Dule kritikon Ramën dhe paralajmëron largimin nga koalicioni qeverisës

November 30, 2014 17:02

Dule kritikon Ramën dhe paralajmëron largimin nga koalicioni qeverisës

Drejtuesit e minoritetit grek në Shqipëri kanë shfaqur pakënaqësi ndaj qeverisë.

Kreu i PBDNJ, Vangjel Dule, është shprehur se kryeministri Edi Rama ka bërë hapa mbrapa përsa i takon minoritetit, duke e lidhur atë kryesisht me miratimin e reformës administrative.

Deklarata e Dules u bë nga Gjirokastra, ku ka marrë pjesë në konferencën e tetë të OMONIA-s.

Por, Dule ka pasur edhe kritika të tjera.

Sipas tij, mazhoranca qeverisëse nuk u ka dhënë mundësi përfaqësuesve të minoritetit të jenë drejtues në strukturat administrative.

Ndaj edhe ka deklaruar se do të rishikojë qëndrimin e kësaj partie në koalicionin qeverisës.

Në të njëjtën linjë ka folur edhe kryetari i OMONIA-s Vasil Bollano.

Në konferencën e tetë organizata e minoritetit grek OMONIA ka zgjedhur kryetarin e ri të saj, Kristo Kamberin.

November 30, 2014 17:02
Komento

13 Komente

 1. Arberesh ne Gerqi November 30, 17:39

  Po na mo dule , po pse na je Nxehur more Pethja ?
  ,
  Bithen ne parlamentin Alvanos e ke , Skolia Gerke kerkove , E skolia gerke te dhame ,
  Deshe Jonullen dhe Janullen te dhame , ç’a kerkon t’jater more PaliKar ?
  MO je Murzitur per BOLANON mo ?
  Po bolano u Shendosh shume Kur ishte Krietar , Kujtonte se Himara ishte ne Athine ,
  Harrove qe Bolanua filloje ta beje Shurren Shatervano mo Pethja ,
  To idhjo si palikaret e Zerves ne mes te Himares .

  Himara eshte Laberi more Pedhja ,

  Reply to this comment
 2. PREVEZA November 30, 17:51

  MORET FUND! NE FILLIM U SHPERNGULEN PER TE MOS U KTHYER KURRE ME, MINORITARET AUTOKTONE. TANI FALIMENTOI ME TURP DHE PERPJEKJA MJERANE E GREQISE PER TE FABRIKUAR NJE “MINORITET” ME SHQIPTARE SHARLATANE TE TIPIT BOLLANO.
  PAS 50 VJETSH DO RIFILLOJE TE FLITET SHQIP, NGA KONISPOLI NE PREVEZ, NGA JANINA NE PELOPONEZ.
  ESHTE RADHA E GREQISE DHE DUKET SE NE EUROPE NUK KA ME VEND PER NJE KOMB TE SAJUAR NGA SHTETI DHE KISHA.
  SHQIPERIA DITI TE MBIJETOJE EDHE PAS NJE TRAGJEDIE HISTORIKE, JASHTE DYERVE TE EUROPES MES MJERIMIT, VARFERISE, IZOLIMIT DHE PERPJEKJEVE KRIMINALE TE FQINJEVE PER TE NA COPETUAR DHE PERFITUAR NGA DOBESIA JONE. TANI ESHTE RRADHA E FQINJEVE TANE NE DO JENE TE ZOTET TE RUAJNE INTEGRITETIN DHE EGZISTENCEN E TYRE ME NJE SHQIPERI BRENDA NE EUROPE.
  NE LUFTE ME SHQIPTARET SERBET NISEN SHPERBERJEN E SERBISE, QE NUK KA PERFUNDUAR AKOMA DHE JU DHANE SHQIPTAREVE NJE AVANTAZH STRATEGJIK NE BALLKAN.
  NE LUFTEN PER TE DOMINUAR SHQIPTARET, GREKET SAKRIFIKUAN MINORITETIN E TYRE DHE EGZISTENCEN E GREQISE PERENDIMORE ME NJE KOMPONENT ARVANITAS QE SHKON GJITHNJE E ME SHUME QE SHKON RRENJEVE DHE IDENTITETIT SHQIPTAR. ME NJE LOB EMIGRACIONI SHQIPTAR GJITHNJE E ME DOMINANT DHE MBI TE GJITHA ME LOBIN POLITIKO-EKONOMIK, NDER ME TE FORTET NE BALLKAN, LOBIN E LEVIZJES CAME.

  Reply to this comment
 3. Pirro November 30, 17:54

  Mos more Dule se na bere hatane.

  Reply to this comment
 4. VL November 30, 17:54

  Ik o pirdhu…

  Reply to this comment
 5. bbb November 30, 18:15

  Edi Rama ka bërë hapa mbrapa përsa i takon minoritetit??? Ku ke pare ti mor grek u ndyre te shikosh nje minoritar shqiptar, bullgar apo truk ne Greqi te bhet nen kryetar parlamenti…Juve greket keni marr maksimumin e te drejtave qe nje monoritet mund te marri ne historine e njerzimit…

  Reply to this comment
 6. METEH November 30, 18:28

  Z.DULE,je mesuar te hash ne te dy krahet & leke & DHRAHMI,kur ne nuk i njihnim fare ato,e tashme EURO te thata si shumica e inoritetit.Je mesuar te pish SIS te Saliu,duke kerkuar shume nga shqiperia si toke dhe det.Por Rama nuk pjerdh per tyj e CO.Ai do t’ju veri kufirin te THANA ju dhe atyre qe te mesojne tyj per djallezira,Sidomos Janullatosi,nje kobure e agjentures Greke,…duke patur akoma ligjin e luftes ne fuqi.

  Reply to this comment
 7. lavdosh November 30, 18:39

  Te gjithe ata qe jane anti shqiptare te shkojne ne kopene e Berishes dhe Lulit
  Me hajer ju qofte

  Reply to this comment
 8. spartaku November 30, 18:51

  Bo bo! po tani çfare do bejme po iku Dullja.Atij nuk i ze bytha ne nje vend,sa me Salin e sa me Ramen e sa me grekerit.

  Reply to this comment
 9. shqipetari i madh November 30, 22:48

  o dule trava kai gamisu malaka……..

  Reply to this comment
 10. gdfs November 30, 23:39

  Uaaaaaaaa uaaaaaaa uaaaaaaaa

  Reply to this comment
 11. alfade December 1, 12:46

  Ne Greqi shqiptaret emigrante nuk guxojne as te flasin shqip,gjuhen e nenen ,ndersa Dulja
  greku ne Shqiperi eshte nenkryetar i parlamentit shqiptar ! Ne Greqi as qe imagjinohet qe
  nje shqiptar te kete nje post qofte edhe ndonje ”supervaizer” e jo me te pretendoje ndonje
  post me te larte se ”supervaizer” i ndonje departamenti industrial apo manifakturor …..!!!!

  Reply to this comment
 12. orienti December 1, 12:59

  ..Na bere hatane…kishim harruar qe egzistoje…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim