje media????Meazallah se mund ta bente V.Malaj.
  Per mua,per aq kohe sa kurvo-politika do te financoje klientelizmin e mediave,,,,gjithnje ne kurrizin dhe xhepin e taksapaguesve shqiptare,,,,per aq kohe do te lexojme kodoshlleqe-artikuj ,si ky i mesipermi.
  T U N G .

  Reply to this comment
 20. tradita January 30, 15:56

  jo me nje viktort malaj por tonelata leter e bije te harxhoni nuk mund te mohohet se :

  * Sali Berisha rrezoi diktaturen me te felliqur qe ka njohur historia ne Europe e me gjere.
  * Sali Berisha shembi ideologjine me te shemtur qe eshte njohur ne glob ( enverizmin)
  * Sali Berisha ndertoi nje demokraci funksionale ( sigurisht me dobwsi shih fjalen e Hillari Klinton ne ( Kuvendin e Shqiperisw)
  * Sali Berisha mundesoi qe shqiptaret te zoterojne 4.000,000 prona te rregjistrura ne hipoteke.
  * Sali Berisha e ndryshoi 100 here shqiperine> kush ka sy le te shikoje qyetet dhe fshaterat e Shqiperise
  * Sali Berisha ndertoi nje pjese te mire te infrastruktures moderne
  * Sali Berisha e antaresoj Shqiperine ne NATO
  * Sali Berisha dha nje kontribut te jashtezakonshem per pavaresine e Kosoves
  * Liberalizoj vizat per te gjithe shqiptaret
  * Pergatiti shqiperine per kandidate te Bashkimit Europian.
  Vetem kaq do twe mjaftonte per te qene numri nje ne Historine Shqiptare ne 100 vjetet e fundit.

  Reply to this comment
  • Kastrioti January 30, 17:22

   Do të të duhej të të kisha afër…
   Të të “falënderoja” për sa ke zhgarravitur për Neronin e Shqipërisë.

   Reply to this comment
  • Lleshi January 30, 17:34

   Ja dhe nje serb tjeter qe nuk shkeputet dot nga tradita e te pareve !

   Po mire ti o Tradita je nje patriot serb dhe eshte e drejta jote , po Saleh Berishoviçit si ti themi ? Patriot I gruas , ti themi ?

   Reply to this comment
  • SIGURIMSI i MESILES January 30, 18:11

   ………Sali Berisha ishte ai qe te martoj shtepine me daulle per 23 vjete,kete te mire pse nuk ja njeh

   Reply to this comment
  • arben January 30, 19:13

   Ndjej keqardhje per ty tradita se nuk je gje tjeter vecse nje viktime e propagandes berishjane,Ndryshimin e sistemit ne Shqiperi e beri populli shqiptar dhe jo shpellari i Vicidolit,Kulti i individit u perket sistemeve diktatoriale dhe jo sistemeve demokratike te cilin e ka deshiruar dhe per te cilin luftoj populli yne.Per aq kohe sa do ekzistoje ky mentalitet kurre shqiptaret nuk kane per te dale nga rrethi vicioz qe i futi klika berishjane.

   Reply to this comment
 21. Illo January 30, 16:04

  Nuk kaq nevoje per analize tjeter . I. Foto

  Reply to this comment
 22. zekthi January 30, 16:33

  Keto vlejne vetem per pasurimin e CV te Berishes.
  Me sa duket ai eshte strumbullari,dhe gjeneratori i politikes ne shqiperi.
  Te gjithe te tjeret vijne rrotull tij. I trembentmerresisht Atij.
  Shprersa e njerzve ishte tek Rama,por edhe ky me te ardhur ne Qeveri, u shkermoq para kembenguljes se Saliut me keq se Fatosi.
  Politikadhe aktoret jane percaktuar nga Gorbacovi ne post komunizmin e lindjes.

  Reply to this comment
 23. tomsojeri January 30, 16:52

  Viktor !Ky shkrim me ka ber te ndjej turp per emrin qe kam ,me beri te ndjej zemrim e neveri per ate qe i dhash voten, me beri te ndjej meshir e perbuzje, per kte popull ku edhe un bej pjes e ska per te gjetur kurr qetesi,drejtesi e krenari ! Cohemi ne nje ndeshje futbolli te tregojm deshiren ton ,te tregojm sa e duam emrin e flamurin ton e nuk jemi ne gjendje te clirohemi nga tradhtia , pabesia e hajnia qe ka mberthyer kte komb ne te gjitha qelizat e saj ! Jo , nuk ka faj Sali bisha ,as Luluka i tij , as Edvin Rama pordhaci e i perlyeri si ai ylli qe flet ,e as ter ato vemje te qelbura qe u dhjamen ! Fajin e kan vet shqiptaret qe pakica ,qe turmat e “infektuara “e bandat tip Sali , Lul,Edvin e Ilir e ter kurvat e stukuara qe “kendojn “ne foltoret , sundojn mbi ta , i mashtrojn ata e i perqeshin ata !
  Cfar te them tani kur shpesh lexoj “Samir me qen Shqiptar ” apo “Sa keq me qen Shqiptar” apo “Sa turp me qen Shqiptar”??????? E tani dua te pyes : Ani Rustemi ,a ish shqiptar ?

  Reply to this comment
 24. I.Troplini January 30, 17:09

  Krahasimet calojne. Ky i fares se Vucidolit me Adolf Hitler eshte qesharak. Karroca e Dylit nuk ka qene ndonjehere Lamborghini dhe nuk do te behet ndonjehere e tille.
  Sa me teper i afrohesh figures se plakut gojeperdale per ta analizuar, aq me teper i je afruar nje realiteti tjeter, qe ka qene dhe eshte po aq “vendimtar” per instalimin e “demokracise”, si menyre e pshurrjes se nje kombi ne pantallona.
  Ky realitet, jane armata e pafund e puthadoresve dhe lepiresve, e llumit shoqeror dhe injorances funksionale, qe ne keto 25 vjet, kane mbeshtetur rrugen e krimit te ketij qesharaku, duke minuar dhe shkaterruar cdo qelize te shtetit shqiptar.
  Do te ishte analize jo serioze dhe e pasakte, nese e keqja shqiptare do te reduktohej vetem tek figura e ketij derdellitesi vrases. Shoqeria shqiptare, ka treguar se eshte teresisht e paafte dhe e paorganizuar, per ta pare vetveten si nje shoqeri qe meriton te rradhitet ne radhet e ketij kontinenti, qe i perkasim gjeografikisht. Nje shoqeri pa inteligjence egzistuese qe i prin, analizon dhe kanalizon ndjenjen e revoltes ne popull, nje shoqeri me dallkauke qe nuk njohin as ideal dhe as force karakteri por vetem perfitimin personal ne dem te te tjereve,,,eshte e denuar te udhehiqet nga cakenj dhe hijena.
  Pra, Sali Berisha nuk eshte shpikesi i “kurverise” shqiptare. Ai e gjeti ate mes nesh dhe e perdori me kenaqesi, per ato palacolleqe qe tashme historia i njeh si renia dhe deshtimi i shtetit shqiptar.
  Sot, nuk qendron problemi tek “zevendesimi” i Edi Rames me karrocen e Dylit sepse asaj te shkrete karroce, i ka mbetur vetem zhurma e rrotave te shtrembura, por tek mungesa e kurajos se tij, per te cuar deri ne fund proceset e duhura.
  Nese ne shqipen tone te bukur, njerez te tille i quajme “hundelesh”, atehere na nevojitet nje i tille, per te bere ate pune qe Kryeministri aktual, duket se nuk mundet ta beje. Pa drejtesi, nuk ka Shqiperi,,,,,,ka vetem gropa gjarperinjsh dhe mbeturina njerezore si Sali Berisha.
  Pa drejtesi, do na duhet gjithmone te mundojme krahasimet caluese, per te analizuar realitetin tone prej neandertalesh.
  Nuk ka vend per te bere trimin, per askend ne kete vend. “Trimerine”, kriminelet e gjejne tek mosreagimi i duhur i klases politike dhe pazaret politike te lidhura me te. Vrasesi nga Vucidoli, eshte nje “mjeshter” i nuhatjes se situatave te tilla.
  Sali Berisha “sokellin” sepse ai qe u zgjodh per te qene Kryeminister, ka zgjedhur rolin e drejtorit te Komunales.

  Reply to this comment
 25. Lëmi Llukës January 30, 17:13

  Saliu është produkt organik , gjenetik , i popullit shqipëtar !
  Saliu është shqipëtari tipik . Prandajë ai po jeton kaq gjatë në jetën politike .
  Edi Rama , p. sh. Nuk është tipik shqipëtar . Edi ngjan me një prift apo hoxhë fshati , që i kërkon kryebanditit të fshatit , të kthehet në rrugën e Zotit .Banditi don blumbin , ose , minimalisht , burgun !
  Edi Rama po na lodh shumë . Shumë shpejt do urrehet si Saliu !
  Ne shqipëtarët nuk e meritojmë të jemi shtet më vete . Jemi popull i dobët , ambiciozë e pa tru .
  Nuk është aksident Saliu. Terreni shqipëtar është ideal për horrat . Kujto historinë !

  Reply to this comment
  • refree January 30, 23:57

   Lemi i Llukes:
   “Saliu është produkt organik , gjenetik , i popullit shqipëtar !”
   E ke thene shume bukur! E cfare eshte me organike dhe gjenetike se sa jashteqitja…

   Reply to this comment
 26. Beni January 30, 18:00

  Si gjithmone i sakte dhe kristal Viktori. Por zgjidhje nuk pame. Cili do te jet fundi i SRB? Burgu apo plumbi? Them se plumbi meqe Rama ka pune me suvate e rrezuara.

  Reply to this comment
 27. albana January 30, 18:20

  Zoti Malaj e ka shkruar shume mire, por shume i gjate.

  Reply to this comment
 28. heretiku January 30, 18:26

  Eshte e vertete qe Berisha ka qene dhe eshte nje llum ordiner, i afte vetem per shkaterrim. Por eshte po aq e vertete qe ai nuk eshte gje tjeter veçse pasqyre e nje pjese te popullit shqiptar, pra shume shqiptare tek ai shohin vehten e tyre. Problemi eshte qe ketyre njerezve nuk u duhet dhene pushtet, sepse me ta ne pushtet, katastrofa te hatashme jane te garantuara.

  Reply to this comment
 29. JOY -72 January 30, 19:23

  sipas autorit edhe kallomi ka shume te meta po nuk ka me te mire se ai edhe autori na propozon si zgjedhje te vetme kallomin se osht e keqja me e vogel ne krahasim me gjyshin brekdhjere,,,,,,,jo mor zotni ka shume te tjere me te mire se kallomi biles jane ne partine socialiste qe jane edhe me tolerante edhe liberale 1 shembull po ta jap une ” Pandeli Majko” ka qene edhe kryeminister,,,,,koha e kallomit edhe gjyshit ka ikur duhen njerez te rinj me energji edhe te paster politiksht qe te eci perpara ky vend nuk mund te eci perpara ky vend me bythlepiresat per nje karrige sepse kallomi do te beje te njejten gje qe beri salahmedini me pasardhesin e tij,,,,,,,,te tjerat jane vl,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 30. SuloKapedani January 30, 20:02

  Gjèra tè vèrteta z. MALAJ por te ne nuk çrrènjosen leht zakone e tradita tè tipit lekè dukagjini.Zakone dhe tradita tè tipave sylesh ka shumè sidomos edhe ata qè mbèshtesin veprimtarinè vrastare tè saloserbit me kompani.Nuk mbèshtes asnjè drejtues shteti pèr veprimtari tè tilla mbi popullin e vetè.Sala eshtè tamam si njè xhihadist por qè ka bèrè luftè nè shtetin e vetè dhe jo nè siri.Ata qè e mbrojnè sot njè ditè do ndèshkohen mbase edhe si bashkèfajtor me saloviçin.

