Duket që është i lexuar. Ja çfarë tha sot kryediplomati i Shqipërisë për kohën dhe… breshkën

January 23, 2019 13:09

Duket që është i lexuar. Ja çfarë tha sot kryediplomati i Shqipërisë për kohën dhe… breshkën

Kryeministri ka thënë se arsyeja që e shtyu për të emëruar një të ri pa përvojë në postin e kryediplomatit të Republikës së Shqipërisë ishte se ai ka lexuar shumë libra.

Kjo duhet të jetë e vërtetë.

Ja përshembull çfarë tha ai sot në ceremoninë ku ju deleguan kopetencat:

“Koha thotë Podrimja shpesh herë ecen mbi shpinën e Breshkës, ndërkohë këto ditë koha ka ecur ngadalë. Unë kam kohën dëshmitare për punën time dhe do të qëndroj me dinjitet para çdo njeriu që i ka dhënë votën kësaj shumice” -tha Cakaj.

k.a. / dita

January 23, 2019 13:09
Komento

27 Komente

 1. Besnik January 23, 13:12

  Oh, cfar krahasimi!
  Hajde shqipe, hajde!

  Reply to this comment
 2. Kokpalari 21 janarit January 23, 13:24

  E ka kompleksu Ramiu duke then vazhdimisht “eshte i lexum, eshte i lexum”.
  Ky i ziu tani, do nuk do, do kepusi ndonje si keto.
  Pastaj nuk eshte puna sa lexon po si dhe cfare lexon.
  Leximi sasior nuk mjafton
  Kur rritesh n fshat pershembull nuk ke c ben: O do lexosh, o do pish raki 🙂 🙂 🙂

  Reply to this comment
 3. D.Ulqinaku January 23, 14:09

  E degjova fjalen qe mbajti sot para aparatit te MPJ. Ndonese eshte i ri ne moshe, ai me la pershtypje te mire. Foli qarte, teper konciz dhe fjala e tij kishte brume, kishte elegance ne te shprehur dhe mendoj se askush nukka te drejte ta paragjykoje per keq.
  Ne kemi pase kryeministra 30 vjecar pa punuar asnje dite, me diploma te viteve te fillimit te demokracise, pa gjuhe te huaja e me nje formim te manget per kohen. Keni pase presidente me shkolle te mesme ushtarake, ish kapter e kamarjer dhe hengri 5 vjet buken e ketij populli sa ishte ne Presidence.
  Ti urojme ketij djali pune te mbare dhe te gezohemi ne se punet i shkojne mire.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 23, 15:50

   ka mundësi të jetë si thua ti o D.Ulqinaku,por të shprehesh në këtë mënyr딓Koha thotë Podrimja shpesh herë ecen mbi shpinën e Breshkës, ndërkohë këto ditë koha ka ecur ngadalë.”i vjen që podrimja tia ket futur kot,ose ky i shkreti nuk njerh shqipen ose përdor fjalët sipas qefit të tij!
   meqënëse ty të ka lënë përshtypje të mirë!?atëherë podrimja duhet të jetë fajtor!!
   sa për politikanë!?
   nuk është e nevojshme shkolla e lartë!!shqipëria si në të gjitha gjërat ja fut si kau pelës!!politikani duhet të ketë zgjuarsinë, largpamësinë,aftësinë e kompromisit,atdhedashurinë dhe ndershmërinë!shkolla e lartë duhet për teknokratët!për personat zbatues!!
   politikanët me shkollë të lartë deri më sot na kanë çuar në greminë!!
   e di përse o ulqinaku!?
   sepse i kanë munguar,përveç arsimimit,gjithë të tjerat!!

   Reply to this comment
  • Gimi January 23, 21:59

   Besoj do fitosh konkursin me kete koment…se shpejti drejtor

   Reply to this comment
  • Gimi January 23, 22:04

   Do fitosh konkursin me kete koment…se shpejti drejtor, ulqinaku

   Reply to this comment
  • Laerti January 23, 23:38

   Me lexo me vemendje o D.Ulqinaku!
   Se pari Rama duhet te sqaronte popullin se pse po e heq ministrin Bushati!
   Justifikimi i tij se keta ministra paskan mbushur 5 vjet ne detyre,jo vetem eshte nje shpikje e tij,por edhe vete Rama duhet te jepte doreheqjen,jo vetem se ka mbi 10 vjet si kryebashkiak,minister Kulture dhe kryeminister,por se shkarkimi i gjysmes se qeverise detyrimisht nenkuptonte edhe largimin e tij si kryeminister!
   Ne asnje vend te botes nuk praktikohet kjo menyre me vite pune,se mbi te gjitha eshte aftesia ne pune ne se ligji nuk cakton afat kohor!
   Se dyti,Rama duhet te sqaronte popullin se pse duhej vene minister i Jashtem dhe i Arsimit dy kosovare,pa asnje pervoje ne keto detyra,per me teper,qe Shqiperia qe ne 1912 ka patur ministra te ketyre fushave jo vetem shume te zote,por se Arsimin shqip kosovareve ua mesuan pedagoget shqiptare,duke furnizuar shkollat dhe universitetet e Kosoves edhe me librat shqip te shtypura ne Shqiperi krejtesisht falas!
   Shqiperia ka patur ministra te Jashtem jo vetem me pervoje,por qe kane mbrojtur interesat e vendit me mjaft dinjitet ne organizmat boterore duke filluar nga Konferenca e Paqes ne Paris ne vitin 1946 me Enver Hoxhen,ne OKB kur mbrojten dhe realizuan pranimin e Kines ne OKB etj!
   Me nje politike dinjitoze dhe te zgjuar Shqiperia garantoi mbeshtetjen nderkombetare nga dy prej fuqive me te medha te botes BRSS dhe Kina dhe beri te mundur qe Greqia,kurre nuk pati pretendime teritoriale ndaj nesh ashtu sic ka keto vite!
   Se fundi ti thua se gjate ketyre 28 viteve kemi patur shume politikane,ministra,presidente e kryeministra ne moshe te re,pa pervoje etj!
   Ashtu eshte,por me kete ti ben autogol,se pikerisht me politikane te tille,te ashtuquajtur dhjetorise apo ne poste politike ,qe u mbushen me aktore,hidraulike etj shteti shqiptar eshte katandisur si Zulute e Afrikes!
   Ishin pikerisht keta militrante adoleshente,qe grabiten tere pasurite e vendit,shkaterruan minierat,malet,pyjet,bregdetin,tokat e bukes,fabrikat,uzinat,kombinatet,ullishtet, taracat me peme frutore,kanalet kulluese e vaditese,ushtrine,arsimin,shendetesine etj dhe sot pas 28 vjetesh shqiptaret jo vetem nuk jane te kenaqur me qeverisjen,por duke mos patur besim fare se ky vend do behet,kane marre rrugen e mergimit neper bote!
   Sot korrupsioni gjigand i ka marre frymen popullit dhe kryeministri ne vend qe te merret me korrupsionin e rrogtareve te tij ua ve fajin drejtesise!
   Po keta ministra e drejtore qe vjedhin me miliarda a nuk paskan faj?

   Reply to this comment
 4. Albani January 23, 15:23

  Si duket djali 28 vjevar eshte frymezuar nga breshkat qe ka pare ne zyren e rames.
  Natyrisht, kur nuk di c’te besh ne punen qe texkane dhuruar, koha ecen ngadale,ngadale…..

  Reply to this comment
 5. Shkodrani January 23, 15:53

  Une nuk kuptoj dicka. Po diskutohet kaq shume mosha, saqe duket se eshte i vetmi udherrefyes ne punen e dikujt. Duket sikur ne Shqiperi, drejtuesit me moshen “e duhur”, e kane drejtuar si duhet kete vend. Ne fakt te dhenat empirike tregojne qe mosha ka pak ose aspak lidhje. Nuk po jap shembuj, dihen shembujt e Shqiperise me moshen apo pa moshen “e duhur”. Atehere cili eshte problemi? Deshiroj shume qe ky djale 28 vjecar te kete moshen ” e duhur”, qe te nxjerre ne pah motivim, energji, etike dhe vullnetin e mire per te punuar. Sidomos per etike dhe vullnet te mire ka nevoje ky popull… me shume sesa dijeni dhe dituri per te administruar.

  Reply to this comment
  • miri January 23, 16:22

   Mos u merzit shkodran.Dumbabistet ,shpirtezinjte,injorantet dhe llumi ,nuk mund ta kaperdijne dot faktin mosha nuk ka lidhje me formimin dhe intelegjencen.

   Reply to this comment
 6. katarakti January 23, 16:15

  Shume zhurme per asgje. Gabimi kryesor dhe i pafalshem i ketij Gentit eshte se nuk e kishte marre certifikaten e sigurise me kohe. Ky eshte edhe faj i Bushatit qe e kishte zevendes dhe nuk ia kishte kerkuar dokumentin e sigurise! Per sa i takon moshes apo gjerave te tjera keto jane duhma dhe thika te kundershtareve politike. Kemi pasur kryeministra 30 vjeçare, pa asnje dite pune ne shtet, dhe po u beka nami sot per kete 28 vjeçarin! Duhet ta kishim duartrokitur Ramen pikerisht se donte te vinte ne postin e kryediplomatit te Shqiperise nje te ri nga Kosova. Kjo i tregon gjithe botes se ne jemi nje komb. Bravo Rama. Qente le te lehin. Siç jane mesuar.

  Reply to this comment
  • Albani January 25, 00:29

   Po ky nuk ka asnje njohuri per dipllomacine.
   Edhe ne fjalimin qe mbajti kur Rama i a delegoi detyren, ai nuk tha asnje nga problemet qe ka sot Shqipetia ne mardheniet me shtetet e tjera si dhe me programin per hyrjen ne BE.
   Me duket se tha vetem ” do punojme pacpushim dhe me orar te zgjatur”. Keto fjale tregojne se nuk ka haber fare nga detyra qe ia kane ngarkuar.
   Eksperimenti me te rinj ne poste kyce te qeverise eshte i deshtuar. Kujtoni Spiropalin qe i beri lemsh doganat e Shqiperise, dhe po ashtu kujtoni ate femren e re ne moshe e ne profesion qe ngateroi dynjane ne tatimet.

   Reply to this comment
 7. sofoklis January 23, 16:24

  I urojme ketij ministrit te ri,suksese dhe me mendje ne koke ! Fjalet e shumta jane fukarallek.Te flasi gjuhen e popullit,shqip dhe thjesht nese do vertet qe ti sherbej ketij populli.Ato qe tha ne fjalen e tij,as ai vet nuk e kuptoj se cfar tha.

  Reply to this comment
 8. Mashkullori January 23, 16:33

  Nuk me mbetet gje tjeter,vecse ti uroj zotit Cakaj,suksese ne detyren e ngarkuar prej zotit Rama.Eshte e veshtire detyra,por mosha dhe arsimi,jane determinuese per nje pune plot passion e te suksesshme…

  Reply to this comment
 9. Shqipe-ETNIKE January 23, 16:38

  Shko ..shko dhe meso me pare Shqipen-Zyrtare..dhe jo vetem kaq:Z.Cakaj Ju “Flisni” Shqipe por Shqipe nuk Kuptoni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 10. xyz January 23, 18:04

  Kendej nga Shqipnia shqipe i thone te gjithe atyre fjaleve te huaja nga italishtja anglishtja greqishtja …po jo edhe ndonje fjake nga shqipja e kosoves ,ajo eshte e huaj…E more ndytesira ju vjene era qelbe nga goja. .Cakaj eshte nje bjonde i races dardane dhe superior,andaj ju qelbje grekoturke qebosni……

  Reply to this comment
 11. asd January 23, 19:05

  Rendesi ka te mos vidhet ne ambasada, tu sherbehet qytetareve dhe mos punesohen njerez qe nuk e kane qejf punen. Sa per politiken e jashtme, ate nuk e ben as Cakaj, as Rama. Tjeter kush ndricon rrugen ku duhet ecur.

  Reply to this comment
 12. demo January 23, 20:20

  Merre te luaje me Zahon.

  Reply to this comment
 13. Me durim January 23, 20:32

  Nxjerrja nga konteksi i fjaleve qe “ka lexuar shume libra” eshte injoranca me e madhe sot e medias dhe gazetareve dhe tregon se sa poshte qendrojne ne shoqerine qe jetojme dhe dimesionin e madh te idiotesise njerezore dhe qytetare. Nje te marre nje shprehje dhe e kthejne si u do qejfi, e interpetojne si Sali Berisha (shembulli ideal i deformimit njerezor), dhe pastaj turren komentues e kundershtare si uragan per te poshtruar ate qe e tha. Mbani veten se nuk eshte bota e gjitha e juaj me ate pushtet qe u eshte deleguar pa vote!

  Reply to this comment
 14. Gimi January 23, 22:01

  Besoj do fitosh konkursin me kete koment…se shpejti drejtor ulqinaku

  Reply to this comment
 15. Berti January 23, 22:09

  Mire rama se kaq e ka, po ky çun i ri nuk e kupton qe ka vetem tallje dhe ironi per postin qe merr! Me sa duket qenka edhe ky torollak.

  Reply to this comment
 16. holandezi blue January 24, 00:28

  Fillojne e dalin nje nga nje arseyt pse km-ja ban pas ketij djali.Arsye tjeter e forte krijimtari me breshka

  Reply to this comment
 17. N.VJOSA January 25, 07:59

  “Koha shpesh ecën mbi shpinën e Breshkës”,
  Do te thotë qe duhet te ecim më shpejt ,mè shumë,
  Ti që se kupton dot Podrimen, akoma flë gjumë,
  Hapi syte e veshet, o ndryshe , mos na ha Munë….
  ***
  E paragjykojne, nga majë e Olimpit e shikojnë
  Posti nuk është vend per të bërë pallë
  Gjithkush ka qënë ne fillim i ri, por harrojne,
  Filizi i ri e çan rrugën , më mirë se nje gërdallë…

  Reply to this comment
 18. N.VJOSA January 25, 08:13

  Të dyja frazat qe jane cituar nga fjala e Gentit, jane kuptimplote.
  Por varet me çfare syze i shikon ato…
  Tek fraza e parë lihet te nenkuptohet se duhet të ecim me shpejt.
  Tek fraza e dytë, kur thote kam kohen deshmitare per punën time, lë të nenkuptohet se eshtë i ri dhe ka ecur me shpejt se koha…por deklaron solemnisht se do ti qendroj besnik shumicës qe ka votuar Qeverinë….
  Çfarë ka ketu të pa qartë?…
  Zotrinj skeptikë, hiqni syzet e zeza dhe do ta kuptoni me mire
  ILIRODARDANIN E RI….
  E Ardhmja i perket Rinisë dhe ketij Dardanit tone te ri,
  qe perfaqson simbolikisht popullin me te ri te Europes, me moshen mesatare
  25 vjeçare!…

  Reply to this comment
 19. shaban January 25, 09:43

  Perderisa D.Ulqinaku e vlereson kete djale te ri merre me mend se cfar shteti kemi:E para se ky D.Ulqinaku nuk eshte kerkushi dhe tregon se eshte me i zgjuar se sa Genti;E dyta se ky Genti ka qene keshilltar i kryeministrit dhe kjo tregon se eshte me i zgjuar se kryeministri pranda un mendoj qe punet te na shkojne mire te veme D.Ulqinakun te pare te vendit,vetem jo ne vend te presidentit sepse ai nuk ka me asnje te drejte drejtimi por eshte thjesht vetem nje kukull.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*