Deputeti serb: Duam të drejtat e 30 mijë serbëve në Shqipëri siç i ka pakica shqiptare në Serbi

December 12, 2014 10:38

Deputeti serb: Duam të drejtat e 30 mijë serbëve në Shqipëri siç i ka pakica shqiptare në Serbi

Serbia kërkon të drejtat e minoritetit të tyre në Shqipëri, pasi mendon se pakica shqiptare në Serbi i gëzon të gjitha të drejtat sipas standardeve evropiane.

Kështu ka deklaruar deputeti Aleksandër Çotriç, anëtar i Komisionit Parlamentar për Diasporën dhe Serbët në Rajon, në Parlament.

“Serbia kërkon të drejta për minoritetin e tyre në Shqipëri, pasi pakica shqiptare në Serbi, i gëzon të gjitha të drejtat sipas standardeve më të larta evropiane dhe ndërkombëtare”, tha ai.

Çotriç tha se delegacioni i Parlamentit serb, i përbërë nga anëtarë të diasporës dhe serbë në rajon, vizituan Shqipërinë, e cila nuk ka as ligj për minoritetet, ndaj Serbia e ka të pamundur të nënshkruaj një marrëveshje dypalëshe rreth mbrojtjes së pakicës së saj.

Çotriç, mendon se në Shqipëri jetojnë rreth 30 mijë serbë. “Të gjithë përfaqësuesit e pakicave bojkotuan regjistrimin e popullsisë në vitin 2011, i cili ishte jodemokratik dhe diskriminues – tha ai

Deklaratat u bënë sot në programin e mëngjesit të televizionit shtetëror serb.

December 12, 2014 10:38
Komento

16 Komente

 1. jetnor December 12, 10:40

  mbase e do “respektin” e minoritetit si “respektuan” keta shqiptaret ne Kosove??

  Reply to this comment
 2. Canja December 12, 10:43

  Ku i ke serbet n’Shqiperi more shkerdhat mutit.

  Reply to this comment
 3. i ri December 12, 10:57

  Po te jete se duan te drejtat e serbeve ne Shqiperi ashtu si i kane te drejtat Shqiptaret ne Serbi ,
  e kane ,kot se ne jemi shume me perpara, keshtu qe skane cfare kerkojne ,se ketu nuk ka as serbe e jo me te drejta..Tjeter kerkesa e tjeter qellimi .Race e poshter sllavesh ,,,,!

  Reply to this comment
 4. shpatar December 12, 11:33

  Kush hapin goje per te drejtat e njeriut ne Shqiperi .Ah te ishin shqiptaret pak mosperfilles ndaj tyre do te ishim nje parajse e vertete . Vetem evgjitet nuk ankohet.Te te gjitha kombesite e huaja qe jane ne Shqiperi ,e qe vete quhen si shqiptare, ngrihen e ulerijne se duam te drejtat tona .Lojen e hapi Dule zi ; tani hidhen serbovicet me pas shulevicet ,vllehet ,boshnjaket e pse jo turqit dhe kinezet qe jetojne ne Shqiperi .
  Ky debilovici deputet serb harron se ata serb qe kane mbetur ne Shqiperi kane harrur se kur kane ardhur dhe nga cvend i Serbise jane . Mikja ime ,shoqe e klases ne fillore e gjimnaz ,ne thote :Jemi te ardhur shume kohe me pare ndoshta rreth viteve 22-24 .Babai fliste serbishte.Gjyshin nuk e njohin bile as varrin ku e ka .Une sic e dini nuk falas serbishte. Keto prona qe kemi ketu na i ka falur Zogu. Lum si ti moj moter .Ne kemi prona dhe as behet fjale ti marrim.Ti po i gezon dhe u pafsh hairin .Ja kemi per nder Zogut edhe pse juve nuk e preferoni .Mire moj moter po dil tani dhe beje nje falenderim per shqiptaret se na mbyten qe nuk ju respektojme te drejtat . Cte them .Une tashme jam njesoj si ju .Linda dhe u rrita ketu dhe me shume pelqeje te them qe jam shqiptare .Se nga vjen gjaku s’me intereson.Burrin e kam djale 24 karat shqiptare dhe une skam si te mendoje per te drejta .
  He more debilovic do ta degjosh kete me gojen e saje .Dil pak ketej nga anet tona ti shohesh si rrojne ne mes te bollekut .Kjo vlen dhe per te gjithe te tjeret qe kane pretendime se u jane mohuar te drejtat .

  Reply to this comment
 5. redaktori_censori December 12, 11:59

  Serbet vazhdojne te bertasin per boshnjaket, malazezet etj.sikur te jene ne kohen e Jugosllavise dhe ju takon te interesohen per te gjithe?!

  Reply to this comment
 6. amant December 12, 14:11

  Meshire per ate qe nuk si se ç’kerkon dhe qe sheh endera me sy hapur diten per diell..

  Reply to this comment
 7. Arben December 12, 15:23

  SHQIPETARE E LUGINES SE PRESHEVES DUHET TE KENE TE DREJTA TE NJEJTA NE SERBI, SIC KANE SERBET NE KOSOVE.

  PIKE MUHABETI

  Reply to this comment
 8. ortes December 12, 15:35

  O fashist serb!
  Se pari ti duhet t/i gjesh keta serbet ne Shqiperi se ku jane,pastaj te kerkosh te drejtat e tyre!
  Se dyti,se sa i respektoni ju shquiptaret ne Serbi e mori vesh e gjithe bota kur te gjithe tifozet ne stadiumin “PARTIZANI” ne Beograd ulurinin si te MARRE :”VDEKJE SHQIPTAREVE”!!
  Ne se kesaj ti i thua respekt,atehere ata serbet e tu te supozuar duhet te kene kaluar kufirin e LUMTURISE HYJNORE!!!
  Ne se ti njeh ne Shkoder ,nje person qe hiqet si serb,e qe quhet PAVLLO JAKO,duhet ta dish mire se ai eshte vetem nje MALAZES,sebashku me fshataret e tij ne fshatin VRAKE dhe KAMICE te mbi Shkodres!

  Reply to this comment
 9. Flamurtari December 12, 17:20

  Minoriteti serb jeton si i gjithe populli shqiptar pa asnje dallim

  Shqiptaret ne Serbi nuk kane asnje te drejte, jetojne ne frike dhe dhunohen çdo dite nga vandalet serbe. Ne Shqiperi nuk ka ndodhur ne asnje rast qe te vriten minoritare serbe apo kushdo minoritare tjeter per shkak te urrejtjes kombetare, siç ndodh ne Serbi apo Greqi.
  Fill pas ndeshjes se Beogradit ne disa qytete te Serbise u dogjen dhe u shkaterruan dyqane dhe pasuri te shqiptareve. Ky eshte standarti i larte evropian qe na tregon ai fare deputeteti serb. Thirrjet ne stadium jane gjithashtu standarti i serbëve.
  Sipas llogarive qe bejne greket dhe serbet, i bie qe ne Shqiperi nuk ka asnje shqiptar por te gjithe jane minoritare serbe, malazez, maqedonas, rome, vllehë, etj.
  Prandaj, duhet tu tregohet vendi me fakte ketyre falliqesirave qe ne i presim ne Shqiperi si miq.

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic December 12, 17:21

  Edhe qimet sikure tua mbedhes nuk behen 30 mije qime serbeshe ne shqiperi.! Gjeja ndonje batut tjeter se kjo eshte e ditur nga te gjith.!

  Reply to this comment
 11. Laveri December 12, 20:03

  Ky e ka llafin per shqiptaret qe i sherbejne Serbise, me pak fjale duke filluar qe nga familja e shpellarit me shoke …..

  Reply to this comment
 12. KORÇARI December 12, 21:52

  Ore po ç’bëhet kështu bre , Grekët thonë që pakicat Greke janë 500 000 deri në Një Milion, Sërbët thonë janë 30 000, Malazezët nja 20 000 , Maqedonasit nja 20 000, Rumunët nja 100 000-200 000,tani sikur ka dalë edhe Pakistani – India -Kina- Turqia – Kazakistani etj.etj dhe të gjejnë nja Një – Dy Milion pakica Kombëtare në Shqipëri ,PO SHQIPTARË A KA MO APO JO??
  Tëmën vetëm unë më duket se jam Shqiptar dhe do bëj kërkesë të më futin në Librin Gines si i vetmi komb që ka vetëm nje shtetas.

  Reply to this comment
 13. Epiriiiii December 12, 22:08

  Keta nuk kane FAJ, Kur behet edhe Boshnjaku i Libofshes se Fierit Serb nuk ka b..th ku te qendroj muhabet. Kane te drejt Kosovaret kur thone: There i Boshnjak dhe brenda ke 1 Shkie(serb)

  Reply to this comment
 14. Ard December 13, 03:06

  Ftoj lexuesit që të mos trapllosen nga urrejtja e verbër nacionaliste. Pakica serbo-malazeze në Shqipëri ka dhe ato gjenden kryesisht në zënë e Shkodrës.

  Mirëpo serbo-malazezët e Shqipërisë nuk ndihen të diskriminuar dhe jetojnë plotësisht të integruar me Shqiptarët në miqësi dhe vëllazëri të plotë, pavarësisht se ç’mund të broçkollisin palo shoqata e deputetë të Serbisë.

  Reply to this comment
 15. beni December 13, 09:17

  Ky bazohet tek mbreti ahmet zagolli qe kishen ortodokse autoqefale tua kthente asaj serbe?
  pastaj shqiperia esht e njejte si ish jugosllavia,nje emertim me shum nacionalitete ne demokraci!
  Komunizmi i perfshiu te gjith ne nje thes,pa mar parasysh se kush ishin ata qe gjeten turqit,tashme te kthyer ne shqiptare e duke pranuar nje simbol bizantin,ate te shqiponjave me dy koka qe kan pasur edhe kryqin ne mes dhe kuroren mbreterore persiper kokave!te tjeret e kuptojn se flitet edhe gjuha vllahe,ajo bullgare e ajo malazeze,e greke qe perbejn minoritetin ton ne shqipri,kurse gjuhen cigane shqiptaret e nenvlehtesojn,si shenj racizmi!
  Arbereshet ruajn akoma simbolin e shqiponjave dy kokshe por me kryq ne mes e kuroren mbreterore qe me ngjan e njellojte si ajo e radikalve te voislav sheshelit ne serbi!
  Kush nuk e beson kete,le te cfletoj kulturen arbereshe,mbase kjo thenja ime do te vertetohet ne fakte e jo trillime!
  Serbet kan luajtur nje loje politike me shqiperine,kur kemi te bejme me perzjerjen qe u be mbas pushtimit turk,edhe pse historjanet e vatikani kan luajtur nje rol te rendesishem strategjie divergjencash mes kishave te ndara mbas viteve 1045!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*