Dritëro Agolli: Berishës nuk i falet që nuk bëri spitale, Basha djalë i zgjuar, Rama ka një rol frymëzues

August 14, 2015 09:06

Dritëro Agolli: Berishës nuk i falet që nuk bëri spitale, Basha djalë i zgjuar, Rama ka një rol frymëzues

Shkrimtari i njohur Dritëro Agolli, flet për ish-kryeministrin Berisha, se si e ka njohur atë në rini dhe më pas në politikë. Ai po ashtu ka komentuar Ramën si publicist dhe si kryeministër. Thotë se e vlerëson për reformat që ka ndërmarrë dhe e mbështet atë në aksionin për të bërë shtet dhe për të vendosur ligjin.

Autori i romanit “Shkëlqimi dhe Rënia e shokut Zylo” ka dhënë përshtypjet për “shkëlqimin” e politikanëve të rinj dhe për kujdesin që duhet të kenë ata në politikë – shkruan gazeta Shekulli qe e ka intervistuar.

Sali Berishën e kam njohur shumë herët. Madje, në shtëpinë e tij në Viçidol, më është bërë një pritje tepër bujare, nga pritjet më të veçanta. Jam ndjerë shumë i vlerësuar nga mënyra se si i prisnin njerëzit në atë anë. Ndërsa personalisht për mua ai është një nga njerëzit më lexues që kam takuar. Ishte gati e pamundur ta shihje Berishën pa libër në dorë. Nuk ka lënë vepër timen, por dhe të autorëve të tjerë në atë kohë pa lexuar. Sa herë që e kam takuar kemi diskutuar për autorë dhe libra të ndryshëm. Ishte lexues i përkushtuar. Nuk para e gjen shpesh entuziazmin e tij. Edhe si mjek ka qenë i përkushtuar. Më është i dhimbsur që e la profesionin e mjekut sepse ishte i talentuar. Ndërsa sa i përket politikës ky është një kapitull që duhet diskutuar. Ai ka treguar se është një politikan impulsiv dhe ia ka dalë falë këmbënguljes. Vetëm një gjë nuk ia fal. Si mjek që ishte duhet të kishte bërë spitale luksoze dhe duhet t’i kishte dhënë më shumë prioritet arsimit – thote ai per Berishen.

Kurse per Bashen thote:

Ai është një djalë i zgjuar, njeri që di më shumë dhe ka studiuar dhe punuar jashtë. E kam takuar dhe është një djalë i kulturuar. Për mënyrën se si po e bën kryetarin e opozitës, po më pëlqen. Ai duhet të synojë që të ndryshojë gjërat duke bashkëpunuar me qeverinë. E ka kapacitetin për ta bërë këtë. Ai ka këmbëngulje që t’u qëndrojë ideve të tij. Unë mendoj se ai deri tani nuk është për t’u kritikuar, sepse ka të tjerë që nuk kanë ide, hidhen nga një pozicion te tjetri. Ndërsa ai e ka të qartë se çfarë është duke bërë.

I pyetur si ju duket Rama si kryeministër, Agolli thote:

Duhet vlerësuar për përpjekjen për t’i rregulluar gjërat. Iniciativa nuk i mungon. Pastaj çdo gjë do kohën e vet. Edhe Rama reflekton dhe transmeton botë të pasur. Është artist dhe duhet të shfrytëzojë këtë pjesë dhe në politikë. Ai ka një rol frymëzues dhe po synon që të sjellë në politikë parimet dhe vlerat të cilat i ka përvetësuar. Të gjithë palët duhet të kujdesen për klimën politike në vend. Politika është fushë e realizimit të idealizmave dhe ai si artist duhet të bëjë përpjekje ta realizojë këtë. Rama me sa duket po mundohet ta bëjë shtetin të kontrollueshëm. Në këtë formë, ai, e ka konceptuar ndërtimin e shtetit. Ai i merr seriozisht gjërat dhe jo në mënyrë hipokrite, sepse i ka të vërteta. Nuk ka deklarata për “sy e faqe”. Edhe me reformat mirë bëri. Me universitetet bëri gjënë më të mirë, pavarësisht se ç’thonë. Të gjithë janë të mendimit, si dhe unë, që studentët që studiojnë në këto universitete, nuk kanë njohuritë e një nxënësi të shkollës së mesme.

Më heret ne një intervistë në shtypin e ditës Dritëro Agolli shprehej se “politikanët janë kundërshtarë, por jo armiq, nuk mund të rrinë si në llogore me bajonetat drejtuar tjetrit”, sipas tij.

August 14, 2015 09:06
Komento

46 Komente

 1. "Horri i Bulevardit" January 5, 10:33

  Saliiut nuk i falke vetem se nuk paska bere spitale???????
  Dritero, me sa di une, ai qe te vret, eshte armik, i thuaj Saliut, te riktheje ata 26 te vraret e Gerdecit, te riktheje viktimat e cmendurise se 97-tes, te riktheje baballaret e familjeve te vrare me 21 janar dhe atehere, mund te shohim, kriminelet, ndoshta edhe si politikane.
  Ne qoftese mundohesh te vdesesh me mesazhe bashkimi, je teper vone.

  Reply to this comment
  • HEC August 14, 19:21

   me shume se neveri ndjen kur mbaron kete pacavure te driteroit.

   jam I atij brezi qe driteroi me kadarene na injektuan overdozen per dashurine per enverin

   keto dy ish korifenjte lavdine e arriten sa ishte gjalle enveri….dhe pas 91′ pshurren heronjte e tyre.

   me shume fajtore per sistemin e kaluar per brezin tim jane agolli kadare..se keto te dy ishin si nje fare garancie per enverin.

   ky artikull I fundit qe dy kriminelet 2B I ledhaton per kete poet te Baltes eshte si pune arkivoli I zi dhe do mbuloje BALTA BALTEN.

   kam pershtypjen se dikush I ben presion kadarese dhe agollit qe te flasin keto felliqsira.

   diku kam lexuar se driteroi me kadaren kane patur graden kapiten ne “red army” te ushtrise kuqe bile kam pare dhe fotografite me uniforme ushtarake sovjetike.

   PRA KUSH I BEN PRESION KETYRE TE PSHURRIN HERONJTE E TYRE..VENDI E TYRE….DHE TE BEHEN PALE ME BANDEN 2B ??

   Reply to this comment
 2. albano January 5, 10:52

  shoku AOLLI A E DINI SE ME KE PO FLISNI ,??, jo sma ha mendja ;;; keto tipa qe qeverisin jane ca cobane ca katunare pa kulture qe nuk kane civilization ; meta cope fshatari qe i ka hubur lopa ;;; berisha cope maloku spiun dhe vedhes ;;;basha cope afganistani qen i berishes qe nuk ka 2 gram civilizaction ;;keto tipa mendojne vetem te shajne njeri tjetrin te ofendojne dhe mundohen ta mashtrojne popillin se fajin e ka filani ose ai tjetri ;;dhe as nuk bejne as nje gje jo se nuk duan ;;por nuk kane mend jane lopcare fshatre qe nuk kane asnje ide asnje prespektive per ndryshimin e vendit ;;;RAMA NE VEND TI KALOJE FESTAT ME MIQTE E VJETER SPIUNAT E ENVERIT … MUND TE SHKONTE TE SHIKONTE POPULLIN SI JETON SI I KALON FASTAT PA BUKE PA DRITA …. POR KUJT TI THUASH .. CUNIT TE ENVERIT … MOS U LODHNI KOT SHOKU DRITERO … SE DUHET 50 VJET QE RAMA BERISHA BASHA META TE BEHEN NJEREZ …

  Reply to this comment
 3. Kris January 5, 10:59

  Berisha, eshte e keqja me e madhe, qe e ka zene Shqiperine, ne historine e vet! Pa u larguar, Berisha ,shqiptaret ,do te jene armiq mes vedi! Berishizmi eshte perca, vidh,vrit dhe sundo! Deri kur??!!

  Reply to this comment
 4. shqiptar sharri. January 5, 11:06

  per,horrin e bulevardit.
  Ke,te drejt more mik,kur i thue kto qe,kan ngjare,dhe tragjedi por saliun nuk e gjen gje,se krejte jan bere si,sali serbi.Dhe,percarja qe eshte mbjell ne kto 24,vite por dhe ne shtetin e dikurshem qe ishte,pra gjithmon percarjet kane qen prezent,qe nga lufta e dyte botrore,se qe ateher u ndan gjerat,dhe njerzit,ne kopuk,e patriot,ne tradhtare e luftetar,ende meren me mukjen e dhjer,qe ateher ballistizogistet nuk u ndalen ne rrugen e tyre te tradhtis,dhe sote mos kerkoim gjerat qe nuk behen dote.Kjo,eshte tragjedia e kombit ton,se percarjen e mbollen agallaret,bejleret,pashallaret,bajraktaret e lloit zogu-toptani,mithat frashri,e shum llume te kohes,dhe tani pasardhsit e tyre,jan cue si hijena te hakmeren,po ashtu ata te burgosur qe ishin po nen urdhrat e sherbimeve te udbes-cias-esfalis,pra po hakmeren,nuk e duan ata pajtimin ata duan kakmarje or vella.

  Reply to this comment
 5. Alfade January 5, 11:09

  Pleqeria ben te veten,me gjithe respektin qe kane shqiptaret per Agollin ! Nje i madh,
  emrin e te cilit s’po e permend se na “zemerohet” Berishovici, ka thene : “Sikur aksiomat
  gjeometrike te preknin interesat e njerezve, me siguri keta te fundit do t’i pergenjeshtronin”!!!
  Me sa duket mbesa vazhdon te punoje ende ne Bashkine e Lulushit ,prandaj edhe miku yne
  na kerkon “pajtim”,packa se pala tjeter ka vrare ka plackitur , ka dhunuar ,ka mashtruar,etj.
  etj. Oportunizmi klasik vetem per interesa e tija,packa se bota ,komshiu digjet e s’ka me se
  ta mbushe barkun ! O tempora,o mores ! Quo Vadis ?

  Reply to this comment
 6. Laveri January 5, 11:29

  Mire e ke ti o Dritero ,tani parate i bene te dyja palet ,ketij populli ja ropen lekuren , çdo gje eshte e tyre ne ate vend ,pse mos te jene dhe shoke te ngushte me njeri tjetrin.Me e mira do ishte Dritero te thoje qe ndoshta po del dikush dhe po i shkon ne hell te dyja palet

  Reply to this comment
 7. lumi January 5, 11:48

  DRTRO je i madh
  por ju i dini trditat shqipetare thirrja e juvet ?
  ju duhet te beni thirrje per ti denuar tradhtart kriminelt qe per 24 vite
  i kann humb nderin shqiptaris ehupen nderin kodin shqipetar.
  Baballart tan kann len amanet qe te keqin duhet me zhduk vet.
  sekur ta zhdukin te huajt detyrohesh ti hapish mortin.qe se meriton,

  Dritro je i madh shendet Jet te xhat.

  Reply to this comment
 8. labinot January 5, 12:30

  Kur i futen 5 plumba ne parlament Azem Hajdarit,ti the mire ja bene,se edhe mua po te me kishte share keshtu do ja beja,tani qe dhendri tu be biznesmen i partise malokeve flet me gojen e dhenderit.Ate qe i ka bere ketij populli partia vucidolit,s`ja kane bere as ata armiqte e tu gjermane,italiane,turq e ruse,kineze e cfare imagjinoshit ju me Enver trimin.

  Reply to this comment
 9. shpatar January 5, 13:14

  Mos ju turrni Driterojte per mendimin qe jep .Nga ckam lexuar dal ne konkluzjon se njerzit si Driteroj jane shume human e paqsor .Mos te kerkojme dhe ne ato qe ai nuk i ka .
  Si intelektual qe eshte politiken nuk e she armiqsore packa se ka ,sic e trajton dhe Horri ,dru te shtrembet qe ne duhet ti kishim nxjerr me kohe nga politika .Tufen e politikanve armiqsore e ka per detyre populli e Drejtesia ti nxjer nga skena.Po cti bejme ky popull jemi e kete Drejtesi ka .
  Mos haroni dhe nje fakte tjeter .Evropa nuk do sjellje te tilla pamvarsishte se kush eshte ne Opozite e ne Mazhorance .Troc hani kokat por njeri tjetrin do ta respektoni .Heeeeeeee te ishtin burra shqiptaret a e dini se ku do shkonin keta plehra te shitur .
  Saliu e ndokush tjeter kane mbeshtetje si brenda nga bastardet dhe jashte nga simpatizantet per sherbimet qe u ka bere .Ata nuk thone denoheni Saliun se gabojne politikishte .Thone :Drejtesia te veproje .Po nga kush behet Drejtesia .Nga kuadro te specializuar qe jane bije te ketije populli .E ne se nuk ka Drejtesi ne do vazhojne te cfryme deri sa te jete gjalle Salushi.Po i mbushi te 70 pirdh me te .Nuk ka vlera denimi i tije nga Drejtesia .Keto praktika jane te shumta ne Evrope dhe ne nuk perjashtohemi nga to .Edhe po te duam kostua do te jete shume here me e madhe nga ato qe kane kaluar .E kam perseritur shume kohe me pare:Lereni mikrobin, me shprese se do te denohen, por te mos lejojme te radhes te na bejne te njejten gje .
  Ta kem Edin perball nuk do reagoje por do qesh .E kuptoje qe ato qe duam ne nuk i zbaton dote .Jo ai por te gjithe ne jemi ne daren e kushteve qe na kane vene per tu bashkuar me familjen Evropjane .Nje veprim i nxituar shkakton kthim prapa .Pikerishte kete thot Saliu: Denomni .A ju kujtohet se ctha shulja Bode .Ja ku me kini po ua mbajti denomni.E keshtu ne korr .Mediu ,Imami , Lulushi ,Mizziu,Pollo,Ksera e gjithe hajdutet qe nuk kane le gje pa vjedhur .Futen brenda, ose humbasin vendet e punes, ata qe nuk kane paguar energjine elektrike ose vrasin ne rrethana te ndryshme .Keta qe permenda nuk i parashikoka ligji.Pra o popull dhe miqe te dashur po ndenje me politikanin beje sic thote ai .Ndryshe beje mire llogarite kur mendon te besh dicka kundra ligjit .Shajm Zogun.Ja qe erdhi perseri koha e Maliqit .Edhe shkopin edhe arren .Ty cte mbetet ??????????.

  Reply to this comment
 10. LORA January 5, 13:33

  Ishte njehere e nje kohe kur D.Agolli kishte paksa guxim e nder te shigjetonte shkerdhatokracine (perkunder meritokracise se demagogjive politiko-madiatike te kohes)
  e nano-kurvave.
  Cfare ka rrjedhur qe atehere?????A e di D.Agolli se cfare adhapesh kane vojtur shqiptaret nen rregjimin brekedhjere dhe ritualin e dashurive bipartizane qe e shkermoqen Kushtetuten e vendit mbi kurrizin e shqiptareve?????
  Per cfare pajtimesh po i digjka barku ketij tetedhjetevjecari????
  C’kujton ky ujk i vjeter (keshtu e ka quajtur vete veten e tij) se qytetareve po u mungoka qetesia, jo nga pasiguria e jeteses por nga maraku i dashurive te kurvo-politikes?????
  Turpi e paska lene tetedhjetevjecarin,,,,por me vjen keq per mediet qe i japin hapesire ketij degjenerimi,qe ka vec lidhje me perfitimet personale te ujkut te vjeter,,,,ja ashtu si edhe kolegu i tij i vjeter Kadare,qe po behet bakalaro ne syrin e vleresimin publik.

  Reply to this comment
  • Tartufi January 6, 00:11

   Zoti na ruaj nga te degjeneruarit qe jetojne se bashku me ne per dite.
   Ti o zot i madh te na shpetoshe dhe nga kufomat ,qe jane te pa kallura dhe
   te pa mbuluara,por vetem flasin dhe kuvendojne me te gjallet e vdekur.

   Si gjithmone qesharak per tu tallur.

   Reply to this comment
 11. shqiptar sharri. January 5, 13:52

  Pershendetje,Pellumb Zaimi.
  A’mundisha me e dergue tani komentin ne kete faqe,se une e kam te pamundur me e gjet faqen,per 71,vjetorin e Bujanjit.

  Reply to this comment
 12. GURI SHKAMBI January 5, 14:39

  MIRDITA ZOTERI KE QENE SHOK.DHE TANI NUK JU KUPTOJ QKA JENI

  Reply to this comment
 13. GURI SHKAMBI January 5, 14:40

  zoteri ose shok une ju adhuroj si shkrimtar,por te jeni i sotem.

  Reply to this comment
 14. shqiptar sharri. January 5, 16:31

  I’NDERUARI Pellumb Zaimi,te flm,nga zemra,qe me sugjerove per komentet,dhe i lexova,po mue m’fal or mike se,nuk e kam hapur gjehe internetin,nejse i lexove te gjitha komentet e tua,dhe si gjithmon me jep,shpres dhe kurajo te,qendroi si,jame me mendimet e mia,pasi mue m’duken se qendrimet i kemi te njejta,por Ti,Pellumb je ma larte sesa une,kur behet fjal per te kaluaren se,ju jeni ate qe,e keni jetu dhe perjetue periudhen e shtetit shqiptare pas luftes s’dyte botrore.Po,me ke kenaq me antikomunistin,dhe me antienveristin e nasradinin avizu,qe jua ke thyre turit e zghebosur dhe njerzve te pa,njenja kombtare,mir jua ke bere,dhe ata duhet me i nxjer lakuriq sic dhe jane,meren me mukjen,se mukja jua hoqi torten nga goja qe kishin pregadite “baballaret e kombit,,prandaj ju gjege,ktu ishte puna dhe fjala e BUJANIT,ata ja futen si kau pe…s me mukjen kta tradhtar e bij tradhtaresh,miku te pershendes dhe te uroi qinshin dhe vitin e mbar ty dhe familjes,suaj,nga sharri.

  Reply to this comment
 15. Trasparenca January 6, 04:00

  AQ AFTESI KANE.

  Politikanet e Parlamentit.pa perjashtim duhet te testohen,ata s’kane nje te mete dhe tu a korigjosh, ata jane parazitet Nr1 te politikes shqiptare, qe veprojne thjesht robote, per te mare rogen, me tej asqe cajne koke, per progres te atdheut o te shqiptareve te pa pune.
  S’kane aftesi ti cojne shqiptaret ne punra serioze per begati,Aq aftesi kane, sate marin rogen.

  Reply to this comment
 16. Ericson January 6, 07:11

  Sic e shikon edhe vete, te kane sikterisur me te drejte,pa perjashtim te gjithe komentuesit ketu,poeti dikur I dashur I shqiptareve Dritero Agolli!

  Une jam krejtesisht kunder sugjerimit tuaj ,se po u “pajtuan” politikanet tane ,populli do te kete qetesi, …perkundrazi , po te hane koken e njeri tjetrit porsi bandat rivale te gangstereve e hajduteve ,atehere edhe policia do ta kete me te lehte per ti kapur per jake e ti coje ne teqe!

  Por sic e di edhe vete bandat politike te Partive, ku ke qene vete pjese integrale ,jane ku e ku me te tmerrshme se sa fjala vjen bandat e halabakeve ordinere te Kakamit, Zani Caushit,Aldo Bares etj. ,te cillet jane te pakten sot ne burg, e tani na keshillon qe krimineli plak Salih Berisha te pajtohet me gallofin Edi Rama qe desh e vdiq me hunj pas koke!

  Tani ,po tallesh me neve apo do te permjeresh mbi vepren tende let rare?!

  Reply to this comment
 17. enea January 6, 07:22

  Vallahi mire e ka ky
  Kane bere ckane bere tani le te puthen e te pajtohen.
  Basha qenka djal i zgjuar, Rama djal i zgjuar, Berisha burre i mire.
  Hahah 🙂
  Ku ka jetuar ky zoteri?

  Reply to this comment
 18. DRENICA E KUQE January 6, 07:25

  Dritero Agolli mendon mire, por e keqja qendron ne faktin se nuk jane politikane shqiptare atra politikane qe vrasin shqiptaret, mjafton ta kujtojme Gerdecin, 21 janarin e tjera dhe nuk eshte politike shqiptare ajo politike qe godet ne kurriz shqiptaret…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 19. Dibra A August 14, 09:18

  Dritero Agolli shkruan si njeriu para vdekjes:
  I zgjuar Lulezim Basha??? :
  Gjenerali i kriminelit dhe familjes Berisha!
  Ministri i Brendshem i krimit ne pushtet!
  Hajdut i miliona eurove ne investime.
  Bashkautor i 21 janarit
  Turkoshak 21 karat!

  Reply to this comment
 20. Mazllemi August 14, 09:23

  Luli djale i zgjuar ,normal se te mbajti dhendrin me biznes e me pune,ju te gjithe me shoke Dritero shkerdheni nenat e juaja per para,Enveri ja u kishte gjet juve mire, me beni kenge ose ndryshe kapet Spaçin me gjithe familje e shoke

  Reply to this comment
 21. orient August 14, 09:36

  …me sa kuptova Driteroi do ta kete mire me te gjithe majtas-djathtas dhe ky mentalitet sipas meje i kushton shumices sot.Ne nuk i kritikojme ata per njeriun qe jane, por per politikanin ,qe jane ,apo nuk jane…megjithate respekte per TE.

  Reply to this comment
 22. intelektuali August 14, 09:39

  Kur Driteroi ndau dhe perzuri gruan e vet sovjetike me gjithe djalin e tij nga Shqypnia Enver Hoxha i tha me qesendi djallezore:

  “PO C’NA BERE MORE DRITERO SE NA PRISHE RELATAT ME SOVJETIKET!”

  Driteroi ja ktheu sypatrembur nga kritika shoqerore e BOSIT:

  “BERA ATE QE ME THA NE VESH PARTIA E PUNES!”

  Mesa duket perseri Partia e Punes i ka peshperitur ne vesh Driteroit te “martoje” Edi Ramen me Lulu Bashen qe te mbahet me cdo kusht ne pushtet mafia komuniste e Enverit.

  Reply to this comment
 23. METEH August 14, 10:44

  Respekte DRITEROIT si shkrimtar,por per komentet qe ben per Saliun & Lulin nuk jam dakort,pasi ata kan vjedhur e vrare sa munden ne kete vend me shume se Gjermani e Italin ne l.2 boterore.Siç duket ne zenit te jetes Agolli kerkon qe te ndahet ne paqe me te gjithe,pavarsisht se ç’dem i kan sjell ketij vendi.Kjo e ka emrin HIPOKRIZI e gjalle dhe bie ne kundershtim me 1 miljon votues te kualicionit te majt.Athere i bie qe Z.Agolli te ket marre tesren e PD nga Luli,pasi ky edhe i ka bere vizite ne shtepi.Shendete e jete Z.Agolli dhe mos u merr më me politike te ktille,se do humbeni respektin qe kane shqipetaret per ju..!

  Reply to this comment
 24. Baba Ali Tomori August 14, 11:41

  Mire e kini ju o komentues, po a i lexon komentet e juaja Dritero Agolli?

  Reply to this comment
 25. Po,Po August 14, 11:45

  Basha,pervec se djale i zgjuar,eshte edhe nje kriminel,vrases i popullit te tij,hajdut ne permasa rrenqethese, dhe antishqiptar me vule ne balle,ne sherbim te agjenturave te perbetuara kunder cdo shqiptari .

  Reply to this comment
 26. shoku " Hekuran " August 14, 12:25

  O zoti Agoll , kush eshte arsyeja e baltosjes se portretit tuaj me lapsin tuaj te ngjyer ne mutin qe po na drejton ! Po cte duhen adoleshentet politik ty mor zotri , nuk me vjen keq per ty jo , me vjen keq per imazhin qe kam pat per ju si shkrimtar !

  Reply to this comment
 27. fshatari. pafshat August 14, 13:51

  Gomar mbeti tere jeten. Sahanlepires i te dy sistemeve.
  Fashtar ishte
  Fshtar mbeti
  Nuk qan vatani
  Nuk qan mileti
  Atij ne koke.
  I djeg sikleti
  Nuk thahet deti
  Me Bashallare
  Nuk pastrohet ajri
  Me Ramallare
  Nuk ngjallet Shqiperia
  Me Berishllare.
  Linde poet
  Po vdes i shkret.
  Nuk te qasin
  As ne fshat
  As ne qytet
  Populli
  Te ka bere lanet.

  Reply to this comment
 28. plaku August 14, 14:51

  Drtero Agolli eshte tregetar i fjaes se shkruar. Harroi ai qe kur Lul Basha u be kryebashkiak me vota te vjedhura i dergoi telegram urimi per “vjedhjen”. Tmerrohem kur shof se sa kujtese te vogel kane shume komentues me siper.

  Reply to this comment
 29. Lëmi Llukës August 14, 16:27

  Qelbi dynjanë ky, Dritëroi !

  Reply to this comment
 30. Bureto August 14, 18:26

  Driteroi qe eshte poet i mire as qe diskutohet. Sikur te mos ishte marre me politike ne regjimin komunist dhe mbas tij,do te ishte vertet nje personalitet i letrave shqipe. Por ja qe siç edhe vete ka shkruar ne epitafet qe ka lene si testament t’ia vene ne varr, e pranon edhe vete dyzimin:

  Përjetësisht këtu fle Dritëroi, Këtu po prehet Dritëroi në gjumë,
  Me etërit, gjyshërit dhe shokët pranë, Nën dhè, si mëkatar dhe si poet,
  Të mira bëri pak gjersa jetoi, Mëkate ndofta nuk do bënte shumë,
  Më tepër mund të bënte, po s’e lanë Sikur të mos kishte qenë deputet.

  Fatkeqesisht ka harruar se ç’kane thene per intelektualet me dhjetra apo qindra filozofë e sociologe. Ajo qe i pershkon te gjitha theniet e te gjitheve, eshte fakti se intelektuali duhet te mos jete konformist dhe ne gjithe vepren e tij te ndricoje te verteten dhe vetem ate. Kesisoj edhe ne intervistat e fundit Driteroi nuk e vlereson jeten shoqerore ne Shqiperi realisht, por me keq, duke u bere ca elozhe atyre qe kane kontribuar me se shumti per kete gjendje, te para dhe pas nentedhjetes. Fjalet e Driteroit, Kadarese edhe e personaliteteve te tjera intelektuale ne Shqiperi kane impakt te madh ne opinionin publik dhe si te tilla duhen menduar mire kur lancohen. Ata dhe te tjeret kane detyren madhore qe t’i sherbejne popullit dhe vetem atij. Ne te kundert do te marrin vleresime dhe epitete qe nuk do te kene deshire t’i degjojne qe ne gjallje.

  Reply to this comment
 31. Bureto August 14, 18:34

  Kerkoj ndjese per rrjeshtimin e gabuar te dy epitafeve qe ka shkruar Driteroi, per veten. Uroj qe te jete marre kuptimi.

  Reply to this comment
 32. Vëzhguesi F August 14, 19:18

  Kjo interviste dhe ky pronocim i idhullit tim te letrave shqipe, e them sinqerish me vuri jo vetem ne sekelldi por dhe ne merak per shendetin mendor te shkrimtarit te madh shqiptar. Jam kunder ne çdo gje qe ka thene dhe nuk kam asnje koment tjeter. Vetme duhet te ngushellohem se pleqerria e thelle transmeton dhe mesazhe aspak te deshiruara.

  Reply to this comment
 33. koco August 14, 19:38

  Zoti Dritero paska vendosur te mos lere njeri me koke me nje ane , qenka bere oportunist dhe paska vendosur te mos thote e perdore per askend fjalen Kazi . por te perdore per gjithe kend vetem fjale Bardho ?! mbase kerkon dhe keshtu mendon ta kete me tere grure .

  Reply to this comment
 34. faro August 14, 20:03

  Djali mire, djal me kulture, ka lexuar shume………..! Problemi eshte sa ka nxane. Sa i dha dhe sa po i jep te mira atdheut. Sa ka demtuar. Sa po punon per ndertimin e shtetit.

  Reply to this comment
 35. semanjaku August 14, 21:41

  Bravo poet dhe romancier,,te tre politikanet tane kryesor dolen engjej,,,njeri leximtar I madh I librave te tu,,,,tjetri inteligjent qe di cfare bene dhe duhet te bashkepunoje me poziten,,,dhe tjetri artist qe vlerat e tije po I ve per forcimin?? e shtetit.Po mire ne keta 25 vjet kane ndodhur ngjarje te tmerrshme,,,qe nga 2 prilli 1991 deri me vrasjen e te katerve ne boulevard,,di gje ti per keto apo ke qene ne gjum latergjik???Dritero,,,,,pi kafen me plaken ne shtepi se po humbet respektin e fituar me dekada me keto qe thua.

  Reply to this comment
 36. zoti August 14, 22:12

  Paske dhier fare mo katran na i bere engjej te gjith surati jot. Po kush karin e ka fajin per gjith zullumet o llagem qe vuan popull shkreti? Hajt sikter idiot i mutit qeduhet te ishe tru per qytetaret por flet brockulla. Bajg o bzjg

  Reply to this comment
 37. dajtiusa August 14, 22:40

  Servilizmi dhe paturpsia e mohimit te realitetit shqiptar nga ana e Dritero Agollit pervec se i kalon kufijte e llogjikes, na kthen edhe nje here ne kohen e Enverit ku udheheqesit legjendar i lepihej by..a tre here ne dite nga frika e persekutimit. Shembuj si ky te lejne te kuptosh se ne c’sistem aktualisht vazhdon te funksionoj ai vend. Turp.

  Reply to this comment
 38. sk August 15, 06:22

  E pse e menderose tani se fundi more Dridero.
  Ku te shkoi ajo “lufte” qe bere ne PS?
  Pi ndonje gote raki sk. se na turperove ne pleqeri.

  Reply to this comment
 39. Fatmir Lohja August 15, 07:29

  Teknolojia
  Ne keto dite te nxehta,nen hijen e nje tende ,te nje bar-kafeje po degjoja kete dialog:
  -Teknologjia eshte gje e madhe.Eja te jap nje raki me kafe !Jam shume i gezuar,- i tha nje mesoburre me syze,bashkemoshatarit te tij tullac.- Femijet jane bashkekohore.E njohin kompjuterin me imtesi,-vazhdonte syzja pa zene vend mire ne tavoline.
  -Nuk me tregove pse je i gezuar?- e pyeti tullaci mikun e tij pasi kamarieri mori porosine.
  -Tek nje kafe internet,me vjen nje femije e me thote :”Xhaxho e ke deshire te shashe vendçe!?Shkruaj ketu çfare te duash se e merr vesh e gjithe bota shkrimin tend.- dhe tullaci ndezi cigaren me shume kenaqesi.- Ishte nje plak qe me dukej si fytyre e pare.Nuk lexova se çfare kishte shkruar,por ju turra duke e share,duke nxjerre mallin e 20 viteve qe nuk kam share me me shkrim.Çudia me e madhe qe , se djali dha nje urdher dhe ajo u pasqyrua menjehere ne ekran si shkrim i imi.Kjo eshte shkence!?
  -Kush ishte ai qe shave!? – e pyeti miku I tij.
  -Çfare rendesie ka.Une hoqa dufin e te sharit.
  -Me duket se ai plaku eshte shkrimtar.A ke lexuar ndonje liber te tij?-u mundua te sqaronte syzja, pasi mori informacion te bollshem nga miku im tij.
  -Po tallesh me mua!?Une nuk kam lexuar ne kohen e vaktit e po lexoj tani!?Ky rrezikzija a eshte I njohur!?
  -SHume.
  – Qenkam bere gazetare famoz,- dhe tullaci nga gezimi porositi edhe nga nje dopio raki per secilin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim