Dopingu, historia e errët e peshëngritjes shqiptare

December 6, 2014 09:51

Dopingu, historia e errët e peshëngritjes shqiptare

Rasti i Romela Begajt nuk është rasti i parë me doping në peshëngritjen shqiptare, e cila vitet e fundit paralelisht me rezultatet e jashtëzakonshme ka dhe një dosje të zezë sa i përket rasteve pozitive në antidoping, i fundit është ai i këtij viti, ku Arbëri çerçizi rezultoi pozitiv ndaj substancës së testosteronit, ndërsa në 2013 ishte Briken Calja që u skualifikua për dy vjet.

Rasti më i bujshëm, është ai vitit 2012, ku Erkand Qerimaj, u pezullua për 1 vit, pasi fitoi titullin europian në vitin 2012, pasi kishte përdorur Methylhexaneamine dhe për këtë rast ju hoq dhe medalja e artë. Ndërkohë që po këtë vit, u pezullua para Olimpiadës së Londrës, Hysen Pulaku me Hydoxystanozolol dhe Ilirian Suli. Por rastet e para me doping për peshëngritjen shqiptare u regjistruan në vitin 2007 kur ishin plot 3 peshëngritës kuqezi që u përjashtuan, Isa Bala, Mirjan Lozi dhe Fetije Kasaj, asokohe një prej sportisteve më të mira shqiptare për rezultatet e saj.

December 6, 2014 09:51
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim