Dosja “Hajdari”, e dashura e Izet Haxhisë: Ja kush nuk do që ajo të hapet

May 23, 2018 17:34

Dosja “Hajdari”, e dashura e Izet Haxhisë: Ja kush nuk do që ajo të hapet

E dashura e Izet Haxhisë përmes një statusi në profilin e këtij të fundit në Facebook deklaron se është  “këshilluar” madje kërcënuar nga shumë persona që të mos prononcohet dhe të mbrojë Izet Haxhinë nga ana politike. Megjithatë ajo u përgjigjet këtyre “miqve” siç i cilëson ajo se do të vazhdojë të mbrojë Izetin jo vetëm shpirtërisht, por edhe politikisht.

Përsa i përket dosjes “Hajdari”, më tej në letrën e saj ajo shkruan se është vetë familja dhe miqtë e Azem Hajdarit që nuk duan që të hidhet dritë mbi vrasjen e tij.

Ja statusi i plotë

Miq te dashur te Izetit!
Me duhet te publikoj nje pergjigjen time personale, mbas disa “keshillash miqesore” dhe mesazhesh kercenuese qe kam marre keto kohe… Me keshillojne me fjale te ndryshme, nga me filozofiket deri tek ato me fyeset,
qe te mos prononcohem dhe mos perkrah Izet Haxhine, nga ana politike! Sepse do ishte e rrezikshme per mua konkretisht, teknikisht, etj, etj…Sepse duhet te mbaj pozicionin e “kukulles” dhe kaq… 
Dua te bej dicka te qarte, perfundimisht, dhe pa asnje keqinterpretim! Izet Haxhia eshte dashuria ime e madhe, kjo eshte e padiskutueshme e s do mund t a ndryshoje asnje e asgje! Por, kjo dashuri eshte jeta jone private, dhe s’me ben mua aspak, te pavetedijeshme politikisht, as me verbon, e as me influencon llogjikén! 
Perkrahja ime totale ndaj tij, edhe politikisht, ka ardhur mbas nje reflektimi dhe studimi vetjak faktesh , mbas nje analize qe bera ne mendjen time, pa u influencuar nga dashuria qe kam per te! 
Vij nga nje familje e masakruar nga komunizmi, nga nje familje, qe ashtu si shume shqiptare, ishim plot ideale, plot shprese e plot entuziazem per demokracine aq te enderruar! Por fjala “zhgenjim” eshte shume e varfer dhe e paplote per te shprehur , ate qe perjetuam nga pseudo-demokracia ne te cilen plot romantizem , i besuam endrrat tona! Nese komunizmi na vrau e internoi, “demokracia e PD” na flaku ne rruge, na hoqi cdo te drejte ankese, cdo dere u mbyll, sepse nuk ishim as te pasur, as mafioze, as ” te forte”…
E verteta mbi vrasjen e Azemit, me shume duhet t ju interesoje pikerisht ketyre” te djathteve” qe e adhuronin… Ajo cka do deshmoje Izet Haxhia, duhet ne rradhe te pare t i interesoje familjes dhe miqve te Azemit.. Por, jo..! Konstatoj komplet te kunderten.. Pakez me shume se e cuditshme, apo jo?Askush prej tyre, nuk do te ngrihet tapeti e te dalin pluhurat dhe pislliqet qe jane mbuluar aty prej vitesh!
E pra, une jam nje shtetase e thjeshte, qe kam te drejten time legjitime, te perkrah ate cka me duket e drejte, e vertete, ate cka me duket bindese !
Nuk jam e ndikuar as nga dashuria per Izetin, as nga kercenimet( qe nepermjet meje, synojne mbylljén e gojes se Izet Haxhise) dhe as nga ” keshillat miqesore”…
E dua vendin tim, dhe dua t a ngreme ate tapet te piset, e te pastrojme me rrenje gjithcka!
Ndryshe, edhe varret do te na rrine te ngushte kur te na vije ora e fundit, edhe Zoti vete do na ktheje krahet, sepse e verteta, qendron mbi gjithcka!!
Eshte detyra, e drejta dhe pergjegjesia jone , t’a kerkojme ate!
Nese nje prej te vertetave, vjen nga Izeti, ashtu si une jam komplet e bindur, aq me mire, aq me krenare ndjehem per dashurine time!!!
Dhe nje te fundit: do te flas per dashurine tone sa here qe t a ndjejme te nevojshme te shprehemi, dhe do te flas per politike a per drejtesi sa here qe te dua, sepse eshte e drejta ime , si shtetase shqiptare, si qytetare , si njeri i lire ne shpirt e ne zemer!!!Pike!!!
Ju qe kercenoni e “keshilloni”, keni gjetur personin e gabuar… Jo me kot, duhemi me Izet Haxhine, kemi secili nje koke te forte e nje personalitet pakez te veshtire per t a trembur…😀
Ju faleminderit!
Ps: Izeti ju pershendet te gjitheve, eshte mire dhe po pergatitet per betejen qe e pret, me kurajo dhe force!!!
Dite te mbare te gjitheve!

o.j/dita

May 23, 2018 17:34
Komento

14 Komente

 1. Flutura May 23, 17:56

  Bravo trimereshe. Mos u tut nga asgje
  E verteta vonon por nuk humbet

  Reply to this comment
 2. vasili May 23, 18:09

  Kjo femer,vec qe ka nje personalitet te jashtezakonshem,por Zoti i ka dhene dhe dhuntine,qe te gjej fjalet dhe ta paraqese te materializuar, me nje finese te vecante ate.
  Zor se gjen te dyte sado te kerkosh.

  Reply to this comment
 3. XXXL May 23, 18:31

  Pa tjeter qe familja surrogato e Azem Kriminelit nuk do qe te hapet dosja e tij se i ikin privilegjet e dhena nga vrasesi i tij Sali Kar-xhic.
  Me kryesorja eshte qe hapja e dosjes se ketij krimineli do te nxjerre shume te verteta te mbuluara nga PD-Prokurori-Gjykata.
  Azemi ishte vrases dhe si qen rruge e e vrane kundershtashtaret, pasi ua nxori ne orite Salu me Genc Ndryshkun.

  Reply to this comment
 4. H May 23, 19:13

  Ad nuk na intereson fare se hapet apo mbyllet. Duam vetëm mos flitet për banda mafjoze demode që vriten mes njëri tjetrit dhe mundësisht të shfarosen në mënyrë që populli i thjeshtë të gjejë qetësi dhe pak begati dinjitoze.

  Reply to this comment
 5. Kris 1 May 23, 19:28

  Azemi dhe Berisha pamvaresisht prej grindjeve pas kulisave ishin miq te pandare,te etur per pushtet dhe pare.Pislleqet i benin bashke.Kur i duhej nje hero per te mbuluar pislleqet Berisha u tregua i shkathet.E ktheu Azemin ne beton dhe mbi te mbrohet Berisha.
  Sipas kanunit gjaku lahet dhe me pare.Me pare u la gjaku i Azemit kontrabandist dhe me pare u la gjaku i kokepalareve.Me kanun familjet jane ne rregull

  Reply to this comment
 6. fteri May 23, 19:33

  Një bravo të madhe për këtë vajzë trime ,besnike e fisnike.
  Po ta lë një amanet sot,Mos kërko të dalësh e para.Shtëpia ka një zot ,në qiftë s’bëhet gara.
  Kur të pyesin jep mendim.urtë e butë dhe me kulturë,tjetër kush e mer vendimin,.Ti poshtë nuk bie kurrë.SHqipëria të nderon e respekton ,në mes shoqesh do bëshë emër ,basgkëshortin kurr mos e lerë ,veten lart e ngre si femër.Është familja fati jetës,finale për çdo krijesë ,të pranojmë për hirë t’ vërtetës ,ndershmëria të jep jetë të jep shpresë .S.Kriminel që futi në rrethim e vrau Azemin si shigjet krimi do i ngulet në zemër.Kur në krye hyp i keqi ,i miri nuk ka ku shkon ,këtu drejtësinë e mori dreqi ,mjer ai që e përjeton.

  e dashur shqipëri,
  me gjak kastërioti ,
  kush s’ të la me ngrit kry,
  Saliu ,apo zoti ?

  Reply to this comment
 7. faktor x May 23, 19:46

  e nderuara e dashura e IZETIT

  gabimin e pare e ke bere qe prezantohesh e masakruar nga komunizmi pra je e gabuar ne kohe dhe ide

  gabimi i dyte eshte se nuk kupton qe Saliu krimin me te mire qe ka bere eshte egzekutimi i hajdarit si qen rrugesh..

  problemi me i madh i Izetit eshte se ai ka “ngacmuar” punet e pista qe ka bere lobi serbo-amerikan qe eshte zgjuar keto kohet e fundit me elezserbiberet e tyre

  njihu me ate qe e rrezikon Izetin:

  SI E PRUNE SERBET DHE LOBI SERB I AMERIKES SERBERISHEN NE PUSHTET
  Ish-badiguardi i Saleh Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia ka deklaruar fakte uluritëse nga analiza e te cilave duket hapur,qartë dhe saktë se ai kurrë nuk ka qene kryetar real i PD,president apo kryminister por vetem nje kobure ne duart e lobit te fuqishem serbo-amerikan te viteve 89-92 e në vazhdim qe me teorine antishqiptare te dekomunistifikimit te 1991 dhe tani te dekriminalizimin e vitit 2015 e prune ne pushtet artificjalisht dje dhe po e mbrojne sot hapur fare me Donaldin e Amerikes dhe Helmutin e Gjermanise.
  Cfare faktesh tronditese jep Izet Haxhia ?!
  ****
  Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë …Pra Berisha eshte nje hibrid i sherbimeve sekrete serbe -amerikane
  ****

  Kjo vizite u ndihmua dhe nga Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava….pra zyrtare te larte amerikane me interesa personale ne Serbi “ndihmojne” Sal halene…
  ****

  Në mitingun e Crans Montanes,ne kthim Berisha takohet privatisht & familjarisht me ministrin ejashtem jugo-serbo Ivanovic i cili kishte marre pjese aktive ne fitoren artificjale te 22 marsit 1992….A nuk duket qarte nje treshe Rajerson-Elezbiberaj-Ivanovic qe prune Berishen ne pushtet si Zogun ne 1924 por jo me ruset e bardhe nga beogradi….por me lobin serbo amerikan ne shtepine e bardhe
  ****

  Drejtuesit e ardhshëm te PD që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, ish rezident i sigurimit të shtetit i konvertuar per shërbimin sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret serbo- maqedonas”,
  Pra vetem keto fakte pambarimisht tronditese qe e nxjerrin mender me thane Berishoviqin nje kobure antishqiptare ne duart e lobit serbo-amerikan qe kane bere,po bejne nje “dirty job” gjoja per te luftuar komunizmin e vdekur..qe ne fakt u kthye ne nje shkaterrim total te Shqiperise per te bere te mundur serbizimin,greqizimin dhe islamizimin gje qe tashme eshte realizuar..aq me shume kur procesi i shplarjes se truve te shqiptareve pothuajse ka perfunduar…

  Reply to this comment
 8. MH May 23, 20:38

  E dashura asht pak per kete cift te mrekullushem.Por zemra dhe shpirti i te dyve se bashku ndervedi asht percaktimi preciz qe ju kakterizon!
  Te gjitha i ke nga karekteri i fort si femen fisnike ndaj nuk asht e nevojshme te marresh keshilla.Po vetem nji keshille dua te ta jap:Mos u ngut e mos u impresiono.Dhe per te luftue din vete dhe lufton qe neve jo shume por shume e shume pambarimisht na gezon aq ma teper kur Izeti Shpirti i yte fiton.Dhe sebashku lumturoni.
  Jemi me ju deri ne fitore!
  MH

  Reply to this comment
 9. rama adelina May 23, 21:07

  Bravo te qofte per guximin

  Reply to this comment
 10. Atros May 23, 21:49

  Une thosha si ka mundesi qe Izeti nga nje person me nje te folur te fort dialektore ne intervistat e para dhe qe nuk arrinte ti lidhte dy fjale bashke pati aq shume ndryshime ne te foluren dhe te shprehurit me statuse ne fcb apo neper gazeta.Na qenkerka e dashura e Izetit qe e paska marre situaten ne dore me kohe….
  Nje gje nuk e kuptoj çna duhet ne izeti apo e dashura e tij …Sa halle ka ky popull e gazetat merren me te tilla hale…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 24, 07:57

   a nuk ishte spanjolle?
   e paska mëshuar shumë mirë shqipen!!
   bravo i qoftë!!

   Reply to this comment
   • Atros May 24, 19:46

    Nje here thane qe eshte franceze dhe jo spanjolle, por qenka puro shqiptare sepse thote “vije nga nje familje e masakruar nga komunizmi”
    Lexoje artikullin dhe do ta kuptosh se puna e Izetit dhe e dashures se tij eshte si puna e telenovelave turke :))

    Reply to this comment
 11. Alban Dega May 24, 06:52

  Sent: Thursday, September 12, 2013 1:39 PM
  Subject: AZEM TI JE GJALLE …. !

  AZEM TI JE GJALLE …. !!!!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sali Berisha botoi sot ne Facebook nje elegji fantastike kushtuar heroit te demokracise Azem Hajdari!
  Azem ti je gjalle ,e shte titulli i saj .
  Azem ti je gjalle !
  Por une te desha te vdekur.
  Te desha te vdekur sepse vdekja me shume se jeta jote me sherbente mua!
  Vdekja jote do te ishte ringjallja ime
  Arkivoli jot do behej topuzi per te shqyer dyert e Kryeministrise, Kuvendit, RTSH-se … shtetit !
  Varrimi jot do te behej grusht shteti im ne bashkepunim me Milloshin!
  Me nje gure vrisnim dy zogj:
  1- Nje thike mbas shpine Kosoves dhe luftes clirimtare te UCK-se
  2-Nje shpate magjike per te rimarre pushtetin e sundimin une !
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli!
  Pa pushtet, pa karrike, pa sundim te pakufizuar… pa pushtet dhe pa impunitet jeta ime eshte me e rende se vdekja jote!
  Azem ti je gjalle … i gjalle per se vdekuri !
  Une nuk te vrava… as te perdora as te shperdora sa ma dashti suma! Kurren e kurres…
  Une nuk kam gisht ne pushket qe te vrane…
  Une vetem te nxorra ne prite! Vetem te nxorra ne prite per te te dhene pavdekesine ty heroit te demokracise! Ty liderit te dhjetorit! Ty….
  Azem ti je e do te jesh gjalle per se vdekuri!
  Te nxorra ne prite vetem e vetem qe te shpallja deshmor!
  A nuk veprova keshtu edhe me Arben Brocin e tre heronjt e 2 prillit!
  E shiko Azem cfare bej une per heronjt e demokracise!
  Cdo sakrifice e bej une… I nxjerr ne prite heronjt per ti shpallur deshmore!
  A e kishe menduar ndonjehere Azemi im i gjalle se do te preheshe me te tera nderet ne Varrezat e Kombit !
  Cfare nuk bej une per demokracine… Edhe vete demokracine, bile edhe Shqiperine vete e bera deshmore te karrikes sime … Jo nje por tri here me radhe !
  Azem ti je gjalle… Per heronjt e demokracise une bej cdo sakrifice!
  I pari ne sakrifica e i fundit ne pretendime! Eshte tipari numer nje i antikomunistit. E ka thene vete ai i madhi, me i madhi antikomunist i Shqiperise Enver Hoxha vete.
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli… E cfare kuptimi ka ymri im pa karriken qe mia shkurtoi kembet ky demosi i mallkuar me 23 qershor!
  Azem ti je gjalle per se vdekuri …
  Une jam i vdekur per se gjalli qysh ate dite te mallkuar 23 qershori…. Oi…Oi….Oiiiii !

  POST SCRIPTUM: Nje mesazh edhe per te bijen e Azemit qe po orvaten ta keqperdorin njesoj si te jatin…. Edhe djalli shfaqet me fytyre njeriu, thote filozofia 5000 vjecare kineze.

  Reply to this comment
 12. V.F.L.P. May 24, 11:14

  Per ju komentues puerile dhe mendje lehte
  Izet Haxhia ka qene dhe mbetet nje vagabond,dhunues, kriminel i oreve te para sa Azem Hajdari dhe Sali Berisha.
  keto vagabionda, kujtuan se Shqiperia eshte çiflig i tyre.
  pasi vagabodet u zune per interesa te ngushta, une ndane duk tentuar te eleminojne njeri tjetrin.

  Mendohuni nje here:
  cfare te keqe i beri komunizmi nje Tropojani , injorant , pervecese i dergoi dritat elekrike , arsimin mjekun, kulturen, e dergoi ne univesitet qe te behesh mjek kete kafshe,

  Per cfare arsyesh ky rrugaç ordiner u ndesh me dy kriminelet e tjere te bandes si sali berisha dhe Azem Hajdari?
  Ky kafshe ishte i humbur ne turqi, dhe vjen te tentoje shancet e fundit.

  Dhe nje pyetje per ju puerile:
  Ku e gjetet burrneshe kete femer,, qe ka rane ne dashuri me nje rrugaç te dhunshem te oreve te para?
  A e njihni ju kete ftyre ?Kush eshte ? Dashuri me internet me nje kriminel!
  Behuni me te pjekur !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim