Dosja sekrete: Dëshmia e rrallë e kardiologut të ish-Kryeministrit

January 3, 2018 18:06

Dosja sekrete: Dëshmia e rrallë e kardiologut të ish-Kryeministrit

DITA posedon dokumentat e arkivës së hetuesisë mbi vdekjen e ish-Kryeministrit Mehmet Shehu, dosje e cila ka siglën Sekret.

Në këtë dosje gjendet edhe dëshmia e mjekut Llesh Rroku, i cili ishte kardiologu personal i Shehut 4 vitet e fundit të jetës së tij.

Mjeku ka dëshmuar me regjistrim më 8 prill 1983.

Ai ka përjetuar ditën dhe natën e fundit të jetës së kryeministrit më jetëgjatë të Shqipërisë.

Më poshtë, pjesë nga dëshmia e tij botuar në DITA:

“…Mbasi ka mbaru mbledhja e kam shoqëruar Mehmet Shehun për në shtëpinë e tij, ku tek dera e hyrjes e priste Fiqret Shehu dhe së bashku kanë shkuar në zyrën e katit të parë. Këtu i kam matur Mehmet shehut përsëri tensionin të cilin vazhdonte që ta kishte të lartë.

I thashë që të pushonte pasi kishte nevojë. Ai më tha se nuk do pushonte dhe unë jam larguar dhe kam shkuar në vendin e punës time që ndodhet jashtë banesës së Mehmet Shehut. Rreth orës 15.45, Mehmet Shehu, duke qenë në dhomën e tij të gjumit, më ka kërkuar mua përsëri që ta vizitoja.

Unë kam shkuar atje dhe pashë që Mehmet Shehu ishte në dhomë së bashku me Fiqreten, e cila ishte veshur me robdisham, kurse Mehmeti ishte veshur me kostum, që më la të kuptoja, se ai nuk kishte pushuar në drekë. Unë i kam matur Mehmet Shehut pulsin dhe tensionin, të cilat i kishte të larta, por jo sa paradite kur ishte në mbledhje.

Pasdite unë e kam shoqëruar Mehmet Shehun në mbledhje në Komitetin Qendror dhe e kam vizituar edhe njëherë gjatë pushimit të mbledhjes, ku tensionin e kishte të lartë dhe kam njoftuar mjekun Milto Kostaqi duke i thënë që të më priste mua në vendin e punës deri sa të kthehesha.

Mbasi ka mbarur mbledhja, rreth orës 20.30, unë e shoqërova Mehmet Shehun për në shtëpinë e tij dhe kur ai është futur tek dera e shtëpisë, i ka dalë përsëri përpara Fiqretja, kurse unë jam larguar për në vendin tim të punës, ku i thashë dhe Milto Kostaqit që atë natë ai të mos shkonte në shtëpi, mbasi Mehmet Shehu pulsin dhe tensionin e kishte të lartë. Milto ishte dakord.

Kur unë kam qenë tek dhoma e oficerëve, Mehmet Shehu më ka kërkuar përsëri që ta vizitoja dhe kur shkova e gjeta në zyrën e tij në katin e parë së bashku me Fiqreten. Unë i mata pulsin dhe tensionin, të cilat e kishte përsëri të larta dhe unë i rekomandova ilaçet për uljen e tensionit. Mehmet Shehu më tha se dua të pi një kafe, unë i thashë që kafen nuk duhet ta pini pasi ajo rrit tensionin, por ai tha se do ta pinte dhe kërkoi t’i sillnin kafe në këtë dhomë.

Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu

Mehmet Shehu më pyeti mua se kush ishte me shërbim atë natë. Unë i thashë se është oficeri i radhës. Ai më pyeti në ishte apo jo Ali Çeno dhe unë duke pasur mendimin se ishte, i thashë se ai është. Kur kam shkuar tek dhoma e shërbimit ku ishte oficer Pëllumb Rusto dhe një shofer i gatishmërisë, nuk e gjeta Ali Çenon aty. I kam thënë Pëllumb Rustos që të njoftojë Aliun. Kështu Aliu ka ardhur me makinë.

Unë Ali Çeno, Dashamir Rama, Pëllumb rusto, Milto Kostaqi dhe shoferi gatishmërisë kemi qëndruar në godinën e oficerëve të shërbimit deri rreth orës 24.00, pastaj kemi fjetur në dhoma të ndryshme po aty. Në mëngjesin e datës 18.12.1981, rreth orës 7.55, kur kemi qenë tek dhoma e grupit të shërbimit, kemi dëgjuar që Vladimir Shehu me steriofon tha që të vinte Ali Çeno në dhomën e gjumit të Mehmet Shehut.

Aliu ka ikur me shpejtësi kurse ne të tjerët kemi qëndruar aty, mbas 4 – 5 minutash, kemi dëgjuar që Vladimiri me steriofon njoftoi që të vinë mjekët urgjent lart. Në këtë moment, unë, Milto Kostaqi dhe ndihmësmjeku Setor Lezho, me të gjitha mjetet e nevojshme u ngjitën me shpejtësi në dhomën e gjumit të Mehmet Shehut.

Derën e gjetëm hapur. Në korridorin para kësaj deri ishte Vladimiri. Unë dhe Miltoja u futëm në dhomë pasi Vladimiri na tha “shiheni”, ndërsa ndihmësmjeku qëndroi jashtë në korridor. Sapo u futëm brenda, unë dhe Miltoja u drejtuam nga krevati dhe pamë që Mehmet Shehu ishte shtrirë në krevat me fytyrë nga tavani me batanije gjer në grykë.

Mehmet Shehu në shtratin e vdekjes

Miltoja i hoqi batanijen, hoqi dhe një nga jastëkët që kishte në kokë, i vumë dorën në ballë dhe në plus, balli i tij ishte i ftohtë dhe pulsi nuk punonte, në krahun e majtë të zemrës së tij pamë një njollë gjaku. Në krahun e djathtë të trupit të Mehmet Shehut, pothuaj në mes të krevatit, mbi batanije pashë një pistoletë në mes të krevatit dhe nga të gjitha këto mora vesh që Mehmet Shehu ishte vetëvrarë dhe nuk kemi bërë asnjë veprim.

Kur u zmbrapsa nga krevati, pashë se rreth një metër larg nga krevati ishte një gëzhojë të cilën e mora me dorë dhe e vendosa sipër komodinës së krahut të majtë të krevatit ku ishte trupi i Mehmet Shehut. Veprime të tjera mbi trupin e Mehmet Shehut dhe krevatin e tij unë nuk kam bërë, kurse Miltoja e ngriti përsëri pak nga koka duke i vënë jastëkun që hoqi më parë dhe e mbuloi me batanije.

Kur unë me Milton u futëm në dhomën e gjumit të Mehmet Shehut, vura re që dera e zyrës së tij në katin e dytë që është në vazhdim të kësaj dhome gjumi, ishte hapur dhe tek tavolina e zyrës ishte Ali Çeno së bashku me Jonuz Luton, ku Ali Çeno po bisedonte në telefon për të njoftuar si duket për ngjarjen, por se me cilët persona po bisedonte, unë nuk e di.

Unë me Milto kemi dalë nga dhoma e gjumit të Mehmet Shehut dhe kemi qëndruar në korridorin e katit të dytë, tek kolltukët. Mbas nesh kanë dalë dhe Ali Çeno e Jonuz Luto, që kanë qëndruar edhe ata në korridorin e këtij kati”.

b.m. / dita

January 3, 2018 18:06
Komento

160 Komente

 1. raimondi June 11, 13:05

  Atehere e paskan vrare Mehmetin, se gezhoja paska qene jashte krevatit–Por problemi eshte se i biri Vladimiri del i dyshuari kryesor….

  Reply to this comment
   • Tartufi December 10, 11:08

    Ja dhe nje ushqim tjeter per mbeturinat e se djeshmes te
    ndare ne pederasti te sokakut te te mareve te Gjirokastres
    dhe ne mbeturinat e katundarise se Labo-Mallakastres,
    E shkrdheu apo nuk e shkrdheu te shkrdhierin nga krye-
    shkrdhata e asaj shoqerije ????
    Ky milet duhet te mesoje dhe te reagoje se nga mbeturinat e nje shoqerije te shkerdhier si [ komunizmi ] me tragshmitaret e tij kushdo qofshin ata [ nuk mund te ndertohet kurre nje shoqeri demokratike mbi bazat e
    ndershmerise ]
    Se kush u shkerdhie dhe si u shkrdhie dje,, nje shoqerije qe kerkon te ndertoje sa me mire veten dhe popullin e saj,kjo nuk i lipset,,,se nuk i ngelet koha per llogje Kavaje dhe mbeturina te shkerdhyera,se punon nate dhe dite per te ngritur popullin ne nivele me te larta. Pa koment,,

    Reply to this comment
    • Lili August 25, 12:24

     balli i tij ishte i ftohte… DMTH se mjeket ketu nuk paskan qene ne gjendje me pa se vdekkja nuk ishte e sapo ndodhur, po kishte disa ore,derisa te ‘ftohet’… Cdo student i mjekesise di me te treguar a kishim rigiditet kadaverike a jo, a kishim halla trup te nxhehte a jo, sa gjak ishte derdhur pos mjeket e Enverit e Mehmetit qe nuk dine as shenjet e helmimit, as shejet e ABcse te mjekesise ligjore qe cdo mjek duhet te verifikoje si automat kur eshte para cdo vdekje e lere ma para vdekjes se numerit 2!!!!

     na lodhet ose me rrenat e tyre ose me paaftesine profesionnale te tyre ,zgedheni si te doni, po mbasi keta e mbajne vetin per te afte, na lodhet pra me rrenat e tyre.

     Reply to this comment
     • mjeku August 25, 12:52

      Termi latinisht i perdorur ne mjekesio eshte: Rigor mortis” o zj. Lili!

    • LILI August 25, 12:25

     kush shkon me fjete me syzat ne hunde?
     pos Njeshat e Shqiperise komuniste qe edhe kur flejne jane ne gadishmeri…..?!!!!

     pffff;;;

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 January 4, 13:15

      ke të drejtë LILI!
      normalisht kur shkon me fjet gjëja e parë që bën është të heqësh këpucët!
      e dyta është heqja e syzeve të cilat vendosen nën këpucë!e treta është tja fusësh pordhës kështu si ja fut ti!e katërta pasi të të ketë ardhur në hundë “aroma” e pordhës,duhet të vendosësh kundragazin!thjeshtë që të të mos humbur aromën e pordhës!!
      qyqa mi none çna mbytën budallenjt!!
      ooooo LILI si kanë përfunduar punët duket që nuk ka shku me fjet mi motra!!është shtrirë dhe ja ka shkrepur!pra nuk flitet për të fjetur!!
      pastaj mi LILI a e di përse janë komodinat në krah të krevatit??për të vendosur dhe syzet,ndër të tjera!!

    • sypeshkaqeni ja ka kaluar edhe sheikeve August 25, 13:39

     Na e cat trapin me keto lajme;e vrane apo u vetvra kjo eshte ceshtja.
     Keta ishin te githe hijena qe hanin koken e njeri tjetrit.
     keta e pesuan mire se e meritonin sepse keta kishin ngren me qindra koke te pa fajshme dhe pastaj i vinte radha per te lar gjynahet e tyre.
     enveri qe ishte me i zoti ne intriga ja futi te gjitheve;dhe mire ja beri,por beri nje gabim qe na solli saliun nga shpella dhe i mesoi te gjitha hilet e intrigave dhe servilizmit dhe heqjes qafesh te shokeve te partis.
     ju mereni me mehmetin kur saliu na percau dhe po na ben te vrasim njeri tjetrin per dashurin per partin dhe udheheqsin,ky mashtros klasik e futi vendin ne nje mjerim per popullin dhe luks per kompanin e fshatareve bythgrisur………

     Reply to this comment
     • demo August 25, 16:28

      Kush ka bere qitje me pistoleteTT e kupton qe gezhoja do te fluturoje nga 1 deri 3m larg vendit te qitjes.Nuk ka ndonje cudi qe gezhoja ka kercyer jashte krevatit.Ky detaj nuk eshte prove qe Mehmet Shehun e kane vrare.

    • Aliu nga Selenic August 25, 22:45

     Po perse gezhoj te qendronte ne Krevet.?Perse kjo cenka argumenti se e pasken vrare?. Ju beni sikur nuk keni shtire asnjeher me pistolet. Gezhoja nuk kishte arsye qe te qendronte ne krevat se ajo fluturon nga foleja e fishekut.! Cfare mendesish ben ore keni halle te sensebilizoni njerzit.?

     Reply to this comment
     • ushtarak August 26, 15:31

      ore mos ia fusni kot
      nese ka qelluar veten i shtrire ne ate pozicion nuk ka shans qe gezhoja te iki jashte krevatit

  • shpatar June 11, 14:03

   Te jetonte ky burre Saliu e kompani do te benin shu.. ne brek .

   Reply to this comment
   • Realiteti June 11, 14:07

    habitem me ca qe meryiten nga keto tema
    ne qe duam ti lexojme te pakten na lini te qete
    kush nuk do ti lexoj ka plot lajme per te lexuar
    nuk do te thote qe u harruan hallet e shqiperise vetem pse botohen dhe deshmi te tilla mjaft interesante

    Reply to this comment
   • Blendi June 11, 18:57

    e ka vrare djali
    ndaj dhe vrau veten me pas

    Reply to this comment
   • lufta June 11, 19:35

    Koment per puntore politike

    Reply to this comment
   • gezimi June 11, 21:12

    Amerika e rregulloj popullin shqipetare kjo video tregon shume qarte. https://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

    Reply to this comment
    • merobaze June 11, 21:12

     PO TE KISHTE VEPRUAR MEHMET SHEHU SI ZHUKOVI NE MOSKE ME BERJEN, SHQYPNIA SOT DO TE DUKEJ NDRYSHE.

     Spiuni i Stalinit dhe BOSI i policise Sekrete Berja kishte vendosur te likuidonte heroin e Leningradit, te Moskes, te Stalingradit dhe te Berlinit, gjeneralin fitues te Luftes se Dyte Boterore Zhukov dhe kishte organizuar vrasjen e tij ne mbledhjen e Byrose Politike duke e helmuar me kafe. Por Zhukovi qe ishte mjaft me pervoje ne prapaskenat bolshevike dhe qe u paralajmerua edhe nga Hrushcovi per kete skenar te pabese, kishte fshehur ne cizmet ushtarake patllaken e tij dhe kur Berja filloi deklaraten e tij per denimin e Zhukovit ai ja numeroi ne lule te ballit gjithe karikatorin e revoles dhe me pas Byroja Politike e BRSS deklaroi se vdiq nga nje atak ne zemer dhe u varos me nderime pushtetari.

     Per kete arsye Mehmet Shehu tregoi me veprimet e tij te ligeshta ne momente decizive per fatin e Vatanit nje injorance fatale politike dhe debilizem qe nuk i pergjigjej kultures dhe rangut te tij si pushtetar i pergjegjshem. Ai i lejoi Enverit qe ta diskretitonte ne syte e shqyptareve dhe te Botes me kritika qesharake ne pleniumet e sajuara te Byrose Politike, sic kishte vepruar me pare me te gjithe gjeneralet dhe shoket e vet. Sic veproi me pas edhe me Kadri Hazbiun, qe e detyroi te villte vrerin nga barku duke folur kunder Mehmetit si poliagjent dhe duke e vrare edhe vete ate me tortura te padegjuara. Por a e kane ditur te gjithe keta bosa dhe pushtetare te Shqypnise se kush ishte Enver Hoxha dhe pse lejuan qe ne krye te vendit te hypte per 50 vjet me radhe nje njeri i tille i degjeneruar deri ne palce? Sot ne gazeten Panorama publikohen te dhena interesante te marra nga dokumentat e CIA-s, te cilat deri tani jane neglizuar nga media shqyptare dhe jane mohuar nga politika aktuale kombetare, bile ministra dhe pushtetare shkojne akoma dhe bejne hozhe tek lapidaret komuniste me fotografine e Enverit ne dore dhe me grushtin bolshevike larte si nje REZIL i Shqypnise ne syte e Botes.

     Pra aktuale mbete pyetja: “Kush ishte Enver Hoxha?” Me poshte po japim nje sqarim qe hedh drite mbi kete teme:

     PEDERASTIA AKTIVE E ENVER HOXHES ESHTE DOKUMENTUAR NGA FRANCEZET PARA LUFTES.

     Ka shume dokumenta origjinale, intervista dhe kujtime te publikuara ne median franceze per “partneret” biseksuale te Enver Hoxhes gjate kohes qe studionte me LEKAT e kunatit te vet Bahri Omari ne France. Ca jane nga qyteti Montpelje dhe te tjeret jane me vone nga kryeqyteti Paris. Nga ana tjeter Enver Hoxha pervec seksin me meshkuj preferonte edhe seksin me femra dhe ishte klient i perhershem i bordellove franceze derisa harxhoi LEKAT qe i dergonte Bahri Omari, bile i morri borxh edhe studenteve te tjere shqyptare qe studionin ne France, si Zoi Fundo, Qazim Turdiu, Gog Nushi etj. Enveri edhe kur morri pushtetin ne vitin 1946 duke vrare dhe likuiduar intelektualet properendimore nuk u kujtua te kthente borxhet qe kishte marre si student ne France. Flitet edhe ne Belgjike kur u emeruar ne ambasaden e Zogut ne Bruksel vazhdoi avazin e vjeter dhe per deshiren e tij te pandalur seksuale qe e kishte trasheguar qe ne femijeri u pushua ne heshtje nga administrata e Zogut. Historia qe u pushua per veprimtari komuniste nuk eshte e vertete dhe eshte sajuar ne bodrumet e KQ te PPSH nga kalemxhinjte e tij servile te besimit. Ne Liceun e Korces pasi punoi per ca kohe enver Hoxha nuk e harroi zanatin e tij te vjeter te trasheguar nga incesti ne familje dhe skandalet me ngacmime dhe yshtje seksuale per vajzat e reja nuk pushuan dhe per kete eshte e tepert te shtojme se u pushua nga puna me urdher te Ministrise se Arsmit pikerisht per kete arsye. Dihet fati i intelektuales Sabiha Kasimati qe kishte refuzuar seksin me Enver Hoxhen ne vitet e rinise ne Gjirkokaster dhe per kete gje e pagoi me jeten e vet me nje skenar te sajuar si agjente e perendimit. Dihet edhe roli i Nexhmijes ne kete histori tragjike si nje film latinoamerikan per xhelozi femerore, por dihet akoma me mire se kur Enveri shkoi tek Stalini per te spiunuar Titon dhe Gjergj Dimitrovin per komplot kunder BRSS dhe Partise Bolshevike ne Ballkan, Stalini pyetin spiunin e tij te besimit Berja:

     KUSH ESHTE KY BUKUROSH KOKEBOSH QE VJEN TE ME TAKOJE ME BUZE TE KUQE TE LYERA SI NJE GRUA?

     Berja i tha qe eshte ai qe do te denononcoje Titon dhe Dimitrovin per komplot kunder Stalinit ter Madh dhe Stalini e pranoi Enverin me kushtin qe te fshinte buzekuqin qe kishte vene mbi buzet e tij.

     Reply to this comment
     • Raimond Vlonjati June 11, 21:13

      Ti kenevoje per doktor……Shko vizititohu se qenke rende fare

     • Kocua (jo Kokedhima) June 11, 21:13

      Lodhesh kot,nuk ka doktor qe i ben derman, eshte i mbaruar: vec nese doktori eshte ……………………….edhe komunist edhe …………………..demokrat

     • roberto August 25, 13:25

      O mero mavria,intelektu-HALE,nasrudin etj,etj!
      Te kam thene qe te pish ilacet bpara se te zhgarravitesh,o koqe gomari,por ti sic duket nuk pi ilacet,por pi SHURREN E GOMARIT!!!
      Lere ENVERIN se HA MUT KOT,por do besh mire ta vrasesh trurin tend(opo ti nhuk ke tru fare) se pse keto 25 vjet qe nuk eshte ENVERI kush ka penguar qe jo vetem nuki kane bere gje tre mire,por i prishen apo vodhen edhe ato qe ngriti ENVERI!
      Lere Bahri Omarin se ate nuk e kujton as djali i tij,por merru me KRIMINELET E SOTEM KAPITALISTE qe e ropen popullin dhe e cuan ne CMENDINE!!
      Ke patur kohe 25 vjet wqe te beje aq te mira sa te harrohej jo ENVERI,por edhe yt ate,o krric gomari!
      Mburru me ALLATET e tua e jo me ato te KOMSHIUT!!!
      Me keto qe PJERDH ti,o VRROME E NDYRE u jep te drejte atyre qe nuk jetuan ne kohen e ENVERIT,se me KAFSHE SI TY ENVERI ka patur te drejter qe i PUSHKATOI,VARI NE LITAR,BURGOSI dhe INTERNOI!!!
      Vetem nje gasbim ka bere ENVERI:
      -QE NUK JU SHFAROSI TE GJITHEVE SI RRACE wqe sot te mos lexoni m keto gomarlliqet e tua!!!
      Jo po mte ishte Beria, jo mpo Zhukovi,jo po mDushani apo Bahri Omari dhe ti GOMARI!
      E kujt i plasi se cfare do behej po te kishte ndodhur ndryshe??
      Me ato qe ndertoi SOCIALIZMI I ENVER HOXHES ke rrojtur e vjedhur per 25 vjet deri me sot o KRRIC GOMASRI!
      Me thuaj cfare eshte bere me e mire keto 25 vjet se sa beri ENVERI,ne
      -ARSIM,KULTURE,SHENDETESI,PUNESIM,MINIERA,INDUSTRI,BUJQESI,USHTRI,SPORTE,TEATRO,OPERA,ESTRADA,SIGURI JETE,DREJTESI etj,etj???
      Per keto mu pergjigj o9 mPLEHRE E NDYRE FASHISTE e jo per bordellot e Frances e te Italise qe paska shkuar Enveri!
      Se me BORDELLO se eshte bere Shqiperia sot e 25 vjet nuk ka qene asnjehere!
      Sic duket edhe ti ne BORDELLO paske lindur perderisa na i permend shpesh!!!
      Po Bahri Omarin,mos e ke patur gje DASHNOREN E SAT EME,qe e mbron kaq fort???
      HALLALL PLUMBI I ENVERIT mbi fashistet tradhetare!!!

     • Malsori nga jugu August 25, 19:52

      Faleminderit Berti per pergjigjen qe i dhe komentit me lart.

      Sado qe mundohem te gjej nje kritik serioze per Diktatorin Enver Hoxha nuk e kam gjet kur kete kritik.

      Cfar lloj mendjesh duhet te ket njeriu kur mendon se duke then per jeten seksuale te nje udheqsi i cili ishte ne krye te shtetit per 50 vjet, mendon se do poshtersoj.
      Kure nga ana tjeter kemi palo komunistin e fundit te evropes qe per 20 vjet jeta e tij politike eshte aq e pist sa qe me ska ku shkon (puce, vrasje, manipulime, dhune, luft civile etc. Akti i fundit do ishte te mbyllej ne psiqiatri.

     • albi August 25, 14:36

      na hape barkun me keto dokrra qe i shkruan gjithandej. e ke copy-paste kete idiotllik edhe e nxjerr vend e pavend. Sa per info, Beria nuk u vra ne mbledhje, po u vra ne bodrumet e Lubjankes, si gjithe njerezit qe kishte vrare. I futen nje plumb mbas koke, e as nuk e varrosen si hero, as thane qe ishte atak. kshuqe boll se le nam me injorancen tende…

     • axhim August 28, 11:02

      do e kisha lëshue vetëm një pordhë.

     • anticensurë25642654 January 4, 13:40

      nastrokari!
      lëre zhukovin o tarrallak!lëri përrallat që të kanë treguar kur ishe kalama!!

  • Raimond Vlonjati June 11, 14:32

   hahahaha Enveri i ka hutuar amerikanet me prezencen e tij …fenomenale —

   Enveri ishte i jashtezakonshem..Edhe Mehmeti po ashtu ishte…….

   Amerikanet ishin ca njerez te rendomte dhe ju fyenin intelektin e prapanices dyshes Hoxha-Shehu
   kur mundonin tu benin hilete e tyre te zakonshme

   Reply to this comment
   • ALBANO June 12, 10:53

    ti vlonjat qenke nje idiot qe sa ka bota :::amerikanet cliruan boten europen :::me 6 qershor ne normandie flota me e madhe ne bote qe kurrenuk kishte pare bota sulmoi germanet :::::hitleri kishte bere mur ne plaget e frances me topa tanke dhe 150 mije ushtare :::por forcat aleate amerikane kishin nje industri :::materiale lufte qe asnje vend ne bote nuk i kishte rusia asnje vend :::francezet thone merci amerika qe na cliroi :::me kupton apo ,,,, ::pastaj amerikes nuk i plasi per enverin mehmetin abaz kupin :::atyre i interesonte qe ne shqiperi te mos vehej regjim kamunist :kjo i interesonte :edhe ne France kishin frike se komunistet do mirrnin fuqine :::randaj more katnare mosoje mre historine dhe mos ja fut kot ::::se qenke nje coban i humbur ::::

    Reply to this comment
    • anticensurë 25642654 August 25, 12:29

     kurse ti qeke një rrotë hajdari!!
     e çliruan amerikanët??
     shko mor pirdhu!!të mos ishin rusët,ose më mirë sovjetikët(rusët me car i kishte bo hitleri me e shqiptu në shqip e mrin e perandorit të tyre),do të flisnim të gjithë gjermanisht sot!!bile do të kishim dhe nga një zgjedhë në qafë akoma!!do të ishim në mesjetën e dytë gjemane!!

     Reply to this comment
    • shpatar August 25, 16:16

     Ti ,qe akuzon se komentuesi Rajmond eshte coban se nuk njehe historine,ja fut kot .Fronti i Aleances,ku trupat kryesore ishin anglezet,u hap jo te clironte Evropen.Hitlerit i kishin rene breket para murit te Stalingradit.Amerika e cfrytezoje per interesa e saje ne Evropen e shkaterruar.Kjo ka qene dhe mbetet dhe sot.Sa per fuqine ushtarake te Amerikes ne vitet e luftes se dyte boterore ka shume dokumenta me disfata te medhaja.Amerika mbas viteve 70 filloje te konkuroje Ruset.Komenton me idene e luftes kunder komunizmit ku ne Shqiperi u vetquajten komuniste sic u vetequajte Saliu demokrat.Nuk ka patur ideologji por diktature feudale per sundim.Komunizmi ka qene ne Shqiperi si gogol per te mbajtur popullin nenkontroll sic eshte mbajtur nga pseudodemokratet sot per 24 vjete.

     Reply to this comment
     • ELIOT January 6, 19:04

      TI SHPATAR KOQJA …..MESO MIRE HISTORINE DEBILE …MENTALE …EDHE RUSET JA LUTEN BYTHEN AMERIKES PER ARME … SE RUSIA ISHTE E VARFER DHE ME PUSHKE TE SHEKULLIT TE 19 SE MUNDIN DOT HITLERIN .. PERSE SI BERI BALLE STALINI GJERMANIN KUR E VURI PERPARA DERI NE RRETHINAT E STALINGRADIT .???? APO KISHTE USHTRI DE MERDE ….KUR AMERIKA BENTE NJE ANIJE LUFTARAKE NE DITE ..PER 4 USHTARE RUSE KISHTE NJE PUSHKE …… E KUPTON ANALFABET ..APO KE LEXUAR RRENaT E BOLSHEVIKEVE ….KUR ANGLO AMERIKANET SHPARTLUAN GENERALIN ROMEL NE AFRIKE ..RUSET TERHIQESHIN SI LEPUJ NE STALINGRAD …KUR AMERIKANET MORREN AFRIKEN MALTTEN ITALINE DHE PO PREGATITESHIN TE SULMONI QENDREN E NAZISTAVE FRANCEN ..RUSET E BENIN NE BREKE .DHE STALINI I MADH QAU KUR I THANE SE DO TE SULMONIN NGA AFIRIKA GREQINE ITALINE MALTEN DHE ..DHE AMERIKA I COI 300 MIJE KAMIONA ME USHQIME DHE ARME RUSEVE TE VARFER …. PRANDAJ IDIOTA TE BOLSHEVIKEVE MESOJENI MIRE MIRE HISTORINE ….SE E KAM LEXUAR NGA HISTORIANE RUS .. DHE JO FSHATARE TE ENVERIT …..TRUPAT KYESORE ISHIN ANGLEZE … HA H HA HA HA ME BERE PER TE QESHUR … CHURCHILLI JU LUSTE ME KOHE AMERIKANEVE QE TE FUTESHIN NE LUFTE COBAN .. DHE NE NORMANDIE NE 44 U VRANE 10 MIJE TE RINJ AMERIKANE VETEM NJE DITE DEBILE … DHE PILOTAT ME E MIRE ISHIN POLAKE ..KOQE … DHE ARMATEN ME TE MAHE QE BOTA KA PARE NE DEMARKACION … INGJINIERAT AMERIKANE ZBULUAN RADARIN PER TE BOMBARDUAR NENDETSET EDHE NEN UJE COBAN … DHE AVIONAT ANGLO AMERIKANE JA SHKATERRUAN TE GJITHA BAZAT HITLERIT .. TII SHPATAR KE LEXUR VETEM ZERIN E POPULLIT ..QE ISHTE 99 % RRENA .. TE KUPTOJ … DHE HITLERI E HUMBI LUFTEN NE STALINGRAD NGA BORA JO NGA DISA COBAN PARTIZAN NGA FSHATRAT E BAKUT ..KETE E THONE DISA HISTORIANE TE MEDHENJ TE BOTES JO UNE ..

  • Drejtesia do te behet,duan apo nuke duan mijte e kenateve dhe avoketerit e ligesise. January 4, 18:19

   O rajmond,nuke e kane vrare,por e kane helmuar,se te ishte vrare njolla e gjakut do te ishte shumehere me e madhe se sa nje njolle gjaku qe mesiduket ne nje bluze te bardhe.Fotografi me kete fota ka treguar te verteten katerciperisht se kryeministri nuke ka bere vetvrasje,por eshte qelluar pasi ka gjetur vdekjen nga helmi,kur dihet se trupi i njeriut ka mese 5 litra gjak.Turpi deri me sot i mbetet Ali Cenos dhe eksperteve te kriminalisitikes,qe dhe sot e kesaje dite akoma nuke shprehen rreth vertetesise se helmimit te kryeministrit Shehu,njerit nga me fanatiket e diktatorit Hoxha qe si zvarranik iu bashkangjit ne torturimin,masakrimin e vrasjen e shokeve,apo shoqeve te luftes brenda lloit.Prisni,se nuke keni pare gje akoma,dridhuni e perdridhuni,po vjen minuti qe nga trasta peme e kalbur jashte do t’hidhen,duan apo nuke duan komunistet enverist,e bijte dhe mostrat e tyre, qe vazhdojne me skenaret e peshtire te rradhes se buces komuniste enveriste-staliniste.Drejtesia do te behet,dhe nuke ka pushtet apo leke te piset qe ta ndale,se Drejtesine e ka kerkuar me force SOVRANI,SHBA dhe BE-ja.

   Reply to this comment
 2. Euro Maloku June 11, 13:24

  Populli thot per nje rast te tille:
  Ai,Mehmeti,e dinte qe nuk mund te kercente me larte se koqet e tij…
  “Unë ngriva nga shfaqja e Hoxhës”, thotë Kukiçi.

  Reply to this comment
  • aty June 11, 14:44

   E kush nuk ka ngrire para tij, bile dhe femijet e tij , e jo me te tjere me rradhe.

   Reply to this comment
   • Pallavrat e nastradinit June 11, 21:14

    Ky koment i nastro azurros alias “merobaze” është i njëjti në 99. 9 përqind të rasteve. Fryma e urrejtjes se nastros nuk njeh kufij në dozën e ligësisë. Nuk krahasohet me asnjë lloj tjeter urrejtjeje qofte dhe me ate te hitlerit kunder hebrejve. Nastrua do ta ketë vdekjen nga ligësia e vet.

    Reply to this comment
    • merobaze June 11, 21:15

     Lexo sot shkrimin sot ne gazeten Panorama per te VERTETEN lidhur me Enver Hoxhen para se te sulmosh nastradinin ne planin personal pa kurfare vlere reale.

     Reply to this comment
 3. lulimiri June 11, 13:37

  Bandat komuniste filluan rehabilitimin e banditeve. Dita ka marre persiper rehabilitimin a Mehmet Shehut. Si duket eshte nga klani i Sheheve ne lufte me klanin e Hoxhave. Hoxhat si duket i mbron ndonje fazete si ajo SOT.

  Turp pas 20 vitesh te merren ne mbrojtje 2 kasape si keta. Kur ish kreu i SHISH thote qe Mehmet Shehu ka qene burre shteti mendo se si do te qeverisej ky vend.

  Lubonja ia ka thene mire. Lufte bandash ato te parat mes komunisteve. Lufte bandash dhe keto te sotmet mes pseudodemokrateve.

  Kjo shoqeri e krimbur keto banda meriton. njerezit me integritet nuk i do.

  Reply to this comment
 4. Vladimir June 11, 13:42

  Te vertetat vonojne, por nuk harrojne. Me hapjen e arkivave dhe sofistikimin e trasmetimit te te dhenave, shpejt do te kemi mundesine ti shohim ngjarjet ne gjithe vertetesine e tyre te shumengjyrshme nga 360 grade dhe jo vetem nga dy kende -enverist e ballist- bardhe e zi.

  Reply to this comment
 5. shqiptari June 11, 13:48

  une e vuajta ne kuriz poshtersine amerikane nepermjete komunizmite qe mbolli ne token time shqiperi dhe e la ne prapambetje dhe 1 thashe ta leme se kaloi po sja fale amerikes kete demokraci te pabese dhe mizore qe na serviri me keta njerez te poshtere qe po bejne masakra ekomike kundrejte vendeite te tyre me mbeshtetje po ameriane si komunizmi dhe na lane ne kete gjendje te mjeruare dhe mizerabele qe kudo te shkeleshe gjene vdekje dhe poshtersi

  Reply to this comment
  • eno June 11, 14:41

   he mete lumte ajo goje o shqipetari

   Reply to this comment
  • ALBANO June 12, 11:08

   or shqiptar ::nuk eshte faji i amerikaneve se ne shtepine tende ka cobane ::ka njerez pa kulture egoista kriminela :::cfare te beje amerika :::e gjithe Europa e lindjes priste nga amerika :::polonezet bene lufte ne ne normandie ne te gjithe europen dhe curcilli i kishte premtuar demokracine liberten :::por kur stalini filloi me e ndare europen amerikanet anglezet nuk e kundershtuan se fillonte prap lufta :::ishte nje general polonez qe drejtonte forcat ne normandie dhe ne afrike ::ishte nje gjeneral shume i madh qe krahasohej me curcillin ::dhe vdiq ne nje aksident ne avijon :::sepse ai nuk ishte dakord me idete komuniste te stalinit ::dhe lufta po maronte :::amerikanet anglezet i kishte zene belaja se i premtuan gjera gjate luftes :::por pastaj rregullat ndyshuan ::stalini nuk e lejonte kurre polonine te drejtohej nga nje demokrat :::me kuptoni ::::dhe e vrane gjeneralin polonez :::dhe thane se ishte nje aksident me avion ::::piloti shpetoi :::gjenerali vdiq ::::prandaj mos ja veni fajin amerikes ::::amerika donte me e ndihmu abaz kupin ::por enveri ishte gjarper me 2 koke :::faleminderit :::

   Reply to this comment
 6. Samiu June 11, 14:03

  Si ka mundesi qe nje vend kaq demokratik, keshillon apo urdheron te vriten kundershtaret Politike?!….Cfare emri t’i vihet kesaj?… Ne fillim te ketij artikulli thuhet: “Ndryshimi midis dy librave qëndron në faktin se, ndërsa libri i Enver Hoxhës mbështetet vetëm në kujtime të shkruara rreth 40 vjet më pas, libri i Lucas-it është i bazuar në dokumente autentike të shkruara në zjarrin e luftës, në kabllogramet origjinale të kohës të përcjella nga misionarët amerikanë në momentin kur kanë ndodhur ngjarjet dhe, si i tillë, ky libër shmang emocionet e momentit dhe ka një besueshmëri të admirueshme.” Nje analize me e drejte do nxirrte nje konkluzion komplet te kundert… pikerisht ato qe jane shkruar ne zharrin e luftes ….nuk i shmangin dot emocionet kurse ato pas 40 vjetesh PO.

  Reply to this comment
 7. Naftetar Vjeter June 11, 14:20

  Ca perralla thone keta Memet Shehu ka qen kriminel e kaluar kriminelit sa njerez te pafajshem vrau gjate luftes sa burgosi kur morren pushtetin po ku kishte kriminel me te madhe se ai deri ne momentin e shdukjes se tije sa njerez mori ne qafeky bastard qe ma shisni per trim.Shikoni pinjonjilli e tije njeriu e urryer e te shitur Kac Islamin kjo eshte fytyra e vertete e ketyre banditeve qe drejtuan vendin per dekada me radhe.

  Reply to this comment
  • eno June 11, 14:48

   Ke te drejte. Vete Lucas, ne librin e tij ” Qezari I Ballkanit e nxjerr Mete Shehun kriminel( permend nje episode qe Shehu vret pa ju dredhur qerpiku, ca te partizane te rinj se kishin vjedhur ca kokra frutash ne mos gabohem( duhet ta lexoj librin perseri). Nga kjo del pyetja, perse donin amerikanet nje kriminel ne krye te shqiperise? ( fatkeqesisht amerikanet kane bere te njejten gje ne vende te tjera, si prurjen ne fuqi te Sadam Hyseinit, dhe Pinocetit etj….)

   Ku eshte qellimi te kesh ne fuqi njerez kriminele ne krye te ketyre vendeve?

   Politike e qelbur!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
   • turi June 11, 15:19

    Eno po ke te perkrante shba ne ate kohe,referohe edhe kohes se ngjarjeve.Balli u be me pushtusin,enveri dinak,ke te perkrante shba.Pasaj luften burrat qe e shkrepin e bejn,se nuk e bejne violinistat.Doli sheshit qe dhe shba aleate e ballit mbrapa luftrs se dyte boterore ,e dunte qe ata ishin pulaxhinje,kurae me gjuhen e sotme.TIP FEVZO,SAHANE LEPIRES.ROFTE LANC.ROFTE UCK.TE PA HARUR DEDHMORET E KOMBIT SHQIPETAR

    Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 August 25, 13:08

    o eno
    a ke qënë ndonjëherë ushtar??
    a ja ke idenë e ushtrisë!!
    për atë partizane,guerilie,të garantoj që nuk ja ke idenë!!
    se si duhet të jenë gjithashtu nuk ja paske idenë!!a e di se çdo të thotë rregull e disiplinë??a ja ke idenë se në një luftë partizane,guerilie nuk ka kohë për hapje e ndjekje shkollash për mësimin e sjelljes dhe edukatës??a e di se në luftën guerrilie disiplina duhet të jetë më e fuqishme se trimëria dhe çdo faktor tjetër??
    por injorantë si ti ndoshta dhe ky lukasi e kërriçi si e ka emrin misionari amerikan nuk ja kanë idenë!!suksesi i asaj lufte ishte në radhë të parë disiplina!
    pa disiplinë dëshira për të luftuar sado e madhe të jetë,nuk vlen as sa një letër për të fshirë bythën!!nëse mehmeti i ka vrarë sepse kanë VJEDHUR!?atëherë mos e quaj fajtor!!
    vjedhja është vjedhje,pavarsisht asaj që ke vjedhur!!
    po të kishin qënë tolerant me fruta do të kishim përfunduar si të ashtuquajturit bashibozukë,(luftëtarë të parregullt që përdornin turqit si pararojë për ushtrinë e tyre të rregullt)!!

    Reply to this comment
  • turi June 11, 15:49

   O naftetari i tropojes je ti apo i ballshit.NUK KA LIDHJE FARE KAC ISLAM LEGENI ME METE SHEHUN.JANE NA 1 KRAHINE DHE KAQ O NAFTETAR

   Reply to this comment
 8. 5 Maji June 11, 14:31

  Eh, njerez. U ndrihte shpirti per sa patriote e liftetare kane qene. Edhe te pavarur, e rendesishme kjo.

  Reply to this comment
  • turi June 11, 15:23

   Epo 5 maj,ishin burra ata i kishin bolet te gjuri,jo si keta tope keca qe kemi sot,qe i kan cuar pantallonat te gjuri evropes ruspi.TE BENIN SYNET ME RHUA ATA BABAM.SI I THA GREKUT MEMET SHEHU KAFEN TA PI NE JANIN KURSE DREKEN NE ATHINE,KOTE PLOTE HA THA,LE TA THONE DHE KETA TOPE KECAT KOTE.ROFTE 5 MAJ

   Reply to this comment
 9. merobaze June 11, 15:03

  PO TE KISHTE VEPRUAR MEHMET SHEHU SI ZHUKOVI NE MOSKE ME BERJEN, SHQYPNIA SOT DO TE DUKEJ NDRYSHE.

  Spiuni i Stalinit dhe BOSI i policise Sekrete Berja kishte vendosur te likuidonte heroin e Leningradit, te Moskes, te Stalingradit dhe te Berlinit, gjeneralin fitues te Luftes se Dyte Boterore Zhukov dhe kishte organizuar vrasjen e tij ne mbledhjen e Byrose Politike duke e helmuar me kafe. Por Zhukovi qe ishte mjaft me pervoje ne prapaskenat bolshevike dhe qe u paralajmerua edhe nga Hrushcovi per kete skenar te pabese, kishte fshehur ne cizmet ushtarake patllaken e tij dhe kur Berja filloi deklaraten e tij per denimin e Zhukovit ai ja numeroi ne lule te ballit gjithe karikatorin e revoles dhe me pas Byroja Politike e BRSS deklaroi se vdiq nga nje atak ne zemer dhe u varos me nderime pushtetari.

  Per kete arsye Mehmet Shehu tregoi me veprimet e tij te ligeshta ne momente decizive per fatin e Vatanit nje injorance fatale politike dhe debilizem qe nuk i pergjigjej kultures dhe rangut te tij si pushtetar i pergjegjshem. Ai i lejoi Enverit qe ta diskretitonte ne syte e shqyptareve dhe te Botes me kritika qesharake ne pleniumet e sajuara te Byrose Politike, sic kishte vepruar me pare me te gjithe gjeneralet dhe shoket e vet. Sic veproi me pas edhe me Kadri Hazbiun, qe e detyroi te villte vrerin nga barku duke folur kunder Mehmetit si poliagjent dhe duke e vrare edhe vete ate me tortura te padegjuara. Por a e kane ditur te gjithe keta bosa dhe pushtetare te Shqypnise se kush ishte Enver Hoxha dhe pse lejuan qe ne krye te vendit te hypte per 50 vjet me radhe nje njeri i tille i degjeneruar deri ne palce? Sot ne gazeten Panorama publikohen te dhena interesante te marra nga dokumentat e CIA-s, te cilat deri tani jane neglizuar nga media shqyptare dhe jane mohuar nga politika aktuale kombetare, bile ministra dhe pushtetare shkojne akoma dhe bejne hozhe tek lapidaret komuniste me fotografine e Enverit ne dore dhe me grushtin bolshevike larte si nje REZIL i Shqypnise ne syte e Botes.

  Pra aktuale mbete pyetja: “Kush ishte Enver Hoxha?” Me poshte po japim nje sqarim qe hedh drite mbi kete teme:

  PEDERASTIA AKTIVE E ENVER HOXHES ESHTE DOKUMENTUAR NGA FRANCEZET PARA LUFTES.

  Ka shume dokumenta origjinale, intervista dhe kujtime te publikuara ne median franceze per “partneret” biseksuale te Enver Hoxhes gjate kohes qe studionte me LEKAT e kunatit te vet Bahri Omari ne France. Ca jane nga qyteti Montpelje dhe te tjeret jane me vone nga kryeqyteti Paris. Nga ana tjeter Enver Hoxha pervec seksin me meshkuj preferonte edhe seksin me femra dhe ishte klient i perhershem i bordellove franceze derisa harxhoi LEKAT qe i dergonte Bahri Omari, bile i morri borxh edhe studenteve te tjere shqyptare qe studionin ne France, si Zoi Fundo, Qazim Turdiu, Gog Nushi etj. Enveri edhe kur morri pushtetin ne vitin 1946 duke vrare dhe likuiduar intelektualet properendimore nuk u kujtua te kthente borxhet qe kishte marre si student ne France. Flitet edhe ne Belgjike kur u emeruar ne ambasaden e Zogut ne Bruksel vazhdoi avazin e vjeter dhe per deshiren e tij te pandalur seksuale qe e kishte trasheguar qe ne femijeri u pushua ne heshtje nga administrata e Zogut. Historia qe u pushua per veprimtari komuniste nuk eshte e vertete dhe eshte sajuar ne bodrumet e KQ te PPSH nga kalemxhinjte e tij servile te besimit. Ne Liceun e Korces pasi punoi per ca kohe enver Hoxha nuk e harroi zanatin e tij te vjeter te trasheguar nga incesti ne familje dhe skandalet me ngacmime dhe yshtje seksuale per vajzat e reja nuk pushuan dhe per kete eshte e tepert te shtojme se u pushua nga puna me urdher te Ministrise se Arsmit pikerisht per kete arsye. Dihet fati i intelektuales Sabiha Kasimati qe kishte refuzuar seksin me Enver Hoxhen ne vitet e rinise ne Gjirkokaster dhe per kete gje e pagoi me jeten e vet me nje skenar te sajuar si agjente e perendimit. Dihet edhe roli i Nexhmijes ne kete histori tragjike si nje film latinoamerikan per xhelozi femerore, por dihet akoma me mire se kur Enveri shkoi tek Stalini per te spiunuar Titon dhe Gjergj Dimitrovin per komplot kunder BRSS dhe Partise Bolshevike ne Ballkan, Stalini pyetin spiunin e tij te besimit Berja:

  KUSH ESHTE KY BUKUROSH KOKEBOSH QE VJEN TE ME TAKOJE ME BUZE TE KUQE TE LYERA SI NJE GRUA?

  Berja i tha qe eshte ai qe do te denononcoje Titon dhe Dimitrovin per komplot kunder Stalinit ter Madh dhe Stalini e pranoi Enverin me kushtin qe te fshinte buzekuqin qe kishte vene mbi buzet e tij.

  Reply to this comment
  • turi June 11, 15:38

   O merobaze.Te lexova me vemendje dhe me shume kujdes,jo njeher,po dy here.Enveri qe diktator dhe kjo gje dihet,dhe qe memeti nuk i beri puc dhe kjo dihet,po se do i vente filli me mire a me keq shqiperis,KJO GJE NUK DIHET,AS SOT DHE JO ME ATEHER.Po te thuash qe Enveri homoseksual dhe arxhonte leket e kunatit burdellove,nuk ka sens,se ka bi seksual.Po bi seksualet jane te dhenw me shume mbrapa meshkujve.Shahe si te duash Enverin,po bi seksual nuk ta beson njeri.Dhe 1 keshille keto qe shkruhen sote kan ndodhe 70 vjeye me pare,dhe atere ka qen kohe tjeter,rethana te tjera.Prandaj ta rjemi dhe keshu do jete gjithmon qe e reja e korigjon te vjeteren.Po te lutem 1 homoseksual nuk bene ate qe beri Enveri,per nire dhe per keq.FLM

   Reply to this comment
  • mirel August 26, 04:14

   ku I ke gjetur keto gjepura.
   Stalini e ka pritur Enverin kater here me sa di une, mbase gabohem, por eshte rast unik qe Stalini ka pritur nje udheheqes mese nje here dhe ka shprehur simpati te padiskutueshme per Hoxhen dhe dihet qe e ka urryer Titon
   Hoxha e perdori simpatine e Stalinit per tju kundervene Titos duke djegur njehere e mire planet per ti aneksuar Shqiperine Jugosllavise, pikerisht nepermjet Stalinit.
   Ai e perdori Stalinin kunder jugosllaveve.
   Po kermat si ty jo me qe nuk kuptojne por te prishin dhe pune.
   Letyre

   Reply to this comment
 10. turi June 11, 15:13

  Sa e qarte dhe sakte.Me mire na Fulci skish kush e vinte pike mbi i.Partzanet bene luften,kurse balli ju bashkua gjermanit.Zoterinje ballista besoi u sjaruam.Kurse per Memetin nuk kemi ca themi,burra te tille lindin ralle.

  Reply to this comment
 11. Mark uk June 11, 15:28

  pllum zaimi:Dukesh se ne marksizem ka qen shkelqyeshem.Po ku ishte aftesia e dulles qe nuk e zbuloj ket Mehmetin per 40 vite.Te gjith ata qe mbajn varjantin komunist dihet ala e kan Enverin gjalle.Sidoqoft nuk ishte fati bi popullit ta kishte hequr qe ne kohen e luftes at qelbesir e nuk do nigjonin gjithfar idiotesh edhe mbas 29 vitesh prrallat e tij.

  Reply to this comment
  • turi June 11, 15:44

   Marku mos u nevrikos.Po ke gren corben e prishur do ta vjellesh tere jeten.Tani keta 23 vjet kemi Saliun tend qe na ndriti.A po ne Shqiptaret kemi komplekse,Dhe kompleksohemi kur zihet Enveri.Sa gjysma e Enverit te bente ky Saliu jote,meqe ma bere timin Enverin.Po te me leshe muncin te zgjelle njerin na te dy,me deshiren me te madhe do zgjillja Enverin

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi June 11, 17:52

   @ mark.uk ? Do ta merni vesh pak më vonë pérse Enveri e mbajti jo 40 sa thoni ju por 28 vjet. Tani per tani nuk mund t’ja u them megjithese e di? Po humbet gjithnje pike mark me tezat qe mbron!? Nderime!

   Reply to this comment
  • mirel August 26, 04:16

   marksizmi ka qene lende shkolle dhe ata qe ishin me 10 ne matematike dhe fizike ishin padyshim me te miret dhe ne marksizem
   ata qe ishin tyca , ishin tyca ne te gjitha lendet, prandaj mos pretendo se mund te kesh qene I mire ne lendet “jo komuniste” po ato koministe nuk I paske patur aq mbare
   cfare idiotesi , o zot

   Reply to this comment
 12. AP June 11, 15:48

  Po të vritej Enveri , nuk don të thotë se automatikisht, në krye do të dilte Mehmeti .
  Se kush do dilte në krye , këtë e kishte në dorë Miladini dhe Dushani , pra Titua . Mehmeti ishte një Shefqet Peçi i llojit të vet. Krijimi i ushtrisë partizane dhe e gjithë strategjia e Luftës bëhej nga të tjerë njerez, Mehmeti qe vetëm një zbatues i zellshëm . Edhe në Luftën për çlirimin e Tiranës Mehmeti qe vartës i Dali Ndreut dhe Hysni Kapos . Pas vitit 1949 , me eliminimin e Koçi Xoxes, Mehmeti u ngjit në kupolën e Enverit i shërbeu si një pisqollë këtij deri ditën që ky e poshtroi dhe e bëri të vriste veten!
  Amerikanët dinë shumë gjëra për ne por, hallet e shtëpisë sonë i dimë më mirë vetë ne , të zotët e shtëpisë !!

  Reply to this comment
  • merobaze June 11, 16:32

   Mehmeti mund te sillte ndryshimin e kursit politik ne vendin tone duke eliminuar fizikisht Enverin qe e kishte transformuar Shqypnine si nje CIFLIK personal te familjes se tij. Mehmeti kishte studiuar ne shkollen e Fullcit dhe ne Itali, kishte qene ne brigadat internacionale ne Spanje me shume antifashiste te tjere perendimore dhe fliste lirshem anglishten. Prandaj edhe anglezet dhe amerikanet i kishin varur shpresat tek ai jo vetem ne vitet e largeta te Luftes por edhe pas saj.

   Nga ana tjeter Mehmeti ishte nje njeri i eger dhe i ashper nga natyra dhe koha tregoi se Mehmeti ishte edhe i papergjegjshem per fatin e Vatanit duke u bere leva kryesore e Enverit per implementimin e regjimit me gjakatar ne Evropen Lindore dhe kur spiunoi tek Enveri shoket e vet me te aferm nga Sadik Bekteshi tek Petrit Dume e te tjere. Dhe per kete besnikeri prej debili e pagoi me koken e vet dhe te Kadri Hazbiut kur i kishte te gjitha mundesite dhe pushtetet per te ndryshuar situaten. Para se Sulo Gradeci te vriste ne gjumin e nates Mehmetin familja e Enverit ( se diktatori ishte bere si nje cope mish me dy sy) po perjetonte caste me te veshtira te jetes se tyre dhe kur vajza e Enverit Prandvera erdhi dhe dha “SIHARIQIN” me fjalet: “VDIQ QENI!” e gjithe familja shpertheu ne ngazellim.

   Askush nuk mund te parashikoje tani se cdo te ndodhte po te kishte marre pushtetin Mehmeti dhe ta kishte elimiminuar fizikisht ANTIKRISHTIN Enver Hoxha, por nje gje dihet fare mire se Shqypnia sot do te dukej krejt ndryshe.

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 August 25, 13:20

    shero debili!
    ajo që ndodhi nuk mund të ndryshohet!!e mori në dorë enveri dhe patëm këtë që kemi!po të ishte vrarë ai,kështu si ka menduar misionari amerikan,mund të kishimnjë mori skenarësh të tjerë të pa llogaritshëm!!ai më i keqi mund të ishte një luftë civile ndërmjet vetë komunistëve që mund të ishin shkartisur,për nevoja të momentit me ballistët!një gjë e tillë mund të të sillte dhe një pushtim të gërkut nga poshtë dhe sërbit nga lartë!!
    këta do të të vinin thjeshtë për të “shuar gjakderdhjen”ndërmjet shqiptarëve!!
    kështu o derdimen,shkokërdheu tek tajvani për një ekspres e mo na i art këtu me idiotësitë e tua ptollogjike!!

    Reply to this comment
 13. babo June 11, 16:17

  Ngrini fotografine e Djallit ne Permet dhe kerkoni te hyni ne Eu, behuni nje here burra o komuniste HIPOKRITE, mos u beni si kur…. , zgjidhni o Europen o Djallin tuaj !!!

  Reply to this comment
 14. ARUSHA June 11, 16:24

  mehmeti ishte trim dhe luftoi per clirimin e shqiperise sic beri edhe ne spanje dhe nuk mundej kurrsesi qe te ulej ne llogji9ken e perendimit te percare dhe pa moral ne luften e dyte boterore

  Reply to this comment
 15. Lleshi June 11, 16:50

  Te gjithe do te merren me Enver Hoxhen si njw BURRASHTETAS GJIGAND , miq dhe armiq te tij , te huaj dhe vendas , derisa Historia , te nxjerre nje BURRASHTETAS qe te pakten t’i afrohet atij !

  Eshte boshlleku i madh qe ai ka lene jo vetem ne Shqiperi por edhe ne rajon , qe ai shfaqet e rishfaqet , sa here Shqiperia kalon kolapse , apo rajoni , paraqet zhvillime !

  Reply to this comment
 16. Hmmm June 11, 16:56

  te pakten per luften enverizmi ishte proamerikanizem. Edhe me pas, fakti qe e mbajti larg rusin, e la zone bosh kete hapesire te ballkanit, perseri i ka bere nder SHBA. Pra enverizmi ka qene gjithnje proamerikanizem sepse kane te perbashket ceshtjen kombetare shqiptare. SHBA gjithnje na ka perkrahur dhe dashje, pa dashje, Enveri dhe SHBA kane qene ne nje barke. Me anglezet me ndryshe sepse ata kishin ne patronazh Greqine dhe per rrejdhoje ishin te influencuar nga politikat filgreke ne Ballkan.

  Reply to this comment
 17. Nastradin Gomar Gelbaza June 11, 17:31

  i nderuar moderator !

  kam pershtypjen se me teper keni ju nevoje per komente se sa e kunderta.Nuk keni pse censuroni komente sic pata postuar me pare pa ofendime.

  Faleminderit per mirekuptimin

  Reply to this comment
 18. Mark uk June 11, 17:57

  Lleshi:Duket qart se ke ikur per lesh.Sekretar partie fshati ke qene me 4 klas shkolle.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 25, 13:25

   marki
   lleshi mund të jetë dhe ish sekretar partie!?nuk i dihet,por që ti je një koqe gomari!?nuk ka nevojë për vërtetim!!
   dukesh që pas malit si i thonë!!
   të ndihet e pallmja!!

   Reply to this comment
 19. P.A.B June 11, 17:59

  Titulli po keq-interpretohet pak 🙂 “i thame te merrte pushtetin” nuk eshte njesoj si ti thuash “vrit E. Hoxhen” Ne fakt Mehmeti eshte pergjigjur, si shume ushtarake te tjere kudo ne bote: “politika nuk eshte puna ime, une jam per luften” Nje terheqje e tille, besoj une, e ka shpetuar ne 10 vitet e para pas luftes. Megjithe disa menjanime z. Shehu s’eshte nga kryesoret ne fortunat e ketyre viteve. Pse Amerikanet e kane preferuar ate? Kjo eshte standarte per fuqite e huaje ne cdo territor; mundohen te zgjedhin njerez me reputacion, qofte per trimeri e brutalitet, qe “lexohen kollaj” e kenaqen me pak; keshtu nuk ka probleme me vone. “Enveri ishte i komplikuar” e komplikimet askush nuk i do.

  ***

  I nderuar Mero 🙂 te kam thene nje here sensacioni tingellon bukur por nuk eshte Histori. S’ka pasur Zhukov me Patllake ne cizme :))) Komploti ka qene i parapergatitur, Beria megjithese kishte ndjere dicka nuk e dinte saktesisht cdo ndodhte. Krushovi i kish mbushur mendjen Malenkovit qe pasi ta “kritikonin Berian” te shtypte nje buton e rojet do vinin brenda ta arrestonin. Zhukovi pruri prane Moskes regjimentin e mbrojtjes, rojet e Kremlinit dhe Struktura e brendshme ishin besnike te Berias; dhe e kane nxjerre te fshehur ne nje makine kur e arrestuan.

  Malenkovi, nje njeri me karakter te dobet qe shpesh e merrnin perpara rrjedhat dhe personat me influenciale; harroi te shtype butonin [ose duke mos qene deciziv, pati frike] Zhukovi thirri Gjeneral Meskalenkon qe me nje grup oficeresh me revolvere ne dore futen brenda dhe e arrestojne; Beria kap valixhen qe kish prane – i hutuar, a ne nje akt reflektiv, se as kishte arme as ishte trim – Krushovi dhe Zhukovi i kapin doren. [kjo jepet ne kujtimet e Krushovit]

  Beria u arrestua ne fund te Qershorit 1953, ka deshmitare qe e kane pare per muaj me pas si dhe foto te publikuara. Ne Dhjetor te 1953-it denohet nga nje Gjyq Ushtarakt i kryesuar nga field-marshalli Konev, Zhukov ka qene nje nga anetaret e trupit gjykues; pas vdekjes se tij Konev tha: “mallkuar ajo dite kur lindi ky njeri” Beria ka ushtruar terror fizik e psikologjik is askush tjeter para tij. Ndersa a ka qene Enveri biseksual, ka pasur Hitleri nje k*qe, besoj se nuk na prish dhe aq pune 🙂

  Ne fund ” ai mund ta kishte vrare Hoxhen” s’ishte pune aq e lehte. Hoxha s’rrinte vetem e kishte roje, ishte udheheqesi politik i luftes, conte porosi e urdhera ne te gjithe vendin; Shehu kontrollonte nje zone e nje Brigate dhe nese e ka menduar eleminimin e dinte se i mungonte potenciali per te organizuar/ mbledhur nje vend te percare rreth tij. As njeri e as tjetri nuk kane qene budallenj, te mos a kuptonin kete fakt. Ushtaraket e thuaj, kane qene te nivelit Ushtarak e jo politik; rreshtere, kapitene etj…dhe shume ceshtje, megjithese i kane pare/jetuar; kane qene pertej kapacitetit te tyre. Prandaj jo cdo deshmi a hipoteze; duhet marre si e mireqene, sidomos “mendimet per te ardhmen, a c’mund te ndodhte”

  Reply to this comment
  • Hans Spiedel June 11, 18:47

   mesazh per komentuesin PAB

   i nderuar keni gjurme te vyera ne kete forumin e gazetes Dita,dhe per kete duhej t,ju kujtoj qe keni bere ca komente brilante te artikulli

   “‘Letra e Prefektit të Shkodrës: Gabuam me heronjtë e Vigut”

   Postuar më: 15 Shkurt, 2014 ..ku me pikante ishte pergjigja ” me pambuk” qe i dhate nje abonenti te atashauar ne blogjet e internetit (nastradini i meruar)

   P.A.B

   Nastradin (i nderuar) Ju nuk i vini dot bosht e as shtoni fakte suplementare ‘postimeve te mia” (kuptoji ca gjera tani!) e as nuk e keni tagrin ne vleresim, nese une e nis drejte e mbaroj shtrember (flm, por Jo!) e ne fund keshtu nuk behet debati.
   Ne forume ku shkruajne Historiane me libra e tituj, qe diskutojne fakte e mesojne te tjeret mua ”nuk me flasin nga lart” (o Nastro! ketu nuk je ne stofin qe sheh ti perdite, ok?) dhe po te vazhdoj ne kete linje do dale dicka pompoze, sic dhe te futem ne linjen tuaj…do binim ne vulgaritet.

   Ke nje avantazh te madh ndaj vetes (jo kujt tjeter) se e di cfare do, je i qarte ne ate qe mbron dhe ke paragjykuar nje post/artikull/teme, pa arritur te shohesh e kuptosh c’flasin te tjeret. Kete mund ta besh 1) kudo por jo ketu (nen postin tim) 2) me vete a kedo qe deshiron ti hidhesh ne fyt.. Mundesite i ke te lidhesh dy fjale, i ke dhe te tregohesh normal, i qete, jo-patronizues e se Fundmi MOS MU DREJTO me te BERTITURA…uli germat kapitale.
   …………
   ………….vijon komenti gjate etj etj..

   I dashur,
   Ka diference te madhe kur flet me vete, me ato qe te njohin, tek berberi i lagjes, dhe ne nje Forum Publik.
   Eh nastradin-nastradin …eh

   13:45

   Reply to this comment
  • merobaze June 11, 19:26

   Ne rusisht shkruhet Hrushcev, ne shqip jemi mesuar t’i themi Hurshcov, por mileti shqyptar kur erdhi ne Shqypni per vizite i therriste Krushov dhe ta brohorriste me ngazellim kur i tha Enverit tone pa dipllome dhe pa shkolle:

   “C’JU DUHET GRURI MORE MAVRI? AQ SA HANE MINJTE NE HAMBARET TONA AQ I MJAFTON POPULLIT SHQYPTAR SA TE NGOPET DHE TE PELCASE, PRANDAJ MBLILL AGRUME DHE NDERTO TURIZMIN QE SHQYPTARET TE ROJNE SI PASHALLARE NE BALLKAN.”

   Enveri nuk e degjoi Sekretarin Famoz te Partise Bolshevike qe goditi tavolinen e OKB-se me kepucen e tij dhe tentoi t’i kthente malet ne fusha dhe taraca per grure me shume idiotesira te tjera prej debili dhe ne fund kur mbeti ne dimrin e Vetmise se tij falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori. Keto nuk jane publikuar ne sajtet famoze elektronike por jane ne tefteret e nastradinit si perkthyes i delegacionit sovjetik nga fillimi deri ne fund, prandaj PAB i shumedituri meso nga nastradini i vujatur se jo cdo gje qe fluturon ne media mund te haet dhe kollofitet si e VERTETE.

   Per Zhukovin dhe Berjan mund ta leme per nje here tjeter se i largohemi shume temes aktuale qe ka te beje me faktin se po te mos ishte treguar Mehmet Shehu i pavendosur dhe burracak me likuidimin e Enver Sadistit, ne nje kohe qe kishte Kadri Hazbiun dhe Fecor Shehun ne postet me kyqe te shtetit, duhet te jesh i bindur se Shqypnia sot do te kishte nje pamje tjeter, jo kaq tragjike si nje truall ne mes te Evropes ku jeton nje fis kanibalesh ZULU. Nuk e di sa ke udhetuar ne Evrope por per fatin e keq ky cilesim i nastradinit mund te degjohet ne cdo kufi te BE-se, bile edhe tek fqinjet tane dru me pre.

   Reply to this comment
   • info-analitike August 25, 13:12

    “Ne rusisht shkruhet Hrushcev, ne shqip jemi mesuar t’i themi Hurshcov”
    Per hir te se vertetes ne rusisht shkruhet Хрущёв dhe shqiptimi qe i behet ne shqip eshte i drejte Hrushov ( me korrekt akoma Hrushçjov) por per efekt lehtesie shqiptimi ka mbetur varianti i thjeshtuar.

    Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 August 25, 13:35

    dhe kështu shero injoranti vazhdon të replikojë pas shkrimit të saktë të PAB?!
    dhe me çfarë??me skizofreninë e tij!!
    jo sa hanë minjtë në brss aq të madhe ka budallallëkun nastradini!!
    hec mor gjithçka e keqe patollogjike!!shif e gjej ndonjë idiotësi tjetër se këtë ta dogjën!!
    megjithëse ti ske problem e sjell prap si fakt të pa diskutueshëm!!
    ec mor debil se më harxhove kohën kot!

    Reply to this comment
 20. lili June 11, 18:37

  Si due si sot,ne jemi fushe per expérimenté per amerikanet,edhe cdo kosto e paguajne ne’jo amerikanet,te cilet na ngushellojne me 10 Copa dhi!…
  Ne jemi fable ‘miqesise’ me amerikanet 70 vjete mbas botes…..

  Reply to this comment
 21. Drejtesi June 11, 19:10

  Do ishte Mir qe Enver Hoxha te ishte gjalle dhe do kishim mundesi ta varnim dhe ta hiqnim zvarre ne te gjithe rruget e shqiperise per krimet qe ka bere, dhe ju langot komunist e mburrni. Shpresoj qe shpirti I Enver Hoxhes te kete perfunduar ne ferr

  Reply to this comment
 22. merobaze June 11, 19:44

  SHIKONI KETE FOTO DHE GJENI DICITUREN:

  Vetem Enver Bukuroshi eshte me cizme llustrafine dhe me pardesy lekure, se te tjeret jane vetem me opinga katunari. Kush t’ja kete falur valle ketij firauni gjirokastrit qe duket sikur ne malet e Odricanit ka ardhur direkt nga vila ne mes te Tiranes e kunatit te vet ballist dhe kryefashist Bahri Omari ku ka jetuar me Nexhmijen e tij qe nga 1941 deri ne 1944?

  Reply to this comment
 23. web June 11, 20:18

  sugjerim per zotin a.thano

  Nuk e di a shpreh mendimet e shumices por ju po e teproni qe po lejoni “unlimited” nje njeri me devijime mentale dhe atdhetare si puna e ketij mero bazes alias nastradini.Ky vace zelen e quajti cingije,edi ramen hitler,uck terroriste,avni rustemin qelbesire,skenderbeun jo burre te mire,arvizune e quan te padeshirueshem,lufte ncl clirimtare si pushtim ,shqiptaret i quan Zuluetj etj…Cfare duhet te thote akoma nje pervers qe te quhet antishqiptar.
  Nqs se e toleroni per te shtuar numrine komenteve ky eshte biznesi juaj por dhe dirty job.
  no thanks !

  Reply to this comment
  • Dardhari August 26, 03:23

   Pse te iriton kjo pergjigje e merobazes ai thote nje te vertete Hoxha beri luften me Çizme Llustrafine te tjeret me opinga , me se e vertete po kur thone qe Mehmeti ishte edhe Trim I Ralle . MJAFT me me keto peralla Thanoooooo!!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
 24. Rita June 11, 21:05

  Do te ishte e mrekullueshme te enderroja sot ,,dhe pse me nje vonese qe lakon me dekada se nje elimin i djallit enferr nga dora e djathte e tij (Mehmeti ) do te sillte nje rrjedhje te ngjarjeve ne Shqiperi ,krejt ndryshe ,nga ajo qe patem e pesuam ne te gjithe si popull !! Mjerisht kjo enderr e bukur dhe e marre me shnderrohet ne te kunderrt se dhe vepra e zbatimi qorrsak i direktivave e urdherave qe kreu Mehmeti sa ishte ne postin nr,2 ne pushtet nga diktatori Enver tregojne se asgje e mire s”do t”vinte vendit ,,per mos shtuar ate karakterin e eger tipike te nje ushtaraku me pervoje lufte ,si ne Spanje e gjetke ,,por perseri shtoj se do te ishte me mire paksa te provonim Mehmetin se sa djallin enferr !!! Ne se Mehmeti s”do te aprovonte vijen e cmendur e barbare qe ndoqi Enveri ai te pakten ne mos reailizimin e eliminimit te tij mund te arratisej familjerisht ne Spanje ,pershembull e te kerkonte strehim Politik !!! Por jo se dhe ai vete i kishte lyer duart me gjak qysh para perfundimit te luftes se dyte boterore !!! Dhe sa per Ameriken qe besoni se e braktisi Shqiperine pas ikjes se Fulcit ,lexoni ju lutem librin e autorit vlonjat Agim Hamiti ,qe te mesoni se ishin pikerisht kjo Amerike e Angli qe ndihmuan ne menyre te fshehte e te pakursyer qendrimin e Enverit e te diktatures se forte ne Shqiperi !!! Kuptoni ketu me lidhje te fshehta agjenturore !! Ku pas vitit 1985 ,keto lidhje e kontakte i vazhdonin i biri Ilir me te jemen Nexhmijen !!! Shkrimtari i mesiperm s”ka se ku t”i mirrte keto dokumente sekrete qe kurre nuk do te dalin ne driten e botimit dhe pse autori Hamiti i pershkruan qarte ,,me emra e data origjinale !!!!Dhe per kete arsye ky njeri gjenial ,intelektual e Patriot ndodhet me azil Politik ne qender te europes !!! I takon ketyreve dy super fuqive te pergjigjen akuzave qe ngren ne librin dy vollumesh z,Hamiti ( Odiseja e nje dedektivi e Heronjte e kotesise ) !!!Por per cudi keto superfuqi heshtin dhe do te heshtin perdersa qeveria kukull e sotme s”ka force e guxim te botoje e te kerkoje llogari per kete skenar Politik qe eshte luajtur ne kurriz te popullit shqiptar !!!

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 25, 13:38

   rita të martë shurra shalët kur sjell si fakt brroçkullat e agim hamitit!!
   çmund të diskutosh me ty moj e shkretë??
   shko futi një dush se na qelbe!!

   Reply to this comment
  • mirel August 26, 04:20

   o rita, ti marrte dreqi shurra shalet,,,si tha ai me siper.
   Endera tu be realitet, me e keqja ndodhi dhe Shqiperia e humbi Enver Hoxhen njehere e mire.
   E vrau Berisha..dhe tani po e gezojme realizimin e endres sende te keqe.
   Makth I vertete!

   Reply to this comment
 25. Pëllumb zaimi June 11, 21:20

  Blendi? Kërkon nje pergjigje paksa te gjate shqetesimi juaj por une po i bie shkurt. Nuk eshte thjesht pune takimesh qe te jete agjent. Misioni për te vrarë një lider nuk i ngarkohet një “jo të besuari” dhe nje partneri te thjeshté… Sidoqoftë nga dy personazhe me emer të kohës kam edhe dy deshmi shumë të forta per atë fakt qe ju ka terhequr vemendjen. Në deshmine e dyte perfshihen 8 personazhe nga te cilet di qe gjashte jane ende gjallë. Deshmitari i parë,ka qënë nuçi tira,ish shef i zbulimit te brigades se parë etj.etj por që ka vdekur. Me ka habitur kur m’a ka treguar. Ka qënë burrë i nderuar me te mirat dhe veset qe ka cdo njeri! Megjithatë pavaresisht nga rezervat qe kam per M. Shehun në kendveshtrimin qe analizova mund te them se ardhja e tij ne ministrine e mbrojtjes solli modernizim te kendveshtrimeve strategjike,operative dhe taktike te ushtrise. Për here te parë ishte ai qe ideoi pergatitjen psikologjike te ushtrise dhe ridimensionoi mendimin ushtarak ne kushtet bashkekohore. Ai solli gjithashtu nje standart te ri në pasurimin e gjuhes ushtarake…etj. Duhet ta njohim realisht siç ka qënë. Mendimi im eshte se kushdo qe vihet ne sherbim te shtetit apo te shteteve te tjera në një mënyre apo tjetrën ka treguar pabesi ndaj shtetit te vet dhe ka demtuar interesat e tij! Ka hyrë në rrugen e tradhëtisë!? E sheh sa rendë na ka demtuar berisha per te cilin gjithashtu nuk kam asnje iluzion se ju ka sherbyer interesave serbe kryesisht! Dhe kete nuk e mora vesh kur e tha spartak brahua. E kam ditur minimumi qysh ne vitin 1986. E dija dhe sa keq do te shkonin punet kur u vu ne krye te opozites! Histori te gjata? Po ndalem ketu duke ju percjellë nderimin tim!

  Reply to this comment
 26. Pëllumb zaimi June 11, 21:29

  @@@ Blendi? Kërkon nje pergjigje paksa te gjate shqetesimi juaj por une po i bie shkurt. Nuk eshte thjesht pune takimesh qe te jete agjent. Misioni për te vrarë një lider nuk i ngarkohet një “jo të besuari” dhe nje partneri te thjeshté… Sidoqoftë nga dy personazhe me emer të kohës kam edhe dy deshmi shumë të forta per atë fakt qe ju ka terhequr vemendjen. Në deshmine e dyte perfshihen 8 personazhe nga te cilet di qe gjashte jane ende gjallë. Deshmitari i parë,ka qënë nuçi tira,ish shef i zbulimit te brigades se parë etj.etj por që ka vdekur. Me ka habitur kur m’a ka treguar. Ka qënë burrë i nderuar me te mirat dhe veset qe ka cdo njeri! Megjithatë pavaresisht nga rezervat qe kam per M. Shehun në kendveshtrimin qe analizova mund te them se ardhja e tij ne ministrine e mbrojtjes solli modernizim te kendveshtrimeve strategjike,operative dhe taktike te ushtrise. Për here te parë ishte ai qe ideoi pergatitjen psikologjike te ushtrise dhe ridimensionoi mendimin ushtarak ne kushtet bashkekohore. Ai solli gjithashtu nje standart te ri në pasurimin e gjuhes ushtarake…etj. Duhet ta njohim realisht siç ka qënë. Mendimi im eshte se kushdo qe vihet ne sherbim te shtetit apo te shteteve te tjera në një mënyre apo tjetrën ka treguar pabesi ndaj shtetit te vet dhe ka demtuar interesat e tij! Ka hyrë në rrugen e tradhëtisë!? E sheh sa rendë na ka demtuar berisha per te cilin gjithashtu nuk kam asnje iluzion se ju ka sherbyer interesave serbe kryesisht! Dhe kete nuk e mora vesh kur e tha spartak brahua. E kam ditur minimumi qysh ne vitin 1986. E dija dhe sa keq do te shkonin punet kur u vu ne krye te opozites! Histori te gjata? Po ndalem ketu duke ju percjellë nderimin tim!

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 25, 14:05

   pëllumb
   një gjë nuk kuptoj tek ti!?
   merr si fakt se ka qënë agjent i amerikanëve një gjë që nuk egziston!!një sugjestion të titullit!!
   në shkrimin e mësipërm është shkruar e zezë në të bardhë ata i kanë propozuar,këshilluar,nxitur dëshirën për të marrë pushtetin!
   por në asnjë rast si kanë kërkuar të vrasë enverin!!
   sado të ulët që kanë qënë në nivelin e tyre ushtarak,major më duket a diçka më poshtë,ata nuk kanë qënë aq budallenj sa të kompromentoheshin me një kërkesë të tillë!
   vrasje!!
   vrasjen e përmënd misionari si një nga mënyrat që ai mendonte se mund të përdorte mehmeti për eleminimin e enverit,nëse do të pranonte!!
   sa për thënjet e personazheve të kohës!?
   lëre e mo na hap barkun!!dhe unë kam njohur personazhe të tillë që ma kanë hapur barkun si në komunizëm por më keq në dhi mo kracinë shqiptare!
   persona që ishin të dobët atërherë dhe u poshtëruan më pas!!e vetmia ndjenjë që pata për ata persona ishte përçmimi!!
   jo vetëm që lëpinë atë që pështynë,por hëngrën dhe atë që jua servirën të tjerët!!

   Reply to this comment
   • Vasilevski January 4, 16:49

    E m ban vetren per “koke te madhe” o Zaimi,por te kujtoj se koken me tre madhe e ka edhe gomari!
    Ne cdo rast do nxjerresh veten si Belul Gjeraqina!
    Ti sikur ke qene ne te gjitha ndodhite ku prezent ka qene M.Shehu!
    Boll me dengla se na hape barkun!
    Ti je i corientuar ne cdo gje qe mbrockollit!
    E fillon rrefimin me Nuci Tiren,por nuk thua asgje se cfare te paska thene ai ty per M.Shehun.
    Pastaj derdellit se M.Shehu solli plot te reja ne ministrine e Mbrojtjes etj!
    Jo,more Zaim efendiu,ule pak mullarin,se eshtre e kunderta!
    M.Shehu i kerkoi postin e ministrit te Mbrojtjes Enver Hoxhes ne momente tejet te veshtira te shtetit pas denimit te pucisteve!
    Boll kishte postin e kryeministrit ai,po posti i ministrit te Mbrojtjes pse i duhej?
    Nuk kishte njerez te tjere Shqiperia qe ta kryenin ate detyre dhe te mos e rendonin kryeministrin kaq shumne?
    Jo,more Zaimi,por lepuri flinte gjetke!
    Duke marre edhe postin e Mbroojtjes,bashke ate qe kishte,M.Shehu mundi te realizonte goditjen fatale ndaj ekonomise shqiptare duke e goditur ne zemer te saj!
    Shfrytezoi porosite e Enver Hoxhes per ta bere “Mbrojtjen detyre mbi detyrat”(sic bente edhe gjate LANC-it qe vriste ballistet pa gjyq) dhe shperdoroi te gjithe buxhetin e shtetit per te ndertuar fortifikimin e vendit!
    Mire qe u be ky fortifikim,por edhe pas kesaj menxyre ishte ajo tjetra se materialet ndertimore qe iu caktuan kooperativave bujqesoire per fortifikimin u lane ne meshiren e fatit dhe u nvodhen shumica e cimentos,hekurit,zhavorrit,derrasave etj!
    Me mijra ton cimentp te markes 400,te Fushe Krujej qe ruhej neper vdepot e kooperativave ne kusghte te keqia,ku binte shiu brenda,ngurtesoheshin dhe dilnin jashte perdorimit!
    Pra dy here bkrim eshte bere me fortifikimin:
    -Nje here qe u vu ne dispozicion 70-80 % e buxhetit te shtetit per fortifikimin dhe
    -E dyta qe u vodh dhe u shperdorua nje sasi kolosale e materialeve te ndertimit!
    Te gjitha keto i di mire se kam marre pjese vetre ne ndertimin e ketij fortifikimi dhe nuk guxonte njeri te thoshte nje fjale per keto deme se te priste koken M.Shehu!
    Se fundi,per ty Zaimi:
    -Ne se e quan pozitiv kete M.Shehun,o ke qene edhe vete ne strehen e tij agjenturore,ose je trap zalli.
    -Ishte vete M.Shehu qe organizoi dhe drejtoi mbledhjet demaskuese kunder pucisteve B.Balluku,P.Dume,.H.Cako etj.
    Ne mbledhjet e Durresit kam qene edhe vete deshmitar okular,ndonese i ri ne moshe!
    Materialet qe u grumbulluan ne keto mbledhje sherbyen per t’i perpiluar akt akuzen ketyre pucisteve dhe ketu nuk ka burre nene qe e mohon dot!
    Ik,o Zaim dhe ha nje tas groshe,se boll na cave trapin!

    Reply to this comment
 27. pallavrat e nastradinit June 11, 21:39

  Ky koment i nastro azurros alias “merobaze” është i njëjti në 99. 9 përqind të rasteve. Fryma e urrejtjes se nastros nuk njeh kufij në dozën e ligësisë. Nuk krahasohet me asnjë lloj tjeter urrejtjeje qofte dhe me ate te hitlerit kunder hebrejve. Nastrua do ta ketë vdekjen nga ligësia e vet.

  Reply to this comment
  • merobaze June 11, 21:41

   Lexo sot shkrimin sot ne gazeten Panorama per te VERTETEN lidhur me Enver Hoxhen para se te sulmosh nastradinin ne planin personal pa kurfare vlere reale.

   Reply to this comment
   • Albi June 11, 21:41

    Qekur na qenka bere Panorama bartes i te vertetes ne kete vend, se mua nuk me rezulton.
    Nuk me rezulton as ky varianti i vrasjes se Berias qe nuk e di nga e nxorre. Nqse edhe kete e ke nxjerre nga Panorama, hap syte se po te mashtrojne sy per sy.
    Edhe ky muhabeti i gay-llekut te xhaxhit, eshte pa bereqet. Se na doli nje dokument ku dikush na hedh dyshime se ashtu i eshte dukur ne nje moment, nuk do te thote qe eshte e verteta e padiskutueshme. Per ate pune ka dokumenta plot qe nxjerrin qe na ishte qefli i madh femrash, pse nuk u referohesh atyre?
    Kontrolloji pak me mire infot se burimet i ke te diskutueshme, e sikur mos mjaftonte kjo, je edhe tip qe sugjestionohesh kollaj, dhe kur nje lloj lajmi te vjen per shtat, e trumbeton me te madhe si ungjill.

    Reply to this comment
    • merobaze June 11, 21:41

     Po te dish gjuhe te huaja eshte fare e lehte te informohesh per te VERTETEN, prandaj po te jap mundesine ne sajtin me poshte ne internet te informohesh per versionin zyrtar te spiunit te Stalinit Berja qe ishte njesoj si Enver Hoxha:

     PEDERAST
     HOMOSEKSUAL
     SADIST
     GJAKATAR

     http://en.wikipedia.org/wiki/Lavrentiy_Beria

     Reply to this comment
     • Albi June 11, 21:42

      Cuditerisht sajti qe me dhe trajton komplet menyre tjeter te ekzekutimit te Berias, perfshire ate muhabetin e funeralit shteteror qe nuk ekziston gjekund… Kjo per te treguar menyren se si na i servir keto informacionet “e verteta” qe disponon.
      dhe me e bukura eshte qe une nuk diskutova shijet seksuale dhe personalitetin e Berias, qe ti ma nxjerr si reference.
      Le pastaj kur thua qe “ishte njelloj si Hoxha”. Po kete nga e nxorre, me rregull treshi? Apo keni pas ndejt qamet bashk ju te tre, ti, Beria dhe xhaxhi? Referoju per te qene koherent te njejtit sajt edhe per xhaxhin, e shif a permend gje per sadist/homoseksual/pederast apo ku ta di une se cfare.
      Edhe sa per gjuhet e huaja, mos ju fut fare atij muhabeti me mua…

     • merobaze June 11, 21:42

      Edhe Mehmetin zurtarisht nuk e vrau Sulo Gradeci ne gjumin e nates me nje plumb pas koke, por vrau veten me patllaken e nje njeriu tjeter.

      Berjen e varrosen me nderime fillimisht dhe perhapen lajmin se vdiq gjate mbledhjes se Byrose Politike nga nje attack zemre, por kur u mesua se Stalini nuk kishte vdekur nga infarkti ne zemer, por ishte helmuar me cianur ja hodhen fajin spiunit te tij Lavrentiy Berja duke e cveshen nga te gjitha nderimet shteterore dhe perhapen variantin e ri me te besueshem ne milet se ishte pushkatuar nga ndihmesi i Zhukovit Pavel Batisky. Me pak fjale pune bolshevikesh dhe komunistesh. Ja ku ke disa site te tjera:

      http://www.biography.com/people/lavrentiy-beria-21345281#under-

      stalin&awesm=~oGSV1d26iwMKz7
      http://russiapedia.rt.com/prominent-russians/politics-and-society/lavrentiy-beria/

      por mundohu edhe vete per te mesuar te VERTETEN.

     • merobaze June 11, 21:43

      Ae di se edhe Adolf Hitleri ishte:

      PEDERAST
      HOMOSEKSUAL
      SADIST
      GJAKATAR
      dhe kishte qene ne fillim

      KOMUNIST?

     • paulo June 11, 21:43

      as edhe i vdekun diktatori nuk i len rahat njerzit

     • merobaze June 11, 21:44

      SHIKONI KETE FOTO DHE GJENI DICITUREN:

      Vetem Enver Bukuroshi eshte me cizme llustrafine dhe me pardesy lekure, se te tjeret jane vetem me opinga katunari. Kush t’ja kete falur valle ketij firauni gjirokastrit qe duket sikur ne malet e Odricanit ka ardhur direkt nga vila ne mes te Tiranes e kunatit te vet ballist dhe kryefashist Bahri Omari ku ka jetuar me Nexhmijen e tij qe nga 1941 deri ne 1944?

     • Meteh June 11, 21:44

      M.Shehu eshte treguar BURR Mallakastrioti.Çorrushi.E si mundet te vritej shoku i luftes pas shpine?Pavarsisht se si u soll E.Hoxha me te me 1981 si vrases edhe i shume shokeve te tij.M.Shehu ishte dhe mbetet luftetari hero i shqiperis dhe i Spanjes.

     • anticensurë 25642654 August 25, 14:10

      o albi me kë merresh ti or djalë??
      me nastron e çmëndur??do ti mbushësh mëndjen të çmëndurit??më kollaj ja mbush mëndjen gjelit të mos hajë misër se nastradinit ë e¨shtë i lënë nga trutë!!gjeli duhet të jetë normal dhe joi çm¨dneur si nastrua!!
      pyete një herë në i ka gjetur ato 400 ruset,gratë ruse të martuara me shqiptarë që ka pushkatuar enveri??
      ky është i lënë mor njeri!lëre të hajë se nuk plas!!

 28. Doktori i Terapise June 11, 22:18

  Ju DELETED prokopine tuaj te pjerdhur me ne krye Doktorin.

  Reply to this comment
 29. Dike Mullai thote- June 11, 22:25

  Pas Mbledhjes se 81 Partive ne Moske, ne Sallen e Madhe te Leksioneve te Korpusit Qendror te Universitetit te Tiranes, Mehmet Shehu paraqiti ne emer te KQ te PPSh Deklaraten per Punimet e Mbledhjes se Moskes! Ne ate Salle merrnin pjese Komunistat e Universitetit, te Instituteve te tjera ne Tirane si dhe te Institucioneve te tjera ne Tirane. Mbledhja zgjati tre dite, prej ores 9 deri 15. Mehmet Shehu, vec te tjerash, u shpreh:-” Eshte Fat i Madh, eshte Fat i Madh, eshte Fat i madh (tre here), qe kemi nje Udheheqes te Madh si ENVER HOXHA, qe i a perplasi ne fytyre Nikita Hrushovit!!!” Enver Hoxha zbuloi, denoi qellimet e kqija te Titisteve Jugosllave dhe u vuri “Kufirin tek thana” ne vitin 1948, Revizionizmit Hrushoviane ne vitin 1960! Ai ishte dhe mbeti Nje ATEDHETAR i VERTETE!!!

  Reply to this comment
 30. Doktori i Terapise June 11, 22:30

  Ju jeni te pjerdhur deri sa keni frike nga komentet ,qe nuk i vendosni,cilat do qe te jene
  ato,ky eshte kuptimi i lirise.

  Reply to this comment
  • Doktori i terapisë së sumës June 11, 23:30

   Kuptimi i lirisë o doktor prapanica nuk është që të vjellësh antishqiptarizëm sic ke vjellë ti në të gjitha komentet. I more sot udhezimet në shqup?

   Reply to this comment
   • Zbuluesi June 11, 23:38

    Doc.terapi
    088,udb,o66,alb.atac.66 ozna,sim,kgb. Vëzhgo atac.street.antialb.9z9xxx.

    Reply to this comment
   • Komit naganti June 11, 23:44

    Dole ti malukat “doktor shqupi”. Dil,dil “arxhiu”. O “arxhiu”. Nuk ndyhet “Dita” më krimba lane!!?

    Reply to this comment
   • Doktori i Terapise June 11, 23:55

    O kapter i qelbur pa as nje vlere,nuk ka njeri te lirise ti shkoj pas
    sekretareve te partise komuniste,per nje cope krodhe.
    Shqiptarizmi eshte tjeter gje,ate gje e dine shum pak,jo ti me shok
    o pleh.

    Jo mor jo , s jam ne sherbim
    i derguar nga shpellari
    o kapteri ne lirim
    ngele nje koqe kandari.

    @ kapterit ne lirim

    Reply to this comment
 31. baba nga durrsi June 11, 23:04

  cuditerisht, sa here qe ka shkrime mbi Enverin comentet jane te shumta dhe te ndezura, pavaresisht qe forumsat perpiqen mos ti japin peshe ketij personazhi dhe kohes e bemave te tij! Komenti im eshte i 63 ne liste dhe kjo me tremb, por dhe me ben te kuptoj qe nga e kaluara nuk shkeputemi dot, dhe kam arritur ne konkluzionin qe marrdhenia jone si popull me kte personazh tashme eshte si puna e atyre cifteve qe edhe pse jane ndare , mendja po tek njeri tjetri i rri dhe dominohet nga ndjenja : 50% dashuri dhe 50% urrejtje.

  Reply to this comment
 32. Doktori i Terapise June 11, 23:13

  Sa me teper qe ju te fshini komentet,qe ndoshta provokojne dike ne kete forum,apo i
  kundervhen asaj qe juve nuk ju pelqen,aq me teper te pa vlere ju do te bheni ne kete
  Shqiperi te mjeruar e te mashtruar keq.

  Eshte me vlere skupari,qe i ka ngelur fshesa
  se sa nje legen,qe shkruan tek 55 sa

  Eshte shkelqim arxhiu,qe s shkulet nga tradita
  se sa nje legen,qe shkruan tek Dita.

  Reply to this comment
 33. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. June 12, 03:32

  E lexova shkrimin e Pjeter Lukes .
  Pa dyshim qe nuk u ka shpetuar subjektivizmave te cilat ja kane virusuar Romano-novelo-dokumentarin ,te cilit i ka dhene nje retushim i denje per nje film Holivodian por nga ato te viteve ’30.
  Enver hoxha ishte teper i zgjuar dhe une mendoj ( mund te dalin edhe dokumente te mevoneshme ne se bej nje analize te ketyre qe na serviren ) se Ai Enveri ka ardhur ne pushtet me BEKIMIN AMERIKAN dhe se Po ata Amerikanet e kane mbajtur ne pushtet per 40 vjet derisa vdiq nga faktoret natyrore ne se i besojme deklarates se Buletinit mjeksor se vdiq nga komplikacionet e Diabeteit .
  Ku ta dish ,se vete Amerikanet per faktoret Gjeo-politike te KOHES (((((( ishim ne luften e ftohte dhe bota ishte ndare me Ndergjegje ne 2 kampe , ku inicion e mori ne Nentor ne konferencen e Teheranit ,VENDIMET i shpallen 3 Mosqueteres ne KONFERNCEN e JALTES ne shkurt 1945 dhe LIGJERIMIN e beri Konferenca e Postdamit ne korrik 1945 .))))))) i dhane okejon HOXHES qe ai ti shante AMERIKANET ne cdo kohe qe te behej i besueshem ne pasuesit e vendeve te te ashtuquajtura te DEMOKRACIVE POPULLORE PAS LUFTES SE DYTE BOTERORE .
  Ne se keni qene te vemendeshem ne 1961 Kur Shqiperia e vogel perzuri nga VLORA ,SOVJETIKET ,nuk besoj se ka qene ideja e HOXHES ,por e AMERIKES ,dhe se FLOTA VI -te Amerikane patrullonte dhunshem qe nga DARDANELET -GJIBRALTAR dhe anasjelltas qe nga tetor-nentori 1960 kohe kur Hoxha u trimerua dhe shau HRUSHOVIN ne Moske
  MEHMET SHEHU pa dyshim qe ishte sa Trim po edhe i Zgjuar ,sa Enciklopedist aq edhe dhe i Eger .
  Natyrisht qe MEHMETI ka qene i terhequr ne sherbim nga Amerikanet nga pararendesja e C.I.A. po ashtu edhe ENVERI por qe te dy e dinin qe ishin te infiltruar .
  Nga ana tjeter nuk besoj se eleminimi i SHEHUT eshte veper e 100 % e HOXHES ,por aty jane edhe direktivat e C.IA-s ,sidomos kur behet fjale per vitin 1981 kur ne KOSOVE plasen trazirat qe kerkonin statusin e Republikes kur kete thuajse e kishte edhe VOJVODINA me NOVI SADIN .
  Me sas duket SHEHU e tejkaloi VEHTEN dhe detyren dhe se mund te jete eleminuar edhe nga Kombinacioni U.D.B-C.I.A te cilave cuditerisjht ne ate kohe u “PUQESHIN YJET “.
  Te mos harrojme se jemi n ekohen qe kishte vdekur TITO ne 4 maj 1980 dhe nuk pranoi qe ta asistonin Doktoret Amerikane ne prerjen e kembeve ,por te Bijte dhe familja sido qe JUGOSLLAVINE E KISHTE MBAJTUR ME OKSIGJEN AMERIKA ,jo pak por 32 vjet qe nga koha e planit MARSHALL dhe derisa TITO vdiq ai i “VOLI ” U.S.A plot 30 miliard dollare !!!??
  Mbase AMERIKA e shikonte qe ENVERI e kishte jeten te shkurter sepse kishte te infiltruar RAMIZ ALINE si agjent qofte te U.D.B-se ,qofte te C.I.A.-s .dhe Pushteti per hir te Kosoves qe perbente me Shqiperine e veriut dhe me Shqiptaret e Malit te Zi dhe MAQEDONISE shumicen e kombit ,pra PUSHTETI nuk u duhej lene ne dore “LEBERVE ” te cilet me se njehere ne rrjedhat e historise kishin treguar se ishin sa ATDHETARE dhe PATRIOTE po aq te ZOTERIT e FJALES dhe te KEMBEZES ,por qe ishin te veshtire per tu MENAXHUAR .
  Keto do te kene qene arsyet qe ENVERI eleminoi HYSNI KAPON ,MEHEMET SHEHUN dhe KADRI HAZBIUN .
  Koha qe kaloi prej 1979 dhe deri me 2013 na e tregoi kete me se miri .
  Nese une do tu permbahesha HALUCINACIONEVE te disave ketu si “”MERO BAZE ” apo MARK UKA apo te tjere ,ENVERI qe padyshim nuk ka qene djali I “XHAXHA HASANIT ” ,por i CERCIZ TOPULLIT ,perndryshe nuk ka se si spiegohet gjithe ai MALL i ENVERIT qe gati sa nuk qan ne viziten e tij ne GJIROKASTER kur perqafon fort BUSTIN e CECOS .
  Ku ta dish mbase ANEJA ja ka treguar ,ose ENVERI e ka kuptuar dhe e ka ditur .
  Nuk jam dakord me epitetet qe i vihen ENVERIT sidomos per prirjet e tij HOMOSEKSUALE kur gojedhanat tregojne se ENVERI was Fond off skirts dhe jo pas POTURREVE .
  Mendoj se ENVERI ka 2 ane te medaljes por per mua ai anon per nga POZIVITETI ,PAVARESISHT urdherave qe i erdhen nga DAJ-SAMI per te eleminuar ish “SHOKET ” e tij te luftes dh ete punes .

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 25, 14:29

   toti
   nuk e lexova deri në fund,por nga ajo që kuptova ti nuk ke bërë gjë tjetër veçse ke përshkruar atë që ka ndodhur në realitet!!
   i vetimi gabim është ai që bëjnë të gjithë shqiptarët e jo vetëm ata!!e bëjnë dhe shumë e shumë të huaj!!
   të gjithë duke përfshirë të huajt dhe duke u bazuar në idiotësinë e një pjese të tyre që nuk kanë “ameirkanë mbi kokë që tu japin leje për gjithçka”,çdo gjë e kanë bërë alienët!!nuk egziston evolucioni njerzor!në rastin tënd nuk egziston zgjuarsia e shiptarit që të shfrytëzojë momentin dhe nuk egziston të qënit në momnetin e duheur dhe në kohën e duhur!!thjeshtë me pas fat!!
   enveri ishte lojtar i fortë,bile jashtëzakonisht i fortë!!kjo si në planin e brëndëshëm dhe atë të jashtëm!
   manovrimet e tij janë me të vërtetë gjeniale!!në të dy planet!!
   këto manovrime mund ti interpretojmë në dy mënyra,dhe është e vetmia që mund të bëjmë!!
   nëse këto manovrime ishin:
   – për leverdi të tijën personale
   – për ndërtimin e shtetit
   ai diti të notojë në atë lumë të dalë nga shtrati për 45 vjet dhe kësaj nuk mund ti thuash fat,por dhe fatin e pati shoqërues!!ai shfrytëzoi gjithçka pati në dorë dhe ja doli mbanë!!
   e bëri për këtë apo atë?!
   smë intereson!!më intereson ajo që përfitoi shteti tim!
   shtetin e ndërtuar me gjak dhe djersë,në vënd që të vazhdonim e ta ndërtonim me djersë dhe pa gjak,e shkatërruam duke dhjerë si gjakun dhe djersën e derdhur!
   të paktën shkatërrimi i shtetit tonë unk është faji i enverit!
   është faji tonë!!
   ashtu si është faji tonë për këtë shtet që kemi sot!!
   që vështirë se mund të quhet shtet!!

   Reply to this comment
   • anticensurë August 26, 10:31

    toti
    tashti e lexova pothuajse të gjithë!!
    e ke lëshu pa dur fantazinë or lali??
    jam në dyshim për vëndin ku ndodhesh!!mendoj se je ndërmjet lazaratit dhe brukselit!!
    duhet të kesh pësuar ndikime nga bari o agim hamiti!?
    por sido që të jetë,më ke dhi tu qesh!!
    humori nuk është kohë e humbur!!

    Reply to this comment
    • TOTILA # 1 January 4, 10:24

     E shikon o “”Anticensure” se koha qe kaloi qe prej 2013 dhe deri me sot mua me dha te drejte ne gjykimin tim .
     Lere Agim Hamitin atje ku eshte mos e ngacmo sepse kane te thella keto pune .
     Ti nuk i kupton dot sepse Truri yt nuk ka asnje. lloj koeficienti Inteligjence sido qe Nick namen tani e ke metamorfizuar .

     Reply to this comment
 34. Rik Balsha Sr. June 12, 07:16

  AGJENTI I CIA-S EXA-01908 DUSHAN MUGOSHA PER ENVER HOXHEN

  dispatch sourse: EXA-01908 – 06 sep 1961

  hoxha enver,
  Albania is ruled by a two-man dictatorship, Enver Hoxha and Mehmet Shehu, complement one another, are essential to one another.
  Dusan Mugosa described each as follows:
  Is 52 years old, a person of unstable character who blows with the wind. He studied in France and wanted to be an instructor of french in Albania. For several months he served as a second secretary in the albanian legation in Brussels under the Zog regime. Hoxha is the educated member of the hierarchical tembem, the diplomat. Although very active in the resistance he is only a politician.
  He was never a fighter in the field, but was political commissar to the general staff.
  “I propose him commander in chief of the army, which he unhappily become in 1944.”
  One could influence him easily in anything, he was susceptible to all influences, especially bad ones.
  A moslem from Gjirokaster, his family has produced many hoxha’s (priests). He has no administrative qualities, but has a flair for organizing trials.
  He is like dough, you can form him as you wish.
  The yugoslavs refered to him during the combat period as a “cow”; like the hide of a bovine, he could be stretched in any direction. He is extremely handsome, but an evil man.

  Burimi i dergimit: EXA-01908 – 6 shtator 1961

  hoxha enver,
  Shqipëria është e sunduar nga një diktaturë dy-njerezish, Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu, plotësojnë njëri-tjetrin, janë thelbësore për njëri-tjetrin.
  Dusan Mugosa përshkruan secilin si më poshtë:
  A është 52 vjeç, një person me karakter të paqëndrueshëm që shkon nga fryn era.
  Ai studioi në Francë dhe donte të ishte një instruktor i frengjishtes në Shqipëri. Për disa muaj ai shërbeu si sekretar i dytë në legatën shqiptare në Bruksel nën regjimin e Zogut. Hoxha është anëtar i arsimuar i piramiden hierarkike, si diplomat. Edhe pse shumë aktiv në rezistencën ai është vetëm një politikan.
  Ai nuk ishte një luftëtar në fushë, por ishte komisar politik i shtabit të përgjithshëm.
  “Unë i propozova atij te behej komandant suprem i ushtrisë, të cilën ai e trishtueshmerisht e bëri në vitin 1944.”
  Kushdo mund ta ndikojnë atë me lehtësi në çdo gjë, ai ishte i ndjeshëm ndaj të gjitha ndikimeve, sidomos atyre të këqija.
  Një mysliman nga Gjirokastra, familja e tij ka prodhuar shumë hoxhallare (priftërinj).
  Ai ka cilësi administrative, por ka një prirje për organizimin e gjyqeve.
  Ai është si brumë, ju mund të formoni atë siç dëshironi.
  Jugosllavët e krahasonin gjatë periudhës se luftes si një “lopë”; si nje hije e një gjedhi, ai mund të perfshihet në çdo drejtim. Ai është jashtëzakonisht i futshen ne dore, por eshte një njeri i keq.

  Reply to this comment
  • Lleshi June 12, 11:38

   Kot u lodhe keto i kemi degjuar nga “patritotet” prej letre , shqipetare , prej kohesh ! Teorite serbe jane bere lajtmotivi i ketyre truthareve !

   Fatkeqesia eshte se ashtu si serbeve edhe ketyre lloj “patrioteve” qe nuk lane tutor pa ndrruar , si Enver Hoxha dhe historia iu futi gishtin e trete ose te trete !

   A a kane bere deme si Komb Shqiptar , keta “patriote” ? Sigurisht deme te medha se luftojne nga “brenda” ne bashkepunim me Fctumat e Mugoshat , por ne fund fiton gjithnje e drejta dhe e verteta !

   Mugosha , nje spiun serb shpirtvrare , qe jo vetem nuk arriti ta “fuste ne dore” Enverin sic pretendon , por u qerrua dhe nuk mbrojti dot as beniaminet e vete “shqipfoles” , mbi te cilet Enveri beri kerdine !

   Mugosha pati ne dore vetem t’i vinte emrin rruges ne Beograd “Koçi Xoxe” dhe te shante e shpifte per Enverin gjithe jeten !

   Cfare fatkeqesie ! Dikur e kam urryer kete Mugoshen , por kur lexova kete , qenka bere per tu dhimbsur ! Gjynah te jete nje deshtak njeriu !

   Ahh Enver , Enver … e paske lene te vdese me plage ne zemer Mugoshen …. dhe mugoshat shqipfoles ! Ha…ha…ha…

   Reply to this comment
  • anticensurë August 26, 14:43

   rik balsha
   ti ke plotësisht të drejtë!!fjala tënde duhet dëgjuar!!burimin e ke të sigurtë!burim sërb!? 😛
   nga i gjithë ky përshkrim i mugoshës,çfar qëndron?
   përveçasaj të fundit që mund të diskutohet,që varet thjeshtë nga pikvështrimi!
   të tjerat duket se janë vlrsime të gabuara të mugoshës!!
   ose enveri ka tallur hajdarin me të!!i ka dhënë të kuptojë atë që i ka pëlqyer mugoshës!!
   pastaj kur e fillon me “shqipëria diktaturë e bla bla bla…”,vërtetë gallatë!sikur e kishte mohuar njeri!!e kishe në kushtetutë or taj!!por lezeti është se është thënë nganjë ndyrësirë që diktaturën e kishte në shtëpi të vet,por e mohonte!!
   leximet në blogje janë një pasuri e pashtershme!!
   mëson si nga i mënçuri dhe nga budallai!
   nga i pari rrugën që duhet të ndjekësh!
   nga i dyti rrugën që duhet të shmangësh

   Reply to this comment
 35. bina August 25, 12:16

  NWSE PEDERASTI BWHET UDHWHEQWS-VAJ HALLI PWR POPULLIN. EDHE NE NW mAQEDONI E KEMI NJW TW TILLW, MBARUAM TWRWSISHT PREJ TRILLEVE TW TIJ.

  Reply to this comment
 36. intelektuali August 25, 12:35

  Po te kishte likuiduar Enver Hoxhen Mehmet Shehu sot do te ishte nje HERO kombetar dhe Shqypnia jone do te ishte si nje Zvicer me det ne mes te Ballkanit, pa eksode dhe emigrante si majmune xhungle ne Perendim, sepse MURTAJA bolshevike qe mbolli ky pederast sadist dhe gjakatar nuk do te gjente token e saj te pershtatshme per te mbijetuar ne kushtet e nje shteti Demokratik dhe antikomunist ashtu sic jane te gjitha shtetet e BE-se ku po tenton te antarsohet sot vendi yne.

  Per fatin e keq te Shqypnise dhe shqyptareve Mehmet shehu ishte dhe mbeti gjate gjithe jetes se tij, thjesht nje fashatar dru me pre prej Mallakastre qe kishte dipllome prestigjoze edhe nga amerikoni edhe nga sovjetiku ne dallim nga vrastari killer Enver Hoxha qe nuk kishte mbaruar asnje shkolle.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 25, 14:36

   prap e ndërrove emirin mor debil??
   a ke ndonjë hallë me loqe apo dajë me idh??
   jo or lali jo!!
   nuk ndodhin gjërat me po ta,po të apo sikur!!
   këto mund të shtrohen si hipoteza për të ardhmen dhe jo si fakte për të shkuarën!!
   sado dëshirë të sëmurë të kesh ti!?
   ajo që është bërë nuk mund të çbëhet!!
   ajo që ndodhi ndodhi,nuk mund ta ndryshojmë!!nga ajo mund vetëm të mësojmë!
   POR mesa duket vetëm të mësojmë nuk dimë!!

   Reply to this comment
   • intelektuali August 25, 16:45

    O KOQE enveriste, po shko more derdimen dhe drejto ndonje kooperative socialiste ne Korene e Veriut, se Shqypnia ka marre rruge tjeter, eshte antare e NATO-s dhe po i puth BYTHEN Perendimit Antikomunist per t’u antarsuar ne BE. Apo s’e ke marre vesh akoma me trunin e fishkur te fanatikut?

    Shko ne Korene e Veriut se e ke LIVE marksizem-leninizmin e paster te Enverit dhe merre me vete edhe poetin bolshevik Arben Duka, mos harro edhe sigurimsin e Enverit Pllumb Zaimin se ne Shqypni ka cofur Koha e Qepes e pederastit Enver Hoxha.

    Reply to this comment
    • xxx August 25, 18:02

     LESHI ZHELEFINES!!
     Midis nesh ca shprehje,
     Qarkullojnë shpesh,
     Kush ma zbërthen shprehjen:
     “Ke ikur për lesh”?
     Nëpër shumë biseda,
     Ja ndiej tingëllimin,
     Po s’ia kam mësuar,
     Asnjëherë kuptimin!
     Gjithë trurin në punë,
     E vë dalëngadalë,
     Po s’kuptoj dot unë,
     Për ç’lesh bëhet fjalë!
     Veten lodh kaq shumë,
     Edhe pyes i ziu,
     A për lesh bagtie?
     A për lesh njeriu?
     Përgjigje të saktë,
     Domosdo që s’gjej,
     Sepse në natyrë,
     Ka lesh gjithandej!
     Do, s’do – do të mbetesh,
     Keq në grackën tënde,
     Se dhe vetë njeriu,
     Ka lesh në shumë vënde!
     Me shumicë në kokë,
     Në sqetull e faqe,
     Në këmbë e në duar,
     Po dhe në mollaqe!
     Në të tjera vënde,
     Që dot s’m’i nxë goja,
     Lesh ka me shumicë,
     Ndaj i ka dalë boja!
     Plot me lesh majmuni,
     Ariu-bajlozi,
     Po për çfarë leshi,
     E kish fjalën Xhozi?!
     Të na e sqaronte,
     Do të ishte mirë,
     Se fundja kjo fjalë,
     Nuk se është e ndyrë!
     Janë të ndyrë ca vënde,
     Ku mbin pa hesap,
     Po kuptimin shprehjes,
     S’ia kap që s’ia kap!
     Ndaj dhe them këtu,
     Sipas mëndjes sime,
     Nga vendi ku rritet,
     Kjo fjalë merr ngjyrime!
     Për leshin e kokës,
     Plot këngë janë kënduar,
     Ne i themi flokë,
     Për ta zbukuruar!
     Për mjekrën e bardhë,
     Edhe për mustaqet,
     Po s’ka këngë akoma,
     Leshi te mollaqet!
     Veç këtij të fundit,
     I kanë bërë hilera,
     Se ka nja dy këngë,
     Për leshrat e tjera!
     Kështu nuk mbaron,
     Kurrë kjo histori,
     Ajo që e tha,
     diçka edhe di!
     Mos na ler në terr,
     Dhe në sherr mes nesh,
     Na e shpjego shprehjen:
     “Do shkoni për lesh!
     Për ç’lesh bëhet fjalë,
     Sipas Jozefinës,
     Atë të penisit,
     Apo të vaginës?!
     Nga Arben Duka

     Reply to this comment
    • xxx August 25, 18:05

     ky qe ka bere keto poezi quhet Arben Duka.
     Ka edhe nja 2-3 mije poezi te tjera si keto

     Reply to this comment
    • anticensurë 25642654 August 26, 08:39

     nastro shkoj unë ku të duash ti!!
     me kënaqësi të madhe!!
     vetëm që të të bëhet qefi ty!!por do të më premtosh një gjë të vogël!!
     këthehu në dhomën tënde në spital!ata të vlorës janë bërë merak!!po të kërkojnë gjithandej e stë gjejnë!
     këtheu nastro këthehu!!do të shpëtonim dhe ne prej teje!!
     ps:citrojenin e gjete??më jep numrin e shasisë se ndoshta të gjej ndonjë pjesë!!ta kesh për kujtim të paktën!!kështu është kur i bën paret e burgut rrush e makina!!

     Reply to this comment
 37. xxx August 25, 14:21

  Arben Duka

  Tani mushkën bëjnë me barrë,
  E s’u luan hiç sheqeri,
  Del Fevziu e bën libër,
  “Paska qenë homo Enveri” (!)

  Enverist unë kurrë s’kam qenë,
  As kur qe Enveri gjallë,
  Po aspak nuk është e thënë,
  Të besoj tani çdo prrallë!

  Unë jam fare i paanshëm,
  rob i fjalës dhe i nderit,
  O Fevzi, s’bëhesh shkrimtar
  Se i hedh qymyr Enverit!

  Ti shumë homo ke në mend,
  Se rrethuar je me djem,
  Dhe ta thuash për çdokënd,
  Nuk e paske hiç problem!

  Ti nuk turpëron Enverin,
  Se i ngjite ligësinë,
  Por ti Librit i nxin nderin,
  Poshtëron gjithë historinë!

  Po të pyes me lezet,
  Përgjigju me fjalë të nderit,
  Mendon ti, kish’lindur burrë
  t’i ngrihej para Enverit?!

  S’e duroj unë dot pisllëkun,
  dhe pisllëk është gjithë ky rast,
  Por s’më shkon në mend të them,
  “O Fevzi je pederast!”

  Kurse ti del reciton,
  edhe hiç s’të dridhet syri,
  se e di që s’të pickon,
  as Sokoli, as Iliri!

  Asnjëherë o Fevzi djali,
  S’të kam dashur e s’të dua,
  Po s’rrëzohet Enver mali,
  Nga ato pordhët e tua!

  Rri aty tek “Opinioni”
  rri aty ku pate fatin,
  se Enveri, o Fevzi,
  sa ç’je ti, kishte Hallatin

  Reply to this comment
 38. Lesi August 25, 14:52

  I nderuar z.Shehu!Aso kohe mbizoteronte e verteta dhe genjeshtra nuk kishte vend,ndaj eshte folur e sterfolur per eleminimin e E.Hoxhes pa i servirur CIA keto dokumente(ose duke i servirur here pas here per te ngrene M.Shehun i cili ne planin meskin qe ishte bere kishte nje gabim pasi Mehmeti nuk ishte verior!Korigjimin e bene vone po me kete skenar me “Penicilinen” duke e marre e e çuar deri ne fund misionin e tij e sot gezon jo vetem mbrojtjen nga fabrika qe e prodhoi por edhe frytet e ketij misioni ,si ne pasuri monetare edhe ne ate te patundeshme!Milioner per nga parate e pista e bej per nga pronat e tij ne mal,fushe e bregdet!Mjere ky popull qe perjeton ate ç’ka shiti per vyrtyt,ndershmeri e dinjitet!

  Reply to this comment
 39. Lesi August 25, 15:55

  Z.Zajmi me me koishence duhet te jeshe kur permend dy personazhe te jetes sot ne kete vend,behet fjale per mikun e familjes Shehu siç eshte edhe z.Rama(mos harro Muzeun e “Shtepise Misterioze” dhe i dyti qe permed e qe pak e njohin z.Peqi(ç)..Ky i dyti i vene ne krye te Komitetit te Veteraneve nga S.Berisha ka karakteristikat e te Atit te tij.Nese I Ati ishte nenkryetar i PKPopulor(presidiumi i kuvendit popullor)i vene per te hengur te gjithe kuadrot Kurveleshas i biri i tij eshte vendosur per te ngrene Veteranet e Luftes Antifashiste .Ndaj te rekomandoj ti leshe te flene te dy, se ndryshe gjeme do bejne e asnje miresi pasi nuk jane vene te rregulojne por te prishin pune si pasardhes te politikes me famekeqe te “plakut siç e citojne peshtire e rendome disa udheheqes rruge sot nen hijen e perandorise”Sali Berishes.Jane pune te holla o Pellum Zajmi .

  Reply to this comment
 40. Ari August 25, 16:04

  Si i vajti jeta Memetit mire do qe ta bente ate gje per Enverin. Po po ta shikosh me syrin e 1944 ajo qe beri Memeti qe fisnikeri. Se po te qen legaliste dhe balliste dhe baban e tyre do kishin vrare per pushtet. Memeti qe trime i rralle ne dynja o njerez. Kurse keta lepuj qe na kan qeveris 25 vjete shan gje tjetr vecse lepuj spiune

  Reply to this comment
  • mirel August 25, 16:36

   Jam dakort me ju dhe me Pellumb Zaimin.
   KA dhe nje fakt te “cuditshem”, megjithese agjent Mehmet Shehu prape “nuk donte ta bente ate” domethene te vriste Hoxhen.
   E para e pranote autoritetin absolut te Hoxhes ne popull
   E dyta ka qene patriot dhe nuk ka dashur ti shkaktoje dem ceshtjes shqiptare, duke pranuar qe Hoxha ishte padiskutim I rendesishem per ceshtjen shqiptare.
   Pike.

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 August 26, 09:05

    mirel
    nuk e kuptoj se ku bazohesh në këtë thënje tënden”megjithese agjent Mehmet Shehu prape “nuk donte ta bente ate” domethene te vriste Hoxhen.”
    bazohesh në fjalimin e enverit apo thjeshtë në titullin injorant të këtij artikulli??
    mor njeriiii,lexoje artikullin!lexoje mirë dhe do të shohësh se në asnjë moment nuk thuhet,asqë lihet për tu kuptuar se mehmeti ka qënë agjent!!në asnjë moment nuk thuhet se i është propozuar për ta vrarë enverin!!mirel po të kesh pak përvojë njerzore do të kuptosh se ky shkrim vërteton të kundërtën e asaj që u pretendua pas vetvrasjes së mehmetit!!
    po të kishte qënë mehmeti agjent i amerikanëve?!si ta thotë mëndja ty,a do ti binin vërdallë e vërdallë amerikanët??ata do ti jepnin urdhërin dhe pikë mbaroi!!
    nga shkrimi kuptohet fare mirë se ata nuk kanë pasur asgjë në dorë dhe kanë provuar të nxisin egon dhe dëshirën për pushtet tek mehmeti!nuk ju ka ecur!!një debil më sipër thotë se duhej ta “kishte denoncuar”(më duket pilo injoranti)!’për çfarë ta denonconte??sepse dikush i tha se ti je më i zoti dhe duhet të jesh ti i pari i vëndit??a thu do ta kishin pushkatu ameirkonin??
    sidoqoftë në atë kohë kur gjithçka nuk dihej,kur as enveri nuk ishte diktatori i ardhshëm,por thjesht një nga drejtuesit e luftës!në një kohë kur enveri ishte thjeshtë një nga më të njohurit e rrethit të brëndëshëm dhe jo udhëheqësi i lavdishëm i partisë!jo ai që e bëri shqipërinë fanar ndriçues në botë!në atë kohë kur vetë enveri nuk ishte i sigurtë se do të ishte ai drejtuesi i ardhshëm dhe i padiskutueshëm i shtetit shqiptar!!
    prandaj mirel,do të ishte mirë ta shikoje me më shumë vëmëndje këtë shkrim!!ndryshe nga përfundimi tënd, që rrjedh nga paragjykimi,nga indoktrinimi i periudhës të nxirjes së mehmetit dhe nga sugjestioni që të jep titulli idiot i shkrimit,ky shkrim vërteton të kundërtën e asja që thua ti!të kundërtën e asaj që pretendoi grupi që mori në dorë pushtein në shqipëri pas vetvrasjes së mehmetit dhe eleminimit të K.Azbiut e F.Shehut!!
    ky shkrim vërteton që mehmeti nuk ka qënë agjent i CIAs!!të paktën!!

    Reply to this comment
 41. Mark uk August 25, 17:06

  Ja dallimi ne mes te Hitlerit dhe Enverit.Hitleri donte popullin e vet,e urrente popujt tjer.Kurse Enveri donte popujt te tjer[vetem ku ishte komunizmi] dhe urrente gjith popujt tjere.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 26, 09:08

   o morki or debil!!
   po përse del në përfundime idiote mor gomar??ke mungesë dije!?por kjo nuk të bën të pafajshëm!
   or debil hitleri vrau shumë më tepër se çvrau enveri!!flasim për popullin e tij!!
   nuk fus këtu ata që luftuan gjithandej,por thjeshtë kundërshtarët e tij.gjermanë të pastër!!po ashtu dhe njerzit më të afërt të tij!!
   mor gomar informohu sado pak se na ndyve blogun!je i rangut të nastrokoqes!!

   Reply to this comment
 42. Mark uk August 25, 17:08

  me falni popullit te vet i erdhi hakut.

  Reply to this comment
 43. ijs August 25, 17:33

  Ik or debil! Te gjithe dhjesin nga B..perfshire dhe me budallenjte e kesaj bote, vetem ti dhjet nga trute! Kot ste ka bere zoti mize kali! Shko merr kafshe, mos rri kot neper internet, se vendi yt eshte te kerkosh kocken e radhes, neper kazanet e plehrave te tiranes . Nxito se je ne konkurrence me zagaret e rrugeve te cilet jane shtuar si mizat ne kete vend.

  Reply to this comment
 44. eduard August 25, 18:15

  Lavdi heroit te popullit Mehmet Shehu !

  Reply to this comment
 45. METEH August 25, 18:46

  M.SHEHU eshte treguar burre zakoni,shqiptar i drejt,i ndershem,patriot,shok i beses,jo karierist,human,njerezor,patriot,burre shteti..E pse ta vriste Enverin,kur vet Amerika e ndihmoi per luften K/Nazizmit?Kush e dinte ne ate kohe se Enveri do qendronte ne pushtet afro 50 vjete?Kush e dinte se perendimi kapitalist do ishte me mire se lindja komuniste,kur Stalini ne ate kohe udhehoqi kualicinin antifashist?.Keta qe shkruajne keq per Enverin sot,dje kan qen me te dhe kan qar kur vdiq ai.Athere i bie qe Enveri ka pasur te drejt qe Ameriken e kritikonte si superfuqi imperialiste dhe qe fut hundet ne punet e brendeshme..! Sa misjone Anglo-Amerikane deshtuan ne malet e shqiperise?Çfar eshte bere mire ne keto 25 vite ne kete vend,kur ne po ndriçohemi me ELEKTIFIKIMIN e tij ? A kishte ne kohen e xhaxhit diplloma fallco ne ARSIM ? A ka vjedhur,vrare me shume Saliu me shume se Enveri ne keto 25 vjet? Enveri do te kerkohet gjat pas disa vitesh,kur ky vend te rrogulliset nga politikanet e papergjegjshem qe vetem punojne per pasurimin e tyre dhe familjes se tyre.

  Reply to this comment
 46. Lleshi August 25, 23:03

  Mehmet Shehu eshte Hero i Popullit shqiptar ! Shume njerez te thjeshte , qe besnikerine e njohin vetem si dallkaukllek , e shikojne si negative faktin se Mehmeti ishte nje nxenes i Fulsit , apo agjent amerikan !
  Po te punonte per amerikanet , Shehu do te kishte realizuar porosite e tyre , qe nga eliminimi i Hoxhes e deri tek dorezimi i Shqiperise se Jugut grekerve ! Por vepra e Mehmetit flet ndryshe !

  Ai ia kishte treguar Enver Hoxhes , marredheniet e tij me amerikanet , te cilat Hoxha i shfrytezoi per sa nevoja imediate kishte ! Keta ishin Burra Shteti dhe jo lepuj !Arrini ta kuptoni ?
  Ata ngriten nga balta Shqiperine duke luajtur midis me te medhenjve ! Arrini ta kuptoni ?

  Reply to this comment
  • mirel August 26, 04:24

   Fare sakte Lleshi..jam 100 % dakort me ty.
   Ata lozen me te medhenjte, ishin gjigante.

   Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 26, 09:12

   llesho qeke i fortë!!
   mos je gjo agim hamiti vetë??
   “Ai ia kishte treguar Enver Hoxhes , marredheniet e tij me amerikanet , te cilat Hoxha i shfrytezoi per sa nevoja imediate kishte”,mendim i denjë për agim hamitin dhe jo për një njeri me pes pare tru në kokë!!

   Reply to this comment
 47. nostradamus August 26, 01:52

  Kjo tregon se te gjithe ata qe thyen qafen ia kane patur me hile Enverit ! Tjeter gje eshte
  ajo qe ne u duhej thyer zverku apo t’i coje atje ne fshatrat e tyre kryetar kooperative …!!!!

  Reply to this comment
 48. nostradamus August 26, 02:23

  Lukunia eshte hedhur ne sulm : balliste,zogiste ,burgaxhijt,nje pjese e tyre, hajdutet,
  matrapazet, kontrabandistet etj. ! Sa shume te tille paskish patur Shqiperia …!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • info-analitike August 26, 08:07

   po me kriminelet e me te keqinjte qe pati Shqiperia qene enveristet qe fatkeqesisht na kane lene trashegim nje injorance historike e kulturore te frikshme.

   Reply to this comment
 49. intelektuali August 26, 09:48

  MEHMETI NUK PATI ZGJUARSINE E LIDERIT, VIZIONIN E PATRIOTIT DHE GUXIMIN E TRIMIT PER TE LIKUIDUAR FIZIKISHT MONSTREN ENVER HOXHA QE TE SHPETONTE VATANIN NGA MURTAJA BOLSHEVIKE

  Vemjet enveriste, por edhe e gjithe shoqeria arkaike shqyptare e molepsur nga propaganda e mafies komuniste me pushtet jane fajtoret kryesore per gjendjen e mjeruar te popullit 25 vjet pas renies se regjimit gjakatar dhe pas shembjes se Murit te Berlinit qe beri te mundur shkaterrimin ne Evrope te sistemit komunist te implementuar pas Luftes nga sovjetiket e Kremlinit.

  Mehmet Shehu si nje njeri i shkolluar ne fillim te amerikanet ne Golem, me pas ne Itali per artileri dhe duke vazhduar studimet ne shkollen e larte ushtarake dhe prestigjoze “Voroshillov” ne Moske duhej te kishte vizionin e patriotit, zgjuarsine e liderit dhe guximin e trimit per ta likuiduar fizikisht MONSTREN gjakatare Enver Hoxha, aq me shume qe e dinte fare mire si kishte vrare Qemal Stafen duke e spiunuar nga vila kunatit te vet Bahri Omari qe ishte edhe fashist edhe ballist dhe Mehmeti e dinte mire kete fakt, por nuk pati guximin ta perdore me zgjuarsi kur CIA e pati zgjedhur perfundimisht si LIDERIN e duhur per nje Shqypni Demokratike dhe Antikomuniste. Koha e tregoi qe Mehmeti ishte thjesht nje fshatar i pagdhendur dru me pre prej Mallakastre dhe qe u be gradualist nje vegel gjakatare ne duart e sadistit pa shkolle Enver Hoxha. Kur ne Konferencen e Tiranes ne vitin 1956 Enveri vjen me vrap nga Vlora dhe hyn ne sallen e Konferences i njoftuar nga spiuni i tij Haki Toska, ai i thote Fiqeret Shehut qe drejtonte Konferencen:

  PO TI MOJ KURVE KU I KE SYTE?

  Mehmet shehu ne vend qe t’i kerkonte llogari per keto fjale turpi dhe rezili per gruan e tij i thote Fiqeretit ne sy te delegateve:

  PO C’KE BERE O KURVE E MUTIT?

  Kjo histori e vjeter tregon pse Mehmeti nuk e vrau dhe nuk e likuidoi monstren gjakatare Enver Hoxha qe sot Shqypnia te ishte si nje Zvicer me det ne mes te Ballkanit dhe qe shqyptaret te mos endesin si nje fiz prej Afrike Zulu ne kerkim te azileve mjerane.

  Reply to this comment
  • anticensurë August 26, 10:39

   nastro çbër me citrojenin??
   e gjete??
   po deshe të ndihmoj unë!!njof ca hajduta ke lgjia jote!!po futem mik për ty!!ndoshta ju ka mbetur ndonjë copë!thjesht ta kesh për kujtim!!

   Reply to this comment
 50. skiferi August 26, 17:49

  eshte fakt I pranuar edhe nga cija amerikane se amerikanet dhe anglezet deshtuan ne luften e gjate per te permbysur me force pushtetin popullor te E.Hoxhes.Ja nje skstrat te marrjes ne pytje te Hajrulla Selim Murteziut spiunit – Amerikan qe pershkruan luften e cias amerikane dhe angleze te hedhjes parashutistve , grupeve ushtarake ne rruge toksore dhe detare per te permbysur regjimin popullor te E.H ,me çdo kusht ,dhe deshtimin perballe forcave te ushtrise sigurimit shqiptare me turp.U hodha me parashut ne Librazhd me detyre nga amerikanet per te pregatit kushtet per pushtimin e shqiperise me 30.10.1951,ecem ne teren naten duke u orjentuar me harte dhe busull ecem vetem naten kaluam ne Elbasan ,Moker,Korçe,dhe deri ne kufi me grekun aty u ndeshem me forcat e mbrojtjes shqiptare ,besoji se ka patur nje te vrare ushtar shqiptar qe u kap ne befasi nga ne ,se nuk pranoji te na tregonte rrugen per greqi.Mbasi u kthyem ne greqi ,mua amerikanet me ndane nga te tjert dhe me vendosen ne Athine ,ndersa dy te tjeret shok te mijet I nisen ne gjermani.Banoja ne hotelin “San Rival”,ne rrugen”Plate Javates”.Ne Athine amerikanet me jepnin 2 miljon dhrami ne muaj.Hotelin e paguaja 25.000 dhrami,ndersa ushqimin e merrja ku te doja.Levizja lirisht deri ne maji te vitit 1953,kur u dorzuan amerikanet perball humbjeve ne luften me sigurimin shqiptar,dhe flamurin e luftes kunder E.Hoxhes e moren Anglezet .dhe ata me thirren ,kalova me Anglezet pa me thene asgje amerikanet ..erdhi nje shofer grek dhe me mori me makin dhe me qoji ne zyren e nje koloneli anglez quhej xhejmes me tha se tani do te kaloni me ne anglezet kemi biseduar me amerikanet dhe kemi nevoje per nje radiotelegrafist per ta kaluar me nje grup ne terrenin shqiptar pasi mungon radiotelegrafisti,ne kete grup ishin Haki Idrizi,Nuredin Nurçe ,Osman Karaj nga Tirana dhe Ibrahim Molla nga Devolli,Na nisen ne oren 9 te mengjesit nga greqija me avjon dhe arritim ne angli ne oren 16.00,sa zbritem na moren me xhipse dhe na quan ne nje fortifikat nentoksore ,rrethe e qark nuk kishte asnje shtepi veçe fushave dhe detit qe dukej 10 km large neshe.Kishim dy instruktor anglez ,njeri quhej David dhe na mesonte radiotelegrafi ,tjetri Stefan dhe na mesonte leximin e hartave topografike dhe orjentimin me busull,ky fliste srbisht dhe pak shqip dhe merreshim veshe.Kishim dhe officer te tjer qe na mesonin perdorimin e armet luftarake ,perpilimin e skicave te fabrikave , te rrugeve hekurudha dhe ura.duhej te interesoheshim ne teren kur te hidheshim ne shqiperi.Une mesova dhe telegrafin dhe shifren secrete.Punonim 8 ore ne dite 6 ore para dite 2 ore mbas dit.Na largonin me Gjip 10-15 km larg dhe duhet te ktheheshim ne baze me harte dhe busull.Pas 10 ditesh na quan perseri ne selanik te greqise na veshen uniformat ushtarake dhe na nisen ne kembe per te hyre teritorin shqiptar nga korça u futem fshehur dhe fotografuam fshatin senishte ,fotografuam fabriken e sheqerit maliq ,qytetin e korçes,dhe disa kazerma ushtarake ne korqe nga larg,u ndeshem me forcat e kufirit vrame 8 civile dhe tre ushtar ,nga grupi yne u vrane dy ndersa ne tre antar te grupit kaluam ne greqi.Ishte e pa mundur te deportoje pa u diktuar kishim ne plen per te hedhur ne ere kombinatin e sheqerit ne maliq ,por kjo nuk u ralizua ,pasi kapeshe nga populli ose ushtrija.

  Reply to this comment
 51. lis dushku August 26, 18:23

  Ne 51 ushtaret nuk ishin pa fisheke,si ne 94 ne Peshkepi,stalle derrash,gjume artilerie.

  Reply to this comment
 52. Adih January 3, 22:14

  Me ben pershtypje ,nivele i dobet profesional dhe mos kryerja e detyres ,per kete mjek ,te kryeministrit ..shqiptar Mehmetit. Si nuk i vjen turp , kur thote ja prekem ballin dhe pulsi nuk punonte . Dhe meret pastaj me gezhojen .
  Ti si mjek ,ore debil , se vetem mjek nuk je , duhet pa tjeter direkt ta xhvishje lakuriq ,kryeministrin dhe ta shikoje ,nga i kishte hyre plumbi , e shume gjera te tjera e deri tek pozicioni i te ndjerit etj .Edhe kur vdesin njerez jo politikane te vjeter ,mjeku eshte i detyruar ta zhveshi e ta shikoje me himtesi gjithe trupin ,e jo si ne rastin ne fjale ,per nje kryeminister .,Per kete je mjek ,e jo per te matur pulsin dhe ti matur tensionin ,ku kete e ben me mire se ty ,nje infermier.. As edhe nje gje e re nuk del nga intervjua e jote??? me se amatore ??!! , prandaj me mire per ty, do ishte te mos thoshnje barcaleta ,ku ke fjetur dhe tna tregoje oren, e barcaleta te kesaj natyre . ..Megjitheate , po te jene te predispozuar familjaret ,ose shteti , edhe pse kane kaluar shume vite gjindet , nga i ka ardhur plumbi ,nga mbrapa ose nga pare Mehmet Shehut. Teknikisht e thjeshte per mjeket profesioniste…Kam nje bindje ,fati i shqiperise do ndryshonte per mire me Mehmetin ,e jo si me hurjaipin Ramiz , qe na la kopilin ne dere ,me te gjithe keta bandite neokomuniste qe ja dhuroi pushtetin !!??!!…

  Reply to this comment
  • Nga larg January 4, 13:44

   Adih
   beje nickname “Nukdih”
   megjithese kam rezerva se si flet e ka vepruar ky mjek, skena qe pershruan ai, vetevrasje apo vrasje, pak rendesi ka, eshte nje skene krimi. Askush nuk mund te trazoje nje skene krimi, dhe ky ka bere gabim qe ka levizur geshojen. Skena fotografohet nga shume drejtime, behet autopsia e kufomes etj, etj. Prandaj per ty, sic I thua mjekut, do te ishte te mos kepusje brockulla
   Nga larg

   Reply to this comment
   • Dr. Adhamulli... January 4, 16:13

    O zot cfare “dijekaresh” mban kjo toke…

    Nqs. s’ke c’te thuash asgje, ben mire te heshtesh. Tani zgurdulloji “NGA LARG” syte o miop klasik, dhe lexo fjale per fjale citatin ketu me poshte. Mundohu te besh me pas nje analize sado te thjeshte, qe me ne fund te arrish te kuptosh, se me cfare justifikimi ordiner, krejtesisht te pabesueshem, ky mjek dilitant eshte munduar te konfirmoje “vetvrasjen” e kryeministrit.

    Citat: “Në krahun e djathtë të trupit të Mehmet Shehut, pothuaj në mes të krevatit, mbi batanije pashë një pistoletë në mes të krevatit dhe nga të gjitha këto mora vesh që Mehmet Shehu ishte vetëvrarë dhe nuk kemi bërë asnjë veprim.”

    Kur perballet me nje skeme krimi, mjeku ligjor duhet te tregohet fillimisht i rezervuar per gjithcfare deklaron. Perpara se ai te kapitullonte pa kushte dhe te pranonte kokeulur skenarin e “vetevrasjes”, ai duhej te pakten te qepte gojen, dhe ta shoqeronte kufomen hap pas hapi qysh nga momenti qe e konstatoi te pa jete, dhe deri ne momentin qe do percillej ne morg per t’i bere deri ne detaje autopsine. Ai jo vetem qe s’e beri detyrimin, por nuk ngurroi te konfirmonte versionin qe iu servir ndoshta ne pjate nga tjeterkush.

    I ndjeri Lllambi Zicishti e tha pa dorashka mendimin e tij. “Eshte e pamundur qe te besh vetevrasje me dy plumba ne zemer” – tha ai . dhe per kete ashtu sic tashme eshte bere publike, e pagoi me jete. Dhe pse e pagoi me jete? Se s’ishe thjesht vetevrasje, apo jo?

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 January 4, 17:43

     “I ndjeri Lllambi Zicishti e tha pa dorashka mendimin e tij. “Eshte e pamundur qe te besh vetevrasje me dy plumba ne zemer” – tha ai ”
     ti ishe prezent,kur i tha ziçishti këto fjalë??
     apo thjesht “më leverdis të mendoj se është vrarë”??
     në këtë pyetje dalin të dhëna të tjera që i shtohen të dhënave të mëparëshme,të dhëna të shkruar o të thëna gojarisht!!
     në këtë intervistë duket mungesa e njohjes së mjeksisë ligjore,që çdo mjek duhet të njohë principet!
     gjithashtu dalin të dhëna që kundërshtojnë shumë variantin e vrasjes!!
     është një temë që nuk ja vlen më të diskutosh!!i vrarë a i vetvrarë,as ngjallet as vritet prap!
     problemin kryesor kemi TRADHËTINË E RADHËS SË POLITIKËS SHQIPTARE!!
     VARREZAT,NËNSHTETËSINË,SHISH,TASHMË TË LEGALIZUARA!
     TË PRESIM TRADHËTINË DETARE!
     lëreni mehmetin atje ku është,me të shumtit!shikoni shqipërinë që po na i katandisin kokoshi një thelë!

     Reply to this comment
     • Po mer po, besa po... January 4, 19:51

      Kur mendoj se per cfare interesash te ngushta, obskure, dhe se ku kane perfunduar shumica e ish-bashkepunetoreve me te zellshem te diktatures komuniste, per cilindo qytetar qofte, mendoj se duhet te kete qene me shume fat, qe nuk ka qene prezent ne skenare te tilla kriminale te ambicjeve te paskrupullta per pushtet.

      Nqs. ti pretendon te kunderten e asaj qe ka deklaruar vellai i Mehmetit per eliminimin fizik te ish-min. te shendetesise, atehere lere menjane rolin karagjozit te forumeve, dhe mundohu te japesh mendimin tend te permbledhur, se per cfare aresyesh te forta duhej te eliminohej nga skena mohuesi i leshimit te autogramit, tamam nje muaj pas “veteflijimit” te kryeministrit me jetegjate te vendit.

     • anticensurë25642654 January 8, 12:50

      Po mer po, besa po…
      “Nqs. ti pretendon te kunderten e asaj qe ka deklaruar vellai i Mehmetit per eliminimin fizik te ish-min. te shendetesise, atehere lere menjane rolin karagjozit te forumeve”
      karagjozin e forumeve??
      ti mendoj se e bëj unë një gjë të tillë??
      duhet të jesh pak si gabim o lali!!
      si duket shehu i çorrushit,jua ka bërë me “hile”kalamajve të tij!!
      gjithçka pati,zgjuarsi e trimëri ja dha mehmetit,të tjerëve jua la mangut,sipas moshës zgjuarsinë!!
      vëllai i mehmetit,durua,nuk ka asistuar as në vënd ngjarje,as ka shkuar në varrimin e të vëllait,edhe pas këshillës së kadri asbiut!!
      pra thënjen se llambi paska thënë,nuk e vërteton askush!!të njëjtin fat me llambin pati dhe K.A,F.SH,LL.P a thu dhe ata të kenë thënë të njëjtën gjë si llambi ziçishti??
      tashti unë po ta kundërshtoj këtë “faktin” tënd të pa asnjë lloj baze,këtë fantazinë tënde dhe të duros,këtë legjendën urbane me thënjen e një personi që ishte në vëndngjarje,që ka parë kufomën,që është dhe më i afërt se duro shehu me inteligjencë të mangët që në lindje dhe të dëmtuar nga seniliteti i moshës!!
      quhet BASHKIM SHEHU,i biri i mehmetit!!
      ka thënë se ka qënë VETRVRASJE dhe jo VRASJE!
      këtë e ka thënë pas rrëzimit të diktaturës!
      ti duhet të jesh nga ata njerëz që “beson në absurditet,vetëm e vetëm sepse është ABSURD”!!
      e thënë shqip”besoj në të pabesueshmen sepse është e pabesueshme”!
      më vjen keq për ty o lali!!
      skeleti i mehmetit ndodhet në varreza!fare mirë mund të çvarroset dhe të vërtetohen dy apo 35 vrimat e plumbave!!nuk ikin ato or lali!!
      ps:si thu!?
      ndërmjet të vllait dhe të birit!
      kush thotë të vërtetën??
      besoj të birin!
      ti??

     • anticensurë25642654 January 8, 12:59

      Po mer po, besa po…
      dhe diçka tjetër!
      nëse do të marrim si të vërteta dhe jo kështu si flitet në këtë rast,për manipulim,atëherë mund të të them se në ameirkë FBI ka njohur,të paktën dy raste(këto që njoh unë),të personave të vetvrarë me dy të shtëna!!
      ps:mos më kërko të të jap të dhënat e duhura!!
      kërkoji vetë!!
      dhe kaq mendoj se harxhova shumë kohë për tu përkjekur të të nxjerr gurin nga pusi i padijes tënde!!

 53. Padrino January 3, 23:08

  Mehmet Shehu ,Kryeministeri me sukseshem qe ka pase ndonjehere Shqiperia. Patriot, Luftetar, Atdhedashes, Trim. e hengri, pabesia, dhe intriga, ramiz serboshnjakut, nga fushtale, dhe Merimanga e Zeze Nexhi. po tè kishte dale krye te vendit, pas vdekjes sé Hoxhes , zhvillimet demokratike tè Shqiperise, do ishin shume pozitive, jo si keto qe na solli ramizi, me sali udbashin.Lavdi Figures sé Legjendarit Mehmet Shehut .

  Reply to this comment
 54. alphade January 4, 02:37

  Duhet te kalojne 500 vjet qe te dale nje burre shteti si
  Enver Hoxha . Enveri i ngjan nje topi futbolli qe sa me
  shume ta perplasin ne toke armiqt e tij, aq me lart e
  ngrejne figuren e tij legjendare. Shpifjet ,denigrimet ,pro-
  paganda e etheshme kunder tij tregon se Enveri edhe i
  vdekur u kall friken dhe tmerrin armiqve te kombit shqip-
  tar. ” roberti” ka plotesisht te drejte,ashtu si edhe shume
  komentatore te tjere ne ato vleresime qe i bejne figures
  se legjendarit patriot Enver Hoxha. Lavdi figures se ndri-
  tur te Enver Hoxhes !

  Reply to this comment
 55. Wolf January 4, 08:10

  Si Hoha dhe Shehu rrenjet e tyre i kane nga bota silamike apo arabia saudite pra qe te dy jane rrace dhjere, te tjerat kuptohen vete !

  Reply to this comment
 56. anticensurë25642654 January 4, 13:59

  Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

  « Back

  Reply to this comment
 57. PETRO January 4, 14:21

  Kane kaluaf 36 vjet qe atehere dhe ata qe e vrane mehmet shehun akoma e kane frike dhe per te mbuluar vrasjen botojne artikuj te tille te shkruara nga nje fillorist dhe te inskenuara.Ishte nje vrasje e pa diskutueshme.zbulimi i metejshem nuk i duhet me njeriu, sisztemi shoqeror ne shqiperi ka ndryshuar plotesisht.shqiptaret duhet te perqendrohen rreth vehtes te forcojne ekonomine e tyre te sistemit privat.

  Reply to this comment
 58. demo January 4, 23:55

  @ushtarak ti mund te kesh qene karrocjer i repartit,por jo ushtarak.Kujtdo oficeri ti thuash qe geshoja e pistoletes qendron ne vend dhe ne !00% te rasteve duhet te qendronte brenda siperfaqes se krevatit,me siguri do te qeshe.Mehmeti qelloi veten me nje Makarov sovjetike,e ngjashme me nje TT kineze,qe perdor ushtria shqiptare.Shko pyet nje oficer,se ka plot tek tregu i uzines Dinamo.Ja po ta perseris une!Ne 80% te qitjeve,gezhoja do te fluturoje jasht siperfaqes se krevatit.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 5, 13:43

   demo
   shumë saktë,ose më mirë,deri diku saktë me trajektoren e gëzhojës(ajo me një injorancë të theksuar të mjekut është lëvizur nga vëndi,nëse nuk e ka lëvizur dikush tjetër më parë),por sa për modelin e armës dhe krahasimin që i bën!?
   e ke gabim!!
   TT dhe makarov janë dy pistoleta të ndryshme!!
   TT është e ngjashme me koltin ameirkan,por dhe TT kineze është e njëjtë!
   kurse makarrov është e njëjtë me valterin e vogël gjerman!!
   e njëjtë me pistoletën e xhejms bondit!!

   WALTER PP 9 mm UMAREX
   Pistole Makarov 9 mm
   Tokarew TT-33
   Colt Pistole 1911 A 1
   ndryshimi ndërmjet të dy varianteve ruse është vetëm këndi ndërmjet tytës dhe dorezës!!
   tek variantet ruse është afër 90 gradëve,tek variantet gjerman dhe amerikan është më i gjërë!!

   Reply to this comment
 59. demo January 5, 18:42

  anticensure
  Nuk shkruaj mendimin tim per te treguar njohurite per armet.Rendesi ne kete rast ka fakti qe edhe pistoleta makarov me te cilen u vetevra mehmeti,edhe pistoleta TT,qe njohim ne populli,jane pistoleta me vetembushje,qe e hedhin gezhojen jashte,ndryshe nga pistoletat me mulli.Sepse ne te gjitha gazetat,fakti qe mjeku deshmon qe e gjeti gezhojen jasht krevatit po trajtohet skur do te ndryshoje rrjedhen e ngjarjeve.Dmth.sikur Mehmet Shehun e kane vrare dhe me pas e kane shtrire ne krevat me doren ne kembezen e pistoletes.Pra,kane inskenuar vetevrasje.
  Per mua,gjetja e gezhojes ne dysheme,nuk e ndryshon variantin zyrtar te vetevrasjes se Mehmetit.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 8, 12:35

   “Nuk shkruaj mendimin tim per te treguar njohurite per armet.”
   ke të drejtë,unë,sipas asaj që shkruaje,e kuptova ndryshe punën e pistoletës!nuk kujtova se nuk shkruaje për mënyrën e rimbushjes,me zbythje,por tëlloji, formës!
   sidoqoftë,çdo njeri ka mendimin e tij!!
   para pak ditësh lexuam se ka më shumë njerëz në hënë se në tokë,për km2,kemi lexuar se ka plotë që mendojnë se njeriu nuk ka shkuar në hënë,pavarsisht se janë 12 veta që thonë se kemi qënë,ka njerëz që mendojnë se toka është e sheshtë e bile ka njerëz që mendojnë se ne nuk egzistojmë fare!!se jemi një ëndërr,mendim i dikujt!!
   kështu që punën e mehmetit nuk mund ta zgjidhësh duke kërkuar të nxjerrësh gurin nga pusi!!futi një të hudhme dhe budallës në pus,e po deshi le ta nxjerrë vetë gurin!!po nuk deshi le të rrijë e ti bëjë shoqëri gurit!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim