Donald Lu-ja, si Tahir Baçova…

July 22, 2016 10:42

Donald Lu-ja, si Tahir Baçova…

 

Nga Pano Hallko

Më datën 20 korrik të vitit 1987, në Kampin e Riedukimit nr. 305 në “Përparim” të Sarandës, burgu 305 në të thënën e popullit, zhvillohej analiza e 6 mujorit të parë.

Shumë lexues sot, duke mos ditur shumë gjëra për atë kohë, por edhe meqënëse fjalët edukim e riedukim thuajse janë hequr nga Fjalori i gjuhës që flitet sot, mund të pyesin: E çfarë analize mund të bëhej në kohën e diktaturës, në burg, me të burgosurit, e për të burgosurit?!?

Por ja që bëheshin, e zhvilloheshin në mënyrë institucionale, me të gjithë seriozitetin dhe përkushtimin që kërkon një analizë…

Salla ishte mbushur plot, me 367 të burgosur, dy prej të cilëve ishin në presidiumin që drejtonte analizën, në të dy krahët e komisarit emërmirë të atij Kampi, komisar Serjan Cacaj.

Në burg funksiononte Këshilli i Riedukimit, i cili numuronte 25 anëtarë. Po të citoj dy-tre nga emra e tyre, ata që njohin histori dhe letërsi, do t`i kërkonin sot për pedagogë në Filologji. Ishin në këshill, mes të tjerëve, edhe…poeti i pavdekshëm Frederik Rreshpja, të mençmit Uran Kostreci e Ahmet Gjeduri etj… Kryetar i atij këshilli, ishte i burgosuri, burri fisnik e i ditur nga librat e panumërt që kishte lexuar në jetën e tij, zoti Zef Prendi nga familja fisnike e Prendëve të Mërturit. Zoti Prendi sot gëzon shëndet të plotë e kryesisht mendje të freskët e kokën të mbushur plot, pasi edhe sot i zgjedh librat që lexon e i “përpin si lubi”.

Pra, në presidium komisari Serjan Cacaj, në mes të Zef Prendit e të llogaritarit të atij burgu.

24 anëtarët e tjerë të Këshillit të Riedukimit, kuptohet që ishin në sallë, me të burgosurit e tjerë, “në mes të masës”, siç jo pa kuptim thuhej atëherë. E të parët, kuptohet që do të ngriheshin të diskutonin e të raportonin anëtarët e këshillit, lidhur me punën bindëse që kishin bërë me të burgosurit problematikë, të cilët në shumcën e tyre ishin për vjedhje apo për arsye banale.

Një  çast, komisari i tha me zë të ulët Zefit, të cilin e kishte në krah të djathtë:-Zef, a ta ngacmoj pak Kleanthin? -Po mor, ngacmoje, ta shikojmë çfarë batute të fortë do të këputë sot…

Kleanth Çoçoli, ishte njëri nga intelektualët e burgut, agronom me arsim të lartë, por me një kulturë për t`u admiruar shumë përtej agronomisë. Anëtar i këshillit të riedukimit të burgut.

-Pa çohu ti Kleanth e na thuaj, çfarë ke bërë këtë gjashtëmujor për uljen e ngjarjeve negative(lexo: rrahje, fyerje, shtyrje, pështyrje; gjithçka mund të bëjnë të burgosurit brenda telave,  më saktë gjithë ato, që sot si njerëz “të lirë” i bëjmë ne jashtë telave). -Po ja, kam punuar, gjegji Kleanthi, kam punuar me njerëzit, kam folur me të burgosurit veç e veç, e në grup… -More sa ngjarje negative ke shmangur, e nuk ke lënë të ndodhin?- e pyeti komissari duke i mëshuar zërit… -Aaaa, për këtë e ke fjalën komisar? Po unë nuk jam Tahir Baçova!… E gjithë salla, me në krye komisarin që mezi priste çfarë do “të këpuste” Çoçoli, shpërtheu në të qeshura…

 

TAHIRI ATËHERË DHE…

Tahir Baçova, është një tiranas, bashkëqytetari ynë, më mirë të themi se ne jemi bashkëqytetarë të tij. Natyra atij, pa kryer shkollëra të shumta, përjashto tetëvjeçaren, që brezin e tij e detyronte “dhuna” e diktaturës ta kryente, i kishte falur aftësinë për të zbutur dhe trajnuar kafshët; duke nisur nga pulat e gjelat, cjeptë, qentë, gomerët e deri tek arushat, që ia sillnin nga pyjet e Librazhdit, të cilët nuk janë më. Prandaj edhe arinjtë dhe derrat e egër, janë pajisur me pasaporta maqedonase, si “pakica kombëtare” dhe jetojnë të lumtur në pyjet e Maqedonisë. Duke lënë pas, në vendin djerrë, të ngjashmit e tyre me dy këmbë…

Tahiri ishte nëpunës i nderuar i Cirkut të Tiranës, të cilin ne sot e mbiquajmë edhe kombëtar, por nuk kemi në të, as kafshët, e doemos, as tjetër Tahir. Baçova rron për mrekulli në të tetëdhjetat, i dekoruar qysh në atë kohë nga Presidenti i vendit, e sot përveç pensionit të pleqërisë, gëzon edhe atë të veçantin…

Virtuozi Tahir, punonte me pasion në fermën e vet; jo vetëm t`i mirëmbante e ushqente, por edhe t`i trajonte e mësonte në shkollën e tij. Të gjitha kafshët e fermës, bënin gjëra që jo të gjithë njerëzit mund t`i bëjnë, e prandaj i argëtonin, gëzonin e i çlodhnin të gjithë njerëzit. E pyeste gomarin para sallës së mbushur plot Tahiri:-Sa bëjnë dy edhe dy? E gomari përgjigjej duke i rënë dyshemesë me këmbën e parme të djathtë, mbathur për qejf, plot katër herë! Qentë luanin futboll e bënin gola, arinjtë luanin basketboll e bënin kosha, e kështu me radhë… E njerëzit kënaqeshin, duke u çuditur se si ka mundësi që gomari(që i paçin intelektin atij disa nga njerëzit e sotëm të shkolluar e që nuk shkruajnë dot emrin e tyre), para publikut, të zgjidhë ushtrime të aritmetikës!…

 

…DONALD LU-ja SOT!

Ambasadorët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, për hir të së vërtetës duhet thënë, se në kryerjen e detyrës për të cilën ata i paguan shteti i tyre, jo rrallë kanë dalë nga kostumi i tyre trupor, pa lere nga ai diplomatik. Me gjithçka në këtë vend, por kryesisht me politikën, thënë më mirë me ata që kanë pretenduar e pretendojnë në këto vite të tranzicionit qëllimisht të stërzgjatur këtu si askund në botë, nga vetë ata, pra “politikanët”. Është thënë disa herë, se për fat të keq(por edhe të mirë) tonin, të huajt(jo të gjithë kuptohet), e duan Shqipërinë, madje e duan shumë më tepër sesa ata që do të duhej ta donin, jo thjesht si banorë të saj, e si bij bastardë të saj, por qoftë edhe për të garantuar e çimentuar, gjithë ç`kanë vjedhur në këto vite nga djersa e popullit.

Detyra e ambasadorëve kudo ku punojnë e ngado që vijnë, është të punojnë për interesat e shteteve të tyre. Amerika nuk e ka problem për interesat e saj në Shqipëri e në rajon, pasi kodoshët që kanë rrjepur vendin, nuk ia prishin asaj, qoftë edhe sikur të kërkojë sheshin “Skënderbej”, për…helikodrom, apo për pulari qoftë! Mjafton që ata të ishin në pushtet, e “të qeverisnin” vendin. Për një vit e gjysmë rresht, ambasadorit amerikan ia sollën zorrët në grykë, kodoshët tanë gjoja të përkushtuar për reforma. Prandaj edhe ai me atë shqipen e tij simpatike, foli hapur para disa ditësh duke emërtuar shkaktarin, por edhe në protestën e organizuar më datën 19 korrik. “Ferma” e ambasadorit Lu, ka shumë më tepër specie nga sa kishte ferma e Tahir Baçovës. Por shumë më pak inteligjente sesa ato të Tahirit. Thuaje po deshe, edhe shejtan-budallenj, njësoj është. Speciet që mbarështonte dhe trajnonte Baçova, ishin edhe mirënjohëse karshi trajnerit të tyre. E shikonin me adhurim në sy, e prisnin komandën e radhës, vepronin siç ai u thoshte.

Për hir të së vërtetës, ambasadori Lu më është dhimbsur, të paktën një herë gjatë këtyre 540 ditëve. Atë ditë kur një deputet i pakicës, i cili ka në arsimimin e tij vetëm patentën e shoferit(e jo thjesht të drejtuesit të mjetit). Ky pasanik në letra(sepse aksionet e biznesit arsimor privat i kanë të tjerët), doli një ditë para kamerave dhe mburrej që “ia kishte mbledhur” ambasadorit amerikan! – I thashë ambasadorit-krekosej ai, se unë do të votoj vijën që ka partia ime, pasi më ka zgjedhur populli”. Pika që nuk na ra të gjithëve ne, që e kemi bashkëkombas e bashkëqytetar! Katandisje më mizerable për këtë vend, nuk ka. Por edhe ambasadori i nderuar, kurrë nuk më është dhimbsur si atë ditë. M`u duk sikur atë ditë, ai e kishte kaluar vapën në kotecin e Fahriut-gjitonit në lagjen e tij.

Miliarderë pranë opozitës që u bënë të tillë me tenderat e korruptuar dhe me aksionet në pushtetin e Beogradit, të cilët dikur kanë punuar me devocion në “Zërin e Popullit”, por edhe me Dosjen e bashkëpunëtorit të Sigurimit të shtetit nën sqetull, qajnë me lotë krokodili për “sovranitetin” e vendit. -Ta bëjnë shqiptarët, e ta monitorojnë të huajtë-  thonë ata. Asnjë njeri me nivel mesatar të logjikës, e lere më lart, nuk e kupton se çfarë sovraniteti paska ky vend, e që bëhet fjalë ta humbasë!

A thua se sot e 25 vite, nuk e paskan bërë si sytë e tyre, kështu siç është, “të majtët” e “të dhjathtët” “shqiptarë”, e të huajt nuk paskan monitoruar! -Po e teprojnë ambasadorët,-thonë “analistë të pavarur”. E këtu nënkuptojnë patjetër ambasadorin amerikan dhe atë gjerman. Dy vendet që e duan më shumë këtë vend, i cili me këta që ka në “ballë”, nuk e meriton dashurinë e tyre.

Sovranitet në këtë vend kanë patur vetëm klikat e politikës, por jo shteti, kanë patur prokurorët dhe gjyqtarët e korruptuar, të cilëve u ka prerë shpata e larë me paratë e varfanjakëve majtas e djathtas, por kurrë nuk patën sovranitet shqiptarët.

U desh që ambasadori Lu, të rrëmbente drurin-jo vetëm në kuptimin figurativ të fjalës, brenda mureve të fermës së tij, që speciet e shumta brenda saj, të arrinin “t`i jepnin sihariqin popullit”. Fiks më datën 20 korrik, si në datën 20 korrik të vitit jo aq të largët 1987, kur në burgun e Sarandës zhvillohej analiza gjashtëmujore.

Të “trija palët”, deklaruan se dolën “fituese në betejë”. Mbetet të shohim, nëse Shqipëria do të fitojë më në fund luftën me përpëlitjet e 25 viteve.

Që të ndodhë kjo, do të thotë që data 22 korrik, të shënohet në Kalendarin e Shtetit si Data 1, si Dita e Parë kur shteti nis Punën, për të shkuar në Europë. Pa tranzicion tjetër…

July 22, 2016 10:42
Komento

21 Komente

 1. Euro Maloku July 22, 11:28

  Pano,
  Ndoshta na shpjegon se perse ne gjuhen shqipe perdoret tog fjaleshi :”Me 36 gusht…!”

  Reply to this comment
  • Vlora1912 July 23, 10:47

   Panoooo…

   Te te vij Turp ….. qe Parlamentaret tane te ndyruar i krahason me Kafshet e Cirkut te Tahirit!!!

   Kafshet, nuk e meritojne kete ofendim.

   P.S

   E dija qe i ke pike te dobet ata ta Nikaj-Merturit, si Vlonjat qe je, por nuk e dija qe paske qene ne burgun e Lukoves!!

   Nuk e dija qe ju Oficereve (si tregon ky Senatori nga Vlora) Ju lejohej te Shkruani gjera te tilla….ne media

   Gjithsesi, ti me leje je Besoj.

   Reply to this comment
 2. guri shabani July 22, 12:01

  Nje shkrim interesant me nje ngjarje reale.Frika se futen ne listen e zeze te SHBA beri te mundur terheqien e Lulushit,megjithate te presim te filloje pastrimi i politikaneve.

  Reply to this comment
 3. tupi July 22, 13:52

  te lumte !
  s’le njeri tendin pa share; po qejfin kujt ja bere ? meqe e njeh …. na e thuaj …Te miren e te keqen e ketij vendi e njohim ..

  Reply to this comment
 4. Seati nga Vlora o Pano Komisari anti-anglo amerikan July 22, 15:54

  Ky Pano Hallekoja nje ish komunist i qelbur e ish-oficer me shkolle partie, nje ish spiun sigurimi, qe ta dini eshte kunati i kryepolicit Ardian Cipa dhe i gazetarit te shkelyer te botes, veshllapushit Aleksandros Cipas, ky Pano hallko ne kohen e diktatures ka qene qeni, ndersa Enveri ka qen tahir Bacova ndaj i ka mbetur ne kujtese se gjithe jeten e ka kaluar si kelysh cirku

  Reply to this comment
  • fredi July 22, 23:25

   panua oficer ja ke fut pordhes kot mik panua ka qen nje zoteknik i nderuar ne lumin e vlores , dhe sa per kunatin e ti kur panua eshte ber dhenderr te cipajt adriani sbesoj se ka qen me shum se 5 vjec

   Reply to this comment
  • Aranit Pojani July 23, 10:36

   O Seat o tru karcin,pse sajon a mavri,me gjuhen e 1991 ke mbetur akoma a i vrare.Po ti ske tru as sa nje bole e Panos o shpifes tip Saliu.faqezeze e turp per keta idot qe vec genjeshtra thone si ky Sejati i Sa leh.

   Reply to this comment
  • Peshty lart te bie ne surrat, Peshty poshte te bie ne gjoks! July 23, 22:46

   O seat, Shko nderro kandelet se punon 3.e nxjerr fare pa djegur.Te keshilloj qe here tjeter te komentosh shkrimin, jo autorin, por me sa duket ti per te treguar njohurite e tua te medha ne fushën e artit te te shkruarit, merresh dhe shkruan per panon. Shko futi nje pshesh me kos me mire e mos shkruaj me, se nuk i kupton dot keto ti, ndoshta ne boten tjeter po.

   Reply to this comment
 5. LUGOVERNORI July 22, 16:10

  zoti Hallko e ke tepruar pak SE DUHET T EJEMI ME SERIOZE

  SI AI BURGU SARANDES ESHTE BERE I GJITHE AI VEND NDOSHTA SHUME HERE ME KEQ

  KAM POSTUAR KETE KOMENT NE DISA GAZETA POR DERI TANI KANE NDROJE TA BOTOJNE

  ++++++
  21-22 Korriku 2016 do te ngelet dit-nata me tragji-komike ne historine e Shqiperise ku vendimi i asaj dite zgjodhi ne menyre unanime zgjedhjen e Governorit te plotfuqishem Donald Lu.

  U bene gjashte muaj qe Governori i ri Lu me zevendesin e tij te ardheshem Lyl Basha rrugen e shkurter nga rezidenca e tij te Shqup-i e beri duke i rene qark e qark nga Kina dhe me ne fund…plasi FESTA E FERMES SE KAFSHEVE TE GEORGE ORWELL-IT.
  Gezimi ishte aq i madh sa gjithe kafshet u eksituan me perjashtim te jetimeve te gerdecit dhe te 21 janarit qe u habiten aq shume sa menduan qe me kete votim 100% ambasdori ja kaloi dhe “diktatorit “te dashur enver i cili kurre nuk raportoi qind per qind.

  Zoti Governor Lu !
  Me lejoni t’ju pershendes me disa vargje per te permisuar leksionet ne shqipen tuaj te cartun dhe per ta kuptuar se jeton ne pallatin e endrrave

  Rapsodi trapojane për Sali Bishën
  1.
  Ku e ke djalin nene Jovanka ?
  Ne Tirane, tek Sllobodanka,
  Na eshte kthy dhendrri n’pushtet
  Tash do te dalim n’selamet.
  Dobro doshli, daj Fazllici !
  E uron Shkelzen-o-vici
  Zdravo unuka Argite !
  Te gezojme qe erdh kjo dite !
  Tash fitojme ç’far t’na doje zemra:
  Pare t’pista, prona, tendera,
  Me rrite normen e fitimit,
  Jem bashkue me boten e krimit.
  2.
  Babe Salihi jep udhezimet,
  Si me i shtue superfitimet:
  “Gjithsecili ne klanin tonë,
  T’angazhohet ne korrupsion !”
  Ne mandat te pare si president,
  Jam tregu koqe, pa mend,
  Me duket vetja anormal,
  Pse nuk vuna kapital !
  Eshte momenti te fitojme sot,
  Vitet qe na iken kot,
  Due me u ba pasanik,
  Me jetue si sheik!!
  Objektiv i madh per mu:
  Keto milionat me i fitu
  Si ti fusim ne xhepin tone,
  Ka metoda ti pastrojme.
  Arme, droge e kontrabande,
  Jane per burrat: pune e rande,
  Ketu, Argite mos i fut hundet,
  Kem Shkelzenin per kesi punesh.
  More Shkelzen, t’ka baba trim,
  Je i lind per demontim,
  Ti Argita, bija ime,
  Fokusou n’ privatizime.
  Sokoleshe, ti moj malesore,
  Na e hap studion ligjore,
  Gjithe projektet qe ka shteti,
  Do i perlajme t’ tana per vedi.
  Ç’fare ka prona ky milet,
  Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
  Turru pra, ti moj azgane,
  Me i kalu n’llogarine tane.
  Thuri planet me ngadale,
  Futju bregdetit me radhe,
  Nga Ksamili ne Velipoje
  S’leme parcele te na shpetoje !
  Ty Jamarber t’kam si djale
  T’i zaptosh tokat ne Jale
  Per Zenin kam tjeter plan
  Jane dy mije hektare ne Seman
  Nuk na vjen me fati ne dere,
  Ta shfrytezojme per te fundit here,
  Te mos mbese aset pa shit,
  Te mos leme prone pa grabit.
  Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
  Do ta shtyj ne maksimum.
  Po te na bajne neve anetar,
  S’mund te vjedhim si me pare.
  Do veme kapital pa mase,
  Do fitojme para me thase,
  Me i pastrue sipas ligjit,
  Kemi firmat e Fazllicit.
  Shkina ime, moj Argite,
  Mire i “qan” keto “sukses fite”
  Çdo projekt qe konsulton,
  Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
  Nga qe pronat ke synim,
  Po te jap mendimin tim:
  Toke me çmim “badiava”
  Veç n’ Porto Romano ka.
  Jane pronare ca katundare,
  I genjejme me pak dollare.
  Bejme nje Vendim historik:
  E kthejme n’ Park Energjetik.
  Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
  Rritet çmimi 300 here !!
  Sa firmos nje V.K.M.
  Pare te madhe fitojme ne !!
  Shkelzeno, qepju Gerdecit,
  Eshte mbreti i biznesit.
  Gjithe mafjozat ma t’nderu
  N’trafik armesh jane perqendru.
  Eshte biznes fantastik !
  Demontim dhe trafik.
  Do ta bejme ne menyra te fshehta,
  T’ mos leme gjurme ne evidenca.
  Trafikojme edhe raketa,
  Sa te doje Al-Qaida.
  Ne rruge sekrete permes Çadit,
  I çojme arme edhe Xhihadit.
  Nuk na duhen ne uzinat,
  Fillo, e ngre llamarinat.
  Perdor mjetet e ushtrise,
  Ke dhe çiken e Farise.
  Kam mendu per proceduren,
  Gati ke infrastrukturen.
  Alibe e Aldo Bumçe,
  I ke vartes n’ grupin e punes.
  Mos humb kohen me liçencat,
  Ti jep baba kompetencat.
  Qeveria, perfshi mua,
  Do te jete nen urdherat tua !!
  Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
  Veç me mbush thaset me dollare,
  Non-stop, n’supervizion,
  Baxhanakut i takon.
  Per fitimin maksimal,
  Nuk njoh ligj, as moral,
  Puna del me leverdi
  Kur shfrytezohen gra e femi.
  Keto jane pune qe leverdisin,
  Pasunohemi me tane fisin,
  Fitim te tille nuk ka pare bota,
  Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
  3.
  Kam kerkese nga njerzt e grues:
  T’u jap serbve akses n’Durres.
  Kam mendue qe per Serbine
  Te baj aksin Laç-Morine!!
  Kosovaret nuk i due hiç,
  Sepse jane anti-Fazlliç.
  Çmendurisht une kam dashni,
  N’dajallaret e femijve t’mi.
  Rruga qe i sherben vatanit,
  Do kalonte grykes Komanit.
  Ky opsion nuk me pelqen:
  Me demton si biznesmen.
  Une nuk jam aq rrote budalli
  Me e ndertu nga thote Topalli.
  Rruga bregut lumit Drin,
  Le pa pune tragetin tim.
  Jam i lute prej Erdoganit,
  T’kaloje rruga bregut Fanit.
  Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
  Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
  Pra, Kosova eshte sebepi,
  Perfitues jane turku e serbi.
  Do ta haje buxheti i shtetit,
  Edhe xhepat e miletit.
  Nga miliardat qe do hedh,
  Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
  Jemi te “ndershem” ne publik,
  Eshte projekt patriotik !!
  Do ta nisim me nxitim,
  Pa projekt e preventiv,
  Keshtu nuk kapet abuzimi,
  N’xhepat tane shtohet fitimi.
  Gropes se zeze te korrupsionit,
  I veme emrin “Rruga e Kombit”
  Se ky popull eshte i trashe,
  E ha sapun per djathe.
  Keshtu, per dite vjedhim miliona,
  Me parullen: “rrofte Kosova”.
  Plan biznesi me te mire s’ ka,
  Miliardere ka me na ba!!
  Eshte projekt qe suporton,
  Çdo lloj vjedhje e korrupsion.
  Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
  I mashtrojme dhe per fushate.
  Une jam Sale talebani,
  Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
  Me sebep te inagurimit,
  Dy dite para votimit !!
  (Dasem te madhe do te banim,
  Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
  Po u ba ndonje padi,
  E dergojme Sollakun n’shpi.
  Me mbrojt fort korrupsionin,
  Kemi gati “lustracionin”.
  Kemi eksperience nga bota,
  Siç vepronte Penelopa.
  Keshtu do bajme me tunelin,
  E ndertojme pastaj e shembim.
  Siç na meson arithmetika,
  Kete e thote edhe Argita:
  Qe te fitohet sa me shume,
  Duhet rrit puna n’volum.
  Sukses-fija eshte derivat,
  Punet e vogla japin pak.
  Po kur shifra eshte me billiona.
  Çahen brinjesh llogarite tona !!
  4.
  Nga Argita due’ i projekt:
  Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
  T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
  Se ua dhame amerikaneve.
  Nga Teksasi, nje firme hiçi,
  Na e gjejne Toma e Fazlliçi.
  Koperture n’afera krimi,
  Rezart Taçi esht me kopili.
  Thirre Taçin me urgjence !
  Fillo, jepi konsulence !
  Te startoje, me korrupsion,
  T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
  Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,
  Fonde sjell nga Azerbaijani.
  Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
  Mire se te vijne nga mafia ruse !
  Vlere fiktive veme n’ offerte,
  Me u “pague” per 5-6 vjet,
  Po u zbuluem nga konkurentat,
  I nderron Ruli dokumentat.
  Nuk e ban ai per shoqni,
  Ai ka ketu pjesen e tij,
  “Druri i arres” qe nje nxitim,
  Sot e kam ortakun tim.
  Per “OK”-n ne parlament,
  Duhet ba nje marifet:
  Vec te kete emerin “garanci”
  Boshe e fallco, s’ka rendesi.
  Grupi im parlamentar,
  Jane ca koqe, e ca gomare,
  S’jane te zot as “per nje pune”,
  Miratojne ç’far u tham une.
  Pse jane arti, politika ?!
  I blejme ca nga opozita,
  Kur ta mbyllim kete pazar,
  U çojme ftesat per iftar.
  Per parate, s’kemi siklet,
  ARMO-n e marrim pa leke,
  Po t’na pyese ndonje gazete,
  “Jane pague”, por jo n’buxhet.
  Po e teproi ndonje gazetar,
  Do ta shpalle une tradhetar,
  Do ia djeg gjithe pasurine,
  Me shtypshkronje, e me makine.
  Per transferta kriminale,
  Kemi banken personale,
  Me Tan Santo e Elvane,
  Kryebandit Adrian Fullane.
  I bajme ligjet si t’i dona,
  Qe ARMO t’jete e jona.
  Ky qe plani, me startuu,
  Eshte sukses i garantuu !!
  ESHTE PROJEKTI I FITORES !
  JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
  5.
  Merakoset nene Jovanka:
  Motra ime, Sllobodanka !
  Mos ma lini n’balte Fasllicin,
  Pse e kemi Kryeministrin?!
  Sal Berisha mban fjalimin:
  Mos ma ngucni “gospodinin”
  Mbyllni gojen deputete !
  Se ua sjell ketu n’parlament.
  Nis veprimet paranoja:
  O Damir, o “srdce moja” !
  Merre çarterin per Tirane
  Je ne bes’time n’ TV Klan.
  Ne aeroport shtrohet tapeti,
  Me urdher te nalte nga shteti,
  Zbret me nderet e nje princi,
  Dora vete: druzhe Faslliçi.
  Angazhohet i gjithe shteti,
  Policia e prefekti,
  Shantazhojne Sala e Liria:
  Te rrije urte prokuroria !!.
  Se eshte koke, per koke te mikut,
  Eshte koka e trafikut,
  Kontrabanda e Ballkanit,
  Kontrollohet prej “viganit”.
  6.
  Fakte te reja kan dale ne drite:
  Kush e nxori Azemin ne prite,
  Kush e shfrytezoi arkivolin,
  Me ba 14 shtatorin !
  S’e harrove o Sale, traditen,
  Keshtu e vrave edhe Trebicken,
  E verteta po del ne pah,
  Kush e çoi Kosten “per gjah”.
  Po te zbardhet prej fillimit,
  Tragjedia e 2 Prillit:
  Dora qe gjakosi Shkodren,
  Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
  Kur Kosova ngrinte krye,
  Behej shqipja “lesh e li”,
  Luks i madh per Serbine,
  Kur shtie n’kaos Shqiperine.
  Hej Sali, miku i Fazlliçit,
  Ia kalove Karaxhiçit,
  Karburant i dhé Serbise,
  Me vra djemte e Dardanise!!
  U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
  Kundra trimave te Kosoves
  I gjithe populli u çudit
  Kur i shpallet “terroriste” !!
  Trimat, ne lufte me dushmanin,
  Ti, biznes me Arkanin.
  Dosja jote ne Beograd,
  Filloi te jape rezultat.
  Kur Kosovës po i vinte fati,
  Direktiven jep lugati.
  Me urdher te UDB-se
  I the “jo”, Rambuje-se.
  Ti ke ba nje mal me krime,
  Vrave popullin ne lufte civile,
  Mbolle ngjarjen me vrastare
  “Hiroshimen” gerdecare.
  Tym e helm mbushe kete vend:
  Bloze qymyri, nafte e cement,
  Ke dhe plane me mizore,
  Me centralet berthamore !!
  Si familje, je ba llum
  Ju ka vene mafia perfund:
  Delijorgji, Medi dobiçi
  Rezart Taçi e Fazlliçi.
  Qe ta themi hapur fare,
  Eshte gjithe mafia nderkombetare,
  Kriminelet ke ortakë,
  Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!
  7.
  Jam Sali, Sali “qëndresa”
  Vrava, vodha gjithe sa desha
  Per pushtet, une djeg Shqipnine,
  Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.
  Madje jam shume i vendose,
  Per nje tjeter katastrofe !
  Me barut u ba shume buje,
  Kete here do jete me uje !!
  Shkodren do ta bej det,
  Ta mbaje mend perjete !
  Tragjedi qe s’e ka pase,
  Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
  Vi nga kulla e Vicitolit.
  Jam nga shpella e Mit Sokolit,
  Qe ju turr topit per ment’ krese,
  Tu mendue se eshte n’sigurese !
  As kurkujt nuk ia kam friken,
  E kam “tredh” une opoziten
  N’ unison me Edi Ramen,
  Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
  Le t’vazhdoje me batuta,
  Tu tregue perralla me flutura
  Nuk me tremb mue Johni II-te,
  Une nuk pyes per Amerike !!
  Derisa t’permbyset globi,
  Me rruen trapin “Silvia Konti”,
  Se ia marr erzin n’publik,
  Ia kam ba nje vidioklip !
  Me gjyqsorin s’kam problem
  Aty kam une klanin tem,
  Bamirit ia kam ba bene,
  Do t’ia marr dhe KLD-ne.
  Me i vu krimit kapak,
  Mua m’duhet edhe nje mandat
  Kam nje plan te sterhollue,
  Me lane popullin pa votue.
  Kur te vije dita per votim,
  Jam usta n’manipulim.
  E ujdis dhe me Europen,
  N’qeveri me kokelopën.
  8.
  Mire ia ban more faqezi,
  Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
  Se çdo popull ne planet
  Nuk do të sillte me ne pushtet.
  Per faturen dhjetra mijera
  Brenga, plage edhe viktima,
  Per gjithe krimet ndaj vatanit,
  Do ta benin si Sadamit.
  9.
  Hapi blloqet moj Argite:
  A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
  Nga vemendja si na doli ?
  INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
  Duhet te kesh n’vemendjen tate,
  Dhe repartet ushtarake.
  Ç’fare ka: toke e ndertim,
  Ta kthejme ne perfitim!!”.
  Te punojme ma me kujdes,
  Po na dalin letrat n’shesh.
  “Bomba” e pare qe faksi djalit,
  Tash, e-mailat e Ansarit !
  Ne publik erzin na muaren,
  s’na paguan as faturen,
  Me aferat qe t’zbuloi Tema
  Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
  Per çdo gje, rrofte kapari,
  Se ta fusin si arabi
  Ta kesh rregull n’punen tane:
  Leket merren paradhanie !
  Mos u ban more babe zevzek,
  I thote t’jatit çika e vet:
  “Veç me tenderat qe kam n’proces,
  Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
  Asetet qe ti permende,
  I kam te shkrume n’listen teme.
  Une i bej punet me grafik,
  I kam ne plan per kete vit.
  Nuk pajtohem me kritikat,
  Mos mi humb babo meritat.
  M’ gjej nje tjeter ne Planet,
  Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
  Per çdo prone qe eshte kthy,
  Une e Zeni kem nderhy.
  Ne çdo projekt e investim,
  Aty eshte dhe emri im !!
  Koncesione e tenderime,
  Kane kalue ne doren time.
  S’jam mjaftue si konsultare,
  me perqindje, jam pronare !!
  A e ke pa si po hedh shtat,
  QTU-ja e re ne Farke ?
  Veper qe se ka Shqipnia,
  Ashte tu u ba me leket e mija !
  Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
  I kam une nen kontroll !
  Po s’pagoi taksen tek une,
  S’fiton asnje konsorcium !!
  Fantazia ime s’ndalet,
  Kam fillue te zaptoj dhe malet:
  Dajt, Terbun e Veleçik,
  Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
  Me ndihmen e dajes Fazlliç,
  Kem ba lek e fitue miq:
  Mishkovicin e Arkanit,
  Dhe djalin e Sllobodanit !!
  Kam arrite me menaxhu,
  Procesin me te korruptu.
  I rashe vize VITOL gjigandit,
  Ia dhashe ARMO-n Taçit mamit.
  Edhe pse jam billionare
  Ne shume projekte, aksionare,
  Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
  Vete e deshen borgjezine !
  Pra, ç’ka lidhje me terrenin,
  E godisim bashke me Zenin,
  Ti kujdesu veç per vedi:
  Mos me ra nga pushteti
  Qe t’i gezojme na pasunite,
  Mos prano me i hap kutite.
  Se po i hape, fiton Rama,
  E na i konfiskon te tana !!
  Po erdhi ai n’pushtet,
  E sigurte: burgu na pret.
  Krimet tona sa nje mal,
  Nuk mjafton kodi penal.
  Qe te shpetojme duhet me ik,
  Ne azil politik,
  Nese duem nje vend tamam,
  Shkojme drejt e n’Teheran.
  ***
  Zonjë e madhe Jozefinë,
  Ke merita n’sigurim,
  Që kur re në banane,
  Ti je ba pulitikane.
  Nga besimi europiane,
  Në politike je talebane,
  Për të tjerat je hibride,
  Nuk e flet as gjuhën shqipe.
  Si kryetare je e dhunshme,
  Nga fjalori: e paturpshme !
  Histerike si një vrasëse !!
  I njeh mirë dhe lëndet plasëse !!
  ***
  Kush e solli kete cunam ?
  Kryeministri sharlatan !
  “Hena blu” as “dielli gri”,
  Dora vete shoku Sali !
  Hapi syte o milet,
  Pse fajtore jemi vete:
  Se çdo votë për atë lubi,
  Eshte burim për tragjedi !!
  Moj malesia e Gjakovës,
  Ke pas qene e pararojes,
  Ti ke pase burra model,
  Turp, qe nxore ate kriminel !
  Do t’mbuloje Sale turpi i zi
  Per afera e per tradheti,
  Do te mbetet brez pas brezit:
  “Kryeministri i Gerdecit”.
  Para teje ne tradheti,
  Jane zhyt Zogu e daja i tij.
  Por s’kane bere te tilla pazare!!,
  Me ujrat territoriale.
  Kjo do te thote se n’ qeveri
  Esat Pasha na eshte kthy.
  Problemi qe ka sot vendi:
  A do vi dhe Avni Rustemi ?!
  Jeni nje tufe me kusare,
  Me Ballinje e Selmanllare,
  Delijorgje dhe Fazlliçё,
  Taç e maç e berishiçe.
  Kjo eshte klike qeveritare,
  Eshte nje bande kriminale,
  Ruli, Basha dhe Mediu,
  Kapobanda eshte Saliu.
  Sa krimet i keni ba,
  Me lekure keni me e la.
  Do ta zbojme ne korrupsionin,
  Bashke me Gerdec-kualicionin.
  ***
  Moj PD – e bija e “nanes”,*
  Paske qene ti “piçka e s’ames”.
  N’kryesine tende ka hyp llumi,
  Me shume turp ty po t’vjen fundi !
  Je e mbushe me antivlera,
  Me ministra kriminela.
  Ne moral je e pafytyre,
  Boll që ke “bythën e mirë” !!
  Prolog!
  Zoti Governor Lu !
  Ne Shqiperi ka vetem nje reforme
  dhe ajo eshte De-berishizmi qe do te thote pranga Sali satanait tuaj,
  perndryshe keto reformat 100% tuaja jane kinezerira funebre qe gjeneratat qe do vine kur te hapen dokumentet e deklasifikuara do ju mallkojne..

  Reply to this comment
 6. varja July 22, 16:17

  Muahabet kafenesh dmth….thashe ta lexoja njehere cfare shkruan ky po e kuptova qe nuk duhet ta lexoj me se muhabet kafenesh degjojme kur jemi per kafe.

  Reply to this comment
 7. PSE CENSURE ? July 22, 16:55

  KOMENT I PERSERITUR (ESHTE CENSURUAR)

  te nderuar moderator te Dites

  FILLIMISHT NUK JAM DAKORT ME DENIGRIME SI ZOTERIA HALLKO QE KA DHE AI HALLET E VETA

  jam nga ata shqiptare qe e hedh poshte me neveri kete komedi te reformes sidomos nga dyshja lu-vlahutin

  perseri CENSURONI ??

  E DUAM SHQIPERINE
  E DUAM AMERIKEN…POR JO ME HILE JO DUKE U MASTERBUAR ME NJE NENPUNES SI DONALD LU

  21-22 Korriku 2016 do te ngelet dit-nata me tragji-komike ne historine e Shqiperise ku vendimi i asaj dite zgjodhi ne menyre unanime zgjedhjen e Governorit te plotfuqishem Donald Lu.

  U bene gjashte muaj qe Governori i ri Lu me zevendesin e tij te ardheshem Lyl Basha rrugen e shkurter nga rezidenca e tij te Shqup-i e beri duke i rene qark e qark nga Kina dhe me ne fund…plasi FESTA E FERMES SE KAFSHEVE TE GEORGE ORWELL-IT.
  Gezimi ishte aq i madh sa gjithe kafshet u eksituan me perjashtim te jetimeve te gerdecit dhe te 21 janarit qe u habiten aq shume sa menduan qe me kete votim 100% ambasdori ja kaloi dhe “diktatorit “te dashur enver i cili kurre nuk raportoi qind per qind.

  Zoti Governor Lu !
  Me lejoni t’ju pershendes me disa vargje per te permisuar leksionet ne shqipen tuaj te cartun dhe per ta kuptuar se jeton ne pallatin e endrrave

  Rapsodi trapojane për Sali Bishën
  1.
  Ku e ke djalin nene Jovanka ?
  Ne Tirane, tek Sllobodanka,
  Na eshte kthy dhendrri n’pushtet
  Tash do te dalim n’selamet.
  Dobro doshli, daj Fazllici !
  E uron Shkelzen-o-vici
  Zdravo unuka Argite !
  Te gezojme qe erdh kjo dite !
  Tash fitojme ç’far t’na doje zemra:
  Pare t’pista, prona, tendera,
  Me rrite normen e fitimit,
  Jem bashkue me boten e krimit.
  2.
  Babe Salihi jep udhezimet,
  Si me i shtue superfitimet:
  “Gjithsecili ne klanin tonë,
  T’angazhohet ne korrupsion !”
  Ne mandat te pare si president,
  Jam tregu koqe, pa mend,
  Me duket vetja anormal,
  Pse nuk vuna kapital !
  Eshte momenti te fitojme sot,
  Vitet qe na iken kot,
  Due me u ba pasanik,
  Me jetue si sheik!!
  Objektiv i madh per mu:
  Keto milionat me i fitu
  Si ti fusim ne xhepin tone,
  Ka metoda ti pastrojme.
  Arme, droge e kontrabande,
  Jane per burrat: pune e rande,
  Ketu, Argite mos i fut hundet,
  Kem Shkelzenin per kesi punesh.
  More Shkelzen, t’ka baba trim,
  Je i lind per demontim,
  Ti Argita, bija ime,
  Fokusou n’ privatizime.
  Sokoleshe, ti moj malesore,
  Na e hap studion ligjore,
  Gjithe projektet qe ka shteti,
  Do i perlajme t’ tana per vedi.
  Ç’fare ka prona ky milet,
  Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
  Turru pra, ti moj azgane,
  Me i kalu n’llogarine tane.
  Thuri planet me ngadale,
  Futju bregdetit me radhe,
  Nga Ksamili ne Velipoje
  S’leme parcele te na shpetoje !
  Ty Jamarber t’kam si djale
  T’i zaptosh tokat ne Jale
  Per Zenin kam tjeter plan
  Jane dy mije hektare ne Seman
  Nuk na vjen me fati ne dere,
  Ta shfrytezojme per te fundit here,
  Te mos mbese aset pa shit,
  Te mos leme prone pa grabit.
  Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
  Do ta shtyj ne maksimum.
  Po te na bajne neve anetar,
  S’mund te vjedhim si me pare.
  Do veme kapital pa mase,
  Do fitojme para me thase,
  Me i pastrue sipas ligjit,
  Kemi firmat e Fazllicit.
  Shkina ime, moj Argite,
  Mire i “qan” keto “sukses fite”
  Çdo projekt qe konsulton,
  Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
  Nga qe pronat ke synim,
  Po te jap mendimin tim:
  Toke me çmim “badiava”
  Veç n’ Porto Romano ka.
  Jane pronare ca katundare,
  I genjejme me pak dollare.
  Bejme nje Vendim historik:
  E kthejme n’ Park Energjetik.
  Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
  Rritet çmimi 300 here !!
  Sa firmos nje V.K.M.
  Pare te madhe fitojme ne !!
  Shkelzeno, qepju Gerdecit,
  Eshte mbreti i biznesit.
  Gjithe mafjozat ma t’nderu
  N’trafik armesh jane perqendru.
  Eshte biznes fantastik !
  Demontim dhe trafik.
  Do ta bejme ne menyra te fshehta,
  T’ mos leme gjurme ne evidenca.
  Trafikojme edhe raketa,
  Sa te doje Al-Qaida.
  Ne rruge sekrete permes Çadit,
  I çojme arme edhe Xhihadit.
  Nuk na duhen ne uzinat,
  Fillo, e ngre llamarinat.
  Perdor mjetet e ushtrise,
  Ke dhe çiken e Farise.
  Kam mendu per proceduren,
  Gati ke infrastrukturen.
  Alibe e Aldo Bumçe,
  I ke vartes n’ grupin e punes.
  Mos humb kohen me liçencat,
  Ti jep baba kompetencat.
  Qeveria, perfshi mua,
  Do te jete nen urdherat tua !!
  Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
  Veç me mbush thaset me dollare,
  Non-stop, n’supervizion,
  Baxhanakut i takon.
  Per fitimin maksimal,
  Nuk njoh ligj, as moral,
  Puna del me leverdi
  Kur shfrytezohen gra e femi.
  Keto jane pune qe leverdisin,
  Pasunohemi me tane fisin,
  Fitim te tille nuk ka pare bota,
  Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
  3.
  Kam kerkese nga njerzt e grues:
  T’u jap serbve akses n’Durres.
  Kam mendue qe per Serbine
  Te baj aksin Laç-Morine!!
  Kosovaret nuk i due hiç,
  Sepse jane anti-Fazlliç.
  Çmendurisht une kam dashni,
  N’dajallaret e femijve t’mi.
  Rruga qe i sherben vatanit,
  Do kalonte grykes Komanit.
  Ky opsion nuk me pelqen:
  Me demton si biznesmen.
  Une nuk jam aq rrote budalli
  Me e ndertu nga thote Topalli.
  Rruga bregut lumit Drin,
  Le pa pune tragetin tim.
  Jam i lute prej Erdoganit,
  T’kaloje rruga bregut Fanit.
  Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
  Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
  Pra, Kosova eshte sebepi,
  Perfitues jane turku e serbi.
  Do ta haje buxheti i shtetit,
  Edhe xhepat e miletit.
  Nga miliardat qe do hedh,
  Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
  Jemi te “ndershem” ne publik,
  Eshte projekt patriotik !!
  Do ta nisim me nxitim,
  Pa projekt e preventiv,
  Keshtu nuk kapet abuzimi,
  N’xhepat tane shtohet fitimi.
  Gropes se zeze te korrupsionit,
  I veme emrin “Rruga e Kombit”
  Se ky popull eshte i trashe,
  E ha sapun per djathe.
  Keshtu, per dite vjedhim miliona,
  Me parullen: “rrofte Kosova”.
  Plan biznesi me te mire s’ ka,
  Miliardere ka me na ba!!
  Eshte projekt qe suporton,
  Çdo lloj vjedhje e korrupsion.
  Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
  I mashtrojme dhe per fushate.
  Une jam Sale talebani,
  Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
  Me sebep te inagurimit,
  Dy dite para votimit !!
  (Dasem te madhe do te banim,
  Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
  Po u ba ndonje padi,
  E dergojme Sollakun n’shpi.
  Me mbrojt fort korrupsionin,
  Kemi gati “lustracionin”.
  Kemi eksperience nga bota,
  Siç vepronte Penelopa.
  Keshtu do bajme me tunelin,
  E ndertojme pastaj e shembim.
  Siç na meson arithmetika,
  Kete e thote edhe Argita:
  Qe te fitohet sa me shume,
  Duhet rrit puna n’volum.
  Sukses-fija eshte derivat,
  Punet e vogla japin pak.
  Po kur shifra eshte me billiona.
  Çahen brinjesh llogarite tona !!
  4.
  Nga Argita due’ i projekt:
  Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
  T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
  Se ua dhame amerikaneve.
  Nga Teksasi, nje firme hiçi,
  Na e gjejne Toma e Fazlliçi.
  Koperture n’afera krimi,
  Rezart Taçi esht me kopili.
  Thirre Taçin me urgjence !
  Fillo, jepi konsulence !
  Te startoje, me korrupsion,
  T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
  Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,
  Fonde sjell nga Azerbaijani.
  Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
  Mire se te vijne nga mafia ruse !
  Vlere fiktive veme n’ offerte,
  Me u “pague” per 5-6 vjet,
  Po u zbuluem nga konkurentat,
  I nderron Ruli dokumentat.
  Nuk e ban ai per shoqni,
  Ai ka ketu pjesen e tij,
  “Druri i arres” qe nje nxitim,
  Sot e kam ortakun tim.
  Per “OK”-n ne parlament,
  Duhet ba nje marifet:
  Vec te kete emerin “garanci”
  Boshe e fallco, s’ka rendesi.
  Grupi im parlamentar,
  Jane ca koqe, e ca gomare,
  S’jane te zot as “per nje pune”,
  Miratojne ç’far u tham une.
  Pse jane arti, politika ?!
  I blejme ca nga opozita,
  Kur ta mbyllim kete pazar,
  U çojme ftesat per iftar.
  Per parate, s’kemi siklet,
  ARMO-n e marrim pa leke,
  Po t’na pyese ndonje gazete,
  “Jane pague”, por jo n’buxhet.
  Po e teproi ndonje gazetar,
  Do ta shpalle une tradhetar,
  Do ia djeg gjithe pasurine,
  Me shtypshkronje, e me makine.
  Per transferta kriminale,
  Kemi banken personale,
  Me Tan Santo e Elvane,
  Kryebandit Adrian Fullane.
  I bajme ligjet si t’i dona,
  Qe ARMO t’jete e jona.
  Ky qe plani, me startuu,
  Eshte sukses i garantuu !!
  ESHTE PROJEKTI I FITORES !
  JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
  5.
  Merakoset nene Jovanka:
  Motra ime, Sllobodanka !
  Mos ma lini n’balte Fasllicin,
  Pse e kemi Kryeministrin?!
  Sal Berisha mban fjalimin:
  Mos ma ngucni “gospodinin”
  Mbyllni gojen deputete !
  Se ua sjell ketu n’parlament.
  Nis veprimet paranoja:
  O Damir, o “srdce moja” !
  Merre çarterin per Tirane
  Je ne bes’time n’ TV Klan.
  Ne aeroport shtrohet tapeti,
  Me urdher te nalte nga shteti,
  Zbret me nderet e nje princi,
  Dora vete: druzhe Faslliçi.
  Angazhohet i gjithe shteti,
  Policia e prefekti,
  Shantazhojne Sala e Liria:
  Te rrije urte prokuroria !!.
  Se eshte koke, per koke te mikut,
  Eshte koka e trafikut,
  Kontrabanda e Ballkanit,
  Kontrollohet prej “viganit”.
  6.
  Fakte te reja kan dale ne drite:
  Kush e nxori Azemin ne prite,
  Kush e shfrytezoi arkivolin,
  Me ba 14 shtatorin !
  S’e harrove o Sale, traditen,
  Keshtu e vrave edhe Trebicken,
  E verteta po del ne pah,
  Kush e çoi Kosten “per gjah”.
  Po te zbardhet prej fillimit,
  Tragjedia e 2 Prillit:
  Dora qe gjakosi Shkodren,
  Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
  Kur Kosova ngrinte krye,
  Behej shqipja “lesh e li”,
  Luks i madh per Serbine,
  Kur shtie n’kaos Shqiperine.
  Hej Sali, miku i Fazlliçit,
  Ia kalove Karaxhiçit,
  Karburant i dhé Serbise,
  Me vra djemte e Dardanise!!
  U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
  Kundra trimave te Kosoves
  I gjithe populli u çudit
  Kur i shpallet “terroriste” !!
  Trimat, ne lufte me dushmanin,
  Ti, biznes me Arkanin.
  Dosja jote ne Beograd,
  Filloi te jape rezultat.
  Kur Kosovës po i vinte fati,
  Direktiven jep lugati.
  Me urdher te UDB-se
  I the “jo”, Rambuje-se.
  Ti ke ba nje mal me krime,
  Vrave popullin ne lufte civile,
  Mbolle ngjarjen me vrastare
  “Hiroshimen” gerdecare.
  Tym e helm mbushe kete vend:
  Bloze qymyri, nafte e cement,
  Ke dhe plane me mizore,
  Me centralet berthamore !!
  Si familje, je ba llum
  Ju ka vene mafia perfund:
  Delijorgji, Medi dobiçi
  Rezart Taçi e Fazlliçi.
  Qe ta themi hapur fare,
  Eshte gjithe mafia nderkombetare,
  Kriminelet ke ortakë,
  Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!
  7.
  Jam Sali, Sali “qëndresa”
  Vrava, vodha gjithe sa desha
  Per pushtet, une djeg Shqipnine,
  Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.
  Madje jam shume i vendose,
  Per nje tjeter katastrofe !
  Me barut u ba shume buje,
  Kete here do jete me uje !!
  Shkodren do ta bej det,
  Ta mbaje mend perjete !
  Tragjedi qe s’e ka pase,
  Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
  Vi nga kulla e Vicitolit.
  Jam nga shpella e Mit Sokolit,
  Qe ju turr topit per ment’ krese,
  Tu mendue se eshte n’sigurese !
  As kurkujt nuk ia kam friken,
  E kam “tredh” une opoziten
  N’ unison me Edi Ramen,
  Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
  Le t’vazhdoje me batuta,
  Tu tregue perralla me flutura
  Nuk me tremb mue Johni II-te,
  Une nuk pyes per Amerike !!
  Derisa t’permbyset globi,
  Me rruen trapin “Silvia Konti”,
  Se ia marr erzin n’publik,
  Ia kam ba nje vidioklip !
  Me gjyqsorin s’kam problem
  Aty kam une klanin tem,
  Bamirit ia kam ba bene,
  Do t’ia marr dhe KLD-ne.
  Me i vu krimit kapak,
  Mua m’duhet edhe nje mandat
  Kam nje plan te sterhollue,
  Me lane popullin pa votue.
  Kur te vije dita per votim,
  Jam usta n’manipulim.
  E ujdis dhe me Europen,
  N’qeveri me kokelopën.
  8.
  Mire ia ban more faqezi,
  Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
  Se çdo popull ne planet
  Nuk do të sillte me ne pushtet.
  Per faturen dhjetra mijera
  Brenga, plage edhe viktima,
  Per gjithe krimet ndaj vatanit,
  Do ta benin si Sadamit.
  9.
  Hapi blloqet moj Argite:
  A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
  Nga vemendja si na doli ?
  INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
  Duhet te kesh n’vemendjen tate,
  Dhe repartet ushtarake.
  Ç’fare ka: toke e ndertim,
  Ta kthejme ne perfitim!!”.
  Te punojme ma me kujdes,
  Po na dalin letrat n’shesh.
  “Bomba” e pare qe faksi djalit,
  Tash, e-mailat e Ansarit !
  Ne publik erzin na muaren,
  s’na paguan as faturen,
  Me aferat qe t’zbuloi Tema
  Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
  Per çdo gje, rrofte kapari,
  Se ta fusin si arabi
  Ta kesh rregull n’punen tane:
  Leket merren paradhanie !
  Mos u ban more babe zevzek,
  I thote t’jatit çika e vet:
  “Veç me tenderat qe kam n’proces,
  Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
  Asetet qe ti permende,
  I kam te shkrume n’listen teme.
  Une i bej punet me grafik,
  I kam ne plan per kete vit.
  Nuk pajtohem me kritikat,
  Mos mi humb babo meritat.
  M’ gjej nje tjeter ne Planet,
  Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
  Per çdo prone qe eshte kthy,
  Une e Zeni kem nderhy.
  Ne çdo projekt e investim,
  Aty eshte dhe emri im !!
  Koncesione e tenderime,
  Kane kalue ne doren time.
  S’jam mjaftue si konsultare,
  me perqindje, jam pronare !!
  A e ke pa si po hedh shtat,
  QTU-ja e re ne Farke ?
  Veper qe se ka Shqipnia,
  Ashte tu u ba me leket e mija !
  Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
  I kam une nen kontroll !
  Po s’pagoi taksen tek une,
  S’fiton asnje konsorcium !!
  Fantazia ime s’ndalet,
  Kam fillue te zaptoj dhe malet:
  Dajt, Terbun e Veleçik,
  Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
  Me ndihmen e dajes Fazlliç,
  Kem ba lek e fitue miq:
  Mishkovicin e Arkanit,
  Dhe djalin e Sllobodanit !!
  Kam arrite me menaxhu,
  Procesin me te korruptu.
  I rashe vize VITOL gjigandit,
  Ia dhashe ARMO-n Taçit mamit.
  Edhe pse jam billionare
  Ne shume projekte, aksionare,
  Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
  Vete e deshen borgjezine !
  Pra, ç’ka lidhje me terrenin,
  E godisim bashke me Zenin,
  Ti kujdesu veç per vedi:
  Mos me ra nga pushteti
  Qe t’i gezojme na pasunite,
  Mos prano me i hap kutite.
  Se po i hape, fiton Rama,
  E na i konfiskon te tana !!
  Po erdhi ai n’pushtet,
  E sigurte: burgu na pret.
  Krimet tona sa nje mal,
  Nuk mjafton kodi penal.
  Qe te shpetojme duhet me ik,
  Ne azil politik,
  Nese duem nje vend tamam,
  Shkojme drejt e n’Teheran.
  ***
  Zonjë e madhe Jozefinë,
  Ke merita n’sigurim,
  Që kur re në banane,
  Ti je ba pulitikane.
  Nga besimi europiane,
  Në politike je talebane,
  Për të tjerat je hibride,
  Nuk e flet as gjuhën shqipe.
  Si kryetare je e dhunshme,
  Nga fjalori: e paturpshme !
  Histerike si një vrasëse !!
  I njeh mirë dhe lëndet plasëse !!
  ***
  Kush e solli kete cunam ?
  Kryeministri sharlatan !
  “Hena blu” as “dielli gri”,
  Dora vete shoku Sali !
  Hapi syte o milet,
  Pse fajtore jemi vete:
  Se çdo votë për atë lubi,
  Eshte burim për tragjedi !!
  Moj malesia e Gjakovës,
  Ke pas qene e pararojes,
  Ti ke pase burra model,
  Turp, qe nxore ate kriminel !
  Do t’mbuloje Sale turpi i zi
  Per afera e per tradheti,
  Do te mbetet brez pas brezit:
  “Kryeministri i Gerdecit”.
  Para teje ne tradheti,
  Jane zhyt Zogu e daja i tij.
  Por s’kane bere te tilla pazare!!,
  Me ujrat territoriale.
  Kjo do te thote se n’ qeveri
  Esat Pasha na eshte kthy.
  Problemi qe ka sot vendi:
  A do vi dhe Avni Rustemi ?!
  Jeni nje tufe me kusare,
  Me Ballinje e Selmanllare,
  Delijorgje dhe Fazlliçё,
  Taç e maç e berishiçe.
  Kjo eshte klike qeveritare,
  Eshte nje bande kriminale,
  Ruli, Basha dhe Mediu,
  Kapobanda eshte Saliu.
  Sa krimet i keni ba,
  Me lekure keni me e la.
  Do ta zbojme ne korrupsionin,
  Bashke me Gerdec-kualicionin.
  ***
  Moj PD – e bija e “nanes”,*
  Paske qene ti “piçka e s’ames”.
  N’kryesine tende ka hyp llumi,
  Me shume turp ty po t’vjen fundi !
  Je e mbushe me antivlera,
  Me ministra kriminela.
  Ne moral je e pafytyre,
  Boll që ke “bythën e mirë” !!
  Prolog!
  Zoti Governor Lu !
  Ne Shqiperi ka vetem nje reforme
  dhe ajo eshte De-berishizmi qe do te thote pranga Sali satanait tuaj,
  perndryshe keto reformat 100% tuaja jane kinezerira funebre qe gjeneratat qe do vine kur te hapen dokumentet e deklasifikuara do ju mallkojne..

  Reply to this comment
 8. ISMAIL July 22, 18:34

  Pergezimet e mia autorit! Duket qe kemi te bjeme me nje gazetar te pavarur, qe nuk e ben pazar shpirtin e tij me partite. Bravo i qofte edhe gazetes, qe boton te tilla shkrime. Autorin e njoh, por ai asnje dite nuk ka qene oficer, kurre s`ka qene anetar i ppsh-se, e jo me i ketyre palo-partive. Te pakte i kemi gazetaret si ky.

  Reply to this comment
 9. joni July 22, 20:36

  Letër e Hapur drejtuar:
  – Klasës politike të Tiranës e të Prishtinës.
  – Ambasadorit amerikan në Tiranë.Lu
  – Gjithë shqiptarëve, kudo që ndodhen.

  Jam azilant politik në Bruksel, për shkak të një libri me personazhe realë e ngjarje të jetuara: Odiseja e një Detektivi (dy vëllime). Krerët e dy klaneve politike, blu e rozë, e njohin mirë këtë libër, mbasi policia civile e Tiranës ka paguar 100 $ për çdo kopje që u dorëzohej, kur ai u shpërnda në disa fakultete të UT. Nga ana tjetër, eksperti belg, që shqyrtoi imtësisht dosjen time për një kohë të gjatë, ka shkuar dy herë në Tiranë për të verifikuar identitetet e personazheve realë të librit dhe saktësinë e disa ngjarjeve të veçanta, të jetuara. Meqenëse unë këmbëngulja gjatë seancave të intervistës, që të egzaminoheshin patjetër skeletet e dy heronjve që prehen në varrezat e Tiranës – Fatmir Merdari e Afrim Pahia (personazhe të librit) –, eksperti belg u detyrua të pohonte:
  «Nuk është nevoja për asnjë lloj ekspertize. Për vdekjen e atyre të dyve ekzistojnë dosjet përkatëse në Tiranë, ku unë kam parë edhe fotografitë e tyre kur ishin të plagosur rëndë dhe në çastin e vdekjes. Gjithashtu kam verifikuar edhe identitetet e protagonistëve të tjerë të ngjarjeve që trajton libri juaj.»

  Natyrisht, pa autorizimin e qeverisë shqiptare nuk kryhen dot veprime të tilla. Ndërsa në mars të vitit 2009 gazeta SOT botoi në tre pjesë artikullin tim të gjatë me titull: Një zë nga shkretëtira shqiptare, ku trajtohen peripecitë e mia të azilit, të cilat përbëjnë një odisé më vete. Artikulli në fjalë gjendet endé në sajtin e gazetës SOT ; kushdo mund ta lexojë në internet. Me kërkesën e shumë bashkatdhetarëve, të cilët me kohë kishin rënë në gjurmët e vëllimit të parë të librit dhe të artikullit në fjalë, prej një muaji kam publikuar nëpërmjet internetit të dy vëllimet e librit Odiseja e një Detektivi. Vëllimi i dytë i ka bërë edhe më tepër përshtypje opinionit publik me ngjarjet dhe provat që sjell.
  Në mesazhet elektronike që po marr, shumë bashkatdhetarë më bëjnë një vërejtje që më ka preokupuar:
  «Një sekret i rëndësishëm, që lidhet me fatet e kombit e të popullit shqiptar, nuk duhet lënë që ta mbulojë pluhuri i kohës në asnjë rrethanë e për asnjë arsye. Përndryshe edhe ju, si autor i librit, bëheni bashkëfajtor me keqbërësit, në një kohë që edhe Afrika po rilind, ndërsa ne po rrëzohemi gjithmonë e më poshtë.»
  Në fakt të gjithë jemi dëshmitarë se Hosni Mubarak, lideri i një populli 80 milionësh në Afrikë, u detyrua të braktiste postin prej qëndrimit unanim kundër tij të diplomacisë amerikano-evropiane, për shkak të vrasjes së 300 demonstruesve.
  Gjithashtu të gjithë e dimë se në një vend të injoruar evropian me emrin Shqipëri, në vitet 1997-1998 politika vrau mbi 3500 shqiptarë (12-fishin e vrasjeve që kreu regjimi i Mubarakut në një popullsi njëzet herë më të madhe!), plagosi mbi 11 mijë të tjerë, shkatërroi institucionet e brishta shtetërore, hapi depot e municionit për të nxitur tërthorazi një luftë të verbër civile, dogji vendin, dhe po e njëjta diplomaci amerikano-evropiane i la të njëjtët politikanë ish-komunistë në pushtet.

  Rastësi?
  Politika e të mëdhenjve e përjashton kryekëput rastësinë; madjé, ajo vepron me plane afatgjata e të kalkuluara mirë. Politikanët mëkatarë të Tiranës u lanë qëllimisht në pushtet, për tu përdorur prej diplomacisë amerikano-evropiane për punë të mbrapshta antikombëtare, të cilat po i jetojmë përditë. Është utopi e naivitet i skajshëm politik t’iu kërkosh autorëve të tragjedisë së vitit 1997-1998 të gjykojnë me drejtësi dramën e Gërdecit, apo vrasjet e 21 janarit 2011. Edhe sikur krerët e politikës së sotme shqiptare (pozitë-opozitë) të tentonin të gjykonin me drejtësi tragjedinë e Gërdecit, ustallarët e prapaskenave të politikës – ambasadori amerikan në Tiranë dhe të dërguarit e Brukselit atje – do t’iu thoshnin me buzëqeshje diplomatike:
  «Dakord, por më parë duhen gjykuar vrasjet e vitit ’97-’98, mbasi krimet nuk parashkruhen. Pastaj u vjen radha tragjedisë së Gërdecit dhe vrasjeve të 21 janarit 2011.»
  E ç’mund të bëjnë ata atëherë, ndërkohë që dihet mirë se për megakrimin ‘97– ‘98 përgjigjen njësoj të dy klanet blu e rozë? Mëkati i vërtetë i politikanëve të Tiranës (pozitë-opozitë) është pranimi i misionit antikombëtar për hir të karrierës së pameritur; më tej krimi automatizohet. Pasojat merren lehtë me mend dhe janë prezente çdo ditë n