“Duhen dëbuar, nuk ikin. Mendoni se do djegin vilat e tyre?”

June 26, 2019 02:14

“Duhen dëbuar, nuk ikin. Mendoni se do djegin vilat e tyre?”

“Po ta gjykosh realitetin vetëm nga fjalët e partive, të duket sikur Shqipëria është në mes të një lufte civile. Mirëpo, politikanëve pasanikë, në radhë të parë, nuk u interesojnë trazirat. Ku mendoni se do të turreshin njerëzit nëse rrëmuja shtrihej nga politika në shoqëri?! As ata vetë, as partnerët e tyre në oligarkinë ekonomike nuk do të ishin më të sigurt” – thotë një nga ish-liderët e lëvizjes studentore, asaj të ditëve të para, ende e paprekur nga kanceri i “forumeve rinore” partiake.

Mbrëmjen e djeshme një grupim i quajtur Organizata Politike ftoi të gjithë të pakënaqurit  me këtë klasë politike te “Partizani i Panjohur” në Tiranë.

Ajo që ndodhi ishte sipas organizatorëve, “një manifestim kundër oligarkisë ekonomike, kundër bandave partiake, për një demokraci të drejtpërdrejtë”.

Arlind Qori, pedagog, aktivist dhe pjesë e kësaj organizate ndau me ne mendimin e tij për gjendjen në të cilën po kalon vendi.

“Qeveria kërcënon me diktatin e partisë-shtet, kurse opozita me nxitjen e kaosit shoqëror. Në këto kushte, shoqëria duhet t’u pështyjë të dyja palëve dhe të përpiqet të ndërtojë një infrastrukturë të re demokracie” – thotë ai.

Më poshtë, intervista e tij me gazetaren e Dita, Entela Resuli.

-Në posterin që keni shpërndarë për protestën e djeshme, shkruanit:“Kjo nuk është lufta jonë”, por cila është lufta juaj, Arlind?

Lufta jonë, përpara së gjithash, është për drejtësi shoqërore. Më konkretisht, është për të drejta në punë, për minimum jetik, për shëndetësi e arsim falas, për barazi dhe emancipim gjinor, për zgjerim të hapësirave publike dhe ruajtje të mjedisit. Po ashtu ne luftojmë për demokraci përmbajtësore. Në sferën politike, kjo nënkupton zgjerim të mekanizmave të ushtrimit të drejtpërdrejtë të vullnetit nga populli, si p.sh. në referendume. Në sferën shoqërore, demokraci do të thotë që njerëzit të organizohen dhe të marrin pjesë në drejtimin e vendit të punës, shkollës apo vendbanimit. Për sa më sipër ia vlen të luftosh, madje edhe të sakrifikohesh nëse e lyp nevoja. Për llogaritë bankare të politikanëve, jo!

-Prej muajsh, vendi është futur në një ngërç, jo vetëm politik, i cili duket se nuk po ka zgjidhje. Ju mendoni se këtë të diel do të ketë zgjedhje në Shqipëri?

Zgjedhjet në Shqipëri kanë qenë gjithnjë formale në kuptimin se, pavarësisht se sa sigla partiake ka pasur në fletën e votimit, ato nuk kanë trupëzuar alternativa të mirëfillta politike. Në këtë rast kontradikta midis partive për të ashtuquajturën tepsi është ashpërsuar tepër dhe, kësisoj, zor se do të ketë ndonjë zgjidhje të kompromistë si herët e tjera. Me sa duket, kapitali dhe paraja janë akumuluar aq shumë dhe në aq pak duar, saqë nuk ka më vend për “bërjen sikur luftojmë”, siç ka ndodhur zakonisht. Kjo përkthehet në luftë të partive të cilat janë të gatshme të përdorin çdo mjet. Qeveria kërcënon me diktatin e partisë-shtet, kurse opozita me nxitjen e kaosit shoqëror. Në këto kushte, shoqëria duhet t’u pështyjë të dyja palëve dhe të përpiqet të ndërtojë një infrastrukturë të re demokracie.

-Ju vetë do të votoni?

Jo. U bënë disa palë zgjedhje që nuk shkoj në votime. Organizata Politike, pjesë e së cilës jam, në çdo zgjedhje ka hedhur tezën e bojkotimit aktiv. Në këtë sistem politik të përçudnuar, vota nuk shërben për të zgjidhur gjë, por vetëm për t’u mundësuar plaçkitësve të sotëm dhe të nesërm që të justifikohen në emër të popullit. Ne jemi kundër jo vetëm këtyre zgjedhjeve lokale, por çfarëdo zgjedhjesh të mundshme të përgjithshme, nëse partitë do të arrinin në kompromis mes tyre.

-Sipas jush, pse palët nuk po bien dakord për zgjidhjen e kësaj krize, mendoni se ata po luajnë teatër me popullin e tyre?

Në fakt, ka një hendek të madh midis fjalës dhe veprave. Po ta gjykosh realitetin vetëm nga fjalët e partive, të duket sikur Shqipëria është në mes të një lufte civile. Mirëpo, politikanëve pasanikë, në radhë të parë, nuk u interesojnë trazirat.

Ku mendoni se do të turreshin njerëzit nëse rrëmuja shtrihej nga politika në shoqëri?! As ata vetë, as partnerët e tyre në oligarkinë ekonomike nuk do të ishin më të sigurt. Mirëpo, pavarësisht se konflikti i sotëm ka trajtën e teatrit, kjo nuk do të thotë se partitë e kanë të gjithë situatën në kontroll. Siç e pat thënë një teoricien i shekullit XIX, magjistari thërret nga nëntoka forca të cilat i dalin nga kontrolli.

Kështu, duke luajtur blofin, partitë në pushtet dhe opozitë mund ta përshkallëzojnë pa vetëdije situatën. Është detyra jonë si qytetarë që të vetorganizohemi për të ruajtur njëri-tjetrin dhe ndërtuar prej hirit të tyre demokracinë tonë të re.

-Sipas jush, duhet të largohet kush, nga kjo skenë politike?

Partitë politike kryesore e kanë ezauruar rolin e tyre historik prej kohësh. Ato janë të vdekura politikisht pasi në vend të demokracisë së brendshme dhe luftës për parime apo interesa të përgjithshme janë katandisur në aleanca tarafesh, me nga një bajraktar mbi krye, dhe në partneritet me oligarkët ekonomikë. Si të pareformueshme, nuk mjafton as të largohen kryetarët e tyre, por duhen shkrirë tërësisht.

Sidoqoftë, puna nuk është a duhet të largohen apo jo nga skena, por se duhet ndryshuar me themel konceptimi i politikës si skenë ku luajnë pak aktorë, ndërkohë që qytetarët janë spektatorë. Nëse mund të çoj më tutje figurën e skenës, unë do të sugjeroja një lloj teatri alla-Bertolt Brecht, ku raporti midis skenës dhe spektatorëve ridimensionohet, duke e vdjerrë kufirin midis tyre. Ne duhet ta përfytyrojmë demokracinë si agorë, një vend të zbrazët pushteti, ku secili barazisht mund të bëhet pjesë e diskutimeve, nismave ligjore dhe ligjvënies së përbashkët.

-Mendoni se do të largohen?

Askush nuk largohet vullnetarisht nga pozitat e privilegjuara. Historia tregon se të tillë uzurpatorë të së mirës publike duhen dëbuar.

-Ju thoni që: Budallallëku shërohet, maskarallëku jo. Kush është budallai dhe kush është maskarai këtu?

Mbështetësit e partive i ndaj në dy pjesë. Në krye ka një grup qindra vetësh të cilët janë oportunistë dhe të gatshëm për çfarëdo poshtërsie për të përfituar individualisht. Këta nuk kanë kurrfarë iluzioni. Mirëpo pas tyre ka mijëra të tjerë që në mënyrë naive vazhdojnë të shkojnë pas këtyre partive keqbërëse. Këta nuk është se përfitojnë apo aspirojnë të përfitojnë diçka individualisht. Mirëpo, ku për inat të sime vjehrre, ku për nostalgji e ku për vazhdim të betejave imagjinare të së shkuarës në të tashmen, nuk arrijnë të kuptojnë se janë duke i dhënë mbështetje një sistemi që po na shkatërron dhe të huajëson të gjithëve. Sidoqoftë, ka shpresë. Njerëzit e ndershëm mund të ndryshojnë, edhe kur e kanë gabim.

-Duke parë këtë gjendje në të cilën ndodhet vendi, ku njerëzit janë të pakënaqur nga kjo klasë politike, a nuk është momenti të krijohet një formacion i ri politik?

Ka nevojë për një konceptim të ri të politikës. Është e kollajtë të presësh shpëtimtarë nën petkun e formacioneve të reja. Qytetarët duhet ta kuptojnë se po ndenjën në shtëpi dhe pritën që e reja të lindë aty jashtë, do të vazhdojë e njëjta poshtërsi e vjetër, qoftë kjo edhe me rroba të reja. Prandaj nuk duhet vetëm guxim, por edhe angazhim i përditshëm për të krijuar struktura të reja organizimi shoqëror dhe politik.

-Ju përse nuk krijoni një parti të re?

Jemi lodhur vërtet me idenë e vjetër të partive të reja. E theksova më lart: Nuk na duhet ndërrim i aktorëve në skenë, por përmbysje e skenës dhe zgjerim i politikës si ushtrim i drejtpërdrejtë i vullnetit nga populli. Ne na duhen sindikata të reja, unione studentore të fuqishme, këshilla vendbanimesh, shoqata profesionistësh etj., të cilat do të ushtronin një ndikim të fuqishëm në vendimmarrje. Kështu, se cila parti do të qeveriste do të ishte një çështje e dorës së dytë – pasi pushteti i vërtetë do të ishte në duart e popullit dhe të organizmave autonomë të ngritur brenda tij.

*****

Intervistoi Entela Resuli. Botuar sot në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

June 26, 2019 02:14
Komento

61 Komente

 1. Zgalem June 26, 02:44

  Qytetari , qe nuk voton tradheton veten . Profesor , qe nuk voton , nuk kisha degjuar , por ja qe paska dhe ne Universitet madje .Mbare e mire , Zgalem

  Reply to this comment
 2. Shoku Koqo Danaj dhe shoku Lisienko Bashkurti June 26, 05:04

  Pallazget me kafka superiore dhe shpirtra super inferior nuk guxojn te permendin se sistemi ka qen dh eshte KOLONIAL.

  Reply to this comment
 3. Emigranti June 26, 05:33

  Edi Rama te zencin mallkimet e ati populli qe mbajte nen sqetull Sali bushtren dhe dhe qelbesire Meten. O llum i llumit,tu mbledhshin te gjtha ne koke o maskara me dy fytyra.

  Reply to this comment
 4. Arbëror Epiroti June 26, 05:52

  Mirë në përgjithësi, por jo mirë që nuk voton. Vota është e drejtë kushtetuese dhe e lirë për këdo dhe për cilin dëshiron. Vota i ka të dyja këto dy parime: jep OK, ose X dhe rezultati do tregojë vullnetin tënd dhe të të gjithëve në tërësi. Prandaj duhet votuar.
  Nëse nuk voton, humbet një të drejtë kushtetuese e cila na është dhënë një herë në 4 vite (zakonsht). Me votë realizohen ato që këshillon zotëria.
  Nëse, fjala vjen në votimet e Tiranës rezultati i votimeve do të dalë (nëse ne të gjithë votojmë dhe me vullnetin tonë shprehemi tek fleta e votimit) me 37% për Veliajn dhe 63% kundra tij apo të pavlefshme, cili do ishte komenti juaj? nuk tregon kjo lirinë e votës dhe pozicionin nga duhet të shkojë shoqëria? Ja pra se si është puna me 30 qershorin. E dhashë shembull, sepse Veliaj i Tiranës meriton për punët 100% dhe politikisht 47%.
  Arbëror Epiroti

  Reply to this comment
  • mirel June 26, 17:20

   Arber, shume i jep filozofimit: Vota eshte e drejte kushtetuese dhe e lire.
   Pra, eshte e drejte, dhe percakton dhe lirine per te votuar ate qe do ti.
   Domethene qe nuk eshte detyrim, dhe kushtezim per te votuar ate qe duan te tjeret.
   E drejta perfshin lirine per te votuar dhe te te mos pengoje asnjeri te votosh, ndersa liria perfshin te drejten tende te votosh ate qe do ti.
   Po nese ti nuk je i bindur qe ata qe voton jane burra te mire, por jane horra dhe kriminele, a je i detyruar te votosh?
   Jo.
   Kjo eshte e drejta jote Kushtetuese e aplikuar, jo e fantazuar per te detyruar shtetasin te votoje per qelbesirat e politikes

   Reply to this comment
 5. NY. June 26, 06:13

  Vetem te jene koqe te ikin,kush eshte ai trap qe leshon parrajsen,Aty i ke aty do rrine.Ky eshte fakt, kane 30 vjet qe majmen kater kapo banda, Meta,Berisha,Rama, Basha.
  Ky eshte realiteti.O burra neser ne votime per thesin e miellit ! Vrapo rini per nje vend pune me “dinjitet” te paguar ! Vazhdo futja me gjume o popull i atrofizuar !
  Vurja shqelmin o elite e degjeneruar !

  Reply to this comment
 6. Peza June 26, 06:24

  As ky nuk e ka te qarrte situaten,por akoma me keq nuk e ka vizionin se cfare hapash konkrete duhen bere njeri pas tjetrit!
  Eshte i pa qarte ne ide dhe kontradiktor ne mendime!

  Reply to this comment
 7. Tori June 26, 07:08

  Ti mire thua po kujt ja thua.Ne jemi mesuar te bejme tifozllik o majtas o djathtas,rruge te mesme nuk ka.

  Reply to this comment
 8. " If you know what I mean" June 26, 07:18

  Bullshit ! degjenerata !
  Rama Meta Basha &co.

  Reply to this comment
 9. demo June 26, 08:12

  Nuk e kam shume te qarte sistemin e ketij Qorrit.

  Reply to this comment
  • Sigfrid June 28, 09:37

   E respektoj A.Qorrin per qellimet dhe nismen e tij, por me pare si duhet te na sqaronte se pse studente protestues nuk e pranuan ate dhe pse ai nuk ngulmoi qe ta shfrytezonte uraganin studente per te injektuar idete e tij qe kjo proteste,qe e tmerroi Ramen,u tret si kripa ne une.
   Kjo ishte prova e pare ,reale ku Arlindi mund dhe duhet ta tregonte veten se mund te ishte ne nivelin e nje lideri te ardhshem.
   Noti mesohet ne uje e jo ne rere,ndaj Arlindi, duhet ta kete kuptuar se lideret LINDIN e nuk krijohen ne laborator.
   Proven e pare e dha dhe DESHTOI!
   Popullit per keto taste ka nje fjale te urte: “Na fusha,ja mejdani,ja edhe Arlindi kapedani”!
   Jo lider per intervista,por lider ne gjirin e popullit,pra duhet nje personalitet popullor,qe te prek shpirtin dhe zemren e tij!

   Reply to this comment
  • Feniks June 28, 12:12

   Cfare sistemi na propozon Arlindi?
   Po vete Arlindi cfare provash ka dhene qe te jete i besueshem per ato qe thote?
   Arlindi la patur 3 raste per ta treguar veten dhe njerezit e tij rreth vetes:
   1-Protestat 2-3 javore te studenteve!
   2-Protestat disa mujore te opozites dhe antiprotestat e qeverise!
   3-Fushata zgjedhore e Rames!
   Me studentet DESHTOI se nuk e pranuan bashkepunimin e tij.
   Me protestat e opozites jo vetem nuk beri gje konkrete,por as tha ndonje fjale.
   Pra edhe me ketu DESHTOI.
   Me antiprotestat karagjoze me KARRIGE te Rames,prap HESHTI.
   Pra edhe ketu DESHTOI!
   Per fushaten mashtruese ,te panevojshme ( per deri sa nuk kishte kundershtar) dhe shperdoruese te miliona lekeve te popullit, te Rames prap HESHTI,pra prap DESHTOI.
   Se Rama ne se do ishte i ndershem dhe i zgjuar te vetmin miting elektoral duhet ta bente ne Korce,para themeleve te shtepive qe premtoi t’u ndertoje fatkeqeve te termetit.
   Pra edhe ketu Arlindi HESHTI,pra DESHTOI!
   Ku dhe kur e ka ndermend Arlindi ta tregoje veten se eshte i afte si lider?
   Se per sofizma ka plot mashtrues sot,por popullit do lidere popullore e jo teoriciene te tipit Rama!

   Reply to this comment
 10. ALBAN DEGA June 26, 08:54

  ARESIM FALAS !
  ENERGJI ELEKTRIKE FALAS !
  ILACE FALAS!
  PUNE FALAS !
  NGA REFERENDUMI NE REFERENDUM!
  DEMOKRACI E DREJTEPETDREJTE
  SA TE JETE LALA GJONI
  HANI PINI… DHE KENDONI!
  VIVA LA REVOLUCION CARAJO !
  TOO GOOD TO BELIEVE!
  TEPER E MIRE PER TA BESUAR !
  PSE !?
  E PROVUAM KETE DEMOKRACI TE VERTETE PROLETARE PER 46 VJET !?
  KUBA DHE KOREJA E VERIUT JANE GJALLE AKOMA … PER TE NA KUJTUAR FANARIN NDRICUES TE SOCIAFIKES, SIC E QUANTE QYSH NE 1974 NENA IME FILOZOFE ME 4 KLASE FILLORE DUKE RUAJTUR DHENTE NE BUSHAT E BERISHES SE TROPOJES!
  KOHA I DHA TE DREJTE ASAJ JO QORRAVE
  QE I VUNE TENEQEN DHE E PERZUNE ME BISHT NDER SHALE STUDENTET E DHJETORIT 2018 !

  Reply to this comment
  • Feniks June 26, 18:19

   Alban Dega je antishqiptar i ndyre!

   Ti perbuz popullin tend dhe tallesh me kerkesat e drejta,se je maskara!
   Kush ka kerkuar arsim falas,energji falas,,ilace falas etj?
   Keto jane shpifjet e tua qe te dalin nga helmi qe ke ne shpirt!
   Nje gje eshte e sakte ne ato qe thua :PUNA FALAS!
   Po shqiptaret punojne,por marrin vetem lemoshe,se rrogat dhe pensionet jane sa per buke thate,ndersa politikanet,gjyqtaret,prokuroret,doganieret,ambasadoret etj jane bere miliardere!
   Cfare sistemi njerezor qenka ky qe shumices se shqiptareve nuk u garanton as buken,ndersa nje grushti njerezish u krijon kushte te kene pasuri prallore?
   Cfare kryeministri eshte Rama,qe ka lejuar bizneset hajdute, te punesojne 37% te te punesuarve te punojne ne te zeze,pra qe atyre mijra njerezve te mos u jepet rroga e plote,bile as minimale,por as ju jane derdhur as kontributet per sigurimet shoqerore e shendetesore?
   Cfare kryeministri eshte Rama qe ka lejuar qe institucionet shteterore te krijojne nje deficit per 2018 ne derdhjen e kontributeve per sigurimet shoqerore te punonjesve te tyre prej 110 milion euro dhe per kete gje shteti te kompesoje keto deficite kolosale nga buxheti i shtetit per pagesat e pensioneve ne shumen gjigande prej 29 miliard lekesh te reja,qe mund te perdoreshin per punet e tjera?
   Cfare shteti eshte ky i Rames,qe 50% e bizneseve veprojne ne informalitet te plote,pra qe shteti nuk i ka nen kontroll dhe qe nuk paguajne taksat e tatimet,por sic duket marrin miliona leke nen dore dhe kryeministri kukull,mbase edhe i korruptuiar ben sikur nuk kupton bile habitet se “KU ESHTE KORRUPSIONI KETU”?
   Cfare kryeministri eshte Rama,qe ka mbrojtur korrupsionin neper tenderat,sic u kap me presh ne dore ne ate te unazes se re qe i dhane tenderin nje firme te pa qene fantazem,bile me dosje te fallcifikuar dhe Rama ju hakerrua gazetareve duke ju thene se “Ku eshte ketu korrupsioni?”
   Ku te PLACIN syte,o kryeminister i korruptuar,qe duhet te ishte ne BURG sot bashke me Berishen dhe Bashen!

   Reply to this comment
   • Alban June 27, 06:01

    KURSE TI DUHET TE DERGOHESH PER RIEDUKIM TEK NIKOLAS MADURO DHE KIM JONG UN BASHKE ME QORRIN NGA TRUTE!

    Nuk po te quaj gomar vetem pervte mos fyer veshgjatin !

    Reply to this comment
   • Alban June 27, 06:05

    Meso te lexosh o Feniks Qorri

    KURSE TI DUHET TE DERGOHESH PER RIEDUKIM TEK NIKOLAS MADURO DHE KIM JONG UN BASHKE ME QORRIN NGA TRUTE!

    Nuk po te quaj gomar vetem per te mos fyer veshgjatin !

    Reply to this comment
    • Bariu June 27, 18:56

     Pikerisht se veshgjati ne vere!
     Kaq te ka hyre vetja ne qejf sa nje dite di fillosh te pellasesh si gomari im ,nga si zilia se nuk te kane vene samar.
     Nuk i ke lene gje mangut Don Kishotit nga Surreli me mburrjet per vete prandaj ben mire te hash tagjine atje ku lepin bythen se boll na cave trapin.
     Na u bere si Naimi,qe na keshillonte nga Stambolli “Pune pune nate e dite…” dhe vete jetonte si pasha atje.
     Nuk kemi nevoje per plehra si ty!

     Reply to this comment
 11. Jjjjjjj June 26, 08:56

  Aliu Nga Selenic…..

  Reply to this comment
 12. Zorro June 26, 08:56

  Qorri na thote se “duhen debuar”,por pikerisht se cfare duhet bere per t’i debuar kete NUK E THOTE!
  Po per cfare ke dale ketu?
  Per t’a rregjistruar ne CV-ne tende pas vdekjes!
  Popullit i duhen njerez idealiste,vizionare,organizatore dhe drejtues ,BURRA SHTETI e Jo SHARLATANE.
  Boll me keta njerez te tipit “spiropali”,se i kemi patur me shumice keto 29 vjet!

  Reply to this comment
 13. Nje shqiptar June 26, 09:09

  Te gjithe diktatoret apo personat te veshur me shume pushtet ikin te fundit. Ikin ne momentin kur te kene rrenuar vendin dhe popullin. Ka shembuj nga tere koherat dhe vendet e botes. Eshte mjaft kuptimplote sot rasti i Venezueles, vendit me te pasur ne bote me rezervat e naftes qe po vuan nje krize umanitare te pashembullte ne historine e saj. Rreth 4 milion njerez jane larguar nga vendi pasi nuk jetojne dot. Maduro, beri zgjedhje pa opoziten, krijoi parlament personal si dhe institucione personale. Ai e ka çuar vendin ne uri te plote por ai eshte i fundit qe i mungon buka.

  Reply to this comment
 14. ETHEM LALAJ June 26, 09:50

  FLM-D I T E S QE NA NXER MOSTRA TE TILLA PER GJYKIM POPULLOR.TEORIA “NUK KENI PARE GJE AKOMA.” SA KA FILLUARE.
  -KAM MBI 50 VJET QE VOTOJ,POR NUK KISHA DEGJUARE QE TE BEHET THIRRJE PER TE MOS VOTUARE PER KRYEBASHKIAKUN QE NA JEPE UJI,BUKE,PASTRIM,GJELBERIM,NDRIÇIM..OH ZOT SA SHUME NA JEP AI NESE PUNON MIRE PER POPULLIN E JO PER VEHTEN E TIJ..OSE QE TU BEHET THIRRJE BANDAVE PARAMILITARE-PARAPOLITIKE QE TE PENGOJNE TE TJERET TE VOTOJNE DUKE BERE THIRRJE PER GJAK-DERDHJE.
  -DHE KUR KJO NDODH ME NJE PROFRSOR SI ALTIN QORRI,DO TE THOT SE NE KTE VEND NUK DIM SE KE TE BESOJME.KUPTOHET SE THIRRJE TE TILLA BEHEN NGA ATA QE PAGUHEN NGA RUSI E KO.
  -ALTINI LE TE FORMOI NJE PARTI TE RE NESE NUK I PELQEJNE KTO 128 PARTI QE KEMI,POR JO TE HEDHI GURIN E TE FSHEHI DOREN.NE NE USHTRI DIKUR ZBATONIM PARIMIN ” BEJ SI BEJ UNE DHE EJA TA BEJME SEBASHKU. ”
  -FAKTI QE NE KTO 30 VITE JANE KRIJUARE DISA PARTI BIJZA TE DALA NGA PS+PD DHE JANE SHKRIRE SI KRIPA NE UJI-TREGON SE TEK NE NUK KA KULTURE DEMOKRATIKE DHE SE DREJTUESIT E KTYRE PARTIVE JANE KAPUR “MATE”PASI KANE RENDUR PAS THELES SE MADHE OSE PER TE RUAJTUR THELAT E UZURPUARA NGA TRANZICIONI HAHDUTERISE.
  -UNE SI QYTETAR QE PO JETOJ 30 VJET NE KTE RRUMPALLHANE PARTISH..MENDOJ:
  1-TE VIHET NE KODIN ZGJEDHOR,LIGJ..QE PARTIA QE NUK FITON NE ZGJEDHJE MBI 10 % TE VOTAVE-TE SHKRIHET.KJO DO TE BENTE QE TE KISHIM ME PAK PARTI FANTAZME,PA ELEKTORAT,PER PASOJE KRYETARET E TYRE FUTEN NE BREKUSHET E PARTIVE TE MEDHA,SI NOKA,SHEHI,DULE,MEDIU,DUKA,ETJ.
  2-PD E CILA BERI VETVRASJE POLITIKE DUHET TE REFORMOHET DERI 2021 PA SALINE E KO..I CILI PO MBAN PENG PD DHE GJITHE VENDIN SIPAS DIKTIMIT TE AGJENTURAVE TE HUAJA SERBO-RUSE-GREKE DHE LULI QE LOBOI MBI 1000.000 $ ME RUSET..TE NDIQET PELALISHT.LIKJA PO SHKON DREJT SHKARKIMIT SI PRESIDENT.KESHTU DO FILLOI KATARSISI ME PARTIT QE KANE BERE MARRZIRA NE KTE VEND.
  3-PS PASI TE FITOJ NE 30 QERSHOR,TE HEDH VESHTRIMIN PER 2021 DUKE BERE REFORMIM BRENDA SAJ ME GJAK TE RI SI DHE TE HARTOJ KODIN,LIGJIN ZGJEDHOR PER VOTIM DIREKT NGA POPULLI TE DEPUTETIT,PRESIDENTIT,TE ZGJIDHEN ME PAK SE 100 DEPUTET,ETJ.
  4-PASURIA E VENE NGA POLITIKANET NE 30 VITE QE NGA 1992 TE KONTROLLOHET NJE-PER-NJE,TI TREGOHET POPULLIT DHE AJO QE NUK JUDTIFIKOHET SIPAS RROGES-TE SEKUESTROHET.NE TE KUNDERT SINDIKATAT POPULLORE TUA RREMBEJ ME FORCEN E LIGJIT.VETEM KESHTU DREJTUESIT DO MENDOJNE PER POPULLIN E JO PASURIMIN E TYRE,SIÇ PO VEPROJNE SOT DREJTUESIT E PD+LSI.Nga mallakastrioti jo anonim..!

  Reply to this comment
 15. HOMORA June 26, 10:32

  Po te ishte se Vota kallaçnikof zgjidhte problemet e Popullit,me kohe ajo do ishte ndaluar duke kaluar ne gjyqin e inkuizicionit si HERETIKE.
  Ne fakt vota eshte HERETIKE,ndaj edhe inkuizitoret denojne POPULLIN si heretik sepse perdor Voten me verbesine tij per skllaveri moderne.
  Kush voton eshte dele.

  Reply to this comment
 16. Andon June 26, 10:49

  Kumarxhiu fodulli dhe pijaneci nano kur ishte kryeminister, duke njohur mire vetveten dhe te tjere qe e rrethonin, hodhi nga Portugalia (ku ishte per nje event) idene e drejte qe Shqiperia duhet te kthehet ne protektorat nderkombetar.

  Atehere idea nano kaloi vetem me ca raportime ne media dhe u harrua por kushtet jane pjekur plotesisht tashmë.

  Shqiptaret jane teper te lodhur nga produktet politike vetem skarco qe prodhojne, (dhe nuk mundemi te prodhojme dot politikanë normalë) u provuan te gjithe, me ish komuniste dhe sekretar partie (?!) me nipa ish byroistesh (?!), me shtangiste, me holandese, me femra halabake ………..etj dhe rezultatet flasin qarte sot

  Pra i kemi konsumuar te tera shanset dhe ajo qe na rezervohet sot pas tre dekadash por sidomos edhe në të ardhmen eshte kaosi dhe hija e vitit shqiptaro-berishian 1997, por me piketa shume mē të renda, eshte ulerima e verber shqiptare per pushtet pa diskutuar korrupsionin qe ky sistem kapitalist e ushqen qĕ nĕ qelize sidomos tek ne

  Kjo gje do qeronte edhe skarcot politike qe prodhuam nderkohe qe aktualisht nuk kemi forca te rezistojme perballe zhvillimeve europiane, pra per nje fare kohe protektorati do mund te ishte si serum per Shqiperine.

  Reply to this comment
 17. ETHEM LALAJ June 26, 11:15

  D I T A-FLM PER BOTIMIN E OPINOONIT TIM MODEST.TASHME PO JU SHKRUAJ DIÇKA PER BUJAR KAPEXHIU:
  -NE VITIN 1968 OSE 1969,BUJARI KRYENTE ZBORIN PASUNIVERSITAR NE FURRES KU UNE DREJTOJA SI KOMANDANT I ASAJ SHKOLLE EDUKIMI.
  -BUJARI USHTE STUDENTI USHTARK ME I PADISIPLINUSRE NE TOGEN KU BENTE PJESE,KU SHUME HERE E KISHA KRITIKUARE SI TEHJET LIBERAL.
  -NE NJE RAST BUJARI KISHTE BLERE PETULLA DHE PO I HANTE DUKE ECUR NE RRESHT.NDALA TOGEN DHE E KSHILLOVA QE TI HANTE PETULLAT KUR TE PUSHONIM.POR BUJARI NUK ZBATONTE URDHERIN,VAZHDONTE SAHERE UNE KTHAJA KRAHET.DHE KESHTU BUJARI VAZHDOI TE SHQETSONTE KOMANDEN,POR DHE SHOKET E TIJ ME ANGAZHIME ANALIZASH INDISIPLINIMI RRUGAÇERIE.
  -DHE BUJARI EDHE NE KTE MOSH JO TE RE VAZHDON TE SILLET JASHTE RREGULLAVE DEMOKRATIKE DUKE DHEN NJE SHEMBULL TE KEQ QYTETARIE.
  -BUJARI LE TE MOS VOTOI,POR NUK KA TE DREJTE TE ME PENGOI MUA QE TE VOTOJ PER ATE QE DUA.NUK BESOJ QE BUJARI TE JET PAGUAR NGA LOBE RUSE.
  -UNE E RESPEKTOJ PER ARTIN E TIJ,POR E KROTIKOJ PER SJELLJET E TIJ ADOLESHENTE. DHE BUJARI DUHET TA DIJE SE NUK TE BEN DIPLLOMA BURRE,POR PJEKURIA E SJELLJA SI BURRE.DO ISHTE MIRE NE NJE DIALOG ME BUJARIN,NESE NUK MENDON SI LUL-SALIU.FLM D I T A.
  -NGA Ish ushtaraku madhor mallakastriot jo anonim.

  Reply to this comment
 18. troja June 26, 13:20

  Jetojme ne epoken e bajraktareve,feudaleve.Mos u çuditni.Kur zgjedh,maskarain,hajdutin,tradhetarin,e kur i njeh se jane te tille,do te thote qe shoqeria shqiptare,akoma eshte ne fazen e feudalizmit.

  Reply to this comment
 19. Adih June 26, 13:35

  Zgalem & Arber Epirioti @…..

  Me qe ju permendeni dhe e kritikoni z PR Arlind,pse nuk voton ,ndoshta nuk e kuptoni ose jeni bythlepires te ndonje pjese te bajges te PPSH ,qe po na terheq zvarre ne shqiptaret sot e 29 vite njelloj ,me te njejtin stil ,me keq si i jati i tyre shpirteror Enver. .Dua tju them se ne populli jemi vet fajtore te kesaj gjemdje mizerabel dhe degjoje dhe PR Arlindi ka te drejte .Qe ta kuptoni nje pyetje kishja une per ju . Kush i luan menc me shume keto palo politikane ,nje proteste e dhuneshme ne rruge ,apo nje proteste te rrish e te mbyllesh ne shtepi mos te dalesh ne rruge dhe mos shkosh ne pune ,qofte pune shteterore apo pune private Tamam si kjo menyra qe me te drejte PR e thote qe une nuk votoj. . .Kjo e dyta eshte me e tmerreshme ,ku mafja politike, nuk do e duronte dot kete stil.,.Te mbyll gojen dhe nuk ke te drejte ti gjesh sebepe per tu mbrojtur . Profesori me te drejte nuk voton , edhe une nuk votoj kam vite ,arsyeja eshte e thjeshte ,si Sali Berisha ish sekretar partie nga me karjeristat u ngjiz ne sekonde ne “Demokrat ” ,po ashtu dhe Erion Velia ,nga drejtues i MJAFT u ngjiz ne sekonde ne ” PS” Me thoni ,per ke te votoj , Apo per LSI ,ku Edi Rama kondra deshirave dhe interesave te popullit si patishah na i la ne preher Meten President ??e te vetmen gje qe kam ne dore ,nuk lejoj njeri qe tme talli .Kjo eshte tallja me e madhe qe i eshte bere popullit te mjere shqiptar ne keto tri dekata Prof ,ju ben thirje ju , qe nuk keni interesa .Mos ikja dhe abandonimi i zgjedhjeve eshte grushti me i forte qe i behet kesaj bande te ketij tranzicioni post komunist .Kurse menyra e dyte eshte ,te shkosh ne votime dhe ti vesh kryq te gjithe partive ,pra ta besh te pa vlefeshme voten tende .Ku i thua te gjithe partive , te gjithe ju alabakeve , une ,e dua vendin tim ,mare pashaporten ,mbaj rrallen pra votoj ,nuk jam indiferent dhe ikni pirdhuni ju te gjithe te kesaj bande ,qe vjedh ,vret , shkateron ,skel kushtetuten ,dhe mbi te gjitha ju ka rrembyer dinjitetin ,qe fatkeqesisht ne shqiptaret nuk e njohim kete dinjitet Por kjo e fundit qe ju permenda ndodh vetem ne shtetet perendimore te zhvilluara ,dhe nuk ka ardhur koha ta aplikojme ne ketu ne shqiperi ,te caktivizimit te votes ..Kjo ndodh , se nga mos funksionimi i ligjit ,ku te gjitha keto banda ,te ndare ne te ” majte “,ne te “djathte “kane pasur te njejtin program ,nuk jane kundershtare politike me njeri tjetrin , e me falni se harova ,keta jane nje here te vetme kundershtare politike me njeri tjetrin VETEM ATEHERE KUR I PRISHIN NJERI TJRETRIT MONOPOLET :,besoj se me ipni te drejte ,indirekt e permend edhe Profesori i nderuar ,dhe te dale ndonje burre te gjeje ndryshimin me te vogel ,midis tyre ,ne program .E
  mirepres ,ku deri tani ne kor betkocash ,prona nuk ka shkuar te pronari , mos hapja e dosjeve te sigurimit sidomos per keta rrugace politikane te sotem .Dhe mbi te gjitha mos zbatimi i ligjit ,me koshjence nga keta bandite ,ka shkateruar gjithcka , ku kjo eshte me e rendesishmja ,prandaj jemi keu ku jemi…Megjithate ka ardhur koha ,bile jemi shume te vonuar ,duhet ti marin ne dore fatet e shqiperise ,politikane komplet te rinj ,te paster ,dhe mbi te gjitha me principe perendimore .Ku do kemi nje stabilitet dhe nje qetesi te perhershme ne ballkanin perendimor ,prandaj edhe perendimi po investon .Eshte budallla ai qe nuk e kupton .Eshte vec ceshtje kohe. Do me kujtoni .
  Une i jap te drejte Profesor Arlindit ,dhe do i kujtohet kush jam ,ishim me pushime 13 km ne jug te Vlores ,ne nje tavoline rastesisht ,ku djali i juaj volli,ishte me ndikim viral ishte i semure .Arlind ,te uroj gjithe te mirat dhe faleminderit per ndihmen tuaj ,e mbi te gjitha e beni pa interes dhe vetem per ideale.Bravo dhe respekte .

  Reply to this comment
  • Long Sterlongu June 26, 15:09

   Gjithshka sa shkruan qendron @adih, me te vetmin ndryshim, qe menyra e vetme e mosbindjes civile ne votimet e 30 qershorit sipas mendimit tim eshte vetem nje dhe ajo eshte

   ZHGARRAVITJA E FLETES SE VOTIMIT KRYQ E TERTHOR NE MENYRE QE TE BEHET KOMPLET E PAVLEFSHME.

   Bojkoti nuk eshte zgjidhje!.
   Bojkoti eshte harakiri!

   Pse?

   Sepse nese qytetaret e zhgenjyer me pushtetmbajtesi do te abstenonin serisht ne menyre masive njelloj si ne 2017-en, kundervota e tyre gjithsesi do te numerohet si vote, duke u ndare proporcionalisht midis bandave te fshehura nen emrin parti.

   Duke patur parasysh se bajgat katovicare te ndara copa-copa kane plot tre dekada qe kuterbojne ambjentin, me qellimin e vetem te vetpasurimit ne dem te interesave madhore te vendit dhe vecanerisht te qytetarit, dhe duke patur gjithashtu parasysh se po keto bukeshkale pa din e pa iman po mundohen t’ja shuajten qytetarit dhe ate pak shprese te 2013-es, pergjigja me efikase ndaj vulgaritetit, banaliznave, intrigave, cinizmit, dhe pertalljes se tyre te tejskajshme me elktoratin eshte… tullumi. Tazé fare-fare qe t’ua bukosi mire hundet komisionerëve full-hajnore.

   Situata aktuale kerkon zgjidhje imediate dhe kete status-qua 75-vjecare mund ta vene ne rruge te mbare vetem brezi i ri i paperzjere me pare me politiken diktatoriale. NE sot jemi te gjithe arlinder. Te jesh pro pikpamjeve te tij eshte njelloj sikur t’i sherbesh me nder vetes dhe qytetarit.

   Reply to this comment
   • Real June 27, 11:24

    Jo komentuesit aktuale,por as vetem Arlindi kurre nuk mund te behen perdoni i vetem qe do te marre fatet e vendita ne dite.
    Sì mund t’i besojme jetet Tona nje njeriu te vetem osé nje grushti njerezish vetem se na premtojne mrekulline?
    Po a nuk na mashtruan per 30 vjet keta borra,qe una nxine jeten shqiptareve dhe kryeministrit i sotem modern,qe ka zhdukur shtetin ligjor,por i mashtron militante e vet tru shplare vetem duke u ofruar nga nje karrige ne fushate duke e pare vetem te plotesuar?
    Shikoni fushate e tanishme,ku Rama nuk la kundershtar politik,ku i ka garantisce fitoren si te PIRROS,ne vend qe te nderprese fushaten dhe ato milionat tua jape fatkeqeve te Korces qe u premtoi t’i rregulloje shtepite ,bredh neper Shqiperi si Don Kishoti i Mances jo per te dhene llogari per 4 vitet e shkuara te pushtetit vendor,porkudo vetem shan me rromuze opoziten!
    Ky njeri punon vetem per pushtetit e tij kriminal dhe nuk i behet vone per hallet e popullit.
    Shkoi ne Korce beri miting ne bulevard ne vend qe are miting ta bente prane themeleve te hapura te shtepive qe u premtoi fatkeqeve.
    Ky eshte Rama dhe pushtetit i tij kriminal.
    Ketij pushtetit duhet t’i kundervihet Arlindi e jo te tjerre lojra fjalesh ne faqet e gazetave.
    Duhet AKSION POLITIK AKTIV e Jo lufte me mullinjte e eres.
    Sot militante e PS-se jane kthyer si Sanco Panco ,qe miratojne cdo gjest te Don Kishotit te tyre delirant,mashtrues dhe antishqiptar.

    Reply to this comment
  • Peza June 28, 15:00

   Nuk te kuptoj se per cfare i jep te drejte Arlindit?
   Lideret e vertete,luftojne per ideale e jo per interesa!
   Arlindi kishte fusha beteje politike ku mund t’i shpaloste dhuntite e tij prej lideri popullor!
   1-Rama nderoi krye kuinslingun M.Frasheri duke u kerkuar partizaneve dhe trashegimtareve te tyre,qe te ulnin koken para vepres se tij!
   Arlindi HESHTI!
   E pyes:Eshte me Ramen dhe kuinslinget apo me PARTIZANET, qe cliruan Atdheun?
   2-Rama nderroi mbi 50%te qeverise,Jo vetem qe nuk u beri atyre asnje kritike,bile ministres se Arsimit,ndaj te ciles protestuan studentet dhe vete Arlindi,Rama tha fjalet me te mira,por shkarkimin e tyre e justifikoi per turpin e tij dhe te sahanlepiresve te tij ne kryesi dhe ne Asamblene tradhetare,si te kohes se pushtimit nazist, gjoja se kishin mbushur 5 vjet ne detyre!
   Arlindi HESHTI!
   3-Rama propozon per minister te Brendshem Lleshaj-n,por Metà nuk pranoi ta dekretoi se paska qene (sipas tij) gjeneral aktiv!
   U be gjurulldi 2-3 nave dhe as Metà,por as Rama,bile kulmi fare ishte se as vete Lleshaj nuk provuan as ligjerisht e per me keq akoma as gjuhesisht se Lleshaj nuk ishte gjeneral aktiv,se ishte nxjerre ne rezerve para 5 vjetesh nga ish presidenti Nishani dhe se kishte fituar gjyqin e shkalles se pare kunder tij.
   Dhe ne fund fare se kishte disa vjet qe punonte keshilltar civile prane kryeministrit,ndersa grada gjeneral nuk i hiqet aq sa edhe pas vdekjes mund t’i shenohet ne pllaken e varrit sì mund t’i vihet doktoreve,avokateve,artisteve etj!
   Pra kjo ishte nje pa aftesi totale e ketyre titullareve te shtetit ashtu Sic u perserit nga Metà edhe ne rastin skandaloz te mos dekretimit te ministrit te Jashtem dhe akoma me keq te anullimit te turpshem te dekretit te zgjedhjeve vendore.
   Akte te tilla vertetojne degjenerimin e ketyre funksioneve te larta te shtetit,ne nivel karagjozesh,por Arlindi nuk ka reaguar fare!
   4-Banka Boterore ne raportin e saj te fundit deklaroi se ne Shqiperi 37% e te punesuarve punojne ne te zeze,qe do te thote se dhjetra mijra shqiptareve nuk u jepet rroga e plote,se per ata nuk derdhen kontributet per sigurimet shoqerore dhe shendetesore,duke mos u njohur vitet e punes per efekt pensioni si dhe nuk perfitojne sherbime falas ne shendetesine shtetetore.
   Nga ana tjeter institucionet shteterore,per vitin 2018 kane krijuar nje deficit per mos derdhjen e kontributeve te sigurimeve shoqerore te punonjesve te tyre prej 110 milion euro.
   Per keto shkaqe,qeveria derdh nga buxheti i shtetit per pagesat e pensioneve 29 miliard leke ,qe mund te perdoreshin per qellimet te tjera.
   Kjo verteton nje pa aftesi totale dhe korrupsion gjigand te shtetit,qe duhej denoncuar duke tronditur seriozisht themelet e kalbura te ketij shteti mesjetar.
   Po keshtu kur doli hapura tenderei kriminal i unazes se te dhe mbrojtja e turpshme qe i beri Rama ketij krimi etj!
   Ne te gjithe keto raste Arlindi ka heshtur!
   Heshtja e tij tregon se ai nuk ka as aftesite me elementare te nje burri shteti!
   Trimi i mire me shoke shume,thote populli ,ndersa Arlindi sic duket i ka hyre detit ne kembe!

   Reply to this comment
 20. Optimisti June 26, 14:16

  Unë nuk votoj një parti që duartroket një kryetar e kryeministër qartësisht të çmëndur, që vuan nga sëmundja e kleptomanisë në formën më të rrezikëshme. Nuk mund të votosh një parti kupola e së cilës, si bandë e mirë organizuar, duke përdorur çdo mjet kriminal të mundshëm, që nga bandat kriminale të “çunave problematikë të Damjan Tërmetit, te kërcënimi i Pjerin goj halesë për vemjet që quhen mësues, deri te thesi i parave në pazarin e kafshëve votuese të Dibrës nën drejtimin e Skëndebeut të PS, me synimin evident kriminal që, duke vjedhur paturpësisht votat, të vjedhin gjënë më të shtrenjtë të popullit, qeverisjen e vëndit dhe më pasë të grabisin edhe qindarkën e fundit fukarenjëve të shkretë. Jo nuk mund të votohet më për këtë bandë krimenelësh të deklaruar,goj hale që me fjalorin e tyre përhapin kalbësirën e tyre intelektuale , morale , politike ,njerzore. Njerëz, nuk mund të votohen plehrat njerzore, EdiRama, Damjan Gjknuri, Ulusi Manja, Pjerin Ndreu e të tjerë protagonist të krimit të pastër zgjedhor në Dibër. E si mund të votosh një parti që ka si kandidatish gardistin që ka mar rrogë të katërfisht nga kukuthi kriminel Sali Berisha për vrasjen ngelur në tentativë të qindra protestuesve të kësaj partie në 21 janar? Vetëm mëndja e çakërdisur e Edi Ramës mund të gjej justifikim për këtë kandidat!
  Nuk mund të votosh për një parti me një kryetar që ka harruar fare se është kryeministër i vendit dhe bredh si i marrë në sheshet e Shqipëris, veshur si karagjoz, me rroba qepur nga ndonjë parrullë me zhgarravina dhe me një 30 në lule të ballit, duke treguar si argument kryesor zgjedhor, me shumë detaje, se si hidhet fall.
  Po kështu nuk mund të vete si bedel i krimenelit me duar të gjakosura der në brryl Sali Berisha dhe i dhelprës hajdute profesioniste, Ilir Metës, në përgjakjen vëllavrasëse pran qendrave të votimit ,në 30 qershor që ata me shumë dëshirë dhe pasion po pregatisin, dhe mezi po presin. Jo nuk dua të përvëlohet vendi im që në zjarrin që do të ndizet, dreqërit më blozë të politikës sonë, Sali dhe iIlir, të pjekin për qejf gështenjat e tyre.
  Unë si qytetar i thjeshtë i këtij vendi po pres që këto tre ditë kritike të dëgjoj një thirje nga intelektualët atdhe e popull dashës, të mënçur e kurajoz drejtuar popullit në këtë udhëkryq gjëmë madh ku na kanë çuar antinjerëzit, mega përbindshit ,Sali Berisha, Fatos Nano, iIlir Meta dhe Edi Rama. Thirrja le të kërkoj që jo në 30 qershor , por asnjë zgjedhje të mos ketë pa ndryshuar kodin zgjedhor me një kod që do tu pres kthetrat kriminale zgjedhore kërmave kutërbuese politike PD,LSI dhe PS. A ka burra ky vend apo jemi vërtet shpellar shtet shkatrrues? Në qoftë se ka, ky është momenti , një thirrje , një zë i fuqishëm i arsyes së munguar këto 30 vjetë, këtë presin njerzit që e duan këtë .vend

  Reply to this comment
 21. Sigfrid June 26, 16:12

  Optimist!
  Harroje,se ky vend sot ka burra shteti,qe mund te marrin ne dore fatet e vendit!
  Se po te kishte,ate do ta kishim pare e degjuar te perleshej me mafien ne pushtet dhe opozite,por jo!
  Nje here ne 500 vjet dalin BURRAT E SHTETIT ne kete vend,prandaj mos u mashtroni nga asnje qe thote se kjo eshte rruga me e mire!
  As Arlindi nuk duhet besuar se ai thote gjera ,qe ne shqiptaret jo vetem i dime,por i kemi vuajtur ne kurriz!
  Ne duam nje lider qe t’i beje GJYQIN E HISTORISE klikave sunduese te ketij vendi prej 29 vjetesh dhe te vere me shpatulla per muri antishqiptaret e medhenj,qe nga Berisha e deri tek Rama!
  Nga lideret e ardhshem duam te na tregojne rrugen se si duhen debuar keta armiqte e betuar te shqiptareve dhe te na prije ne “luften” kunder tyre!

  Reply to this comment
  • mirel June 26, 17:15

   Po si mund ta realizosh kete Sigfrid?
   Nga lideret e ardhshem…cilet lider?
   Te kujt te ardhme?
   Te pas 100 vjeteve, apo tani?
   Ti mund te mos i besosh Arlindit, por jepi te drejten vetes te provosh ato qe thote Arlindi dhe ta heqesh qafe nese nuk i permbahet premtimeve.
   Kjo behet duke ndryshuar sistemin ku pushteti ngelet ne duart e politikes.
   Nje gje te tille Arlindi po e propozon.
   E ardhmja eshte ne duart e Shqiptareve te gjejne rrugen si ta realizojne kete.
   Ti flet per te ardhmen sikur do vije vete me gjithe Liderat madheshtore qe pret te vijne ti nga qielli

   Reply to this comment
   • Sigfrid June 26, 18:53

    Pershendetje “mirel”!
    Se pari nuk jam une ajo pula kllocke qe do ngrohe vezet per te dale zogjte e rinj qe te shtojne tufen e pulave dhe gjelave mbase edhe rracen e tyre!
    Se dyti,Burrat e shtetit nuk lindin neper kafene,as ne zyrat e ngrohta te shteteve te tjere,por keta njerez duhet t’a afirmojne veten duke u treguar njerezve se pse ka arritur situata ne kete gjendje pa shprese,arsyet dhe shkaktaret e kesaj katastrofe etj!
    Se treti,nuk mund te afirmohen burrat e shtetit te ardheshem pa i bere GJYQIN E HISTORISE ketyre 29 vjeteve duke analizuar ne nje Konference te formatit te Beslidhjes se Lezhes apo te Konferences se Pezes,te gjitha veprimet a mos veprimet e bandave politike,qe kane sunduar kete vend gjate kesaj kohe duke percaktuar edhe rruget me te mira qe te mos kishin ndodhur keto qe ndodhen!
    Se katerti,Gjyqi i duhej bere partise qe mori persiper rrezimin e pushtetit komunist,dhjetoristeve etj,qe duhet te kishin hartuar me pare Strategjine e NDERRIMIT TE SISTEMIT KJOMUNIST NE ATE KAPITALIST!
    Kjo jo vetem nuk u be atehere,por as sot nuk ka ndermend qe ta beje njeri,prandaj te gjitha pasurite kombetare kolosale u grabiten,u shkaterruan ne emer te parulles antishqiptare te ANTIKOMUNIZMNIT!
    U shkaterrua arsimi,shendetesia,drejtesia,bujqesia,industria,minierat,toka byjqesore,pyjet,u rrafshuan ullishtet,pemtroret me agrume,serat,u rrenuan uzinat moderne dhe fitim prurese te Kabllove elektrike,te Instrumenteve mates te kalibrit te larte,qe 95 % e prodhimit te tyre eksportoheshin , duke i sjelle vendit miliona dollare fitime,uzinat e Kobaltit,te Ferro Kromit,te Urese,fabrikat e bakrit qe prodhonin pervec bakrit blister edhe tonelata FLORI te pastert,u rrenuan minierat moderne dhe fitimprurese te KROMIT ne Bulqise,ku Kina kishte krijuar floten detare tregetare me 4 vaporre trans oqeanike,qe transportonbin kromin shqiptar ne Kine dhe me klering,pra pa asnje lek,binin ne kthim ushqime per popullin,armatime,avione,tanke katera silurues,ilace dhe aparatura mjekesore, kanceleri etj,etj qe nuk i kushtonin shtetit te merrte asnje dollar borxh apo hua!
    Pse duheshin prishur kanalet vaditese e kulluese,hidrovoret,pse duhet te rrenioheshgin nderrmarrjet e bonifikimit,te ujrave,te pyjeve etj,qe luanin nje rol te madh ne fushat e tyre?
    Pse duhej te shkaterroheshin Institutet Shkencore prane Akademise se Shkencave,sa qe sot jane ktrhyer ne mbeturina pa vlere?
    Cfare vlere ka emri i ministrise se Arsimit sot qe te quhet edhe e Shkences kur jo vetem me shkence nuk merret,por edhe ARSIMNI eshte i rrenuar plotesisht!
    Pse duhej te shkaterroihej dhe vidhej armatimi dhe municioni gjigand i ushtrise,kur ai mund te shitej si armatim e municion i rregull e jo si celik i shkrire,qe megjithate nga gjithe ajo pasuri sot ne arken e shtetit nuk figuron asnje qindarke dhe ky kryeminister HESHT!
    Ne se me kundershtojne banditet hajdute se municioni ishte i nskaduar,po ne Gerdec si u shit ne Afganistan nga Berisha si i rregullt?
    Po topat e artilerise tokesore,bregdetare dhe kunder ajroire qe ishin ne gjendje te shkelqyer teknbike pse u shkrine kur mund te shiteshin te tille?
    Po si nuk u mbajt nga e gjithe ai armatim disa reparte qe do t’i duheshin vendit per t’u mbrojtiur ne rast rreziku,kur vendet rreth nesh blejne aviona,tanke,armatim modern etj ndersa ne mjaftohemi vetem me ca makina te vjetra?
    Eh ,more “mirel” sa pune ka puna,prandaj burrat e shtetit te ardhshem duhet t’i kene bolet 400 derheme,sic thonin pleqte e mocem,qe t’i dalin per zot ketij vendi!
    Duhet nje parti e te gjithe shqiptareve per Shqiperine e jo parti te Hasanit dhe Hysenit sic ka ndodhur deri me sot!

    Reply to this comment
    • mirel June 26, 19:12

     Eu, ti je akoma te faza e shpjegimit pse ka arritur gjendja ku ka arritur.
     Per parti shqiptare po flas dhe une, jo per Hasane e Hysene qe e prune punen deri ketu
     Dikush do e marri kurajon dhe inisiativen per ndryshim. Koha ti ndreqi te gjitha, nen vezhgimin e popullit.
     Nese e leme veten vetem ne duart e politikes, gjithcka ketu do perfundoje.
     Duhet ti besojme dikujt dicka, dhe te mbajme kontrollin ne dore vete.
     Nuk kam asgje kunder argumenteve te tjera per topa e artileri. Fajin e kane te gjithe ata qe jane bashke ne pozite e opozite. Asnje nuk eshte i pafajshem, Jane te gjithe bashkepunetore dhe pazarxhinj ne fatin e zi te Shqiperise

     Reply to this comment
  • MIG 21 June 26, 19:29

   Pavaresisht pesimizmit te tij te theksuar, komenti i Zigit permban dhe nje gram te vertete, sidomos kur flet per gjyqin e historise qe u duhet bere klikave sunduese. Ajo qe stonon eshte hamendesimi e tij se shqipot duhet te presin edhe 6 breza te tjera (prit gomar te mbije bar, apo cfare?) deri sa te kene ne krye nje burre shteti.

   Hmmmm. Se ne c’kazan e psonisi Zigi kete formule pocaqirash nje dreq e merr vesh, por qe te dalesh sot kunder nje udheheqesit te levizjes studentore te disa muajve me pare me pretendimin absurd se ai eshte i pabesueshem, pasi nuk po perleshet ashper me mafien ne pushtet, kjo me duket disi e tepruar, per mos dashur te them lajthitje.

   Duan apo s’duan militarucet dhe veglat qorre te pushtetit, duan apo s’duan et’hem mut’tharet qe mburren si krica nostalgjike per kohen kur mbanin poste komandaresh ne qendrat e riedukimit te debilave (hahaha, po se kemi patur kryedebila te tille me zile prandaj jemi ketu ku jemi), profesor Arlindi i takon brezit te ri dhe eshte i paperlyer nga llumi i dhjerokracise.

   Arlindi (dhe jo Altini i atij gomarit qe shkruan me germa kapitale) eshte per momentin nga te paktet individe kurajoze, te cilet duhen mbeshtetur nga te pakenaqurit me pushtetaret e urryer deshtake, shumica e te cileve kane afro 30 vite qe i kane gozhduar mullaqet ne karriget e kuvendit dhe nuk pranojne t’i shkulin prej tyre.

   Reply to this comment
   • mirel June 26, 22:24

    Plotesisht dakort me juve MIG21. Per shqiptaret eshte e vetmja alternative e mundshme qe po shfaqet ne horizont.
    Pjesa tjeter, PS-PD-LSI, jane histori.
    E kane konsumuar dhe keqperdorur misionin e tyre historik ne dem te Shqiperise.
    Me nje fjale per to nga Historia ngelet vetem koshi i plerave

    Reply to this comment
   • Popi June 26, 23:03

    Mig 21!
    Ku e ke gjetur ti se une kam thene qe te presim 6 breza?
    Ne se ti gjykoni se sot ka nje Person me cilesite e burrit te shtetit,ku eshte?
    Cfare ka bere deri me dot?
    Ku dall’on nga te tjeret , qe t’i shkojme prapa?
    Pse nuk vepron,por merret me perralla?
    Burrat e shtetit lindin nuk krijohen!

    Reply to this comment
 22. B.L. June 26, 16:55

  Zoti Profesor Arlindi mendimi dhe gjykimi i juaj per kohen eshte shume afer te vertetes dhe jo vetem duhet falenderuar por edhe perkrahur e mbeshtetur jo vetem nga intelektualet,studentet por i gjithe populli mbare Shqiptar sa me pare dhe ne cdo kohe Qofshi i nderuar.

  Reply to this comment
 23. mirel June 26, 17:24

  Une jam me Arlindin qe ne fillim.
  Eshte e kote te presesh nga keta maskarenj qe kane 30 vjet qe vetem rrjepin popullin, shesin pasurite kombetare dhe bejne pazare me pavaresine e Shqiperise.
  Duhen qerruar, si thote Qorri.
  Shqiptaret duhet te mblidhen dhe te gjykojne rrugen e drejte si mund te ngrene nje sistem te ri, ku pjesemarrja e popullit te jete me aktive dhe pushteti i tij te jete me i zgjeruar dhe te mos ngelet ne duart e partive politike teresisht.
  Zgjedhjet jane legjitimimi i krimit.
  Ne u japim krimineleve te politikes mjetet ligjore qe te na vjedhin, te na shkaterrojne pasurite kombetare, dhe te na shesin sipas qefit. Le per pavaresine dhe sovranitetin qe jane kthyer ne pazare politike te tradhetareve..

  Reply to this comment
  • Zorro June 26, 22:51

   Te gjithe ju qe jeni me Arlindin,uroj te mos zhgenjeheni.
   Ne se gjykoni se si eshte i duhuri le te filloje nga aksioni politik qe neser.

   Reply to this comment
 24. katarakti June 26, 19:53

  Interesant! Disa ketu po na dalin kunder sistemit dhe kunder zgjedhjeve?! Mos duhet te kthehemi ne kohen e Enverit. Pra ne sistemin njepartiak si ai ne Korene e Veriut?! Larg qofte. Pa dyshim qe keto 30 vjet kane qene shkaterruese per Shqiperine. Si¢ veren me te drejte Sigfridi. Por kjo nuk do te thote se duhet te hedhim edhe beben me ujin e piset! Demokracia pluraliste dhe ekonomia mikste jane bazat e perparimit dhe qyteterimit te nje kombi. Ato jane asete te ¢muara te sundimit te popullit. Faji nuk eshte i sistemit, por i njerzve pa formim demokratik dhe pa dashuri per Atdheun. Ruga e Qorrit eshte rruge pa krye. Ajo te ¢on ne sistemin njepartiak.

  Reply to this comment
  • Mbaje shofer June 26, 20:43

   Dhe kush pjerdh se cfare derdellisin neper forume militarucet bythlepires?

   Reply to this comment
  • mirel June 26, 22:20

   katarak, qe ta kuptosh ti me mire, se duket qe nuk merr vesh fare.,kush po e sulmon sistemin?
   Askush, demokracia kerkon pjesemarrje me te plote te popullit. Atehere kur te sanksionohen ne Kushtetute me shume te drejta per zgjedhesit atehere do te flasim per asete.
   Askush nuk po insiston qe te mos denohen shkaktaret, perkundrazi, po kerkojme qe te denohen shkakataret, dhe kjo nuk behet duke i rivotuar per te 30 here rradhazi te njejtet kriminele qe shkaterruan Shqiperine
   E kupton kaq apo jo?
   Apo duhet prape te vesh ne shkolle dhe te besh ca klasa arithmetike qe te fillosh nga zhvillimi i inteligjences..se duket qe e ke zero

   Reply to this comment
 25. Te votojm June 26, 21:48

  Zgjidhja e problemeve ne kete vend eshte e frikshme sepse faktori I jashtem dhe I brendshem skane mundur te gjejn arsyen pse ketij vendi te vogel do dhene rendesi dhe e gjitha kjo I ka renjet ne popull gjeopolitikisht ne jemi te rrethuar nga Latin sllave gjermanic keto raca gjithmon kane dashur te ushtrojn ne 1 fare menyra qellimet e veta ndaj ketij populli por vetem do beheshin te realizushme vetem me factorin e brendshem dhe kjo eshte ajo qe ne po vuajm diversitetin European kjo ka krijuar shume probleme tek populli yne ku politikanet e ketij vendi e kane pasur te vesh tire te zgjedhin interesat vendore ndaj a tyre nderkombtare eshte dashur te pritet kaq kohe ku nje force me e fuqishme se keto European te married ne Dore fatin e popullit tone sepse ata superioritetin e tyre e mbeshtesin edhe te historia dhe e kuptojne qe shqiptaret jane aleate natyral te amerikes sepse gjeopolitikisht ne jemi per mbijetese dhe ne jemi ne rrugen e duhur edhe pse rruges na dalin keta politikane qe u sherbejn pa vetedije kombetare racave kangureske te Europe’s qe nen bolet e babes amerike te bejn sikur na duan ne familjen e tyre ku shume prej tyre se njohin Kosoven por tani eshte koha te forcohemi dhe zmadhohemi per te rezistuar edhe per ca shekuj te tjere Baba amerike ua ka Bere te qarte Europe’s zhdukja e shqiptareve eshte dhe zhdukja juaj di te them se jemi ne rrugen e duhur reforma ne drejtesi do sjell frymarje te raca Jone .Faleminderit AMERIKE

  Reply to this comment
 26. kujtesa June 27, 00:13

  Ky Arlind Qorri, eshte nje anarkist dhe pretendon per politikan se politikanet keshu dalin: nga strofkullat dhe nentoka, pastaj behen te dukshem.U futem ne kete çorbe demokratike, voto se nuk te le kjo te beshe si te duash. Ne qoftese nuk voton s’ke te drejte te kerkosh . je i zoti? zgjidhe me vote, beji njerezit per vete. Ne Amerike harxhojne miljona dollare hapet per votime. Do demokraci amerikane? Derdh dollaret dhe fito votat e lerini dengelat, pergjimet ,si ata qe shkonin tek liqeni ne kohen e diktatures e veshtronin se çfare benin dashnoret neper rrenjet e pemeve. Keshtu jeni katandisur te gjithe. Voto dhe merr pushtetin.

  Reply to this comment
  • mirel June 27, 06:50

   Po pse mo, politikanet duhet vetem ti sjelle Alia dhe Kristaqi?
   Ka plot djem me te mire nga ato qe sollen Nano e Berishe nga pas.

   Reply to this comment
 27. Asd June 27, 09:26

  Mos-votimi dergon uje ne mullirin e pilitikes se sotme. Duhet votuar per parti te vogla qe mund te kene ide me te mira. Ndryshimi do te vije gradualisht. Rol ka drejtesia qe pritet te permiresohet si dhe media investigative. Rruget e tjera jane te paeksploruara dhe rezultatet jane te panjohura.

  Reply to this comment
 28. Zigur Qarri June 27, 10:38

  Z.Qorri beni cfare te doni vetem mos na digjni e na shkrumboni E pastaj na e shisni si frustrim politik.
  Per aq kohe sa jeni paqesore dhe nuk beheni vegla qorre eshte e drejta juaj te shpalosni mendimet tuaja.

  Reply to this comment
 29. katarakti June 27, 12:33

  Edhe nje here per Qorrin dhe per qorrat qe i shkojne nga prapa.

  Ne intervisten e tij Qorri, si gjithe ne te tjeret, shpreh pezmin e tij per shkaterrimin e Shqiperise gjate ketyre 30 vjeteve shkerdhatokraci. Deri ketu asgje e re nga Fronti i Perendimit. Por per ndryshimin e gjendjes Qorri propozon mosshkuarjen ne votime dhe nje demokraci te drejtperdrejte. Ai madje flet per nje infrastrukture te re demokratike. Fjale vertet te bukura. Si ata qe para 30 vjetesh ulurinin se do ta benin Shqiperine si gjithe Europa. Por qe nuk ia kishin idene as Europes dhe as demokracise. Komuniste dhe bij komunistesh. Dhe shihet qarte se ai e perbuz demokracine, urren sistemin shumepartiak, ekonomine private,zgjedhjet. Etj etj.
  Prandaj Qorri kerkon nje sistem te ri, ku te mos jene partite qe ta kene rolin kryesor !!! Por kush ta kete kete rol ? Komentatori Peza veren me te drejte se « As ky nuk e ka te qarte situaten,por akoma me keq nuk e ka vizionin se cfare hapash konkrete duhen bere njeri pas tjetrit!
  Eshte i pa qarte ne ide dhe kontradiktor ne mendime »… Por ne ndryshim nga Peza une mendoj se ai eshte shume i qarte, veçse i fsheh synimet e tij, siç fsheh gjarpri kembet. Kur thote se : » Nuk na duhet ndërrim i aktorëve në skenë, por përmbysje e skenës dhe zgjerim i politikës si ushtrim i drejtpërdrejtë i vullnetit nga populli. Ne na duhen sindikata të reja, unione studentore të fuqishme, këshilla vendbanimesh, shoqata profesionistësh etj., të cilat do të ushtronin një ndikim të fuqishëm në vendimmarrje. Kështu, se cila parti do të qeveriste do të ishte një çështje e dorës së dytë – pasi pushteti i vërtetë do të ishte në duart e popullit dhe të organizmave autonomë të ngritur brenda tij.
  Me nje fjale ky neoprofesori, qe me kujton nje « profesor » tjeter te Liceut te Korçes, ben po te njejten thirrje qe beri Lenini me 1917=ten : « Gjithe pushteti sovjeteve », pra keshillave, siç pohon edhe Qorri. Pra ne vend te nje sistemi shumeprtiak Qorri ben thirrje per ngritjen dhe formimin e sovjeteve. Dhe vetkuptohet, dhe historia e ka provuar kete, se pas sovjeteve vjen nje Lenin, Stalin apo Enver qe sundon ne emer te « demokracise popullore ». Ky eshte thelbi i mesazheve te koduara qe perçon Qorri ne intervisten e tij. Qe te kthehemi edhe nje here tjeter ne diktaturen e « masave ». Jo. Ne asnje menyre. Demokracia pluraliste dhe ekonomia mikste jane bazat e perparimit dhe qyteterimit te nje kombi. Ato jane asete te ¢muara te sundimit te popullit. Faji nuk eshte i sistemit, por i njerezve pa formim demokratik dhe pa dashuri per Atdheun. Ruga e Qorrit eshte rruge pa krye. Ajo te ¢on ne sistemin njepartiak. Sistemi me i mire deri me sot eshte ai multipartitiak, i shoqeruar nga ekonomia sociale e tregut.Siç ka thene edhe Curçilli « Demokracia eshte sistemi me i keq, por te tjeret as qe llogariten fare ». Neqoftese ky sistem deshtoi ne Shqiperi, faji nuk eshte i tij, por i njerezve (ish=komunisteve te perflakur si ca palo Berishe dhe Nano) qe u vune ne krye te tij. Qe vetem demokrate nuk ishin. Te mbruajtur me mesimet e shokut Enver ata vendosen qe nga « germadhat te ngrejne boten e re ». Dhe e kthyen Shqiperine ne germadhe per popullin dhe ne parajse per veten e tyre dhe nje grusht njerezish perqark tyre. Por, megjithate demokracia, si nje aset i paçmuar, si e vetmja rruge drejt lirise dhe begatise, duhet mbrojtur edhe kunder demagogeve te rrezikshem te tipit Qorri.

  Reply to this comment
  • mirel June 27, 18:02

   ja cdo te thote metamorfoze, qe deri sot vemjet si katarakt te vrisnin per PS dhe te shkuaren e saj komuniste, sot shajne enverizmin dhe akuzojne PDistet per komuniste.
   Historia nuk mund te prodhoje me bajga se keto vemjet e Rilindjes.
   Ne darke flene enveriste, ne mengjes gdhihen antienveriste

   Reply to this comment
 30. Genti June 27, 15:34

  Neqoftese vertet votimet do ndryshonin dicka, ato do te ishin shpallur te paligjshme. Votimet jane thjesht emerime dhe justifikim per politiken dhe ata qe e perdorin ate per manipulimin e shumices..

  Bojkoti masiv i farses qe quhen zgjedhje, mendoj se do te ndryshonte dicka per mire.

  Neqoftese ju nuk u jepni te drejten ketyre ndyresirave te politikes, qe te justifikohen e flasin me voten tuaj, atehere ata nuk jane me legjitim.

  Reply to this comment
  • Sandri June 27, 17:51

   Luli kishte marre nje lime te madhe dhe kishte prefur dhembet per tu bere kryeminister. Pas nje deshtimi total si kryetar i bashkise se Tiranes ku edhe pastertia me minimale nuk sigurohej. Ne mesim e Tiranes mu aty tek muzeou kombetar rreth e qark ky instutucion pshurrej. Madje ne mes te dites. Stolat rreth e rrotull muzeut i kishe te gjithe me derrasa te hequr. Ky njeri tani thote rashe e vdiqa do behem drejtues i qeverise? Po nuk je o vella per kete pune se je dembel dhe gjumash. Kjo pume do perkushtim. Sa i perket fjales ndyresire kjo i shkon me shume PD dhe drejtuesve, ish-drejtusve te saj lokalë Aty ku bashkite jane nen hyqmin e tyre jane katastrofe nga rezultatet. Keta drejtues dinë vetem te perfitojne dhe te dembelosen. Edhe nuk e kanë per gje te shkaterrojne edhe qytetet qe drejtojne ngaqë nuk u jane perkushtuar por i kane neglizhuar ne maksimum . Prandaj thone ne dreq te vene e flaka u daltë. Kjo duhet te ndryshoje. Te gjithe qendrat e banuara duhet te marrin vemendjen qe meritojne.

   Reply to this comment
 31. doni akoma rrumpallen June 28, 17:40

  ku ishte Qorri kur shqiperia ishte ne humnenere ne vitet 2009-2013.

  Reply to this comment
 32. Greta June 28, 19:09

  Sllogani “Bashkia qe duam”,nuk eshte per qytetaret e Tiranes,por per kryebashkiakun e saj.
  Sì e dua une,qytetari i Tiranes BASHKINE?
  1-Nuk dua ta njoh e degjoj asnjehere fytyren dhe zerin e kryebashkiakun,por ate dua ta shikoj dhe degjoj ne te gjithe veprimtarine e punonjesve te Bashkise.
  Dua nje kryebashkiak,qe kur i shkruaje nje leter osé email te me pergjigjet vete e jo sekretaria osé me keq akoma te mos me pergjigjet fare as pas 5-6 letrash dhe email,sic ka vepruar kryebashkiakun Veliaj me mua,ne menyren me harbute te mundeshme!
  2-Zyrtaret e Bashkise te me respektojne si pjese e sovranit popull vetem ne se ndaj ankesave te mija u japin zgjidhje ne cast e Jo pas 45 ditesh,osé te me tregojne deren e gjykates sic ndodh sot.
  3-Dua nje bashki qe jo te me furnizoje me uje te pa pijshem dhe te m’a shese si uje te pijshem,per me keq edhe me nje cmim skandaloz afersisht sa i dritave.
  4-Dua nje bashki qe kur kerkoj te mbyll kontraten me UKT, ta mbylle e Jo te veproje harbutshe duke mos e mbyllur ate vetem per te grabitur miliarda leke ne vit me taksat vendore,sic ka bere me mijra qytetaret tiranas.
  Por nje bashki e tille nuk ekziston se ka mbrojtjen e vjedhjes nje kryeminister po
  aq harbute si Rama.
  5-Dua nje bashki,qe me leket qe me merr cdo muaj per pastrimin dhe gjelberimin te kerkoje llogari fitness kontraktuese,qe ta pastroje ambienti qe nga dera e pallatit tim e Jo vetem sa te zbraze kazanet e plehrave.
  Mbi te gjithe pastrimin i qytetit te behet NATEN e jo diten,sic behej ne kohen e diktatures komuniste.
  6-Dua nje bashki ku te bejne pritje populli per dite dhe kryebashkiaku nje here ne jave e jo si deri sot qe per 4 vjet nuk kane bere ASNJE PRITJE!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*