120-vjetori i një antifashisti

May 3, 2020 15:00

120-vjetori i një antifashisti

 

Nga Xhevdet Shehu

 

Pas pak ditësh, më 9 maj, do të kremtohet 75 vjetori i fitores mbi fashizmin. Ne shqiptarët kemi të drejtë të jemi pjesëmarrës dinjitozë në këtë kremtim për kontributin që kemi dhënë në fitoren e madhe të Luftës së Dytë Botërore. Është gjithashtu në nderin dhe dinjitetin tonë të kujtojmë dhe të nderojmë protagonistët e mëdhenj të fitores. Njëri nga ata që e meriton këtë nderim është padyshim Gjeneral Spiro Moisiu, komandanti i parë i Përgjithshëm i Ushtrisë Nacionalçlirimtare…

***

Vitin e kaluar (2019), një nga befasitë e mëdha që la një shije mjaft të hidhur në opinion ka qenë botimi i një liste të gjatë dhe të çuditshme, me 265 emra të quajtur “kriminelë” nga Instituti për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të komunizmit. Ky institut është shtetëror dhe financohet nga taksapaguesit shqiptarë. Këtu qëndronte dhe paradoksi. Ishte viti i 75-vjetorit të çlirimit dhe etiketimi “kriminelë” i thuajse të gjithëve atyre që udhëhoqën luftën antifashiste nacionalçlirimtare si dhe dëshmorëve dhe heronjve të saj, ishte sa dashakeqës, aq edhe i pabesueshëm, dhe si i tillë ngjalli një reagim të paparë. Të gjithë emrat e përmendur në atë listë të turpshme kishin bërë histori. Njëri ndër ta ishte edhe Gjeneral Spiro Moisiu, me numrin 218.

E pyeta në atë kohë Presidentin Alfred Moisiu lidhur me këtë etiketim që i bëhej Gjeneral Moisiut, babait të tij, dhe ai m’u përgjigj:

Kur e lexuam emrin e tij në listën e “kriminelëve” të luftës, jo vetëm ne familjarët, apo të afërm dhe miq të tij jemi ndjerë shumë të befasuar, por edhe mjaft të panjohur na kanë shprehur indinjatën për diçka të tillë!!! As edhe në këto vitet e demokracisë, për Spiro Moisiun absolutisht nuk është dëgjuar nga askush asnjë fjalë në sensin negativ. Tani na doli kriminel!! Turp për ata që e thonë kaq lirshëm, pa asnjë argument, pa asnjë akuzë, pa asnjë vendim gjykate, në mënyrë tërësisht të papërgjegjshme…”

***

Mbiemri Moisiu është i famshëm dhe tejet i respektuar, jo vetëm në Kavajë nga i ka rrënjët, por në gjithë Shqipërinë dhe përtej kufijve të saj.

Moisiu i parë i shquar ka qenë padyshim Aleksandri, aktori me famë botërore, një model ende i pakapërcyer në shkollën gjermanike të aktrimit.

Moisiu i dytë i famshëm është Gjeneral Spiroja, Komandanti i parë i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Nacionalçlirimtare, i cili ka një nga karrierat më të spikatura si ushtarak dhe ka mbetur një figurë model korrektese dhe aftësie.

Moisiu i tretë i shquar është Alfred Moisiu, një nga presdentët më të spikatur të Shqipërisë pas vitit 1990. Ditën që u zgjodh President i Republikës në vitin 2002, gjëja e parë që bëri Alfred Moisiu ishte një vizitë tek varri të atit, Gjeneral Spiro Moisiut, para të cilit u betua se do ta mbante lart emrin e tij e të familjes, duke kryer me devocion detyrën e rëndë që i ishte ngarkuar të kryente.

 

Pjesëmarrës në gjashtë luftëra

Spiro Moisiu ka lindur në Kavajë më 3 maj 1900. Nga ajo ditë kanë kaluar plot 120 vite.

Ai ka kaluar një jetë shumë të trazuar dhe të vështirë, e cila lidhet me periudhat më historike që kaloi vendi ynë. Mjafton të themi se i ka takuar të marrë pjesë në gjashtë luftra: në luftën e 1920-s, kundër ushtrisë serbe në Kaptinën e Martaneshit; në luftën kundër forcave bjellogardiste dhe bajraktare në dhjetor të 1924, në qafën e Murrizit (mbi fshatin Xibër të Matit) dhe në Shkallën e Tujanit; në luftën për shtypjen e kryengritjes së Dukagjinit në vitin 1926; në luftën kundër pushtuesve italianë, më 1939; në luftën italo-greke në vitin 1940 dhe në luftën Nacional-Çlirimtare gjatë viteve 1942-1944.

Spiro Moisiu

Përveç këtyre ai ka qënë dëshmitar aktiv në të gjitha zhvillimet kryesore të Shqipërisë nga viti 1919 deri në vitin 1981, kur u nda nga jeta.

Ajo që ndikoi së tepërmi në karrierën e tij, ishte mundësia që iu dha për të kryer studimet në Austri. Ishte viti 1914, kur Princ Vidi bëri një vizitë në Kavajë dhe duke dashur të tregohej i kujdesshëm ndaj qytetarëve të tij, iu dha mundësinë 20 djemve të qytetit të Kavajës, midis tyre dhe Spiro Moisiut, për të ndjekur një shkollë qytetëse me organizim ushtarak, në qytetin Vels të Austrisë. Në vitin 1918 Spiroja u kthye nga shkolla dhe në vitin 1919, pas mbarimit të Luftës së Parë Botërore, u rekrutua në xhandarmëri (në atë kohë në vendin tonë nuk kishte ushtri).

Po atë vit, u gradua aspirant, që ishte grada e parë ushtarake. Në janar të vitit 1920, mori pjesë në trupat që mbrojtën Kongresin e Lushnjes.

Karriera e tij ushtarake, pavarësisht nga zikzaket e shumta, ka qënë vazhdimisht në rritje deri në vitin 1965, vit kur doli në pension me gradën Gjeneral Lejtenant. Si pasojë e kulturës perendimore dhe të prerë austriake, ka qënë tepër korrekt me detyrën. Ishte njeri shumë studioz dhe zotëronte disa gjuhë të huaja si: gjermanisht, greqisht, italisht dhe serbisht. Lexonte leteraturë artistike dhe dispononte një bibliotekë të pasur, e cila fatkeqësisht, humbi gjatë kohës së luftës. Ishte tepër i disiplinuar, kurajoz dhe patriot. Gjithë jetën e tij ia kushtoi ushtrisë, çështjes kombëtare dhe familjes.

 

Disa episode pa koment

Për Gjeneral Spiro Moisiun nuk kemi ende një monografi të plotë dhe serioze, gjithëpërfshirëse, sikurse e meriton sëra e tij. Por ky fakt nuk e zbeh aspak figurën e Gjeneralit emërmadh që ka bërë histori. Për meritat e tij, sidomos gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai qëndron në krah të luftëtarëve të mëdhenj dhe komandantëve të shquar si Myslim Peza, Haxhi Lleshi e të tjerë. Ne shqiptarët nuk e kemi fatin të kemi me shumicë atdhetarë dhe personalitete të këtij kalibri.

Ajo që mund të them aktualisht, me sa kam lexuar dhe dëgjuar, është kjo: Jeta e Spiro Moisiut është një nga jetët më interesante të një Gjenerali shqiptar. Vetëm fakti se ai ka qenë pjesëmarrës dhe komandant në gjashtë luftëra është një rast unikal në historiografinë e ushtrisë sonë. Vetëm fakti se ai ka qenë pjesëmarrës, madje dhe komandant në gjashtë luftëra dhe në të gjitha ato ka dalë ose fitimtar, ose me dinjitetin e një ushtaraku të përgjegjshëm dhe të pakontestueshëm si nga ata që kanë qenë përkrah tij në luftë dhe nga pasardhësit. Gjeneral Spiro Moisiu në këto luftëra ka dalë i dinjitetshëm, me faqe të bardhë, sikurse thotë populli. Mos harroni se Gjeneralët janë njerëz, kanë shpirt, kanë ndjenja, por kanë edhe një vetëdije sipërore. Tek Gjeneral Moisiu mpleksen të gjitha këto duke e bërë atë një figurë të kompletuar.

 

1.

Spiro Moisiu, në qershor 1924 bashkë me gjithë repartin e tij, të komanduar nga major Kasëm Qafzezi, kaloi në anën e Revolucionit të Qershorit. Në dhjetor të atij viti i takoi të luftonte në mbrojtje të demokracisë së re shqiptare, kundër forcave të Mbretit të ardhshëm, në qafën e Murrizit dhe në shkallën e Tujanit, si pozicion i dytë. Dihet si rrodhën ngjarjet, fitoi Zogu, por, sikurse e ka vërtetuar tashmë koha, nuk humbi kauza e Nolit dhe Moisiut.

 

Në vitin 1923, ishte me shërbim në Përmet me detyrën e komandantit të kompanisë, sipas organizimit të kohës, kishte në varësi dhe postat kufitare. Një ditë, takohet me  një tregtar, i cili i propozon se: “Do të sjell disa barrë me parfume nga Greqia (ishte vend malor dhe kafshët me mallin kontrabandë vinin nëpërmjet shtigjeve malore) dhe më duhet që t’i kaloj në kufi pa doganë, pra dua që në atë moment të mos ketë roje në shtegun ku do bëhet kalimi. Për këtë do të paguaj me 100 napolona flori.” Shumë disa herë më e madhe se rroga mujore. Ai  jo vetëm që nuk pranoi, por iu përgjigj se do të merrte masa për mbylljen e kufirit. Pas disa kohësh e takoi rastësisht tregëtarin, të cilin e pyeti në kish mundur ta kalonte dot mallin. Tregëtari duke i buzëqeshur i tha: – “Të ftova ta merrje ti shumën, por ti zgjodhe t’ia dhuroje një tjetri. Unë e kalova mallin, megjithë kufirin e përforcuar”.

 

3.

Pushtimi fashist në prill 1939, e zuri Spiro Moisiun në Shkodër, me detyrën e komandantit të batalionit të kufirit. Një togë e batalionit të tij e vendosur në Shëngjin, bashkë me një pjesë të baterisë Drini, pa topa efektivë, e pajisur me pushkë dhe me një mitraloz të rëndë, luftoi për mbrojtjen e portit gjithë ditën, deri sa iu mbaruan municionet. Sipas organizimit të kohës, luftimet drejtoheshin nga komanda në Shkodër. Pas kësaj, toga u urdhërua nga komandanti i batalionit të tërhiqej në drejtim të Shkodrës.

Më 8 prill, kur Mbreti Zog kishte ikur, ushtria e mbetur pa drejtim qendror, filloi të tërhiqej drejt kufirit me mbretërinë Jugosllave. Afër drekës forcat mbërritën në Bajzë. Atje u vendosën në pozicione, duke shfrytëzuar si transhe një kanal kullues të hapur prej kohësh. Oficerët madhorë u mblodhën për të analizuar situatën e krijuar. Nga komanda eprore nuk kishte asnjë urdhër se si duhej vepruar më tej. Atëhere çdo gjë mbetej të vendosej nga drejtuesit ushtarakë vendorë. Pas shumë diskutimesh dolën të mundshme dy variante: ose t’u dorëzoheshin trupave pushtuese, ose të largoheshin për në Jugosllavi, pasi me situatën e krijuar luftimi nuk mund të vazhdohej. Komandanti i regjimentit të këmbësorisë, kolonel Kuçuk Orllaga (një rus i bardhë, mbetur në ushtrinë shqipatre që nga viti 1924), i cili ishte oficeri më i lartë në gradë i tha komandantit të batalionit:

– Major Spiro, sipas gradës dhe detyrës më takon mua t’u komunikoj vendimin e marrë trupave, por meqënëse unë nuk jam me kombësi shqiptare, do të ishte më e drejtë që ushtarëve t’u drejtoheni ju.

Pas këtij vendimi, të gjithë ushtarët, nënoficerët dhe oficerët si dhe civilët e armatosur rreth 2000 vetë, u rreshtuan. Atëherë majori iu drejtua atyre: “Të dashur vëllezër! Ne të gjithë ishim të gatshëm të flijoheshim për mbrojtjen e Shqipërisë, por në kushtet e krijuara ne e vlerësojmë rezistencën e mëtejshme të pamundshme. Si përfundim kemi marrë vendimin të mos u dorëzohemi pushtuesve, por të shkojmë në territorin e Jugosllavisë. Kush nuk është dakord mund të shkojë në shtëpi.” Por të gjithë, me vullnetin e tyre, vendosën për t’u larguar në tokë të huaj, drejt të panjohurës dhe të papriturave, në besim të plotë te komandanti i tyre, vetëm e vetëm të mos mbeteshin nën komandën e ushtrisë pushtuese. Në të njëjtën kohë, kjo tregon edhe atdhedashurinë dhe mospajtimin e tyre për të qëndruar më tej në atdheun e tyre të pushtuar. Mbase nuk ishte zgjidhja më e mirë, por ishte e vetmja ndaj pamundësisë për të vazhduar luftën kundër pushtuesve. Fakti që të gjithë pa ngurrim morën të njëjtin vendim, tregonte edhe urrejtjen që ata kishin ndaj komandës eprore, e cila i braktisi trupat në mëshirën e fatit pa asnjë urdhër dhe direktivë.

 

4.

Pas afro një muaji, trupat shqiptare, pas presionit italian ndaj qeverisë jugosllave, u detyruan të ktheheshin mbrapsht, në Shkodër. Çuditërisht italianët i pritën trupat shqiptare me ceremoni, sikur po ktheheshin nga ndonjë fitore. Ishte politika fashiste që të tregoheshin sa më të butë dhe të kuptueshëm. Gjatë takimit me komandantin e regjimentit italian, major Spiros i ndodh një gjë e papritur. Kur  major Spiro po i dorëzonte kolonelit italian arkën e batalionit së bashku me llogaritë për shpenzimet e detyruara të kryera gjatë qëndrimit në Jugosllavi, italiani i befasuar nga korrektësia i tha: – “Zoti Major, ju këtë mund ta bënit më vonë, pastaj asnjeri nuk kishte ndërmend që t’u kërkonte llogarinë për arkën e batalionit. Jemi në kushte të jashtëzakonshme, megjithatë dëshiroj t’ju them se më bën shumë përshtypje korrektësia dhe ndershmëria juaj.” Në këtë moment afrohet një oficer shqiptar, të cilin mbreti për mosbesim e kishte nxjerrë në lirim, por ishte veshur nga pushtuesit, me sa duket ish agjent i hershëm tyre. Ai i drejtohet:  “E major Spiro, të thashë që çdo rezistencë është e kotë. Ne nuk ishim në gjendje t’i bënim ballë forcës ushtarake italiane.” Duke thënë këto fjalë, kapiteni bëri një ngërdheshje ironike dhe prej njeriu fitimtar. Atëhere Spiro Moisiu, për çudi të tërëve, me kamzhikun që kishte në dorë, pasi armë nuk kishte, ia përveshi oficerit tradhtar. Ai menjëherë hodhi dorën në brez tek arma e tij (kuptohet ai ishte i armatosur). Ndërkohë koloneli italian iu kthye me tërsëllimë: “Fute brenda armën, majori ta bëri mirë, ti edhe për ne nuk je i besueshëm. Një njeri që nuk do vendin e tij nuk ka se si të dojë të tjerët.” Sigurisht italiani në këtë rast gjykoi si një ushtarak i ndershëm, sepse ishte e qartë që kapiteni shqiptar ishte plotësisht njeri i tyre.

Edhe pse i dertyruar të vazhdonte karrierën ushtarake në forcat shqiptare të inkuadruara në repartet italiane (sipas një politike italiane të kohës), ai asnjëherë nuk e pranoi shpirtërisht pushtimin fashist. Kjo krahas të tjerave u duk edhe në qëndrimin që mbajti në kujdesin e veçantë për të ruajtur që fëmijëve të tij që të mos inkuadroheshin në organizmat fashiste shkollore dhe të visheshin me uniformën fashiste.

Spiro Moisiu

Dezertori hero

Një këngë labe që e ka zanafillën në vitin 1940, në kohën kur zhvillohej lufta italo-greke i kushtohet një prej akteve më heroike dhe më dinjitoze të Gjeneral Spiro Moisiut, braktisjes së frontit të luftës. Në atë kohë ai komandonte batalionin “Tomorri”. Bashkë me batalionin dezertoi nga fronti, duke mos pranuar të luftonte për llogari të italianëve pushtues kundër grekëve. Ishte ky pa asnjë mëdyshje një akt heroik që bëri jehonë të madhe jo vetëm brenda vendit, por është përshëndetur nga grekët dhe që shqetësoi së tepërmi komandën e lartë italiane, dhe, sikurse do të shihet pak më poshtë, bëhet objekt i letërkëmbimit mes Musolinit dhe Hitlerit. Dhe populli i ngriti këngë. Ishte një rast i rrallë kur këndohej për një “dezertor”. Por dezertimi në këtë rast ishte heroizëm. Dhe për heronjtë këndohet në kohë reale. “Kush e njeh Spiro Moisinë,/ asllan e vetullazinë,/ shqiptar i gjakut ilirë,/ kumandant mbi ushtërinë,/ na nderoi Shqipërinë,/ në Korçë e bëri belinë,/ kur vu në rrezik zoinë,/ për të ndihmuar Greqinë,/ hapi luftë me Italinë.”

***

Kur filloi lufta italo-greke, në tetor 1940, batalioni që komandante Spiro Moisiu ndodhej i dislokuar në zonën e Librazhdit, në Malin e Babjes. Në fillim të nëntorit batalioni mori urdhër të nisej në front. Pas një marshimi të gjatë dhe të vështirë, batalioni “Tomorri” më 3 nëntor, natën vonë, mbërriti në vijën e frontit, në rajonin e Bitinckës, më saktësisht në Rakickë. Komandanti i batalionit u thërrit në komandën e divizionit “Parma”, në vartësi të të cilit kishte kaluar aktualisht dhe u urdhërua që menjëherë të futej në veprime luftarake. Major Spiro Moisiu, refuzoi zbatimin e kësaj detyre, duke sjellë argumentin bindës se ushtarët ishin të lodhur nga marshimi i gjatë dhe rraskapitës. Futja e tyre e menjëherëshme në luftim, do të thoshte t’i çoje ushtarët drejt një kasaphane të vërtetë. Komandanti u detyrua t’i bindej kësaj kërkese.

Për atë natë Spiro Moisiu tregonte një ngjarje interesante. Italianët kishin zënë rob një rreshter grek dhe e kishin sjellë në komandën e divizionit për ta marrë në pyetje. Me qenë se Spirua fliste greqisht, gjenerali italian e mbajti majorin në shtab për të përkthyer marrjen në  pyetje të  robit. Major Spirua tregonte se, “Rreshteri i kapur rob ishte një djalë i ri por shumë gjaknxehtë. Kur unë nisa ta pyesja, ai m’u drejtua: – “Shqiptar duhet të jeni ju?!” pasi mori përgjigjen pozitive. – “Atëherë po ju them se më vjen të plas nga inati, pasi më kapën fare rastësisht. Unë isha duke u kthyer për në repart dhe humba rrugën, përndryshe të gjallë ata nuk më kapnin në asnjë mënyrë!”

Pyetjeve të drejtuara, rreshteri grek për të gjitha dha përgjigje negative. Pas kësaj u kthye nga  Spirua dhe i tha: – “Do t’u thuash këtyre se një ushtar grek përballet me dhjetë italianë, ndërsa një ushtar shqiptar mund të përballet me 10 grekë.” Spiroja i tha: – “Dëgjo mor djalë, po i thashë këto fjalë ty mund të rrezikohet jeta, prandaj lëri këto!” Rreshteri nguli këmbë, por në të vërtetë  ajo pjesë nuk u përkthye.

Të nesërmen batalioni u fut në luftim. Komandanti duke vlerësuar situatën e krijuar dhe duke mos dashur që të derdhej gjak shqiptari për interesat italiane, u dha urdhër ushtarëve të tij të tërhiqeshin, ndërsa kush dëshironte mund t’u dorëzohej grekëve. Dhe kështu ndodhi.

Batalioni me urdhër të komandantit, ajo pjesë që kishte mbetur, filloi tërheqjen, pa marrë leje nga komanda e divizionit. Në prapavijë, italianët kishin nxjerrë karabinierinë fushore, e cila ishte ngarkuar të kapte çdo dezertor, por në rastin konkret zinxhiri i tyre u thye me zjarr, duke përdorur ato pak municione që u kishin mbetur ushtarëve shqiptarë në vezme, dhe zbritën në afërsi të Zëmblakut.

Sipas dokumentave historike italiane, nga Shtabi Përgjithshëm i Ushtrisë Italiane botuar në shqip në vitin 2005, ku jepen dokumente dhe interpretime të Komandës Italiane të kohës së pushtimit, është interesante të shihen vlerësimet e kohës mbi veprimet e ushtarakëve shqiptarë fgjatë Luftës Italo-Greke. Në to vihet në dukje se: “Braktisja e batalionit “Tomorri” jep shenjën e parë të alarmit te komandat tona” (faqe 67). Ndërsa në letrën e tij, drejtuar Hitlerit, Musolini shkruante:”Ajo që, pothuajse të gjitha trupat shqiptare kanë hedhur armët duke kaluar në masë te armiku, kështu që ishte i domosdoshëm çarmatimi dhe grumbullimi i rreth7000 ushtarëve shqiptarë” (faqe 78). Po në atë dokument e në atë faqe thuhet: “Deri tani besimi tek shqiptarët ishte jo aq shumë i madh, por pas kësaj, kjo tashmë u kthye në një urrejtje; tek çdo shqiptar shihej një spiun, një dritë e mbetur e ndezur tashmë u bë një shenjë e madhe”.

Kështu pra si pasojë e ndodhisë me batalionin “Tomorri”, të gjitha repartet shqiptare u tërhoqën nga fronti. Italianët i çarmatosën ushtarët dhe i futën një pjesë në kazermat e Krastës, të tjerët i çuan në rajone të tjera të sigurta e të ruajtura mirë me trupa të karabinierisë fushore. Duke mos dashur të krijonin probleme me shqiptarët, ata ndërprenë veprimet gjyqësore.

Gjesti i ushtarakëve shqiptarë, duhet kuptuar drejt dhe jo vetëm si një pakënaqësi ndaj pushtimit italian. Shqiptarët, megjithë problemet historike që kanë patur me fqinjin e tyre jugor Greqinë, nuk pranuan që të përdoren si “mish për top” nga pushtuesit. Në këtë rast, shqiptarët treguan një shenjë të veçantë të fqinjësisë së mirë ndaj Greqisë, duke luajtur rolin e një aleati të vërtetë ndaj popullit grek.

***

Megjithatë, kurora e lavdisë së Spiro Moisiut mbetet lidhja dhe devotshmëria e tij me Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare, ku ai ka qenë një nga protagonistët kryesorë të saj. Ai e radhiti veten pa mëdyshje në anën e duhur të historisë në një nga mementet kyç të saj. Ishte e madhe përgjegjësia historike që mori mbi shpatulla për ta udhëhequr bashkë me Enver Hoxhën atë luftë dhe kontributi që ai dha për fitoren e madhe mbi pushtuesit nazifashistë dhe bashkëpunëtorët e tyre ballisto-zogistë, e cila përbën një nga epopetë më të ndritura të historisë sonë kombëtare. Ja si ka ndodhur:

Pas fillimit të veprimeve luftarake kundër Jugosllavisë, batalionin e dërguan dhe e dislokuan në rajonin Bozhaj, afër Ulqinit. Aty major Spiros i erdhi urdhri për daljen në lirim para kohe më 8 shtator 1941.

Pasi e nxorën në lirim, Spiro Moisiu u vendos në Lushnje, ku kishte edhe dy vëllezërit e tij, duke hapur një dyqan. Në Lushnje u aktivizua në lëvizjen nacionalçlirimtare, duke u zgjedhur si kryetar i këshillit të frontit. Në shtatorin e viti 1942, i detyruar nga përndjekja fashiste doli në ilegalitet, duke u  bashkuar me forcat e tjera partizane që qarkullonin në atë zonë. Në vitin 1943, në Labinot zgjidhet Komandant i Shtabit të Përgjithshëm të UNÇl. Në 24 maj 1944 në Kongresin e Përmetit ndryshoi drejtimi i komandës. Enver Hoxha me gradën Gjeneral kolonel u zgjodh Komandant i përgjithshëm i UNÇl, ndërsa Spiro Moisiu Kryetar i Shtatmadhorisë me gradën Gjeneral major. Pas çlirimit në vitin 1947, shkarkohet nga ajo detyrë dhe emërohet Inspektor i Përgjithshëm i Ushtrisë, ndërsa në shkurt 1948 nxirret në pension pleqërie, në moshën 48 vjeçare.

Shkarkimi dhe nxjerrja në pension erdhi më shumë si pasojë e kontradiktave në lidhje me zhvillimin e mëtejshëm të ushtrisë nga presioni që bënin jugosllavët për largimin e tij me çdo kusht. Në vitin 1949, pas dënimit të Koçi Xoxes, Spiro Moisiu rithirret në ushtri dhe emërohet komandant i garnizonit të Tiranës. Në 1956 emërohet Kryetar i SHNUM-it, një organizatë paraushtarake, e cila merrej me përgatitjen e personelit të duhur për ushtrinë që para se të dërgoheshin në ushtri. Gjatë gjithë kohës ka qenë deputet i Kuvendit të Shqipërisë. Në vitin 1962 zgjidhet anëtar i Presidiumit të Kuvendit të Shqipërisë. U nda nga jeta në 12 prill 1981…

 

*****

Botuar në DITA. Ndalohet kategorikisht ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa citimin korrekt dhe të dukshëm të burimit

May 3, 2020 15:00
Komento

42 Komente

 1. Lluci May 3, 01:33

  1–Kapterri i pa afte Spiro Moisiu eshte dezertor ne lufte. Ai dezertoi nga luftimet kuder ushtrise greke-britanike jo se i dogji zemra per Shqiperine, por sepse ishte nje oficer i pa afte. Si pijanec qe ishte nuk mund edhe te duronnte kushtet e luftes dhe as te udhehiqte usharet shqiptare.
  2–Ai qe tradhetar per shtetin shqiptar sepse ai e tradhetoi ate shtet dhe hyri nen komanden e Dushan Mugoshes e Miladin Popoviçit, te cilet e caktuan kumandar pa grada e pa shkolle per ushtrine sllavo-komuniste qe ata po formonin. Domethene, ai qe nje kukell e jugosllaveve. Për çobejt e maleve dhe banditet sllavo-komuniste qe kishin si barinj jugosllavet dezertimi i tij ishte heroizem.

  Reply to this comment
 2. Zgalem May 3, 02:25

  As qe duhet te zihet ne goje “lista” Institutit studimor, ,
  jo vetem e pa bazuar ne ligj , por mohon luften , qe e ka johur Lidhj e kombeve . . Njihet boterisht fitoria e luftes clirimtare shqipetare si dhe nga shtet e Europes , qe u clirua me forcat e veta . Nga kjo biografi , qe eshte reale . Spiro konsiderohet Churchilli dhe De Goli shqiptar . Mundesisht , ne emer te gazetes , coni , ne Kuvend kete propozim : Spiro te dekorohet hero i kombetar . Te ngrihet nje shtatore ne Tirane . Me te tera keto veprime , Komandanti i mirenjohur i luftes , S. Moisiu , sanksionohet me ligj , duke mbyllur shume ekuivoke te historianve . Zgalem

  Reply to this comment
 3. demo May 3, 03:29

  Nuk ka qene njeriu keq,.
  Mrojtjen e Shengjinit nga zbarkimi fashist e ka braktisur.
  Dezertoi nga fronti ne favor te grekeve,duke i hapur rrugen per ne Korce,Kjo eshte e turpshme.
  Greket nuk po pushtonin Italine,Po pushtonin Shqiperine.Me mire mos mobilizohej ne front,se te dezertonte.
  Leberit kurre nuk i kane ngritur kenge dezertoreve,edhe kur kane luftuar per Turqine.

  Reply to this comment
  • Tani May 3, 11:24

   Mbase Taktika luftarake e tij, ka qene terheqje, dezertim dhe kapitullim kur sulmon armiku, dhe sulm kur ai terhiqet. Nuk i ka dale keq.

   Reply to this comment
   • Bureto May 4, 11:12

    Me sa di une në të gjithe doktrinat ushtarake të të gjithe kohrave, ushtaraku kur dezerton, jo më oficer por dhe ushtar i thjeshte të ishte, ndeshkohet me denim kapital, pushkatim! E çuditshme që S.Moisiu edhe pse i kryente keto veprime, jo vetem qe nuk i hynte gjemb në këmbë, por edhe mbahej në detyre?! Ne 1924, Iu kundervu Zogut thone, bile e priti me armë në ‘qafe Murriz’, por Zogu e mbajti oficer, bile ne kryengritjen e Fierit, kur ai ishte mbret, Spiro rezulton drejtor burgu, kuaty mbaheshin dhe torturoheshin antizogistet. Në shkurt 1941, pra jo i ndeshkuar pas dezertimit nga fronti italo-grek (per mua beri mire, por po flas per koseguencat e veprimit të tij sipas ligjit ushtarak), nga fashistet nxirret në lirim dhe ben jete të qete në Lushnje, duke u marre me tregëti. Atehere aty, e ‘peshkuan’ komunistet dhe tashme veprimtaria dihet, ndaj nuk po i rendisim historite me heroizmat e tij. U sherbeu atyre si figure dhe asgje me teper, deri sa si ushtarak i ‘larte’, me shkolle inferiore, perfundoi komandant garde e me pas kryetar ShNUM-i. Nuk i kuptoj disa njerez, që duke mos konsideruar kete mosshkëlqim dhe mos pasjen e asnje akti ‘heroik’ në veprimtarine e tij, ngazellehen dhe për më teper luten ta bejne “Hero Kombetar”?!!! Dikush me lart është shprehur se ka qenë njeri i mire. Edhe une e besoj, persa kohe nuk kam fakte për të kunderten, por ama vetem kaq. Sikur, nga konjukturat politike, pazaret Nano-Berisha, të mos qe rastisur (e theksoj rastisur njelloj siç ndodhi me babane e tij ne vitin 1943, komunistet atehere komunistet dhe sot) të ishte i biri, Alfredi president, ndoshta sot, i ati do te ishte harruar, ose do te ishte nje episod në historine e Shqiperise..

    Reply to this comment
 4. Arta May 3, 05:34

  Respekt per mbrojtjen e Shqiperise me 1939.

  Reply to this comment
 5. Alban Hamzai May 3, 10:13

  Greket nuk pushtonin,por clironin nga pushtimi fashist.Po brigadat partizane ne Jugosllavi vajten per te pushtuar Jugosllavine ? Jo! Vajten per te cliruar.Fitorja e Grequse kunder fashizmit Italian ishte fitorja e pare kunder fashizmit ne Evrope. Spiro Moisiu nuk luftoi ne rradhet e ushtrise fashiste qe po sulmonte nje shtet tjeter per ta pushtuar.,pra S.Moisiu nuk u vegel e fashisteve .Por ata qe jane mesuar ti shohin shqiptaret si ushtare ne sherbim te cdo perandorie kjo u duket tradheti ,eshte puna dhe problem I tyre.

  Reply to this comment
  • Bledar May 3, 11:20

   Nuk eshte mire me perrgjithesuar rastet, pasi edhe Shqiptaret e Shqiperise kane ndihmuar dhe luftuar me NATO-n kundra ish Jugosllavise.

   Reply to this comment
 6. Miço Taqua May 3, 11:41

  O Hamza ,

  Pse bën si budalla që mos të dukesh që je i paguar nga antishqiptaret?, komunistët shqiptarë nuk u hodhën në ish Jugosllavi për ta çliruar por për të përmbushur misionin e sllavëve eliminimin e nacionalistëve shqiptarë në Kosove,Maqedoni, Malzi e Shanxhak me duart e tradhtarëve Spiro Moisiu, Enver Hoxxha, Mehmet Shehu, Hysni Kapo Ramiz Alia e sorollopin e tyre siç edhe bënë në masakrën e Tivarit e shumë të tjera. Sa për grekët çlirimtare atë nuk e pranojnë as vet se qëllimi i tyre për të pushtuar Shqipërinë e Jugut ka qenë i shpallur dhe lufta e tyre kundër Italisë si protektore e Shqipërisë u bë me mbështetjen e gjithanshme Angleze.

  Reply to this comment
 7. Laberia ime May 3, 11:42

  Sado te perpiqeni te ulni malet dhe te ngrini halet nuk do ja arrini dot o padardhes tr kolaboracionisteve ..Spiro Moisiu eshte mal, te paret tuaj qe shiten bytthen te fashizmi vetem nje emer u shkon per shtat… hale.

  Reply to this comment
 8. intelektuali May 3, 16:06

  SPIRO MOISIU KA QENE NJE DEZERTORI LEGJENDAR QE MBOLLI “MURTAJEN” BOLSHEVIKE NE SHQYPNI

  Ja cfare shkruan per Spiro Moisiun Wikipedia pa fintet enveriste te Xhevdet Shehut:

  “…Pas mbarimit të shkollës fillore në Kavajë dhe Durrës Spiro Moisiu u dërgua për të përfunduar arsimin e tij në një kolegj në Vjenë , Austri. Ai u kthye nga Austri në 1919 dhe pasi ndoqi një kurs ushtarak të drejtuar nga instruktorë gjermanë në Tiranë ku u diplomua si toger. Duke pranuar aftësitë e tij të shkëlqyera, Zogu e riintegroi Spiro Moisiun në forcat qeveritare shqiptare. Karriera e tij ushtarake u përparua më tej në vitet 1929–30, kur ai arriti rezultate të shkëlqyera në shkollën ushtarake të ngritur nga Ahmet Zogu per “perfeksionizmin e oficerëve” te Mbretnisë në Tiranë nën drejtimin e instruktorëve italianë. Pasi mbaroi së pari në kursin e tij midis 43 oficerëve të tjerë ai u emërua kapiten. Gjatë Monarkisë së Zogut ai shërbeu në qytete të ndryshme, ndërsa gjatë Kryengritjes Antiqeveritare të Fierit më 1935, ai ruajti besnikërinë fanatike të tij ndaj Zogut duke luftuar kundër mutantëve rebelë të paguar dhe te yshtur nga Mosksa. Gjatë viteve 1937-1938 ai përsëri arriti rezultate të shkëlqyera në shkollën ushtarake në Tiranë në studime për oficerët e moshuar dhe u diplomua si major.Duke pranuar një ftesë për rikthimin e tij në forcat qeveritare shqiptare, Moisiu u kthye në Shqipëri dhe në fund të vitit 1940, ndërsa shërbente si komandant i batalionit të Tomorrit, ai u dërgua në frontin italo-grek. Spiro nuk donte të luftonte kundër Grekëve dhe së bashku me një tjetër major shqiptar, Prenk Pervizi, tërhoqi burrat e tij nga linjat e frontit dhe dezertoi duke i hapur rrugen Ushtrise greke per t’u futur ne Shqiperi. Gjykata e Lartë Ushtarake Italiane e dënoi me vdekje për dezertim nga vijat e përparme. Dënimi më vonë u anulua ai u largua nga shërbimi ushtarak dhe doli ne pension te paguar nga qeveria italiane, megjitate si oficer italian ne pension, Spiro Moisiu u dërgua në rajonin e Beratit si mbikqyres ushtarak. Ai ishte kontaktuar atje nga komunistët, të cilët në korrik 1943 i propozuan që të ishte Komandanti i Përgjithshëm i Ushtrisë Nacional-Clirimtare Kombëtare Shqiptare (UNCKSH) të mbizotëruar nga komunistët. Ai kundërshtoi modelin e propozuar nga jugosllavët për riorganizimin e Ushtrisë Shqiptare, dhe preferoi mësuesit sovjetikë ndaj atyre jugosllavë. Ai dërgoi shumë oficerë shqiptarë në Akademitë ushtarake Sovjetike me qëllim që të krijonin një gjeneratë të re oficerësh shqiptarë te orientuar nga BRSS. Gjatë një gjyqi komunist më 1946 një nga të pandehurit dëshmoi se ata kishin mbështetjen e Spiro Moisiut në një grusht shteti të mundshëm. Kjo çoi në shkarkimin e tij perfundimisht nga detyra aktive dhe shërbimi ushtarak, ndërsa ai ishte vetëm 46 vjeç…”

  prandaj:

  SPIRO MOISIU KA QENE DEZERTORI LEGJENDAR QE MBOLLI MURTAJEN BOLSHEVIKE NE SHQYPNI

  O gazetari i Nexhmijes, mallakastrioti Xhevdet Shehu

  Reply to this comment
 9. intelektuali May 3, 16:07

  SPIRO MOISIU KA QENE NJE DEZERTORI LEGJENDAR QE MBOLLI “MURTAJEN” BOLSHEVIKE NE SHQYPNI

  Ja cfare shkruan per Spiro Moisiun Wikipedia pa fintet enveriste te Xhevdet Shehut:

  “…Pas mbarimit të shkollës fillore në Kavajë dhe Durrës Spiro Moisiu u dërgua për të përfunduar arsimin e tij në një kolegj në Vjenë , Austri. Ai u kthye nga Austri në 1919 dhe pasi ndoqi një kurs ushtarak të drejtuar nga instruktorë gjermanë në Tiranë ku u diplomua si toger. Duke pranuar aftësitë e tij të shkëlqyera, Zogu e riintegroi Spiro Moisiun në forcat qeveritare shqiptare. Karriera e tij ushtarake u përparua më tej në vitet 1929–30, kur ai arriti rezultate të shkëlqyera në shkollën ushtarake të ngritur nga Ahmet Zogu per “perfeksionizmin e oficerëve” te Mbretnisë në Tiranë nën drejtimin e instruktorëve italianë. Pasi mbaroi së pari në kursin e tij midis 43 oficerëve të tjerë ai u emërua kapiten. Gjatë Monarkisë së Zogut ai shërbeu në qytete të ndryshme, ndërsa gjatë Kryengritjes Antiqeveritare të Fierit më 1935, ai ruajti besnikërinë fanatike të tij ndaj Zogut duke luftuar kundër mutantëve rebelë të paguar dhe te yshtur nga Mosksa. Gjatë viteve 1937-1938 ai përsëri arriti rezultate të shkëlqyera në shkollën ushtarake në Tiranë në studime për oficerët e moshuar dhe u diplomua si major.Duke pranuar një ftesë për rikthimin e tij në forcat qeveritare shqiptare, Moisiu u kthye në Shqipëri dhe në fund të vitit 1940, ndërsa shërbente si komandant i batalionit të Tomorrit, ai u dërgua në frontin italo-grek. Spiro nuk donte të luftonte kundër Grekëve dhe së bashku me një tjetër major shqiptar, Prenk Pervizi, tërhoqi burrat e tij nga linjat e frontit dhe dezertoi duke i hapur rrugen Ushtrise greke per t’u futur ne Shqiperi. Gjykata e Lartë Ushtarake Italiane e dënoi me vdekje për dezertim nga vijat e përparme. Dënimi më vonë u anulua ai u largua nga shërbimi ushtarak dhe doli ne pension te paguar nga qeveria italiane, megjitate si oficer italian ne pension, Spiro Moisiu u dërgua në rajonin e Beratit si mbikqyres ushtarak. Ai ishte kontaktuar atje nga komunistët, të cilët në korrik 1943 i propozuan që të ishte Komandanti i Përgjithshëm i Ushtrisë Nacional-Clirimtare Kombëtare Shqiptare (UNCKSH) të mbizotëruar nga komunistët. Ai kundërshtoi modelin e propozuar nga jugosllavët për riorganizimin e Ushtrisë Shqiptare, dhe preferoi mësuesit sovjetikë ndaj atyre jugosllavë. Ai dërgoi shumë oficerë shqiptarë në Akademitë ushtarake Sovjetike me qëllim që të krijonin një gjeneratë të re oficerësh shqiptarë te orientuar nga BRSS. Gjatë një gjyqi komunist më 1946 një nga të pandehurit dëshmoi se ata kishin mbështetjen e Spiro Moisiut në një grusht shteti të mundshëm. Kjo çoi në shkarkimin e tij perfundimisht nga detyra aktive dhe shërbimi ushtarak, ndërsa ai ishte vetëm 46 vjeç…”

  prandaj:

  SPIRO MOISIU KA QENE DEZERTORI LEGJENDAR QE MBOLLI “MURTAJEN” BOLSHEVIKE NE SHQYPNI

  O gazetari i Nexhmijes, mallakastrioti Xhevdet Shehu

  Reply to this comment
 10. intelektuali May 3, 16:07

  SPIRO MOISIU KA QENE DEZERTORI LEGJENDAR QE MBOLLI “MURTAJEN” BOLSHEVIKE NE SHQYPNI

  Ja cfare shkruan per Spiro Moisiun Wikipedia pa fintet enveriste te Xhevdet Shehut:

  “…Pas mbarimit të shkollës fillore në Kavajë dhe Durrës Spiro Moisiu u dërgua për të përfunduar arsimin e tij në një kolegj në Vjenë , Austri. Ai u kthye nga Austri në 1919 dhe pasi ndoqi një kurs ushtarak të drejtuar nga instruktorë gjermanë në Tiranë ku u diplomua si toger. Duke pranuar aftësitë e tij të shkëlqyera, Zogu e riintegroi Spiro Moisiun në forcat qeveritare shqiptare. Karriera e tij ushtarake u përparua më tej në vitet 1929–30, kur ai arriti rezultate të shkëlqyera në shkollën ushtarake të ngritur nga Ahmet Zogu per “perfeksionizmin e oficerëve” te Mbretnisë në Tiranë nën drejtimin e instruktorëve italianë. Pasi mbaroi së pari në kursin e tij midis 43 oficerëve të tjerë ai u emërua kapiten. Gjatë Monarkisë së Zogut ai shërbeu në qytete të ndryshme, ndërsa gjatë Kryengritjes Antiqeveritare të Fierit më 1935, ai ruajti besnikërinë fanatike të tij ndaj Zogut duke luftuar kundër mutantëve rebelë të paguar dhe te yshtur nga Mosksa. Gjatë viteve 1937-1938 ai përsëri arriti rezultate të shkëlqyera në shkollën ushtarake në Tiranë në studime për oficerët e moshuar dhe u diplomua si major.Duke pranuar një ftesë për rikthimin e tij në forcat qeveritare shqiptare, Moisiu u kthye në Shqipëri dhe në fund të vitit 1940, ndërsa shërbente si komandant i batalionit të Tomorrit, ai u dërgua në frontin italo-grek. Spiro nuk donte të luftonte kundër Grekëve dhe së bashku me një tjetër major shqiptar, Prenk Pervizi, tërhoqi burrat e tij nga linjat e frontit dhe dezertoi duke i hapur rrugen Ushtrise greke per t’u futur ne Shqiperi. Gjykata e Lartë Ushtarake Italiane e dënoi me vdekje për dezertim nga vijat e përparme. Dënimi më vonë u anulua ai u largua nga shërbimi ushtarak dhe doli ne pension te paguar nga qeveria italiane, megjitate si oficer italian ne pension, Spiro Moisiu u dërgua në rajonin e Beratit si mbikqyres ushtarak. Ai ishte kontaktuar atje nga komunistët, të cilët në korrik 1943 i propozuan që të ishte Komandanti i Përgjithshëm i Ushtrisë Nacional-Clirimtare Kombëtare Shqiptare (UNCKSH) të mbizotëruar nga komunistët. Ai kundërshtoi modelin e propozuar nga jugosllavët për riorganizimin e Ushtrisë Shqiptare, dhe preferoi mësuesit sovjetikë ndaj atyre jugosllavë. Ai dërgoi shumë oficerë shqiptarë në Akademitë ushtarake Sovjetike me qëllim që të krijonin një gjeneratë të re oficerësh shqiptarë te orientuar nga BRSS. Gjatë një gjyqi komunist më 1946 një nga të pandehurit dëshmoi se ata kishin mbështetjen e Spiro Moisiut në një grusht shteti të mundshëm. Kjo çoi në shkarkimin e tij perfundimisht nga detyra aktive dhe shërbimi ushtarak, ndërsa ai ishte vetëm 46 vjeç…”

  prandaj:

  SPIRO MOISIU KA QENE DEZERTORI LEGJENDAR QE MBOLLI “MURTAJEN” BOLSHEVIKE NE SHQYPNI

  O gazetari i Nexhmijes, mallakastrioti Xhevdet Shehu

  Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic May 3, 20:00

   O Intelektual pa Koke. Po si nuk u lodhe duke kundershtuar edhe atje ku nuk ka asnje vende per kundershtim.
   Po lere o njeri kete loje se mjafte u lodhe duke kundershtuar vende e pa vende. Ky Spiro Moisiu vlersohet nga te gjith, madje kete e njohin edhe aleate e luftes nacional Clirimtar sic ishin Anglezet dhe Amerikanet ndersa ti e konsideron tradhetar.
   Turp te keshe.!

   Reply to this comment
   • intelektuali May 3, 21:59

    O Mavria, Liu Firifiu:

    Ke ngaterruar adresen more Mavri, biografine e DEZERTORIT Legjendar te cdo pushteti, Spiro Moisiu nuk e ka shkruar intelektuali, por Enciklopedia Wikipedia ne internet qe e ka konsideruar ushtarakun, Spiro Moisiu, ne fillim si besnik te Ahmet Zogut, me vone gjate Luftes si tradhetar i Duces dhe akoma me pas si nje Poliagjent Bolshevik i KGB-se sovjetike, njashtu si Mehmet Shehu nese te kujtohet Kryeministri shqyptar i turpit dhe rezilit te Enverit qe e mbajti prane per 40 vjet me radhe dhe nuk e kuptoi qe e tradhetonte ne favor te Anglo-Amerikaneve apo Sovjetikeve akoma nuk e kemi mesuar te verteten per Poliagjentin Mehmet Shehu, qe ishte nga fshati i gazetarit te Nexhmijes, Xhevdet Shehu, pra keto histori kontraverse mund t’i lexoje cdokush pa asnje problem ne internet, mjafton te mos jete injorant fanatik dru me pre si puna jote,

    O Mavria, Liu Firifiu

    prandaj:

    KUSH DUHET TE KETE TURP TANI?

    Reply to this comment
    • Aliu nga Selenic May 4, 16:04

     Tani perseri duhet te kesh turp ti.Se Gjenela Musiu e ka shkrua historin me mundin dhe djersen dhe aktivitetin e tij luftarak.Enciklopedin e kan shkruar ata qe nuk u interson shqiperia.!

     Reply to this comment
     • intelektuali May 4, 22:54

      Liu Firifiu:

      Po vetem Enver Mashtruesit i beson ti more mavri?

      Po Spiro Moisiu, qe hengri buken si besnik i Ahmet Zogut e tradhetoi Mbretnine menjehere sapo erdhen italianet e Duces dhe dezertoi nga fronti i Luftes duke i hapur rrugen Ushtrise greke per te hyre si “Dafllaku ne Dasem” ne Shqypni, por megjithate hengri si i papare edhe pensionin e Duces gjate Luftes dhe kur komunistet i ofruan ne fund te 1943 postin e Kumandarit te LANC-it kriminal u hodh si nje rufjan qylaxhi ne anen e sovjetikeve

      prandaj:

      KUR DO TE HANI PYKA LLOGJIKE JU FANATIKET E ENVERIT?

      KETO JANE DOKUMENTE BIOGRAFIKE QE NUK MUND TE KONTESTOHEN NGA BIOGRAFIA E DEZERTORIT LEGJENDAR SPIRO MOISIU

 11. Jani May 3, 18:51

  Kenaqesi tju lexosh Xhevdet!

  Reply to this comment
 12. intelektuali May 3, 20:59

  E solla koken prape.

  Isha shtru ke Shefqet Ndroqi, 3 jave ne koma.
  Corones ja hodha. Shyqyr ata komunistet dhe ne burg me kishin bo mantune vite me rradhe.

  Sa u bera me mire, me vrap te jap kontributin tim ne gazeten e nerume Dita.

  Wikipedia, sidomos te ajo .sq dmth shqyptare mund te shkruaj kush te doj e cfare te doje zemra. Pshm do Demo te shkruaj per shtepine e gjyshit dhe gjyshes apo te tregoj se cbote gjyshja tuj Pa TV Mund TA bej Pa asnje lloj problemi.

  Ska mbet derr e dos Pa shkrujt ne Wikipedia shqyptare.

  Une do shkruaj per ilir hoxh spiunin dhe nexhin ke bahriun.

  Wiki.sq eshte i besushem se e shkrujn shokt e mi kaloqi fahro fevzo. Tamam shoke nuk i kam se sma varin shume, pa cka.

  Reply to this comment
 13. intelektuali May 3, 20:59

  E solla koken prape.

  Isha shtru ke Shefqet Ndroqi, 3 jave ne koma.
  Corones ja hodha. Shyqyr ata komunistet dhe ne burg me kishin bo mantune vite me rradhe.

  Sa u bera me mire, me vrap te jap kontributin tim ne gazeten e nerume Dita.

  Wikipedia, sidomos te ajo .sq dmth shqyptare mund te shkruaj kush te doj e cfare te doje zemra. Pshm do Demo te shkruaj per shtepine e gjyshit dhe gjyshes apo te tregoj se cbote gjyshja tuj Pa TV Mund TA bej Pa asnje lloj problemi.

  Ska mbet derr e dos Pa shkrujt ne Wikipedia shqyptare.

  Une do shkruaj per ilir hoxh spiunin dhe nexhin ke bahriun.

  Wiki.sq eshte i besushem se e shkrujn shokt e mi kaloqi fahro fevzo. Tamam shoke nuk i kam se sma varin shume, pa cka.

  Reply to this comment
  • intelektuali May 3, 22:03

   O rrugaci i Enverit, Ilir Hoxha:

   Me mire beji yzmet djalit tend Ermalit, qe Taulant Balla nga Librazhdi e beri administrator te Fabrikes se Kokaines ne Xibrake dhe qe Edi Rama e shpetoi nga burgu me fintet e Like Floririt te Rilindjes Enveriste,

   sepse:

   Per Dezertorin Legjendar te cdo pushteti, Spiro Moisiu,

   HISTORIA FLET VETE.

   Reply to this comment
 14. Sd May 3, 21:04

  Spiro Moisiu ka kontributet e tij per Shqiperine.
  I biri tij Alfredi është qofte me rigon qe thotë poulli ene Kovoja ka ba lufte mer Jahu. Po me se ore? Me damote e speca.
  Ndërsa per ruajtjen e Kongresit të Lushnjes nga Spiro Moisiu, Kjo është nje genjeshter.
  Kongresin e ruajti Llazi Spiro nga Shën Pjetra me dy cetat e tij.
  Spiro Mousiu permendet vetem gjate luftes.
  Disa mallakastriit budhtra te Mehmet Shehut dhe kriminelit Kadri Kandahar Cakrani Turkistan po tentojne te bejne nje 97 te dyte.

  Reply to this comment
 15. intelektuali May 3, 22:25

  Shikoni me vemendje fotografine me Babe Lymin, killerin e Jugosllavise Komuniste qe duket ne mes si shkop thatuq veremli ne dhe pastaj le te me thone, kush nga komunistet famoze ne kete foto mbreselenese te gazetes DITA mbeti gjalle i nderuar dhe i panjollosur nga Partia e Punes dhe nuk u shpall Armik dhe Tradhetar nga Enveri Bullafiqi qe hante berxolla dhe pinte me birre me krikell tre here ne dite gjate gjithe Luftes ne vilen ne mes te Tiranes te kunatit te tij Kryefashist, Bahri Omari?

  PO ANTIFASHISTI I SPANJES DHE KUMANDARI I BRIGADES SE PARE SULMUESE, MEHMET SHEHU KU ESHTE NE KETE FOTO?

  sepse:

  Dokumentat tregojne se ishte duke arrestuar kunatin e enverit, Bahri Omari ne Tirane, kur Enveri me Nexhmijen shelleheshin ne Berat ne vilat sekrete te Milladinit te Jugosllavise Komuniste me urdher direkt nga Josip Broz Tito,

  kur:

  Enveri i kishte shitur KOSOVEN dhe VATANIN Jugosllavise Komuniste

  Reply to this comment
 16. demo May 3, 22:53

  Ky eshte nje konflikt i kote.
  Kadri Cakrani ka shkruar ato qe ka perjetuar ne burgun eFierit dhe ketu nuk ka pse te kete hatermetje.
  Nuk ka thene ndonje gje te madhe per Spiron.

  Reply to this comment
 17. KOZi... May 3, 23:11

  U bene disa artikuj me Spiro Moisiun dhe mos po comentojme per te gjitha !
  Nuk eshte i sakte titulli ; 120 vjetori i nje antifashisti – Spiro Moisiu ishte oficer i karieres dhe do luftonte si ushtarak kunder pushtuesit ne kete rast italian si do qe te ishin dhe nuk luftoi se ishin fashiste. Shqiptaret kane luftuar edhe ne luften e Vlores kunder italianve e atkohe italia nuk ishte fashiste. Termi antifashizem e antikomunizem eshte i sakte ne Luften e Spanjes.
  Konstatohet qe Spiro Moisiu paska qene ne krah te Fan Nolit ne 1924 por me pas vazhdoi po ashtu edhe me Zogun dhe nuk u quajt me biografi te keqe …..Tani konstatohet qe Kadri Cakrani ben pjese ne nje kryengritje kunder Zogut . Spiro Moisiu eshte ne krah te Zogut. Historia e periudhes se komunizmit e mburrte kryengritjen e Fierit, ketu kemi pak problem por nuk ka lidhje me temen…. Perseri Kadri Cakrani ne lufte eshte me Ballin dhe bashkepunetoret e pushtuesit ndersa Spiro Moisiu eshte kunder tij perseri por perseri anon ne krah te Zogut sepse anetar i Shtabit te Pergjithshem ne ate kohe eshte edhe Abaz Kupi . Dhe pikerisht se ishte ushtarak ,jo politik, i ardhur nga periudha monarkiste mendoi qe Spiro Moisiu mire ka qendruar ne ate kohe kur komunistet eleminonin njeri tjetrin……..

  Reply to this comment
 18. antifashisti May 3, 23:14

  Deshmoret e Atdheut dhe Partizanet fitimtare te Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare nuk ka kush i shan. Ata meritojne vetem nderim e respekt perjete. Komisar, Komandant, Shef shtabi e deri partizanet e thjeshte si dhe populli i rrezistences e mbeshtetjes territoriale te LANC jane krenari e Popullit Shqiptar, perndryshe do te ishim te turperuar nga sjelljet dhe bemat e Mbretit tradhetar dhe Kolaboracionisteve te cdo lloji qe ju bashkuan pushtuesve nazi-fashiste.
  Ky eshte kriteri kryesor i vleresimit te individeve sa here vjen fjala per luften per clirim. Nderim me rastin e 9 Majit, Dita e Fitores mbi fashizmin boteror.

  Reply to this comment
 19. antifashisti May 3, 23:21

  Deshmoret e Atdheut dhe Partizanet fitimtare te Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare nuk ka kush i shan. Ata meritojne vetem nderim e respekt perjete. Komisar, Komandant, Shef shtabi e deri partizanet e thjeshte si dhe populli i rrezistences e mbeshtetjes territoriale te LANC jane krenari e Popullit Shqiptar, perndryshe do te ishim te turperuar nga sjelljet dhe bemat e Mbretit tradhetar dhe Kolaboracionisteve te cdo lloji qe ju bashkuan pushtuesve nazi-fashiste.
  Ky eshte kriteri kryesor i vleresimit te individeve sa here vjen fjala per luften per clirim. Nderim me rastin e 9 Majit, Dita e Fitores mbi fashizmin boteror.
  Padyshim gjeneral Spiro Moisiu eshte nder per familjen Moisiu dhe popullin Shqiptar.

  Reply to this comment
  • intelektuali May 4, 08:19

   O Antifashisti i Enverit:

   PO ANTIFASHISTI I SPANJES DHE KUMANDARI I BRIGADES SE PARE, MEHMET SHEHU CFARE KAFSHE ISHTE?

   Deshmor i nerum i LANC-it kriminal jugosllav qe vrau me shume shqyptare se armiq, apo Poliagjent i rrezikshem i Aleateve Anglo-Amerikane apo spiun i Moskes qe asnjehere nuk e mesuam se cfare KAFSHE prehistorike ishte Kryeministri-Kasap me jetegjate shqyptar Mehmet Shehu, qe Enveri e likuidoi me Killerin e tij Sulo Gradeci me nje plumb pas koke ne gjumin e nates?

   sepse:

   Ke harruar t’i besh te fala Antifashistit te Madh Jugosllav te Titos, Aleksander Rankovic qe eshte akoma me dekorate enveriste nga Kuvendi Popullor i Shqypnise, antifashisti i Titos qe vrau dhe masakroi kosovaret ne Tivar dhe viset e tjera shqyptare me nje pabesi te papare ne histori, te shitur nga Enver Hoxha dhe Spiro Moisiu me justifikimin se kishin bashkepunuar me gjermanet, njashtu sic vrau camet ne Greqi Gjenerali Antifashist Napoleon Zervas,

   prandaj:

   O BOLE antifashisti i Enverit, per te festuar 9 majin si diten e Fitorjes mbi Fashizmen do te duhet te udhetosh bashke me gazetarin e Nexhmijes nga Mallakastra e Antifashistit te Spanjes, Mehmet Shehu deri ne Moske, tek Putini i Rusise, sepse ne asnje vend tjeter te Botes Demokratike kjo Date Famekeqe e fillimit te virusit te MURTAJES bolshevike kudo ne Bote nuk kujtohet me ketu e 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe mos harro se Shqypnia eshte ne NATO dhe aktualisht po lutet dhe qan e fundit ne radhe, pas pilafit enverist dhe ne bisht te kavallit qe te antarsohet ne BE, i cili me 9 maj feston:

   DITEN E EVROPES!

   Reply to this comment
 20. intelektuali May 4, 08:20

  O Antifashisti i Enverit:

  PO ANTIFASHISTI I SPANJES DHE KUMANDARI I BRIGADES SE PARE, MEHMET SHEHU CFARE KAFSHE ISHTE?

  Deshmor i nerum i LANC-it kriminal jugosllav qe vrau me shume shqyptare se armiq, apo Poliagjent i rrezikshem i Aleateve Anglo-Amerikane apo spiun i Moskes qe asnjehere nuk e mesuam se cfare KAFSHE prehistorike ishte Kryeministri-Kasap me jetegjate shqyptar Mehmet Shehu, qe Enveri e likuidoi me Killerin e tij Sulo Gradeci me nje plumb pas koke ne gjumin e nates?

  sepse:

  Ke harruar t’i besh te fala Antifashistit te Madh Jugosllav te Titos, Aleksander Rankovic qe eshte akoma me dekorate enveriste nga Kuvendi Popullor i Shqypnise, antifashisti i Titos qe vrau dhe masakroi kosovaret ne Tivar dhe viset e tjera shqyptare me nje pabesi te papare ne histori, te shitur nga Enver Hoxha dhe Spiro Moisiu me justifikimin se kishin bashkepunuar me gjermanet, njashtu sic vrau camet ne Greqi Gjenerali Antifashist Napoleon Zervas,

  prandaj:

  O BOLE antifashisti i Enverit, per te festuar 9 majin si diten e Fitorjes mbi Fashizmen do te duhet te udhetosh bashke me gazetarin e Nexhmijes nga Mallakastra e Antifashistit te Spanjes, Mehmet Shehu deri ne Moske, tek Putini i Rusise, sepse ne asnje vend tjeter te Botes Demokratike kjo Date Famekeqe e fillimit te virusit te MURTAJES bolshevike kudo ne Bote nuk kujtohet me ketu e 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe mos harro se Shqypnia eshte ne NATO dhe aktualisht po lutet dhe qan e fundit ne radhe, pas pilafit enverist dhe ne bisht te kavallit qe te antarsohet ne BE, i cili me 9 maj feston:

  DITEN E EVROPES!

  Reply to this comment
 21. intelektuali May 4, 16:27

  Po mos ishte ajo “Victory Day” sot sdo kish nje Europe sic e njohura m sotnpor vetem Deutsches Reich.

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/May_9

  Po une i lajthitur jam. Pa dysheme e pa Vati.

  Gazeta e nerume dita:
  Une si shqyptar i Shqypnise jam pro perenimor me shume se vete perenimoret.
  Dhe kur eci rruges me merr ana sikur me qene nje lloj gjilpere magnetike qe tregoj vetem perenimin.

  Po ne shtepi ne perendim eshte WC dhe du sdu vetem atje e gjej qetesine.
  Kam marre dhe laptopin qe te mos mungoj ne komentet e gazetes se nerume Dita.

  Po nuk shkrujta une Ska kush me shkrujt per enverin bei llafiq qe hatte petlla bashke me bahriun ke qazimi i mulletit, mehmetin, nexi ilir spiunin

  Reply to this comment
  • intelektuali May 4, 22:45

   O mashtruesi intelektuali fallco mos je ti spiuni i Enverit qe hiqet sikur jeton ne New York, Alban apo Hamdi Dega qe shkruan ne gazeten DITA dacibao enveriste nate e dite?

   ASNJE NGA VENDET E BOTES DEMOKRATIKE, AS SHBA, AS BRITANIA E MADHE DHE AS GJERMANIA E FRANCA NUK E FESTOJNE ZYRTARISHT 9 MAJIN SOVJETIK TE STALINIT SI “VICTORY DAY”:

   Ja ku jane shtetet e Botes, pervec Rusise Bolshevike qe festojne me 9 maj “Victory Day” sipas Encikolopedise Wikipedia qe intelektuali i vertete me faqen qe e ke ketu me poshte:

   https://en.wikipedia.org/wiki/Victory_Day_(9_May)

   Ja lexoji o mashtrues qe kujton se kopjon intelektualin, por nuk je ne gjendje te nxjerresh nje faqe sagllam interneti si argument dhe fshihesh si skuth pas nick-ut te intelektualit:

   SHTETET E BOTES QE FESTOJNE ZYRTARISHT 9 MAJIN SI “DITEN E FITORES”:

   1. Armenia zyrtarisht ka njohur 9 majin që nga pavarësia e saj në 1991. Ajo njihet zyrtarisht si Dita e Fitores dhe Paqes. Pushimi u festua në të njëjtën mënyrë atje ndërsa vendi ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik.

   2. Azerbajxhani ka njohur zyrtarisht 9 majin që nga pavarësia e tij në 1991. Pushimi u festua në të njëjtën mënyrë atje ndërsa vendi ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik. Një ceremoni për shtrimin e kurorës zakonisht mbahet në monumentin e Hazi Aslanov .

   3. Bjellorusia ka njohur zyrtarisht 9 maj që nga pavarësia e saj në 1991 dhe e konsideron atë një ditë jo pune. Pushimi u festua në të njëjtën mënyrë atje ndërsa vendi ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik . Bjellorusia ka patur katër Parada të Ditës së Fitores në Masherov Avenue (1995, 2005, 2010 dhe 2015) dhe ka pasur një ceremoni vjetore në Sheshin e Fitores që nga pavarësia.

   4. Bullgaria kishte njohur zyrtarisht 9 maj gjatë ekzistencës së saj si një shtet satelitor i Bashkimit Sovjetik . Që nga viti 1989, të gjitha festimet zyrtare të 9 majit janë anuluar. Si në vendet e tjera të KE-së. Dita e Fitores në Bullgari është 8 maj, ndërsa 9 maji është Dita e Evropës . Sidoqoftë, disa rusofile, euroskeptikë dhe të majtë mblidhen jozyrtarisht për të festuar Ditën e Fitores në 9 maj. [16] Lule janë hedhur përgjithësisht në Monumentin e Ushtrisë Sovjetike në Sofje .

   5. Bosnja dhe Hercegovina ka njohur zyrtarisht 9 maj që nga pavarësia e saj. Sidoqoftë, nuk është një ditë pune vetëm në Republikën e Srpska .

   6. Estonia nuk e njeh zyrtarisht 9 majin si një festë për shkak të së kaluarës së saj profesionale , megjithëse komuniteti rus ende zyrtarisht feston festën. Pushimi u festua në të njëjtën mënyrë atje ndërsa vendi ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik .

   7. Gruzia (Gjeorgjia) e Stalinit ka njohur zyrtarisht 9 majin që nga pavarësia e saj në 1991. Pushimi u festua në të njëjtën mënyrë atje ndërsa vendi ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik . Veçanërisht festohet në këtë mënyrë me komunitetin rus në vend.

   8. Republika Federale e Gjermanisë nuk e njeh zyrtarisht 9 majin si një festë. Sidoqoftë, festimet joformale vazhdojnë të ndodhin në disa zona të ish Republikës Demokratike Gjermane.

   HE MO BOLE KOPJACI FALLCO E SHIKON SE ME CILET SHTETE PO E BASHKON TI SHQYPNINE SOT?

   sepse:

   9 Maji si Dita e Fitorjes sot nuk festohet me as ne Serbine e Vucicit

   dhe:

   SHQYPNIA ESHTE NE NATO DHE PO KERKON TE ANTARSOHET NE BE DHE NUK PO SHKON DREJT RUSISE SE PUTINIT APO KORESE SE VERIUT TE KIMIT.

   Reply to this comment
 22. Gjynah qe nuk mbyllen kto medie ordinere ,me kto plehtra qe qelbin ktu dite e nate May 4, 21:31

  Ktu duket sikur ke hy ne Halene e doji Cmendine !

  yyyyyyyyyyyyyt psikopate te peshtire .

  gjynah qe sju shkerdheu Karoa juve plehra njerez

  Reply to this comment
 23. antifashisti May 4, 23:28

  @intelektual-haleja:
  1) Diskutimet 28/29 Nentor; 5maj/7prill apo 8/9 Maj jane muhabete haleje deri tryeza=trapeza=sofra oxhaqesh, por jo nderim fitimtaresh.
  2) Mbas 4-5 ditesh do ta shikosh direkt se ku? si ? dhe kush? e feston Diten e FITORES mbi Nazi-Fashizmin.
  Vdekje Fashizmit – Liri Popullit.

  Reply to this comment
  • intelektuali May 5, 07:09

   Halene tregoja sateme qe te ka lindur ne WC, por i je shmangur pyetjes thelbesore:

   CFARE KAFSHE ISHTE, KRYEMINISTRI MEHMET SHEHU QE ENVERI E VRAU ME NJE PLUMB PAS KOKE NE GJUMIN E NATES?

   Antifashisti historik shqyptar i Luftes se Spanjes?

   apo:

   Poliagjent anglo-amerikan, ose sovjetik qe askush nuk e ka thene deri me sot nga Shteti dhe Pushteti ne Shqypni?

   prandaj:

   Te shkruajta t’i besh te fala Antifashistit me fame Boterore, Aleksander Rankovic qe vrau dhe masakroi kosovaret ne Tivar si nje bishe e vertete, te cilit Enveri i dha edhe nje medalje trimerie me vendim te Kuvendit Popullor qe eshte ne fuqi deri me sot,

   por:

   Meqe sot eshte 5 maji, Dita Famekeqe e Tradhetise dhe Spiunimit te Qemal Stafes tek fashistet nga pushti Enver Hoxha

   MUND T’I BESH TE FALA EDHE KRYEFASHISTIT BARI OMARI QE STREHOI ENVERIN DHE NEXHMIJEN GJATE GJITHE LUFTES NE VILEN E VET NE MES TE TIRANES

   Reply to this comment
 24. demo May 5, 07:41

  Ne foto: Nga e majta ne te djathte
  Medar Shtylla,Gjin Marku,Spiro Moisiu,Omer Nishani,Enver Hoxha,Myslym Peza,Haxhi Lleshi,Sejfullah Maleshova,Hysni Kapo,Liri Gega,Ramadan Citaku.

  Reply to this comment
 25. Tane shqiptaret jane Mic Sokola May 5, 09:21

  Artikulli e glorifikon figuren e Spiro Moisiut, sepse shkruan vetem ne shkalle siperore. Nuk ka bere ndonje gabim, apo s’ka pasur te meta ky njeri? Ndersa titulli “antifashist” duket se nuk qendron. Ku ishte ky antifashist ne 7 Prill 1939? Fakti qe Spiro Moisiu ka punuar per Zogun, Italianet, Enverin, pra kalon ne sherbim te cdo pushtetari qe vjen, perfshi komunizmin, tregon karakterin e tij te pershtatjes, sigurisht per mbijetese. Ai eshte afruar, ata e kane perdorur, ai ka marre rrogen dhe eshte larguar pa u perplasur. Raporti me Enver Hoxhen qarteson teresisht karaktetin e tij. Nje ushtarak nen urdherat partiake. Ky qe braktisi frontin italo – grek, pranoi ne heshtje imponimin jugosllav te Miladinit etj. Fakti qe i mbijetoi Enverit, i cili eleminoi kedo qe e kundershtonte, tregon karakterin e tij pragmatist. Kjo sjellje te kujton, ne nje fare menyre Zhorzh Fushen. I cili u largohej atyre qe rrezikonin humbjen e pushtetit. Dhe u afrohej atyre qe do mernin pushtetin.

  Reply to this comment
 26. DRINA May 5, 16:35

  Intelektual @lluci ose lluca vikipedia seshte maja e dijes .ate mund ta keshe shkruar dhe ti o lluce apo intelehale kush eshte grupi qe organizon punen per shkrimin e saj .eshte poshte emri iatij qe e ka shkruar etj etj prandaj mos e perdorni me si argument se dilni zbuluas. somari.

  Reply to this comment
 27. demo May 7, 04:35

  Duke bere estrade me qeveritaret e tradites shqiptare,keta komunistet kujtuan se kapot e tyre do te jene zota mbi toke.
  Ndodhi e kunderta.
  Qeveritaret e Shqiprise para vitit 44 sot nderohen me monumente,kurse kapot e komunistave jane bere per estrade.
  Lef Nosi,Mithat Frasheri,Mehdi Frasheri,Pater Anton Harapi,Xhaferr Deva,Qazim Mulleti etj,sot nderohen nga shqiptaret,kurse Kapot e komunistave qe e tmerruan popullin me vrasje persekutime,triska dhe tullona sot zbulohen perdite dokumenta qe nxjerrin maskaralleqet prej horrash,qe nga ajo qe e quajne lufta e lavdishme nac-cl.
  Bashkepunetore te serbeve,.Te armatosur nga shtabet angleze,qe punonin ne dobi te grekeve dhe serbeve keta shiten Kosoven dhe Camerine dhe e bene burg Shqiperine.
  U fryne si tollumbace se kujtuan se do ti rezistojne historise.Nuk duhen plumpa,e topa,mjafton nje maje gjelpere per te cfryre keto tollumbace te Historise.

  Reply to this comment
 28. fteri May 7, 11:27

  Shikoni në ç’ shkallë degradimi ka arritur KALBËZIMI dhe zbritja morale e DEMOS ,INTELEKTUALIT e zhapikve të tjerë ,që para se të fryjnë BULQITË duke sha Enver Hoxhën ,të tregojnë pseudonimin e tyre të burgut si bashkëpuntor të sigurimit burgaxhi.

  Pastaj të llapin derë më derë e rrugë më rrugë të aktivizojnë dhe e llumit të një pjese të kundërshtarve politik të legjendarit Enver Hoxha përsëri sa një qime bythe jan ?….!…

  Enver Hoxha ky udhëheqës brilant BURRI MË I MADHË I KOMBIT shqipërinë e prapambetur e mori më 1944 me 800 mijë banorë ,gati si fise të egra mongëlisë ,90% analfabet ,e cila pësoi dëme shumë të mëdha nga lufta,ekonomia ishte tronditur nga themelet ,me ato pak fabrika të shkatrruara ,me minjera të papërdorshme ,me ura të madha e të vogla të shkatrruara e hedhura në erë .Rrugët dhe mjetet e komunikacionit ishin shkatrruar .

  Shumë fshatra e qytete të shqipërisë ishin djegur e shkatrruar ,një pjesë e qyteteve ishin rrënuar,varfëria Migjenjane binte si këmborë alarmi vdekje për bukë .Po kështu bujqësia ishte në gjendje shumë të rëndë katastrofike fushat e përmbytur ,shqiptarët vuanin për një grusht misër ,Zia e bukës kishte pllakosur vendin mbas v. 1930 ,kurse (zona veriore ) e merrnin bukën me kafshë ngarkuar në Prizeren.

  Pjesa me madhe e tokës ishte pa punuar.ishte ishte moçal .Tregëtia artizenale ishte e paralizuar , dmth.shqipëria ishte një vend mesjetar shumë i prapambetur.

  Forcat raksionare bejlerë ,çifligarë ,bajrektarë ,ballistë ,legalistë .fraksionisët jetonin në luks përrellor ,ishin arrogantë ,brutal,egoistë ,ambiciozë pa kufi me popullin e varfër ,ishin ,njerëz amoral vetëm shikonin për të mbushur xhepin e tyre dhe jo hallet e popullit .Ishin vetëm servilë të huajve , dhe vegla të verbëta tyre ,pas çlirimit ata ballistë ,zogistë ,çifligarë e bajrektar ishin vetëm bashkëpuntor të pushtuesit, që nuk hodhën një armë kundër tyre ,por vetëm shpifin kundër Enver Hoxhës .

  Këta njerëz shfrytëzues të pa shpirtë e të pa turpëshëm ,shqipërinë e lanë në mjerim për shekuj të tërë ,ata këtu e kishin popullin me vite e shekuj po e lanë ANALFABET ,përse nuk e ndërtuan një fabrikë ose një uzinë ,ose një shkollë ,ose të thenin kënetat e shqipria të prodhonte vetë BUKËN ?….

  Përse nuk e shkolluan popullin e thjeshtë 100% siç e bëri Enver Hoxha ? Por e lanë pa shkolla ,nënë zgjedhë të çifilgarve e shfrytëzuasve më të egër të historisë,e lanë pa drita ,pa shkollë pa shërbim mjekësor ,pa bujqësi ,pa fabrika ,pa kulturë ,një vend të varfër ku vetëm qyqja dëgjohej në troje shqiptare .Fshatari shqiptar bridhte me brekushe të grisuara dhe gruaja zbathur me çarçaf të zi mbuluar kokën për një thes me 10 kg misër në krahë për buk për fëmijët.

  Vetëm legjendari Enver Hoxha i doli për zot këti vendi , e bëri shqipërinë vend të begatë me industrial -bujqësor të zhvilluar me qindar fabrike e uzine ,me dritë elektrike në çdo cep të shqipërisë ,me institucione shëndetësore dhe spitale ural në zonat më të thella malore ,me libra e bibloteka e shtëpi kulture,ndërtoi rrugë automobilistike në çdo fshat të thell të shqipërisë .

  Forcoi vigjilencën për ruajtjen e kufijve dhe shëndetit dhe jetës e paprekëshmërisë popullit ,që edhe ferra të mos e prek qytetarin e fshatarin ,bashkoi gjithë rininë në luftën kundër analfabetizmit ,u organizua ndërtimi i batalineve e brigadave vullnetare për ndërtimin e vendit shkatrruar

  Kurse tradhëtarët , bashkëpuntor bashkë me pushtuesit, bridhnin Londrës ,Uashingëtonit ,Beogradit e Athinës Hoteleve e Moteleve të paguar me stërlina e dollar për të rrëzuar pushtetin e ri popullor në Shqipëri Ata bënin plane për të sulmuar Enver Hoxhën në shqipëri ,por të gjitha planet dështuan u vanë si qeni në vrashtë .

  Por në këtë luftë dragonjane të Enver Hoxhës për ndërtimin e mbrojtjen e shqipërisë u bashkua rinia dhe gjithë populli , nënë udhëheqjen e tij si njëgrusht i vetëm u ndërtua shqipëria e Re ,nga themelet e rrënimit e shkatrrimit të luftës e prapambetjes shekullore të trazhguar.,u mbrojt liria dhe bë shkëmbë graniti ,pavarsia e ATDHEUT TONË TË DASHUR.

  Entuziazmi i luftës u shëndrrua në entuziazëm të punës ndërtimtare për shqipërinë ,dhe veprën ndërtimtare të vendit e kishte marr përsipër rinia nën porosin e udhëheqjen e legjendarit mendjendritur Enver Hoxha.

  U arritën ,gjithmon fitore me këtë model ,dhe armiqët gjithmonë pësojnë disfata.

  Pyes folenë e intrigave TË – INTELEKTUAL MAVRISË QË KA shkarkuar me çarçaf TËRË HELMIN me llumin tjetër të shpifsve ,çfar pune bëtë JU për shqipërinë ?

  Kur SHQIPËRINË e latë analfabet 95% të popullësisë,e latë ,në vllavrasje gjysma e pullësisë ishte i ngujuar në gjaqe ?…Ç’far pune bëtë ju për hapjen e fabrikave dhe uzinave ?.

  Enver Hoxha trazhgoi nga ju vetëm disa kovaçhane të shkatrruara ?
  Ç’far pune patëriotike bëtë ju intrigantë për ndërtimin e këtyre plagve historikisht =0 !…
  Vetëm keni “meritë” se i falët shqipërisë fashizmin dhe flamurin kombëtar të Skëndërbeut ja dhuruat fashizmit. ?
  Ç’far pune bëtë ju për zhdukjen e plagës së hasmërive dhe vrasjeve që kullonte gjak brenda fshatit ,fisit ,vllazrisë ,kur e vërteta është se ju i nxisnit më tj hasmërinë të vrisnin njëri tjetrin edhe sot.

  Kurse Enver Hoxha ishte ai burrë i madhë kombi që pajtoi gjaqet e vllazroi kombin si SKËNDËRBEU ai që bëri histori bashkim kombëtar dhe vllazror duke ulur hasmit në një sofër si vllezër për herë të parë në histori të kombit ,u zhduk plaga e hasmërive .

  Shqipëtarët të gjithë të bashkuar ju vunë punës për ndërtimin e shqipërisë si nuse .Si ka mundësi që ju e paksuat popullsin ,e quat shqipërinë në 800 mijë banor ,vdisni nga sëmundjet dhe hasmërit ?Kurse Enver Hoxha e shtoi popullësin në 4 milon në v. 1990.

  Po të shpalosë dështimet tuaja me turp e tradhëti jan pa fund ndaj popullit e atdheut.

  Me sharje e shpifje kundër Enver Hoxhës nuk mundet e vërteta kan fund librat e revistat ,me mburravecë të internacionales tradhëtarve të djeshëm,kan shërbyer si fole e intrigave e të grenzave jashtë shtetit deri në amerikë dhe Londër dhe shpifsa të sotëm që akuzoin njëri tjetrin si tradhtarë ,si hajdutë ,si kriminel. tipa pa vlerë që i keni shërbyer agjenturave të imperjalizmit e të gjitha llojve lsot jeni lumit shqiptarizmit ,dhe veçanrisht të dështuar kundër shqiprisë socialiste të Legjendarit Enver Hoxha .

  Do ju rreshtoja me çaraçfë shpifjesh e letrash dallkaukë kundër njëri tjertit ,sevil vegla të ndyra të verbëta të pushtuesit ,do ju mbushë gazeta të tëra çarçaf pa fund.Ju nuk keni luftuar për demokraci e shqipëri demokratike e popullit të lirë ,por zhvatje e vjedhje,e shfrytëzim ,mjerim, terr e zi ,që keni mbjell në shqipëri me vite e shekuj të tërë .

  Prandaj mos e ndotni më këtë vend ,meritoni përbuzjen. .Ç’komedi e komenjan qesharak që jeni !.. Kur hani mut , jo me lugë ,por me kova .
  Populli ka treguar një faqe të lavdishme kundër diversantve që lan kockat në kufi ,porsa vunë këmbën tokën shqitare u kapën dhe dolën para gjyqit si mijtë deklaruan se si i rekrutonte shërbimi jugosllave ,grek ,amerikan ,anglez ,apo sabotatorve brenda vendit e spiunve diversantve monarko-fashistve grek me emra ?…dhe çfar kan thënë kundër njëri tjetrit ?…,
  A’ nuk jeni ju sharlatan që vratë patëriotët më të mëdhej të kombit ,me urdhër të A. Zogut dhe oraganizatës famëkeqe tradhëtare të ballit e legalitetit ?…

  A’ nihni analfabetin Bazi Canës që derdhi gjak shqiptarësh lumë me Muharrem Bajrtektar e Gjon Marka Gjoni që shitjej herë si besnik i Athinës ,Herë si besnik i selepçiut turk të tiranës,apo sulltanit të Marokut,bashkëpuntor i gjarmanit apo italianit,besoi se i nihni këta kargjoz ?////

  Këta nuk u ngopën me gjakun e derdhur kundër bishës fashiste e naziste në l2b ,por predikojnë dhe kryqëzata të shejta kundër arritjeve të socializmit dhe figurës Enver Hoxhës,vjedhja ,hkatrrimii kapitalistë të 30 vjeve të fundit , mbushën xhepat e klasës re borgjeze,tani ata jan si zegin,por dhe tradhëtar ,duke shitur dhe shqiprinë e pasuritë e sajë..

  Por nuk e lënë me kaq tradhtinë e tyre të ndyrë ,por duan një luftë të re civile dhe vllavrasëse ,këta kan vetëm etje për gjak more vlla .dhe interesa për të vjdhur popullin ,jan bë bllok mecenarësh që na dalin në shtyp si opinjonistë në protesta si demokrat ,në televizione si pronarë ,kërkojëm beun e çifligarin ,turkun e fashizmin ,ndoshta dhe Hitlerin ,vetëm për të mbushur shpirtin e zi ambicioz DHE EGON e xhepat e tyre të ndotur që u vjen era tradhëti të pista..

  Shpresoj se do të lindë një Moljer i Ri ,t’i marr si aktor sharlatan të ndonjë kapitalizmi të ri që shajnë Enver Hoxhën ,se jan me të vërtet qesharak adapt për role e opinijone sharlatanësh që te populli ju ka dalë boja .

  Harrojnë se të tilla shpifje e këtyre sharlatanve kundër ENVER HOXHA u ka dalë boja mekohë.,vepra e të cilit është skalitur me gërma ari në histori të kombit.

  Këtë fIksoeni mirë të gjithë ju shpifsa e debila të historisë të kombit .

  KUSH E NDËRTOI SHQIPËRINË ENVER HOXHA ME POPULLIN E USHTRINË e RININË që nga kongresi i parë i BRASH ,që u mblodh me 8 gusht 1944 në malet e lira të Helmësit të Skraparit ,aty u dha porosia që krahas detyrave për mobilizim të përgjithshëm të brezit ri për çlirim të plotë të shqipërisë të vazhdohej të ndërtohej shqipëria si nuse,dhe këtë e arriti me shumë sukses.

  I pa harruar do mbetet në histori të lavdisë Gjeneral Spiro Moisiu ishte një trim e guximtar ai qëndroi në ballë të betejave e të përleshjeve gjatë Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare .

  Po ashtu me prëkushtim e vetmohim të rrallë politik e ushtarak ,pjekuri prekatitje ushtarake udhëhoqi ushtrinë ANÇL në fitore ,nga beteja në betejë shpartalloi armiqët pushtues ,ballistët ,zogistët dhe gjithë presioneve e ndërhyrjet të shumta të armiqve gjat periudhës luftës.

  Për ushtarakët shqipëtar do të ngelet arkitekti i operacioneve ushtarake më të lavdishme të fitores mb i fashizmin e nazizmin mbi pushtuesin huaj,një Ushtarak i kompletuar e mbi të gjitha patëriot i ndeshëm ,me drejtimin e tij profesional çliroi shqipërin.
  Vepra atdhetare patëriotike e Spiro Moisiut nuk do vdesë kurrë për të gjithë ato që e duan Atdheun ,Populli e ushtrinin Antifashiste -Nac-Çlirimtare .Vetë jeta e tij ishte luftë për atdheun ,dhe kur kjo pasohet me në vazhdim me pasardhës djalin e tijë të nderuar Alfred Moisiu president të shqipërisë kjo është kredo e fitimtar e derës Moisive,kur llumi e armiqësia kan ngritur kokën.

  Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic May 7, 18:27

   Fteri te lumte . Nje shkrim i mrekullueshem per ata qe kan shpirte per ta lexuar. Pore nje shkrim i ashper per tradhetaret e kombit ton qe kurr te miren nuk ja deshen shqiperise.!
   Ndaj ketyre nuk duhet te pushojm kurre duke i sulmuar ore ne Caste.!

   Reply to this comment
 29. demo May 7, 21:27

  Armiqet fteri,! armiqet.
  Pa shkuar larg,,ne foton e publikuar,gjysma jane ARMIQET E PARTISE DHE POPULLIT.
  Ate gruan prane Hysni Kapos*quhet Liri Gega),e pushkatoi 8 muaj me barre.
  Popullin e mori ne varferi,e dergoi ne mjerim.
  U habit bota me majmunet shqiptare qe vareshin neper anije per te shkuar ne boten e lire demokratike.
  Zogu nuk kishte oxhaqe gjer ne re,por shqiptaret nuk shqyenin kufijte per tu larguar me turma qindra mijeshe.
  Edhe Koreja Veriut ka oxhsaqe gjer ne re,rraketa dhe bomba berthamore,poor do tja shohesh kengen,si do kacavirren ata te mjere per te shkuar ne Jug dhe ne Japoni.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim