Në pritje të 8190 dozave nga Pfizer, Rama: Përveç marrëveshjes për 360 mijë doza Astrazeneca, jemi në komunikim edhe me dy shtete të tjera për shtimin e sasisë së vaksinave

February 22, 2021 19:45

Në pritje të 8190 dozave nga Pfizer, Rama: Përveç marrëveshjes për 360 mijë doza Astrazeneca, jemi në komunikim edhe me dy shtete të tjera për shtimin e sasisë së vaksinave

Kryeministri Rama, nga aeroporti “Nënë Tereza”, teksa është në pritje të 8190 dozave të vaksinave nga kontrata me kompaninë Pfizer, ka deklaruar se jemi drejt finalizimit të një marrëveshjeje të rëndësishme me një shtet mik për një sasi prej 360 mijë dozash të AstraZeneca.

Ai tha se përveç përpjekjes për të finalizuar këtë marrëveshje, po bëhen përpjekje me dy shtete të tjera për të shtuar sasinë e vaksinave, por nuk bëri të ditur së për këtë vaksinë dhe shtet bëhet fjalë.

Rama theksoi se brenda marsit do bëhet lëvrimi i sasisë së mbi 40 mijë dozave dhe brenda 14 muajve synohet të vaksinohet e gjithë popullata.

“Brenda marsit do bëhet lëvrimi i të gjithë sasisë. Ndërkohë vazhdojmë çdo ditë përpjekjen për të finalizuar një marrëveshje të rëndësishme me një shtet mik për një sasi prej 360 mijë dozash të AstraZeneca. Po ashtu jemi në komunikim dhe me 2 shtete të tjera që të shtojmë sasinë e vaksinave në mënyrë  që të mos kemi asnjë moment ndalim apo rënie të tempit që të rrisim tempin progresivisht që të vaksinojmë popullatën brenda 14 muajve.

Objektivi i 14 muajve është shumë ambicioz. Për faktin se siç e shihni lufta për të siguruar vaksina është shumë e fortë kurse sasitë në krahasim me kërkesën janë të vogla.

Shumë shpejt do kemi lajme të mirë. Vazhdojmë furnizimin me vaksinën PFizer. 70% e prodhimit të përgjithshëm të vaksinave janë në duar të vetëm 10 shteteve të gjtiha shtetet e tjera që kanë patur akses në doza të mundshme kanë ndarë mes tyre vetëm 305 të volumit, por sot mbetet e pandryshuar shifra e shteteve që ende skanë marrë asnjë dozë. Dozat që po marrim kanë rëndësi jetike“, tha Rama.

h.b/dita

February 22, 2021 19:45
Komento

26 Komente

 1. Edi Rama, d.v. February 22, 20:06

  Emrin e shtetit mik e kemi sekret! Biles sekretizmi eshte bere tashme si nje loje e jona dhe ne nuk dalim me dot prej saj! Ne ia kalojme per sekrete edhe vete sistemit te Enverit! Persa i perket sekreteve, ne kemi ecur mbrapsh drejt mesjetes! Ky eshte nje rast unikal ne bote, saje meje!

  Reply to this comment
  • Liri February 23, 18:21

   Tre hajdute ne foto. Qe ky xhuxhi ahmetaj ishte hajdut kjo dihej por qe luleshtrydhja te katerfishonte pasurine per kater vite kete askush nuk e kish imagjunuar. E mban veten per nene tereza por nuk eahte vecse hajdutja e radhes e rilindjes. Jane bere thjeshte te padurueshem she te neveritshem

   Reply to this comment
 2. Raimond vlonjati February 22, 21:21

  C’eshte ky Kryeminister qe flet me “sekrete”

  Opozita duhet ti kerkoj Prokurorit te Pergjitheshem qe Kryeministri te zbardhi emrin e shtetit nga do marri 350 mij vaksinat ,

  Foli more popullit hapur, se jemi ne Demokraci, dhe eshte populli qe ta jep Rrogen ,
  Ndaj thuaji ku i merr vaksinat,
  Kjo menyre te vepruari tregon mungese respekti per popullin.

  Reply to this comment
 3. Demokrati i dhjetorit February 22, 22:15

  O ju shplafte mortja o njerez te ligj. Po ka shtete qe Po japin nga pjesa e tyre dhe behet sekret sepse goditen nga opozita e tyre.
  Eshte krize boterore o njerez.

  Reply to this comment
 4. Boss February 22, 22:25

  Gjithe Bota po perdor vaksinen Sputnik V Ky plehra Cifuto Sorrosiane Rama e ben me qellim qe te zhduk Shqiptaret. Ky eshte njeriu me i ndyre ne Bote. Ne cdo Shtet politikanet po bejne Cmos per te marre Vaksinat Ruse dhe shpetuar njerzit e vet. Evropa i Aprovoi per vete ndersa ne vdesim dhe Ameriken nuk e tradhetojme. Keta kriminela Sadist kane Sy dhe faqe dhe shajne Enver Hoxhen

  Reply to this comment
  • Rama i cmendi shqupistat February 23, 08:43

   O boss langaraq,po te merte vaksinen sputnik,ju cecenet e vampirit komunist sali,nuk do linit gje pa thene per lidhjet me rusin….
   Me ju zagar qurrat,mirel ciniku qe do vdesi nga marazie ca raimonda turkoshak,njeriu nuk di nga tja mbaj..
   Ca bllokmen si lubonja ,andi bushati po cirren per 20 vaksina qe u harxhuan per aktoret mbi 80 vjec se donin te fillonte vaksinimi nga barinjte e qerrexhinjte e vicidolit qe cuditerisht nuk pranojne se e ekziston virusi.
   Rama ben nje gabim qe nuk ju ndigjon ju derdiment ish komunist qe ndroni cdo dite parti…
   Ju derdimenet qe paguheni (jo me sufllaqe se ju keni pretendime)me toka te xanuna,duhet te vendosni kush do vaksinohet i pari,nga duhet te vijne vaksinat…
   Madje ju ne shqup ashtu sic pregatisni molotovet,mund te prodhoni edhe vaksina me emrin VICIDOLI

   Reply to this comment
 5. Zigur Qarri,gënjeshtari patologjik Edvin D’Rama,filloi fushaten me moton, “Shqipëria buzëqesh nën efektin e kokainës” February 22, 23:06

  Momenti kur Plaku Mere nuk di si te vrasë kohën se përton të luaj derën.Pasi ka marrë nje vizë mall të bardhë që ta bën fytyrën dyllë të verdhë,në pritje të baxhanakut Çuçi me shpresë se do ti sjellë tespijet e humbura.

  Reply to this comment
 6. Adih February 23, 02:25

  Qe të gjithe që për ç’do gjë te mire qe bën PS :
  Ju jap nje keshille :
  Ç’do dite sa të zgjoheni nga gjumi bashke me kafene te hani dhe nje cope mut nga Edi Rama.

  Reply to this comment
 7. Jevgu February 23, 02:27

  Adih te lumte kjo ështe për llapaqenet rrugeçer që po vdesin nga marazi.

  Reply to this comment
 8. Boss February 23, 02:35

  Adih kete nuk e prisja nga ty ?
  Ti duhet te jeshe me edukate sepse e ke edhe djalin kardiollog te dëgjuar.
  Kjo tregon që je nje hale.

  Reply to this comment
 9. Raimond vlonjati February 23, 02:38

  Degjo o Adih po ta them hapur qe qenke nje qelbesire po ta them qe ma ke nje borxh .Nuk do te ndahemi mire.

  Reply to this comment
 10. Doni February 23, 04:56

  Mos flisni kot. Hyri ne google dhe I keni te gjitha vendet cfare perdorin , sa kane vaksinuar.
  Do Zoti na ndihmon te kemi kujdes.
  Israeli sepse Pfizer eshte hebrej dhe ja dha ne fillim duke thene ne respekt te gjysherve te mij.
  Rusia eshte mbrapa ne nje kohe qe shet vaksina , hajde mere vesh.

  Reply to this comment
 11. Kavajsi February 23, 08:19

  “Demokrati i dhjetorit” , nuk besoj se ne bote mund te ekzistoje nje tjeter si Rama qe ate qe i takon popullit te tij t’ja jape te tjereve prandaj nuk mund te kete sekrete por KM jone ngaqe nuk eshte i sigurte ne do marre te tjera apo jo justifikohet me ndihme nga vendet “mike”. te tij .Ky eshte nje mashtrues ordiner dhe keto premtime me hamendje i ben vetem per fushate sepse ç’do premtim i tij eshte qe do zbatohen mbas 25 Prillit.

  Reply to this comment
 12. Njeres pa pune February 23, 08:23

  Njeres pa pune

  Reply to this comment
 13. vlonjati February 23, 08:23

  Jan bashkuar tre hajdute ministra per te pritur 8190 doza vaksine,a thua nuk kishte njeri tjeter per ti marre ! Po punen e shoferit per transportimin e ketyre kush do e beje se Rama vetem timonin njeh ?

  Reply to this comment
 14. Martin February 23, 13:12

  Vaporet e mbushur me vaksina antikovid po presin ne ujrat nderkombetare fitoren plebishitare te Sali Berishes, Lulzim Bashes, Ilir Metes e Monika Kryemadhit me 25 prill 2021, qe ta mbushin Shqiperine me shishe dhe shiringa..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim