Basha: Rama, armiku i drejtësisë së pavarur

June 22, 2016 14:37

Basha: Rama, armiku i drejtësisë së pavarur

Kreu i PD, Lulzim Basha në mbledhjen e grupit ka folur për futjen e draftit të reformës në drejtësi në kalendarin e Kuvendit.

Në përfundim të mbledhjes së grupit, Basha u shpreh i vendosur se nuk do të miratojë reformën me draftin e Edi Ramës. Ai akuzoi kryeministrin Rama si armikun e një reforme të pavarur. Basha i bëri thirrje deputetëve të mazhorancës që mos përdoren politikisht nga Rama, ndërsa theksoi se reforma do të jetë vetëm sipas rekomandimit të Venecias.

Basha: Kryetari i PD dhe opozita është unanime me qëndrimin e saj për një reformë që lufton krimin. Me aktin e sotëm Rama është vetëdenoncuar si armiku i një reforme të tillë. Duke avancuar në mënyrë të një anshme kërkesën për të miratuar një draft kushtetues që kap drejtësinë, Rama ka marrë përsipër dështimin e sigurtë duke bërë të mundur shtyrjen me të paktën një vit të reformës në drejtësi dhe nga ana tjetër duke rrezikuar deligjitimimin e parlamentit dhe destabilizimin e Shqipërisë.

Ajo që kërkojmë është ta përfundojmë këtë proces për ti dhënë shqiptarëve drejtësinë që meritojnë ata dhe jo një peshqesh për Edi Ramën i cili ka 1001 arsye ti trembet një drejtësia e pavarur.

Qëndrimi ynë mbetetet zbatimi i rekomandimit 88. Refuzuesi është Rama, sepse armiku i drejtësisë së pavarur është Edi Rama.

Sot  i bën thirrje deputetëve të mazhorancës të mos përdoren politiksiht si mburojë nga njeriu që ka tmerr drejtësinë e pavaruar. PD ka bërë të gjitha përpjekejt për një drejtësi që nuk mbron krimin, por një drejtësi që ti shërbeje qytetarëve. Nëse ka kapje sipas draftit të Edi Ramës nuk ka reformë. Nëse ka reformë ajo do të bëhet sipas Komisionit të Venecias.

Qëndrimin e saj PD e shprehur edhe dje pas letrës së Gramoz Ruçit drejtuar Ilir Metës. Kreu i grupit Parlamentar Edi Paloka tha se futja në kalendarin e Kuvendit të draftit është një provokim për opozitën.

June 22, 2016 14:37
Komento

6 Komente

 1. ??? June 22, 15:36

  Qe kur qenka anti-kushtetuese te futesh ligje ne parlament? Pika 88 e thote qarte, ne qofte se nuk arrihet consensus per 2/3, atehere kalohet tek propozimet proporcionale nga partite parlamentare. Luli dhe Salihu nuk duan se rrezikojne burgun familjarisht.

  Reply to this comment
 2. Vandalet Shqiptare te Beogradit June 22, 16:31

  Idjot i shkalles me te larte . Nje vrases ne mes te dites i popullit te tij , nje kusar qindra milion euro . e kusar votash , nje antikombetar e spiun i UDB-se , njeri qe te kall krumen si mashtrues e pordhac qe do t`i mbushe breket,qe me krismen e pare , na kerkon me kembengulje te ngjitet ne fronin e kryeministrit dhe te coje deri ne fund amanetin serb, te shkrirjes se plote te shtetit shqiptar , qe nuk arriti ta realizoje plotesisht egersira e rritur ne shpellat e Dragobise, qe eshte vene teresisht e familisht nen urdherat e Beogradit, qe heq zvarre nje parti te tere lumpenash,duke e vene ne sherbim te verber te padroneve te tij ne Beograd . Ai akuzon Ramen,pikerisht per ate poshtersi qe e ka thelle ne gjakun e tij te hidhur , sikurse na ka provuar tash 25 vjet edhe kanibali Viciolit egersine e pa pare ndaj shqiptareve.
  Sa me shume u mblidhet laku,aq me te hidhur behen keta pacavure , pikerisht nga frika e ligjit dhe drejtesise qe e shkaterruan me themel . Cdo dalje e tyre ne publik,shkakton vetem neveri dhe urrejtje per keta egersira pylli .

  Reply to this comment
 3. Arben June 22, 16:40

  TE DY BASHKE JENI, EDHE ME LIKE FLORIRIN.

  PER SA KOHE SHQIPETARET VAZHDOJNE FLENE GJUME, VAZHDONI EDHE JU BENI QEJF.

  Reply to this comment
 4. Po,Po June 22, 16:56

  I ka hyre frika ne palce dhe ngaterrohet . Ne vend te thote , qe nuk e leshojme drejtesine e kapur pas fyti , …jeten e japim , drejtesine qe kemi kapur, nuk e japim…. ! , flet brockulla !

  Reply to this comment
 5. [email protected] June 22, 17:19

  estrada e Ballshit ….vazhdon punen…
  -Rama ka vjedhur fondin e rruges se kombit !
  -Rama ka qene minister i brendshem ne qeverine e udbasheve dhe vrau 4 vete me duar ne xhepa !
  -Rama ka qene konsulent i EULEX.t….dhe ka dhene detaje te thella per ….UCK ne…..!
  Rama ka qene konsulent i mender Berishes per cdo gje qe i kane kerkuar UDB ja !
  Pra ; ky BASHA paska te drejte qe thote se Rama ka 1001 aresye per te mos bere drejtesine…….cfare dreqi qe paska qene ky Rama……shume i keq eshte……..

  Reply to this comment
 6. fteri June 22, 17:55

  L.Basha dhe S.Berisha sot janë simboli i kriminalizimit të drejtësisë shqiptre ,treguesi më i qartë i zaptimit të organeve të prokurorisë dhe gjykatave është livadhisja me kollare e tyre mbi gjakun e 26 viktimave të bombës ” atomike” të Gërdecit ,të pushkatimit me 21 janar të katër qytetarve në bulevard .të shitjes së detit të vjrdhjes 250 milon euro të rrugës kombit ,këto sipas prokurorisë dhe gjykatësve nuk janë çeshtje penale dhe nuk paska vepër penale !?..Neni 88 duhet miratohet sipas L.B ,dhe S.B që këta gjakpirsa ti shpëtojnë drejtësisë.Hajde vendim kriminelësh kujtoni se populli nuk merr veshë.Por populli do tju vënë përpara më keqë se në zgjedhjet e qershorit 2013.Vrasës pas shpine me çadra pistolet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin