Dorëhiqen gjyqtarët, askush s’pranon të rigjykojë dosjen “Hajdari”

September 3, 2018 15:45

Dorëhiqen gjyqtarët, askush s’pranon të rigjykojë dosjen “Hajdari”

 

Rigjykimi i Izet Haxhisë në Gjykatën e Apelit në Tiranë, për vrasjen e ish-deputetit demokrat Azem Hajdarit, duket se ka hyrë në një ngërç ende pa filluar shqyrtimi gjyqësor.

Pas dorëheqjes së trupës gjyqësore, ku mes tre gjyqtarëve ishte edhe bashkëshortja e Azem Hajdarit, të njëjtën gjë pritet të bëjë edhe treshja e dytë e gjyqtarëve të apelit që janë përzgjedhur për këtë gjykim.

Burime pranë Gjykatës së Apelit, kanë pohuar për Top Channel se edhe gjyqtarët e trupës së dytë që janë: Valdete Hoxha, Genti Shala dhe Astrit Haxhialushi, kanë kërkuar të dorëhiqen nga kjo çështje me argumentimin se kanë konflikt interesi.

Por dorëheqjen pritet ta deklarojnë në seancën e parë që do të zhvillohet gjatë muajit shtator.

Nisur nga kjo situatë e krijuar, Gjykata e Apelit me shumë gjasa do t’i drejtohet Këshillit të Lartë të Drejtësisë për të zgjidhur këtë ngërç, duke deleguar gjyqtarë nga gjykatat e tjera të apelit në vend, raporton TCH.

Izet Haxhia, ish-truproja i Sali Berishës, u ekstradua nga Turqia në vendin tonë në muajin maj të këtij viti.

Në qershor, Gjykata e Tiranës i njohu të drejtën e rivendosjes në afat të ankimit për vendimin që e ka dënuar me 25 vite burg si një nga fajtorët për vrasjen e Azem Hajdarit në shtator të viti 1998.

Vetë Izet Haxhia gjatë procesit për t’ju njohur ankimi ka deklaruar se pranoi ekstradimin pasi mori garanci për jetën dhe se do të dëgjohej nga drejtësia.

Ndërsa për ish-shefin e tij që dikur i ka ruajtur jetën, ka deklaruar se nga viti ‘90 deri në ‘98 ishte dëshmitarë i shumë ngjarjeve kriminale të cilat mund t’i djegin Berishës.

a.s/dita

September 3, 2018 15:45
Komento

22 Komente

 1. prizem September 3, 16:12

  Nuk kane konflikt interesi por kane frike nga Salibabalja se mos i con per gjah…

  Reply to this comment
  • Miri September 3, 16:47

   Nuk ka nevoje ti coje per gjah.Haxhialushi eshte gjyqtari I plepave .Te tjeret nuk I njoh.U hap dosjet salehu prandaj ikin.Por most merzit se ka te tjere.E ka marre persiper tjeterkush kete pune perndryshe Izeti nuk do ishte ketu.

   Reply to this comment
 2. Genti September 3, 16:23

  Asnje gjyqetar apo gjykat nuk mund ta gjykoj kete çeshtje derisa Sali Berisha te jet gjall ,sepse te gjithe kelyshet e drejtesis jan emeruar prej tij ,ate ceshtje vetem gjykata e Hages e ndan .

  Reply to this comment
 3. Shoku September 3, 16:23

  Perse japin doreheqjen gjyqtaret ? Perse kane frike ta rigjykojne ceshtejen,kur edhe vet Saliu e ka thene se kur te vij ne pushtet do te zbuloi vrasesit e vertet te Azem Hajdarit. Kaluan 8 vjet e Saliu nuk e kujtoi. Mire saliu se i ka hyre lepuri ne brk,po Ju te nderuar “GJykates” pse u ka hyre lepuri ne bark e nuk pranoni te gjykoni nje Ceshtje si edhe kjo e Azem Hajderit ? A jeni gjyqtare ,apo lopcare e beu u tregon shkopin ? Mos valle u kane ardhur lajmerimet nga beu?

  Reply to this comment
 4. Dodona mbi Tomorr September 3, 18:19

  Ishe paralajmeruar nga shume dashamires Izet Haxhia se Sali Berisha do te perdore te gjithe makinerine e tij qe e ka ne gadishmeri te plote per te ndaluar cdo rigjykim te ceshtjes Hajdari : Duhet te kishe zgjedhur rruge tjeter!

  Reply to this comment
 5. MH September 3, 18:29

  Largimi i gjyqtarve nga dosja Hajdari tregon bindshem nji vetting rreal sa e ndershme paskesh kene drejtesia e kohes se merhumit feudal mesjetar Berisha.Deri dhe bashkshortja e viktimes i iken si dhija ceshtjes Haxhia per zbardhjen e vdekjes se shekullit nga dora e zeze e vicidolistit Berisha.
  Po te mos prishesh ekulibri i te emnuemve ne drejtesi nga Berisha.Nuk do kisht gjyqtar qe do ikte.Po do te garonin kush te dali ma i forte per ta zgjidhur ceshtjen.Qe do ia jepte Berisha zgjidhjen ne grusht cilit do gjyqtari.Mjafton te kemi sallen dhe orarin e gjykimit.

  Reply to this comment
 6. Zgalem September 3, 18:31

  Rigjykimi I ceshtjes Hajdari , eshte nje nga ngjarjet , qe verteton katerciperisht cili eshte Sali Berisha , cili eshte regjimi , qe vendosi dhe cila eshte drejtesia , qe krijoi . Saliu realizoi deshmine e pare dhe te fundit , per vrasjen e Azemit . Ku e pa , ku e mesoi . Pse e dekllaroi ne minutat e para te vrasjes ? Drejtesia e plepave eshte veper eskluzive e Saliut . Kaq eskluzive mbetet KLD dhe dorheqjet e gjyqtareve . Refuzojne te gjykojne ceshtjen Hajdari , sepse e dine , qe do perfundojne si Kosta Trebicka , ose si Shqiptaro-maqedonsi , Hoxha , qe ende nuk dihet ku eshte . Sali Berisha , krijoi ne Shqiperi nje shtet personal , pa asnje princip . Shteti I tij vijon t’i sherbei atij dhe familjes se ngushte . Per t’u bindur degjoni se c’derdellis Clirim Gjata , per reformen , ky kulish I rritur me doren kriminale te Saliut . Nuk e di ne se rron I jati I ij ; nje kulish I lidhur ne gardhin berishist . Ceshtja Izet Haxhia , do te zbuloi cila ka qene veprimtaria kriminale e nje spiuni . S’ka dualizem : Ose Saliu , ose Izeti . Drejtesia e vertete le te vendosi . Nuk e bej me faj bashkeshorten e viktimes, Hajdari . Ai eshte dyfish viktime . . Ajo nuk mund ta gjykoi , as di si ta gjykoi, sepse vete ajo eshte produkt I drejtesise “Gjata “, Pervec pa aftesise . Populli do ta gjeje gjykatesin . Krimineli eshte I gjetur . me shume I besoj Izetit se ish padronit te tij kanunor , qe po terrorizon Shqiperine , per 28 vjet . Zgalem

  Reply to this comment
 7. Arben September 3, 18:37

  Litari litari.

  Reply to this comment
 8. Gezimi September 3, 18:42

  Asnje gjygjtar nuk pranon se e din mire te gjithe qe eshte nje farse. Askush nuk merr persiper te behet lolo cirku. Vec po e mori ne gjykim selia e PS ku katunari Tauland Balla te shpalle te pa fajshem malokun Izet Haxhia.

  Reply to this comment
  • une kaq di, po ti? September 3, 20:28

   Bravo gezim; ti i ke rene pykes se pyke je dhe vete. Gjyqi do behet dhe po nuk jane te afte gjyqtaret shqiptare, do kerkohet ndihme nga Amerika dhe Europa. Pse humbi bota per tre gjyqtare?! Prandaj shterngoje fort bythen ti Sali Berisha me gjithe keta çingiet e tu ketu ne portale dhe atje ne shesh. Do tu zberthene shalet nje e nga nje.

   Reply to this comment
  • Ashtu kot , po te pyes September 3, 20:45

   Pse more @Gezim i qytetit Bathore , Izet Haxhia na qenka malok , kurse Azem Hajdari dhe Sali Berisha , katundare Tropoje dhe maloke tipike , per ty na qenkan qytetare ?!

   Reply to this comment
 9. Qytetari durrsak September 3, 18:45

  Izet,
  durim or djale, durim dhe guxim per te arritur te drejten tende. Kryeserbi Sali Berisha, me ndihmesen e tij, Argiten, sunduesen reale te gjithe stafit gjyqesor ne Shqiperi, nuk do te lejojne qe hapja e gjyqit per rigjykimin tend per ceshtjen Hajdari, te behet realitet. Veshtire te arrihet synimi yt o Izet, sot per sot. Ti je djale trim dhe kurajoz. Mos u demoralizo dhe kembengul deri ne fund, sepse Sali Berisha dhe klyshet e tij te korruptuar nuk kane se ku ta fusin koken. Eshte ceshtje kohe. Por, ti bej kujdes nga te gjitha anet, mbro jeten tende, edhe fizikisht.

  Reply to this comment
 10. Pallavra September 3, 19:09

  20 vite me pare Azem Hajdari ka takuar Muharrem Haklaj, babain e Fatmir Haklaj per t’u sqaruar ne lidhje me pozicion e Azemit ne lidhje me vrasjen e cunit te Muharremit.
  Kjo bisede eshte e regjistruar ne kasete nga vete Azemi dhe ja dha Muharremit.
  Ne kete kasete thuhet sipas Haklajve se Azemi paska thene se cunin ta ka vrare Berisha.
  Pse nuk e bejne publike Hakjajt kete kasete ta degjojme te gjithe qe Azemi paska akuzuar berishen per kete gje???
  Eshte e vertete apo thjesht mashtrim nga Haklajt dhe mqs Haklajt kane 20 vite qe qarraviten na vrau saliu na vrau saliu pse nuk e nxjerrin kete kasete ku akuzohet saliu kur ne te njejten kohe kane dhene intervista lart e poshte per kete ngjarje.
  Pse thone qe Azemin e vrau saliu kur ne Qershor Haklajt I bene atentat Azemit ne tropoje?
  Pse qarraviten Haklajt na vrau saliu kur ne ate kohe saliut Ishte ne opozite dhe kishin rene breket dhe Haklajt kishin gjithe pushtetin socialist nga pas?

  Reply to this comment
 11. valentina September 3, 19:52

  Pallavra bej durim, ne momentin kur te rihapet procesi do habitesh se vec kasetes do mesosh dhe shume krime te tjetra te padegjuara me pare te shkaktuara prej mostres vicidolase,problemi eshte nese eshte dakord ky mashtrues kryeminister me prokuroret dhe gjykatesit e tij,sepse tashme eshte e qarte qe prokuroret dhe gjykatesit e plepave te shpellarit e kane dhene verdiktin e tyre.

  Reply to this comment
 12. Lili September 3, 19:58

  Sepse ate kaset ia dhane tjeterkujt. Pyet pak fatosin e shoket e sherbimeve do kuptojsj pse ai tjetri e nga kush u ba ambasador ne Nato
  E pse Ps pd bashkpunojne ne kurriz tone

  Reply to this comment
 13. Jimi September 3, 20:07

  Cfare gjyqtaresh jane keta qe japin doreheqje perball nje procesi qe mendojne se do t’u sjelle telashe!? Gjyqtari pikerisht per kete pune ka mbaruar shkollen dhe eshte emeruar qe te gjykoj ceshtje te lehta e te veshtira!
  Kur ka marre emerimin si gjykates, ka bere dhe nje betim, per te sherbyer ne venien e drejtersise ne vend.
  Kur ndeshim ne terheqje te tilla te pajustifikushme, atehere eshte detyre e keshillit te larte te drejtersise qe keta gjyqtare ti perjashtoje nje here e pergjithmone nga sistemi idrejtesise!

  Reply to this comment
 14. une kaq di, po ti? September 3, 20:30

  Bravo gezim; ti i ke rene pykes se pyke je dhe vete. Gjyqi do behet dhe po nuk jane te afte gjyqtaret shqiptare, do kerkohet ndihme nga Amerika dhe Europa. Pse humbi bota per tre gjyqtare?! Prandaj shterngoje fort bythen ti Sali Berisha me gjithe keta çingiet e tu ketu ne portale dhe atje ne shesh. Do tu zberthene shalet nje e nga nje.

  Reply to this comment
 15. alphade September 4, 02:52

  Shenim: A e shikon,zoti kryeminister qe edhe pas 4 vje-
  tesh qe ju si parti jeni ne pushtet perser pushtetin e erre-
  sire e manipulon Sali Vicidoli me banden e tij mafioze,te-
  rroriste. Kete e deshmon fakti me elokuent se asnje gjyq-
  tar nuk e merr persiper “Ceshtjen Haxhia”, sepse ka dy
  supozime :
  Se pari,ose edhe gjyqtaret aktuale nuk e marrin “Cesh-
  tjen Haxhia” nga qe vazhdojne te jene te korruptuar dhe
  si te tille nuk guxojne me ndergjegje te futen me thelle ne
  llumin e korrupsionit….!?
  Se dyti, Ose nuk munden per shkak te kercenimeve te bandave mafioze,terroriste te Monstres se Vicidolit. Nuk
  ja mbane t’i futen nje rruge te tille e cila nuk dihet ku do
  te coje. Kane familje dhe ruhen nga Qoftelargu.
  Cuditerisht eshte i vetmi rast qe gjykatesit nuk guxojne
  ta marrin persiper nje ceshtje qe ka lidhje drejtpesedrejti
  me Berishen dhe familjen e tij.
  E pra, kjo tregon se pushteti ushtrohet nepermjet hafijevr
  te klanit Berisha ,ne unison me mafiozin tjeter,Ai qe ka zene vendin e presidentit.

  Reply to this comment
 16. Niko Shpiragu September 4, 03:57

  Te gjithe e kemi ditur qe vagabondi Azem u vra nga kryevagabondi Sali. Fakti qe nuk ka gjyqtar qe ta pranoj zhvillimin e gjyqit tani e verteton me se miri kete. Pse? ata kane frike nga Sala se nga Izeti dihet qe nuk kane, mbasi ai vet po e kerkon gjyqin. Qe duhet bere gjyqi as qe diskutohet, por une mendoj se gjyqi nuk ka per tu bere asnjehere. Gjyqtaret jane 100 % te Saliut, prokuroret po se po dhe sidomos Kryeprokurorja dhe Saliu eshte sunduesi real i Shqiperise. Ai ben cfare i do qejfi, bile kercenon per vdekje kryeministrin e zgjedhur nga populli dhe nuk guxon asnje shtetar ose nga media ta permendin emrin e tij. E si mos te kene frike gjyqtaret! Ata jane te tijet, por edhe sikur te ishin kundershtare te tij nuk mund te guxonin te therrisnin ate si deshmitar dhe jo ta denonin ate. Mua me vjen shume keq per Izetin qe shpreson per drejtesi, por enderra e tij eshte vetem nje iluzion. Une me keqardhje te madhe e keshilloj te ruaj vehten fizikisht dhe te pergatitet shpirterisht per te bere te gjitha vitet e denimit. Shqiperine e ka marre Sala peng dhe ajo do te vuaj gjate. Rama dhe te tjere si frikacaku minister i rendit jane vetem per te bere ritualin e radhes dhe per te mare rrogen. PD dhe LSI si parti opozitare jane parti bandite dhe hajdute, ndersa PS nuk ekziston fare mbase eshte uzurpuar nga Rama me cunat dhe cupat e tij qe mendoj se as tabelen e shumzimit nuk e dine mire se perdorin kalkulatoret. Vaj medet o vendi im! Me vjen keq shume per ju Izet. Do te doja qe te isha shume gabim se me duket se po te lendoj shume, po te plagos rende. Qofsha gabim dhe do te ishte kenaqesi e madhe sikur te ndodhte ndryshe nga cfare predikova.

  Reply to this comment
 17. info analitike September 4, 09:12

  Shoke militante qe hidheni perpjete ende pa kuptuar arsyet apo pa u thelluar aspak se cfare po ndodh.
  Tani qe e shoqja e Azemit ka ka konflikt interesi kete nuk eshte nevoja t’jua shpjegoje Ulsiu gjithashtu edhe qe po u behet presion gjyqtareve per te pilotuar vendimet edhe per kete keni pasur prova me bollek duke filluar nga rasti Strasburgut api ceshtjet e lali Dhjerit ku gjyqtaret u kercenuan haptas se nuk do ti shpetonin vettingun nese jepnin vendime kunder lali Dhjerit. Une e kuptoj qe juve e keni refleks te kushtezuar refrenin “fajin e ka Saliu” por ne kete rast fajin e kane saliu, ediu dhe liriu sepse cdo gje qe vendoset eshte e bashkerenduar per te ruajtur veten e tyre. Ka 5 vjet qe kriepsikoja cirret per burg burg burg por deri tani ne burg kane perfunduar vetem fukarenj e jo hajdute e kriminele qe gjezdisin te lire e i bejne karshillek shtetit.

  Reply to this comment
 18. Adih September 4, 11:09

  Info Analitike …@…
  Jam dakort 100% me komentin tuaj .Mafja e Katovicareve te ketye 27 viteve eshte totalisht brutale . E si pasoje, nuk ja mban gjygjtareve ta marin persiper kete proces gjygjsor , pa harruar se mafja , ja u hap letrat e vjedhjeve dhe pislleqeve qe kane bere mbare keta gjygjtare . Ku dihet qe korrupsioni ne gjykata ,ishte me lejen dhe bekimin e politikes .Nuk po i ze gjumi naten te gjithe mbare katovicaret nga j Vettingut ,
  Ja nje shembull kokeforte per Ramen . Premtoi se po te vije ne pushtet ,do i ve me shpatulla mbas muri vrasesit e 21 Janarit ,ku jane me figure dhe me ze ,dhe te vertetuara nga FBI Amerikane ,ku dihet kane laboratoret me te mira ne bote ,po ashtu edhe per vidion me ze e figure te Priftit ,ku Rama na i rrasi ,na i pakezoi LIKEN President ..Akoma nuk e keni kuptuar o komentues te me siperm ,politiken e dhjere deri ne fyt,..
  Respekt Info Analitike nga une ..

  Reply to this comment
 19. Adih September 4, 11:58

  ….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*