  Reply to this comment
 31. Ami January 30, 20:08

  SALI BERISHA, KRIMINELI dhe MAFIOZI me i rrezikshem ne historine e Shqiperise. Duhet ti “pritet” gjuha ketij QEN BIR QENI…i cili eshte shnderruar ne fatkeqsi kombetare, ne mallkim te ketij populli/ ATIJ, ARGITAVE dhe ZENAVE qe u pasuruan me gjakun e filizave te shkrumbuar ne Gerdec, me gjakun dhe djersen e nje populli te tere, u duhet treguar vendi…sa pa shkaktuar nje 97 te dyte. Kete duhet te beje urgjentisht qeveria RAMA, te cilem e votuam dhe besuam…dhe me te shume te drejte.

  Reply to this comment
 32. Boxer January 30, 20:29

  Ke shum te drejte Viktor per gjith sa thua. Po Valle nuk i dine shqiptaret keto? Te gjith ne nuk bejme tjeter veçse u japim vemendje ketij plere bashke me pjellen e tij politike e biologjike. Ka ardhur koha qe ti tregohet vendi kryepushtit bashke me pjellat e tij. Ky piktori vetem sa i ricikloi keta felliqesira njesoj si Pushti Nano. Pyetja eshte a do dali ndonje bir Nene qe ti kendohet kenga dhe ta çliroj ate vend nga kjo e keqe ?

  Reply to this comment
 33. METEH January 30, 20:44

  Ju pershendesim Z.Viktor per analizen e perkryer qe beni.Po kujt i shkruan?Ai nuk degjon nga ai vesh.Aatij i jane erresuar syt per pushtet e para.Ai kerkon perseri karriken K/ministrore pasi ka frik nga burgu.Se basha sipas tij nuk po e ben mire opozitarizmin si ai,pra me dhune,shkaterime,vrasje me tritol te njerezve,mjeteve,bisneseve,urave.Vetem terror psikologjik me sharje e shpifje…. dhe material me goditje shurdhuese tritoli..duke perdorur mercenaret e pergatitur qe ne kohen e A.Hajdarit me teorin:”Te shkaterrohet çdo gje e ndertuar nga Enveri”Dalja dje 13 here ne bodjumin e kuvendit ishte marrezi politike & jo vetem e atij,por dhe te drejtuesve te seancave,qe mesaduket ai u ka futur tmerrin per paudhesit e tyre,por dhe nga frika se Saliu te vret naten e te qan diten.Dhe dihet se ke ka vrare….Respekte DITES qe na jep material dhe hapsira per te shfryre urrejtjen sadopak ndaj ketij njeriu sharlatan qe na e nxiu jeten ne kete vend ne keto 24 vite te sundimit te tij.

  Reply to this comment
 34. era January 30, 20:51

  Me duket sikur jemi lodhur nga fjalet. Ne i kemi hequr ne kurriz bemat e berishes, gjermanet vetem I kane pare nga larg. PSE na duhet ne shqiptareve qe te marrim opinion e gjithe botes, qe te kuptojme cfare eshte berisha. Berisha e ka derdhur kupen, nuk e di cfare pritet me. Ai nuk di te beje ndryshe, vetem krim dhe terror propagandistik. Te behet reforma ne drejtesi sa me pare dhe ti tregohet vendi ne burg.
  Shteti shqiptare duhet te tregoje forcen e vet ne te mire te vendit.

  Reply to this comment
 35. Boxer January 30, 21:18

  Keta prostitutat e evropes qe as te q… e as te leshojne tashme dihen. Por kjo nuk eshte pune e evropes dhe per fat te keq as e qeverise. Ketij goje felliquri duhet treguar vendi me plumb, se me shkrime ka 25 vjet qe nuk i ben pershtypje ketij. Se shikoni, ka akoma njerez edhe pse kane kaluar kaq shume vite ku ky felliqesire vetem vret, vjedh, shpif, persekuton e shum te tjera, qe besojne se ky ka sjelle demokracine!!! O tru shperlare, o fatkeq, o lepirsa, o servile, qe e shkaterruat kete vend.

  Reply to this comment
 36. katarakti January 30, 21:19

  Dakort edhe me autorin e shkrimit si dhe me shumicen e komentuesve. Veçse te zhgenjyerve dua tu them se: tani per tani dhe na 10 vjetet e ardhshem me te mire se Rama, nuk gjendet dot. Jo se eshte i perkryer. As qe behet fjale. Por deri me tani ai ka hequr nga zverku i Shqiperise dy plehrat me te medha te ketij vendi:- ish kryeministrin Sali Berisha dhe ish kryetarin e PS-se Fatos Nanon. Dhe tani po perpiqet te beje shtet. Kaq mjafton per 10 vitet e ardhshme. Dhe mos harroni se ne Shqiperi, siç thote edhe Viktori, ka shume llum. Pra ka njerez qe nuk duan te punojne, por te merren vetem me pislliqe. Prandaj Berisha ka bere qef keto 25 vjet. Dhe prandaj eshte kaq e veshtire qe ne krye te vendit te vije nje njeri per se mbari.

  Reply to this comment
 37. "Horri i Bulevardit" January 30, 21:30

  Don Menderja, do ta quaja une, Sali Menderer Jush Kaken.
  Humbem 70 vjet nga qafiri zogj, u ngushtum nga dulla, por u katranosem nga menderja e vucidolit.
  I pari dhe i treti e kane bere aq shume dem Shqiperise, sa i dyti eshte lule, para dy malokeve.

  Reply to this comment
 38. anonim January 30, 21:34

  I nderuar z.Malaj…tashme nuk kane asnje vlere konstatimet per Don Korleonen…Don Korleone u zhvleftesua qe me 23 qershor te 2013 …..Nuk vlen te shfajesohemi,te fshihemi,te justifikohemi para nje argumenti qe e ka zverdhur koha….drejtojeni vemendjen tuaj tek paaftesia,diletantizmi me te cilen po qeveriset sot….une jam votues personalisht i Edi Rames dhe nuk jam penduar aspak sepse nder te keqinjte eshte ” me i miri “….por nuk mund te ecet me keto vleresime siperfaqesore….shqiperia ka nevoje per burra te mencur dhe shume te ndershem,madje,edhe vetmohues…athere do te mbeten ne histori…

  flmn !

  Reply to this comment
 39. aty January 30, 21:35

  I ke bere nje rezyme te shkelqyer ketij fundrine te ketij vendi, qe nuk e dime kur do te zhduket nje here e mire

  Reply to this comment
 40. Dike Mullai thote- January 30, 22:53

  tradita (B..ISHA):- Me komentin me siper tregon se paske PJERDHUR nga Trute FARE!!!

  Reply to this comment
 41. Bocari January 30, 23:57

  Keto analiza do kishin vlere ne vitin 1990. Megjithese artikulli eshte shume i mire, fatkeqesisht eshte shume i vonuar. Ata qe nuk e dine akoma kush eshte Saliu, nuk lexojne natyrisht se cfare shkruan Malaj. Sa per Europen dhe gjermanet qe permend autori, cuditem se si mund tu referohet akoma ketyre. HArron Malaj se eshte gjermani qe e ftoj Saliun te “Krokodili” ne 2010 dhe beri te deshtonte greva e urise? Po tani nuk ishte perseri gjermani Flekenstein qe e futi Saliun ne parlament dhe mbylli bojkotin? Sa te vonuar qe jemi more burra! Ne i kemi ujqerit neper kembe dhe i ushqejme ju beni analizen e gjurmeve.

  Reply to this comment
 42. ana.tirana January 31, 00:24

  Nuk kuptoj o Tradite,akoma nuk u”zgjove” nga gjumi qe te ka futur Berishe hundeshtriga?
  Po na numeroke Zotrote”te mirat” qe na paska bere ai!
  Po si more Berisha na paska njohur 4 milione prona?
  Ti duhet te jesh ndonje ZAPTUES tokash,pronar kurrsesi!
  Sepse pronaret Berisha e partia e tij i ktheu ne ” ish pronare” ndersa zaptuesat i beri” pronare”!
  Ky KRIM ndaj prones se pronarit te ligjshem eshte bere per gjithe periudhen kur ky Al Ka
  pone i Shqiperise ka qene ne pushtet!
  -u liberalizuan vizat?
  Po a e din ti o Tradita se shumica e pronareve te tokave nuk dalin dot as ne Kosove e Maqedoni mbasi duhen para e parate e pronareve (qe Sala me Parti i beri Ish Pronare ) para te pensionit a te nepunesit civil shkojne neper gjyqe e per barna?
  Sala me Bashen,si dy histerike po ulerijne duke ndersyer popullin kunder njeri tjetrit,ata po pregatisin nje krim te madh per te ardhur ne pushtet se nuk po durojne dot qe mos arrifshin o Zot!
  Kukuvajka ,gjarperinj e neperka mundohen te helmojne njerezit e sinqerte por te pashkolluar,rinine ,duke u “kenduar” te njejten kenge!
  Ndersa ata te shkolluarit presin ndonje favor ne kembim te votes!
  Jo!
  Sala duhet te mos perzihet me me politiken por nuk ia mban pasi ka frike se Drejtesia do dije si te veproje me te!
  Disa lexues ne kete faqe kritikonin Kryeministrin e nderuar!
  Nuk eshte ashtu sic shkruajne ata,por Kryeministri eshte i vetem,ose me mire ka shume pak perkrahesa…
  Cfare mund te beje Ai i vetem?
  Populli duhet te ngrihet kunder atij qe nuk ka turp e akoma nxjerr fytyren e tij te urryer neper ekrane!
  Pale,na thoshte edhe se do te AMNISTONTE gjithe faturat e papaguara te energjise elektrike!
  Dhe kete e tha ne ekran vetem per te marre vota nga hajdutet…
  Ky eshte qendrimi i nje ish kryeministri?Te amnistoje vjedhesit?
  Atehere nuk po paguakemi edhe ne dhe le te na amnistoje ky Sali mashtrues!
  Pale Kur del ai dhendri i tij i neveritshem qe e kam parasysh duke imituar personin qe i bie ciftelise!
  Te peshtjellon stomakun!
  Palacolleqe si keto mund t’i beje vec nje person pa nivel!
  Sepse nuk je VIP e KLAS vetem ngaqe vishesh me firmato!
  I shembellen asaj qe i madhi Mevlana ka shkruar”Shume njerez kam pare qe nuk kishin rtoba,shume Rroba kam pare qe nuk kishin brenda njerez!”

  Reply to this comment
 43. alek j. dryness January 31, 00:30

  I BUKUR DHE I SAKTE SHKRIMI. POR PUNA ESHTE SE SI I BEHET KESAJ PUNE . SI DO TE SHPETOJME NGA KJO GJEME. ME FALNI PER PESIMIZMIN POR UNE NUK SHOH ASNJE ZGJIDHJE…..

  Reply to this comment
 44. padrino January 31, 01:22

  Z Viktor Malaj, analiza jote, në këtë shkrim 95përqind e goditur, je shumë i saktë. po Enver Hoxhën, mos e ngatëro me plehrat e që nxjerë populli shqiptar, si esat pasha, amet zogu,berishovici, nano legeni , e shumë të tjerë, që janë dhe sot në qeveri dhe në parlament. Enveri ka fajet dhe gabimet e tij, që ja diktoi dhe koha, por deri më sot, është personazhi që kontribuar më shumë për Shqipërinë, dhe Shqipëtaret,mbetet 1shi .të inauguroi, bunkartin, shtëpinë e gjetheve, cfarë të doi, piktori rilindjes mavri, po Figurën e Enverit, se herson dot .

