Dorëhiqen ministrat teknikë

August 16, 2017 15:20

Dorëhiqen ministrat teknikë

Tre muaj pas marrëveshjes “Rama-Basha”, ministrat teknikë të Partisë Demokratike bënë aktin formal të largimit nga Qeveria “Rama”, në të cilën u përfshinë si pjesë e marrëveshjes për të monitoruar nga afër sjelljen e administratës në zgjedhje dhe për të garantuar standardin e tyre.

Partia Demokratike thotë se ky nuk është një objektiv i arritur, sepse sipas kreut të saj Lulzim Basha, Edi Rama i kishte blerë zgjedhjet përpara arritjes së marrëveshjes.

Megjithatë, ministrat teknikë qëndruan në detyrë edhe gati dy muaj pas zgjedhjeve për të hartuar raportin për standardin e zgjedhjeve.

Top Channel mësoi se raporti ka përfunduar dhe menjëherë pas tij, ministrat kanë dorëzuar zyrtarisht dorëheqjet.

Për ta bërë këtë, ata nuk i ka penguar mungesa e kryeministrit për shkak të pushimeve, sepse as zëvendëskryeministrja dhe as ministrat teknikë nuk u takuan asnjëherë këto 3 muaj me kreun e qeverisë ku bënin pjesë.

Hallka lidhëse ishte Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë, nëpërmjet të cilit kalonin vendimet dhe kryhej komunikimi për funksionimin e tyre.

Përpara se të jepnin dorëheqjen, disa prej ministrave teknikë i kishin kaluar më parë kompetencat te zëvendësministrat përkatës: ministri i Brendshëm, i Shëndetësisë dhe ajo e Financave.

Por me përfundimin e raportit për zgjedhjet, duke dhënë dorëheqjen, përfaqësuesit e Partisë Demokratike në Qeverinë “Rama” rrëzojnë çdo tezë për një bashkëqeverisje Rama-Basha, për të cilën kreu i opozitës është sulmuar edhe nga kritikët e tij brenda Partisë Demokratike.

August 16, 2017 15:20
Komento

6 Komente

 1. C'a bohet kshtu August 16, 15:29

  Po emerimet dhe largimet nga Ministrite, tenderat dhe punet “corap” qe bene ke “TEKNIKET e SHQUP-it kishin lidhje me vezhgimin e zgjedhjeve edhe 2 muaj pasi ato kishin mbaruar?
  “Teknike” per te grabitur e vjedhur, fytyra te ndyra te PD-s se ndyre.

  Reply to this comment
 2. i pa pune August 16, 18:43

  Kujt i plasi bytha! KU I MARIN RROGAT PERSE I MARIN E NGA VINE PARATE E MINISTRAVE QE ISHIN TE ATURE QE JANE ATYRE QE U ZEVENDESUAN E ATYRE QE DO VINE????????????????????

  Reply to this comment
 3. Atdhetari August 17, 08:38

  Pafytyresia nuk ka turp!

  Reply to this comment
 4. ORI August 17, 12:34

  C te behet ata i bejne perhere punet ashtu si dine ata lemsh ashtu si i ka mesuar SHQUPI dhe sot te dorehequr u bejne apele administrates kur ata vete s ishin asnje dite ne pune sot u kujtuan te merren me njerezit bene c deshen e futen rrogen ne xhep . Jane mesuar ata te bejne pislleqe jane si bisha e plagosur kafshon deri ne fund.SHYQYR QE E KEPUTEN QAFEN

  Reply to this comment
 5. ORI August 17, 12:35

  shyqyr qe thyen qafen do marrim fryme lirisht

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin