Drejtori i Muzeut Kombëtar publikon jelekun që iu dhurua Edith Durham-it

June 17, 2017 13:18

Drejtori i Muzeut Kombëtar publikon jelekun që iu dhurua Edith Durham-it

Jeleku i punuar me ar qe iu dhurua Edith Durham-it nga populli i Beratit ne 1919. Nje mrekulli e artit artizanal shqiptar. Ai gjendet i ekspozuar ne Bankfield Museum ne Britani.

Sot jeleke te tille nuk prodhohen me ne Shqiperi. Mjeshteria e vjeter ka humbur por mund te rifitohet permes leximit te kujdesshem te manualit te kallfeve dhe esnafeve te ketij profesioni.

Ringjallja e kesaj tradite mund ti jape nje zhvillim me te madh turizmit dhe suvenireve ne Shqiperi. / Dorian Koçi

June 17, 2017 13:18
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*