“Drejtësia”, Rama: Vija e kuqe është e SHBA dhe BE, veting të pavarur

June 15, 2016 15:37

“Drejtësia”, Rama: Vija e kuqe është e SHBA dhe BE, veting të pavarur

Kryeministri Edi Rama pas një takimi me ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu, ka dalë në një konferencë për mediat.  Shefi i qeverisë tha se drejtësia është e kapur nga PD dhe për këtë ka përmendur tre procese të rëndësishme gjyqësore dhe dënimet e padrejta që janë dhënë në këto raste.

Rama tha se 21 janari, Gërdeci, dhe të gjitha proceset e pronarëve të ligjshëm, janë dëshmi se çdo qytetar e di përgjigjen se ky sistem është i kalbur.

Këto janë shembuj që shqiptarët i kanë kaluar në kurrizin e tyre, dhe sipas Ramës padrejtësitë kanë ndodhur vetëm për një arsye: Pasi sistemi ka qenë vetëm i një force politike, për shkak se gjyqtarët janë zgjedhur me shumicë të thjeshtë votash.

Ne kemi kërkuar qysh në fillim që shumica e thjeshtë nuk mundet më të zgjedhë gjykatësit dhe të përcaktojë trupat vendimmarrëse. Nga 9 anëtarë të Gjykatës Kushtetuese, sot të 9 i ka zgjedhur qeveria e PD, madje ka edhe ndonjë nga ata të 9 të zgjedhur me më pak se 71 vota. Edhe në Gjykatën e Lartë janë 16 gjyqtarë të zgjedhur qeveria e PD, dhe thuajse gjysma janë zgjedhur me 71, 72, 73 vota. Pra me një shumice të thjeshtë. Çfarë është ky sistem sipas PD-së?“, u shpreh shefi i qeverisë.

Këmbënguljen e opozitës tek të ashtuquajturat “vende të rezervuara”, nenin 88 të rekomandimeve të Komisionit të Venecias, Rama e ka kaluar me një batutë: “Përsërisin Venezia-Venezia. Tani i ka mbetur të marrin një gondola dhe një kapele të marinarëve të Venecias dhe të vazhdojnë të përpiqen të hedhim sa më shumë ujë për ta holluar substancën e reformës”. /

June 15, 2016 15:37
Komento

7 Komente

 1. o sot o kurre mor burre June 15, 15:57

  nqs me teorine rajersoniane te “dekomunistifikimin” e viteve 1991-1992 erdhi ne pushtet pushti I shkijes saleh berishaj….

  ne te njejten menyre me teorine donaldluljane te “dekriminalizmit” po vjen ne pushtet gjarperi lul sumbasha.

  as thenia e arvizuse si yll ne ngjitje per nje serial killer….as puthja e zevendes ndihmes assistente nuland..as dhe keto kinezeriat e luse nuk mund ta shpetojne nga ndeshkimi dyshen kriminale 2B

  EDI RAMA !!!!

  eshte rasti I fundit

  ose te futesh ne histori….si shpetimtar I shqiperise nga elezbiberoamerikani berishe…ose te mallkohesh ne jete te jeteve si tradhetari me I urryer I kombit shqiptar.

  nqs se te futen elvi roshin ne burg…..duhet te kerkosh dhe futjen e lul udbashit te pakten per:

  1:pashaporten serbo-amerikane te paraqitur ne hollande te noteri I shtepise ( ka facsimile)

  2.pashportat qe ka kalura si inxhiner rrugesh me antropologun peruan per te shkuar te shtepia e verdhe ne burrel dhe pastaj ne bicaj

  o sot o kurre edi rama….harroje ilir muten

  Reply to this comment
 2. Muzhaka June 15, 17:12

  Jo gondola per felliqesiren ,por nje gure te madh ne qafe ketij qafiri te pa bese dhe te pa fe.

  Reply to this comment
 3. Arber June 15, 17:56

  vetting process = procesi i verifikimit

  Nuk eshte nevoja te perdorim fjale te huaja qe injorojne gjuhen shqipe. Njerezit ne shumoce nuk ia dine kuptimin.
  Kryeminister, ushtro forcen e pushteti wqe te dhame, jo llafollogjira! Sespe ne kete rast varet fati yt politik, jo joni, se ne e dime qe na ka marre lumi!

  Reply to this comment
 4. Arben June 15, 18:00

  ORE, TI PASKE MBETU AKOMA OJQ-IST NE MENDJE.

  NJEREZIT TE BESUAN QE TI TE BEJE DREJTESI, E JO TE ANKOHESHE.

  PER TU ANKUAR ANKOHEMI VETE DITA DITES PER PADREJTESITE QE KA NE KETE VEND.

  DOLE CILIMI B…. EDHE TI.

  Reply to this comment
 5. Arben June 15, 18:29

  ORE, TI PASKE MBETU AKOMA OJQ-IST NE MENDJE.

  NJEREZIT TE BESUAN QE TI TE BEJE DREJTESI, E JO TE ANKOHESHE.
  .
  PER TU ANKUAR ANKOHEMI VETE DITA DITES PER PADREJTESITE QE KA NE KETE VEND.

  DOLE CILIMI B…. EDHE TI.

  Reply to this comment
 6. info analitike June 15, 19:14

  Vijen e kuqe ty ta ka vene Meta qekur hengre ngjalat. Ti vazhdo me vizat e bardha se eshte e vetmja gje qe di te besh. Sa per pronaret mos u shit si mbrojtes i tyre se me ligjet qe ke aprovuar po tregohesh edhe me hajdut se Berisha.

  Reply to this comment
 7. alphade June 15, 21:23

  Populli eshte me reformen ne drejtesi Rama eshte per
  reformen per pasoje ka mbeshtetjen e 91 perqind te
  popullsise ! Rama qendro fort perballe bandes mafioze
  vrastare,hajne sic eshte e ashtuquajtura PD., dikur
  shprese per popullin ,ndersa sot eshte shndrruar ne nje
  bande kacakesh vrastare me ne krye,kryekriminelin e
  Shqiperise,Sali Vicidolin. Duke mos qene me nje parti
  i bej thirrje partive poltike te koalicionit maxhoritar qe
  te dalin me nje propozim per nxjerrjen e ksaj bande
  jasht-ligjit,ne”pension”,teresisht ne “pension

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim