Dosjet e vjetra Shqipëri – Greqi, Bushati e Kotzias takim sot në Korçë

January 19, 2018 09:27

Dosjet e vjetra Shqipëri – Greqi, Bushati e Kotzias takim sot në Korçë

Çështjet e vjetra që kanë mbetur të pa zgjidhura mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosin përballë sot në Korçë ministrat e Jashtëm Bushati dhe Kotzias.

E ndërsa pjesa e parë e negociatave mes dy ministrave u zhvillua në Kretë pak muaj më parë, në takimin e dytë në Korçë që nis sot në 11:00 do të vendoset përfundimisht për dosjet e vjetra.

Ligji i luftës, varrezat, çështja çame, kufiri detar, por edhe dosje të tjera të pazgjidhura mes dy vendeve janë në tryezën e negociatave. Ministrat do të diskutojnë kokë më kokë, ndërsa grupet e punës ballë në të njëjtin ambient.

Nga negociatat e para në Kretë kishte progres në çështjen e Ligjit të luftës për të cilin edhe ministri grek pranoi se duhet hequr dhe se është një budallallëk, ndërsa afër zgjidhjes u raportua se ishte edhe dosja e kufirit detar, por asgjë nuk është e konfirmuar nga palët.

January 19, 2018 09:27
Komento

3 Komente

 1. Scutari January 19, 14:14

  Lavdi heronjve clirimtar Grek që luftuan nazifashizmin dhe shkuajten Epopene e lavdishme te 1940!
  Posht pinjollet e fashiste-komunistave-islamik të 1940-2017 te albanistanit

  Reply to this comment
 2. Pellazgos January 19, 18:18

  Zoti anticensure.
  Ne vend te luftosh per dinjitet dhe nder,me duket se duhet te mesosh historine Shqipetare.
  Duke mesuar historine e kombit dhe respektuar ate,tregon dinjitet,krenari,te ardhme.
  Ne historine e Shqiperise dhe boterore eshte shkruar qe Osmanet pushtuan Ballkanin dhe Asine e vogel,ketu hyn edhe Shqiperia.
  Atehere kush e ka fajin qe shumica e shqipetareve ne Shqiperi jane me identitet Arabe dhe si te tille kane luftuar shqipetaret e vertete qe kane qene Greke Orthodhokse per 1100 vjet.
  Dihet qe Orthodhoksia eshte vazhdim i Greqise se Lashte,kete e tregon edhe Kostandini i Madh qe ne Bizant qe me vone u quajt Kostandinopoli vendosi gjuhen Greke dhe hoqi ate Latinen.
  Keto fakte historike nuk mohoen as armiqte me te medhenj te historise.
  Atehere ty zoti “anticensure” cfare je,cfare emri ke,cfare gjuhe flet mur i thua mikut nga amiko apo pranveres nga primavera,familje nga family,shtetit nga state,qitetit nga cita etj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim