Duhet të ndalohet rënia e borive të makinave në zonat e banuara!

September 16, 2017 10:53

Duhet të ndalohet rënia e borive të makinave në zonat e banuara!

Pershendetje z.Thano,

Do doja te ngrija nje problem qe na shqeteson cdo dite, bashkejetojme me te, duke u demtuar seriozisht pa e kuptuar.

Ka disa dite qe eshte hapur segmenti i unazes se re qe lidh rrethrotullimin tek Miell Tirana me daljen tek Diga e Liqenit Artificial.

Kjo hapje ishte e shumepritur per mua dhe shume banore te asaj zone, por aktualisht eshte kthyer ne nje makth te vertete.

Jam totalisht e shurdhuar nga borite e makinave te cilat dalin ne rrethrrotullimin e diges se Liqenit.

Askush nuk ben asgje, as polici qe rri tek dalja per te lehtesuar kalimin e makinave.

Me gjithe respektin e madh per punen e kryetarit te Bashkise z.Veliaj, ndotja akustike nga burite e makinave eshte nje problem, per aq kohe sa nuk ka asnje tabele sinjalizuese per ndalimin e renies se burise ne zonen e banuar.

Ashtu sikurse me zellin me te madh policia gjobit per parkimin me pagese, duhet te gjobise edhe keta drejtues mjetesh te papergjegjshem qe na shurdhojne cdo dite.

Biles, prioritet maksimal ka kjo e dyta, qe lidhet direkt me shendetin tone.

Bashkia po punon fort per te patur nje kryeqytet bashkekohor, per te cilin po kontribuojme financiarisht seicili nga ne, banoret e ketij qyteti. Po kontribuojne edhe bizneset, me taksat e “kripura”.

Te gjithe ne meritojme nje jete te qete.

Sigurisht Bashkia nuk mund te na ndihmoje me shurdhimin qe na bejne cdo dite televizionet sahanlepirese me politiken e xhungles.

Por vendosja e tabelave sinjalizuese do na shpetonte nga shurdhimi i burive, te pakten.

Shpresoj ne sensibilizimin e ketij problemi jetik edhe me ndonje shkrim tuajin.

 

Me respekt,

Meri Liluku, Tirane

September 16, 2017 10:53
Komento

10 Komente

 1. perkthyesi September 16, 15:06

  Sinqerisht nuk e kam kuptuar, pse vonohet nje gje e tille? Jo vetem kaq, por ka raste dhe shume me flagrante, disa i bien borise ne mes te nates!!!! Per keta kodoshe, vlen nje burg i mire afatgjete, por kush do e bejne, ata qe e kane mendjen te vjedhin?

  Reply to this comment
 2. demo September 16, 17:34

  Burite e DASMAVE,Mos harroni burite e DASMAVE,Ndaloni burite e dasmeve!

  Reply to this comment
 3. Arber I September 17, 04:10

  Shume kerkese e drejte. Por mbi te gjitha duhet te ndalohen te pelliturat e hoxhallareve me altoparlante neper minarete e xhamive!

  Reply to this comment
 4. Aureli September 17, 08:31

  Po pellitjet e hoxheve ne mes e ne cdo qoshe te Tiranes ,nuk eshte ndotje akustike?
  Turp pellasin si gomeret arabisht pa i marre leje njeriu.
  Keshtu eshte kur duan vota islamikesh

  Reply to this comment
 5. Zak September 17, 11:03

  Burite ne qytet nuk lejohen me rregullore qarkullimi. Te zbatohet kodi rrugor dhe mjafton.

  Reply to this comment
 6. Z/K September 17, 22:48

  Evitimi i burive duhet te futet me rregullore.Te ndalohen plotesisht,vetem e vetem ne raste qe i sherben pozitivisht qytetarit dudke evituar aksidentin.

  Reply to this comment
 7. Paul Tedeschini September 19, 09:02

  Te gjithe shqiptart ne Shqipni dhe Kosove ankohen per eZanin e nalte shurdhues te altparlantave te xhmijave e ju po merakoseni per zhurmart e makinave ne nji rruge te Tiranes.

  KENI FRIKE NGA HOXHALLART DHE NGA MBESHTETESIT E TYNE QEVERITART TONE qe jane MVARSIT E DIKTATORIT ISLAMIK ERDOGAN.

  TURP TE KENI !!!!!! Dhe thoni se mbajme gazete. Prralla.

  Reply to this comment
 8. Andon September 21, 19:39

  Po muzika teper e larte neper kafene pse nuk nxjerr nje urdherese bashkia ku te percaktohet se sa decibel duhet te lejohet?? Ka kafene apo lokale ku detyrohesh te ngrihesh pa mbaruar se te ze koka nga zhurma e larte e muzike i thencin.

  Po autobotet me altoporlantet me ze te larte cdo dite ne rreze te veshit Erdhi uji ? Apo nuk regjistrojne ca zera te neveritshem, jemi te detyruar ti degjojme disa here ne dite, cfar ben bashkia??

  Reply to this comment
 9. X6 M September 21, 23:35

  me duket qe all komentuesit sjane shofere
  boria e ka funksionin e vet por sduhet te abuzohet

  ne UK ndalohet perdorimi nia ora 23:00 – 7:00
  por diten sabuzohet

  perdoret vetem kur echte e nevojshme
  nuk di qe kodi rrugor ne uk paracacton ndonje denim

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim