Dule, pakt me PS, Rama: Bashkë në Aleancën për Shqipërinë Europiane

Redaksia Online April 22, 2013 10:50

Dule, pakt me PS, Rama: Bashkë në Aleancën për Shqipërinë Europiane

PBDNJ dhe PS zyrtarizojnë marrëveshjen parazgjedhore. Menjëherë pas marrëveshjes, dy krerët e partive, Edi Rama dhe Vangjel Dule, u shprehën të kënaqur me bashkëpunimin për zgjedhjet e 23 qershorit. Në një prononcim të shkurtër para mediave, Rama tha se koalicioni i së majtës do të mbajë emrin Aleanca për Shqipërinë Europiane, ndërsa la të kuptohet se pritet që parti të tjera t’i bashkohen atij në orët në vijim.

“Kemi vizion të përbashkët për Shqipërinë europiane. Për raportet tona me PBDNJ flet historia e afërt dhe e largët. Jam i kënaqur që me mikun tim, me kolegun Vangjel Dule, kemi dakordësuar që të hyjmë së bashku në koalicionin “Aleanca për Shqipërinë Europiane”, tha Rama.

Ndërsa Dule u shpreh se bashkëpunimi ka për qëllim rotacionin për t’i hapur Shqipërisë rrugën e perspektivës europiane.

“Bashkëpunimi ynë nuk është bashkëpunim që ka nisur rishtas. Është prej vitesh dhe kjo na bën më të sigurt me njëri-tjetrin si forca politike. Pas katër vitesh opozite me vizion, me objektiva të qarta, është momenti më kulmor që për vendin, shoqërinë dhe qytetarët të realizohet rotacioni i shumëdëshiruar, për t’i hapur vendit perspektivën europiane”.

Në fund, Rama u shpreh se “zgjerimi i koalicionit vazhdon”.

 

Redaksia Online April 22, 2013 10:50
Komento

18 Komente

 1. AGON April 22, 10:40

  Po deri te marte sikur eshte afati per partite se na hoqet mendjen.
  Afati per kolicionet eshte jo me vone se 45 dite para zgjedhjeve

  Reply to this comment
 2. kastro April 22, 11:46

  duket shume qart qe ju grupi mavi nuk po beni gje tjeter vec po krijoni nje aleance per shqiperine “greke” dhe joooooo per nje shqiperi europiane…

  Reply to this comment
 3. Nini April 22, 11:55

  Deri ne diten qe Rama i beri ftese Pasrtis se hajduteve (LSI-se) ne kemi qene Parti Fituese dhe do ishim ne pushtet pas 23 qershorit dhe me nje fitore te bindshme, por qe kur LSI nderoi kah ndryshuan shume gjerat dhe tani me marjen ne koalicion te Grekeve ne do humbim bindshem, ja pra zoti rama i dhe edhe nje here mundesin qe berisha te qendroj ne pushtet.Turp Per Ju si kryetar dhe turp per ne qe te kemi mbeshtet keto 8 vjet ne Opozite.

  Reply to this comment
 4. ELONA April 22, 12:00

  Edi nuk le me deshtak pa marr ne koalicion. Se mendon fare qe shqiptaret nuk mund te mbeshtesin me vote greket, tradhtaret me te medhenj te te gjitha koherave. Po ben shume zgjedhje te gabuara, te dish te qeverisesh duhet te dish se pari te bashkepunosh me njerezit e duhur ne kohen e duhur.

  Reply to this comment
 5. Ola April 22, 12:05

  Cfare kupton me rotacion per ta cuar Shqiperine ne europe??? Mosmiratimi i ligjeve ne kuvend nga Edi nuk na cuan ne BE. pastaj ti Dule ke vetem interesin qe te vjedhesh tokat tona…se sikurse perfaqeson greket, e justifiokon arsyen e pamoralshme te pjesemarrjes ne politike. Na vjen ndot nga ky bashkepunim i ndyre. Edi po deshton me menyren e mbarvajtjes se kohes parazgjedhore.

  Reply to this comment
 6. Xhoni April 22, 12:13

  Mori kryehajdutin e Shqiperis ne koalicon, tani more dhe Baxhellen Greke, tashm nuk mbetet gje tjeter vec se te heqesh “Rilindjen” dhe ta shenosh “Rilindje per nje greqi ne Shqiperi”

  Reply to this comment
 7. xixa April 22, 12:34

  Paska dale gjithe administrata ne fushate komentesh sot…

  Reply to this comment
 8. elena April 22, 12:49

  kur na flet dhe zoti RAMA per europe per qa e ka fjale valle ???
  sepse kur ishte muhabeti per 3 ligjet sboni gjo tani qa na flet ky apo kshu eshte me mire te genjej po mos kujto se ka ra sovrani ne nivel me ty z.RAMA.

  Reply to this comment
 9. DON fabio April 22, 12:51

  na filloi ky dhe me greket tani apo e ke kthyer cdo gje ne urretje dhe do ta amarresh ket pushtet me zor duke mblodh dhe grek ne kualicion hahahah

  Reply to this comment
 10. Besmir April 22, 12:52

  qe nga ky koalicion shihet mjafte qarte se ti deshiron me cdo kushte te behesh kryeminister.
  te bashkepunosh me grekerit te cilet se njohin ceshtjen Came dhe as pretendimet e tyre, ku deri para pak kohesh ti ishe pro Rezolutes came, por sic duket ishin thjeshte premtime elektorale .
  Z.Rama per te fituar keto zgjedhje duhet te bashkepunosh me njerezit me te mire, dhe jo me funderrinat. sic duket endrra jote e ngelur ne sirtar te ka verbuar dhe ti do besh cmos ta realizosh por ske per tja arritur jo:D

  Reply to this comment
 11. Fredi April 22, 13:03

  Rama mer cdo kend ne koalicion vetem e vetem qe te behet kryeminister, por me hajduta dhe me greket ne koalicion nuk besoj se do vije dite qe te behet.

  Reply to this comment
 12. Driloni April 22, 14:20

  Rama po na turperon cdo dit e me shume….

  Reply to this comment
 13. buda April 22, 14:23

  Ky eshte degradimi total i PS-se, mer ne koalicion edhe greket, nuk mban me kjo parti eshte kthyer ne nje parti hajdutash dhe kriminelesh tani erdhen dhe greket, pupupu DEGRADIM…

  Reply to this comment
 14. gooni April 22, 14:23

  o njerez a e kuptoni se zoti rama po don te hij ne kualicion me te gjitha partite vetem e vetem te marre pushtet dhe sbesoj se rilindja e ketyre qe na prezantojne te jete per sovranin por vetem per xhepat e tyre

  Reply to this comment
 15. Brinja April 22, 14:24

  Cfare nuk duhet pritur nga ky palo kryetar, ben koalicion me hajdutat e qeveris, ben koalicion me greket, tani ka ngel te bej koalicion edhe me nikoll lesin dhe e ve tamam kapakun…

  Reply to this comment
 16. endri April 22, 14:29

  ne jemi pro rezolutes came por edhe pro greqise pas nenshkrimit te marreveshjes me Dulen. paftyresia per vota arrin deri ne kete pike. me vjen keq per ty zoti Rama qe e keni humburr fillin.

  Reply to this comment
 17. Ladi April 22, 14:47

  hahahahahah….. po si nuk le hajdut pa fut ne koalicion. faktikisht jeni bere per njeri tjetrin.
  urime per martesen ishalla ju zgjat jeten , por deshirat e tua sdo realizohen jo 😀

  Reply to this comment
 18. Mallakastrioti April 22, 20:06

  Po pse more mut muti mer dule grekun ? car nevoje i ke ? ose me mir car te mire kn par shqipetaret nga dulet bollanot etj etj etj .Pak po vuajm nga greket akoma duhet ti fsi turinjet kta pisa ,,,,,dulia ka filluar breth si cakenjet nga njera parti ne titren per te qen ne sherbim te grekut ncncncncncncn,hiqeni qafe ate mut dule lereni jasht partin e grekut o ropet e shpisssssssssssssss

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?