Donald Lu: Politikanët kanë frikë nga reforma në drejtësi

February 8, 2018 21:09

Donald Lu: Politikanët kanë frikë nga reforma në drejtësi

 

Ambasadori amerikan Donald Lu deklaron se politika shqiptare dështoi sërish duke mos miratuar listën për anëtarët e KLGj-së dhe KLP-së.

Megjithatë ai thekson se shqiptarët duhet të përqëndrohen në lajmin e mirë se “Kushtetuta e kishte parashikuar këtë gjë dhe sot i përzgjodhi anëtarët në mënyrë rastësore”.

Në një reagim në Facebook, ambasadori Lu thotë se politikanët, si nga e majta ashtu edhe nga e djathta kanë frikë nga reforma në drejtësi.

“Mos u përqendroni në lajmin e keq se politikanet dështuan sërish të bashkëpunojnë në përzgjedhjen e anëtarëve të KLGJ dhe KLP. Përqendrohuni në lajmin e mirë se Kushtetuta e kishte parashikuar këtë gjë dhe sot i përzgjodhi anëtarët në mënyrë rastësore. Unë kam më shumë besim në një përzgjedhje të rastit sesa ne përzgjedhjen nga politikanët. Reforma në drejtësi ka hedhur në hap përpara”, thotë Lu.

Reagimi i Lu erdhi pasi Kuvendi miratoi listën finale për Këshillin e Lartë të Gjyqësorit dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Votimi për KLGJ-në mori 72 vota pro, një kundër dhe një abstenim.

Ndërsa votimi për KLP-në mori 71 vota, dy kundër dhe një abstenim.

Ky ishte raundi i tretë dhe i fundit për përzgjedhjen e anëtarëve jo gjyqtarë dhe jo prokurorë për në KLP dhe KLGJ.

Opozita kundërshtoi listën e kandidatëve për të dy këshillat, duke sjellë në vëmendje qëndrimet e mbajtura për secilin prej tyre nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit.

Lista e anëtarëve të KLGJ e KLP

Këshilli i Lartë Gjyqësor

Fatmira Luli

Alban Toro

Maksim Qoku

Erion Muharremaj

Naurela Llagami

 

Këshilli i Lartë i Prokurorisë

Tartar Bazaj

Nurihan Seiti(Metaj)

Gent Ibrahimi

Sandër Beci

Alfred Balla

a.s/dita

February 8, 2018 21:09
Komento

12 Komente

 1. L.F. February 8, 21:22

  Urime dhe suksese ne detyren e shenjte.

  Reply to this comment
 2. dhe vet Titulli nuk perben dicka qe s'e di njeri February 8, 21:44

  ne sistemin Demokriminal qe u aplikua ne Shqiperi ,
  nuk ka qen parashikuar ,
  sinqeriteti i kriminelit ,qe ai te dorezohej me deshire Ligjit . Mjerishte .
  Pervec lirise kriminale ,vjedhjes se shtetit ,sapo kap postet me te larta te pushtetit ,
  qe nga Thesari e deri ke cdo Segment fitimprures te Shtetit .
  Ndoshta ka ardhe momenti ,qe ti tregohet krimineleve ,se eshte koha per gjykim ,me u pergjigje para Ligjit dhe reflektuar gjithe jeten ne burg

  Reply to this comment
 3. perkthyesi February 8, 21:46

  Urimet do i bej atehere kur te shoh me sy rezultatet e reformes! Nga qe pervojen e kemi te hidhur, mbetem pesimist!

  Reply to this comment
 4. alphade February 8, 23:02

  Ne radhe te pare e mbi te gjitha : nje falenderim makro-
  kozmik: SHBA- dhe BE-s ,respektivisht te perfaqesuar
  nga ambasadoret e nderuar: LU dhe VLAHUTIN ! Mire-
  njohje perjetesisht ketij binomi per vendosmerin dhe gu-
  min e treguar duke e cuar perpara Reformen ne Drejtesi
  dhe Ligjin e Vettingut duke perballuar me stoicizem dhe
  durim tere fyerjet e denigrimet e cdo lloji nga politikane
  te frikesuar nga fshesa e drejtesise qe do t’i fshije nga fa-
  qja e dheut si : Sali Kryekrimineli,kryehajni e kryemafiozi
  i Shqioerise, Ilir hajni Floriri, e pse jo dhe kriminel hipote-
  tik , Lulezim Basha,hajn,vraees,mashtrues,genjeshtar,nje
  njeri pa personalitet, Adriatik LLalla, njeri genjeshtar,i pa-
  afte komplet, fodull, i manipuluar dhe urdheruar nga Sali
  Vicidoli, Shkelzen Berisha:”the same father,the same son”, Mul Noka,agjent i UDB- s se Milloshevicit ,i dekla-
  ruar ….! Me kete nuk perjashtoj edhe nga e majta,duke
  filluar nga Saimir Tahiri,etj. por per keta qe ende jane ne
  pushtet ka kohe . Emergjenca eshte e domosdoshme per
  ish-et qe te mos i shpetojne drejtesise sepse po shpetuan kesaj radhe sidomos monstra e Vicidolit ku rendon nje mal Korabi me krime e hajni. Reci dhe konfiskimi i gjithe
  pasurise perben hapin e pare per vendosjen e drejtesise
  ne Shqiperi dhe ky hap shenon clirimin perfundimtar te
  Shqiperise nga mafia dhe vendosjen e shtetit ligjor…..!

  Reply to this comment
 5. Artemisa February 8, 23:19

  Cfare zbulimi madhor paska bere!!!!!
  Pse bie shiu – sepse nuk ka shkalle te zbrese.

  Reply to this comment
 6. alfons February 9, 04:03

  SHko behu synet tha dje ishi fuqiplote SAL RAM SHEQERE BERISHA NDERKOHE AI VET SIPAS KANUNIT ESHT BERE SYNET QE KUR ISH FEMIJE PO KY I KERKON NJE KRISHTERI SHKO BEHU SYNET!PO KY KA DEKLARUAR ME NJE AUTOPARLANT TE CJERE SE RAMA ESHT I TREDHUR DHE NUK LIND FEMI!Nderkohe qe i biri esht komplet Rame po ashtu dhe Jaho djali tjeter i lindur se fundi !A mund te quhet normal ky idjot qe mashtroj shtresen me te vuajtur te komunizmit duke u vet deklaruar si antikomunist me dy gishtat genjeu dhe shbate genjeu dhe mashtroi lobin zogist zhduku me marifete te gjith demokratet e vertete qe e dinin se cqe ky kanunor i yshti dy gishtaket i stimuloj me kothere buke e futi liderin komunist gjoja burg per ta besuar dy gishtaket dhe e shperbleu kur genjeshtra beri punen e shpelarjes se trurit mbasi u bind qe dy gishtaket zogistet ballistet republikanet te perndjekurit e hengren sapunin per djathe shau pa doreza sistemin komunist per tu bere i besushem por nga ana tjeter i futi gishtin ne prapanice MEHDIU SKA ME ELEKTORAT PIANIKU LZHKE IKU PER LESH ZOGISTET PER LESH DULEN E HOQI ZVARE PERKRAHU METEN I MAJTE RACE KOMUNISTE DY GISHTAKVE JU MBETI GISHTI I MEZIT NE PRAPANICE BERI MANOVREN TJETER VURI LULIN KUKELL TE BOJATISUR QE DHE SHUREN NUK E BEN DOT PA PYETUR SALEN E FUTI NEPER AFERA KORUPTIVE QE MOS I DREDHE DOT BYTHET KY ESHTE KANCERI I SHQIPERISE MIKROBI KANCEROS ESHT META POR QE KANE NE DORE CELSAT E KODEVE SHQIPTARE NE SE ZOTI LU Z VLAUTIN NUK I DINE KETO LE TI MESOJNE MOS VALLE DHE JU DO E HANI SAPUNIN PER DJATHE!shtoj per komentues(ARTEMISA)pse bie shi se nuk ka shkalle te zbrese ec e zbertheje dy gishtak i zhgenjyer do thesha

  Reply to this comment
 7. info analitike February 9, 10:32

  Shoke, shoku Lu po ua thote qarte qe edhe kriepsikopati nuk e do reformen ne drejtesi. Neti i shkreti vazhdon te beje tik tak se aq ia pret. Shoku Lu tashme e ka kuptuar qe kriepsikopati nuk pyeti per nene e babe, nuse djale e jo me te pyese per ambasadore e te tjere pas tyre.

  Reply to this comment
 8. sopiqoti February 9, 11:07

  Te paret qe duhet te kalojne Vetingun duhet te jene ATA qe nuk votuan krijimin e ketyre dy organeve te rendesishem te drejtesise;ata deputete qe”.. ciren..” dhe shqetesohen per drejtesine.Ata jane mbartesit e se keqes.Udhe te mbare KLP dhe KLG ne lufte kunder kriminalitetit ne te gjitha format e tij dhe goditjes te mbartesve te tij.

  Reply to this comment
  • Artemisa February 9, 11:41

   Kurse ATA qe votuan njerezit e tyre, te perzgjedhur sipas oreksit dhe deshires, jane me te ndershmit.
   Po cfare thua o Sopiqot.
   Ti u genjyeke me nje kokerr kumbull more i gjore.

   Reply to this comment
 9. Drejtesia do te behet,duan apo nuke duan mijte e kenateve,mizat e kalit dhe avoketerit e ligesise. February 9, 12:28

  Duan apo nuke duan bijte e eterve te diktatures komuniste dhe mostrat e tyre ne te tre pushtetet.plus opozite i thencin te akuzuar si pjese e binjakezuar me boten e krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne Tirnen zyrtare ne dite e vite, me ze, figure e deshmi te gjalla sa istitucionale,aqe dhe me shume popullore e medjatike, Drejtesia do te behet se e kerkon me FORCE SOVRANI,USA dhe BE.C’do skenare i peshtire brenda politikave bastarde te Tiranes zyrtare,plus opozite i thencin,vetem se ja shton vitet e heqjes se lirise,si pjese e ndergjegjeshme e botes se krimit dhe e korrupsionit nga fuqia e pushteteve.Binduni dhe besoni,nuke ka leke te piset e pushtet brenda djallit si brenda dhe jashte Shqiperise qe t’u shpetoje nga bange e akuzes.Jane mijra nena dhe gra te veshur me te zeza,si dhe mijra femije te mbetur jetim,pa harruar nje pasuri kombetare e private te grabitur e tjetersuar nga riciklimi i botes se krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtetet qe kerkojne DREJTESI,dhe jo lojra fjalesh e lloqe kavajsish;thote populli,qe ne shumice i bojkotoje ne zgjedhjet e fundit parlamentre duke i nxjerre te dhjere por “krenare”. Dhe per kete jane te bindur si berishavicet,apo ramovicet e metovicet me sozi te tipit basha e mediu me shoke e shoqe.Besoni nje here te veteme ne jete,qe POPULLI,USA e ZOTI t’u meshirojne.

  Reply to this comment
 10. Adih February 9, 15:17

  Me hipet rasti te falenderoj Zotin Lu e z Vllahutin ,per ndertimin e shtetit ligjor ne shqiperi ,ku deri tani ka qene rrumpalle ,me falni per edukaten .E falenderoj ,per kete arsye , se pa ndihmen e tyre ,populli i mjere e i varfer shqiptar nuk kishte as edhe nje shanc ,kunder mafjes e bajges se PPSH mafjoze, qe e kishte mberthyer shtetin ,ekonomine e politiken ne shqiperi, duke ndertuar me brutalitet nje nga mafjet me brutale ne bote . . Kjo eshte arsyeja , ti falenderojme per jete te jeteve Ameriken dhe BE : Zoti ja shpeblefte Amerikes dhe BE per kete ndihme ,qe po na japin .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*