Rumsfeld e konsideron Berishën aset të çmuar

Redaksia Online June 17, 2013 11:50

Rumsfeld e konsideron Berishën aset të çmuar

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes mori sot pjesë në një forum të organizuar nga Fatmir Mediu. Donald Rumsfeld u shfaq në krah të Berishës, për të cilin tha se është aset i çmuar. Madje Rumsfeld komentoi edhe taksën e sheshtë, duke u shprehur se do të donte ta kishin edhe SHBA-të.

“Kryeministri është aset i çmuar, por e shoh që i ka ndryshuar pak zëri, t’ia kursejmë zërin sot. Zërin e tij e dalloj nga të gjithë kudo. Sa për Mediun, mbetet djalë i ri. Habitem sesi, në fakt unë javën tjetër bëhem gjysh, jam plakur”, tha Rumsfeld duke qeshur.

“Me kalimin e viteve keni zhvilluar një lloj ndjesie për vendin, duhet të them se takimi me presidentin, kryeministrin sot dhe marrja e kësaj ndjesie kaq të madhe sot, them që ishte një kënaqësi shumë e madhe dhe të kuptonin marrëdhëniet mes dy vendeve. Ime shoqe thotë që kur shkon rreth të 80-ave flet shumë, gjatë gjithë kohës dhe unë po mundohem të disiplinoj veten”.

Ndërkohë, i ngjirur nga daljet e përditshme në fushatë, edhe Berisha nuk i kurseu lëvdatat për Rumsfeld.

“Ramsfeld është një nga strategët e sigurisë e paqes në SHBA e botë. Jemi shumë të nderuar dhe krenarë që jeni në Shqipëri. Për ne shqiptarët flamuri është kulti më suprem, atë e kemi gjënë më të lartë dhe ky ishte një dekorim i një miku që me vendosmëri na ndihmoi për t’u anëtarësuar në NATO si aleancë vlerash, paqeje dhe sigurie, që këto 20 vite historia e dha që të përdorte forcën e saj në mbrojte për herë të parë në Kosovë, por të dashur miq, sekretari Ramsfeld është promotor i lirisë në vendin e tij dhe botë, të paktë janë njerëzit mbi tokë që lahen në ujërat e të njëjtit lume”, tha Berisha.

 

 

Donald Rumsfeld vjen në Shqipëri

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Rumsfeld, mbërriti sot për herë të tretë Tiranën.

Gjatë vizitës në Tiranë, ish-shefi i Pentagonit  zhvilloi takime me zyrtarë të lartë të vendit dhe u dekorua nga presidenti Bujar Nishani.

Vizita e tij në Tiranë zhvillohet në javën përmbyllëse të fushatës zgjedhore, e cila finalizohet me zgjedhjet parlamentare të dielën.

Rumsfeld ka ardhur për herë të parë për vizitë zyrtare në Shqipëri në 10 qershor të vitit 2003, ndërsa vizitën e tij të dytë në Tiranë e zhvilloi në 26 shtator të 2006-s.

 

Redaksia Online June 17, 2013 11:50
Komento

29 Komente

 1. jani June 16, 12:45

  Vjen si biznesmen , merr ndonje lek nga keta legenat ne qeveri , ben ndonje foto qe keta e shesin si arritje apo vleresim dhe I humbur ne kete mes kush eshte ??? POPULLI . Vetem ne nderojme Ishet se ata aktualet nuk ja varin katragjyshit dhe atin me paterica qe ben presidentin . Tik taku I ores tregon se eshte drejt fundit dhe do zoti shpetojme njehere e mire nga kjo fare e keqe .

  Reply to this comment
  • kreuza June 17, 16:04

   Kur jane bere edhe keta nderkombetaret qe te blihen dhe te dalin te flasin fjale te paqena…
   Cfare vlere e cmuar mund te jete saliu kur ai s’ka bere asnje gje te mire tere keto kohe, fakti qe u futem ne NATO nuk ishte merite e saliut por e forcave te armatosura shqiptare, e ushtrise profesioniste qe tashme e ka shnderruar ne nje grup militantesh qe i sherbejne partise ne pushtet dhe jo te denje qe t’i sherbeje Nato-s.

   Reply to this comment
   • RAMA SHENON PER GJITHE SHQIPERINE June 17, 16:33

    ORE O I KA MOSHA KETO, SKA LIDHJE NGA CILI SHTET JE…MOSHA KUR TE IKEN..TE PJERDH MENDJA…
    KY KOLEGU I SALIUT NE MOSHE…MEQE E DO KA SHUME SALEN DO JA SIGUROJME NE TE NJEJTEN DHOME NE NJE AZILE.

    KU I GJENE MO AMAN….QENDRIMI ZYRTAR AMERIKAN NUK PERPUTHET NE ASNJE PIK ME SALIUN…SALIU VETE EDHE GJEN CA AMERIKA TE VDEKUR DHE NA I NXIERR NE TV.

    RILINDJE!!!

    Reply to this comment
  • patriti June 17, 16:06

   Keshtu i shpenzon saliu leket e shqiptareve, duke paguar njerez qe te vijne te flasin mire per te, kur ai s’ka bere asgje te mire per vendin. Ne vend qe te jape llogari se cfare ka bere me pasurine e shqiptareve, ai largon vemendjen duke sjelle njerez te paguar ketu.

   Reply to this comment
   • POMPACHIU June 17, 16:30

    epo kur bejne edhe ca nderkombtare sikur mbeshtetin saliun
    po bollni mo bollni se nuk ja keni ide se si shkojne punet ne shqipri
    ktu saliu vjedh e pret e ben cti doje qejfi e ti e ben pasuri kombetare!

    Reply to this comment
 2. lini June 16, 14:59

  Gjithkush e mban mend ardhjen e gjeneralit Clark qe na mahniti kur na u prezantua si sipermares i nje kompanie per lojra fati,i tille eshte mbase edhe vizita e nje perspnaliteti te perfolur per luften ne Irak dhe si sipemares i nje firme farmaceutike me te famshmen “vaksinim kunder virusit te pulave”.Se fundemi do te thoja se keta jane te derguarit qe na servir perandoria per te na prishur mendjen!Nen sundimin e ketyre monstrave vrastari Sali etiketohet “burre shteti”.Turp ,pasi kam pershtypjen se sikur edhe vete Obama ti vinte ne ndihme s’do mund ta shpetonte nga humbja fatale e zgjedhjeve.Trafiku i armeve mbaroi paasi depot jane boshatisur,eshte vetem nje mundesi qe ato arme qe u shiti tua bleje prap por me pazarin amerikan.

  Reply to this comment
 3. LORA June 16, 15:35

  Ja tek po vjen edhe koka e e zjarrvenies neper Bote.Hapni syte shqiptare,besoni ne fuqine tuaj dhe mos ja pirdhni ketyre klienteve te dr.dhjeramanit, ne ushtrimin e vullnetit tuaj sovran.
  Kete fare rumsfeld-i nuk e fton askush ne bote,madje ky ska sy e faqe te dale perballe amerikaneve si nje nga pergjegjesit kryesore te qorrsokakut qe qeverisja e tij i shkaktoi SHB-ve dhe te gjithe Botes.TUNG.

  Reply to this comment
 4. shqipfolësi June 17, 12:41

  Filloi ky “aseti” të na nxjerrë nga mëngët “asat” e fshehur… o më falni të blerë….

  Kam një PYETJE për këtë rums-feldin… sa milion euro i ka marrë këtij “asetit të çmuar”?
  Jo për gjë po “kaçi zi”, thonë zëra të sigurt, është blerë për 1 milion euro nga ky “aseti i çmuar”.
  Dhe një PROPOZIM për rums-feldin…”Aman na e merrni në AMERIKË këtë ‘asetin’ se atje do ju ndriçojë edhe juve si “aset i vërtetë”!!! Do ta bëjë Amerikën si ….VETË SHQIPËRINË!!!
  Dhe një SYGJERIM, …”Më mirë dëgjoje gruan tënde o rums-feld, se ka të drejtë kur të thotë se burrat në të 80-at, flasin ca si shumë…”

  Dhe një KUJTESË,… a i di ky amerikani bëmat e vërteta të “asetit të çmuar”?!…

  Reply to this comment
 5. analisti June 17, 12:47

  ky varkari eshte vertet diamant – per te bere filma se si mund te shpartallohen institucionet demokratike nen vezhgimin e europes dhe amerikes! Mqs eshte aset do e nxjerrim ne ankand ne 24 Qershor – shitet 1 Euro.

  Reply to this comment
 6. poshte saliu June 17, 12:49

  Turp per kete qe behet avokati i ketij krimineli,po normale i vuri zjarrin Irakut dhe tani kerkon qe te ;;;;;;;;;;;; shesin dhe familjen per lek keta moth,,,,,, fuck,,,,,,,. kur do ndergjegjesohet ndo1here ky popull se kush e drejton.

  Reply to this comment
 7. stili. June 17, 12:49

  e sakte zotri DONALD se BERISHA ka merita te mdhaja,por edhe disa gabime qe munde te permirsohen,a

  Reply to this comment
 8. stili. June 17, 12:58

  e sakte zotri ROLAND qe BERISHA ka merita madhore historike ka edhe disa gabime qe munde te permirsohen,por edhe kto gabime i ma ma se shumti populli shqiptar qe eshte i lidhure ngushte me mentalitete ANADOLLAKE OTOMANE EGOIZMI i INETERESI PRIVAT PESONAL dhe nje numri te banorve fare sju u inereson shqiprija.prova se kushe protestoje kuder marrjes me dhune te disa qindra km2 nga GREKU=askush,pra nuk eshte faji vetem i qeveris.a pa te ftone PS-LSI do jet nje CUNMAMI per shqiprine shume ma fatal se cunami ne japoni.se pari BRUXELI do dale me deklarat se anulohen te gjitha bisedimet deri ne 2012 ten per kandidaturen e shqiprise ne B.E.pra shqiprija do i ngjaje MOLDAVISE.

  Reply to this comment
 9. shkodrani June 17, 13:54

  Zoti Ramsfeld,ju duhet ta dini qe po shkelni ligjin ne Shqiperi ! Turp per ju !
  Per pak para te felliqura beheni vegel e Berishes.Si qytetar amerikan,por edhe si ish politikan i larte republikan,nuk duhet t’ia lejonit vetes qe t’ju perdornin.

  Reply to this comment
 10. beni June 17, 14:26

  Po ju qe shkruani ketu te gjithe bijte, nipa ose familiare te sekretareve te PPSH, oficerave dhe sigurimsave jeni ? Sa te tille paskemi patur !

  Demokratet kane punuar 8 vjet fort dhe do ti blejne zgjedhjet, skane nevoje ti vjedhin. Jo me kot bota ( SHBA ) i la ne krye per 8 vitet e fundit…..

  Reply to this comment
 11. Mark uk June 17, 15:04

  jani:Mos e ngatrro me Ramen per foton me Obamen qe ka paguar nepermes D Priftit.

  Reply to this comment
 12. borana June 17, 16:10

  Po more zotrote po kur mer nje dore para e iken shef hallin tend aset i cmuar te duket ty ky ujk i pashpirte, por hade pyeti njehere shqiptaret se sa sketerr i duket.

  Reply to this comment
 13. tea June 17, 16:19

  Per cfare keni ardhur ne shqiperi ju zotrote per ti Bbere fresk Berishes, te vini nga jasht e te na tregoni ne se kush eshe Berisha, eshte ekote sepse ne e dime fare mire se cfare sharlatani eshte ai..Ju po veproni si ajo barsaleta , hajde baba te te tregoj arat.

  Reply to this comment
 14. Sali June 17, 16:26

  Eshte turp per tyja more Bastardi Amerikan z.Donald qe te vish si nje Zagar qe te ka derguar ai Kaubojsi Bushi(miku I Kriminel Berishes),tani ne pragun e zgjedhjeve per ti dhene “Oksigjen” berishes…Tyja te ka ftuar Fatmir Mediu,po ti e di shume mire qe ky Kriminel I vogel me gjoithe Shkelzenin e Berishes dhe ate Djalin 25 vjecaj Amerikan qe te poshteroje tyja me gjithe Pemtagonin dhe krijuan Fabriken e Vdekjes ne Gerdec,mpore Tru Rrjedhur…Sa Dollare jane paguar per te ardhur e per te marre dhe Dekoratye tek ai Disejbelli Nishani….Te mbulofte Turpi ne kete moshe,se I thua Kriminelit Berisha Aset I Cmuar….Ai eshte si ju te Partise Republikane Agresor e Vrases…Nuk kini asgje te perbashket me Ameriken Demokratike te Kllintonit dhe te Obames.

  Reply to this comment
 15. noldi June 17, 16:50

  po ky cpati mos aman qe filloi te fliste keshtu budalliqe te papre dhe ben si nje demokrat i thekur nderkohe qe ky njeri duhet t embeshteste parimet demorkatike t evendit e jo diktatoret e shqiperise

  Reply to this comment
 16. ergi June 17, 16:52

  duket qe ka bere te veten podesta kompania qe paguhet nga leket e shqiptareve per te manipuluar realitetin shqiptar ne amerike dhe kjo gje ka kapluar dhe kete ish sekretarin e mbrojtjes

  Reply to this comment
 17. albana June 17, 16:53

  kjo figure kaq e larte e shtetit amrerikan duhet te mbeshteste rotacionin politik ne momentin qe qeeria aktuale po mundohet te isntaloj diktaturen ne vend e jo t ebehet pale me te vetem prej disa parave qe jep podesta

  Reply to this comment
  • LORA June 17, 17:03

   Nuk eshte aspak figure e larte,kete tani e llogarit vetem medi-Gerdeci.
   Ke pare ta ftoje kush kete zjarrvenin e Bush-it dhe Dick Cheny-it.
   Keshtu qe rotacioni eshte ne doren e SHQIPTAREVE dhe vetem te tyre;e nuk ka ne bote bir kurve ta cenoje kete te vertete.

   Reply to this comment
 18. bertin June 17, 16:55

  nqs berisha mund t equhet gur i cmuar nga ky ramsfeld atehere si duhet t equhej rama nje gur qe nuk i dihet vlere as e kushtueshme sa eshte pra standarti qe mendon ky per gurin e cmaur esht etotalisht i gabuar

  Reply to this comment
 19. armir June 17, 17:00

  partia demokratike leje se po mundohet te manipuloje gjeresisht publikun ne shqiperi por edhe ne amerike duke paguar me parate e shqiptareve disa zyrtar te larte te amerikes per te dhene deklarata pro slai ebrishes

  Reply to this comment
 20. armir June 17, 17:02

  partia demokratike leje se po mundohet te manipuloje gjeresisht publikun ne shqiperi por edhe ne amerike duke paguar me parate e shqiptareve disa zyrtar te larte te amerikes per te dhene deklarata pro slai ebrishes……………………………

  Reply to this comment
 21. ervin June 17, 17:08

  kjo politike qe ben qeveria per te paguar me aprate e shqiptareve njerez jasht si figura te parta per te thene se jane totalisht te pa drejta jane totalisht te pa baza jane totalisht diskriminuese dhe te keqja em politikat ekonomike t evendit…….

  Reply to this comment
 22. andrea June 17, 17:11

  Dy VRASES !!!!Ky i yni akoma me i keq-vret popullin e vet!!Dulla i ri Sala!!Si i tha vehtes??…Zog mali???Jo mor jo-ky eshte hale djalli…

  Reply to this comment
 23. daniel June 17, 17:13

  shqipatret duhet ti thote jo ksaj politike t ekeqe te sali berishes duhet ti thotne jo ksaj politike mashtrime ksaj politike duke u mundurar ne mashtroje dhe te huajt ne shqiperi kjo eshte e tpert epr shqipatret

  Reply to this comment
 24. Perparim June 18, 19:18

  Është dëshmuar sa e sa herë, se ky Donald Rumsfeldi është një prej atyre karaktereve që blihet lehtë, ngase është i gatshëm të bëjë çfarëdo argatllëku për lekë, sidomos tani kur është duke kaluar jetën e një pensionisti!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim