Dule i rikthehet debatit për kishën në Dhërmi: U shqetësua Greqia, BE-ja e SHBA-ja

October 28, 2015 11:05

Dule i rikthehet debatit për kishën në Dhërmi: U shqetësua Greqia, BE-ja e SHBA-ja

Kryetari i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut i rikthehet sërish debatit për shembjen e një kishe në ndërtim në zonën e Dhërmiut. Qeveria shqiptare tha se kisha ishte ndërtuar pa leje.

Sipas Vangjel Dules, në Shqipëri ka një paragjykim ndaj ortodoksëve.

“Në vendin tonë paragjykimi është kultivuar në nivelet më të larta, ndërsa kujtoi se të drejtat e njeriut dhe ato fetare janë universale”, tha Dule gjatë një aktiviteti për 75-vjetorin e luftës italo-greke.

Ai tha se shembja e kishës në Dhërmi nëpërkëmbi liritë fetare.

U shqetësuan qytetarë pa dallim feje. Ka shqetësuar Greqinë, SHBA, BE”, theksoi ai, ndërsa shtoi se është e natyrshme kjo që kjo çështje të përfshihet në raportin e BE-së.

 

October 28, 2015 11:05
Komento

18 Komente

 1. populli October 28, 11:48

  Po cfar flet more idiot. Cfar (ne vendin tone). Ti nuk je shqiptar, ti je grek mor te qifsha rracen. Shkon dhe qahesh ke prifti dhe prifti te jap nji cop buke.

  Reply to this comment
 2. Pellazgu October 28, 11:50

  Të garantoj moj Vangjelia, se edhe unë, si miliona shqiptarët e tjerë, nuk e kam çarë trapin fare për këtë punë.

  Reply to this comment
 3. Kasapi October 28, 11:55

  Janullaqi e puth ne buze Dulaqin e duart ja ve ne qafe! Ndaj dhe Dulaqit i duhet te perkulet tani e ti puthe k…, ngaqe duart i ka te zena!

  Reply to this comment
 4. toni October 28, 12:28

  Shteti shqiptar duhet ti shpalli non grata te tille persona. Dhe eshte minimumi qe mund te beje.

  Reply to this comment
 5. maks October 28, 12:52

  cfar thua mo vanxheli na i bere te gjith ortodoksit grek more qafir

  Reply to this comment
 6. i ri October 28, 14:56

  Na plasi b….a,se je ti mut muti e ca sity qe kini lidhur b ,,,e e breke me Janullen dizinformoni BE dhe SH.B.A te e pastaj ju nuk dini gje kush e beri vetem vajtoni.Bota u njeh mire se kush jeni,vetem kane mbetur ca besimtare ortidokse qe nuk e ndajne dot besimin ne Krisht me veprimtarine tuaj djallezore te sheqerosur persiper me ortodoksi.Jeni juushtaret e megaliidese te Zografosit e per kete nuk ka asnje dyshim.Mostra ,puthuni se rrenjet nga lesbosi i kini.

  Reply to this comment
 7. fteri October 28, 15:06

  Dule dhe Janullaaaa ….! kokrrrrrra e boles shqiptare.Po zene njeri tjetrin ,si dashnor te venedikut ,njerez te poshter.

  Reply to this comment
 8. Bariu October 28, 15:08

  Z.dule te garantoj se do ta ngrem me parametra te kohes kishen e dhermiut,natyrisht jo te prishej naten por ne sy te besimtarve dhe nje projekt te ri ne renojat e saj!
  Le ti bien gajdes pellazg islamiku dhe qenefe te tjere jo tolerante kaq na ben te premtoj qe kisha do te ket lezet e do te jet nje projekt qe zor do te ket ne dhermi?

  Reply to this comment
 9. Drizi October 28, 15:40

  Per ke vend flet ky? Per Greqine! Aty ku rracizmi eshte norme. dhe ku te detyrojne te konvertohesh se ndryshe je perjashtuar nga cdo gje funksionale, shoqerore e shteterore. I pame mire si i trajtojne ” greket gjasme europiane” shqiptaret qe i vajten per buke goje. Sa gjysma jone te ishin bashkepatriotet e Patridhes e ketij, e pastaj te kishin goje e te flisnin.

  Reply to this comment
 10. Shahisti October 28, 16:31

  Homo jane keta te dy?

  Reply to this comment
 11. liri October 28, 16:39

  UNE JAM ORTODOKE /JAM SHQIPETARE ME JU THENE TE DREJTEN NUK DI TE FALEM /JAM RITUR NE VITET PA KISHA E XHAMI / DI VETEM QE GJYSHET E MIJA LUTESHIN NE GJUHEN AMTARE /KY GREKAFONI E SHIKON NE MENYRE TE NEVERITESME SI ROMEO DHE XHUKIETA NE KULMIN E DASHURISE /AI PLAKUSHI I DJALLEZUAR JA FERKON FYTYREN DULLKES I CILI ESHTE PERENDUAR / O ZOT O PERENDI SI KA MUNDESI TE REALIZOHET KJO SKENE SHVULASH/ O VANGJO MOS NA CA KOKEN ME KISHEN E DHEERR– MIUT ;GREQIA SKA PUNE ME KISHAT TONA NE TERITORIN TONE / VANGJO JE DHELPER DINAKE BEN SIKUT TE DIGJET SHPRETKA PER SHQIPERINE / VEPRIMET E TUA JANE TE PISTA MOS THEM TE FUNIT NDOFTA DHE DUHET TA THEMI NE SY SE LOJEN E KUJT PO LUANI DHE JANULLAI

  Reply to this comment
 12. demo October 28, 16:42

  Le te ngrene greket varrezat e shqiptareve ne Selanik,qe i rrafshuan dhe eshtrat i hodhen ne grumbyj plerash,le te ringrene kishen dhe varret e martireve te kishes papa Kristo dhe papa Harallambi ne Negovan.Le te ringrene xhamite dhe teqete shqiptare ne Athine,Janine,Konice,Kostur,,..Garazhi qe greket e quajne kishe,ishte nje ndertim abuziv,per te mbuluar varrin e misjonarit katolik at Nilo Katalano,qe u varros aty nga himarjotet katolike den baba den.Ku e ka shteti shqiptar parimin e reciprocitetit me shtetin grek?Perse nuk rrafshohen varrezat apokrife te ushtareve pushtues greke ne Kelcyre dhe Gjirokaster?.Perse nuk i lene te prehen te qete eshtrat e gjysherve te shqiptareve,qe i vodhen naten per ushtare greke?

  Reply to this comment
 13. TOMORRI October 28, 16:50

  si ndahet shpirti dules

  Reply to this comment
 14. yy le October 28, 17:58

  po mir mor ta qifsha ate rracen e gjoja grekut (se keta qe hiqen si minoritare greke ne shqiperi, 90% jane shqiptare te bastarduar qe e kthejne bythen per ca placke greqie dhe po keshtu do te benin po te kishte politika te tilla ne shqiperi, italia, gjermani apo cdo vend tjeter), po mir mor motershqyer qe kapardisesh neper karriget e parlamentit shqiptar, kush ju ka thene juve minorimotershqyerve nga greqia se jeni pronaret e ortodoksise ne shqiperi? a e di ti more pithmotre, se ne shqiperi pervec juve gjakprishurve qe u qite ne bythe per ca rrecka ka edhe shqiptare ortodokse, ashtu si ka besimtare ortodokse ne te gjithe ballkanin e boten. po mire more ta qifte derrin ate gruan ku ta kesh, po zezaket e afrikes ku kryebytha janullatos, perhapte ortodoksine edhe ata greke ishin. dhe e fundit, juve shqiptareve te shqiperise mire ua bejne dhe tu qihet edhe motra, kur keta ropshqyerit i fusni edhe neper parlament si gjoja pakica.

  Reply to this comment
 15. Z/Kallami October 28, 18:34

  Nuk mund te gjeni argument ma te forte se fotoja e ciftit Gay Janulla & Dule.

  Reply to this comment
 16. Asnjeansi October 28, 18:35

  Yy le , si nuk te vjen nje çike turp e faqe e zeze per fjalorin banal e fjalet e qelbura qe perdor ? Nuk mund t’i shprehesh mendimet e tua me fjale te zakonshme e normale ? Po ne shoqeri e familje , si ja ben ti , me keto fjale qe perdor ? Ke prinder ti , qe te te edukojne ? Po shkolle ke bere ti ? Njeriu nuk mund te lexoje banalitetet e tua , a i vrare , i vjen turp te perfundoje shkrimin tend se lexuari . Une , po te isha si ti , nuk do desha te jetonja as nje minute ne kete Bote . Turp te kesh !

  Reply to this comment
  • Lleshi October 28, 20:43

   lere mos e nga se ka te drejte djali ! Ndihet i pushtuar or ti cfare te beje ? Te marre kallaçin ? I kane pushtuar shtetin dhe organet e shtetit dhe bejne si ju do bytha kundra djalit , dhe djali nuk ka asnje mundesi ! Cfare te beje ?

   Une po them se po tregohet i bute !

   Reply to this comment
 17. mirel October 28, 21:05

  Jam dakort me Dulen ne shprehine e te drejtave universale. Kjo vlen per te gjithe shqiptaret dhe jo vetem per dhjakset e Qinulles.
  Aty ku ka patur kishe katolike, te ngelet katolike, per te respektuar kete fe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*