“Donald Trump është një mashtrim i madh”

January 19, 2018 11:34

“Donald Trump është një mashtrim i madh”

 

Philip Roth, 84 vjeç është padyshim një nga zërat më të rëndësishëm të brezit të tij, sigurisht edhe të letërsisë amerikane të gjysmës së dytë të shekullit XXI.

Ka vite që nuk shkruan. Në vitin 2012 njoftoi se do të tërhiqej nga shkrimi për t’iu përkushtuar ribotimeve dhe biografisë së vet që po e shkruan Blake Bailey dhe ka mbledhur 1900 faqe shënimesh.

Philip Roth

Në një intervistë dhënë “The New York Times”, pranoi ta realizonte përmes postës elektronike, i referohet botës së sotme, ndryshimeve sociale, politike dhe kulturore që po jetojmë. Optimist dhe me humor u shpreh se ndihej shumë i kënaqur që po jeton ende.

Tha se nuk e merr malli për shkrimin, për dyshimin e fortë se ka bërë punën më të mirë dhe se çdo gjë tjetër është inferiore sepse nuk ka gjallërinë, as energjinë verbale, apo e formën fizike për të ndërtuar dhe mbajtur një krijim me këtë shtrirje mbi një strukturë kaq komplekse dhe kërkuese si romani. “Jo të gjithë mund të jenë frytdhënës përgjithmonë,” – u shpreh. Kam shumë miq të dashur të vdekur. Një numër i madh kanë qenë romancierë. Më merr malli për të gjetur libra të rinj në postën elektronike. Sot lexoj shumë, shumë, por jo aq letërsi, histori më shumë. Leximi ka zëvendësuar shkrimin dhe përbën stimulin e jetës sime. Askush që unë njoh e ka parashikuar një Amerikë si ajo që po jetojmë sot.

Askush (përveç H.L. Mencken që e ka përshkruar demokracinë amerikane si kultin e çakejve qesharakë) mund ta ketë imagjinuar se katastrofa e shekullit XXI në Amerikë, shkatërrimi më degradues të shfaqej nën aparencën e tmerrshme të një Vëllai të Madh Oruellian, ndërsa në komedinë e artit nga një bufon vanitoz.”

Sipas tij Trumpi është një mashtrim masiv, shuma djallëzore e difekteve të tij, i privuar nga gjithçka, përveç ideologjisë boshe të një megalomani. “Sa naiv kam qenë në vitin 1960 kur mendoja se isha amerikan që jetoja në kohë absurde! Sa piktoreske! Por nga mund ta dija në vitin 1960, në 1963, 1968, 1974 apo e 2001 ose në 2016?”

Një nga temat më të nxehta në Amerikë, por edhe në botë është ajo që po ndodh në Hollivud, ku gratë po denoncojnë abuzimet seksuale nga ana e aktorëve, producentëve dhe regjisorëve. “Burrat që bien pre e tundimeve seksuale janë disa nga aspektet e jetës së njerëzve që kam shkruar në disa libra të mi, burra që i përgjigjen kënaqësisë seksuale të udhëhequr nga dëshira të turpshme dhe paturpsia e fiksimeve si dhe nga tabutë.

Ndonjëherë impulset janë kaq intensive, saqë mund të eksperimentohen si një çmenduri. Gjithsesi, asnjë nga sjelljet më ekstreme mbi të cilat kam lexuar kohët e fundit nuk më ka çuditur!”

Burimi: abc.es/ Bota.al

January 19, 2018 11:34
Komento

5 Komente

 1. intelektuali January 19, 12:24

  EDHE KY SI ALEN DELONI ME NJE USHTRI ARTISTESH NGA PAS NUK I PELQEN BOTA QE I BERI BILIONERE

  Do apo s’do Rothi i depresionuar nga Bota e pasanikeve ku jeton, njesoj si Alen Deloni dhe ushtria e artisteve famoze pas tij

  PRESIDENTIN TRUMP E KANE ZGJEDHUR AMERIKANET NE GARE TE NDERSHME DHE TE LIRE

  prandaj:

  Llogjet qe hedh miliardieri mashtrues George Soros me militantet e tij si Kryeministri shqyptar me nje ushtri dallkaukesh nga pas, nuk i beson kush ne Boten Demokratike.

  Reply to this comment
  • US citizen January 19, 16:09

   Intelektualesh je me “brainwashed” se Donald Trapi dhe gjithe ata dordolece qe gelltisin paditurine dhe megallomanine e tij proverbiale. Nuk di se cdo te llomotisesh kur ta shohesh idhullin tend idiot prapa hekurave ndonje dite kur “impeachment” do ti duket lule. Ndiq Mueller investigation dhe do te kuptosh me shume o kokedru.

   Reply to this comment
   • intelektuali January 19, 17:51

    C’a CITIZEN-I je ti more kantunar bylmez, nuk ka nevoje intelektuali te ndejke dhe te hulumtoje ASKEND se te gjithe fijet te cojne tek mashtruesi miliarder George Soros qe dha per Fondacionin Mafioz Clinton 400 meleone dollaro USD si ato qe i kerkonte Enveri Adil Carcanit ne Kohen e Qepes te Partise se Punes dhe tani po ky mafioz hungarez cifut qe spiunoi te gjermanet fisin e tij, po kerkon te ktheje LEKAT e humbura,

    prandaj:

    Leri llogjet e katunarit por degjo se kur ambasadori amerikan ne Bengazi i telefonoi Hillary Clinton se e kishin rrethuar terroristet e ISIS-it dhe se nese nuk i dergonte ndihme ata do ta vrisnin, ajo u pergjegj:

    ME MERR ME VONE NE TELEFON SE TANI PO MBJELL DOMATE NE OBORRIN E SHTEPISE SE BARDHE ME MISHEL OBAMEN.

    prandaj:

    Qe ka shume BOSA qe duhet te shkojne pas hekurave ne SHBA, por mesiguri Donald Trumpi nuk eshte ne krye te listes,

    dhe:

    LAJE GOJEN E QELBUR ME KOLINOZ KUR ZE EMERIN E PRESINDETNIT AMERIKAN NE GAZETEN DITA.

    Reply to this comment
    • befana January 19, 19:21

     ha ha ha , sa frike e paska pas Enverin ky i ashtuquajtur intelektual,pasi nuk le shkrim pa permendur emrin e tij edhe pas 30 e ca vjetesh nuk i ka dale frika.

     Reply to this comment
 2. Eagles January 19, 13:15

  Trampi president deri ne 2024. Ky qe ka shkruar duket I pjerdhur

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim