Draft-marrëveshja, Basha kërkon koalicion për zgjedhjet vendore

February 11, 2019 20:37

Draft-marrëveshja, Basha kërkon koalicion për zgjedhjet vendore

Partia Demokratike synon që drejt zgjedhjeve të bashkuara të dalë me kandidatë të përbashkët me partitë aleate opozitare, përfshirë Lëvizjen Socialiste për Integrim.

Marrëveshja synohet të arrihet para protestës së 16 shkurtit.

Aleatët opozitarë kanë mbi tryezë një platformë bashkëpunimi, ku Partia Demokratike, si partia më e madhe në opozitë ngarkohet të realizojë marrëveshje individuale për zgjedhjet me të gjitha partitë nënshkruese të platformës së bashkëpunimit.

Sipas platformes së bashkëpunimit, të publikuar në media Partia Demokratike iu propozon aleatëve të dalin me kandidatë të përbashkët në zgjedhje, të cilat duhet të përgatiten nga një qeveri tranzitore.

Pjesë e mandatit të qeverisë tranzitore është edhe realizimi i Reformës Zgjedhore, por në dokument nuk flitet për ndryshimin e sistemit zgjedhor, një kërkesë e vazhdueshme e aleatëve të demokratëve.

Deklarojmë se kemi vendosur daljen në një koalicion të bashkuar opozitar në zgjedhjet e ardhshme në vend. Rruga e vetme për të garantuar zgjedhjet e lira dhe të ndershme është formimi i një qeverie tranzitore, me mandat të posaçëm për përgatitjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme në Shqipëri; realizimin e Reformës Zgjedhore dhe ndjekjen e zbatimit të saj, me fokus të veçantë shkëputjen e lidhjes mes politikës dhe krimit, luftën ndaj fenomenit masiv të blerjes së votave, intimidimit kriminal mbi zgjedhësit; si dhe eliminimin e pabarazisë mes partive politike pjesëmarrëse në zgjedhje”, thuhet në draftmarrëveshje.

Kryedemokrati ka nisur diskutimin kokë më kokë të kësaj platforme me aleatët. I pari që ngjiti shkallët e selisë blu këtë të hënë ishte kryerepublikani Fatmir Mediu, i cili nuk ndau detaje nga takimi i shkurtër që pati me Bashën.

Negociatat nuk duken të lehta, për sa kohë aleatët kanë shprehur qëndrimin e ndryshimit të Kodit Zgjedhor, për të cilin thonë se penalizon partitë e vogla.

Publikisht, republikanët janë shprehur për një sistem proporcional me lista të hapura, ndërsa idenë e ndryshimit të sistemit zgjedhor e kanë mbështetur edhe demokristianët e Ndokës dhe LZHK-ja e Dash Shehit.

o.j/dita

February 11, 2019 20:37
Komento

14 Komente

 1. MH February 11, 20:48

  Ty perfaqesuesi i partise ma te madhe opozitare te takon platforma per ne Rec te Shkodres.Shto dhe ato te tjerat opozitare.E nese do kryhen arrestimet ne emer te rreformes ne drejtesi.Te gjitha partit tuaja opozitare shuhen automatikisht,njikohesisht e majta perfiton te jete ne pushtet por dhe kjo e krehur me gerhan per tu pastru nga krimi dhe korrupsioni qe nuk asht jo pa gja po bajagi e qelbun.

  Reply to this comment
  • AZ... February 11, 21:48

   Shoku MH militant i PPSH po un kreh PS Ka per te ngelur tullace se ka mbledhur gjithe krimin ne gjirin e saj ne gjirin e putanes

   Reply to this comment
  • eni February 12, 01:44

   Largimi i edi rames nga pushteti eshte shpetim per shqiperine dhe cdo shqipetar te ndershem dhe patriot.
   Edi rama nje i paafte qe nuk ben gje tjeter nga pese vjete qe eshte kryeminister me vota te vjedhura e ka shenderruar katin e poshtem te kryeministrise ne studio pikture ku nuk ben gje tjeter vetem piktuart e tij si i cm,endur qe eshte ne vend qe te punoje per ate qe njerezit e kane votuar.
   Ky e shenderroi shqiperine ne nje kolumbi te hashashit me ne krye ate saimir tahiri.
   Ministri tjeter i mbrendeshem i edi patates ishte Fatmir Xhafa i cili nga ana e tij kishte pasur nje vella te denuar ne Itali 8 vjet per trafik droge. Ky fatmiri i zgjedhur nga rama si ministri i mbrendeshem paska shkuar deri aty qe te nderhyje duke shfrytezuar detyren si kryetar i komisionit te ligjeve qe te ndryshoje kodin e procedues penale persa i prket ekstradimit me qellim pengimin e procedurave te ekstradimit te vellait te tij te denuar si trafikant droge ne itali.
   Bemat e edi rames dhe shkaterrimi dhe skamja dhe vrasja e shpreses qe ai ka mbjellur ne shqiperi nga pese vjete nuk kane te numeruara.

   Me mijera jane shqipetaret qe largohen cdo vit nga shqiperia dhe mund te konsiderohet se keta pese vite jane eksodi me i madh i shqipetareve pas atij te vitit 1990.
   Ne shqiperi edi rama ka krijuar nje parajse per oligarket te cileve u jep 20 milione euro per nje kilometer rruge ne nje kohe qe shqipetaret pjesea me e madhe 80% mezi mbyllin muajin dhe shohin emigracionin te vetmen shprese.

   Prandaj me 16 shkurt partia demokratike dhe populli opozitar por jo vetem cdo shqipetar qe don shqiperine ka shancin qe te largoje nga pushteti kete qeverisje antikombetare , kete kryeminister qe vetem per interesat e popullit shqipetar nuk mendon.
   Ky mendon qe ti jape toke grekut per varreza ose det, mendon ti jape toke kosovare serbise.

   Nga ana tjeter ka krijuar nje qeveri me cuperlina dhe me njerez pa identitet dhe pa pike kontributi duke shkuar deri aty sa te shantazhoje presidentin e republikes vetem qe te plotesoije deshirat e tij duke emeruar minister te jashtem nje cunak pa asnje kontribut dhe pervoje ne diplomaci dhe aq me teper qe nuk ka qene shqipetar i republikes se shqiperise kur populli ka votuar zgjedhjete e fundit

   Reply to this comment
   • Patriotizmi eshte streha e maskarenjeve mos harro ! February 12, 13:04

    Sistemi i votes se lire eshte i vetmi normalitet qe duhet te ndjekin politikanet por ne Shqiperi njesoj si ne Siri, Afganistan, ose Tunizi, dhuna, mashtrimet, intrigat injoranca politike kulturore vulgariteti per te ardhur ne Pushtet eshte mjeti qe njohin maskarenjte ! Cnuk i pane syte shqiptareve nga keta maskarenje duke filluar, me 2 Prillin 91.me 97-en ,Gerdecin ,21 Janarin, Vjedhjet e pronave publike, vrasjet krime cmenduria e pasurive te tudnme dhe te patundme, te politikanve , prokuroreve gjyqtareve ! Hajduti vrasesi, thote – Kapeni hajdutin ! ! nje imoralitet i pappare ! Te gjithe jane plera pa perjshtim ! Si mund ti besosh LSI PD ? Kur ske pulen me mire ha sorren ! PS-n !

    Reply to this comment
 2. Kamarier Luli edhe nje dopio. February 11, 21:26

  Oh sa kom qesh me kete shkerdhaten, tranvestiten Lulushe qe do te ule cmimin e energjise elektike 300 leke per liter dhe kar-burantin 30% per kilowat.
  Bashke me baxhellen Monika shikojne ender qe te jene pjese e qeverise teknike deri ne zgjedhje, por harrojne qe qytetaret e kane dhene voten e tyre ne 2017 dhe rradha vjen ne vitin 2021.
  jane mbledhur bucet dhe goret e kerkojne pjese….. puine kurvash.
  PR, LZHK, Demokristianet e me rradhe jane pa elektorat, pa anetaresi ….vete jane kryecara partije, vete keshill Kombetar dhe vete elektorat…. futja pordhes sa te kaloje edhe kjo nata e 16 shkurtit.

  Reply to this comment
 3. Dn February 11, 21:50

  Kush i beson me ketij? Tradhtonsic tradhtoj dje legalistet

  Reply to this comment
 4. bart72 February 11, 22:00

  Po jo komunist fundurina komunista

  Reply to this comment
 5. eni February 12, 01:44

  Largimi i edi rames nga pushteti eshte shpetim per shqiperine dhe cdo shqipetar te ndershem dhe patriot.
  Edi rama nuk ben gje tjeter nga pese vjete qe eshte kryeminister me vota te vjedhura e ka shenderruar katin e poshtem te kryeministrise ne studio pikture ku nuk ben gje tjeter vetem piktuart e tij si i cm,endur qe eshte ne vend qe te punoje per ate qe njerezit e kane votuar.
  Ky e shenderroi shqiperine ne nje kolumbi te hashashit me ne krye ate saimir tahiri.
  Ministri tjeter i mbrendeshem i edi patates ishte Fatmir Xhafa i cili nga ana e tij kishte pasur nje vella te denuar ne Itali 8 vjet per trafik droge. Ky fatmiri i zgjedhur nga rama si ministri i mbrendeshem paska shkuar deri aty qe te nderhyje duke shfrytezuar detyren si kryetar i komisionit te ligjeve qe te ndryshoje kodin e procedues penale persa i prket ekstradimit me qellim pengimin e procedurave te ekstradimit te vellait te tij te denuar si trafikant droge ne itali.
  Bemat e edi rames dhe shkaterrimi dhe skamja dhe vrasja e shpreses qe ai ka mbjellur ne shqiperi nga pese vjete nuk kane te numeruara.

  Me mijera jane shqipetaret qe largohen cdo vit nga shqiperia dhe mund te konsiderohet se keta pese vite jane eksodi me i madh i shqipetareve pas atij te vitit 1990.
  Ne shqiperi edi rama ka krijuar nje parajse per oligarket te cileve u jep 20 milione euro per nje kilometer rruge ne nje kohe qe shqipetaret pjesea me e madhe 80% mezi mbyllin muajin dhe shohin emigracionin te vetmen shprese.

  Prandaj me 16 shkurt partia demokratike dhe populli opozitar por jo vetem cdo shqipetar qe don shqiperine ka shancin qe te largoje nga pushteti kete qeverisje antikombetare , kete kryeminister qe vetem per interesat e popullit shqipetar nuk mendon.
  Ky mendon qe ti jape toke grekut per varreza ose det, mendon ti jape toke kosovare serbise.

  Nga ana tjeter ka krijuar nje qeveri me cuperlina dhe me njerez pa identitet dhe pa pike kontributi duke shkuar deri aty sa te shantazhoje presidentin e republikes vetem qe te plotesoije deshirat e tij duke emeruar minister te jashtem nje cunak pa asnje kontribut dhe pervoje ne diplomaci dhe aq me teper qe nuk ka qene shqipetar i republikes se shqiperise kur populli ka votuar zgjedhjet e fundit

  Reply to this comment
  • NJE SHQIPTAR I THJESHTE , NGA JUGU I VENDIT February 12, 12:16

   Ne se je vertet njeri , flasim per njeres normale , edhe ti @eni , duhet te kesh degjuar , qe ne nje vend demokratik , pushteti nderrohet vetem me vote . Cdo rruge tjeter , eshte e pa ligjeshme , antikushtetuese dhe e pa pranueshme nga aleatet tane nderkombetare . Si nuk paske degjur ti per grushtin e shtetit , qe beri Sali serb Vicidoli ne vitin 1998 dhe , nderkombetaret i dhane ultimatumin te terhiqej ne strofullen e PD-se , bashke me arsenalin e armeve dhe taborin e mercenareve te Regjimentit te Farkes , si dikur , Regjimenti SS nazist me emrin “Skenderbeu” , me komandant Rexhep Mitrovicen dhe Xhafer Deven ??? !!!

   Reply to this comment
 6. sopiqoti February 12, 11:53

  Ore,po ky cunaku Lulzim Basha pralla na tregon ? Qeveria e zgjedhur me votim nga populli nuk mund te largohet me thirjet e cjerese te cunakut ne politik Lulzim Basha dhe as me brockollitjet e ” zonjes” se pare

  Reply to this comment
 7. Monika , NEPERKA PIKA - PIKA February 12, 12:23

  @eni , duket se je droguar keq dhe nuk te bejne efekt as ilacet . Ka mundesi te kesh ngrene , jo nje luge corbe te thartuar te kuzhines serbe te Vicidolit , por nje tenxhere te mbushur plot ! Zoti mendofte edhe per krijesa si ti !

  Reply to this comment
 8. Boooo booooo , c`mban ky vend ! February 12, 12:31

  Njeres mjerane , shpellare si komentuesi eni , jane fatkeqesia e ketij populli , te cilet jane bere pantofla qe Saliu i perdor per te shkuar ne banje ! Ketyre njeresve nuk iu duhet truri i i tyre , sepse mjafton truri i “prijsit” ! Ky eshte mentalitet mesjetar , prandaj e quajta shpellar .

  Reply to this comment
 9. PSE ? February 12, 12:36

  Lulushi i “Vogel Serb” , populli eshte lodhur dhe tejngopur me trazira , rremuje e amulli ; ndaj mos i bjer legenit kot se do futesh per te marre lesh dhe do dalesh pa lesht e kokes ! Ne se mendoni te beni ndonje aventure , duhet ta dini mire se do ta paguani shtrenjte dhe do te kalbeni ne burg , ne mos me teper , vecanerisht Ti , Saliu dhe Mona me Ilirin !

  Reply to this comment
 10. Lili February 13, 05:57

  Agjenti i serbise dje po te largon bashkpunetorin e vu cicit sot,
  Mjaft me se late nam me horrat e juaj ne politik,kerkoni nje alternativ tjeter,jashte horrave te ketyre 30 vjete.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*