Drama njerëzore e ndarjes së Koresë: Baba, jam biri yt (Foto)

October 21, 2015 15:24

Drama njerëzore e ndarjes së Koresë: Baba, jam biri yt (Foto)

Pothuajse 200 familje nga Koreja e Jugut, në total 650 persona, u takuan të hënën me të afërmit e tyre në Veri, të cilët nuk i shohin që prej fundit të luftës mes dy vendeve në 1953.

Prindërit me fëmijët, grua dhe burrë, vëllezër dhe motra jetojnë pak kilometra larg, por që nuk takohen prej më shumë se gjashtë dekadash. Si plaga e fundit që mbetet nga Lufta e Ftohtë, Gadishulli Korean është i ndarë mes veriut komunist i drejtuar nga dinastia e Kim që vazhdon të jetë i mbyllur ndaj botës dhe Jugut kapitalist.

Në fakt, Veriu dhe Jugu janë ende teknikisht në luftë, sepse palët nënshkruan vetëm një armëpushim, jo një traktat paqeje për t’i dhënë fund luftës. /DITA

1445338946_121369_1445339020_album_normal

 

 

1445338946_121369_1445339019_album_normal

 

 

1445338946_121369_1445339014_album_normal

 

 

1445338946_121369_1445339513_album_normal

 

 

1445338946_121369_1445339018_album_normal

 

 

1445338946_121369_1445339013_album_normal

 

 

1445338946_121369_1445339012_album_normal

 

 

 

 

 

 


 

October 21, 2015 15:24
Komento

2 Komente

  1. TOMORRI October 21, 17:25

    e dhimbje por e bukur

    Reply to this comment
  2. Lili October 21, 17:39

    Sikur ndodhi edhe ne Shqiperi dje!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*