Donald Lu: Mosbindje civile? Në Amerikë protestuesit shkojnë në burg

April 5, 2018 21:27

Donald Lu: Mosbindje civile? Në Amerikë protestuesit shkojnë në burg

Për herë të parë në një intervistë televizive, ambasadori i SHBA Donald Lu ka folur për çështje të ndryshme të aktualitetit shqiptar. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, ambasadori Lu u pyet për pagesën në Rrugën e Kombit dhe protestën e qytetarëve të Kukësit.

Diplomati amerikan theksoi se të gjithë qytetarët kanë të drejtën të protestojnë, por jo të qëllojnë me gurë policinë dhe të shkatërrojnë e djegin kabinat e pagesës. Po kështu, ambasadori Lu theksoi se as forcat e policisë nuk duhet që të dhunojnë qytetarët dhe as të bëjnë arrestime masive në mes të natës, sikurse ndodhi në Kukës disa orë pas protestës së dhunshme.

 Dua t’ju pyes për vendimin e qeverisë për të dhënë me koncesion autostradën midis Shqipërisë dhe Kosovës dhe për të pasur një tarifë toll prej 5 Euro për një drejtim për njerëzit, përfshi popullsinë në Kukës. Disa prej tyre, sipas Kryebashkiakut të Kukësit, janë 42% me ndihmë ekonomike, marrin 36 dollarë në muaj dhe duhet të paguajnë 12 dollarë për të dërguar një nxënës në shkollën e mesme të Kukësit apo për të shkuar në spital. Ç’mendim keni për këtë vendim?

Në Shqipëri, të gjithë qytetarët kanë të drejtën të protestojnë paqësisht, përfshi në Kukës. Dhe e kuptoj njerëzit në Kukës janë të inatosur. Nuk kanë të drejtë të shkojnë të djegin kabinat e toll-eve, nuk kanë të drejtë të gjuajnë me gurë policinë. Në të njëjtën kohë, policia nuk ka të drejtë të lëndojë protestuesit apo të kapin njerëzit për arrestime masive në mes të natës. I kam bërë thirrje Kryeministrit dhe kreut të opozitës që tani të tregojnë vetëpërmbajtje, që secili të ruajnë qetësinë dhe që kjo të zgjidhet me anë të dialogut.

Ambasador, këta njerëz mendojnë se qeveria iu shërben më shumë pesë a gjashtë të pasurve. Disa përdorin termin ‘oligarkë’ por unë nuk dua ta përdor sepse mendoj se nuk është real, që qeveria nuk i shërben popullsisë së vendit.

Rruga u ndërtua shumë kohë përpara se të vija në Shqipëri. Kam lexuar një pjesë të historisë për të, edhe historinë e ndërlikuar të koncesionit. Të jem i sinqertë, shumica e kësaj nuk përbën shqetësim për qeverinë e SHBA apo për mua. Ajo që më shqetëson është dhuna e mundshme. Prandaj më lejoni të bëj thirrje përsëri që protestuesit të jenë paqësorë, që qeveria dhe policia të qëndrojnë paqësorë, kjo është përparësia numër një për qeverinë e SHBA këtu.

Por reagimi i opozitës në vend, Ambasador, PD dhe LSI, kanë bërë thirrje për mosbindje civile. Nuk është hera e parë në fakt, edhe në 2016 bënë thirrje për një protestë të tillë. Çfarë mendoni për këtë vendim të opozitës?

Në çdo demokraci, njerëzit duhet të ngrenë zërin. Po ashtu, kanë të drejtë që në mënyrë paqësore të mos lejojnë qeverinë e tyre të kryejë abuzime, por duhet ta bëjnë këtë paqësisht. Nëse do të bllokojnë rrugë, të mos paguajnë taksa, apo të bëjnë veprimtari të tjera të jashtëligjshme, duhet të jenë të përgatitur për pasojat ligjore. Shtetet e Bashkuara kanë një traditë të gjatë me mosbindjen civile, por ata persona, ata protestues kanë qenë të përgatitur të shkojnë në burg për bindjet e tyre.

 Opozita mendon se qeveria nuk dëgjon për asgjë. Gjërat që kërkojnë ata janë gjëra që kërkojnë njerëzit. Çfarë mendoni në këtë rast? Sepse kemi një përplasje të madhe për këtë: opozita thotë se qeveria nuk reagon ndaj kërkesave të njerëzve dhe qeveria thotë se opozita po përdor disa probleme lokale për të luftuar qeverinë.

Kam parë që Edi Rama ka bërë thirrje për dialog në këtë rast. E mbështes këtë. E mbështes zgjidhjen e kësaj çështjeje me dialog. Opozita ka thënë s’ka dialog nëse nuk lironi njerëzit nga burgu. Epo, të shohim nëse do ndodhë kjo. Mendoj se tani ka një çështje ligjore kundër personave që dogjën kabinat e toll-eve. Nuk e di nëse Edi Rama mund që thjesht t’i thotë gjykatës të lirojë njerëzit nga burgu.

o.j/dita

April 5, 2018 21:27
Komento

34 Komente

 1. PERSE NUK FILLOJNE SONTE ARRESTIMET ? April 5, 21:49

  PERSE SI ARRESTON XHAFA
  MINISTRI BRENDSHEM ATEHER BASTARDET

  QE JANE ORGANIZATORET E ZJARRVENES

  BASHA – MONIKA ??????????????????

  CFAR PRET KY SHTET SHKERDHATE AKOMA ?!

  NQS NUK ARRESTOHEN E MERREN ME FORCE

  KTA ORGANIZATORE DUKE I ULUR HUNDEN

  NJIHER E MIRE E FUTUR SHKOPI I GOMES

  NE THELLESI TE VRYMAVE TE DYVE

  ATEHERE KUPTOHET QARTE SE KY SHTET

  ESHTE NJI ME KRIMINELAT E RRUGES

  DHE XHAFA DUHET TE ZHDUKET NGA POSTI I TIJ

  Reply to this comment
 2. Dibrani April 5, 22:01

  E kuptuat o shpellare se si veprohet ne Amerike? Ke te drejte te protestosh, por nuk ke te drejte te djegesh dhe shkatrosh. Nuk ke te drejte te bllokosh rruget si ben Basha dhe LSI. Pra edhe ata kane shkelur ligjin dhe duhet te procedohen.

  Reply to this comment
  • ***** April 6, 05:57

   OO leri idiotizmat qe ju tregojne shqiptareve.
   Historia e nje rruge.
   Diku ne nje nga shtetet e Amerikes u projektua nje autostrade.
   Qelloi qe kalonte nga tokat e nje fermeri, dhe pikerisht ne varrin e nje gruaje qe e kishte lene amanet familjes qe donte te prehej nen hijen e dy pemeve qe pushonte gjithmone.
   Dhe i takoi qe autostrada te planifikohej aty. Qeveria kerkoi qe te largoheshin eshtrat.
   Familja u ngul aty, me pushke e automatike, dhe kerkonte qe varri te rrinte ku ishte amaneti i memes.
   Pasi qendruan nje muaj nate e dite shteti nuk i levizi eshtrat.
   Por e ndertuan rrugen me nje devijim rrethor nga dy anet, dhe varri ngeli ne mes.
   Protesta ne Amerike ka perdite. dhe i zene dhe rruget me kamione, po nuk arreston njeri.
   Dhe mos krahasoni sa paguan Amerikani per gazin dhe sa paguan shqiptari.
   Ka qene 2.40$ per gallon, ose 4 litra , tani ka vajtur 3.4 , po nuk krahasohet me aty fare..
   Dhe autostradat jane free.,,vetem kur do ti te shkosh diku e te shkurtosh rruge, ka pjese qe jane me pagese, por zor se te bie te kalosh shpesh..

   Reply to this comment
   • Derdimeni April 6, 13:29

    Ne qofte se je ne Amerike thuaj qe nuk e ke are Ameriken.
    Ne qofte se e ke me te degjuar, atehere ke degjuar per Afrike e te eshte dukur si Amerike o derdimen.

    Reply to this comment
 3. komunisti blu April 5, 22:16

  ketu antishqiptaret kane 28 vjet qe shkatrrojne ,vjedhin ,bejne thirrje per armatosje,per lufte,shajne ofendojne dhe nuk i gjen asgje.
  ketu ka 28 vjet qe brekgrisurit politikan jane ber sheike dhe e ndane Shqiperin midis tyre dhe trushplaret i mbrojne duke bllokuar rruget.
  kryeprokurori mbyll dosjet e cdo krimineli dhe enderron te behet fermer, dhe pasuria e tokat ja kane kaluar edhe bejlereve injorant toptanas,verlaceve apo edhe familjes berishovic,dhe per cudi monika ishte gati te digjte parlamentin me histerizmin e saj prej injorant duke gjuajtur me cizme e me breke mendafshi…….

  Reply to this comment
 4. intelektuali April 5, 22:34

  PO C’A THU O AMBASADORI LU?

  Po te ishte keshtu si thua ti Ku-Klus-Klani do te ishte akoma fuqiplote ne SHBA dhe bythzinjte do te kishin mbushur burgjet federale ne Amerike dhe Obama nuk do te kishte shansin kursesi te zgjidhej President

  PO C’A THU O AMBASADORI LU?

  Reply to this comment
  • N.V. April 5, 22:50

   Po cfare thuaj keshtu o Ambasadori Lu?…
   Parea se te flasesh, pyet nje here kete Intelektual Spiun Nastradinin tone te currufjapsur!….
   Ky mjeran nuk e di se tu thuash qytetareve bythzinj si nje racist i ndyre, e ha gjoben dhe burgun dhe tok me burgun edhe Sapunin ne fund te kurrizit…!
   Medet, medet,
   cfare injorance dhe mentalitet primitiv kane keta nastradinet tane?!…

   Reply to this comment
   • intelektuali April 5, 23:56

    Po dole nga brima e miut o Neti Interneti Enveristi?

    PO KUR U BETE JU ENVERISTET ME IMPERIALIZMIN AMERIKAN, JU SIKUR ISHIT ME PUTININ?

    Megjithate po tregohem i duruar dhe po te tregoj nje histori te vertete per te treguar se kur nuk e njeh fare historine e nje vendi me mire mos fol se tregohesh budalla dhe injorant:

    prandaj:

    Ngri veshet dhe degjo intelektualin:

    “Kur Martin Luther Kingu nisi marshimin e tij te mosbindjes civile nga Montgomeri per ne Uashigton i shoqeruar me mijra ithtare bythzinj por edhe plot te bardhe u pengua nga policia federale e perkrahur nga mafia e Ku-klus-Klanit, atehere ai mbajti fjalimin e famshem qe ka mbetur ne histori:

    “I HAVE A DREAM”

    Dhe i dergoi nje mesazh Presidentit Lyndon B. Johnson:

    KISS MY NEGRO ASS!

    Qe atehere ne SHBA fjala BYTHZI nuk eshte ofenduese, nuk konsiderohet si raciste, bile filloi te perdorej nga vete popullata me ngjyre ne SHBA te kombesive te tjera qe ndjeheshin krenare dhe donin te beheshin solidare me Martin Luther Kingun i cili guxoi t’i kundervihej popullsise se bardhe me mosbindjen e tij civile ne nje forme krejt origjinale per kohen dhe qe per kete sinqeritet u vra nga mafia ne vitin 1968.

    Po te kthehemi ne Cikago ne vitin 1933 popullata vendase ne kete qytet 10 here me i madh sa e gjithe Shqypnia, ishte ngritur e gjitha ne mosbindje civile duke shkaterruar dhe djegur objekte publike per shkak se mafiozi i rrezikshem Al Capone po blinte gjithe qytetin me ryshfete dhe po behej gadi te zgjidhje si Kryetar Bashkie. Policia e Cikagos nuk guxoi te qellonte apo te arrestonte protestuesit megjithese kishin marre urdher per te qelluar ne mish njeriu dhe atehere Presidenti Hoover dergoi nje skuader te posacme prokuroresh federale me Eliot Nesin ne krye, te cilet arriten ta prangosin Al Caponen dhe ta fusin ne burg ku edhe vdiq me vone,

    prandaj:

    KU ESHTE SPIUNI PRIMITIV KETU?

    sepse:

    Une per vete them se ambasadori i nerum Lu nuk ka thene te verteten per mosbindjen civile ne SHBA.

    Reply to this comment
    • N.VJOSA April 6, 08:46

     Or tip nastradin inteleshi,
     Ajo pergjigje KIS MY NEGRO ASS, eshte per ti ofenduar ata qe nxitnin racizmin, or Trap i pariciklushem!
     Koha e Martin Luther Kingut eshte periudha me e ashper, me me e flliqur ne Historin amerikane kur shpertheu Racizmi dhe u vra edhe vet Heroi….!
     Pergjigja e Kingut eshte sharje ndaj atyre qe e urrrenin dhe perndiqnin Zezaket!
     Une te kam thene dikur, ti je magazine pa iventar dhe total i pjerdhur nga mendja…Edhe thuaj e prangosen Al Caponen edhe thuaj ne Shba lejohet mosbindja civile…(!!!)
     As kete nuk e kupton?
     Pa provo sot ti thuash nje njeriu me ngjyre ne SHBA
     ” ik ore Bythzi” dhe shiko se si do te reagoje ligji?
     Me ashpersine me te madhe!…
     Une kam qene ne Shba dhe vete shpesh se atje kam Vellain, nje pjese te Zemtres time!…
     Or Spiun i ndyre, or gjaku i zi i Esat Pashe Toptanit!…
     Akoma i merr leket e ” te persekutuarit”…
     ” PERKTHYES I VEPRAVE TE ENVER HOXHES “….?!
     Ti e ke te shkruar te zeze mbi te bardhe, te pohuar vet, se si te ka rekrutuar Fecor Shehu!…
     Prandaj e shan Enverin e vdekur ti Langaraq burre…!
     Une po te takoj njer here atje te Tajvani,
     nje Peshtyme Surratit te qelbur do ta jape dhe do pranoj cdo koseguence ligjore!
     Ti je nje M o n s t e r e ndyre !…

     Reply to this comment
     • intelektuali April 6, 09:30

      Nuk shkruhet “KIS”, por “KISS” o Neti Interneti qe perpara se te replikosh me intelektualin shko meso pak shkrim dhe kendim,

      dhe:

      Obama kur amerikane e zgjodhen si President tha:

      UNE JAM I PARI PRESIDENT “BYTHZI” NE HISTORINE E SHBA,

      prandaj:

      Mos i shqyptarizo gjerat se SHBA e Madhe dhe Demokratike nuk eshte Shqypnia e Vogel Enveriste

      Ka shume raste te tjera qe ne SHBA kur amerikanet dalin ne rruge duke demonstruar “Mosbindje Civile” tejet agresive qe kjo e kuksianeve kunder takses se Edi Rames do te dukej si nje LULE mali, shteti demokratik ne SHBA ka vepruar me nje urtesi te justifikuar per Liderat intelektuale qe e drejtojne dhe qe nuk kane qene hetuesa apo spiuna te Sigurimit te Enverit, si Fatmir Xhafaj pershembell qe po gaditet t’i zeje vendin Kaqolit ma shkolle Edi Rama.

      KU ESHTE ESAD TOPTANI DHE MONSTRA KETU?

     • intelektuali April 6, 09:32

      Nuk shkruhet “KIS”, por “KISS” o Neti Interneti qe perpara se te replikosh me intelektualin shko meso pak shkrim dhe kendim,

      dhe:

      Obama kur amerikane e zgjodhen si President tha:

      UNE JAM I PARI PRESIDENT “BYTHZI” NE HISTORINE E SHBA,

      prandaj:

      Mos i shqyptarizo gjerat se SHBA e Madhe dhe Demokratike nuk eshte Shqypnia e Vogel Enveriste

      Ka shume raste te tjera qe ne SHBA kur amerikanet dalin ne rruge duke demonstruar “Mosbindje Civile” tejet agresive qe kjo e kuksianeve kunder takses se Edi Rames do te dukej si nje LULE mali, shteti demokratik ne SHBA ka vepruar me nje urtesi te justifikuar per Liderat intelektuale qe e drejtojne dhe qe nuk kane qene hetuesa apo spiuna te Sigurimit te Enverit, si Fatmir Xhafaj pershembell qe po gaditet t’i zeje vendin Kaqolit pa shkolle Edi Rama.

      KU ESHTE ESAD TOPTANI DHE MONSTRA KETU?

     • N.VJOSA April 6, 10:55

      O Nastro intelektualeshi, Kokrra e Kandarit,
      Paske zbuluar Ameriken!… se paskam harruar nje “s”…
      Po gabime nga keto ti ke bere me dhjetra dhe nuk behen nga padija, por nga shpejtesia e te shkruarit dhe nga mungesa e korrektimit…
      Paska thene Obama “bythzi”, per vehten e vet?!…
      Ne se ka pike me te dobet Amerika eshte pikerisht urrejtja rraciste, ndaj dhe ligji eshte me i ashper per kete aspekt!
      Ndryshe ai SHTET , NJE KONGLOMERAT POPUJSH NGA TE GJITHA KONTINENTET
      Merr fund!… Hane njeritjetrin si Kanibalet!
      Por i mban ligji i forte, gjoba dhe shpesh here te marrin disa muaj e te cojne te pastrosh Shurren e Derrave… deri sa te vijne ment e kokes!
      Nastradi efendem, ti mund te jesh nje perkthyes i shkelqyer, qendro ne zanatin tend!…
      Se persa i perket formimit Politiko-Filozofik,
      Je Kokrra e Kandarit !…
      Dhe mos e zgjat me me sofiuzma,
      .Se ti je pa shtylle kurrizore, e dredh…. E ken ne Gen dredhjen dhe kameleonllekun…
      Te vij neser nje regjim tjeter,
      ti e shan kete te sotmin…,
      sic bere per ate te djeshmin….
      Nuk te them kot une je
      GJAKU I ZI I ESAT TOP TRADHETARIT TOPTANIT!…

    • Intelektuali pe lecke perendimore April 6, 13:36

     Si nuk mbaruan keto idiocite e tua intelektuale?
     Sic duket “intelektuale te tille pe lecke por “properendimore” ka pasur parasysh Albert Einstein-i kur thoshte se e pafund nuk eshte vetem hapesira, por edhe budallalleku.
     Ajnshtajni arriti ta provonte kete per hapesiren, por pafundesine e budallallekut po e demonstron ti par excellence, ndaj do te hysh nw Guiness.

     Reply to this comment
     • intelektuali April 6, 16:17

      Po a hane pyka llogjike enveristet ne gazeten DITA?

      Ja intelektuali tregon me fakte dhe dokumenta te VERTETEN, nxjerr argumenta si kane folur Liderat ne SHBA per veten e tyre, te cilat cdokush mund t’i lexoje ne internet nese di pak shkrim dhe kendim, tregon se historikisht “Mosbindja Civile” ne SHBA ka nje histori te gjate dhe jo gjithmone protestuesit amerikane te bardhe apo bythzinj (te me falni por ne SHBA kjo fjale nuk konsiderohet si fyerje), qe kane qene shpesh me agresive se kuksianet kokpalare te Edi Rames qe i krahasoi me PENISIN mashkullor (te me falni por kjo eshte nje fyrje edhe alla shqyptarce edhe alla amerikance), pra “Mosbindja Civile” ne SHBA jo gjithmone i ka cuar protestuesit ne burg detyrimisht sic deklaroi ambasadori i nerum Lu dhe intelektuali e argimentoi me fakte te pamohuara deri tani si ne rastin e Martin Luther Kingut qe ngriti Amerikane ne kembe me marshimin e tij te “Mosbindjes Civile” nga Montgomeri per ne Uashington dhe i dergoi Presidentit nje mesazh historik kur policet dhe mafia e Ku-Klus-Klanit i dhunuan dhe tentuan t’i pengojne:

      ME PUTH BYTHEN TIME TE ZEZE!

      dhe:

      Kur Al Capone me pare ne vitin 1933 kishte pushtuar Cikagon me ryshfete dhe nje dhune mafioze te papare, popullata u ngrit ne nje proteste si “Mobindje Civile”, dolen me qindra mijra ne rruge duke djegur depo dhe duke shkaterruar dyqane, por Presidenti Hoover nuk burgosi dhe nuk lendoi asnje protestues, por perkundrazi dergoi prokuroret federale me Eliot Ness-in ne krye qe beri te mundur prangosjen dhe burgosjen e Al Capones duke i mbyllur edhe trazirat ne Cikago qe kane mbetur ne histori.

      Cfare me teper te tregosh dhe te argumentosh me fakte dhe dokumenta per te bindur enveristet koketrashe ne gazeten DITA?

      KETA DEBILA ENVERISTE DINE THONE VETEM JO!

      dhe:

      Hidhen nga dega ne dege si majmune xhungle nga Skenderbeu tek Esad Pasha per te dale me pas tek intelektuali qe vetem po mundohet te spjegoje te VERTETEN per SHBA qe e ka shtremberuar ambasadori Lu para se te largohet nga Shqypnia duke kujtuar se ketu kane mbetur vetem KATUNARE dru me pre qe nuk hane fare pyka llogjike dhe nuk dine te lexojne kurgje ne internet.

      Si te komunikosh me llogjike me enveristet dru me pre?

     • N.V. April 6, 17:46

      Miku im,
      Eshte e kot te merresh me kete te coroditur, skolastik, qe i ka humbur busulla dhe si kallepses qe eshte,
      merr si argument nje pergjigje fyerse te Kingut, i cili me te drejte i pergjigjej amiqve te tij, racisteve dhe krimineleve te Ku-Klux-Klan-nit,(KKK) nje lidhje raciste, e dhunshme qe vepronte ne shtetet jugore te Shba-se…
      Dhe ato cfare lexon ne internet i paraqit si te verteta qe duhen krahasuar me realitetin shqiptar, qe eshte krejt tjeter jo vetem ne perberjen e popullsise , por dhe ne kohe…!
      Nuk ka faj intelektleshi, i kane ikur Bletet dhe i ka mbetur Kosherja….
      Nuk ja vlen debati me te…
      Le te shkruaje sa te pelcase…!
      Te merresh me Krundet, te hane Pulat…!

 5. N.VJOSA April 5, 22:43

  Ambasadori i nderuar amerikan thote se per mosbindje civile ne SHBA, te cojne ne burg!
  Deputeti i nderuar gjerman Flekenstein thote se ne Gjermani , po te bllokoj rrugen qytetaret e mi te vrasin!…
  Ne Shqiperi, Saliu i nxit per mosbindje civile, bllokojne kater akset jetike te rrugeve te vendit dhe Policia as te fut ne burg, por te rruan Bythen…
  Sipas kesaj Llogjike, Saliu, Mona Lapangjozja dhe Lul Bythkoja si organizatoret e frymezuesit e mosbindjes civile, duhen cuar ne burg dhe e kane hak nje denim
  s p e k t a k o l a r !
  Por kush do ta bej?
  F r i k a c a k e t !?…
  Mosbindja civile, bllokimi rrugeve eshte dhune e Pakices kunder Shumices!
  Pergjegjsit e kane hak Shkopin e Policit dhe nje denim s p e k t a k o l a r !…

  Reply to this comment
 6. Lili April 5, 22:53

  A eshte ligjore ngritja e kabines aty Zotni ambasador? Komuna e kukesit a ka dhane leje per kete?
  A mundeni me u denuar per prishjen e nje gje jo ligjore ne amerike?

  Reply to this comment
 7. Lili April 5, 22:58

  Vjosa,sado te thot ambasadori, kjo nuk eshte e vertete edhe kjo shihet ne demonstatate qe ndodhin si ne amerike ,te kujtoj seattlin dje, si ne germany kurdogjen berlinin..
  Pra vjosa mos u mundo,ne jetojme ne boten perendimore edhe shohim cdo dite blokime te rrugeve, prishe te trauet, blokime te trenave etj etj.. edhe rale rale here ke burgosje sikur ne Tirane ,vetem kur ke plagosje te njereseve se jo per deme materiale

  Reply to this comment
  • N.V. April 5, 23:09

   O Lili,
   Ai rast qe thua zotrote ka qene per nje tren me mbetje berthamore, te rrezikshme , ( dhe ne ate rast ka nderhyre Policia ashper…) ndersa ne Shqiperi bllokohen rruget se i do Suma Saliut,
   qe te behet rremuje dhe ti shpetoje burgut…
   A me kuptoooooooooooooooooon?…
   (Here tjeter shkruaj me qarte, se ke shkruar si analfabet…)

   Reply to this comment
   • Lili April 6, 18:06

    jetoj ne Perendim,mos me meso ti nga shqiperia se si eshte ketu
    Shiko si blokohen rruget edhe trenat ne France per shembull,

    Reply to this comment
  • Dibrani April 5, 23:35

   E ke shume gabim Lili. Ne Amerike cdo demtim rregjistrohet dhe asnje nuk del pa lagur. Po u fute qofte edhe nje dite ne burg, veshtire qe te te marin ne pune punedhenesit. Kur ploteson formularet e aplikimit per pune, nje nga pyetjet eshte ne se ke qene ne burg. Prandaj te pyes se si e ke pare ameriken “me ate me xham apo me ate pa xham”(si te filmi kapedani)?

   Reply to this comment
 8. enea April 5, 23:05

  Ik more hajdut u bere ti te na tregosh c” behet ne Amerike thua se ne nuk kemi pare e degjuar…ku eshte amerika e ku jemi ne nje shekull pas ku te gjeten dhe ty me na ca koken gjithe diten idiot i qelbur
  Ne Amerike e kudo kur cohet populli behet nami injorante qe je duke llap kot gjithe diten e kush nuk ta pjerdh

  Reply to this comment
 9. Alban Dega April 5, 23:51

  —–Original Message—–
  From: Alban Dega
  Sent: Thu, Apr 5, 2018 5:35 am
  Subject: Fwd: MOS U BENI MISH PER TOP PER KUSARET DHE VRASESIT TUAJ !

  SA ME E FORTE ESHTE DEMORKACIA AQ ME E FUQISHEM ESHTE GRUSHTI I LIGJIT

  MESIMET E TRAZIRAVE TE 29 PRILLIT 1992 NE LOS ANXHELOS

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kronike e shkurter e trazirave te 29 prillit 1992 ne Los Anxhelos

  Me 3 mars 1991, e denuari i liruar nga burgu me falje te nje pjese te denimit nje afro-amerikan me emrin Rodney King u orvat ti iki policise duke ngare makinen me shpejtesi te madhe ne rruget e Los Anxhelosit. Ai ishte i dehur ose droguar dhe nuk iu bind urdherit te policise per te ndaluar, para se te dorezohej. Kater policet e revoltuar dhe rrezikuar e rrahin ate ate keqazi megjithese ishte i paarmatosur. Nje kalimtar i rastit e filmon per 89 sekonda skenen, e cila shfaqet ne televizionet e Los Anxhelosit dhe mbare SHBA-se. Pak ore mbrapa nisin protestat qe kthehen trazira te dhuneshme ne mbare Los Anxhelos. Protestuesit sulmojne dhe plackisin shume dyqane dhe ndertesa ne qendren e qytetit dhe u vene zjarrin qindra prej tyre,
  Me 29 prill 1992 juria prej 12 vetash vendos te liroje 4 oficeret nga te gjitha akuzat pervec nje akuze per sulm ndaj oficerit Powell. Ky vendim coi ne shperthimin masiv te protestave qe u kthyen ne trazirat qytetare me te renda ne hisotrine e SHBA-se per shekullin e 20-te.Reagimi i policise u vonua. Protestuesit rrahin dhjetra shofere. Nje shofer i bardhe kamioni nxirret me dhune nga kamioni dhe rrihet per vdekje nga tre afroamerikane. Zjarri dhe flaka perhapet gjithandej.
  Me kerkese te kryetarit te Bashkise se Los Anxhelosit , Guvernatori i Kalifornise Pete Wilson dergon Garden Kombetare dhe shpall shteterrethimin. Ne oret e hershme te mengjezit qindar zjarre mbuluan qytetin. Dhjetra qytetare u vrane. Qindra te tjere u plagosen nga banadat e hajduteve dhe krimineleve qe shfytezuan situaten per grabitje, plackitje, djegje, plagosje e vrasje, Pronaret koreane dhe aziatike te dyqaneve , biznesve dhe restoranteve ne lagjet afro-amerikane mbrojne bizneset e tyre, duke perdorur edhe armet ne vetmbrojtje te ligjshme. Dhuna e terrori kishte dale jashte kontrollit dhe vazhdoi edhe per 24 ore te tjera. U bllokua trafiku dhe autostradat kombetare perreth qytetit. Tashme ishin shkelur rede dhe rrezikohej stabiliteti i SHBA-se.
  Me 1 maj 1992 Presidenti amerikan Xhorxh H. Bush urdheron ushtrine dhe agjencite ligjzbatuese federale te nderhyjne. Brenda 3 oresh u rivendos rendi e qetesia, ne mbare qytetin duke lene mbrapa 60 te vrare, mbi 2 000 te plagosur, 7 000 te arrestuar dhe rreth 1 miliarde dollare demtime te pasurise qytetare e publike dhe 3 000 ndertesa ne tym e flake. Dy oficeret e policise denohen me 2.5 vjet burg per shkeljen e te drejtave kushtetuese te Rodney King dhe perdorim te tepruar force per shkak te ngjyres, sipas ligjit federa, ndersa dy te tjere u shpallen te pafajshem. Mbi 5 000 protestues te dhunshem, hajdute, vrases, shites drogash u denuan me afate burgimi prej 1 vit deri me vdekje sipas shkalles se krimit.

  FOTO NGA TRAZIRAT ME TE RENDA TE SHEKULLIT TE 20 NE LOS ANXHELOS ME 29 PRILL 1992

  https://www.google.com/search?q=photos+of+los+angeles+riots+1992&client=safari&channel=iphone_bm&prmd=ivn&tbm=isch&tbo=u&source=univ&fir=J2KAXW1rpgJtVM%253A%252CTW2HD54hqnj_OM%252C_%253Bv2dLMYK7SBM__M%253A%252CMTOZ4Z498PXHGM%252C_%253B5yyoNTsXyke_SM%253A%252CTrI3cQo021KppM%252C_%253Bx-uva0JuUfh6FM%253A%252CyGF_-vYXwV-B0M%252C_%253BVPsXHpxOifhXUM%253A%252CMTOZ4Z498PXHGM%252C_%253BoOhdhJ6pONdaEM%253A%252CWXXgF5ywUmh2uM%252C_&usg=__SvZfWjDjcAWPJu80B03eSp4rZXo%3D&sa=X&ved=0ahUKEwjWxPGqiqHaAhUBZN8KHcTOAMQQ7AkINw&biw=375&bih=626#imgrc=GltSdf4zlLcjqM:&isa=y

  Reply to this comment
  • Adi April 6, 13:03

   Si nuk arrin te heshtesh komunist muti…kthehu e jeto ne Shqiperi pasi pushtetin e keni ju tani e mos ha mut nga Amerika…ti nuk je askushi per te na dhene leksione ne ti spiun i flliqte qe ndryshimi i sistemit ta prishi gjumin e qete e perfitimet qe kishit…ju njjohim mire dhe ju ????Do ta bej njecdite biografine dhe poshtersite e familjes tuaj e do shkruaj vetem te verteten .. .

   Reply to this comment
   • ALBAN DEGA April 6, 18:28

    Po te ndihmoj per Biografine e familjes sime per te cilen jam krenar… Me kushton vetem tre sekonda “kopjo e ngjit “ !

    From: Alban Dega
    Date: January 25, 2011 at 12:21:34 PM EDT

    KRONIKE E EKZEKUTIMIT TE PARE BERISHIST NE SHQIPERI

    – Nga Alban Dega, Nju Jork

    Pese nenta tragjike …

    Dita e nente. Muaji i nente. Viti 1992. Nje trokitje jo e zakonshme ne deren e babait tim Ram Dega ne Bajram Curri. Ishte diku afer mesnates.
    Jetmira 7 vjece dhe Erjoni 5 vjec vrapojne drejte deres si dy engjej. Prisnin qe tu kthehej babai qe nuk e kishin pare per disa dite ” Babi… babi…babi” therrasin ata me mall per te jatin , vellain tim Agim Dega, ish- lider i opozites per Tropojen dhe nje nder inxhinjeret e ndertimit me rezultate te shkelqyera.
    Nena ime, e bija e Imamit te degjuar te Malesise se Gjakoves, sot fiks 75 vjecare,
    nxiton te hape hap deren… C’ te shohe !?
    Nente police fakira tropojane qe mbanin femijet, familjet e veta me ate uniforme qendrojne si te ngrire para saj.
    – Hajde, mireseerdhet , u drejtohet ajo per nje cast. A mos mi ka ndodhe gje djalit bre…
    Nente police ngrijne perballe nenes sime dhe dy vocrrakeve. Nuk dinin cfare te thoshin. Nuk dinin cfare te benin . Nuk dinin ku ti fshihnin syte. Nuk dinin ku te mbulonin turpin e shtetit qe perfaqesonin…

    Kur e keqja fillon nga maja

    Veterani i Luftes Antifashiste me plaget e nazisteve ne trup dhe ciflat e bombave te terroristeve te UDB-es ne koke e ne krahe Rame Dega, jurist i degjuar dhe ish-kryetari i Gjykates se Tropojes per disa vite, i shtrire pak me heret se zakonisht ate nate shfaqet ne dere dhe i fton mysafiret e paftuar te hynin brenda.
    Ata kane mbetur si te shtangur derisa njeri prej tyre i pergjigjet se kishin ardhur per te marre kunaten time Fatbardha Dega pasi prokurori kishte leshuar nje urdher arresti dhe ata duhet ta zbatonin.
    – Ligji eshte ligj u thote, im ate. Vecse a nuk kishit mundur ta beni nje gje te tille diten a ma heret ore burra malesie!
    – Na beni hallall ( na falni ) o Rame Dega , po urdheri eshte nga maja fare e nuk kemi cka me ba vec me e zbatue.
    – Edhe une kam qene polic dikur u thote babai, por kurre nuk kemi shkue ne shtepine
    e dikujt ne mesnate aq me teper me e marre nje grue jabanxheshe o burra. Po ju nuk kini faj. Bani detyren qe u kane ngarkuar.

    Nje mallkim me shami

    Me lot ne sy e duke mallkuar me shami ate majen qe kishte leshuar ate urdher njesoj sic kishte mallkuar me dhjetra here majen e meparshme Enver Hoxhen ” qe je ka e drejto kete vend si me ia pase inat popullit tand” .
    Bija mallakastriote e lindur ne Berat nderkaq ishte bere gati dhe del. Nente police marrin nje grua ne sy te dy vogelusheve e dy pleqve. Per hir te se vertetes nuk i vendosin pranga ne syte e tyre dhe as pasi e fusin ne makinen e tyre. E c’ka u duheshin prangat nente policeve ne duart e nje nene, e para grua qe arreston regjimi i Sali Berishes ne Shqiperi per aresye te mirefillta politike.
    Akuza e sajuar eshte shperdorim detyre, kur ajo sherbente si Drejtoreshe e Bankes ne Bajram Curri. Aresyeja e vertete eshte veprimtaria politike e familjes sone kunder atij regjimi dhe konkretisht artikujt e mi kunder politikes se mbrapshte.
    I pari gazetar qe e ka quajtur ate regjim demokrature qysh ne artikullin e pare te mirefillte kunder drejtimit te demokracise me mendesi e praktike tipike komuniste , sic e tregon edhe kjo ngjarje “Demokracia fiton cdo dite” ne mesin e qershorit te vitit 1992, kur Berisha akoma nuk kishte ngrohur mire karriken e Presidentit te Shqiperise.

    Ne emer te beses dhe mikpritjes shqiptare

    Kishte edhe nje aresye tjeter madhore. me 28 janar te atij viti, familja ime shpeton nga lincimi, nga poshtrimi dhe nga ndeshkimi liderin kombetar te opozites shqiptare Z. Fatos Nano me porosi te vecante te Sali Berishes, sic e ka pohuar ne prani te dy gazetareve te tjere vete Azem Hajdari ne shtepine e Guro Durollarit ne Hackensak te Nju Xhersit, ne viziten e tij te fundit ne SHBA.
    As prinderit, as vellai e shoku im me i mire Agim Dega qe sot punon si arkitekt dhe inxhinjer projektimesh ne nje nga firmat me prestigjioze te Nju Jorkut, ” Elez Dega i ri”,sic e quanin shoket e mi te punes ne ATSH sa here vinte per te me takuar, nuk e kryen nje akt te tille burerror as per ideologjine e as per syzet e Nanos, por ne emer te mikpritjes dhe beses se Malesise se Gjakoves.
    Falangat e murrme te Berishes e rrethuan edhe shtepine tone, hodhen edhe parulla ” Poshte Fatos Nano!” “Poshte Rame Dega” por asnje qime floku as bolesh nuk iu prek mikut te shtepise me bole qe i doli per zot e e mori ne bese. Lavdi mikpritjes malesore ! Lavdi beses se Malesise se Gjakoves.
    Ishte kjo burreri e bese shqiptare, ishte gjakftohtesia e prinderve ,e Agimit dhe e Fatbardhes trimereshe Corrushi qe ruante tek dera me nje sepate ne dore qe te mos hynte kush i gjalle brenda shtepise dhe per hir te se vertetes edhe trimeria e qetesia e Fatos Nanos, e shoferit dhe bodigardit te tij nga Kavaja. Ishte edhe trimeria e kusherinjve tane Avni Dega e Fatmir Dega qe shmangen nje kasaphane e vellavrasje, qe kishte urdheruar faqja e zeze e Malesise se Gjakoves dhe banditet e saj. Nuka ka pyll pa derra, thote populli.
    – Jam edhe me e revoltuar,me tha sot Fatbardha teksa po festojme 75 vjetorin e Ditlindjes se Nenes, jam me Fatos Nanon. Si nuk ua beri nje telefon prinderve as neve kur u kthye si kokrra e molles ne Tirane!? Te pakten te pyeste si jeni… Mosmirenjohes !Vesi me I poshter i njeriut!

    Kenaqesia e …O bama hallal bre burre !

    Ndjeva nje kenaqesi te vecante kur njeri prej atyre bashibozukeve,qe Berisha e pat derguar edhe ne nje ambasade shqiptare si shperblim per bemat e tij terroriste per llogari te tij, me thirri para dy javesh nga… dhe me kerkoi “sall ( vetem ) nja njemije dollare borxh” se kam mbete pa asnje cent ne xhep.
    – Po ti dergoj me kusht qe te therrasish edhe nje here ” Poshte Rame Dega” qe te ka shpetuar nja tri here nga burgu vec per hire te babes tend e jo per bakshishe e as per ty….
    – O me fal o Hamdi Dega po ashtu e kam pase urdhnin… O mi kerko falje Rame Deges pash Tyrben e Dervish Luzhes. O bama hallall bre burre se e di qe jam korite… o
    – Kerkoja Sales apo Argites , i thashe se, edhe ne saje te sherbimeve tua jane bere
    multimilioner dhe ta kane aq borxh, shtova para se ti mbyllja telefonin.
    Mbas nje jave Fatbardha Dega- Zeneli semuret dhe per tri dite me radhe lufton me vdekjen ne qelite e errta, te pista te burgut te Bajram Currit. Gjendja e saj vjen duke u renduar nga casti ne cast . Jeta e saj tashme ishte ne nje fije peri. Babai, vellai Agimi alarmohen dhe trokasin ne te gjitha dyert e drejtesise… Heshtje varri. Indiference makaber. Moskokcarje kriminale.

    Ne tehun e vdekjes

    Kryeprokurori i Tropojes Ram Muja, i thote vellait se nuk mund te beje asgje pa marre drite jeshile nga lart fare. Ne cdo dere qe troket ne Tirane i tregojne deren e Presidences, deren e Sali Berishes. Nje dere qe nuk hapet as per te e as per familjen e tij. Mehmet Elezi , eminenca gri e Berishes as nuk pranon ti hape telefonin.
    Mbas dy javesh, kur Bardha ishte me afer vdekjes se jetes me ne fund therrasin mjeken ne burg. Ajo, nje kolege e bashkeshortes sime konstaton shtatezani gjashtejaveshe dhe jep alarmin per ta nisur urgjentisht ne spital. Urdhedhenesit vonojne edhe dy dite te tjera. Gjendja e Bardhes ishte kritike.
    Bebja gjashtejaveshe ne barkun e saj ka mbaruar. Ishte teper vone per te. Ajo u vra, u ekzekutua nga maja e piramides shteterore shqiptare. Viktima me e re ne historine e Shqiperise. Viktima e pare e Sali Berishes,
    Krimi me i rende ish diktatorit komunist Enver Hoxha cilesohet ekzekutimi i Vera Geges shtatzene.
    Krimi i pare i Sali Berishes behet nje bebe gjashtejaveshe ne barkun e nenes.
    Vec Zoti shpeton jeten e se jemes. I shpeton jeten per te denoncuar me zemer nene ekzekutorin e bebes gjashtejaveshe te vrare ne barkun e saj. Denoncim i saj publik “ Kush i vret foshnjat gjashtejaveshe ne barkun e nenes, botuar ne “Zeri i Popullit” trondit jo vetem Shqiperine por edhe opinionin publik nderkombetar.

    Vdekje e fashizmit liri popullit

    Nga fundi i nentorit therras ne telefon vellain nga Madridi dhe me thote se se shpejti do te ishte gjyqi i Fatbardhes. Ishin castet me te renda per familjen tone. Duke ditur rrezikun qe me kanosej nuk me tha te kthehesha. Nuk ishte nevoja.
    Duke ditur se Fatbardha ishte viktime kryesore e artikujve te mi, e ndjeja detyrim te ishja prane vellait dhe familjes se tij ne ato caste. Pak para se te fillonte gjyqi e pyes Agimin nese e kishte deshmine e spitalit. Sic e kemi zakon te keq ne malesorit shpeshhere gjerat me rendesi jetike i leme per ne castin e fundit.
    – Jo, me thote. Shko merre! Nuk i dihet si shkojne punet neser i them une… Parlam Volam Scriptum Manent – Fjalet i merr era e shkruara mbetet.
    Edhe sot shoku im me i mire vellai im i mrekullueshem e kujton ate ngjarje dhe qesh duke me thirrur ” O Parlam Volam Scriptum Manent”!
    E kam regjistruar krejt gjyqin. “Mos e fik se do tu fikin ” me thoshte nga mbrapa Sali Lusha, qe me vone do te sherbente si bodigard i Berishes. Ishte nje nga deshmitaret qe do te bente fertele pretencen mjerane te shtetit dhe e bukosi fare gjykatesen qe ishte ne nje pozite me te vertete mjerane, por nuk kishte rruge tjeter.
    Ajo qe e dermoi regjizorin e ketij gjyqi farse ishin thirrjet e dhjetra te rinjve tropojane prane dritareve te gjykates: “Vdekje fashizmit! Liri popullit!” qe ishin nje surprize per te gjithe. Me shume se nje surprize e shpirtit rinor tropojan ajo ishte nje akt-akuze rinore e popullore per demokraturen e Sali Berishes.

    Hakmarrja e Berishes me ligjin e tij nazist godet gjykateset

    Ishin edhe ato thirrje qe demaksuan krejt farsen e sajuar keq te regjimit te Berishes. Fatbardha u lirua ne sallen e gjyqit me votat e dy gjyqtareve dinjitoze, dy nenave heroina tropojane qe nuk ia shiten fytyren e shpirtin e tyre djallit per fat te keq po tropojan…
    Pasojat do te ishin teper te renda per to. Pa u mbushur muaji nga vendimi i tyre, te dyja u pushuan nga puna ne baze te ligjit nazist 34 te Sali Berishes dhe regjimit te tij, ne baze te reformave qe godisnin cilindo qe mendohej ose spiunohej si ishte kunder diktatorit te ri shqiptar.
    Do te denoheshin me vdekje ekonomiko- financiare nga nje regjimi qe ne 1996- 1997 do te denonte me vdekje krejt Shqiperine me 10 mije viktima e mbi 4 miliarde dollare rrenime financiare e ekonomike.
    E regjizori i kesaj katrahure kombetare pati fytyre te kerkonte e te rikerkonte voten e shqiptareve. Kur nuk i doli numri jetik per te siguruar karriken e tij bashke me kusaret, bashke me bashibozuket, bashke me Mafian e tij i vodhi ato, i ndihmuar edhe nga krye-hajnat Fatos Nano e Ilir Meta Kokemadhi !
    ” 30 per qind e votave u numeruan keq ose shume keq” konkluduan vezhguesit demorkatike perendimore te ODHIR-it!

    Vrasesit e foshnjave orvaten te vrasin edhe te verteten

    Sali Berisha urdheron prokurorin Ram Muja te replikoje. Kryeprokurori i Tropojes i kerkon Thoma Gellcit, kryeredaktorit te “Zerit i Popullit” ne ate kohe te botoje repliken. Thomai i pergjigjet “ Menjehere vetem me sill nje dokument spitali si ky i Bardhes qe kam fotokopjuar dhe do ta nxjerr ne krye te faqes se pare repliken dhe dokumentin”! E pamundur.
    E boton gazeta e turpit antidemokratik “Rilindja demokratike” Titulli ishte “ Kush
    orvatet te vrase te verteten ne emer te foshnjave !? “ Gabim foshnjarak i despoteve te rinj me Berishen ne krye. Ne vend te vetullave nxjerrin syte e vet.
    Brenda 24 oresh merr pergjigjen e merituar nga nena e bebes jo vetem ai por edhe ish- lideri i PD-se per Tropojen nje fare Sabah Jemishta qe vodhi aq shume e beri aq shume korrupsion si nendrejtor i Tatimeve sa u detyrua ta flakte me turp nga posti vete Padrinoja. E kishte kaluar cdo lloj mase! Hiqej edhe si i ish i persektuuar politik.
    E di cila ishte deshmia e tij per kete persekutim.!? Ishte perjashtuar per nje vit nga Gjimnazi . Aresyeja!? Ne nje ditar personal kishte shkruar “ Te gjitha femrat shqiptare jane kurva!”Gjithcka dihej por jo se ku i fuste nenen, motrat dhe bashkeshorten e vet ! Titulli i pergjigjes eshte “ Vrasesit e foshnjave vrasin edhe te verteten!”

    E pabesueshmja….

    Nenat e motrat shqiptare me shoqatet e tyre organizojne protesta ne Tirane e shume rrethe te vendit. Ceshtja e saj ngrihet ne Asamblene Parlamentare te Keshillit te Evropes nga ish- nenkryetari i delegacionit shqiptar Z.Namik Dokle.
    Dy perfaqesues te Helsinki Watch te Kongresit amerikan vijne nga Uashingtoni per te verifikuar tragjedine. I kam takuar e kam biseduar edhe vete me ta ne Tirane pasi ishin kthyer nga Bajram Curri.
    Ishin skandalizuar nga grisja e faqes se rregjistrit te Spitalit ne Bajram Curri , ku ishin shenimet per kete akt kriminal pa precedent. “Nje gje e tille nuk ndodh as me diktaturat e gorillave ne Ameriken Latine”, me tha njeri prej tyre… “Eshte e pabesueshme se si mund te ndodhin akte te tilla kriminale ne nje shtet demokratik”
    Per fat te mire kishim origjinalin me nenshkrimin e mjekes, qe nuk kishte guxuar te denonconte grisjen e rregjistrit. Komiteti Shqiptar i Helsinkit nxjerr nje deklarate me te cilen denon ashper keqtrajtimin e Fatbardha Deges, qe mbetet me anemi te theksuar nga ajo dite e deri sot.

    Asnje perplasje as meri… Respekt dhe mirenjohje

    Asnjehere dhe askush ne fisin tim kurre nuk ka pas asnje perplasje as qejfmbetje me fisin e familjen e Sali Berishes. Bile xhaxhai im Elez Dega e ka pasur shok kur te dy studionin dhe punonin ne Tirane.
    Dy here me ka shpetuar jeten e babait tim te goditur nga infarkti kur punonte si kardiolog ne Spitalin Nr. 1 . E kam takuar disa here por nuk kam pasur ndonje lidhje te vecante pervec respektit per aftesite e tij si kardiolog.
    Te vellain, Selim Berishen, drite i paste shpirti, e kam pasur komisar batalioni kur benim zborin ushtarak ne Molle te Kuqe se bashku me nxenesit e Shkolles se Mesme Bujqesore “ 16 tetorit “ te Tropojes. Nju burre i mencur, skofnar, me kulture, gjithnje i qeshur, aktiv…
    Vdiq krejt i ri kur i duhej me se shumti keshilla e tij te vellait qe u katapultua ne krye te politikes shqiptare. Me shume se fatkeqesi per te vdekja e parakohshme e tij ishte edhe nje fatkeqesi per Salen e sidomos per Shqiperine, megjithese ky nuk degjon askend pervec vetvetes kur eshte fjala per piolitiken.

    Krisja qe thellohet ne hendek politik

    Krisja e pare me Sali Berishen fillon me pushimin tim nga puna si Editor per Kosoven ne Agjencine Telegrafike Shqipetare, ATSH ne qershor 1992 pa asnje aresye ligjore ose njerezore. Vec per aresye politike.
    Pushimi nga puna ne fillimet e ekonomise se tregut ishte baraz me denim me vdekje ekonomike e financiare per viktimen. Natyrisht nuk e kishja lene veten ne meshiren e askujt. Ne ATSH paguhesha rreth 20-30 dollare ne muaj.
    Qysh ne veren e vitit 1990 punoja si korrespondent i gazetave me te medha spanjolle “ El Pais”, “La Vanguardia” dhe 11 gazeta te tjera te huaja per Shqiperine dhe Kosoven . Fitoja rreth 2 500 dollare amerikane ne muaj. Ka pase raste si ne prillin e vitit 1992 qe kam fituar mbi 25 mije dollare me lajmet e sakta per perberjen e qeverise se re, qe i merrja nga burimi me i sigurte i mundshem, shoku i klases se vellait te vogel Besnikut, Azem Hajdari, drite paste. Vetem me ate lajm “El Pais”ka fituar rreth 25 milione dollare pasi ua shiti te tjereve.
    Kjo krisje do te kthehej shume shpejt ne nje hendek te thelle midis nesh. Behej fjale per nje hendek politik i pambyllur asnjehere me autokratin, me dhunuesin e te drejtave te njeriut, me rrenuesin e demokracise shqiptare, me despotin neo -komunist Sali Berisha.
    Pas vrasjes se foshnjes se palindur ai do te behej nje perfundimisht i pakapercyeshem.

    Nje jete e keputuar pa filluar mire

    Ne mes ishte jeta e posanisur dhe e keputur ne mes e nje bebeje gjashtejaveshe ne barkun e nenes e ekzekutuar prej tij dhe politikes se tij vrastare.
    Nje pjestar i familjes sone mungon perjete. Nje zemer nene mbeti e plagosur perjete. Shendeti i saj mbeti i cenuar pergjithmone prej urdherave te despotit komunist Sali Berisha!
    Nga shpetimtar i dyfishte i jetes se babait tim te nderuar kthehet ne ekzekutorin e nje foshnje te palindur ne barkun e nenes dhe rrenues i shendetit te se jemes se aaj.
    Me mijera krime e ekzekutime te tjera te shqiptareve do ti shtoheshin atij qe me atdhetarin kosovar te zhdukur pa lene gjurme Remzi Hoxha, me mbi 10 000 viktima te 1997-es, me dhjetra viktimat e Otrantos qe akoma nuk kane gjetur as prehje e as drejtesi, me 26 te vraret e mbi 500 te plagosurit ne masakren e korrupsionit qeveritar ne Gerdec me 15 mars 2008, me tre shqiptaret e ekzekutuar barbarisht nga Garda Pretoriane e Sali Berishes ne qender te Tiranes e perballe kamerave me 21 janar 2011….

    Mbas 18 vjetesh

    Sot vellai ka tre femije te mrekullueshem. Jetmira punon ne qendren me te avancuar te riprodhimit njerezor per ciftet qe nuk lindin femije ne Nju Jork. Erjoni eshte avokat biznesi ne Tenesi. Juliani i lindur ne Gjermani mbaron shkollen e mesme me rezultate te shkelqyera.
    Jane me dhjetra ofertat nga universitetet me ne ze te Amerikes duke filluar nga Harvardi, Princetoni, Jale e deri tek Stanley ne Kaliforni. Gazeta te shumta perfshi “ The New York Times” kane shkruar per rezultatet e tyre te shkelqyera, cka u ka siguruar edhe bursa te plota!
    Sivjet do te ishte ne vitin e dyte te Universitetit edhe bebja gjashte javeshe po te mos e kishte ekzekutuar Sali Berisha me politiken e tij te dhunes.

    Neveri… ndot

    As une e askush nga familja ime nuk kemi asnje urrejtje per Sali Berishen. Kemi neveri!
    As une e askush nga familja ime nuk kemi asnje lloj zilie per Sali Berishen. Na vjen ndot qe e kemi bashkevendas.
    As une e askush nga familja ime nuk kemi asnje armiqesi me Sali Berishen. Duke qene armik i popullit te vet ai eshte pikesepari armik i vetvetes, i femijeve te tij , i niperve e mbesave te tij. Ai ka njollosur e damkosur se pari emrin e tij por edhe te krejt brezave te le pas me zine qe e pllakosi nje popull e komb te tere nga Medvegja e deri ne Follorine, nga Pilati e deri ne Ulqin.
    E keqja e madhe eshte se tragjedive te hershme po u shton perdite te reja duke ia nxire faqen vendlindjes sone Malesise se Gjakoves, Shqiperise e krejt ne shqiptareve me politiken faqezeze te tij.

    Lotet e vajzes dhe kujtesa e djalit

    Sot pashe lot ne syte e vajzes sime 18 vjecare Deas kur po shikonte vrasjen makaber te refugjatit dibran Hekuran Deda e degjonte tregimin tragjik te shokut te tij ne duart e te cilit dha shpirt … I erdhi shume keq sidomos per dy jetimet e tij.
    Si e ka vra Sali Berisha ate njeri pa faj? Si i ka lene dy femije jetime!? Si do te rriten ata jetime!? Pse ua ekzekutoi babain !? Pse nuk e ndrron mbiemrin e ta beje Sali Bisha…
    Edhe me shume jane tronditur ata nga pamjet makaber te ekzekutimit te 68 vjecarit nga Gjirokastra Ziver Veizi ne News24 ore. –
    – How the military could shot an innocent people like him from Albanian White
    House. Just because he was looking over there? Unbelievable… Is the shoter a nazi ?
    Si mundet qe ushtaraku te qelloje nje njeri te pafajshem si ai nga Shtepia e Bardhe e Shqiperise!? Vetem sepse po shikonte atje!? E pabesueshme… A ishte nazist ai qe qelloi ?
    Nuk dija si tia shpjegoja… U detyrova ta genjej djalin vetem 14 vjec. I thashe jo po jane duke luajtur nje film kunder nazisteve dhe ekzekutimeve qe ata kane bere…
    – E tmerrshme… E pabesueshme, me tha . Cfare nuk ndodhka ne Shqiperi. Une nuk shkoj me ne Shqiperi. Edhe kur kam qene te dajet ne Valbone e kane vra nje grue edhe vajzen e saj. Eshte ba lufte atje. Kam qene vec kater vjec…
    Po e mbaj mend mire se i kane vra, i kane vra te shtepia e vete jo tek Shtepia e Bardhe e Shqiperise. Edhe xhaxhi Agimit ia kane vra nje bebe te palindur ne Shqiperi…

    25 JANAR 2011

    SHENIM: Ishte vellai im Agim Dega, bashkeshorti i Fatbardhes, i cili ne Kongresin themelues te PSSH-se, u ngrit ne emer te delegateve te Tropojes dhe deklaroi nga tribuna e tij :
    Jemi kunder emrit Partia Socialiste e Shqiperise, qe sidomos ne delagateve te Malesise se Gjakoves na kujton djegjen shkrumb e hi tri here te saj nga hordhite barbare serbe !
    Jemi kunder qe Partia Socialiste e Shqiperise te mbaje emrin e Partise Socialiste te Sllobodan Milloshecit, qe zbaton politiken e terrorizmit shteteror dhe te ” tokes se djegur” kunder vellezerve dhe motrave shqiptare ne Kosove, Maqedoni, Mal te Zi e Luginen e Presheves…
    Fjala e tij u prit me klithma e zhurma frenetike te gardes se vjeter enveriste, njesoj bile edhe me ashper se ajo e Dritero Agollit…
    Me intersantja as RTSH as Rilindja Demokratike e Sali Berishes nuk thane nje fjale as shkruan nje rrjesht per kete qendrim atdhetar e demokratik te tij…
    Nuk kishte si te ndodhte ndryshe enveristet e Katovices ne te dyja skajet e politikes shqiptare i lidhte ne nje pike Katovica famekeqe …
    Gjysma e se keqes! E keqja e madhe ishte ndeshkimi i ketij guximi e qendrimi atdhetar deri ne ekzekutimi e nje foshnje te palindur ende ne barkun e nenes nga Sali Berisha dhe banda e tij e gangstereve dhe krimineleve qe do ta rrenonte demokracine dhe Shqiperine!

    Reply to this comment
   • Alban April 6, 18:41

    FAKE NEWS NGA NJE ZAGAR
    I SALI MILLOSH PUTINIT !

    Kundershtarin godite gjithnje ne piken me te
    dobet !
    Jo ne piken me te forte ti luc i Sali Karaxhicit, alias Adi!
    A e di sa trim eshte Sali Berisha !?
    Leh si qen e fshihet si bisha!
    LEXO ME POSHTE

    From: [email protected]
    Date: February 21, 2011 at 9:22:53 AM EST

    MESAZHI I PADEGJUAR I TROPOJES DHE TRAGJEDIA SHQIPTARE

    – Nga Alban Dega, Nju Jork

    Kam nje kerkese vellazerore per te gjithe lexuesit e komentuesit e cilesdo gazete e medias shqiptare. Mos e ngaterroni Malesine e Gjakoves, Tropojen me Sali Berishen me asnjerin prej ne tropojaneve. ” Nuk ka pyll pa derra” thote sovrani.
    Ia mori fytyren Malesise se Gjakoves. I shami shan, thone bashkevendasit e tij . E ai vazhdon adetin e te shamit.

    Sa trim eshte Sali Berisha!? Kembet e lehta faqja e bardhe !

    Per me teper ishin populli i Malesise se Gjakoves, bijt e bijat e Tropojes , te paret ne Shqiperi qe organizuan spontanisht protesten e pare mbarepopullore, protesten spontane, protesten uragan kunder Sali Berishes, Azem Hajdarit, Arben Imamit e co. me 9 janar 1991.
    Aty shihet qarte si drita e Diellit edhe trimeria e Sali Berishes dhe kacakeve te tij …
    Si Sali Berisha, edhe Azem Hajdari, edhe Arben Imami… edhe krejt ceta e kacakeve te tij u bene ere para urganait popullor tropojan
    “Heronjt e demokracise” u bene ere perballe sovranit! Ata lane mbrapa vetem hijen e pardesyve te bardha, dhe kembet e shpejta te lepurit te bardhe! Kembet e lehta faqja e bardhe!
    Kjo eshte trimeria e vertete e Sali Berishes! Trimeria e lepuri!

    Me syrin e se vertetes plot 20 vjet mbrapa

    “Kurre ne jeten time nuk kam pare nje uragan te tille popullor… U ndez qyteti i Bajram Currit nga zjarrmia e shpirtit demokratik dhe sic e tregoi koha edhe te parandjenjes se sovranit se cka do te vinte” me thoshte njezet vjet mbrapa vellai im Agim Dega , i cili ne ate kohe udhehiqte opoziten ne Tropoje.
    ” As qe behej fjale per ndonje organizim ose qofte edhe nje gisht e aq me pak dore te fshehte tonen si opozite ne ate proteste”, sic na akuzoi PD-ja ne ate kohe… “Kurre nuk do t’ia arrinim ta organizonim nje uragan te tille te papare ndonjehere ne historine e Tropojes…

    Nese nuk e besoni shikoni filmimet e cunguara te asaj ngjarjeje… Pyeteni edhe korrspondentin e RTSH-se Ilir Bucpapaj e mijera tropojane deshmitare te gjalle te asaj ngjarjeje, qe ka qene te pranishem e ka filmuar apo kane perjetuar ngjarjen.

    Terbimi i Berishes nuk fal as femijet!

    E ate dite nuk u thye asnje xham. Nuk u shkel asnje fije bari. Nuk u rrah as nuk u lendua asnje milingone….”
    E parandjenja e popullit u vertetua…. Asnje rreth si Tropoja nuk e ka paguar aq shtrenjte harxhin e politikes qe do te zbatonte biri i tyre, Sali Berisha. Mbi 165 tropojane, mbi 90 per qind te moshes nen 45 vjec, u vrane ne vitet 1997- 2000 per shkak te kesaj politike, per nje fjale te nje 16 vjecari ndaj Berishes ne qershor 97 . Pra dyfish me shume se sa ishin pushkatuar per gati gjysem shekulli diktature ne Tropoje.

    A e dini pse !? Nje djalosh 16 vjecar , Shkelqim Haklaj kishte thirrur kunder Sali Berishes ne mitingun e mbajtur ne Bajram Curri nga PD-ja per fushaten elektorale ne qershor te vitit 1997. Berisha ishte terbuar kunder nje femije!
    ” E dua gjalle ose vdeke ate djale ne Tirane” u hakerrye edhe ate dite ish- Presidenti shqiptar Berisha para mikrofonave. Eshte e incizuar dhe eshte transmetuar ne kronikat e “ Xhungles” se gazetarit me te mire hulumtues shqiptar te te gjitha kohrave Artan Hoxha.

    Zjarrvenes i Tropojes- Zjarrvenes i Shqiperise

    Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte flaken edhe vendlindjes sone , Tropojes… As ato fantazma nuk do ti ndahen regjizorit edhe te kesaj tragjedie tropojane as pertej varrit derisa te zbulohet e verteta cullak ( lakuriq ) e derisa te jepet drejtesia nga shteti ligjor per kete tragjedi tropojane qe do te ishte pjese e tragjedise se madhe shqiptare me te njejtin regjizor, Sali Berishen!

    Zjarrvenesi i Tropojes nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Shqiperise. Zjarrvenesi i Shqiperise nuk mund te mos i vinte zjarrin edhe Tropojes!

    Si njera edhe tjetra jane duke paguar edhe sot haracin e asaj tragjedie, plaget e se ciles do te vazhdojne te kullojne gjak derisa te jete vene ne vend drejtesia nga shteti ligjor, para te ciles duhet te jene te barabarte si Presidenti edhe ai 16 vjecari krejt i pafajshem, si krye- ministri edhe secili prej te ekzekutuarve me urdherat e tij direkte me 21 janar 2011. ne Bulevardin “Deshmoret e Kombit”

    Keshillat qe rane ne veshin e shurdher i Berishes dhe Azem …. ari

    “Tri dite para se te vinte ne Tropoje u takova rastesisht me Berishen tek Pallati i Kultures ne Tirane”, tregon Agimi. “U pershendetem vellazerisht… Me thote se do te vinte ne Tropoje dhe me pyeti per ndonje sugjerim. I uroj paraprakisht mireseardhjen dhe i jap tre keshilla:

    E para, mos merr me vete Azem Hajdarin se tropojanet kane alergji per te.

    E dyta mos merr shume lidere te PD-se me vete se tropojnave u duket sikur po u ben karshillek.

    E treta , mos fol ashper kunder Enver Hoxhes tani per tani sepse akoma nuk eshte krijuar mjedisi per kete hap ne Tropoje…”

    Beri krejt te kunderten per secilen keshille. Cfare mbolli korri!!!

    Te nesermen duke shkuar ne Tirane per te raportuar per ngjarjen ishja ne nje traget me suiten e Berishes, perfshi Azem Hajdarin. Isha ulur prane nje plaku te mencur e shume hokatar nga Puka dhe po pinim kafe. Pak caste me vone afrohet Azem Hajdari dhe fillon te bertase e kercenoje pse gjoja i kishim organizuar antimitingun. Iu pergjigja me qetesi . Ai vazhdoi ne te tijen.

    Ne kete kohe plaku qe kishja prane e keshillon qe te qetesohet se ishim vellezer. Azemi terbohet edhe me keq dhe ofendon plakun quke e quajtur “matuf”.

    -A e di ti mor matuf se une jam Azem Hajdari, i hakerrehet Azemi duke uleritur.

    – Si e kishe emrin si e kishe!?, i thote plaku hokatar.

    – Azem Hajdari dora vete Azem Hajdari , i pergjigjet ai.

    – Manete i thote, ti emrin mund ta kesh Azem Hjadari… Po ti kake ( qenke ) Azem K….ri…, iu pergjigj me gjithe forcen e shpirtit plaku i mencur pukjan.

    Kujtese per cdo shqiptar !

    Malesia e Gjakoves, Tropoja, e dha mesazhin e vete demokratik per krejt Shqiperine. Fatkeqesisht ai mesazh nuk u degjua dhe aq me pak nmuk u kuptua ne kohe… Ndaj mos shani Tropojen. Tropoja nuk ka asnje faj. Tropoja e kishte kryer detyren e vet atdhetare e qytetare.

    Jo vetem ne ato fillime demokracie. Shume me heret. “ Ruaju pabesise se shkaut ( serbo- malazezit ) dhe sherrit te Berishes” e ka thene tash e mbi njeqint vjet.

    Jo vetem kete por edhe filozofine per berishsit. “ Berishsin edhe kur mbytet mos i kerko kufomen teposhte lumit. Kerkoje perpjete. Jo vetem per se gjalli por edhe per se vdekuri ata ecin mbrapsht,

    Nese kini dyshim shihni rrugen e politiken, shihni ecurine e Sali Berishes! Aty keni jo vetem deshmine e mencurise tropojane por edhe nje mesazh per te gjithe shqiptaret. E kur nuk te do katundi tend si mund te doje qyteti, rrethi , krahina, shteti, kombi tend!

    Katrahura 97, Otrantoja, Grushti klasik i shtetit 98, Gerdeci 2008, 21 janari 2011 jane deshmi mjaft tragjike per ti harruar. Kush harron eshte i denuar te perserit te njejten tragjedi.

    Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne… Po bien… bien…bien!

    SHENIM: NDAJ MOS E SHANI, MOS E NGATERRONI TROPOJEN ME ASNJE BASTARD TE SAJ….
    ASNJE TROPOJAN KUSHDO QOFTE AI NUK MUND TE FUSE NE THES KETE PERLE, ZANE MALESH E JATAK BURRERIE, TRIMERIE, BESE E MIKPRITJEJE LEGJENDARE…
    ZJARRVENESI I SHQIPERISE SALI BERISHA SE PARI IA VURI FLAKEN, MINAT, RRENIMIN VENDLINDJES SE VET, MALESISE SE GJAKOVES = TROPOJES…
    E GJETI PERLE, E GJETI QYTETIN E ALPEVE, BAJRAM CURRIN, E GJETI NE PUNE KAMIN E KROMIT…
    I LA TOKE TE DJEGUR, KANDAHAR, SKAM…!
    PER 16 VJET PRESIDENT,KRYEMINISTER SALI BERISHA NUK LA NJE KRUA ME EMRIN E TIJ NE VENDLINDJEN ….
    AS RRUGEN E VALBONES NUK E MBAROI … E PAGOI TRI HERE ME TAKSAT E SHQIPTAREVE “KRYEMINISTRI I RRUGEVE” QE ME SHUME SE ASNJE PUSHTUES E DESPOT,UA DHA RRUGET E BOTES, TROPOJANEVE E SHQIPTAREVE, POR KREU VETEM 6 PREJ 20 KILOMETRAVE TE SAJ…
    PARET E SAJ I VODHEN CIFLIGARET E TIJ NE KRYE TE TROPOJES , I KTHYEN NE VILA, HOTELE, ZAPTIME TOKASH ….NE PLACKITJE E KORRUPSION MASIV QE KANE TRIPOJEN E SHQIPERINE RRASE NE DIELL , SIC THEMI NE TROPOJANET!
    SA TE ZBATOHET VETINGU E REFORMA NE DREJTESI DO TI GEZOJNE NE QELITE E BURGJEVE E PRANGAVE…
    SARAJET E DUGAJAT NUK FUTEN NEPER XHEPA E AS NE BANKAT IN E OUTSHORE TE KUSARISE BERISHIANE !
    HAKA DO KTHEHET TEK I ZOTI, TEK POPULLI TROPOJAN E SHQIPTAR!
    ASNJE PARALAJMERIM I FUNDIT ALA KIM JONG UN E ZGJIDHJE PERFUNDIMTARE ALA ADOLF HITLER NUK DO TA SHPETOJE SALI BERISHEN DHE BANDEN E TIJ TE GANGSTEREVE FAMILJARE E POLITIKE NGA DREJTESIA DHE LIGJI !

    Reply to this comment
 10. Populli SHqiptar ka vuajtur per lider. April 6, 00:59

  Populli SHqiptar duhet ti lexoje mire keto mesaxhe nga SHBA dhe EUROPE ato Jane pro qeverise.

  Reply to this comment
 11. KOKEPALARI April 6, 07:32

  IK ORE PIRDHU!!!
  na nxite jeten me keshilla!!
  ose merreni administrojeni vete ose mbaj vendin si ambasador dhe mbylle gojen!!
  po behen 30 vjet qe nuk na ndaheni!!

  Reply to this comment
  • imagjino Qeverria e pushtave ,ja ka dorezuar Shtetin nji te huaji ,e ky sharlatan del her pas here e mastrurbon e duartrokitet nga partit politike April 6, 09:30

   keshtu e Duan Shqiperine dhe shtetin Shqiptare ,
   te cororditur ,
   te pasigurte,
   nen kaos,
   pastabilitet ,
   mos te dij cte bej ,
   te presi gjithmon nga te tjeret ,ti thone se crruge duhet te ndjek,

   ora te Jet nji kone ,qe leh vetem kur i thone Gangsterrat e Botes ,

   dhe ti rrembejn gjithcka tokes Shqiptare ,
   cdo pasuri ,
   edhe mos ti len asnji gr.Flori ,

   pa paguar asnji lloj Taxe :

   Kjo eshte loja ,qe idiotat ne Pushtet bejne sikur s’e kuptojn ose kane rene ne kompromis e shitur
   Shqiperine ne interes te pasurimit personal .

   Qe ti lesh ne dore Shtetin nji kinezi a po kushdoqoft i huaj ,
   eshte ti kesh ulur breket poshte e te shkerdhejne
   majmunet me pasaport nga koopeshti zoologjik i
   X -vendi ,
   qe holl-holl
   do te thote tradheti ndaj Atdheut .

   Mirpo ,
   ne nji vend ku ska shqiptare por turma qe flasin shqip,
   s’ka kush te mbroje e ngrihet e protestoje per Shqiperine .

   Reply to this comment
 12. Kris 1 April 6, 09:14

  Rrugen e kombit e kane paguar dhe do ta paguajne me dekada kokepalaret.Si mish per top perdoren kokepalaret dhe festoojne krenare te gjithe kusaret.
  Nje faj i qeverise eshte qe nuk beri transparence koncensionin dhe nuk sqaroi grupet e interesit.Nuk mori miratimin e pushtetit lokal per ndertimin e kabinave te pageses ndersa faji i protestuesve eshte se u perdoren nga politika si kokepalare

  Reply to this comment
 13. Paul Tedeschini April 6, 09:28

  Fjale kote e pa vend te ambasadorit amerikan ne Tirane:

  “Donald Lu: Mosbindje civile? Në Amerikë protestuesit shkojnë në burg”

  Mor zotni ambasador, ti s’paske kuptue kurgja nga realiteti shqiptar qe qeveriset ala-turka tash 600 vjet.

  Ne Amerike ka QEVERI QE RESPEKTON LIGJIN DHE SIGURON RESPEKTIMIN E LIGJIT e jo si ne Shqipni (e Kosove) ku QEVERIA VETE ABUZON DHE NUK RESPEKTON LIGJIN.

  Ti a nuk e kupton se Amerika dhe Europa i kan leshue shume pè Erdoganit ne Shqipni e Kosove dhe keto dy vende tashma jane jasht sistemit EURO-ATLANTIK?!

  Reply to this comment
 14. Arben April 6, 10:04

  Kur vjedhja behet ligj,

  Kundershtimi eshte detyre,

  ne radhe te pare ndaj vehtes.

  Reply to this comment
 15. Pushti i UDB-se April 6, 12:12

  Inteloleshi , ne mungese te argumenteve , nxjerr nga goja vetem idjotesi , duke treguar se eshte thjesht nje idjot i paguar , per te nxire e shtremberuar gjithecka , ashtu sikurse ka shpirtin dhe fytyren . Yyyyt , plehre serbo-greke !

  Reply to this comment
 16. intelektuali April 6, 18:40

  Po te vertetohet ajo gje qe ka shkruar nje gazete amerikane qe ambasadori Lu eshte financuar nga George Sorosi ne menyre qe Edi Rama te beje reformen e tij famoze ne Drejtesi,

  atehere:

  HISTORIA E AMBASADORIT WITHERS QE SHKOI NE RINAS ME FATIMIR MEDIUN PER TE HEQUR ETIKETAT E FISHEKEVE TE NDRYSHKUR KINEZE PER NE AFGANISTAN DO TE DUKET PALO GJE.

  dhe:

  Ne, shqyptaret e gjore kokpalare nuk e paskemi ditur se:

  PESHKU I MADH

  Na paska qene ambasadori Lu, dora vete.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*