Dosja e përgjakur e Panajot Plakut

Alqi Koçiko February 22, 2016 16:15

Dosja e përgjakur e Panajot Plakut

“Ashtu si ferri i Dantes, komunizmi ka nivele të ndryshme të tmerrit dhe mizerjes. Javën e kaluar, një ministër kabineti i qeverisë thellësisht staliniste shqiptare, gjeneral-major Panajot Plaku, u arratis nga atdheu i tij duke rendur në mes të natës nëpër shtigjet që pat mësuar së pari si partizan në Luftën e Dytë Botërore, për të kaluar në Jugosllavi. Plaku është komunisti i rangut më të rëndësishëm mes 5-6 mijë shqiptarëve që i janë larguar errësirës së atdheut të tyre, që nga koha e luftës…”. Kjo hyrje është pjesë e një shkrimi jo të gjatë të edicionit të datës 3 qershor 1957, të revistës amerikane Time Magazine.

Arratisja e madhe kishte ndodhur në mesnatën e 15-16 majit, pra rreth dy javë më parë; lajmi ishte shokues dhe efekti zgjati disa vjet, sepse megjithëse brenda një vendi të izoluar ilaçi gjendet shumë shpejt, duke e etiketuar ushtarakun e njohur si tradhtar, armik, agjent etj, etj, buja do të vazhdonte jashtë Shqipërisë, në Lindje dhe në Perëndim. Aq sa çështja Panajot Plaku do të kthehej edhe në objekt bisede mes Enver Hoxhës e Mehmet Shehut nga njëra anë, dhe Nikita Sergejeviç Hrushovit nga ana tjetër. “Pse nuk e rishikoni qëndrimin tuaj ndaj Panajot Plakut, dhe ai të kthehet në atdhe?”, sugjeroi lideri sovjetik gjatë vizitës së tij në Shqipëri në vitin 1959. Përgjigja nuk linte vend për ekuivoke: “Panajotin nuk kemi ndër mend ta falim. Bile po të na e sillni në Shqipëri, do ta varim në mes të Tiranës!”

Në bazë të studimit të disa dokumenteve interesante të historianit Albert Kotini ne jemi përpjekur në këtë shkrim të rindërtojmë historinë tashmë prej kohësh të harruar të Panajot Plakut.

Arratisja e ministrit shqiptar nuk ishte e rastësishme. Nuk ishte as makinacion agjenturash, nga ato që diktatura komuniste nuk e kishte të ëvshtirë t’i artikulonte: “Dali Ndreu e Liri Gega u kapën pa mundur të arratiseshin, ndërsa Panajot Plaku ia doli me ndihmën e Mehmet Shehut dhe Kadri Hazbiut”, siç do të thuhej shumë vite më pas.

Wednesday, February 17, 2016 (8Historia duket të jetë mjaft më e thjeshtë se kaq, atij po i rrezikohej jeta personalisht, pasi pothuajse të gjithë njerëzit e spikatur të familjes dhe farefisit po ia eliminonin një nga një. Dhe në vendin që sipas Time-s, “një milion e 250 mijë banorë sundohen nga 48 mijë komunistë të cilët i betohen për besnikëri diktatorit bukurosh dhe mizor Enver Hoxha”, këto fenomene nuk ishin të pazakonta. Megjithatë, e pazakontë dhe e rëndë akoma dhe për një diktaturë, ishte sjellja e regjimit ndaj Panajot Plakut dhe familjes së tij.

Në kartelën e tij personale me numër 21, jepen këto të dhëna: “Eshtë arratisur në Jugosllavi më 15 maj 1957. Ka lindur në Hoçisht të Korçës më 17 mars 1919. Flet dhe shkruan gjuhët rusisht, italisht dhe më pak anglisht e frëngjisht. Josif Plaku është arrestuar, si babai i Panajotit, në vitin 1940 nga regjimi në fuqi. Ka dy vëllezër dhe dy motra, të quajtur Kalo, Koço, Theodora e Meri Plaku. Ka patur si pronë 18 ha tokë, 2 shtëpi, 7 lopë dhe tre kuaj, të cilat ia dorëzoi të gjithë reformës agrare, me përjashtim të një dynymi. Ka mbaruar shkollën fillore 1926-1931 në Hoçisht, shkollën e mesme teknike, shkollën unike 1934-1936 në Korçë dhe atë normale 1936-1941 në Elbasan. Anëtar i Partisë Komuniste që nga 21 korriku 1942, me numër tesere 012334, lëshuar nga Komiteti i Partisë së Tiranës. I papërjashtuar nga partia. Është arrestuar më 12 prill 1942 nga fashistët italianë për pjesëmarrje në demonstratë dhe është mbajtur në burg 3 muaj. Pas lufte ka qenë me delegacione në Itali dhe në Bashkimin Sovjetik. Të gjithë pjesëtarët e familjes dhe gruaja, Vjollca, kanë qenë pjesëmarrës të Luftës Antifashiste. Në 28 nëntor 1944 gradohet nën/kolonel”. Në karakteristikën e punës, firmosur nga Beqir Balluku, renditen të gjitha të dhënat e tjera, që nga gradimmi i parë pas lufte si kolonel më 1 korrik 1951, detyrat në luftë si partizan i thjeshtë në çetën e Devollit deri në zv.komisar i Brigadës së Parë. Nuk harrohet të përmendet fakti që Panajoti kishte një xhaxha në Amerikë, Vangjelin, një intelektual me

dy doktoratura. Kthehet pas studimeve 1948-50 në Akademinë ushtarake sovjetike “Voroshillov”, si komandant divizioni. Ajo çka binte në sy tek Panajot Plaku, përveç talentit dhe inteligjencës që shquante tek gjithë fisi e tij, ishte shpirti i lirë, thënia e mendimit troç edhe kur binte ndesh me eprorët, çka në zhargonin zyrtar do të përkthehej: “Nuk është i disiplinuar në shkallën që duhet të jetë një komandant divizioni, dhe me shumë zor i zbaton urdhërat, e çmon shumë veten. Do kontroll të fortë dhe seriozitet nga lart”. Dhe ai që nuk kishte bërë asnjë autokritikë deri në vitin 1950, detyrohet ta bëjë këtë pas kthimit nga BS, “para shokëve gjeneralë Mehmet Shehu, Beqir Balluku, Bedri Spahiu dhe Teodor Heba”. Por çfarë ndodhi në jetën e Panajot Plakut derisa ai vendosi “të tradhëtojë”?

Xhaxhai i Panajotit, Jorgo Plaku, ishte shpallur dëshmor pasi u vra më 7 janar 1944, sipas deklaratave zvrtare, “në përpjekje me armiqtë”, por në fakt u qëllua nga pas ndërsa ishte duke ecur në kolonë me shokët pranë Voskopojës, dhe kur “armiq” nuk kishte asgjëkundi. Megithëse dëshmitarët kishin heshtur që prej asaj kohe, familjarët patën giithmonë dyshime. Rradha do t’i vinte më pas vëllait të Panajotit, Kalo Plaku, dy vjet më i ri. Komisar batalioni në kohën e luftës, Kalo emërohet në vitin 1945 në Berat si oficer i Ministrisë së Brendshme. Duke parë torturat dhe bastisjet që u bëheshin familjeve të tëra nga regjimi i sapoinstaluar, ai neveritet dhe kërkon të lirohet nga uniforma. Kalon në bujqësi dhe në vitin 1952 emërohet drejtor i fermës së Sukthit. Menjëherë pas tij, emërohen në poste drejtuese të fermës edhe dy ish punonjës të Sigurimit, të cilët do t’i viheshin pas për katër vjet me rradhë.

Në 12 qershor 1956, Kalo Plaku niset herët në mëngjes për punë, sepse fillonte fushata e korrjeve. Në mbrëmje shoferi i tij i ri (i ardhur një vit më parë, dhe më pas me karrierë shoferistike në Komitetin Qëndror dhe nëpër ambasada), e lajmëron se makina ishte prishur. Kalo fle ku e zë nata dhe të nesërmen në mëngjes, pi një gotë dhallë që do të ishte e fundit. Nxjerr shkumë nga goja dhe vdes në moshën 35 vjeçare “sepse iu zmadhua zemra!”. Sapo trupi i të vëllait mbërrin në shtëpi, Panajoti i nxjerr të gjithë përjashta, merr kufomën dhe e çon në Tiranë për autopsi. I kërkon Llambi Ziçishtit, ministrit të Shëndetësisë, t’i bënte autopsinë, dhe përgjigja ishte “zmadhimi i zemrës shkaktoi vdekjen”. Por në autopsi mori pjesë edhe një mjeke sovjetike. Konstatimi i saj? Ndryshonte rendi I lidhjes shkak-pasojë: “Ishte vdekja ajo që solli zmadhimin e zemrës”. Panajoti kërkoi përgjigje të tjera nga Hungaria, por ato nuk erdhën kurrë.

Wednesday, February 17, 2016 (7

Wednesday, February 17, 2016 (7

Në shtëpinë e ministrit pa portofol vijnë për ngushëllim gjithë anëtarët e Byrosë Politike, me Enverin në krye. Kur Panajoti ia përsërit udhëheqësit konkluzionin e mjekes sovjetike duke i kërkuar në sy një analizë tjetër për të vëllanë, ky nxihet dhe hesht. Aq më tepër që pak kohë më parë, (siç ka deklaruar pas viteve ‘90-të ish titullari i lartë i viteve të para pas çlirimit, Nexhmi Ballku) kishte patur një debat me Panajotin pasi ky i fundit nuk ishte aspak dakord që Rita Marko të hynte në Byronë Politike.

Panajot Plaku po vërente se po ia vrisnin, degradonin apo përjashtonin nga partia për një arsye apo një tjetër, gjithë familjarët dhe fisin që kishte nxjerrë vetëm partizanë dhe më vonë plot 28 komunistë idealistë dhe individë të talentuar. Në të njëjtën kohë atë e kishin promovuar në ministër, çka mendja e tij e stërvitur e përktheu menjëherë si rrahje e shpatullave para prerjes së kokës. Ndaj konkludoi se kishte ardhur rradha e tij. Vendosi të arratisej. Urdhëron shoferin të bëjë gati makinën se do të shkojnë në Pogradec për punë. Në Qafë Thanë, zbret pak për “t’u shmpirë”, merr një monopat dhe nuk kthehet më.

“Ika nga Shqipëria se Enver Hoxha më helmoi vëllanë”. Lajmi i dhënë nga agjencia jugosllave e lajmeve TANJUG, mori dhenë. Pas tronditjes fillestare, Tirana merr menjëherë kundërmasat dhe në shtypin zyrtar botohet një artikull ku nëna e “tradhtarit”, Kostandina Plaku, mallkon qumështin që i ka dhënë të birit. Por ç’kishte ndodhur në të vërtetë? Sipas rrëfimeve në vitet e para ‘90-të të Pandora Plakut, gruas së Kalos së helmuar, vëllai i vogël i Panajotit dhe gjeologu i talentuar Koço Plaku mori një ftesë të çuditshme: “Frrok Pjetër Gega, i sapozgjedhur në Komitetin Qëndror të PPSH-së dhe komshiu përballë shtëpisë sonë, kishte thirrur Koçon në shtëpinë e tij dhe pas 3-4 orë bisedimesh midis tyre, Koço vjen me tekstin e artikullit në dorë. I bërë meit në fytyrë, me zë të dredhur, ia jep të jëmës letrën në dorë dhe i thotë: “Firmose, po na deshe edhe neve të tjerëve”. Kuptohet që tekstin Frrokut ia kishin dhënë gati, sepse niveli i tij prej punëtori nuk e bënte dot edhe pse më vonë u bë Zv/ministri i Punëve të Brendshme. Kostandina Plaku firmosi tekstin e gatshëm, ku mallkonte të birin “harram qumështin e nënës”.

Dhe ‘mjeshtëria’ e Sigurimit nuk kishte fund. Për të neutralizuar çdo deklaratë të Panajotit të arratisur, Pandora vijon të figurojë komuniste, për të ruajtur versionin zyrtar se i shoqi “vdiq në krye të detyrës”. Fëmijëve të Kalos u jepet shkolla e lartë, paçka se natën.

Panajot Plaku ndihet gjysmë i burgosur në Jugosllavi. Ai flet kundër regjimit në të cilin më parë ishte hierark i lartë, në intervista të ndryshme, ndërkohë që i dërgoi Hrushovit një letër të gjatë ku rendit të gjitha stalinizmat e liderit shqiptar. Kërkon të shkojë në Bashkimin Sovjetik, por Tito nuk e lë të ikë. Gjatë kësaj kohe, nuk kishte rast më të mirë për Tiranën zyrtare, për ta përfshirë Panajot Plakun në grupin agjenturor dhe regjim-përmbysës të rradhës, e në këtë mënyrë ta pajisnin edhe atë me një dosje për t’u pasur zili: Ishte zbuluar banda e Teme Sejkos me kompani! Gazeta Bashkimi e numrave të majit 1961 është e mbushur me deklaratat në gjyq të “komplotistëve” që kishin synuar përmbysjen e diktaturës me ndihmën e të gjithëve: Rusë, grekë, jugosllavë, amerikanë e anglezë. Kolektivat punonjës dërgojnë letra falenderimi për partinë që zbuloi këtë grup të rrezikshëm: nga Uzina “Enver”, nga koperativa “Stalin” e Krutjes, nga ajo “Mao Ce Dun” e Divjakës, e deri nga koperativa e Konispolit, për të dhënë përshtypjen se çamët e dënojnë tradhëtinë e Teme Sejkos dhe se ai meriton plumbin ballit.

Po Panajot Plaku? Ai kishte qenë ndër organizatorët kryesorë të kryengritjes për të cilën paskëshin financuar mbi 20 organizata ndërkombëtare spiunazhi, dhe nëse në përfundim të farsës gjyqësore Aranit Çela kërkoi dënim me vdekje për Teme Sejkon, Tahir Demin. Avdul Resulin, Hajri Manen etj. Panajot Plaku me këto akuza që u dhanë në pretencën e prokurorit, do të mund “të varej prej gjuhe”. Sigurisht, asnjë krim, asnjë spiunazh nuk u faktua, përveç deklaratave të dëshmitarëve të rremë dhe rrëfimeve të nxjerra prej të pandehurve të shqepur në dru.

Në korrik 1966, Panajot Plaku vdes papritur në Beograd në moshën 47 vjeçare, nga zemra. Sërish “zemra” në fisin Plaku. Shumë interesante kjo copëz e artikullit të Zërit të Popullit, të datës 19 korrik 1966: “Do të vijë me siguri dita kur edhe gjithë armiqtë e popullit shqiptar që janë grumbulluar në Jugosllavi, të japin llogari për veprën e tyre tradhtare. Fati i tyre nuk do të jetë më i mirë nga ai i tradhtarit Panajot Plaku, i cili vdiq (ose u vra nga padronët e tij si limon i shtrydhur), si spiun, si provokator…”. Pse do ta vrisnin jugosllavët Plakun, tashmë profesor në universitetin e Beogradit? Cilin profesionist në “zmadhimet e zemrës” ngarkoi me këtë detyrë Sigurimi Shqiptar? Kjo ndoshta pak rëndësi ka sot. Ajo që vlen më tepër, është të theksojmë se çuditërisht pak kaq dekadash, mbi këto “grupime armiqësore” dhe “tradhëtarë”, si Panajot Plaku, ende rëndon damka e vjetër për të cilën shumë pak përpjekje janë bërë për ta hequr. Të gjithë shokët e shkollës dhe të luftës të Panajot Plakut si Rahman Parllaku, Skënder Malindi, Myfit Guxholli, pas viteve ‘90-të kanë folur me respekt për kapacitetin e tij, si më i shkolluari, më cilësori, kurajozi dhe njeri me karakter…

Sa për sagën e familjes Plaku, e ëma e Panajot Plakut, Kostandina, për fatin e saj vdiq në vitin 1970, duke mos mbetur gjallë për të parë fundin e “të fundmëve të familjes Plaku”. Dhe ishte rradha e shkencëtarit të gjeologjisë, kryeinxhinierit Koço Plaku, i cili kishte mbetur gjallë deri atëherë vetëm për hir të gjenisë së tij profesionale. E rradhisin në grupin e sabotatorëve të naftës; kishin filluar spastrimet e 1974-ës. Ndër krimet e tij më të rënda, seria e plotë e veprave të Dostojevskit, çka mjaftonte për ta pushkatuar. Lipe Nashi, që i shpëtoi pushkatimit, ka treguar më pas se “në gjyq, vetëm Koço Plaku nuk ka treguar falje, ndërsa ne të tjerët po”. Koço e kish të qartë: “Enver Hoxha më ka vrarë vëllezërit. Nuk do të kërkoj falje dhe këtë e di ai, siç di që do të më vrasë edhe mua”.

Hyn edhe një herë në lojë makiavelizmi i Sigurimit me tredhjen shpirtërore të njerëzve: Koço ka shkuar me të shumtët, por vëllai i gruas së tij mbetet anëtar partie. Nga ana tjetër, i biri i të helmuarit Kalo Plaku, Jorgo, sapo mori diplomën e inxhinierit, caktohet të punojë në veprën gjigande të Fierzës, ku shkëlqen. Në 9 dhjetor 1980, familja e tij njoftohet për rrëzimin e një mikrobuzi në lumin Drin, ku gjeti vdekjen dhe inxhinieri Jorgo Plaku, me diagnozën zyrtare “asfiksi nga mbytja”. Familjarët kërkuan hapjen e arkivolit ato dhjetë minuta që i lanë ta qanin viktimën në shtëpi. Dhe panë se pjesa e pasme e kokës së viktimës ishte e çarë. Me goditje.

Alqi Koçiko February 22, 2016 16:15
Komento

100 Komente

 1. Talenti February 22, 16:42

  Dokumenti me i sakte per TRADHETINE E PANAJOT PLAKUT eshte fakti qew ne Beograd,sot ekziston nje rruge qe mban emrin “PANAJOT PLAKU”!!!
  Ne se pranohet se serbet kane qene dhe jane ARMIQTE ME TE MEDHENJ TE SHQIPTAREVE,kjo duhet te jete edhe VULA E TRADHETISE se Panajot Plakut dhe qe nuk ka nevoje per komente!
  Sa i perket sharlatanit Albert Kotini,qe permendet ketu si “historian”,e keni gabim!
  Ai nuk eshte historian,por nje ish komisar ushtarak i PPSH-se,qe militoi si SERVIL i madh ne nje repart te vogel ne Rrogozhine,dikur vartesi im!
  Asnje dokument,fakt apo deshmi nuk jepet ne kete shkrim nga autori,qofte edhe te marra nga palo historiani Kotini,qe dikur mbushte faqet e “Shekull-it” me zhgarravina antikomuniste per t’u tehabilituar ne sistewmin e sotem politik!
  Ky eshte nje ata ish komunistet ,te kthyer ne antikomunist,qe jane bere me te RREZIKSHEM E TE POSHTER se vete antikomunistet!
  Sic duket DITA po luan karten e Rames,”AS E MAJTE E AS E DJATHTE”!!!
  Nje shkrim qe bojatis te PA VERTETEN dhe mbron TRADHETARET E VENDIT!
  Filloni te shkruani per HEROIZMAT E Koci Xoxes,Tuk Jakoves,Prek Calit,Muharrem Bajraktarit,Hamit Matjanit,Xhaferr Deves etj,qe ta ktrheni rroten e historise komplet!
  Vetem keshtu do te vulosni te gjitha ato qe ka bere Berisha keto 26 vjet kunder Shqiperise!
  Ne se do trembeni nga e verteta,mos e botoni komentin tim!

  Reply to this comment
  • DOSJA E PERGJAKUR TROPOJES February 22, 18:15

   I NDERUAR THANO

   KA DY MUNDESI:

   OSE E KE SHITUR “GJYSMEN E GAZETES” NDONJE ELEZI

   OSE PO BEN ARTIKUJ TE TILLE QE TE PERLESHEN KOMENTUESIT DHE JU RRISNI AUDIENCEN

   PAK ME INTERESON RAPORTI ENVERHOXHA-PANAJOT PLAKU..PRA MOS U MERRNI ME TE VDEKURIT

   TE MARREH PER BAZE PROPOGANDEN AMERIKANE TE ASAJ KOHE ESHTE IDIOTIZEM PASI ENVERI ME AMERIKEN ISHIN ARMIQ TE BETUAR…PRA KA KUNFLIKT INTERESI

   MERRUNI ME PERBINDESHINE TROPOJES DHE PERGJAKJEN E SAJ

   Ajo që ka ndodhur në Tropojë me gjakderdhjen brenda fiseve, me bazë politikën e “dy gishtave” të pas vitit 1992, nuk ka ndodhur në asnjë qytet e zonë të Shqipërisë në 70 vitet e fundit. Sot, 70 vjeçari Sali Berisha, i rënë nga pushteti, i dalë nga politika dhe i hedhur nga shqiptarët si një copë “pampers i qelbur” pleqsh ulokë, ka jo vetëm në memorie, por dhe në dosjet e krimit me emrin “Sali”, bilancin e gjakësor të shumë jetëve të humbura në Tropojë, me pikënisje egon e Sali Berishës për pushtet absolut e sundim mbi të gjithë. Vrasjet e ndodhura në këtë zonë, kanë nisur duke patur si shkas urrejtjen dhe ligësitë e Sali Berishës edhe ndaj popullit të vendlindjes së vet. Ndërsa në Tropojë janë vrarë 200 djem, familja që e ka paguar më shtrenjtë politikën përçarëse e gjakësore të inskenuar dhe realizuar prej Sali Berishës në këtë trevë është familja “Haklaj” e cila vazhdon t’i mbajë të hapura “llogaritë e gjakut” me familjen “Berisha”. Familja “Haklaj” objektiv i hakmarrjes, mbeten gjallë vetëm 2 burra Familja e Haklajve njihet jo vetëm në Tropojë, por në të gjithë veriun e Shqipërisë, si një nga familjet më të mëdha. Trazirat e vitit 1997, bënë që djemtë e kësaj familjeje, të bëheshin “bajraktarët” e gjithë Tropojës. Një nga djemtë e “Haklajve”, Fatmir Haklaj, në atë vit drejtonte policinë e Tropojës. Kjo periudhë është shoqëruar me vrasje të Fuqizimi i Haklajve në Tropojë, ka krijuar egoizëm në fiset e tjera në krahinë. Kjo nuk i pëlqeu “bajraktarit” të ri të Shqipërisë, ish-kreut të PD dhe presidentit Sali Berisha, po prej Tropoje. Për të rrëzuar këtë bajrak sundues në Tropojë,

   Sali Berisha hartoi dhe nisi zbatimin e skemës së përçarjes mes fiseve, duke vënë në objektiv fisin “Haklaj”, për të cilin thuhet se në 100 vitet e fundit, ka qenë fis më i dëgjuar e më dominues në kuvendet e burrave të Tropojës e Malësisë së Gjakovës. Kjo e “çmendte” Sali Berishën, i cili nga shërbëtor i përulur i ish “bajraktarit” Enver Hoxha e vartësve të tij, befas u bë “bajraktar” i Shqipërisë, duke zëvendësuar e imituar Enver Hoxhën. Ka mjaftuar “helmi” i hedhur prej Berishës, mes fiseve në Tropojë, duke akuzuar fisin “Haklaj”, për të nisur përçarja.

   Për këtë arsye, ata kanë nisur një luftë gjakatare me njëri- tjetrin, duke përdorur si shkas politikën tinzare “berishiane”, luftë e cila ka shkaktuar qindra viktima në Tropojë. Numri i djemve tropojanë, të vrarë vetëm në 16 vitet fundit, pas vitit 1997 është 200 persona.

   Vrasja e parë është bërë në dalje të urës së Milotit, ku viktima është një nga djemtë e fisit “Haklaj”, konkretisht Sokol Haklaj, ndihmësgjyqtar në rrethin e Skraparit. Pas kësaj vrasjeje, nisën vrasje të tjera të shumta në seri, që kanë lidhje me fisin “Haklaj” të Tropojës. Ndërkohë, vrasja më e bujshme e kryer prej tyre është ajo e deputetit të Partisë Demokratike, Azem Hajdari, më 12 shtator të vitit 1998. Seria e vrasjeve ndaj fisit Haklaj nuk u ndal pas çdo vrasjeje, “Haklajt” akuzonin si skenarist të gjakut të derdhur të djemve të tyre vetëm një person, që quhej Sali Berisha.

   Në datën 5 janar 1998, vritet në Qafën e Luzhës, në një atentat me armë zjarri automatike Shkëlqim Haklaj, një tjetër djalë i familjes “Haklaj”. Pas kësaj vrasjeje, nis vrasja e pa ndalur e djemve të tjerë të kësaj familjeje të madhe e të njohur, me kryefamiljar plakun Muharrem Haklaj. Në 4 gusht 1999, vriten në atentat, afërsi të fshatit Cërnicë, me mina të telekomanduara Halil Haklaj e Feriz Kërnaja dhe plagoset rëndë Fatmir Haklaj. Vetëm 3 muaj më pas, vritet edhe Fatmir Haklaj.

   Ai është vrarë më 4 nëntor të vitit 1999, në një pritë në fshatin Bujan, vetëm 50 metra larg shtëpisë së mikut të tij Jaho Salihi. Hakmarrja ndaj fisit “Haklaj”, nuk është ndalur me kaq. Në 3 dhjetor 2000, është kryer ekzekutimi me snajper, i djalit tjetër Ylli Haklaj. Vrasja e fundit e djemve të familjes “Haklaj” është kryer më 8 maj të vitit 2002, pranë spitalit të Bajram Currit, ku mbetën të vrarë Elez Haklaj dhe i djali i tij, Çelë Haklaj. Të vetmit meshkuj që kanë mbetur gjallë “kulla” e Haklajve janë plaku Muharrem Haklaj dhe djali madh, Hamdi Haklaj, të cilët mbetën gjallë, mbasi u arratisën jashtë Shqipërisë, ndërkohë që lanë pas kullën dhe varret e shkatërruar të djemve që përçarja dhe hakmarrja “berishiane”, u krijoi dhe u la në Tropojë

   . Nisja e vrasjeve, shfrytëzuar nga Berisha kundër fisit “Haklaj”. Vrasjet në seri të ndodhura në Tropoja e kanë zanafillën në gusht të vitit 1993. Më 7 gusht të vitit 1993, në një pelegrinazh në vendin e quajtur “Varri i Shkëlzenit”, në malin me të njëjtin emër, Hamdi Haklaj ka vrarë vëllezërit Guxim e Besim Demaj nga Shipshani i këtij rrethi. Vrasja kishte ndodhur pas një grindjeje të Shkëlqim Haklajt i vrarë më vonë dhe mes viktimës Besim Dema.

   Dy viktimat, Guxim Dema e Besim Dema, motra e tyre dhe 3 djemtë e xhaxhallarëve kanë qenë duke ngrëne drekë, pas përfundimit të pelegrinazhit kur ka ndodhur grindja. Sipas dëshmitarëve, Shkëlqim Haklaj ishte afruar tek pjesëtarët e familjes “Dema” dhe i kishte shqetësuar ata. Besim Dema, ka ndërhyrë dhe zëniet me fjalë janë pasuar me përleshje fizike me Shkëlqim Haklajn. Në këtë moment, ka ndërhyrë Hamdi Haklaj duke qëlluar me pistoletë Besim Demaj dhe vëllanë e tij, Guxim Demaj. Të dy gjetën vdekjen.

   Autori i kësaj vrasjeje, Hamdi Haklaj është larguar nga vendi i ngjarjes, duke qëndruar i fshehur në male. Për kapjen e tij u angazhuan 130 forca speciale dhe 4 helikopterë të policisë shqiptare, të cilët kanë shkëmbyer zjarr me autorin e vrasjes Hamdi Haklaj, por pa arritur ta kapin. Ky ka qenë aksioni i parë dhe i fundit në Shqipëri, për arrestimin e Hamdi Haklajt, i cili bashkë me vëllezërit kishte filluar serialin e vrasjeve në emër të familjes së tij.

   Pas kësaj vrasjeje ai ka qëndruar për vite të tëra në arrati duke realizuar edhe vrasje të tjera. Në vitin 2004 Hamdi Haklaj akuzohet se ka vrarë Ramë Hoxhën e krahinës së Gashit dhe mbesën e tij 18- vjeçare. Këtë vrasje mes dy fiseve e ka shfrytëzuar Sali Berisha me makinacione e duke përdorur “hafijet” e tij në Tropojë e Tiranë, për të nxitur hakmarrjen kundër fisit “Haklaj” dhe ia doli me sukses. Ka deklaruar Fatmir Haklaj: Do vras 50 njerëz, për të marrë hakun e vëllait Fatmir Haklaj, ish- shefi i komisariatit të policisë së Tropojës e kishte paralajmëruar prej kohësh këtë serial vrasjesh në qytetin e tij.

   Më 9 janar të vitit 1998, ai dha dorëheqjen nga posti i shefit të komisariatit të Tropojës, të cilin e kishte zënë pas rënies së pushtetit, të armikut të tij Sali Berisha. Pak kohë më pas ai ka dhënë një intervistë për një gazetare franceze, ku ka paralajmëruar vrasjet. Fatmir Haklaj, ka dhënë dorëheqje nga strukturat e policisë së shtetit, menjëherë pasi i është vrarë vëllai Shkëlqim Haklaj.

   Arsyeja e dorëheqjes është marrja e hakut për vëllanë, në bazë të kanunit. “Më 5 janar 1998, është shprehur ai, më është vrarë vëllai, Shkëlqim Haklaj dhe kunatin, Artur Demiri, në një pritë, në Qafën e Luzhës dhe do të marrë hak për vëllanë e kunatin. Por nuk do të marr hak menjëherë, veç në momentin që do kem mundësi, do të marr hak me të paktën 50 vetë të vrarë menjëherë”.

   Hakmarrja dhe betimi i motrës së Haklajve Motra e Haklajve, ose siç është quajtur tashmë “Shota” Zylfie Haklaj, në vitin 2002, ka vrarë me armë zjarri kallashnikov në një kafe në hotel “Shkëlzeni” në qytetin “Bajram Curri” Rasim Lumneshin e Ilir Gosturanin. Kjo vrasje e cila bëri bujë të madhe në të gjithë Malësinë e Gjakovës, u motivua si hakmarrje e motrës për vëllezërit e vrarë. “Shota” Zylfie Haklaj është betuar për të realizuar vrasje të tjera, në shenjë hakmarrjeje ndaj vëllezërve të vrarë. Seria e vrasjeve në Tropojë, ende nuk është ndalur, ku si pasojë e përplasjeve në mes të fiseve Hoxha, Demaj e Haklaj, kanë mbetur të vrarë tre djem të Muharrem Haklajt, pikërisht Halili, Fatmiri dhe Shkëlqimi, si dhe nipi i tyre Ylli Haklaj. Nga Hoxhajt, janë vrarë Shaqir Hoxha e Ramë Hoxha. Ndërsa nga fisi “Demaj”, janë vrarë Guxim Dema e Besim Dema. “Kalendari” i vrasjeve në Tropojë

   Data 16 qershor 1997 Vritet në dalje të urës së Milotit, Sokol Haklaj, ndihmësgjyqtar në rrethin e Skraparit, autorët e këtij krimi janë të pazbuluar

   Data 5 janar 1998 Vritet në Qafën e Luzhës, në një atentat me armë zjarri automatike Shkëlqim Haklaj dhe Artur Demiri, kunati i Fatmir Haklajt

   Data 5 janar 1998 Vriten në afërsi të fshatit Cërnicë Avdyl Matoshi, Gjon Kolbuçaj dhe Naim Dizdari. Autorët e këtij krimi janë të panjohur

   Data 9 janar 1998 Vritet brenda qelive të komisariatit të Bajram Currit oficeri i policisë së kufirit, Shaqir Hoxha. Askush s’është dënuar për këtë ngjarje

   Data 13 janar 1998 Persona të armatosur grabisin 480 milionë lekë në bankën e Tropojës dhe marrin peng policin e shërbimit, autorët të panjohur

   Data 12 shtator 1998 Vritet në Tiranë deputeti i PD-së Azem Hajdari dhe Besim Çera. Vrasësit direkt të tyre kanë qenë Fatmir Haklaj dhe Jaho Salihi

   Data 29 tetor 1998 Grabitet serish banka e kursimeve të Bajram Currit, grabitësit që dyshohen të kenë qenë me uniforma policie morën 620 milionë lekë

   Data 4 gusht 1999 Vriten në afërsi të fshatit Cernicë, me mina të telekomanduara Halil Haklaj e Feriz Kërnaja, plagosen rëndë Fatmir Haklaj e Fatmir Daka

   Data 4 gusht 1999 Vriten në qendër të qytetit të Bajram Currit, Bislim Hyka dhe Isuf Bashkurti, autorët e këtij krimi nuk janë zbuluar ende nga shteti

   Data 13 tetor 1999 Vritet koloneli Jonuz Hyka së bashku me dajën e tij Musli Gjoçaj në lagjen Partizani të Bajram Currit. Vrasësit janë të pazbuluar

   Data 4 nëntor 1999 Vritet në një pritë në fshatin Bujan, 50 metra larg banesës së Jaho Salihit, Fatmir Haklaj dhe Sami Kërnaja, plagoset Jaho Salihi

   Data 13 shtator 2000 Sulmohen me armë snajper nga një komando, në fshatin Kërnajë, Haklajt. Autorët tentojnë të vrasin Hamdi Haklaj dhe Ylli Haklaj, por dështojnë

   Data 3 dhjetor 2000 Vritet më armë snajper nga një komando me njerëz të armatosur, vetëm Ylli Haklaj dhe plagoset Bilbil Selivrada. Vrasësit mbetën të panjohur

   Data 28 mars 2001 Sulmohen me armë zjarri nga një komando me njerëz të armatosur Haklajt. Shkëmbehet zjarr për më shumë se 30 minuta, s’kishte viktima

   Data 31 tetor 2001 Hidhet në erë pallati ku banonte deputeti Azgan Haklaj, vritet Shote Haklaj dhe plagosen tre persona të tjerë, autorët mbetën të pazbuluar

   Data 2 prill 2002 Vriten në lokalin “Ervin” në qytetin e Bajram Currit, Rasim Lumneshi dhe Ilir Gosturani. Vrasësja këtë herë është Zylfie Haklaj, vajza e familjes

   Data 8 maj 2002 Vriten pas një atentati pranë spitalit të qytetit Elez Haklaj, 70 vjeç dhe djali i tij Çelë Haklaj, 43 vjeç. Autorët largohen dhe djegin makinën.

   Reply to this comment
  • pune janullash gjelle qensh February 22, 18:40

   Ju kelyshet gjaksore te kriminelit enver – Dulla, i panginjuri per pushtet dhe gjak, jeni vertet te pandreqshem. Si ti more “Talenti” per kelysh qelbesi, edhe ky trapi tjeter qe kerkon qenin e ngordhur te “Germo Tare-s” apo edhe ca te tjere, mesa duket akoma jeni nen efektin e “gjakut te rene ne koke” qe prej asaj kohe. Ju shani sali – qenin dhe kerkoni enver – hienen, o pika qe nuk ju bie juve me gjithe sali dhe enver bashke !!!!!!!!!

   Reply to this comment
   • Talenti February 22, 20:10

    O Sorre e Zeze,o shahist i rrjedhur,o intelektu-HALE,o nastradin i vrerosur e plot zgjebanjake te tjere qe shkruan ti!
    Ne e shajme Sali Serbin dhe Panajot UDB-ashin se kane qene dhe jane ARMNIQ te Shqiperise ashtu sic je edhe ti more LAMASH fashist!
    Enver Hoxhen e kerkon sot nje popull i tere,sepse kane 26 vjet qe po jetojne si ne MESJETE dhe Shqiperia eshte kthyer 100 vjet prapa!
    Pse cfare te kerkojme ne sipas teje???
    As Hitleri dhe Mussolini nuk i kane bere me shume deme popullit shqiptar se Sali Berisha!
    Ate e akuzojme edhe per faktin qe ai ka rehabilituar te gjithe ARMIQTE E Shqiperise,sic po ben edhe ti,o KERME me tradhetarin P.Plaku!!

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN February 23, 00:18

     shof qe po lodhesh duke lehur ,me lloj lloj pseudonimi
     jam kurioze te di e ke semundje qe nga koha e 80 lekshit kur spiunoje vellain apo nuk e di atesine dhe te ka ngelur keshtu si brenge ?!
     ju populli i tere dhe i mbaruar qe doni enferrin ,ngrihuni dhe silleni , beni njesitin guerril dhe Nexhon gjalle e keni , ah ,mos harroni , dhe veglat e rrojes ….
     cfare do shash ti i share e i dhjere , ti do diskutosh Deren e Panajot Plakut ?? ti mor pleh e bir plehu ??
     28 antifashiste , mbi gjithe ate qe keni ber ,hap dhe halen dhe flet akoma ti vemje ??
     mos ke qene vete ai i ilacit te zemres ti qe nuk po te mbyllet wc qe quan goje ??
     merr fryme pleh e bir plehu ,se nuk te vret kush
     rri aty mi gjirizi ,dhe leh sa te duash , se nuk jemi si ti
     kjo kohe eshte dhe per ty ,dhe per Nexhon
     flisni e ndyni dynjane ,PERBINDESHA !!!!

     Reply to this comment
    • Tungjatjeta December 23, 04:22

     Ti je koqe

     Reply to this comment
   • azgan February 24, 22:18

    O Bet Kotini!
    Po te kam patur komisar dhe sekretar Partie ne Regjimentin KT te Rrogozhines,o mavri me boje!
    Po ti te beje gropen per partine dhe Enverin,o lanet i zi!
    Mire qe qenke bere historian,por nuk e kuptoj pse je vene kundra partise tende,por tani je bere njesh me ballistet,zogistet dhe te gjithe armiqte e Shqiperise!
    Si te mban vendi ty,more zgjebanjos,qe te vjellesh te gjitha ato qe ke thene ndryshe atehere kur ishe komunist i devotshem?
    Po ke qene ppedagog ne Shkollen e Bashkuar,o legen,por pasi te hoqen nga Tirana e tre cuan ne Rrogozhine,te paska mbetur hatri aq sa te hedhesh poshte edhe veten tende!
    Paske qene TRADHETAR,o Bert Kotini dhe nuk te paskemi njohur!
    Te dhjefsha mu ne dipllome,o Bert Kotini,kalemxhiu i bashkepuntoreve me pushtuesit!

    Reply to this comment
  • ML February 22, 19:30

   talenti, je nje trap qe nuk e ke shokun.jo vetem aq po je shume i lig. Ti e do tamam ashtu sic ja kane bere Panajot Plakut, jo vetem aq po te te shkerdhejne gruan apo dhe gocat po pate, apo motrat po nuk qe i martuar. te ti shkerdhejne ne nje dhome ku te jesh dhe ti o perbindesh.

   Reply to this comment
   • SYPESHKAQENI February 22, 20:18

    PER KOMENTUESIN ML

    ENVER HOXHA I PERZURI ME SHQELMA NGA DERA SERBET NE 1948…..POR I PRURI RAJERSONOVICI & BIBEROVICI NE 1992 NGA OXHAKU…DHE PO TA SHKRDHEJNE NENEN DHE SOT

    SI E PRUNE SERBET DHE LOBI SERB I AMERIKES SERBERISHEN NE PUSHTET
    Ish-badiguardi i Saleh Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia ka deklaruar fakte uluritëse nga analiza e te cilave duket hapur,qartë dhe saktë se ai kurrë nuk ka qene kryetar real i PD,president apo kryminister por vetem nje kobure ne duart e lobit te fuqishem serbo-amerikan te viteve 89-92 e në vazhdim qe me teorine antishqiptare te dekomunistifikimit te 1991 dhe tani te dekriminalizimin e vitit 2015 e prune ne pushtet artificjalisht dje dhe po e mbrojne sot hapur fare me Donaldin e Amerikes dhe Helmutin e Gjermanise.
    Cfare faktesh tronditese jep Izet Haxhia ?!
    ****
    Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë …Pra Berisha eshte nje hibrid i sherbimeve sekrete serbe -amerikane
    ****

    Kjo vizite u ndihmua dhe nga Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava….pra zyrtare te larte amerikane me interesa personale ne Serbi “ndihmojne” Sal halene…
    ****

    Në mitingun e Crans Montanes,ne kthim Berisha takohet privatisht & familjarisht me ministrin ejashtem jugo-serbo Ivanovic i cili kishte marre pjese aktive ne fitoren artificjale te 22 marsit 1992….A nuk duket qarte nje treshe Rajerson-Elezbiberaj-Ivanovic qe prune Berishen ne pushtet si Zogun ne 1924 por jo me ruset e bardhe nga beogradi….por me lobin serbo amerikan ne shtepine e bardhe
    ****

    Drejtuesit e ardhshëm te PD që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, ish rezident i sigurimit të shtetit i konvertuar per shërbimin sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret serbo- maqedonas”,
    Pra vetem keto fakte pambarimisht tronditese qe e nxjerrin mender me thane Berishoviqin nje kobure antishqiptare ne duart e lobit serbo-amerikan qe kane bere,po bejne nje “dirty job” gjoja per te luftuar komunizmin e vdekur..qe ne fakt u kthye ne nje shkaterrim total te Shqiperise per te bere te mundur serbizimin,greqizimin dhe islamizimin gje qe tashme eshte realizuar..aq me shume kur procesi i shplarjes se truve te shqiptareve pothuajse ka perfunduar…

    Reply to this comment
   • Talenti February 22, 20:20

    O Sorre e Zeze,o shahist i rrjedhur,o intelektu-HALE,o nastradin i vrerosur e plot zgjebanjake te tjere qe shkruan ti!
    Ne e shajme Sali Serbin dhe Panajot UDB-ashin se kane qene dhe jane ARMNIQ te Shqiperise ashtu sic je edhe ti more LAMASH fashist!
    Enver Hoxhen e kerkon sot nje popull i tere,sepse kane 26 vjet qe po jetojne si ne MESJETE dhe Shqiperia eshte kthyer 100 vjet prapa!
    Pse cfare te kerkojme ne sipas teje???
    As Hitleri dhe Mussolini nuk i kane bere me shume deme popullit shqiptar se Sali Berisha!
    Ate e akuzojme edhe per faktin qe ai ka rehabilituar te gjithe ARMIQTE E Shqiperise,sic po ben edhe ti,o KERME me tradhetarin P.Plaku!!

    Reply to this comment
   • Talenti February 22, 20:44

    @ML!
    Cfare pret nga une te them per QENIN P.Plaku,per deri sa ai u be shkaktar qe xhaxhai im te burgosej dhe te vdiste ne burg???
    Ti e mbron ate kriminel dhe tradhetar,por nuk i heq dot krimet nga supet e tij!
    Sa per sharjet e tua prej KANIBALI nuk ke faj se KELYSH BUSHTRE je qe ka qene bango prove e te gjithe brigadierve apo operativeve te sigurimit sa ishit ne internim!
    Edhe ti,o kerme nuk e di se cili eshte yt ate, se je DOBIC ferrash!
    Mbase mund te jesh edhe kushuriri im se xhaxhai im operativ ka qene dikur!

    Reply to this comment
   • dfg February 22, 21:05

    @ML!
    A e njeh babain tend,o i mjere???
    Nuk eshte ai qe ke ne shtepi,por dikush qe argaliste te t’eme mullareve te internimit!

    Reply to this comment
  • Fusha February 22, 20:09

   Duke qene komunist i hershem dhe nje fis me dhjetra partizane komuniste, nese Panajot Plaku ishte spiun i jugosllaveve, pse te vriteshin familjaret e tij?!

   Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi February 22, 21:52

   Talenti ? Jeni i sakte ne te gjitha ato qe thoni perfshi dhe pseudohistorianin e Fahri Balliut Albert Kotini i cili ska lene monument pa ngritur per kolaboracionistet dhe tradhetaret ? Komisari eshte bere antikomisar tani …?????? Nderime Talenti !

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN February 23, 00:26

    o shoku kapter Zaimi
    po sa njiheni mes llojit juve ,po per cfare e nderon ate ti ?? i ke njohur mamin kur benit sherbim dhe ruanit grate e shokeve se armiq nuk kishim ?!
    o kapter Zaimi , jane dok arkive , ca lidhje ka kush i sjell ne gazete , apo ne emer te popullit pushkatim per Stefanin , Kocikon ,Kotinin , e di une sa shume jane shtuar armiqte e partise ??
    lexove ndonje rresht nga artikulli ti , lexon cfare shkruajne per historine e kkkkkkomunisteve
    apo lexon vetem ndonje mi qe del nga gjirizi i sojit tend te shpifur prej kapteri b…grisur
    Plehra paranoijake qe na ngelet ne dere ,sikur te mos mjaftonte qe na late 150 vjet pas ,duhet tu durojme dhe tani te konsumoni oksigjenin kot
    koperativiste morracak qe per nje pale kepuce u bete te gjithe zborist ,nedertale !!!

    Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi February 22, 21:54

   @@@@…[email protected]@@@ VR !!! Talenti ? Jeni i sakte ne te gjitha ato qe thoni perfshi dhe pseudohistorianin e Fahri Balliut Albert Kotini i cili ska lene monument pa ngritur per kolaboracionistet dhe tradhetaret ? Komisari eshte bere antikomisar tani …?????? Nderime Talenti !

   Reply to this comment
  • qmp February 24, 21:35

   Nje here sigurims
   gjithe jeten sigurims!
   Plehre

   Reply to this comment
  • talenti in my ass February 24, 21:39

   o koqe
   po nuk e merr me 80 lekshin
   apo do te pastrosh ndergjegjen?

   Reply to this comment
 2. GERMO TARE..GERMO... February 22, 16:55

  GAZETA DITA ..PO NA BEFASONI QOFTE ME A STEFANIN..EDHE ME KETE ALQI KACIKON ?

  NUK ESHTE AS MOMENTI..POR DHE AS MENYRA SE SI INTERPRETOHET NJE TRADHETI KLASIKE

  ENVERIT VETEM KOCKAT KA NGELUR PA JA BERE SUPE DHE TJU FTOJME JU KANIBALEVE PER GOSTI..

  SOT SHTROHET PROBLEMI CFARE DO BEHET ME KANIBALIN BERISHE ?

  KAM ZGJEDHUR VETEM NJE NGA KRIMET E BERISHAJVE POR DHE TE DISA DEPUTETEVE ITALIANE QE THANE

  HIDHINI SHQIPTARET NE DET..

  ZOTI KACIKO

  A E DINI SE “SHENJTORI” JUAJ BERISHE DHA URDHER PER HEDHJE NAPALMI NE VLORE NE 1997 DHE SOT TALL BYTHEN ME JU..

  PSE NUK E CONI NE GJYQIN E HAGES…POR TALLNI LESHT ME KETO TE SHEKULLIT KALUAR..

  Në 28 mars të vitit 1997, anija “Kateri i Radës”me 115 persona në bord, në përpjekje për të udhëtuar drejt brigjeve të Italisë, u përplas me anijen ushtarake italiane “Sibilla”. Për pasojë humbën jetën 81 persona mes të cilëve mjaft gra dhe fëmijë, ndërkohë që mbijetuan 34 të tjerë. Prej tyre, 57 trupa u gjetën, ndërkohë që 24 të tjerë rezultojnë të zhdukur.
  Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,
  Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
  Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
  Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
  Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
  Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
  Roland Fezaj, 14 vjeç,
  Oltion Fejzaj 13 vjeç,
  Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
  Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
  Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
  Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
  Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
  Gerard Xhavara, 4 vjeç,
  Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
  Qemal Roshi, 38 vjeç,
  Roland Roshi, 2 vjeç,
  Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
  Donika Idrizi, 40 vjeçe,
  Elona Idrizi, 14 vjeçe,
  Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
  Romeo Andrea, 28 vjeç,
  Silvana Andrea, 18 vjeçe,
  Kristina Andrea, 2 vjeçe,
  Bardhyl Lame, 37 vjeç,
  Tushe Lame 38 vjeçe,
  Artuela Lame, 35 vjeçe,
  Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
  Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
  Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
  Anife Begotare, 41 vjeçe,
  Rezart Begotare, 12 vjeç,
  Erald Begotare, 13 vjeç,
  Zeman Avdia, 37 vjeç,
  Nertila Avdia, 11 vjeçe,
  Olsi Avdia, 6 vjeç,
  Irma Greko, 21 vjeçe,
  Kristi Greko, 3 muajsh,
  Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
  Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
  Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
  Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
  Besmir Birçe, 9 vjeç,
  Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
  Robert Bajrami, 19 vjeç,
  Miklovan Troqe, 17 vjeç,
  Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
  Lindita Demiri, 12 vjeçe,
  Lindita Demiri 12 vjece,
  Bektash Tahiri, 47 vjec,
  Andi Aliaj 17 vjec,
  Teferi Saliu 48 vjec,
  Lirim Bulla 17 vjec,
  Zini Muça 27 vjec,
  Ermal Xxhaka18 vjec,
  Fatmir Geraj 28 vjec,
  Kastriot Sharraj, 36 vjec,
  përparim Mamanaj, 13 vjec,
  Zylyma Sulejmani 22 vjece,
  Krenar Sulejmani 27 vjec,
  Alban Sulejmani 4 vjec,
  Mirand Kaçuku, 28 vjec,
  Kizeta Sulo 21 vjece,
  Klodian Sulo 2 vjec,
  Fiqiei Sulaj 30 vjec,
  Ervin Sula 15 vjec,
  Latif Berberi 53 vjec,
  Maze Seferaj 31 vjec,
  Brunilda Seferaj 25 vjece,
  David Seferaj një muajsh,
  Vjollca Kaçupi 22 vjece,
  Albana Botrova 22 vjeçe,
  Merita Ferko 32 vjece,
  Bledar Ferko 10 vjec,
  Fredi Ferko 8 vjec,
  Viktori Kaçupaj 25 vjece,
  Robert Llanaj 30 vjeç,
  Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
  , Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
  Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
  Ilir Kicja 34 vjec,
  Maringlen Bardha 16 vjec,
  Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.
  as Adolf Hitleri nuk beri kete krim kunder njerzimit ne kete fare feje por kete e beri Italia nje vendi i Natos dhe Bashkimit Europjan.
  Ishte koha qe perbindeshi Berishe urdheronte avjonet te bombardonin Jugun,te sulmonin Jugun me mercenaret e Veriut.dhe te hidhej lende kimike kunder populates civile.pa permedur gerdecin,3000 te vraret ne 1997 ,genocidin ndaj haklajve etj etj…eleminimi i kundershtareve …

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA February 22, 18:05

   DEGJO OR MIZERABEL

   qe nuk zure akoma vesh, duke nderruar nick-et i bie gjithnje te njejtit kavall !
   Une kam biseduar me njerin nga te mbijetuarit, dy dite pas ketij krimi, ne ambasaden ne Rome. Ja disa nga fjalet e tij: “..na erdhi papritur nje anije gjigante duke u ndeshur ne krah me Kater i Rades II, dhe pasi beri nje xhiro u rikthye kesaj radhe me kiçin dhe e çau anijen tone ne mes…”

   E kuptove ore idiot, dhe nje tjeter gje: mos ngaterro seksin e ketyre martireve dhe as moshen, sepse do vije ajo dite kur nuk do kesh kohe as per te kerkuar te falur ! Vare mire ne vesh….

   Driten jeshile gangstereve te MARINA MILITARE ITALIANA, ja dha krimineli Sali Shiqere Pusht Berisha. Organizimin e perdorimit si kavje te te ndjereve vlonjate te denuar me vdekjen me makabre qe eshte degjuar ne histori, e organizoi Arben Malaj me shoqerine turistike qe kishte ne bashkepronesi me Zan Çaushin. Ja lista e plote e te ndjereve vlonjate:

   1 ALIAJ ANDI M – 17 – 1980 – 28 3 1997
   2 ANDREA ROMEO DHIMITER M – 29 – 10 4 1968 – 28 3 1997
   3 ANDREA KRISTIAN ROMEO M – 2 – 9 3 1995 – 28 3 1997
   4 ANDREA (LATIFI) SILVANA F – 19 – 23 4 1978 – 28 3 1997
   5 AVDIA ZEMAN M – 35 – 14 3 1962 – 28 3 1997
   6 AVDIA NERTILA F – 12 – 11 8 1985 – 28 3 1997
   7 AVDIA OLSI M – 6 – 20 1 1991 – 28 3 1997
   8 BAJRAMI ROBERT M – 20 – 20 8 1977 – 28 3 1997
   9 BARDHA MARINGLEN M – 16 – 1981 – 28 3 1997
   10 BEGOTARE ERALD M – 13 – 9 5 1984 – 28 3 1997
   11 BEGOTARE VJOLLCA F – 41 – 19 1 1956 – 28 3 1997
   12 BEGOTARE REZART M – 12 – 14 10 1985 – 28 3 1997
   13 BEGOTARE ANIFE F – 41 – 1956 – 28 3 1997
   14 BERBERI LATIF M – 53 – 1944 – 28 3 1997
   15 BESTROVA DRITERO M – 10 – 15 8 1987 – 28 3 1997
   16 BESTROVA KONSTANDIN M – 2 – 25 6 1995 – 28 3 1997
   17 BESTROVA KASIANI F – 30 – 11 10 1967 – 28 3 1997
   18 BESTROVA VIKTORE F – 9 – 1988 – 28 3 1997
   19 BIRÇE (BALA) HANEME F – 42 – 2 11 1955 – 28 3 1997
   20 BIRÇE BESMIR M – 9 – 6 2 1988 – 28 3 1997
   21 BOTROVA ALBANA F – 22 – 1975 – 28 3 1997
   22 BULLA LIRIM M – 18 – 17 5 1979 – 28 3 1997
   23 ÇALA KASTRIOT M – 37 – 22 10 1960 – 28 3 1997
   24 DELIAJ BURBUQE F – 46 – 5 9 1951 – 28 3 1997
   25 DELIAJ BARDHOSH M – 46 – 9 2 1951 – 28 3 1997
   26 DEMIRI LINDITA F – 12 – 12 4 1985 – 28 3 1997
   27 FEJZAJ FATOS M – 40 – 6 5 1957 – 28 3 1997
   28 FEJZAJ BLERINA F – 8 – 9 2 1989 – 28 3 1997
   29 FEJZAJ ZEQINE F – 62 – 21 8 1935 – 28 3 1997
   30 FEJZAJ OLTJON M – 13 – 13 3 1984 – 28 3 1997
   31 FEJZAJ MIHAL M – 70 – 3 5 1927 – 28 3 1997
   32 FEJZAJ RONALD M – 15 – 19 6 1982 – 28 3 1997
   33 FEJZAJ ZONJA F – 36 – 1961 – 28 3 1997
   34 FERKO FREDI M – 8 – 1989 – 28 3 1997
   35 FERKO MERITA F – 32 – 1965 – 28 3 1997
   36 FERKO BLEDAR M – 10 – 1987 – 28 3 1997
   37 GERAJ FATMIR M – 29 – 15 6 1968 – 28 3 1997
   38 GREKO (MAZE) IRMA F – 21 – 9 3 1976 – 28 3 1997
   39 GREKO KRISTINA F – 1 – 27 12 1996 – 28 3 1997
   40 HASANBASHAJ KLORIDA F – 24 – 1973 – 28 3 1997
   41 HASANBASHAJ XHULJANA F – 3 – 1994 – 28 3 1997
   42 HASANBASHAJ KASTRIOT M – 27 – 1970 – 28 3 1997
   43 IDRIZI (BANI) DONIKA F – 41 – 22 7 1956 – 28 3 1997
   44 IDRIZI SEMIRANDA F – 11 – 23 3 1986 – 28 3 1997
   45 IDRIZI ELONA F – 15 – 3 11 1982 – 28 3 1997
   46 KAÇUKU MIRANDA F – 28 – 1969 – 28 3 1997
   47 KAÇUPAJ VIKTORI F – 25 – 1972 – 28 3 1997
   48 KAÇUPI VJOLLCA F – 22 – 1975 – 28 3 1997
   49 KAJA LAVDOSH M – 22 – 1975 – 28 3 1997
   50 KICJA ILIR M – 34 – 1963 – 28 3 1997
   51 LAME ARTUELA F – 6 – 25 6 1991 – 28 3 1997
   52 LAME (BARA) TUSHE F – 35 – 5 1 1962 – 28 3 1997
   53 LAME BARDHYL M – 37 – 27 2 1960 – 28 3 1997
   54 LIAJ ALDI AGIM M – 17 – 24 3 1980 – 28 3 1997
   55 LLANAJ ROBERT M – 30 – 1967 – 28 3 1997
   56 MAMANAJ PERPARIM M – 13 – 3 1 1984 – 28 3 1997
   57 MEMINAJ PUSHIME F – 61 – 25 7 1936 – 28 3 1997
   58 MERKURI ANASTAS M – 30 – 1967 – 28 3 1997
   59 MUÇAJ ZINI M – 28 – 26 7 1969 – 28 3 1997
   60 ROSHI (MEMINAJ) MAJLINDA F – 32 – 30 4 1965 – 28 3 1997
   61 ROSHI ROLAND M – 2 – 15 10 1995 – 28 3 1997
   62 ROSHI QEMAL M – 38 – 13 1 1959 – 28 3 1997
   63 SALIU TEFERI F – 49 – 29 6 1948 – 28 3 1997
   64 SEFERAJ BRUNILDA F – 25 – 1972 – 28 3 1997
   65 SEFERAJ DAVID M – 0 – 1 2 1997 – 28 3 1997
   66 SEFERAJ MAZE M – 31 – 1966 – 28 3 1997
   67 SEJDIA FATBARDHA F – 26 – 1971 – 28 3 1997
   68 SEJDIAJ MELPO F – 46 – 1951 – 28 3 1997
   69 SHARRAJ KASTRIOT M – 36 – 1961 – 28 3 1997
   70 SULA ERVIN M – 15 – 1982 – 28 3 1997
   71 SULAJ FIQIRI M – 30 – 1967 – 28 3 1997
   72 SULEJMANI ZYLYMA F – 22 – 1975 – 28 3 1997
   73 SULEJMANI KRENAR M – 27 – 1970 – 28 3 1997
   74 SULEJMANI ALBAN M – 4 – 1993 – 28 3 1997
   75 SULO KIZETA F – 21 – 1976 – 28 3 1997
   76 SULO KLODIAN M – 2 – 1995 – 28 3 1997
   77 TAHIRI BEKTASH M – 48 – 6 10 1949 – 28 3 1997
   78 TROQE MIKLOVAN M – 18 – 12 5 1979 – 28 3 1997
   79 XHAKA ERMAL M – 12 – 28 1 1985 – 28 3 1997
   80 XHAVARA MAJLINDA F – 5 – 31 5 1992 – 28 3 1997
   81 XHAVARA KAMELA F – 10 – 9 12 1987 – 28 3 1997
   82 XHAVARA FIRDESA F – 1 – 20 9 1996 – 28 3 1997
   83 XHAVARA (SHERIFI) DESANTILA F – 25 – 8 8 1972 – 28 3 1997
   84 XHAVARA GERARD M – 5 – 31 5 1992 – 28 3 1997
   85 XHAVARA (MAILIQI) MIMOZA F – 33 – 14 12 1964 – 28 3 1997

   Reply to this comment
 3. Muco February 22, 16:59

  Duke perdor fjalen me te lemuar te mundshme, qenke nje kokrra e hajvanit o talent, qofsh plak apo meso burre apo i ri. Sesa i mbufatur trush qe je, duket kur ve ne nje peshore Tuk Jakoven e Xhafer Deven o i mbaruar. Po pse mor tuhaf, pse interesat e jugosllaveve e deshen qe t’i vene nje rruge emrin e Panajot Plakut, domethene qe ai ishte i shitur? Apo e detyruan te arratisej se po i vinte rradha? Ti mor hajvan, do jesh nga ata qe kur ua vrisnin gjithcka rreth e rrotull, thoje me vete: Edhe po me vrau, partia ime do me vrase. Kushedi c’gabim kam bere se nuk me vret kot ajo! O pika tyja dhe atyre me mendt e tua!

  Reply to this comment
  • Talenti February 22, 17:16

   O Muco ziu!
   Nuk te ve faj,se ty te duhet te mbrosh RRACEN TENDE TRADHETARE,por as vete nuk e di se si!
   Ne se nuk je dakort me mua,nuk kishte nevoje tre perdorje sharjet rrugacerore,por FAKTET,DESHMITE dhe DOKUMENTET!
   Verteto tre kunderten e atyre qe them une dhge tre debatojme!
   Por ti nuk ke asnje fakt e llogjike!
   PERGJIGJU KELYSH BUSHTRE:
   1-A ka qene dhe eshte ish Jugosllavia(sot Serbia) ARMIKU YNE ME I* MADH?
   2-A ka sot ne Beograd nje rruge me emrin e PANAJOT PLAKUT DHE NJE TJETER ME EMRIN E Xhaferr Deves?
   Per te tjerat ti HA MUT KOT,o KERME UDB-ashe!!!

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN February 22, 18:05

    kelysh i envorrit
    pyetjet beja Nexhmijes , se te spjegon mire sa bukur e kalonte kohen me Dushanin ,ec dhe ne arkive se jane letrat atje qe i shkarrashkruanin njeri tjetrit ,shiko se mos gjen dhe letrat e sateme
    juve u mbarsi Miladini , kur vendosen ta hiqnin sysh ate homon bolshevik ,u ktheu kurrizin dhe hengri te vetet nje e nga nje ,sepse bishat pijne vetem gjak dhe kudo shikojne armiq ,pervec tellalleve dhe budalleve si ty .
    Historia do rishkruhet ,po rishkruhet ,te pelqen apo jo ty ,apo sojit tend te felliqur enferrohoxhist .
    ngrije bustin te shtepia dhe vajtoje aty baben tend , se sot nuk ke cfare ben tjeter …gdhende mire 20 shkurtin ,ai eshte fundi qe u rezervon historia diktatoreve !

    Reply to this comment
    • agjentura 3 February 23, 01:28

     Sherbimi informativ shteteror meret apo nuk meret me keta agjentet e udb te rraces BLACK SWAN !!!///088//717,^-$#.

     Reply to this comment
    • agjentura 3 February 23, 01:31

     Sherbimi informativ shteteror meret apo nuk meret me keta agjentet e udb te rraces BLACK SWAN !!!///088//717,^-$#.k

     Reply to this comment
     • BLACK SWAN February 23, 10:42

      veglat e rrojes mos i harroni te thashe ,ti dhe sherbimi informativ i P …S….andej nga ..drejtimi i duhur

 4. info analitike February 22, 17:07

  Kjo eshte vec maja e ajsbergut e krimeve te xhelatit te popullit shqiptar. Damka e diktatorit gjakatar qe persekutoi popullin e vet do t’i mbetet perjete.

  Reply to this comment
 5. demo February 22, 17:07

  Po nuk kane mbetur me njerez te gjalle ne kete familje tja shqyejne bushtres Nexhmije dhe pasardhesve te saj zemren si ua beri enveri?

  Reply to this comment
  • Tungjatjeta December 23, 05:19

   Këtë pyetje e bëj shpesh, kaq të ftohtë dhe pa gjak jemi, që e duruam diktaturën për vite dhe vite me radhë, dhe kjo e ka një përgjigje, ,,, e gjen këtë përgjigje në cdo aspekt të jetës së shqiptarëve, për shekuj me radhë…….ky popull, populli im dua të them,,,, është përdorur, rrjepur, zvarritur, torturuar, vrarë, përdhunuar, i është punuar njëqindi ,dhe më e bukura jo nga të tjerët por nga njërzitë e vet, nga pjella jote, kjo farë e poshtër, vazhdon të mbetet dhe dhe shkruan dhe flet, turp , ,, të pa fatë janë një pjese që e paguan me jetën e familjes dhe të fëmijëve të tyre, .
   Familja PLAKU ËSHTË SHUMË LART DHE LARG SHIKIMIT TUAJ, PATRIOTIZMI , SHKOLLIMI, FAMILJA ETJ ETJ ETJ..
   TORTURAT QË JU BËN INXHINIER PLAKUT DHE QË NUK PRANOJ ASNJË AKUZË TREGON SE NUK ËSHTË SI NË NJERËZIT E ZAKONSHME, POR DUHET TË KUPTONI QË ËSHTË SHUMË LARTË DHE I PA ARRITUR NË ÇDO DREJTIM.
   ju raca e poshtër e keni në gjak, jeni të pa shpirt të pa fe , dhe vuajtja do tju ndjeki, me Saliu dhe të tjerë që do vijnë .
   Raca e keqe ju fe e poshtër, ashtu të ngeleni, ju mjeran, pisat

   Reply to this comment
 6. shqiptari February 22, 17:08

  Krime te tilla ka bere ne 23 vjet edhe pasuesi i Enverit , SALI KRIMINELI . Ja cau trurin te ndjerit Sokol Olldashi e sajoi aksidentin . KRIME TE PAPARA si atehere edhe tani.

  Reply to this comment
 7. koco February 22, 17:12

  Ju lutem me thoni cili shtet i kesaj bote s’do e ndeshkonte per tradheti te larte nje minister ushtarak qe arratiset?

  Reply to this comment
  • Shahisti February 23, 23:03

   Puna eshte se nuk ka shume shtete ne Bote prej nga nje minister ushtarak do te arratisej. E kupton ti koco tani si eshte puna, apo ke lulelaker ne vend te trurit?

   Reply to this comment
 8. Leshanaku February 22, 17:19

  Meqenese edhe une kam punuar ne Ministrine e Mbrojtjes ne ato vite dhe e kam njohur e pare gati perdite Panajotin, shkrimit realist te mesiperm dua t’i shtoj se: Panajot Plaku u gradua gjeneral nder te paret, u caktua shef i drejtorise operative te ministrise, drejtoria me e rendesishme e saj, pastaj u caktua zv/shef i shtabit te pergjithshem dhe ne fund minister pa portofol. Ishte njeri tejet i vrenjtur dhe i mbyllur ne vetvete. Nuk me kishte rastisur ta shikoja ndonjehere te qeshte dhe te bente shaka, siç ndodh rendom midis kolegesh, gje qe verteton ate brengen e madhe qe ia mundonte shpirtin dhe qe theksohet ne shkrim. Ishte nder gjeneralet me te respektuar per njohurite e thella ne fushen e artit ushtarak. Perfundimet e argumentuara qe ai nxirte per situatat e ndryshme luftarake gjate stervitjeve, degjoheshin dhe zbatoheshin me respekt. Te them te drejten, “arratisja” e tij, midis nesh, nuk u denua me ate zulmen e njohur, qe e kerkonte koha. Ndoshta per respektin e madh qe gezonte midis oficereve.

  Reply to this comment
 9. Realiteti shqiptar. February 22, 17:40

  Politikanet e tiranes derisa nuk denojne zyrtarisht enver kasapin, do te thote e mbrojne ate monster, do te thote jane neokomuniste.

  Reply to this comment
 10. Muco February 22, 17:49

  O i talentuar! A e lexon shkrimin apo tu kujtuan vartesit dhe oburra. Konkluzionet beji me logjike, jo me luften e kllasave o derezi. A ka pas arsye per te ike Plaku pasi ja kishin bere bene apo jo? Po te bej nje pytje tjeter: me logjiken tate, nese neser Serbia e heq emrin e rruges Panajot Plakut, a bohet ai nga tradhtar ne patriot per tyja, meqense emri rruges eshte kriteri i vetem per ty?

  Reply to this comment
  • Biri i Partizanit February 22, 19:35

   O mha Muco e pi Muco!
   Mund te jesh vete kellira Bert Kotini,qe si sekretar PARTIE nuk la njeri pa spiunuar e pa denuar si me SHFAQJE TE HUAJA!
   Kur papritrur e lexoj tek “Shekulli” \kete kerme qe na mbahej per histotrian:HAPU DHE TE FUTET!
   Kur u be historian ky SHARLATAN servil i pa pare???
   Doemos sot nuk ka mbetur njeri pa marre nje dipllome “KRISTALI”,ndaj nuk eshte cudi qe edhe ky mavri ta kete marre!
   Por ku e ka moralin ky VRROME qe nga antar i PPSH-se per 20 vjet,na u kthye e u be ANTI KOMNUNIST???
   I bie qe ose atehere,ose tani ky eshte sjelle si MASKARA!!
   Se fundi:
   -Ti Muco qenke jo vetem kelysh bushtre fashist,por edhe INJORANT!
   As te besh pyetje nuk di pa le te argumentosh me fakte e llogjike, kundershtimet qe ke ndaj komentit tim!
   Sa per ate,qe ti pyet si IDIOT, se,
   – “A KISHTE ARSYE TE ARRATISEJ Panajot Plaku nga Shqiperia”, edhe nje kalama te pergjigjet!
   -Jugosllavet,qe gjatre Luftes Antifashiste Nacional-CXlirimtare,futen hundet ne punet e brendeshme te udheheqjes Komuniste ,duke rekrutuar agjentet e tyre ne rangjet me te Larta si Koci Xoxe,Tuk Jakova,Beqir Balluku,Panajot Plaku, etj,etj!
   Vete Enver Hoxha u gjet i SULMUAR e TRADHETUAR nga shume ish antare te udheheqjes se asaj kohe aq sa ne Plenumin e II te Beratit ishte gati te perjashtohej nga te gjitha funksionet!
   Pas Clirimit titistet me doren e ZEZE te Koci Xoxes bene KRIME TE MEDHA duke sajuar gjyqe fallco,pushkatuar pa gjyq,te gjitha per te rrenuar imazhin e PKSH-se dhe Enver Hoxhes!
   Arriten deri natje sa te realizonin mBARAZIMIN E LEKUT ME DINARIN jugosllav,te hiqeshin doganat midis dy vendeve etj,qe beri te mundur BOSHATISJEN e tregut shqiptar ne menyre kriminale!
   E gjithe kjo behej per te arritur te benin Shqiperine “Republike te 7-te te Jugosllavise”!!
   Ne ketre kuader ishte edhe mashtrimi i Titos se gjoja ai ishte dakort qe Kosova t’i jepej Shqiperise!
   Pra sic shihet e cvsic mund ta gjykoje nje njeri me dy pare mende ne koke,atehere jo vetem ishte nje politike shteterore jugosllave rekrutimi i lidereve kryesore pro jugosllave,por ata vepronin ne grup dhe hapur duke i sjelle deme te medha Shqiperise!
   Pas 1948-tesa,kur Titua u demaskua nga Kominterni dhe Stalini,u erdshi FUNDI te gjithe SPIUNBEVE TITISTE,pra edhe Panajot Plakut i erdhi fundi,sepse e dinte se cfare krimesh kishte bere si agjent i Titos!
   Eshte kjo arsyeja pse ai u arratis!!
   Fakti qe ai u trajtua si “MBRET” atje dhe sot i kane vene emrin nje rruge ne Beogradin ARMIK te Shqiperise nuk do shume MEND per te arritur ne konkluzionin se PLAKU ISHTE AGJENT I TYRE!
   Kjo ka per te ndodhur edhe me agjentin tjeter Sali Berisha,qe pasi ai te DEMASKOHET BOTERISHT dhe te behen gati llogarite per ne BURG,ai do nte strehohet ne Beograd!

   Reply to this comment
  • Biri i Partizanit February 22, 19:56

   O, ha Muco e pi Muco!
   Mund te jesh vete kellira Bert Kotini,qe si sekretar PARTIE nuk la njeri pa spiunuar e pa denuar si me SHFAQJE TE HUAJA!
   Kur papritrur e lexoj tek “Shekulli” kete kerme qe na mbahej per histotrian:HAPU DHE TE FUTET!
   Kur u be historian ky SHARLATAN servil i pa pare???
   Doemos sot nuk ka mbetur njeri pa marre nje dipllome “KRISTALI”,ndaj nuk eshte cudi qe edhe ky mavri ta kete marre!
   Por ku e ka moralin ky VRROME qe nga antar i PPSH-se per 20 vjet,na u kthye e u be ANTI KOMUNIST???
   I bie qe ose atehere,ose tani ky eshte sjelle si MASKARA!!
   Se fundi:
   -Ti Muco qenke jo vetem kelysh bushtre fashist,por edhe INJORANT!
   As te besh pyetje nuk di pa le te argumentosh me fakte e llogjike, kundershtimet qe ke ndaj komentit tim!
   Sa per ate,qe ti pyet si IDIOT, se,
   – “A KISHTE ARSYE TE ARRATISEJ Panajot Plaku nga Shqiperia”, edhe nje kalama te pergjigjet!
   -Jugosllavet,qe gjate Luftes Antifashiste Nacional-Clirimtare,futen hundet ne punet e brendeshme te udheheqjes Komuniste ,duke rekrutuar agjentet e tyre ne rangjet me te Larta si Koci Xoxe,Tuk Jakova,Beqir Balluku,Panajot Plaku, etj,etj!
   Vete Enver Hoxha u gjet i SULMUAR e TRADHETUAR nga shume ish antare te udheheqjes se asaj kohe aq sa ne Plenumin e II te Beratit ishte gati te perjashtohej nga te gjitha funksionet!
   Pas Clirimit titistet me doren e ZEZE te Koci Xoxes bene KRIME TE MEDHA duke sajuar gjyqe fallco,pushkatuar pa gjyq,te gjitha per te rrenuar imazhin e PKSH-se dhe Enver Hoxhes!
   Arriten deri atje sa te realizonin BARAZIMIN E LEKUT ME DINARIN jugosllav,te hiqeshin doganat midis dy vendeve etj,qe beri te mundur BOSHATISJEN e tregut shqiptar ne menyre kriminale!
   E gjithe kjo behej per te arritur te benin Shqiperine “Republike te 7-te te Jugosllavise”!!
   Ne kete kuader ishte edhe mashtrimi i Titos se gjoja ai ishte dakort qe Kosova t’i jepej Shqiperise!
   Pra sic shihet e sic mund ta gjykoje nje njeri me dy pare mende ne koke,atehere jo vetem ishte nje politike shteterore jugosllave rekrutimi i lidereve kryesore pro jugosllave,por ata vepronin ne grup dhe hapur duke i sjelle deme te medha Shqiperise!
   Pas 1948-tes,kur Titua u demaskua nga Kominterni dhe Stalini,u erdhi FUNDI te gjithe SPIUNEVE TITISTE,pra edhe Panajot Plakut i erdhi fundi,sepse e dinte se cfare krimesh kishte bere si agjent i Titos!
   Eshte kjo arsyeja pse ai u arratis!!
   Fakti qe ai u trajtua si “MBRET” atje dhe sot i kane vene emrin nje rruge ne Beogradin ARMIK te Shqiperise nuk do shume MEND per te arritur ne konkluzionin se PLAKU ISHTE AGJENT I TYRE!
   Kjo ka per te ndodhur edhe me agjentin tjeter Sali Berisha,qe pasi ai te DEMASKOHET BOTERISHT dhe te behen gati llogarite per ne BURG,ai do te strehohet ne Beograd!

   Reply to this comment
  • Talenti February 22, 19:58

   O, ha Muco e pi Muco!
   Mund te jesh vete kellira Bert Kotini,qe si sekretar PARTIE nuk la njeri pa spiunuar e pa denuar si me SHFAQJE TE HUAJA!
   Kur papritrur e lexoj tek “Shekulli” kete kerme qe na mbahej per histotrian:HAPU DHE TE FUTET!
   Kur u be historian ky SHARLATAN servil i pa pare???
   Doemos sot nuk ka mbetur njeri pa marre nje dipllome “KRISTALI”,ndaj nuk eshte cudi qe edhe ky mavri ta kete marre!
   Por ku e ka moralin ky VRROME qe nga antar i PPSH-se per 20 vjet,na u kthye e u be ANTI KOMUNIST???
   I bie qe ose atehere,ose tani ky eshte sjelle si MASKARA!!
   Se fundi:
   -Ti Muco qenke jo vetem kelysh bushtre fashist,por edhe INJORANT!
   As te besh pyetje nuk di pa le te argumentosh me fakte e llogjike, kundershtimet qe ke ndaj komentit tim!
   Sa per ate,qe ti pyet si IDIOT, se,
   – “A KISHTE ARSYE TE ARRATISEJ Panajot Plaku nga Shqiperia”, edhe nje kalama te pergjigjet!
   -Jugosllavet,qe gjate Luftes Antifashiste Nacional-Clirimtare,futen hundet ne punet e brendeshme te udheheqjes Komuniste ,duke rekrutuar agjentet e tyre ne rangjet me te Larta si Koci Xoxe,Tuk Jakova,Beqir Balluku,Panajot Plaku, etj,etj!
   Vete Enver Hoxha u gjet i SULMUAR e TRADHETUAR nga shume ish antare te udheheqjes se asaj kohe aq sa ne Plenumin e II te Beratit ishte gati te perjashtohej nga te gjitha funksionet!
   Pas Clirimit titistet me doren e ZEZE te Koci Xoxes bene KRIME TE MEDHA duke sajuar gjyqe fallco,pushkatuar pa gjyq,te gjitha per te rrenuar imazhin e PKSH-se dhe Enver Hoxhes!
   Arriten deri atje sa te realizonin BARAZIMIN E LEKUT ME DINARIN jugosllav,te hiqeshin doganat midis dy vendeve etj,qe beri te mundur BOSHATISJEN e tregut shqiptar ne menyre kriminale!
   E gjithe kjo behej per te arritur te benin Shqiperine “Republike te 7-te te Jugosllavise”!!
   Ne kete kuader ishte edhe mashtrimi i Titos se gjoja ai ishte dakort qe Kosova t’i jepej Shqiperise!
   Pra sic shihet e sic mund ta gjykoje nje njeri me dy pare mende ne koke,atehere jo vetem ishte nje politike shteterore jugosllave rekrutimi i lidereve kryesore pro jugosllave,por ata vepronin ne grup dhe hapur duke i sjelle deme te medha Shqiperise!
   Pas 1948-tes,kur Titua u demaskua nga Kominterni dhe Stalini,u erdhi FUNDI te gjithe SPIUNEVE TITISTE,pra edhe Panajot Plakut i erdhi fundi,sepse e dinte se cfare krimesh kishte bere si agjent i Titos!
   Eshte kjo arsyeja pse ai u arratis!!
   Fakti qe ai u trajtua si “MBRET” atje dhe sot i kane vene emrin nje rruge ne Beogradin ARMIK te Shqiperise nuk do shume MEND per te arritur ne konkluzionin se PLAKU ISHTE AGJENT I TYRE!
   Kjo ka per te ndodhur edhe me agjentin tjeter Sali Berisha,qe pasi ai te DEMASKOHET BOTERISHT dhe te behen gati llogarite per ne BURG,ai do te strehohet ne Beograd!

   Reply to this comment
  • Talenti February 22, 20:04

   O Muco qelbesi!
   Po ty sikur te pranosh hapur se je kelysh TRADHETARI nazist,a do te ndryshoje gje nga e shkuara jote kriminale??
   Vendosja e emrit te rruges ne Beogradin ARMIQESOR me shqiptaret eshte tregues i qarte i SHERBIMEVE qe Tradheari Panajot Plkaku i ka bere ish Jugosllavise!
   Kete nuk e luan as topi ashtu sic nuk ndryshon gje edhe per agjentin tjeter te UDB-se Sali Berishen!!

   Reply to this comment
 11. Bayoneta February 22, 18:03

  Une mbaj mend te shkretin Jorgo Plaku se punonte ne Fierze me tim ate te dy si inxhiniere dhe kishin nje miqesi gjithmone me fjale te uleta se mos i degjonte njeri,ishte nje djale me floke ngjyre flori dhe me bente pershtypje pamja e tij fisnike ne krahasim me te tjeret.Ka pasur edhe nje vella me vete.Mbaj mend qe im ate ishte nje zheni ne inxhinjeri dhe ne nje rast e thiren per nje vend pune ne nje nga uzinat sekrete te kohes diku ne shqiperi,Per 24 ore e spiunuan tim ate tek sigurimi dhe kur shkoi te nesermen per te filluar pune i thane,qe ti nuk mund te punosh ketu se ke nje moter te arratisur.Une kam qenur i ri ne ate kohe por e mbaj mend edhe shtepine e tyre ne nje pallat ne tirane dikur.Mbaj mend qe mikrobuzi ra tek ura e Spatharit ne Mjede te shkodres as ne 2 metra uje,sa here kaloja me autobus nga Komani e kujtoja vendin se me thoshte plaku qe ketu e hengren Jorgo Plakun e shkrete..familje e persekutuar shume keq e kane paguar me gjak komunizmin e famshem .e ndjeva si detyre te shkruaja dy rreshta per fisin Plaku.

  Reply to this comment
 12. LLL February 22, 19:01

  Enverizmi është demagogjia primitive dhe injorante që mbahet gjallë nga padituria .
  Enveristët dhe fanatikët e ISIS kanë të njëjtën psikologji – ENVER Ehkber ose ALLAHU Ehkber !
  Të gjykosh Panajot Plakun duke lexuar Historinë e Partisë të Ndreçi Plasarit , është më shumë se budallallëk , se edhe vetë Ndreçi deklaroi se ka shkruar gënjeshtra .
  Panajoti vajti tek armiqtë jugosllavë , pëllet një gomar që komenton këtu !
  Po , vajti dhe ju tha se , me të vërtetë jini armiqtë tanë se bëtë atë që s’kishte bërë vaki , diplomatin e mbretit e vutë në krye të komunistëve !

  Reply to this comment
  • Jobs February 22, 20:18

   Heu bre “LLL”!
   Ju vete me gojen tuaj provoni se Enver Hoxha ka patur plotesisht te drejte t’u denonte me PUSHKATIM,VARJE,BURG,INTERNIME etj!
   Por ju edhe sot mbeteni po aq te POSHTER sa atehere,prandaj PSE TE MOS DENOHESHIT JU???
   Rraca e juaj eshte pjesa me e NDYRE e kombit shqiptar!
   Perhere keni mbeshtetur PUSHTUESIT,prandaj ju edhe sot PERBUZENI nga te gjithe!
   Keni 25 vjet qe LLAPNI kunder Enver Hoxhes,SOCIALIZMNIT etj,por as vete nuk e kuptoni se popullin kurre nuk do ta bindni me SHPIFJET TUAJA,perderi sa ju nuk i keni sjelle atij MIREQENIEN,DREJTESINE,TE ARDHMEN etj ME MIRE SE SA UA DHA ENVER HOXHA!!!
   Deri atehere,HANI MUT SA TE DONI se vec URREJTJES nuk keni per te mare gje tjeter!

   Reply to this comment
 13. Lexus i regullt i gazetes February 22, 20:32

  Ky alqi do jete kushuri i rahman perllakut.
  Shkruajti per vlonjatet qe u internuan ne kampet e perqendrimi naziste duke marre per baze kujtimet e rahman perllakut, gjeneralit qe u denua me pushkatim nga gjykata e larte ushtarake bashke me treshen drejtuese balluku, dume, cako por qe te vetmit ju fal jeta dhe ju ndrua denimi me 25 burg.
  Mire beri alqi, po si s’gjeti nheri tjeter ne vloren martire, familje deshmori, vlonjat den baba den po gjeti nje kuksian qe qe i ardh ne vlore. Qe tani ne vitet e demokracise doli ne TV dhe tha e kam mik muharrem bajraktarin, po ashtu kuksian, qe i beri tradheti mbrapa krahve dhe e shiti Brigaden e V Sumuese Heroi i Popullit ke gjermanet duke vrare partizane, djeme nenash pikerisht nga Vlora.
  Absurditet. Perllaku ka konflikt interesi. Eshte nga te pakte veterane te luftes qe kerkon me ngulm EHoxhes ti hiqet titulli Heroi i Popullit. Po Perllakut tja lene titullin e larte, pse?
  Apo se kur ishte gjeneral te shkelte me kembe, vendoste per vartesit me nje shikim i niste e i syrgjynoste neper rethe e reparte periferie pavaresishte shkolles ne BS dhe pregatitje se larte profesionale.
  Alqi na tregon kujtimet e birit te krushovit qe pasi Enveri(sipas dokumentave arkivore qe kemi lexuar po ketu ne dita) ja kush plasur ne fyttyre dhe e kish nxjere fare nga roli, kish filluar te shante me fjale te ndyra nga nena e baba. Edhe krushovi si dhe Times ne kete artikull paskan thene se e vetmja e mire qe kish Enveri ishte”diktator bukurosh”. Po Times vete ka shkruar per kete perplasje Enver-Hrushov, kjo gjithmone sipas Dites.
  Ne ate kohe lufte te ftohte natyrisht qe Times do fliste me simpati per Plakun. Do ta bente kushdo nga blloku kundershtar.
  Cudi qe nuk shkruajne tashti per sa e sa qe vdesin ne shqiperi ne bulavard apo brenda benzave qeveritare apo per bombardimin e popullsise se jugut ne 1997, 8000 te vraret per pronat , e lecova kete fakt po ke dita:-(
  O Alqi po je dhe zv redaktor i gazetes ketu apo jo. Po cjane keto qendrime diametralusht te kundert e denigruese.

  Nje gje nuk e kuptoj une, si iku panajot plaku se mendoi qe i kish ardhur radha e do ta vrisnin, si vellezerit e tij.
  Kush eshte ai baba qe iken per te shpetuar lekuren e tij dhe le mbrapa familjen e tij , djemte e vajzat, kur e dinte ose e merrte me mend qe me arratisjen e tij do ti rendonte shume me teper pozitat dhe rezikonte jeten e tyre. Ska gje boll qe te shpetonte ai vete.
  Duket qe qe me shume ndoshta i deyruar nga ana tjeter dhe qe nje aksion thjesht politik, e ngjashme me aratisjen e I kadarese. Te pakten ai e morri familjen me vete.
  Vete thote alqi qe pkakun do ta merrte rusi po se cpati dhe ai ngelk ne jugosllavi. Dmth ishte vertet aksion politikme shume aktore dhe me shume enigma.
  Ah alqi alqi, je shume me mllefe dhe emocione , nuk ben dot nhe gazetar asnjeanes.
  Te kemi lexuar dhe ndoshta ti i haron ato qe shkruan, ose vetem i ve emrin tend. Problemi eshte qe nuk harojme ne ato qe lexojme.
  Nuk kuptoj, ti shkruan, vellai i plakut u vra ne janar 1944, kush e vrau. Ishte lufte, vriteshin per dite. Kujt ja vene gishtin familjaret. Apo dhe ate e vrau Enverii.
  Po gjithe familjaret pse?
  Shkruani per Aranit Celen, Llambi Zicishtin. Persona me detyra shterore, aktore ne keto qe shkruan Alqi. Permend sigurimin sikur te ish nje person i vetem . Jo ishin breza te tere qe punuan ne vite. Gjejini dhe pyetini dhe denoncoini . Te hetohen deri sa te dale e verteta.
  Atehere pse ad-hoc Enver Hoxha????

  1948-1958 ishte periudha kur lufta e ftohte midis dy blloqeve u perqendrua ne hallken me te dobet te bllokut lindor, pikerisht ne Shqiperi. Diversante, qe bene terror ne popullsi dhe qe vinin pikerisht nga ajo jugosllavi ku plaku kerkoi strehim politik dhe beri propogande ne radio e gazete kunder vendit te tij( k/ Hoxhes megjithese familjen e kish ne duart e tij??? Si thone i detyruar nga corba qe kush gelltitur apo nga idealet e larta??)
  Keni ndonje cike llogjike apo jo?
  Tamam, kam mesuar ketu ne forum fjalen, enverofag
  Permend emra ketu qe kane konflikt interesi dhe nuk kane integritet morale, si ai s. malindi.
  Une jam i ri dhe shume gjera i kam lexuar ketu ne forumet tuaja.

  Reply to this comment
 14. Shahisti February 22, 20:49

  Hahahaha! Dhe ka akoma nga ata trupjerdhur qe kerkojne argumenta per te vertetuar se cfare gjakatar qe Enver Gjirokastra.

  Reply to this comment
  • Haaaaa February 23, 00:33

   Jallah,bre shahist!
   Sa ishte gjalle Enver Hoxha ua leroi nenat,grate,motrat e vajzat deri ne rreze!
   Sa ishte gjalle ju beri te villni gjak nga goja e nga bytha!
   Shkurt ju vetem sa i hengert mune!
   Tani qe ka 30 vjet i vdekur,ju prap po i hani mune,por kot fare ama!
   Vazhdoni HANI MUT sa te doni se MUT ESHTE!

   Reply to this comment
   • Shahisti February 23, 02:00

    Haaaaaa, tamam ate po them edhe une or taj shoq, Enveri qe gjakatar. Falemnderit per konfirmimin. Me ben pershtypje kultura dhe inteligjenca jote prej mize, si dhe edukata e mrekullueshme prej njeriu te ri komunist.

    Reply to this comment
 15. LLL February 22, 21:21

  O JOBS !
  Të sharat e tua më bënë të qesh me lot !
  E kanë thënë të diturit , jeta pa budallenj , si puna jote , do qe e mërzitshme !
  Ti , or miku im JOBS , mund të jeshë njeri jo I keq por , ke një difekt serioz – je shumë I paditur , i pagdhëndur , kopaçe , injorant . Filloje edhe njëherë shkollën , ama që
  nga fillorja !
  Mbaje mend :
  Enverizmi është karikatura feudale e marksizmit !

  Reply to this comment
  • feniks February 23, 14:48

   Re shahisti!
   Por cfare koqesh bte te rruaj une ty?
   Po koqet e mija i ka rruar e lepire jot’eme sa ishit ne internim sa eshte shqepur o ditezi!
   Dhe ja nga ajo rruajtje e lepirje dole ti,more katran me boje qe sotr flet sikur te ka pjelle mushka!!!
   Meqenese po i quan deshmore te gjithe te pushkatuarit,pse nuk hapni nje varreze per keta kriminele?
   Pse nuk i nderoni?
   Cfare keni pritur keto 26 vjet per t’i shpallur deshmore zyrtarisht dhe t’i nderoni ne cdo 1 PRILL(se 5 majin e kemi ne komunistet)!!!

   Reply to this comment
  • Jobs February 23, 15:00

   Or ti, LLLLLLLLLLLAP!
   Po kur ENVERIZMI qenka karikature,pse keni 26 vjet qe ju dridhen kembet e ju mbahet fryma sa here permendet emri i tij???
   Edhe i vdekur ai ju fut DRIDHMAT,o kellira,se e dini qe jeni RRACE TRADHETARESH dhe keni merituar perbuzjen popullore!
   Sipas teje ne,qe ju sunduam per 50 vjet paskemi qene budallenj!
   Haaaaaaaaa!
   Po ju qe nuk bete as GEK e as MEK a nuk del qe paskeni qene komplet HAJVANE???
   Si pranuat juve t’u sundojne budallenjte???
   Mire ju se aq TRU kishit,po te gjitha AGJENCITE E HUAJA TE ZBULIMIT si CIA,KGB,UDB,etj si qenkan DOREZUAR para SIGURIMIT ENVERIST aq sa u bene QOJLE me LOJRA DIVERSANTESH duke i kapur te gjithe ne cark???
   Jo,more LLLLL,se edhe vete e di,por nuk ke aq TRU sa te MBROSH VETEN ME ARGUMENTE,prandaj fillon e mbaron me SHARJE!
   ENVER HOXHA ndertoi nje shtet qe u tregoi kufirin tek thana te gjitha FUQIVE TE MEDHA TE KOHES!
   Askush nuk guxoi te na sulmoi se e dinin qe do linin kockat e tyre majhe shkembinjve!
   E kam per NDER qe i kam sherbyer ATDHEUT SI USHTARAK,ndaj sot nuk behem pishman asnjehere,ndonese REGJIMI JUAJ DEMOKRATIKO-FASHIST na ka lene pa PENSION!
   Prap nuk dorezohemi kurre!
   LAVDI TE MADHIT ENVER HOXHA!

   Reply to this comment
 16. gjelo February 22, 21:21

  Neveritese, rrace bastarde jeni ju te gjithe nostalgjiket e Dulles.Sipas juve bastard, Dulla me shoke qe pushtatoi shoket e vet, intelektualet e vertet, internoi me mija per tradheti ndaj atedheut….
  Po ai qe sherbeu jugosllave, pastai, ruseve, kinezeve ndoshta edhe Zogut sa ishte i ri, ai qenka patriot.
  Ikni o qelbull, a nuk i shifni pasojat qe ai regjim la mbi ne te gjithe.

  Reply to this comment
  • Odesa February 24, 00:34

   Hiiiii gjelua!
   Enver Hoxha nuk vrau njeri!
   Ata i pushkatoi gjykata e popullit!
   Sa per shoke ata ishin te tille sa kohe qe punonin drejt,ndersa kur filluan spiunazhin kunder Shqiperise doemos qe plumbin ballit do hanin!
   Sipas teje a ka ndonje vend ne bote qe vewpron ndryshe?
   Shiko se cfare ben SHBA per te kapur e gjykuar Xhulian Asanxhin!
   Mos valle e kerkon per ta dekoruar?
   Ashtu edhe P.Plaku !

   Reply to this comment
 17. lexues i vemendshem February 22, 21:42

  per komentuesin

  lexues I rregullt I gazetes…..I nderuar komente si I juaji rrallle I shohim ne keto bllogje

  Eshte per tu habitur qe propoganda ne perendim sidomos ne amerike sot ka dy standarte..
  p.sh tjeter standart per enver hoxhen dhe tjeter per xhaferr deven.
  edhe pse ky ka qene nje kriminel lufte qe duhej dorzohej nga qeveria amerikane tek autoritetet shqiptare..perkundrazi u aktivizua ne akte terroriste kunder shtetit shqiptar..biles ne varrimine Deves ishte dhe nje eksponent i Cia-s..
  Pra pse kanibale me “komunistin Enver Hoxha..dhe kaq velllezer me nazistin Xhaferr Deva a eshte ky elezbiberizimi i politikes shqiptare i kthyer ne berishizem ??

  Raport ditor i Divizionit 297, XXI A.K:
  AQFA, Fondi Komanda Gjermane, V. 1944, D. 2, F. 115.
  Masakra e 4 shkurtit 1944, në të cilën humbën jetën 84 qytetarë të Tiranës, është vazhdim i reprezaljve dhe terrorit të ushtruar nga pushtuesit gjermanë dhe bashkëpunëtorët e tyre shqiptarë, të drejtuar nga Ministri i Brendshëm, shqiptari nga Mitrovica, Xhaferr Deva. Xhaferr Deva ishte një nga kontaktet më të hershme të gjermanëve në Kosovë. Xhaferr Deva ishte Ministri më i fuqishëm në qeverinë kuislinge shqiptare. Me mbështetjen dhe besimin e gjermanëve, ai kishte liri të plotë veprimi. Deva ndërmerrte veprime duke u konsultuar vetëm me gjermanët dhe ishte plotësisht në shërbim të tyre.

  Kjo ngjarje do të mbetet pjesë e kujtesës historike të popullit shqiptar. Është e parëndësishme nëse në këtë natë u vranë apo jo 84 persona, siç hera-herës vihet në dyshim sot. Edhe një person po të kishte rënë viktimë, do të ishte shumë. Është e turpshme që këtë masakër e bëri shqiptari ndaj shqiptarit dhe akoma më e turpshme, kur njëra palë është në shërbim të pushtuesit të huaj dhe bën terror kundër popullit të saj. Edhe këtë radhë gjermanët ja arritën më së miri “t’i nxirrnin gështenjat nga zjarri, me duart e shqiptarëve”. Ky terror nuk e arriti qëllimin e tij, pra të trembte popullsinë që ajo të distancohej nga lëvizja nacionalçlirimtare. Përkundrazi, Lëvizja fitoi akoma më shumë terren. Kësisoj, nacionalizmi shqiptar gjatë Luftës së Dytë Botërore bëri një hap tjetër të madh drejt dështimit të tij, duke ja “lehtësuar” edhe më shumë ardhjen në pushtet Enver Hoxhës pas lufte

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 February 23, 15:21

   “Pra pse kanibale me “komunistin Enver Hoxha..dhe kaq velllezer me nazistin Xhaferr Deva a eshte ky elezbiberizimi i politikes shqiptare i kthyer ne berishizem ??”
   lexues i vëmëndëshëm,nuk ka miq të përjetshëm, por interesa të përjetëshme!!
   kjo është një thënje e theçerit dhe qëndron aq fortë sa ska top që e luan!!
   xhafën do ta kishin varur po të ishte në francë,por e mbajtën sepse duhej të shakatërronin armikun e radhës!komunizmin!!bile xhafën e detyruan të bashkpunonte me sërbët për të rrëzuar enverin!!
   tek njerëz si xhaf deva nacionalizmi mbaronte tek kuleta e tij!!

   Reply to this comment
 18. j February 22, 22:31

  o ti, biri i partizanit/talenti/jobs, qe lufton si ne filmat e kinostudios, i vetem duke e nxjerre me rradhe pushken ne te gjitha dritaret, qe te duket sikur jeni shume…
  na e trego ne harte rrugen me emrin e panajot plakut ose MOS HA MUT KOT. megjithese andej nga rrogozhina i ke mesuar mire keto punet e te ngrenit mutin per te tjeret/e te tjereve

  Reply to this comment
  • Kuakuarakua February 22, 22:39

   Panajot mor panajot /serbet per ty derdhen lot/dhe Kotini kotmekot/nuk arriti ti pushoje dot… Ha ha ha kotin bajga ka mare urdhera nga tajga… Eh mor Kotin mavria… nuk te njeh akoma Dita ty pisqolle..

   Reply to this comment
  • Biri i Partizanit February 23, 00:42

   Heeeee,qy j-ja!
   Aq mangut eshte sa as germat e alfabetit nuk shton dot!
   Ate rrugen Panajot Plaku shko ta tregoje Sali Berisha e mos ma kerko mua kellire e ndyre!

   Reply to this comment
  • kukuvajkat February 23, 00:51

   Or taj me nje germe “j” qe do te thote Jago. Akoma ste ka dale frika mor mavri saqe katandisesh me nje germe ?Dashke dhe harte ti .Po ku di ti mor koqe kandari ta lexosh harten. O te hengert muti ty o teveqel. Shko ne beograd se atje ke miq dhe mut po te duash.Te hengert qimja o hale e saliut..Dashke harten ti… kaqol.. Ja po kendojme per ty o mavri dhe nje nga ne do vije te kendoje te catia jote nje dite para se te ngordhesh…Na more kerric me nje germe.. Shiko se mos permirresh nga frika.Nuk je vetem. ke plot udbashe ketu dmth homo… Na more… Upupupu burri me nje germe e me nje qelize ne tru.. Hyaaa

   Reply to this comment
  • Komiti 3 February 23, 01:04

   Uf uf uf… paska dale ufokomisari Albert Kotin Kotmekoti si kerric devolli.. Uf more komisar me nxore mallin e ballisteve qe ha pulat e fahri balliut tani.Eh mor surratkuq komikari eh ?????

   Reply to this comment
  • Komiti 3 February 23, 01:08

   Albert Kotini ne emer te popullit je i arrestuar se per kuislinget dhe tradhetaret vdiqe duke kenduar…Uf uf uf… paska dale ufokomisari Albert Kotin Kotmekoti si kerric devolli.. Uf more komisar me nxore mallin e ballisteve qe ha pulat e fahri balliut tani.Eh mor surratkuq komikari eh ?????

   Reply to this comment
  • Komiti 3 February 23, 01:14

   Albert Kotini ne emer te popullit je i arrestuar se per kuislinget dhe tradhetaret vdiqe duke kenduar…Uf uf uf… paska dale ufokomisari Albert Kotin Kotmekoti si kerric devolli.. Uf more komisar me nxore mallin e ballisteve qe ha pulat e fahri balliut tani.Eh mor surratkuq komikari eh ????

   Reply to this comment
  • Zbuluesi February 23, 01:19

   !!!!

   Reply to this comment
  • agjentura 3 February 23, 01:35

   Sherbimi informativ shteteror meret apo nuk meret me keta agjentet e udb te rraces BLACK SWAN !!!///088//717,^-$#.k

   Reply to this comment
 19. Mollosi February 22, 23:04

  Sa veshtire ishte te jetohej nen diktaturen e shokut Enver!

  Reply to this comment
 20. Lufter February 22, 23:39

  Panajot Plaku u arratis, ishte oficer i larte,kishte patur disa funksione te larta shteterore dhe ishte minister.Iku ne vitin 1957 kur kishte perfunduar beteja me diversantet e drejtuar nga fuqit kryesore perendimore dhe jugosllavia e Greqia per te shembur pushtetin popullor.Kete lufte po e vazhdonte me ashpersi si asnjehere jugosllavia e Tito-Rankovic.Ne keto momente iken panajoti dhe shkoi ne jugosllavi tek vendi me armiqesor te shqiperise dhe shqipareve ne te gjitha historit qe kur jane njohur e ndeshur keta popuj nga shekulli i gjashte e ketej.Iku po ku vajti ai “maskarai” sic thoshte vazhdimisht i vellai.Pse vajti te armiku shekullor i popullit shqiptar, ketu e priste te miren e shqiperise ky tradhetar qe i shkruan edhe leter Hrushovit qe duhet dy ore ta lexosh.Iku po ku i la njerezit e tij te pa mbrojtur,veproi me koken e tij apo e urdheruan?.Disa si dhe gazetari i thurin lavde atij dhe fisit,por duroni mos u nxitoni se do te trishtoheni ne te ardhmen.

  Reply to this comment
 21. Shahisti February 23, 04:18

  Lavdi te gjithe deshmoreve te rene ne luften kunder Enver Hoxhes. Ata jane deshmoret e vertete te atdheut. Kujt nuk i pelqen le te na rruaje koqet!

  Reply to this comment
  • feniks February 23, 14:45

   Re shahisti!
   Por cfare koqesh bte te rruaj une ty?
   Po koqet e mija i ka rruar e lepire jot’eme sa ishit ne internim sa eshte shqepur o ditezi!
   Dhe ja nga ajo rruajtje e lepirje dole ti,more katran me boje qe sotr flet sikur te ka pjelle mushka!!!
   Meqenese po i quan deshmore te gjithe te pushkatuarit,pse nuk hapni nje varreze per keta kriminele?
   Pse nuk i nderoni?
   Cfare keni pritur keto 26 vjet per t’i shpallur deshmore zyrtarisht dhe t’i nderoni ne cdo 1 PRILL(se 5 majin e kemi ne komunistet)!!!

   Reply to this comment
   • Shahisti February 23, 18:07

    Ne po presim te rivendosni ju nje here ate monumentin e pshurrur, po mundet, e pastaj te shohim a hapim varreze apo jo. Ti o katunar kujton se te gjithe ata qe jane kunder Enver Gjirokastres jane te gjithe ish te internuar a te persekutuar, E ja ku po ta them une or katunar qe populli shqiptar, pervec atyre te gjoreve qe ju i kishit halë ne sy se kishin me shume se ju, dinin me shume se ju e prandaj edhe u trembeshit e prandaj i internuat dhe takemit tuaj qe vinit era mut e djerse, kishte plot njerez te tjere fisnike qe pane punen e tyre se u kishte zene rrota bishtin me zagaret si puna juaj dhe Enverit. Takemi juaj takemit tone i rruajtet koqet edhe atehere, se nuk i futnit dot te gjithe ne burg, pa le pastaj sot qe ju hani M U T I N, ate te gjyshes se shqipes, se ai mburret shume me mutin e gjyshes se vet. E ik e pirdhu tashti, gjej noi komunist te te paguaj noi kafe te qelbet, se as per kafe s’ke pare se si ish-oficer nuk te paguajne pensionin keta horrat e Partise se Punes se Rinovuar.

    Reply to this comment
    • Zeus February 24, 00:47

     Ere shaqisti!
     Po care thua a derezi me mut?
     Po ne se ti nuk paske qene i internuar,cfare ke qene o vrrome?
     Po prape MUT I SHTYPUR ke qene o koqe se nuk ta mbante bytha te beje as GEK e as MEK!
     Ndersa tani per 26 vjet ti prap sherbetoti i komunisteve je o qorr,por nuk do ta pranosh,qe po ta shkerdhejne nenen,gruan,motren apo vajzem me daulle!
     Ule more felliqesire koken dhe hesht se MUT ke qene dhe MUT je prap!
     Ne ZOT ishim dhe ZOT jemi prap!

     Reply to this comment
     • Shahisti February 24, 13:28

      Paske nick te hatashem. Qysh tani po te them qe vuake nga mania e madheshtise e te duket vehtja ZOT, po Zot i kujt or lesh? I atyre 2 miljon rrjepacakeve te gjore qe kane mbetur ne Shqiperi se nuk jane te zot te ikin ? Sa per motrat, grate e vajzat ju e kini zakon te mburreni si per cdo gje tjeter, po u keni ngrene MUTIN u keni ngrene, se nuk jeni po juve qe thoni qe nuk ua mbante bytha se ishit gjithnje nga dy veta qe ruanit njeri-tjetrin e keshtu or koqe edhe per njeri tjetrin benit ate qe dinit me mire dmth spiunonit. Jeni bere per t’u meshiruar, keni ngelur si kope qensh pa zot qe nuk kafshojne dot me si perpara e vetem lefin e jargaviten. Sa per mua ty nuk ta merr mendja fare as se ku jam, as cfare kam bere e as cfare bej. Kam plot njerez qe nje qen si puna jote e marrin me shqelma pa problem fare. Hahahaha qeka ZOT prap ky rrjepacaku qe vjen era përç… Ah dhe mos kujto se nuk merret vesh qe je po e njejta hale e qenef qe ndrron nickun se kuptohet menjehere nga fjalori shume i kufizuar qe ke or trap.

 22. mano mano February 23, 04:58

  Pershendetje Alqi ! Me keqardhje te them se ky shkrim nuk e nderon gazeten. Mund te thuash perse ? Te japesh sot, pas 50 viteve konkluzione juridike dhe mjeko-ligjore per shkaqet e vdekjeve te 3-4 te afermve te Plakut nuk eshte dinjitoze dhe as i pergjigjet te vertetes. Te cuditesh se perse koka e nje te aksidentuari me makine kishte shenja goditjeje eshte axhamillek. Shteti ka qene diktature dhe kjo nuk diskutohet, por ai shtet i dergoi neper shkolla dhe iu dha poste dhe grada. rasti i grupit te Teme Sejkos as qe duhet trajtuar nga kjo gazete serioze ne ate forme si e kini paraqitur ju. Atij grupi i eshte vertetuar teresisht fajsia me dhjetera prova dhe vete Teme Sejko, ne fjalen e tij te fundit ka thene: ” Per ato qe kam bere meritoj plumbin “. Tani, kesaj i thone” I zoti e shet dhe tellalli s’e jep “. Te jesh i sigurt se edhe Panajoti ka qene ne sherbim te jugosllaveve dhe, meqe je djale i ri, do te vije dita qe te lexosh dokumente qe e vertetojne kete. Nuk mund te behet avokatia e njerezve vetem pse keshtu duam ne sot. Nuk mund te hidhen poshte procese gjyqesore me shprehje standarde: ” keshtu i bente punet diktatura… e detyruan te pranonte…etj”. Me te mira.

  Reply to this comment
 23. Cold war me gjithe pasojat e saj February 23, 08:36

  Shikoni kete artikull te shkruar ne gazeten prestigjoze gjermane “spiegel”
  http://m.spiegel.de/einestages/a-1077647.html
  Fakt historik, jepe te googli ta perktheje
  Mbas sulmit japonez ne Pearl Harbor,
  reth 120mije emigrante me origjine japoneze u knternuan ne USA.
  Cfare mendoni ju? Qe lufte dhe lufta ka ligjet e veta, te ndryshme nga ligje demokratike.
  Mjeti justifikon qellimin.
  Na cmendet me horrore, qe lufte.
  Times thote plaku qe figura me e larte nga 5-6 mije shqiptaret e aratisur, me falini qe ishin te detyruar te linin vendin e tyre pas luftes.
  Me i madhi ndoshta sqe se kishin ikur regjenta ministra prefekta ballista legalista dhe bile vete mbreti.
  Iken si kolaboracioniste kuislinge tradhetare.
  Po plaku iku ne kohen e luftes se ftohte dhe akome me i madh qe impakti i ikjes ne belgrad.

  Prandaj mos genjeni e mos na beni drama me keto manura persekutimi.
  Gjithe familje ja lane komuniste ju dhane shkolle per ti vrare dhe helmuar me vone. Pse? Nuk kemi degjuar ndonje rast tjeter te tille. U internuan apo u futen ne burgje, ju dha shkolla dhe prape ndoshta u futen neper burgje si puna e tom/arbnorit, po nuk u vrane familjaret dhe si ne prita….
  Mund tja kene bere agjentet duargjate te udb, rusi, per ta detyruar te zbatonte urdherat e tyre e te arratisej ne nje moment delikat ne vendin e tij.
  Kishte filluar “Dimri i Madh”.
  Alqi trajtoje dhe kete option te mundshem ne teorite e tua te konspiracionit.
  Jo me hamendje po me fakte.
  Megjithese ku tu besosh fakteve sot, jane manipuluar e dosjet jane zhdukur….

  Reply to this comment
 24. N.VJOSA February 23, 09:51

  O Koçiko,
  Me ben shume pershtypje shkrimi yt!
  Nje Gazetar, kur do te jete besnik i se Vertetes, ose duhet te paraqit fakte te pakundershtueshme, ose, kur se ben dot kete, te pakten duhet ti sjelle Opinioni Publik te degjoje dhe lexoje faktet e paraqitura nga te dy palet kundershtare dhe ja lë Lexuesit te nxjerre konkluzione vet…
  Une, si shume shqiptare, e kam degjuar Gjyqin e grupit te Teme Sejkos dhe Panajot Plakut, ne vitet 60-te.Atehere isha i vogel, por e mbaj mend se gjyqi tyre eshte bere i hapur, jo vetem per ta degjuar Populli direkt, me Radio, Atoparlante dhe Gazeta, por dhe per arsye se me ate gjyq ishin te lidhur dhe Spiunazhet e disa vendeve fqinje, por dhe ruset! Panajoti e tregoi vehten se kujt i sherbeu, duke shkuar vet tek armiqt me te eger te Shqiperise , tek regjimi Titos!…Por dhe akuzuar te tjere e kane pranuar me gojen e tyre, jo ne gjyq me dyer te mbyllura, por h a p u r, para Popullit!
  Eshte veshtire ti japish te drejte atij qe e ka pranuar vet Fajesine para Gjykates!…
  Tani, pas kaq vjetesh , ta hapesh kete diskutim, duhet rigjykuar, ne se ka fakte dhe jo te ndersesh dy palet kundershtare me njeritjetrin, ku secili flet dhe shkruan ne baze te prirjeve politike….
  Mbaj mend, nje rast tipik te sektarizmjt te asaj kohe, ashtu sic kam pare plot qendrime te drejta ku shteti shqiptar ka goditur Spiunet, kriminelet dhe kedo qe dilte kunder ligjeve te Shtetit.
  Luffa ndau Vellane nga Vellai, Babane nga i biri, kusherinjt me njeritjetrin etj…Prandaj gjykimi ne keto raste behet ne baze te fakteve….Sot po ngnallet me nne egersi te papare
  kundersulmi i te mundurve!
  Ky eshte nje revansh qe nuk i ben mire shoqerise shqiptare, ndaj dhe ne gazetaret, duke perfshire dhe Ty, Koçiko i nderuar, edhe mua dhe çdo gazetar qe ka nje mision te madh te ruaje raportet me te verteten, ne komunikimin mej Opinionin Publik, eshte mire te punoje ne ate drejtim, qe ne shqiptaret, ashtu sic keshillonte para pak vitesh Kryeministri Anglez:
  “SHQIPTARET DUHET TE SHOHIN MË SHUME ÇFARE I BASHKON DHE JO ÇFARE I NDAN…..!”

  Reply to this comment
 25. N.VJOSA February 23, 12:10

  – V I J O N –
  Denimi i Panajot Plakut eshte më se i motivuar!
  Eshte nje Kriter qe kushdo qe ka kryer Fakultetin e Drejtesise , e di shume mire, sidomos Gjykatsit , Prokuroret dhe Avokatet….!
  Ky koncept quhet RREZIKSHMERIA SHOQERORE E PERSONIT!…Edhe ne SHBA, qe ne i referohemi shpesh si kampion i Demokracise, spiunet dhe kriminelet denohen jo ne pak raste me denime kapitale!!!…
  E pra, ne rastin e Panajot Plakut, nje ish Oficer i larte i Ushtrise, dhe akoma me shume nje M i n i s t ë r….!
  Arratisja e nje Personi te tille tek shteti armik i betuar i shqiptareve, sic ish atehere regjimi Titos, arratisja e Panajotit qe dinte sekrete te medha te Shtetit Shqiptar , ish nje Krim teper i rrezikshem qe mund te demtonte interesat shqiptare!
  Edhe ne rastet kur te denuarit harrijne te pranojne vet fajet e tyre, …ka mbaruar Filmi!
  Gjykata te denon…Ka patur plot raste kur i akuzuari ka denoncur presionin ne Hetusi, por para Gjykates, ka jo pak nga ata qe kane paditur Presionin, ashtu sic mund te kete nga ata qe nuk e kane bere kete….!
  Ty i nderuar Koçiko te ben me te drejte pershtypje pse nje Person nga nje Familje e tille kaq shume e lidhur me Luften Antifashiste te arrije ti denohen disa antare te saj!…Shpesh here mardheniet familare jane te tilla, sa kur shikon qe te denohet Babai apo Vellai, thyhesh dhe humbet besimin tek Shteti dhe Drejtesia…
  Do te tregoj nje rast te cilin e kam jetuar vet…Kryeredaktori i Gazetes me ngarkoi detyre te beja nje shkrim per Sektarizmin ne organet e Pushteti lokal…
  Shkova ne Korçe dhe atje nje Miku im , shume i degjuar edhe ne Historine shqiptare (M.Lako) me tregoi kete qe po shkruaj …
  Nje Nënë nga Devolli ankohej se nuk i jepnin zgjerim, banese , mbasi jetonte ne qytetin e Korçes…Dhe e zvarritnin , duke e lene ate, te shoqin dhe dy femije te rritur ne nje dhome, (kam shkuar e kam pare vet, nje dhome 3×4
  Metra dhe nje koridor nje meter e gjysem me dy metra e gjysem…Ne nje ane te dhomes, ish nje krevat dopjo, ku flinte plaka me te shoqin dhe ne anen tjeter flinte vajza e rritur mbi 25 vjeç, ndersa djali flinte ne koridor , ne nje krevat portativ…po te mos mbanin dritaren hapur, kish rrezik qe ne ate banese te asfiksoheshin …)
  Degjova ne Keshillin e Qytetit, punonjsin per strehimin dhe me tha shkurt: “Eshte nje familje e deklasuar…, por do ta shohim se tani per tani nuk i japim dot strehim…
  Pyeta dhe Nenen , e cila me tha:-Ah mor bir, e Verteta eshte se une kam patur dy djem te tjere, njeri doli partizan dhe u vra ne Lufte…tjetrit i mori koka erë dhe ju bashkua Ballit Kombetar dhe u vra edhe ai si ballist…
  Dhe tani mua me thone :
  Ti je e deklasuar …se jam Nena e Ballistit…!
  …POR PSE NUK MË THONE NENA E DESHMORIT, UNE DJEM I KISHA TE DY?!…
  Para se te shkruaja, ja tregova kete histori Kryetarit te Kom Ekz. te Korçes, i cili ndihmoi qe Familja ne fjale te merrte dhe nje dhome tjeter…!
  U botua shkrimi dhe beri shume buje…!
  Ndersa ajo Nena e Deshmorit dhe e Ballistit nuk gjente dot fjale te me falnderonte…
  Por sa e sa raste ka nga keto…kishte nga ato qe korigjoheshin, por kish edhe te tjera qe nuk korigjoheshin…
  Në një rast tjeter ne Progonat te Tepelenes, ku nje progonatas kish shkruar E. Hoxhes leter dhe i ankohej se Kryetari i kooperatives(A.M.) e kish urdheruar te shkonte dhe te punonte blegtor, ne Stane, ne maje te Malit…Progonatasi, me mbiemer Qënaj, por qe me pas, per te fshehur biografine e kish ndryshuar ne Qëndro…
  Sekretari KP te Tepelenes ma tregoi letren, ne te cilen me nje shkrim te zi, pjerrtas, kish shkruar vet E.Hoxha, shenimi i te cilit iu lexua progonatasit….Po e citoj fjale per fjale shenimin e E. Hoxhes: “I THONI ATIJ TË QËNAJVE TË SHKOJË ATJE KU I KA THËNË KRYETARI I KOOPERATIVES, SE ME BLEGTORI PUNOJNE GJYSMA E KURVELESHASVE DHE NUK I ESHTE BERE PADREJTESI, SE NDRYSHE DO TJA BEJME SI QENAJVE TE TJERE, SE I NJOH MIRE SE KUSH JANE…E n v e r.
  Me sa pyeta , E. Hoxha i njihte Qenaj si kundershtare ne Luften Antifashiste, ndaj dhe shkruante i zemeruar me progonatasin qe donte te perfitonte se gjoja po e persekutonin…duke e derguar te punonte blegtor!..
  Pra me fjale te tjera i nderuar Koçiko, nje periudhe afro Gjysem shekullore qeverisje ka patur plot gabime e faje, por ka patur edhe plot raste kur nuk jane persekutuar nga biografia, sic po na hiqen tani te gjithe, nganjehere dhe kriminele ordinere, te cilet cdo shtet ne bote do ti denonte!…

  Reply to this comment
 26. LLL February 23, 13:29

  Shoku Enver i thotë KQ , merrni shëmbull nga Panajoti që studjon me themel literaturën M- L .
  Një nga kandidaturat për k/ ministër , krahas M . Shehut ishte edhe ajo e P. Plakut .
  Ne s’patëm fat të kishim në krye njerëz si Panajoti sepse ishim shumë injorantë !
  Siç ishim vetë të paditur , mbajtëm mbi samar , hipë e zbritë , një lukuni hajvanësh me në krye treshen famëkeqe Enver , Mehmet , Hysni !
  Panajoti ishte tjetër brumë . Konferenca e Tiranës dështoi në vitin 1956 . Komunistët shqipëtarë u mundën përfundimisht nga banditët që kishin zaptuar kryesinë e Partisë !
  Panajoti vajti tek ajo Parti që kishte themeluar Partinë tonë. .
  Nga vëndet socialiste , Jugosllavia ishte shteti më demokratik (Kosovarët edhe sot flasin me superlativa për Titon ) .
  Po kthehem prapë tek shoku Enver !
  Kur unë ndesh në një bllok enveristësh , si këtu ,them me vete se Enveri s,ka faj .
  Enveri ka qenë udhëheqësi adekuat për këtë milet- imansëzi do dinsëzin !

  Reply to this comment
  • @ February 23, 14:46

   LLL,
   ose…(L-oqja i L-loqes se L-loqes),
   Qenke dhe simpatizant i jugosllaveve, mor qerrata…
   Shqiperia o Gëdhë, eshte i vetmi shtet i Europes qe rrethohet ne kufijt shteterorë nga bashkkombasit e vet…Në se ata qe ti iquan Feudalë te marksizmit nuk do udhehiqnin Luften e madhe Antifashiste dhe nuk do benin ato transofmime rrenjesore ekonomikoshoqerore, ne se nuk do silleshin me Titon , Stalinin, Maon …ashtu sic u sollen,
   ….edhe kjo Shqiperi e vogel do ish ndare midis shteteve te Ballkanit, dhe ty siç thone kosovaret, do te kishin kirë Nenen dhe Baben tok…
   Dhe tani o megalloman , me pordhë te ftohura, shko futi nje Tas Fasule…!

   Reply to this comment
 27. dhori February 23, 13:56

  Zoti Kociko! Me vjen keq por shkrimi eshte montuar shume keq. Eshte montuar per te krijuar nje te vertete sipas jush, por jo sipas realitetit. Nuk kam dokumente ne dore per tu pergjigjur cdo njerit nga argumenteve tuaja aspak te bazuara, por kaq gje (sa thashe) e kupton edhe nje femije. Pasi “i vrasin” xhaxhan ku s’kishte asnje armik, Panajoti dhe i vellai ngrihen ne pergjegjesi dhe shkojne per studime jashte shtetit. Pasi “i helmojne” vellain drejtor ferme se… (nuk na thuhet) Panajotin e bejne minister pa protofol. Me kete portofol ne xhap Panajoti shkon tek Titua dhe thote se e kane perndjekur ne Shqiperi dhe do ta vrisnin. Pasi e ema e Panajotit (ata qe e kane njohur thone edhe sot se ishte heroine e vertete) na trillohet historia se letren me te cilen ajo denonte tradhetine e te birit e ka shkruar Frroku nga Miredita ose dikush tjeter dhe i vellai i Panajotit nje inxhinjer nafte i tha nenes “firmose se na moe ne qaf po nuk e firmose”.
  Shkrimi eshte supe qe nuk nginje as naivet.
  Te fala
  Dhori

  Reply to this comment
 28. j February 23, 14:46

  edhe i vdekur e i humbur pa nam e nishan ja kini friken panajotit o kelyshet e hoxhes!!!
  endrra shikoni se mos po ju qin nenat e motrat panajoti me te vllezerit, te ngritur nga varri!!!

  Reply to this comment
  • antonio February 25, 01:09

   Ore j-eee!
   Posi more zuzar i vdekuri paska bere kerdine mbi femrat?
   Pra pervec tradfhetise Panajotit ti i shton edhe imoralitetin dhe degjenerimin???
   Koqe gomari paske qene o j!
   Po ti thua se ate e perndiqte sigurimi,se prandaj u arratis se i kishin vrare e burgosur te afermit e tij!
   Domethene ketu paska patur nje te vertete qe ai u arratis!
   Epo ta gezoje vdekjen si qen e zgjebosur larg familjes dhe Shqiperise si sipun i UDB-se!

   Reply to this comment
 29. j February 23, 15:03

  Edhe te vdekur e te tretur qe jane Panajoti me vellezerit, prape ua keni friken, o kelyshe te hoxhes!!!
  Keni frike se mos ngrihen nga i keni groposur e ju kenaqin motrat, nenat e bijat, se grate ua kane kenaqur me kohe, ndaj i hengret te gjalle!!!
  Edhe ne enderr ju dalin ofshamat e epshit te nenave, kur i kenaqte Panajoti!!!

  Reply to this comment
  • marion February 24, 00:41

   Jo more “j” jo!
   Panajotin dhe kelyshet si ty as i kemi llogaritur ne vrime te bithes!
   Shko pyet njehere andej nga CIA,UDB-ja,KGB-ja etj se cfare thone per trimat e Enverit,pastaj hajde e na caj trapin ketu!

   Reply to this comment
 30. Partizan i Brigades V Sulmuese - Heroi i Popullit February 23, 15:49

  Alqi shiko ate videon per ndertimin e kukesit te ri ne ato vite. E gjen ketu te gazeta per te cilen ti je zv. Kryeredaktor per printin por varianti online.
  Here tjeter te keshilloj ose te shkruash ke 55 ose ej ndonhe liber me kooautor urin butken ose fundja nga e keqja beje si e bete me p kullen, mos lejoni komente.
  Dhe ju rini rehat dhe ne merremi me punet tona.
  E di ti se kush ta blen variantin print te gazetes , nga e cika fiton ti buken e perditshme:
  Ata veteranet e luftes na-cl dhe familjet e tyre. Dhe se besoj se ta blejne veteranet e organizates per te cilen r perllaku eshte kryetar.
  Rri djale a burre cje se mos ngelesh pa buke aman.
  Po pse merresh me plakun dhe nuk shkruan per Shefqet Pecin, komandantin e Brigades se V Sulmuese , Heroi i Popullit, qe pinjollet e kuislingeve e futen ne burg ne moshe 90 vjecare per llogari te “masakres” qe beri brigada ne kukes ne ate fillim te vitit 1945 kur donte te kalonte ne ndihme te vellezerve tane ne trojet shqipetare ne ish jugosllavi.
  Brigada beri marreveshje me muharem bajraktarin si shqipetar e njeri te beses per tu mos atakuar. Cberi muaremi, njoftoi gjermanet dhe kuksianet e muharemit nga njera ane dhe artileria e rende gjermane nga ana tjeter shkaktuan deme te medha ne rradhet e partizane e te brigades. Ke degjuar per Abaz Shehun ti. Lexo djale. Resul Bedo ka plot 7 vellime te vepres “Yje te Pashuara” me fakte e fotografi . Me duket se Resuli eshte gjalle akoma, shko e intervistoje.
  Apo dhe ti je nga ata qe mbron shpifjen se 28000 deshmore eshte nje shifer fiktive.

  Te kthehemi prape ke Shefqeti.
  Kur lufta mbaroi dhe oartizanet dolen fitimtare, u kthye brigada ne kukes dhe u morre ne pyetje fshataret, se kush kish marre pjese ne krah te gjermaneve duke luftuar me arme ne dore kunder partizaneve te beigades?
  Keshtu u pregatiten listat, u be gjygji partizan dhe u pushkatuan ata qe kush lyer duart me gjak te ijve te shqipes duke bu sherbyer gjermaneve.
  Kete e di mire nga deshmimtAr okular dhe i pranishem be luftime dhe ne gjithe keto ndodhi, nga babai im i nderuar dhe i respektuar.
  Mbas 45 vjeteve denojne me burgim keta pinoll te tradhetareve legjendarin Shefqet Peci.
  Kujtuan se do poshteronin po Shefqeti beri qe ne fillim greve urije dhe ja j hodhi pjatat turinjve atyre qe e ruani.
  Qe mbi 90 vjec. Turp.
  Shko kntervisto Rustem Oecin, e ke kryetar te organizates se veterane e te luftes na-cl. Eshte i biri i Shefqetit. Eshte ish partizan e ish ushtarak i larte.
  Mbase te tregon dhe ndonje gje per panajotin por te vertete ama

  Reply to this comment
 31. LLL February 23, 18:32

  Muri enverist qenka më I fortë nga ç’kam menduar !
  Sepse shumë e thellë qënka injoranca e tyre . Këta , zgavrrën e trurit e kanë bosh , veshët i kanë dyllosur dhe u punon vetëm gjuha . Janë qesharakë , të mjerë , të paditur , të vjen keq për ta !
  Gjëndjen e sotme ne e quajmë pasojë të politikave të udhëheqjes së djeshmë !
  Jo thonë , trimat e Enverit , Enveri bëri shtet të fortë . Po themi ne , aq i fortë sa e rrëzoi era që fryu në ’90- ën .
  Neve që kritikojmë Enverin , na quajnë të Saliut !
  More injorantë , po Saliu është pjellë e Enverit more debilë e rracë debilësh !
  Ramizi i Enverit dhe I Nexhmies , pluralizmin politik në Shqipëri që ishte dorëzimi I pushtetit nga komunistët , nuk e diskutoi në Parti por , e diskutoi me intelektualin Sali Berisha , gjenialin tradhëtar Ismail Kadarea dhe legenë të tjerë si këta ….
  Shoqja Vito Kapo , gruaja e besnikut të Partisë Hysni Kapo , në intervistën e saj thotë se shoku Hysni e donte aq shumë mjekun e tij Sali Berisha saqë I thurte vjersha .
  Besniku i Partisë me paratë e popullit dërgon vajzën e Saliut Jashtë për operacion plastik kur sa veteranë të Luftës e të punës vdisnin pa mjekimin e duhur .
  Po Saliun në barkën e Enverit dhe në oxhakun e Enverit e kini parë?! Po krah- per- krah me Simon Stefanin !
  Po me pardesy të bardha kush e nisi tek studentët Saliun dhe bandën e tij ?!
  Që kur u themelua e deri sa vdiq , Partia flakte jashtë njerëzit me karakter dhe mbushte radhët e saj me qelbësira si Sali Berisha me shokë !
  Ajo vetë , me kokëfortësi , ndoqi rrugën që e shpuri në fundin e turpshëm ! Udhëheqja tradhëtare e meritonte fundin e saj të turpshëm .

  Reply to this comment
 32. @ February 23, 19:35

  LLL,
  Te paska zënë koka dhjamë a derëbardhë…!
  Që udhëheqa shqiptare komuniste do binte nje dite, kjo nuk diskutohet, sepse ra i gjithe Sistemi ne mbarë Boten!
  Por në Shqiperi, deri ne vitet 70-te, kjo udheheqe beri ate qe nuk e kishin bere Shekujt!
  DHE KJO NE NJE SHQIPERI ANALFABETE , TURKOSHAKE DHE FEUDALE, KU AGAI INJORANT HIQEJ ME I DITURI!…
  Pas 70-tes, dihet tani boterisht se E, Hoxha U SËMUR, APO E SËMURËN,
  NË SHTEPINE E UDHEHEQES KOMUNISTE HYRI KRIMBI, E. HOXHES I PRENE TE DY KRAHET, HYSNI KAPON LEGJENDAR, QË KISH VADITUR ME GJAK MALET SHQIPTARE, DY HERE I PLAGOSUR NE LUFTE…
  U VRA APO E VRANE GJENERALIN E PAMPOSHTUR , STRATEGUN E LUFTES DHE KRYEMINISTRIN ME JETEGJATE DHE ME NJE AUTORITET TE PADISKUTUESHEM NE POPULL,
  E. HOXHEN E SEMURE MENDERISHT DHE FIZIKISHT E MUNDI DELIRI STALINIAN I DYSHIMIT TEK SHOKET E VET DHE VRAU NJERIPAS TJETRIT BASHKPUNTORET E TIJ TE NGUSHTE… mbeti Ramiz Jago Boshnjaku qe e mbushi vendin me Spiune dhe bythlepires, dhe me tej te jap te drejte ty LLL, QE SHIKON VETEM PASOJAT, POR NUK DI SHKAQET…,
  Prape se prape ai sistem do rrezohej se nisi si Utopi dhe perfundoi si i tille, sic perfundoi edhe atje ku lindi, edhe ne Superfuqi si BS dhe Kina… Dhe ne te gjitha vendet e Lindjes, pra fitoi ai Rend ekonomikoshoqeror qe kish rendimentin me te lartë…
  E more vesh o Kokëdhjam e Qorr megalloman?!…

  Reply to this comment
 33. Liria si ajri February 24, 12:25

  Disa te dhena te sigurta dhe pak koment:1- Jorgo Plaku ishte vellai i madh i kater vellezerve-Jorgo, Panajot, Mikail Koco- dhe dy motrave Plaku;.2- Jorgo Plaku ishte i fejuari i Dhora Lekes; 3-Mikail(Kalo) Plaku drejtori i se pares ferme bujqesore shteterore ne Shqiperi Sukthit; 4- Ministri pa portofol eshte minstri me më pak rendesi ne nje qeveri; 5-Panajot Plaku kur iku nga Shqiperia NUK KISHTE ASNJE FUNKSION NE USHTRI pra graden gjeneral e kishte vetem si titull honorifik sepse zyrtarisht ishte ne detyre civile shteterore ne sektorin e gjeologji-minierave dhe ku nuk kishte asnje njohuri, dipllome apo titull; 6- Kalimi nga sektori ushtarak ne ate civil ndodhi pas Konferences se Tiranes 1956; 7-Familja e tij(gruaja dhe tre femijet) pas largimit internohet ne Skrapar vetem me urdher gojor 8-Asnje nga te kater djemte e familjes Plaku nuk mbushi dot mishen 50 vjec; 9-Koco Plaku k/inxhinjer i nd/shpim-kerkim nafte, laureat i Cmimit te Pare te Republikes i vitit 1971 pushkatohet si kryesabotatori per deshtimet ne sektorin e naftes; 10- Vendndodhja e eshtrave te Koco Plakut ehste okultuar nga regjimi; 11- Varri i Jorgo Plakut-djalit te “aksidentuar”te Mikail Plakut- eshte dhunuar tre here; 12-Panajot Plaku NUK KA QENE ASNJEHERE I AKUZUAR NGA NJE GJYKATE SHQIPTARE, NUK ESHTE MARRE KURRE ME CILESINE SI I PANDEHUR, VEPRIMTARIA E TIJ NUK ESHTE BERE ASNJEHERE OBJEKT SHQYRTIMI DHE AI NUK KA QENE ASNJEHERE PJESE E NJE PROCESI PENAL SI RRJEDHIM NUK EGZISTON ASNJE DENIM PENAL I FORMES SE PRERE PER TE.13- Qe nga largimi i tij Panajot Plaku ishte pjestar rregullisht ne cdo grup armiqsor te “zbuluar” nga p.p.sh.; 14-Panajot Plaku ishte sipas Enver Hoxhes spiun, diversant dhe agjent i jugoslaveve, grekeve, ruseve por edhe anglo-amerikaneve… A mundet nje person i vetem te jete njekohesisht agjent i tre kater zbulimeve dhe asnjera te mos e mbroje dot? Lufta e ftohte valle nenkuptonte rrethimin imperialisto -revizionist te Europes dhe botes per shkaterrimin dhe pushtimin e Shqiperise???

  Reply to this comment
 34. VfLp February 24, 12:57

  e kuptoni pse shume shqiptare jane bere apo konvertuar serbe greke apo turqe se ka individe si Talenti !!!! qe i bejne lavdi vrasjeve enveriste .linde pyetja pse kaq urrejtje nga Talenti me shoke perse a tha i kane bere ky keta perse nuk u permbahen fakteve arkivave me te mirat e te keqijat nuk munde te quhet nje tradhtar vetem se deshiron te jetoje e te mos e ekzekutojne ,perse ka mendim ndyshe nga shoke apo padrejtesi e bere nga partia. per mua e turpshme kush ka bere tadheti renditet per tradheti por kush ka derdhur gjake per shqipni eshte e tmerrshme ta besh tradhtar..

  Reply to this comment
  • Talenti February 24, 13:26

   Jo VfLp,more qen fashist por VFLP!
   Pra VDEKJE FASHIZMIT-LIRI POPULLIT!
   Ndersa ti me zgjebaraket e tu ballisto zogiste kishit parullen ANTI SHQIPTARE “SHQIPERIA E SHQIPTAREVE-VDEKJE TRADHETAREVE”!!!
   GJEJE VETE SE KUSH ESHTE armiqesore DHE KUSH ESHTE atdhetare nga keto dy parulla!
   Lavdine e tij SOCIALIZMIT ia dha LUFTA NACIONAL-CLIRIMTARE,ndertimi i vendit me industri moderne,ARSIM,SHENDETESI BASHKEKOHORE dhe falas deri ne fshatin me te larget,ELEKTRIFIKIMI I VENDIT,i realizuar per here te pare ne BOTE nga Shqiperia,zhdukja e fese,gjakmarrjes,malarjes,sifilisit,mocaleve e kenetave,ndertimi i dhjetrra fabrikave,uzinave,kombinateve,hidrocentraleve,ullishteve,pemtoreve,krijimi i nje USHTRIE TE FUQISHME qe garantoi mbrojtjen e vendit nga cdo sulm eventual,Flota Detare Tregetare dhe ajo LUFTARAKE,AVIACIONI LUFTARAK,fortifikimi i vendit,i PA PRECEDENT NE BOTE,stadiume,teatro,estrada etj ne cdo fshat e shkolle,politike tre jashteme DINJITOZE aq sa arriti qe vaporret kineze te lundronin me flamur shqiptar dhe u be inisiatore qe KINA te pranohej ne OKB!
   Te gjithe agjenturat boterore DESHTUAN me turp para forces se SIGURIMIT SHQIPTAR ne tentativat e tyre kriminale per rrezimin e pushtetit popullor!
   Te gjithe ata qe u denuan nga gjykatat e kohes,jane denuar sipas ligjeve ne fuqi,prandaj kot derdellitni si HIJENA se asnje te drejte nuki keni!
   Me ulurima dhe shpifje nuk fshihet LAVDIA E SHQIPERISE SOCIALISTE dhe as e HEROIT KOMBETAR ENVER HOXHES!
   Kur keni goje dhe llapni ju kelyshet e tradhetareve,SI TE MOS KEMI NE BIJTE E PARTIZANEVE HEROIKE,CLIRIMTARE TE SHQIPERISE???

   Reply to this comment
   • Scr February 24, 13:41

    Qeke koqe komplet dhe hale i papam.
    Kot harxhojne kohe me ty keto qe te shkrujn
    Mesiguri ke kalu incest ne femijri o i shkreti ti
    Baba apo axha ta ka be?

    Reply to this comment
    • Haaaaa February 24, 16:53

     Jo more Scr!
     Sa i modh qeke,mor burre muti?
     Po si more i ke gjet keto llafe qerpici sikur te ka qit Sala prej bythe?
     Kot je harxhu me llafe,ti Scr,qe gjate e gjate do me thone “Sun e kruj”,pra hajde ma kruni ju!
     Sipas teje ti duhet te jesh pederast!!!
     O na rrufsh sumatricen se trute i paske mush me hale!

     Reply to this comment
     • scr February 24, 21:30

      cfare gjuhe!!!
      te mungon 50 lekshi me duket qe je bo kaq pervers
      te mundon dhe zakoni pervers i spiunimit qe nuk e ve dot ne pune tani
      edhe ket pune ne gazeta e ben per te kujtuar kohet e
      “bukura”
      incest e thame njehere?

    • Haaaaa February 24, 23:32

     Je bo per tu meshiru,o scr!
     A nuk e shgef se ene moderatori e ka hek reploken me try se e di qe do te te shajne tre gjithe!
     I shkreti ti se je bo per me honger pras ka prapa se si duket je mesu ne internim vetem me pras!
     Ik musdhu o rrot cari se nuk je ti per me komentu te tjeret!
     Rrace qelbesish!

     Reply to this comment
     • Scr February 25, 19:08

      Talenti spiun
      Ky obsesioni jot per tu pergjigj per cdo koment shpjegohet vetem me faktin qe je nga rraca e neveritme e spiuneve te sigurimit.Duhet te kesh vujt shume qe nuk heq dot dore nga zanati hajdarit.
      Une kuptoj njerzit qe shkrujn pro Panajotit dhe keto jane te shumte dhe nje pjese njohes te tij ose familjes.Ato kane dhe interes qe emri i tij te kujtohet ashtu si ka qene ne te vertete.
      Po ti cke qe shkruan me 100 pseudonime te ndryshme ketu.
      E kuptum qendrimin tend qe Panajoti qenka tradhetar.Pse ngulmon kaq shume kaq shume sikur jeta jote varet nga ky fakt?
      trap i qelbur

   • Vflp.... February 25, 09:30

    Talenti-Hund fashisti je ti bej gati valixhen edhe shko tek vellezerit e tu-une jam familje patriotike (edhe i luftes ncl kam edhe heronj ne familje rri urte se ju qe llomotisni asgje skeni bere per atedhe )qe ne kohen e pirros kemi luftuar per vatan -edhe puna qe beje me lejon te them qe nqs jeton ne shqipni je rrezik per shoqerine civile se je ne prag te berjes se keqes,,, vuan nga narcizmi psikologjik edhe nga stockholm syndrom …me vjen cudi se si ju botojne komentet fyese edhe urrejtje edhe vete enveri do ju kishte ndeshkuar e as vete nuk do kishte komentuar keshtu nexhmija vete ka komentuar per vrasjet edhe me kete gjuhe ska folur kurre ka pranuar qe jane bere gabime sa per hero nga e nxore nga mbrapa se bota e ka klasifikuar me Cauceskun Stalin ..apo je bere presidenti i rpsh edhe ndan dekorata tani nga faket del qe enver hoxha ka ngritur ne pjedestal partine kriminelet ordiner e vrasesit politik por shqiptaret ne ballkan i ka demtuar per gjithmone me marreveshjet sekrete si per kosoven e camerine ike e lexo mos na derrdellis ketu me genjeshtrat e enver hoxhes ushqim per ju per popullin nuk ka per te qene kurre ,,

    Reply to this comment
    • Talenti February 25, 09:48

     @vefelepe!Cfare heronjsh i ke dhene luftes ti,more injorant,qe nuk di te lidhesh dy fjale shqip?
     A e sheh veten se nuk je ne gjendje te kundershtosh gjykimet te mija me argumente e fakte,por vec me sharje??
     Ja ketu dallohet injoranti nga i zgjuarai dhe maskarai nga i ndershmi,i padrejti nga i drejti!
     Cfare rreziku paskan mendimet e mija kur une mbroj te verteten me fakte,ndersa ti mbron fashizmin,spiunet dhe armiqte e Shqiperise??
     Aq i trashe je sa ke filluar mbrockullat qe nga koha e Pirros,qe as historianet nuk i dine e jo ti,nje cope IDIOT funksional!
     Sipas teje per Shqiperine thone se kane luftuar edhe ata qe bashkepunuan me pushtuesit kunder partizaneve,gjoja kunder komunisteve!
     Po keshtu edhe spiunet,diversantet,vrasesit,tradhetaret,te arratisurit etj per Shqiperine paskan luftuar!
     Por per ciloen Shqiperi?
     Shporru more kelysh tradhetari dhe mbylle halene se rraca juaj e poshter eshte damkosur per jete si TRADHETARE dhe ARMIKE E SHQIPERISE!
     Derdellitjet truaja nuk do t’u japin asgje te mire,vec URREJTJHESW me tre madhe tre popullit shqiptar dhe do te bindin me shume edhe ata qe kane qene tre lekundur per TRADHETINE tuaj!
     Keni 25 vjet qe llapni si qen te terbuar,por NUK KENI THENE SE CFARE PO BENI PER SHQIPERINE,meqenese atehere nuk u paska lene Enveri???

     Reply to this comment
     • Vflp February 25, 11:03

      Po gabimet e tua qe ke shkruar a thua jane ne rregull me gjuhen shqipe zotnia a zonja se mbrapa internetit cfare nuk fshihet ?pra (ju)ditekeni te lidhni me dy fjale shqipen kush ju ofenoj juve more lexoje mire dy komentet !!Argumentet tuaja nga 45 deri me 92 te gjitha shumzoje me zero pervec (punes te bere nga populli pse qeveria tjeter sdo bente pune sipas jush keshtu vec se do prishte )nuk kane vlere edhe nuk njihen boterisht ka marre funde nje here mire cdo gje historia do te rivleresohet don zonja apo zotnia –Fajin se keni ju por une qe bie ne nivelin tuaj ..une sdo dal ne plateforme te internetit te bej kronologjine e fisit e familjes se me del nje pseodoshqiptare pa e ditur kush eshte ….ju uroj gjithe te mirat kushdo qofsh e sado i keqe !!!!shqiperia nuk fillon ne 45 e nga saranda e mbaron ne vermosh por shqiperia e flamuri i perket te gjithe shqiptare kudo qe jane ne bote edhe qofshin keta muhamedane katolike e ortodokse ..hajt lali mos u merre me mua ,por shiko punen tende per te miren tuaj se ka tjeter kush merret me partine..

 35. Truth February 24, 20:27

  @ liria si ajri

  Po mire faktet na i tregove po mund te na i shpjegosh se cfare kishte kjo familje plaku ndryshe nga familjet e tjera te internuara te ballisteve, te regjenteve te aratisur, te atyre krimineleve te luftes qe nuk u arstisen por u denuan ne shqiperine e pas luftes , deri me pushkatim; te familjeve te gjeneraleve te pushkatuar apo denuar me burgim; te te denuarve per ideologji apo atyre te denuar per deshtimet ne ekonomi.
  Ne 25 vjet vetem nxirje dhe nihilizma me gjithate eshte hera e pare qe degjojme teorira te tilla konspiracioni.

  Na gje ndonje shembull tjeter ose lerini keto teorira konspirative dhe manira persekutimi.
  Dhora leka vete u internua po nuk u pushkatua apo u “aksidentua”, bile ariti te marre dhe titullin “artisti i popullit” pas 1990.
  Pse u vra i fejuari i saj plaku, vetem pse qe i fejuari i dhores. E kupton dhe vete qe nuk eshte llogjike.
  Dhe ne ate kohe sic beson ti nuk ishte e veshtire ti arestonin tu benin nje gjyq dhe ti denonin me vdekje.
  Nga kush frike regjimi i kohes por duhet ti vriste keshtu pas ferave.
  Per sabotimin ne nafte ne 1990 menduam se ishin denuar kot, por fakti qe gjithe fieri e patosi u derguam ne france per studime dhe doktoratura kur neve nga dege te tjera e nga tirana nuk kapem dot nje specializim afatshkurter atehere me gjithe notat shume te mira qe kishim.
  Atehere keta garda e vjeter e specialisteve te naftes, reth viten 70 mbeten duke thene ska nafte, e mbyll puse, u dogjen sa e sa puse. Vente nafta e gazi vu, digjej e vente dem.
  Sot me teper me eshte mbushur mendja se vertete jane qene sabotime e armiqesorw. Si o smbeti shoqeri e huaj qe shfrytezojne fushat tona gaz e naftembajtese dhe su mbaroka . Po ketu ne gazete kemi lexuar se nga studimet jane kaq e aq million barile me nje vlere kaq e aq. Ja po tani e ka shqiptari i bo i huaj ose i huaji vete.
  I dine te gjithe se si po vete halli i naftes e i gazit ne shqiperi. Ska gje se vete ne xhepat e nje grushti njetezish.

  Ju thoni panajotit sju be nje gjygj. Ku ti beheb , u aratis. I duhej bere ne mungese?
  Mos qe derguar nga sigurimi i shtetit per loje te dyfishte. Nuk eshte cudi, jane gjera qe kane ndodhur.
  Keshtu do ta shpjegoja faktin qe kalamajte vazhduan shkollen.
  Nese ai u gjet i vrare dhe po ashtu dhe familjaret, mund tjau kene bere ufb kur nuhaten lojen e tij te dyfishte.
  Nuk mund te thuash qe nuk qendron e qe nuk mund te pranohet si teori.

  Reply to this comment
  • J.J February 28, 03:38

   Kjo Familja Plaku ishte nje familje e thjeshte qe donne jeten, respektonte mendimin ndryshe dhe mi te gjitha perpiqej qe te kultivonte jne Shqiperi te ndershme me vetveten, nje Shqiperi ku cdokush te mun de shihej ne pasqyre dhe te krenarohej per c’ka shihte aty.
   Me vien keq qe gjerat vajten keshtu por besoj se komentet tuaja jan pergjigja qe ne shqiperi nuk kishte e nuk ka vend per gjera kaq te thjeshta sac eshte nderi, dinjiteti, meritocracia dhe dashuria per jeten.
   “Ju uroj te gjithve jete te gjate e ta shijoni kete shqiperine qe keni krijuar”

   Reply to this comment
 36. J.J February 28, 03:35

  Kjo Familja Plaku ishte nje familje e thjeshte qe donne jeten, respektonte mendimin ndryshe dhe mi te gjitha perpiqej qe te kultivonte jne Shqiperi te ndershme me vetveten, nje Shqiperi ku cdokush te mun de shihej ne pasqyre dhe te krenarohej per c’ka shihte aty.
  Me vien keq qe gjerat vajten keshtu por besoj se komentet tuaja jan pergjigja qe ne shqiperi nuk kishte e nuk ka vend per gjera kaq te thjeshta sac eshte nderi, dinjiteti, meritocracia dhe dashuria per jeten.
  “Ju uroj te gjithve jete te gjate e ta shijoni kete shqiperine qe keni krijuar”

  Reply to this comment
 37. plasni May 14, 00:52

  Tani qe iku Enveri hani kokat e njeri tjetrit race muti

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*