Draftrezoluta për Shqipërinë, PE: Polarizimi politik rrezikon integrimin

April 13, 2015 14:15

Draftrezoluta për Shqipërinë, PE: Polarizimi politik rrezikon integrimin

Ndër 192 amendamente të grumbulluara gjithësej mbi draftin për Shqipërinë, propozuar nga raportuesi Knut Fleckenstein, grupimet kryesore politike të Parlamentit Europian janë pajtuar për të përmbledhur pjesën dërrmuese të tyre në 16 amendamente kompromisi, duke rrëzuar kryesisht disa propozime të liberalëve lidhur me gjakmarrjen dhe median, e veçanërisht amendamentet e ekstremistëve të djathtë kundër integrimit.

“Hapja e negociatave të anëtarësimit do të ishte një nxitje dhe do të zhvillonte më tej reformat, duke ofruar një perspektivë të besueshme dhe të prekshme të BE-së”, theksohet fillimisht në dokumentin e siguruar nga TCH. Por, “suksesi i axhendës së reformave varet fuqishëm nga ekzistenca e një mjedisi politik demokratik”, thuhet më tej, duke kërkuar nga mazhoranca dhe opozita që të ushtrojnë plotësisht përgjegjësitë e tyre politike dhe të jenë në gjendje për të pranuar kompromise, çfarë do të rriste besimin e qytetarëve tek institucionet publike.

“PE është i shqetësuar për polarizimin e vazhdueshëm politik që vijon në Shqipëri, i cili do të mund të rrezikojë përpjekjet e mëtejshme të integrimit në BE”; kujton koalicionin qeverisës dhe opozitën mbi përgjegjësinë e tyre të përbashkët ndaj qytetarëve për një dialog të qëndrueshëm, konstruktiv dhe gjithëpërfshirës politik që lejon për miratimin dhe zbatimin e reformave kyçe”, thuhet në dokument.

Një administratë e pavarur dhe profesionale kërkohet në nivel qëndror, lokal, por dhe për organet zgjedhore. Legjislativi europian kujton përmbushjen e rekomandimeve të OSBE-ODIHR në prag të zgjedhjeve të 21 qershorit.

“Mirëpret nisjen e zbatimit të ligjit për Shërbimin Civil dhe bën thirrje për zbatimin e duhur të tij që të rrisë kapacitetet administrative, depolitizimin e administratës dhe për të luftuar korrupsionin në shërbimin civil, për të forcuar meritokracinë për emërimet, promovimet e shkarkimet, për të rritur efiçensën, transparencën dhe llogaridhënien”, vijon dokumenti.

Sundimi i ligjit dhe reforma e gjyqësorit mbeten të rëndësishme.

“Thekson nevojën për të forcuar sundimin e ligjit dhe reformën e gjyqësorit, për të siguruar besimin e qytetarëve dhe të biznesit në sistemin e drejtësisë; përshëndet angazhimin e Shqipërisë ndaj reformave gjyqësore, por ende shpreh keqardhjen për mangësi të vazhdueshme në funksionimin e sistemit gjyqësor, të tilla si politizimi dhe llogaridhënia e kufizuar, niveli i lartë i korrupsionit, burimet e pamjaftueshme dhe prapambetjet”, nënvizohet në dokument.

Vlerësohen masat e marra të sigurisë për trajtimin e fenomenit të luftëtarëve të huaj, kundër terrorizmit e radikalizimit, por mbetet sfida për të luftuar krimin e organizuar dhe trafikun e droges.

“Ndërsa njeh suksesin e operacioneve të fundit të policisë, fton Shqipërinë të zhvillojë një qasje strategjike gjithëpërfshirëse dhe të marrë masa për të hequr barrierat ndaj rendimentit të hetimeve, në mënyrë që të krijojë  një dëshmi provash për hetime, ndjekje dhe dënime në të gjitha fushat dhe në të gjitha nivelet”.

Në kompromiset e eurodeputetëve përmendet dhe pavarësia e medias, e autoritetit rregullator të saj, si dhe mjedisi i lirë i punës për gazetarët. Vendit i kërkohet të përpilojë një strategji kombëtare për energjinë dhe PE mendon se Shqipëria duhet të investojë më shumë në projektet e energjisë së rinovueshme dhe të infrastrukturës. Vendi ftohet të përshtasë Direktivën e BE-së që synon ekologji e gjëndje të mirë kimike për të gjitha sipërfaqet ujore natyrale.

Amendamenti i fundit i arritur me kompromis flet për rolin ndikues të Shqipërisë në rajon, veçanërisht për Kosovën e Maqedoninë, por Tirana “ftohet të marrë pjesë në mënyrë aktive për të zbatuar strategjinë adriatiko-joniane të Besë”. Draft-rezoluta pritet të pësojë disa ndryshime, pas debatit të së hënës në komitetin e Jashtëm euro-parlamentar./Arta Tozaj /TCh

April 13, 2015 14:15
Komento

3 Komente

 1. Arben April 13, 14:42

  MUHABETE HORDHA PORDHA.

  BASHKIMI EUROPIAN PO SHPERBEHET, NUK KA CFARE THOTE DHE FUTJA KOT.

  Reply to this comment
 2. Ar April 13, 14:59

  Duhet te largohet antishqiptari Berisha. Vetem atehere, Shqiperia ,do te filloje te marre fryme! Pse duhet qe ,nje popull i tere te vuaje, se Berisha kerkon te shpetoje koken e tij , te Zenit apo te Argites apo te Bashes per te mos e lene te flase per c’fare di?!

  Reply to this comment
 3. Endri April 13, 18:37

  Polarizimin mund ta dallosh fare qarte. Hap nje gazete online. Dita, Tema, Panorama, Lapsi, 55 etj jane bere vende grumbullimi per militantet partiake (ne varesi te gazetes ndryshojne ngjyrat e militanteve por jo verberia ne trajtimin e ceshtjeve). Hipokrizia arrin deri aty sa nje pjese te njejten ceshtje e komentojne ndryshe ne varesi te implikimit te njeres apo tjetres pale. Ne i shohim si armiq ata me mendim ndryshe dhe kjo eshte nje nga fatkeqesite e ketij vendi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim