Dorëhiqet nga detyra gjyqtarja e Krimeve të Rënda

December 9, 2019 14:18

Dorëhiqet nga detyra gjyqtarja e Krimeve të Rënda

Gjyqtarja e Krimeve të Rënda Liljana Baku është dorëhequr nga detyra.

Mësohet se dorëheqja është paraqitur pranë Këshillit të Lartë Gjyqësor disa ditë më parë.

Po ashtu mësohet se gjyqtarja Baku ka dhënë dorëheqje nga detyra për arsye personale.

Do angazhohem në biznes privat”, mësohet të ketë thënë Baku pas vendimit të saj për t’u larguar nga radhët e sistemit të drejtësisë.

Kujtojmë se në maj 2018, Baku refuzoi kërkesën e prokurorëve për caktimin e masës së sigurisë “arrest me burg” ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Ajo u mjaftua vetëm me caktimin e “arrestit në shtëpi”.

Gjyqtarja ka hetuar disa çështje të bujshme, si dosjen e Arben Frrokut. Baku ishte pjesë e trupës gjyqësore të gjykatësve që i dhanë lirinë Frrokut dhe lanë pa autor vrasjen e Komisarit Dritan Lamaj, ngjarjen e ndodhur në vitin 2013, me të akuzuar kryesor Arben Frrokun.

Baku ka gjykuar gjithashtu edhe dosjen e imamëve të vetëshpallur të Unazës së Re, që akuzoheshin për terrorizëm.

l.h/ dita

December 9, 2019 14:18
Komento

13 Komente

 1. U qerru vet ! December 9, 14:36

  Kalbesirat po ikin qerrohen vet ! Bravo !

  Reply to this comment
 2. Filoeuropiani December 9, 14:50

  Tik tak tik tak tik tak

  Reply to this comment
 3. Qelbesirat December 9, 15:03

  Ikin se u mbyll miniera e eurove

  Reply to this comment
 4. mirel December 9, 15:16

  Fytyrat e qelbesirave. Ikin pa u lagur fare. Burgu per te gjithe

  Reply to this comment
  • lisi December 9, 16:34

   Mos na i ofendoni grate keta ishin yjet e berishes, tani po bien njera pas tjeter dersa ngrehina e kriminelit te rindertojet, iku dhe ljo putana

   Reply to this comment
 5. peshku December 9, 17:56

  Hetim, burg aftagjate dhe sekuestrim te gjese se vjedhur per te gjithe tipat si puna kesaj qe zbriten me valixhe druri ne Tirane dhe sot flasin per biznese private.

  Reply to this comment
 6. Arben December 9, 18:07

  DO KETE GJYKUAR ME DREJTESI E VARFRA.

  Reply to this comment
 7. Adih December 9, 19:08

  Cerede beli , thone turqit .Kjo sic ka surratin ka edhe zemren e shpirtin .Tani moj gjygjtare e Saliut ,duhet te pergjgjesh para drejtesise ,per gjene e vjedhur ,dhe per shkeljet e ligjit qe i ke shtremberuar me koshjence te plote ,dy rruge jane ,ose ke mare ryshfete ose ke mare telefonata nga politikane te larte ,zgjidh e mer tani ..Fytyr e karakter mizerabel.

  Reply to this comment
 8. Sandri December 10, 02:58

  Cfar fytyre ! O zot me meshiro per fjalen ,por e meriton.

  Reply to this comment
 9. 0sumi December 10, 05:16

  Kjo nuk bie ere njeriu…kjo eshte si pele e plakur.

  Reply to this comment
 10. vlore December 10, 13:09

  kjo eshte ana me e keqe e reformes ne drejtesi.Doreheqjet u bene ne fillim tani ka veting dhe ndeshkim per shkelesit ndryshe eshte pabesi ndaj popullit

  Reply to this comment
 11. h December 10, 15:58

  Këtë e paska dënuar zoti me vulë të pa korrigjuashme.
  I ka dhënë njëftyrë neveritëse.
  As per kadavere nuk qenka e dobishme.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim