Dosja ‘Hajdari’, avokati: Nuk u arratis, Haxhia ishte mik i Azemit

June 9, 2018 18:48

Dosja ‘Hajdari’, avokati: Nuk u arratis, Haxhia ishte mik i Azemit

Avokati i Izet Haxhisë, Bashkim Nikolla ka dhënë përgjatë një interviste në emisionin ‘Kjo javë’ detaje nga dosja “Hajdari”.

Ish-trupoja e Sali Berishës, i cili akuzohet për vrasjen e Azem Hajdarit, ka kërkuar rihapjen e dosjes pasi pretendon se ka prova të tjera dhe duke qëndruar në këtë linjë, avokati Nikolla shprehet se klienti i tij nuk i është shmangur drejtësisë.

Avokati tha se: “Kërkesa e zotit Haxhia është e ligjshme, kërkesë si e çdo shtetasi shqiptar. Ështëdrejta e tij për rivendosjen e afatit. Kurdoherë kur kam një provë të re mund të shkoj në gjykatë të paraqes kërkesën. Kërkesa e përfaqësuesit që unë mbroj është e mbështetur në Kushtetutën e Shqipërisë. Provë është kjo mbështetje ligjore, që s’ka Zot që mos t’i japë të drejtën që i takon ligjit. Ne kërkojmë afat”.

Nikolla deklaroi se në asnjë pjesë të dosjes nuk ka qenë emri i Izet Haxhisë. “Është një shërbim specifik për çdo shtet dhe shërbim inteligjent dhe nuk ka probleme psikike. Ka datë, numër protokolli, grup informativ dhe është i cikluar dhe drejtuar kryeministrit Pandeli Majko dhe presidentit Rexhep Mejdani. Iu drejtohet autoriteteve të larta dhe në asnjë vend nuk është emri i Izet Haxhisë. Nga doli kjo? Kjo është një aneks-kontratë që të bëhet libri i plotë. Por kjo është nonsens, pastaj faturohet që ka pasur paramendim. Që të kesh paramendim duhet të kesh bashkëpunim, komunikim dhe motiv.”

Mes të tjerash, ai tha se Haxhia ka qenë mik i Hajdarit dhe se disa herë i ka mbrojtur edhe jetën.

“Izet Haxhia ka qenë mik me heroin e demokracisë dhe e ka mbrojtur në shumë raste atë dhe presidentin e vendit. Jeta e heroit të demokracisë Azem Hajdari është kërcënuar edhe 6 herë të tjera. As historikisht dhe as në momentet e çastit nuk e lidh me Izet Haxhinë”, tha avokati Nikolla.

s.a/dita

 

June 9, 2018 18:48
Komento

5 Komente

 1. C'a bohet kshtu June 9, 20:42

  Z. Nikollaeto “llafe” mos i thuaj neper emisione, pervec gjykate drejtohu trupit diplomatik per sensibilizim, per pafajsine e Haxhise.
  Pafajsia e tij ngarkon me me pergjegjesi kriminelin Sali, autori i vrasjes se banditit Azem qe ti na e quan hero dhe te qindra qytetareve te ndershem ne bashkepunim me SHIK dhe agjentin serb Gazidede.

  Reply to this comment
 2. info analitike June 9, 21:08

  Jo mo cne nuk u arratis fare qy! Vetem pasi Gjykata e Larte turke vendosi riatdhesimin qy vendosi te flase e te behet trim. Amani more shoke po ju nuk keni lene gje pa e share kete Ibretin e tani e ricikloni si trim mbi trimat se sfidon Saliun. Larg qofte po iu kthye edhe kunder kriepsikopatit do ta hidhni perseri ne kosh.

  Reply to this comment
  • Fuck Mark uk, Crusader, mirel, Coeur & LOVE + intelektual + BLACK SWAN June 9, 23:17

   O info anal-itike! Izet Haxhia edhe pse ka qene vertet MASH ne duart e Saliut (e kete asnje se mohon, as ai vet) nuk ka kerkuar “RICIKLIM” e askush nuk kerkon t’a ricikloj. Ai Izet Haxhia, po kerkon RIGJYKIM dhe po ashtu BALLAFAQIM me BABIN tend shpirteror, malokun trim (se malesor KURRE nuk eshte) Salush Hale Shpellar Vicidolin. Askush nuk po e ben Izet Haxhin trim mbi trimat apo HERO ashtu sikur ben KOKEN e HAJDARIT, hajdutin e pulave apo politikanin
   me ordiner, “HERO i DHJEROKRACISE”. Izeti, nuk kerkon (besoj une) as meshire e s’eshte cudi qe edhe “kriepsikopatit” t’i kthehet kundra POR kjo s’do te thot qe ka ngelur “malok”…. PENDESA (qe ju dhjerokratiket s’e keni idene se c’fare eshte) tregon shume edhe karakterin e njeriut. PER ATO QE IZETI KA BERE DIKUR ASKUSH NUK E FAL POR PER ATE QE PO KERKON TE BEJ TE GJITHE E VLERESOJNE DHE E ADMIROJNE (kuptohet me perjashtim te shoqates SHQUP-isto SHPELLARE ne te cilen ben pjese edhe ti)….

   Reply to this comment
 3. azem hajgarja =heroi demon-kracise June 9, 23:30

  i nderuar /e nderuar “s.a dita”

  2 here e ke permendur nje dyfjalesh “deleted” HEROI I DEMOKRACISE per kete monstre ndoshta me pervers se dhe dhe vete Berishaj.

  te p..urrsha heroin e demonkracise !!
  ,
  Kane dale aq shume dokumente -video- deshmi qe Azemi nga nje spiun Sigurimi u kthye ne nje PIT BULL qe ju doli dhe nga kontrolli rajerersonve dhe biberive deri sa u be trafikint-drogaxhi vrases:
  .
  Cfare thote Izet Haxhia nuk ka qene kurre mik i Azemit por bashkpuntor de jelek antiplumbi per Berishes..
  .
  Kush ishte terroristi i GRUPIT TRITOLIT..azemiiiiiiiiiiiiiiiii
  .
  Kush ishte terroristi qe rrihte me leva hekuri kundershtaret qe i thonte berisha per eleminin apo gjymtim…Azemiiiiiiiiiii
  .

  .Kush ishte terroristi HAJDARI ?

  INTRODUZIONE

  I penduari Izet Haxhia i ngujuar nga Turqia jep kater intervista rrenqethese ne gazeten Dita dhe cuditerisht nje heshtje varri ne ate vend.

  As shoqeria civile,as mediat,as prokuroria,as pozita ,as opozita dhe me keq akoma dashi washingtonit dhe delja brukselit kane mbyllur syte per aresye qe ato i dine. Nga keto 4 intervista kam nxjerre nje kolazh me deshmite e tij qe mund te benin nje skenar filmi te llojit THE GODFATHER dhe nese do luhej nga Hollivudi patjeter qe do merrte gjithe Oskar-et.

  I vetmi ndryshim do ishte nese spektatoret do ta shihnin per ca ore ne kolltuqet e kinemave,perkundrazi shqiptaret kane 25 vjet qe e kane ndjere ne kurrizin e tyre e kane paguar ne femijet jetime dhe grate shamizeza..;.Mbasi regjizoret dhe muzika e ketij filmi nuk jane shume te qarte te pakten 3 aktore tashme dihen:

  Vito Corleone,……….. Sal Berisha……(marlon brando)
  Michael Corleone,…….Xen Berisha…..(al pacino)
  Tom Hagen,…………..Lul Bashberisha .( robert duvall)
  ………..

  PRIMA PUNTATA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  -Në vitin 1999 gjendesha në Tropojë në një kohë që në Tropojë nuk ekzistonte shtet

  -Në atë kohë ka pasur një urdhër nga autoritetet e shtetit që kudo të më shihnin, të më vrisnin pa paralajmërim.

  -Ne 9 dhjetor 1990 ka ndodhur një skenë që s’e harroj kurrë kur një ushtar i xhenios me një lopatë xheniere donte të godiste Berishën kur erdhi nga Ramiz Alia dhe në atë kohë një civil nga të Sigurimit, e kapi dhe e tërhoqi.(Berisha ruhej nga sigurimi)

  -Tregoj vetëm një rast me Shkelzen Berishen që vitin 1997, në muajin Janar e kujtoj edhe datën, në 28 janar, te stadiumi Qemal Stafa ka marrë nga një trafikant droge rreth 30 milionë lireta. I ka thënë që më duhen për një ndërtesën e dajës së tij, që po ndërtonte te Blloku. Atë e njihja, e kisha edhe mik edhe pse nuk e dija në atë kohë që merrej me trafik droge.. Dua të them se që në atë kohë Shkëlzeni ka pasur qejf lekun. Edhe disa herë ka transportuar nëpërmjet makinës që përdonte familja, edhe heroinë. Dhe aty ka marr shuma parash te vila e Landit të Jasharit në Vlorë.

  -Filluam të dhunonim barbarisht ata që ishin në opozitë. Kuptohet ideologu ka qënë Berisha. Ai nga një ish-komunist u kthye në një demokrat të tipit fashist.

  -Berisha tregonte çfarë i kish thënë Papës. Imagjinoje çfarë hipokrizie: Berisha tregonte se çfarë i kish thënë Papës: “Na shpëtoni nga myslimanët, duam evangjelizmin”…. në të njëjtën kohë kur flirtonte me iranianët, me arabët me sheikët.

  Saliu e mbushi PD-në me bashkëpunëtor të Sigurimit të Shtetit. Atë partinë e ëndrrave tona, e shpresës së studentëve të dhjetorit, të intelektualëve që erdhën dhe e mbështetën atë lëvizje shumë të pastër dhe historike, u tradhtuan nga përfaqësuesi kryesor, nga Partia Demokratike. Pse PD? Sepse kjo parti u mbush me njerëz anonim. Me njerëz që nuk kishin asnjë kontribut, u mbush me klanin më të rrezikshëm të Sigurimit të Shtetit dhe fajtor për këtë është Sali Berisha.

  SECONDA PUNTATA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  -Pse vetëm në Shqipëri nuk u hapën dosjet? Sepse këto janë përdorur gjithmonë nga Berisha. Kur dikush sillet urtë dhe i bindet, është shumë mirë më të; nëse dikush ngre kryet me të, ai nis e tund dosjet!

  -Edhe në Uganda e Ruanda, shteti nuk ka falimentu plotësisht nga një konflikt civil. Në Shqipëri ndodhi ama. Simboli i një shteti që ekziston është burgu. Shqipëria në ’97-ën ka ndenjur një muaj e sa pa burg. Burgu është mjet ndëshkimi, po tregon që në atë vend ka shtet, rregulla, ligje. Pra, dëmi më i madh që Berisha ka bërë, është shkatërrimi i shtetit.

  – ne 1996 thyerja ishte e madhe sepse të mos lejoje opozitën të hynte në disa qytete nuk ishte pak, ta shtypje atë. Mentalitet i atëhershëm, mentalitet i gabuar shumë, që i përket jo një shteti demokratik, por vendeve diktatoriale.

  – Kurrë se ka dashur Berisha Azemin, dhe anasjelltas… ka kërkuar shpesh Hajdari të bëhet Ministër i Brendshëm, prapë nuk e bëri që nuk e bëri kurre Berisha… Nuk ka patur besim te ai. Asnjëherë!

  – Azemi ka qenë i lidhur me trafikun e drogës. Nuk e di nëse keni dëgjuar për rastin e Mirush Matit, i cili është vrarë në Moldavi. Kanë qenë ortakë bashkë me Azem Hajdarin, që kanë bërë trafikimin e heroinës nëpër Shqipëri, bashkë edhe me një person tjetër nga Fieri që s’po ja them emrin. Dhe vrasja e këtij Mirush Matit nuk është ordinere, por është për ndarje pazaresh.

  -Azemi ka qenë pas ’97-ës, drejtuesi i linjës së tritolit. Shumë hedhje në erë që janë bërë, kanë qenë direktivat e tij. Berisha i dinte këto dhe e dinte gjithashtu që ai ishte i pakontrollueshëm. Azemi u doli jashtë kontrollit atyre që e sollën në krye të Lëvizjes së Studentëve, ashtu do i dilte jashtë kontrollit edhe Berishës dhe njeriu i parë ndaj të cilit do hakmerrej, do ishte Berisha.

  -Ai ka patur lidhje me shumë grupe kriminale. Mund t’ju tregoj një histori në fillim të viteve ‘90. Ka qenë një Gaz Muça, i fortë atëherë. Azemi doli e foli kundër tij në parlament, dhe në darkë takohej me të, bënte bisedime dhe i thoshte “e thashë për kështu e ashtu”. Azemi ka qenë i atillë.

  -Sa për agjenturat e huaja, unë këtë s’e di se nuk jam i shërbimeve sekrete. Por di një rast. Në kohën e luftës së Kosovës, janë vra dy persona. Ka qënë shefi i logjistikës UÇK-së me qendër në Tropojë. Një burrë i mirë, patriot shumë i madh, dhe që e njihja personalisht, Ilir Konushevci, është vra megjithë doktor Hazir Manen.

  **Këtu është një fakt interesant, sepse personat që kanë marrë pjesë në pritë… nëse e mbani mend pas ish Muzeut të Enver Hoxhës ka qenë një dyqan qoftesh me një kosovar. Ai ka qenë një agjent i shërbimeve sekrete jugosllave. Aty Azemi shkonte shpesh dhe aty është bërë takimi me këta personat që kanë marrë pjesë në pritë. Sepse kush e ka ditur atë udhëtimin e atij atë ditë, me armët që çonin për UÇK-në?

  ***Është bërë prita dhe fatmirësisht një person ka mbet i gjallë, dhe historia nuk mbeti një enigmë.
  -Në gusht të ‘98-ës në gazetën “Rilindja” ka dalë një shkrim me firmën e Afrim Krasniqit, ku shkruante: “Tropoja mes Nanos e Millosheviçit”, dhe në këtë shkrim akuzoheshin Haklajt sikur kishin vrarë këtë Ilir Konushevcin (me pseudonimin Mërgimi) megjithë Hazir Manen.

  TERZA PUNTATA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  Ne 12 shtator 1998 përballë makinës ku ndodhej Fatmir Haklaj, Jaho dhe Naim Çangu, në distancë nga trotuari ku ndodhej makina ka qënë një lokal. Aty ndodhej e ulur mbesa e Sali Berishës, Shpresa Breçani. Ajo i ka pa dhe i ka njohur, se njihen gjithë tropoja¬nët. Ajo ka hyp në zyrë dhe ka tregu Berishës për atë që ka pa. Sali Berisha kishte dijeni se kush ishte në makinën me targa Vlore përpara selisë së PD, jam sigurt me 1 mijë përqind. Ç’punë kishte Azemi që të zgjidhte këtë çështje?
  Azemit kur i ka thënë Berisha ka shku në zyrën e tij, dhe në atë kohë në koridorin e zyrës ka qënë Genc Pollo me Sali Lushën duke bisedu ndërsa Azemi i alarmuar u ka thënë se Saliu i ka thënë se jashtë është një makinë me bombë që do të hedh në erë PD, dhe merr një armë. Është fut tek zyra e vet ka vënë silenciatorin e pistoletës së tij Zastava, e kam pa atë pistoletë. E ka pas dhuratë nga një miku i tij, Myftar Çela, është vra edhe ai më duket në Mal të Zi.

  Unë Izet Haxhia jam akuzu se e kam nxjerr Azem Ha¬jdarin në pritë. Është një akuzë që ka ardh nga ana e PD. Po pse ka ardh nga ana e PD? Është bërë me qëllim për të mbuluar nxjerrësin e vërtetë ne pritë të Azem Hajdarit që është Sali Berisha. E ka nxjerr me dashje apo padashje… por është edhe një gjë e vërtetë se Sali Berisha pas takimit të plakut të Haklajve me Azem Hajdarin, ka qënë shumë i shqetësuar dhe rrinte me frikë

  ULTIMA PUNTATA $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  -Berisha kanë qenë palë në historinë e Tropojës. Njerëz që kanë qenë rreth tij, dhe që sot janë sërish afër tij, kanë qenë sponsorë të komandos që vranë Haklajt. Në krye të kësaj komandoje ka qenë Anton Gjergji.

  – Historia e Anton Gjergjit është interesante.Atë ditë urgjent kam shkuar te Berisha. Në atë kohë aty ka qenë edhe Gazidede dhe i thashë që kam një informacion të sigurtë që bombën tek firma VEFA e ka vu një Anton Gjergji. Berisha dhe Gazidede janë pa në sy me njëri-tjetrin dhe thanë: Mirë mirë se do e zgjidhim. Më vonë asnjëherë nuk dëgjova që të fajësoheshin këta persona. Dhe fakt interesant është se ky person është shfrytëzu për të vënë bombat në Tropojë. Anton Gjergji ka qenë në krye të komandos që ka vrarë Haklajt. Dhe është njeriu që ka vrarë Fatmir Haklajn në pritën që i bënë. Bombën tek VEFA e vuri ky, dhe Bujar Kaloshin e vrau grupi operativ i SHIK.

  – Pas vrasjes së Azem Hajdarit në vitin 1999 është bërë një takim në Rogner, Pozitë-Opozitë, Takimi ka qenë i papritur sepse qeveria ishte në luftë. Berisha akuzonte PS për vrasjen e Azem Hajdarit etj. Aty është bërë një marrëveshje për eleminimin tonë. Aty Fatmir Haklaj është shqetësuar shumë.

  Një ditë më tha: Dëgjo, ti e don Berishën por Berisha është armiku jot. Por dëgjo, më tha, – Po qe se nuk vritet Berisha, ne do na vijë fundi. Të shkojmë ta vrasim Berishën në Tiranë. Në mënyrë absolute, i thashë, kjo nuk ka për të ndodhur. Berisha nuk është kriminel, i thashë. Kështu mendoja unë në atë kohë për të. Fatmiri më tha se ai është njeriu më hipokrit e i pabesë.
  -Dua të saktësoj diçka, se jam akuzu se kam qenë unë njeriu që kam rrahur Edi Ramën. Nuk është e vërtetë. Ai kur është masakru në ’96-ën nuk ka lidhje me mua.

  Edi Rama është rrahur nga një grup operativ i SHIK-ut të kohës. Unë e di që edhe prokurorit ai i ka thënë që mos e shkruani emrin që më ka rrahur, se ai njeri më vret mua. E ka pas fjalën për mua. Por nuk është e vërtetë. E dinin që isha unë i dhunshëm me politikanët, me 3 a 4 politikanë dhe m’i faturonin mua të gjitha rastet e dhunës. Atë e rrahu grupi i Xhahit Xhaferrit.

  =CONCLUSIONE

  Nqs ne historine e njerzimit dhe kozmosit qe na rrethon
  ne baze te perceptimeve qe kemi ne dispozicjon ka
  dy permasa kryesore “unlimited” qe jane koha dhe hapsira.
  .
  Kurse ne hapsiren shqiptare
  te pakten keto 25 vitet e fundit dy permasa jane unlimited:
  -veprimtaria diabolike prej satanai e Sali Berishes
  dhe e dyta hipokrizia e nderkombetarve
  qe kane ndjekur nje politike “See No Evil”
  qe duhet ti jepet fund duke dorzuar koken e Vito Corleones & sons..

  .

  Reply to this comment
 4. Pallavra June 10, 11:50

  Izet nuk ka qene mik me hajdarin o avokat leshi. Izeti ishte mik me haklajt se me ata ishte diten e vrasjes

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*