  Reply to this comment
 45. Dardhari January 31, 03:32

  Z.Viktor !
  Per çfare shkruani jane me se te verteta ,pyetja eshte çfare do beje qeverija te Na i heqe sysh keto monstra . Edhe juve nuk jepni nje zgjidhje sepse kete zgjidhje duhet ta beje Rama .
  Po neve jemi mesuar qe tju ngrehim monumente tradhetareve dhe sahan lepiresave gjithmone me propozimin e pasardhesve te tyre . Saliu beri çmos per ta quajtur te pa denje Leka Zogun ne kohen qe kishte frike se I merte karigen dhe kur u sigurua mire i ngriti bustin dhe e quajti Demokrat duke I hapur ruge vetes qe duke vepruar me keq se Zogu shpreson qe do ti ngrehin permendore po me emrin qe e deshiron aqe shume ” Skenderbeu Sali ” dhe kjo nuk eshte çudi te ndodhe se i para priu kohe me pare nga ata qe e mbajne me kembe duke e quajtur
  ” bure muti me falni bure shteti ” Shqiperia gjithmone i ka hapur kembet para te huajve dhe keshtu do vazhdoje per deri sa shkojme dhe ankohemi edhe kur Na tradheton gruaja tek Komshia . Edi Rama duhet te mbaje premtimet e veta ne qofte se eshte Bure dhe jo ti jape zyre falas Saliut se nuk I mjaftojne cfare ka rembyer simbas thenjeve te qeverise Rama vetem ne qofte se kjo ka genjyer per sa ka thene.

  Reply to this comment
 46. AMERIKANIOo January 31, 05:44

  POPULLI PO ZGJOHET.. …AI PO I PERSHNDET POLITIKANET ME KENGEN…..POLITIKAN ULENI KOKEN .SE POPULLI DO TU QIJ MOTREN…..

  Reply to this comment
 47. Leksi January 31, 09:33

  Fajin Saliu ne pushtet, fajin Saliu ne opozite. Per kete pushtet sot me 85 deputet alibi me te mire se Saliu nuk mund te kete! ” Ujku, ujku e cakalli ben kerdi “. Kjo po ngjet me kete qeveri. Berisha galloshe e grisur, por Rama eshte ca me shume i krisur. Berisha simbol budallalleku, Rama simbol fukaralleku. Ne doni shqiptar nga keta te shpetoni, ne kazan plehrash te dy ti coni!

  Reply to this comment
 48. mersin kurti January 31, 10:17

  Analize e sakte. Zoti Viktor pershendetje.
  Ju te redaksise nuk kuptoj perse nuk i redaktoni e korrektoni komentet e mbushura me fyerje dhe sharje nga me banalet. Kam deshire te bej ndonje koment here pas here, por kete deshire ma zbehin pikerisht fyerjet dhe fjalet banale.

  Reply to this comment
 49. PO PO ASHTU ESHTE. January 31, 14:10

  KURR UK KAM VOTUAR PER SALI BERISHEN, KAM PASUR NJE URREJTJE PATOLOGJIKE DHE ISHA I BINDUR PER KETE..SALIU PASHKO CEKA E KOMPANI KANE QEN THJESHTE ANTISHQIPETARE..KAM VOTUAR DIKUR PER NJE PERFAQESUES TE BALLIT QE ISHTE DINJITOZ..KAM VOTUAR PER RAMEN I BINDUR SE DO BENTE NDRYSHIMIN POR JAM GABUAR DHE JO VETEM UNE.PERFUNDIMISHT KY VEND NUK BEHET NGA KJO STALLE KUAJSH …DUHET TE PRESIM SHUME E SHUME KOHE POR NUK EMI SHPRESE EDHE PSE THONE QE SHPRESA VDES E FUNDIT

  Reply to this comment
 50. boll me psheretima.. January 31, 14:57

  disa verejtje miqsore per zotin Viktor Malaj & Bedri Islami

  Ju kam ndjekur ne shume shkrime tuaja sidomos per 21 janarin,gerdecin,damir fazllicin ,berishizmin dhe dyshen kriminale 2B dhe ka ardhur fundi I fjaleve pikerisht ne 21 janar 2015 ku u firmos defakto jo vetem mbyllja zyratrisht e vrasjes bulevardit por dhe poshtrimi I jetimeve dhe perdhosja e te vrareve.

  Por ky urinim I Berishes mbi jetimet e te vrareve te tij e ka nje kufi llogjik duke kritikuar non stop Berishen qe ne fakt ai eshte kriminel shume dimensional por jo fajtori.Besoj se faji per kete antishqiptar mbeshtet ne dy kollona kryesore: e majta shqiptare kryesisht PS(nano-meta-majko-rama) dhe e dyta faktori nderkombetar kryesisht republikanet ne amerike dhe te djathtet ne Europe me ambasdoret e tyre te akredituar ne tirane dhe fansa te tyre si podesta apo doris pack-et e europes .

  Por le te bejme autopsine e Berishes qe eshte nje mender politikan serbofil I ngordhur por nuk ka kush ta fusi kete xhenaze ne arkivol dhe ta varrose.

  Qe ne fillim Berisha ishte nje kllonim I sherbimeve secrete jugosllave dhe amerikane kur ato ishin ne muajt e mjaltit ne vitet 80’ kur do hidhin gjasme komunizmin qe te pakten per shqiperine ishte nje fatkeqsi se po perseritej nje ahmet zog I ri por kete radhe jo i ndihmuar nga ruset e bardhe por lobi serb-grek ne shtepine e bardhe.Por keto fakte zoterinjte Viktor & Bedri I mendojne por nuk I thote se I hidhen ne “fyt” si ish komunist dhe ka te drejte qe nuk e ngre steken..Psh zoti Islami ka bere rromane me antishqiptarizmin e Damir Fallicit por nuk thote kurre qe e ka rezidencen ne zemer te Washingtonit.Dhe ne rastin e paraqitjes tij ilegale ne kasafortat e sigurise kombetere perkrah Tom Ridge-s kurre nuk foli per kete te fundit.

  Jane shume fakte qe Berisha merr guxim dhe shurron mbi jetimet e 21 janarit.

  Ai artificjalisht u krijua si nje “kryqtar” ne luften per dekomunistifikimine shqiperise sipas doctrines famekeqe rajerson-biberaj qe vazhdon dhe sot ku fakeqesisht eshte rekrutuar dhe Edi Rama qe sote te shtepia e gjetheve dekospiroi vehten plotesisht si nje kapo ne fushaten kanibaleske kunder figures enver hoxhes qe ka nje cerek shekulli qe ka kaluar cdo kufi njerzor.Le te kujtojme Kinen komuniste dhe marrdheniet e amerikes me te apo vendosja e marrdhenieve dipllomatike me Kuben e Kastros.
  Ne kete kuader Berisha “fuqizua” kur I bene gati 2 prillin 1991 per te prishur me terrorizem votimet e 31 marsit 1991.Pas saj prishja qeverise stabilitetit ne 4 dhjetor 1991 vetem se ylli bufi nuk plotsoi ultimatumin e saliserbit per arrestimin e nexhmijes me gjysem ore vonese…Kur I ndegjon keto histori histerike sot pa tjeter te shkon mendja te dyshja rajeson biberaj qe ishin tutoret e Sali serbit.Marrja pjese ne votimet e rajersonit ne votimet e 1992 ishte fundi I republikes se shqiperise dhe vendosja e nje republike ambasadoriale qe vazhdon dhe sot dhe ky eshte shkaku kryesor qe I perkedheluri I disa republikaneve bolemedhenj ne amerika,saleh berisha hedh shurren perpejete sot.

  Edhe ne rastine 14 shtatorit 1998 ju nuk permendni nje detaj kryesor: Berisha merret ne mbrojtje direkt nga ambasada amerikane dhe arrin deri atje sa ne shkembim te nje paqe “poshtruese” si izraeli me palestinezet bejne presion mbi dushen Majko-Meta qe berisha te mos arrestohej..bile as te deshmonte ne dyert e drejtesise shqiptare por dha “intervisten” brenda murebve te ambasades amerikane qe eshte nje poshtrim I drejtesise shqiptare dhe ju zoti Islami mos kini ndroje se jane keto sjellje te disa dipllomateve ameriakne qe behet trim berisha te pshurre xhenazet e tij
  Por ajo qe I ve pikat mbi I eshte fakti se pas krimit te 21 janarit perbindeshi berishe “nen hundet” e arvizuse beri super pucin me te madh te rruzullin toksor duke:

  1- akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
  2-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
  3-ktheu k/m ne spital fushor
  4-refuzoi dorzimin e gardisteve
  5-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
  6-perdhosi k/prokuroren di lavire
  7-ofendoi k/shikasin si pucist
  8-kercenoi ramen me egzekutim
  9-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
  9-u fshine filmimet
  10-u ndrruan tytat e armeve
  11-u dekorua burri shtetit
  12-u dekorua ylli ne ngjitje
  13-u menderosen ekpertizat e FBI
  14-u zevendesua presidenti
  15-u zevendesua k/prokurri
  16-u zevendesua k/bashkiaku
  17-u zevendesua k/shiku
  18-u terrorizuan gazetare
  19-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
  20-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
  21-demshperble te gjithe vrasesit
  22-poshtroi Arvizune e Obames
  23-perdhosi familjet e jetimeve disa here
  24-para dy javesh akuzoi ramen si vrases te 21 janarit
  25-dje ne kuvend kercenoi me jete e Edi Ramen.
  Kurse nga ana tij Rama hap pallatin e gjetheve te spiunave te lagjes ne prani te Visho Ajazit qe ka zhdukur ramzi hoxhen luftetarin e uck bashke me gazideden dhe kumbarot e tij.
  Nuk mungoi dhe bashkim shehu qe po tregohet vampire me babain e tij dhe shoket e tij.Por pse nuk hapen dosjet e UDB,ASFALIAS qe bshkpunonin me cia-n dhe kgb per te rrezuar shtetin shqiptar..
  Keto fakte dhe te tjera jane shakqe pse berisha hedh shurren mbi jetimet e 21 janarit ku dhe zotit Islami ose I kane vene nje vije te kuqe vetes te most a shkele ose ja kane vene te tjeret.

  Berisha eshte kriminel por jo fajtor..Ne bejme pjese te fajtoret qe nuk kemi force te themi te verteten..

  Zoti Viktor & Bedri me gjithe respektim maksimal ju sugjeroj mos u merrni me me Padrinon Berishoviq se me shume ja rrisni lavdine dhe e beni te perjetshem.
  Qe te rrezohet permendorja e Berishoviqit rruga me e lehte eshte te denoncohen ato klane antishqiptare proserbe ne Europe dhe Amerike e e krijuan kete monster duke shkelur mbi kufomat e 2 prillit 1991 te dirigjuar nga UDB me elezet dhe franshkrelat dhe qe e salduan ne 21 janar 2011.Gjithe bota e di qe Berishoviqi mbahet akoma ne kembe nga trekendeshi Bermudes ne Amerike Damir Fazllic-Elez Biberaj-Nikos Gaxojani qe kane skalionet e tyre te podestave-frank wislerave-tom ridgeve dhe doris packeve dhe gollsbrukeve ne Europe qe po e mbrone saliserbin me cdo kusht.

  Ju lutem ka ikur koha e hartimeve se dhe Shekspir-e qofshi nga talenti asgje nuk ndryshoni me keto psheretima.O te mblidhemi dhe te clirojme shqiperine nga fashizmi demonkratik I berishoviqit dhe tradhetari apo frikacaku Rama ose te mos shkruajme dhe komentojme per te kaluar kohen apo biznes mediatik.

  Reply to this comment
 51. Edi milano January 31, 15:25

  Ketij artikulli nuk mund ti shtosh asgje eshte thjesht realiteti i klases
  politike shqiptare.Ja keta jane politikanet qe na drejtojne!

  Reply to this comment
 52. dash January 31, 19:18

  Pa pasur ky Don Corleonja juaj mbeshtetje ne Amerike dhe Europe ai nuk mund te egzistoje as 24 0re.’Ky krahasimi i juaj me Suddeutsche Zeitung, 26 shkurt 1998 qe quan ordiner ,tani eshte bere kriminel qe mbrohet hapur nga mafia nderkombetare. dhe i licensuar nga ata Po ju sjell dy shembuj shume domethens:

  Nese Edi Ramen edhe njehere qe takoi Obamen vetem 5 minuta per nje fotografi e perndoqen ate por dhe Obamen ca berishiste te shtepise bardhe…e kunderta ndodh me berishne qe i “derguan” peshqesh 220 muxhahidine per ta perdorur si spot publicitar per te thene se ky DON CORLEONJA juaj ishte “shpetimtai amerikes qe i mori keto terriste marksiste..Ndiqe i nderuar Viktor dhe korigjoje shenjestren heren tjeter:

  Pse e hedh shurren perpjete kryekrimineli Berisha edhe pse ka bere vargmale me krime

  Le te spjegojme nje sekuence per ca kongresmene te cmendur pas berishes.

  Ne prag te fushates elektorale ne maj 2013 ne Korce Sali qeni ‘zbulon” pa dashje se kush jane antishqiptaret ne usa

  Berisha ndër të tjera i kërkoi Edi Ramen të japë llogari para shqiptarëve për një hetim të nisur nga kongresmeni amerikan Dana Rohrabacher, për pastrim parash.
  “Lakon emrin tim ta bëjë qindra e mijëra herë por vetëm dy gjëra do t’i kërkoj,

  . Zoti Rama njeriu më i fuqishëm në Kongresin e Shteteve të Bashkuara Dana Rohrabacher ka kërkuar zyrtarisht hetim për ju për larje parash, për 80 mijë dollarë, jepu shpjegim shqiptarëve. Shpjegoju se me drejtësinë amerikanë nuk bëhet shaka. Dinjiteti i shqiptarëve do të dijë të vërtetën që shtyn kongresmenin të kërkojë hetim për ty”,

  Behet fjale per nje idiotizem te Dana Rohrabacher-it qe para tre vjetesh akuzoi zyrtarisht Obamen dhe kerkoi investigim nga drejtesia dhe qendrim te kongresit amerikan

  &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

  Ky berishist i cmendur se bashku me grupe interesi te mire paguara nga vrasesi 21 janarit bene nje “dirty job” me 220 muxhahidinet.

  Sapo filloi fushata elektorale per 2013 ne shqiperi keto me jonathanet organizuan trukun se amerika i kishte kerkuar aleteve te saj te pranonin keto muxhahidine
  por asnje nuk pranoi me perjashtim te berishes ‘qe shpetoi ameriken.

  sa here binin ndonje autobuz me muxhahidine vinte dhe jonathani per te perqafuar berishen si shentorin e amerikes

  Kongresmeni amerikan, Dana Rohrabacher, ka falënderuar Kryeministrin Berisha për gatishmërinë e qeverisë shqiptare për të strehuar 210 muxhahedinë nje jave para mbylljes kutijave te votimit te 23 qershorit

  Gjatë një fjalimi të mbajtur në Dhomën e Përfaqësuesve, anëtari nga Kalifornia është shprehur se “Shqipëria është një anëtare e NATO-s që vazhdon të kontribuojë me trupa në Forcën Ndërkombëtare të Sigurisë në Afganistan dhe ka marrë pjesë në çlirimin e Irakut, e udhëhequr nga SHBA”.

  Sipas tij: “Amerika mund t’i jetë veçanërisht mirënjohëse qeverisë së Shqipërisë dhe Kryeministrit shqiptar Sali Berisha, e cila ka qenë një aleate e patundur e kombit tonë. Kohët e fundit, kur SHBA kishin nevojë për disa vende të gatshme për të siguruar azil për anëtarët e MEK që janë bllokuar tani në Irak, Kryeministri Berisha ka rënë dakord të pranojë rreth 210 anëtarë të atij grupi – shumë më tepër nga sa ishte i gatshëm për të marrë çdo vend tjetër”.
  Kongresmeni amerikan tha më tej se “kjo ishte një shenjë e besimit të mirë dhe miqësisë që këta njerëz nuk do t’i harrojnë shpejt. Duhej guxim i vërtetë për Kryeministrin Berisha për ta bërë këtë ofertë bujare. Në këto kohë të pasigurta është e rëndësishme të dini se cilët janë miqtë tanë. Kryeministri Berisha, ju falënderoj që jeni mik besnik i Amerikës”. …….hajde guxim pordhe hajde se mos i coi te kulla e tij e qelbur ne viqidol

  o viktor e more vesh se je djale i mire por me keto shkrime nuk po na thua ndonje gje te re…..

  Reply to this comment
 53. Bocari January 31, 20:35

  ´Po si nuk u lodhet o shqiptare te beni analizen e plehrave! Shikoni njehere vehten dhe gabimet e ketij populli injorant. Kur femija i vogel shikon gropen dhe prape shkon drejt saj, se nuk e di crreziqe e presin, nena e rreh se nuk i kishte syte ne balle. Ne femijet qe nuk u rritem kurre ne ceshtjet politike, edhe kur biem ne gropa dhe thyejme turinjte perseri nuk mesojme. Po lini o te uruar analizat e jashteqitjeve, se ajo po jashteqitje do dali. Shikoni riciklimet dhe te bejme nje plan per te dale nga gropa e thelle ku jemi zhytur. Po vijne zgjedhjet lokale dhe ne listat jane vetem figurat e lakuara te politikaneve te deritanishem. Nuk ka pjelle njerez ky vend qe te mos kene ngrene nga kjo corbe e qelbur! Jemi kthyer te gjithe ne nje hordhi qensh qe vetem lehim. Si thosh xhaxhi Enveri; qentele te lehin, karvani shkon perpara! E prakuptojeni njehere asgjeska ndryshuar, skllever ishim, skllever jemi, me shume se te lehim ne dore skemi.
  Ketej shkruani komente te mrekullueshme dhe denoni klasen e politikaneve nga ana tjeter ne anketen e organizuar nga” Dita” ne faqen e pare me shume se 2000 lexes kane klikuar kete klase te korruptuar politikanesh per kryetar bashkie. O Zot ndricoje kete popull !

  Reply to this comment
 54. skifteri January 31, 21:08

  i’jashtezakonshem, brilant shkrimi I Viktor Malajt.ketij koolozi te fjales vertet, si ai ilaçi i eveçante qe zbulon e lufton kete murtaje, llogjika e trajtimeve dhe perfundimeve te ngjarjeve ne lidhje njera me tjetren, konstatimeve ,te analizes se sakte te problemeve te kriminalizimit te politikes shqiptare. Piken e ka vendosur ne konteksin e nje çeshtje te mprehte, themelore e cila permban thelbin e filozofise politike dhe sociale ,qe ka te beje me shtetin aktual qe kemi ,demokracia qe kemi,cilet jane rreziqet e brendeshme prej personave te dhunshem ,dhe abuzues (pushteti policor)ne kete veshtrim V.Malaj ve piken mbi ” i “.kjo analize eshte nje mozaik si ajo muzika brilante klasike qe ke deshire ta degjoshe pa u merzitur dhe ky shkrimin ashtu lexohet .respekte viktor malaj!!!.Aferim….!lexova daisa komente i mbeshtese ,por disa jo,ka raste qe nxitohen e kritikoin E.R dhe me te drejte kerkojne denimin e S.B,sepse shteti (prokuroria gjyqesori)duhet ti ndeshkoje kriminelet.prokuroria eshte i vetm i organ qe e dergon para drejtesise.-çdo kriminel duhet te ndeshkuar per krimet qe kryen .Dhe S.B te pergjigjet krimet e perseritura,ndeshkimi duhet perfshi jo vetem ato krime qe ka kryer ,pore dhe te atyre qe nuk jane zbuluara koma.,Ndeshkimi i

  te jete i barazueshem ne menyre qe te shkaktoje te njeten dhimbje S.Berishes qe ai ju shkaktoi shqiptarve 24v.Ndeshkimi i S.B te jete reformator,ne menyre qe te korigjoje sjelljet e gabuara .DHE i jap te drejte E.Rames qe ndeshkimi S.Berishes duhet te jete ç’ aktivizues ne menyre qe te pengoje krimet e ardhsheme,me mercenaret e tije.pra te mos shkaktoi problem te reja shqiptarve.ky system drejtesie eshte llume,kerkon reforma ,ligjet te behen per njerzit ,jo per sundimtaret qe jane te interesuar per te mbushur gjepat e tyre.Ai qe beri shtet s’ eshte me,dhe kur vdese Luani ,henat hedhin valle,si hiena SALI.!!!…@@@

  Reply to this comment
 55. dealfa February 1, 00:29

  Nje autopsi e gjitheaneshme e regjimit vrases e plackites te Berishovicit serb ! Deri me sot
  nuk ka njohur nje regjim kaq diabolik se sa regjimi primitiv, bajraktar, kanunor, diktatoriaal !

  Reply to this comment
 56. socialisti bythpambuk February 1, 06:41

  Z Malaj,
  Mezi ju presim te lexojme shkrimet tuaja , por ne kete shkrim jeni gjith diten gabim . Ju konkludoni qe meqense kemi perballe Sali Berishen ( une do ta quaja antishqiptarin me te madh te te gjitha koherave ) ,ne duhet te votojme Ramen .
  Pra ju thoni qe midis dy te keqijave te votojme te keqen me te vogel , pra te bejme ashtu si kemi bere keto 25 vjet tranzicion dhe te jemi ashtu si kemi qene .
  Po pse keshtu , ose Rama ose Berisha , nuk ka Shqiperia te tjere njerez per te drejtuar kete vend ?
  Ne keto 25 vjet kemi votuar te keqen me te vogel dhe kjo e keqja e vogel na ka sjelle perseri Berishen ne pushtet.
  Qe te mos vije perseri Berisha dhe banda e tij PD ne pushtet ka vetem nje rruge , te largohet Edi Rama nga PS nga vete socialistet , ne te kundert Saliun e kemi ne qoshe per 2 vjet .E majta ka intelektuale dhe njerez te ndershem me dhjetra ku midis tyre Edi rama eshte zgjedhja me e keqe (i djathte ekstremist , i pa afte , frikacak , i shtirur , hipokrit , i pa turp ,arrogant me te dobetit dhe i perulur para te pasurve , bythlepires ndaj te huajve , nuk ka respekt per intelektualet e ketij vendi , mashtrues i pa pare dhe me kryesorja pervers dhe psikopat i lindur ).

  Reply to this comment
 57. Guri February 2, 20:21

  Analiza është e saktë. Sali Berisha dhe banda e tij e grabiti dhe shkatërroi Shqipërinë. Ai ka bërë krime të panumurta. Grabitjet dhe krimet e tij janë të faktuara dhe nuk kanë nevojë të faktohen me gjyqe. Pse lejohet të livadhisë dhe të këndojë si kaposh në majë të plehut ky superkriminel? Ata, që e lejojnë të livadhisë, janë si ai. Pse nuk analizoni dhe gjoja opozitën, por hidhni vetëm 3 rreshta sa per sy e faqe? S. Berisha është përbindësh, por edhe pala tjetër ka plotë faje. Shtabet e partive kryesore (PS, PD dhe LSI) janë banda hajdutësh, banda kriminale antishqiptare. Kryebanda është shtabi i PD, me në krye Sali Berishën, kryeagjentin serb.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim