Dragi: “Brexit” do zhvlerësojë monedhat botërore

June 29, 2016 09:34

Dragi: “Brexit” do zhvlerësojë monedhat botërore

“Brexit” mund të sjellë një zhvlerësim të monedhave të të gjitha vendeve të botës. Kjo është frika e madhe e presidentit të Bankës Europiane Qendrore, Mario Dragi, që shprehu pas takimit të dytë të BE-së.

“Kemi frikë se reagimet e vendeve që do tentojnë të korrigjojnë atë që për ato shikohet si një normë e pasaktë e këmbimit dhe kjo mund të sjellë një zhvlerësim të monedhës dhe rrezikon një kolaps”, tha Dragi.

Ai shtoi se dalja e Britanisë së Madhe nga BE rrezikon të ulë me 0.5% Prodhimin e Brendshëm Bruto të zonës Euro. Banka Europiane Qendrore, parashikon një ulje të PBB-së në 3 vitet e ardhshme.

June 29, 2016 09:34
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?