Dule: Rama leksion Beogradit për minoritetet, po s’di ku dhe sa ka në Shqipëri

November 12, 2014 09:43

Dule: Rama leksion Beogradit për minoritetet, po s’di ku dhe sa ka në Shqipëri

Sot, në Shqipëri, ka një minoritet grek i cili nuk ndjen për asnjë çast në jetën e tij asnjë dallim, e jo më pastaj diskriminim, në raport me qytetaret dhe qytetarët shqiptarë, me kombësi shqiptare. E pra, ne shqiptarët duhet të jemi të gjithë krenarë, sepse atë që duam për veten tonë nuk ia mohojmë tjetrit

Kjo deklaratë e shefit të qeverisë shqiptare në Preshevë është e drejtë dhe parimore, por kurrsesi nuk qëndron sipas kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule.

Duke folur në emisionin “Tonight Ilva Tare”, Dule tha se Rama nuk mund të pretendojë të jetë shembull në këtë drejtim, kur Shqipëria është i vetmi vend që akoma nuk ka statistika të qarta mbi pakicat, që sipas tij është baza e çështjes së respektimit të të drejtave të minoriteteve në një vend. Por nuk kurseu dhe rezervat mbi përfaqësimin në nivel lokal e qëndror.

“Në Shqipëri mungon një ligj integral për të drejtat e minoriteteve, duhet sa më shpejt ta miratojë Shqipëria. Nuk kemi marrë ende një përgjigje, gjithmonë në drejtim të BE, jo ndaj nesh. Jemi i vetmi vend që nuk kemi statistika të qarta, kush janë dhe ku jetojnë pjestarët e minoriteteve etnike në Shqipëri.

Si mund të pretendosh si Kryeministër i një vendi se në vendin respektohen të drejtat e minoritarëve dhe je shembull në këtë drejtim, në një kohë që nuk ke bërë alfën. Po u them disa fakte. E dini që në ushtrinë e Shqipërisë nuk ka anjë oficer nga radhët e minoritetet etnik grek, prej vitesh në polici numërohen me gishtërinjtë e një dore, në trupin diplomatik janë një ose dy përfaqësues, po ashtu dhe në sistemin gjyqësor.

Të gjitha statistikat deklarojnë se pjestarët e minoritetit grek u përkasin shtresave më të arsimuara. Në periudhën e qeverisjes Berisha pati një spastrim drastik, sistematik në këto struktura, flasim për pjesën e parë të qeverisjes ’92-’97. Edhe sot me shumë skepticizëm pranohen pjestarë të minoritetit grek në këto struktura. Të drejtat e minoriteteve janë të natyrës mbipartiake.Vitet e fundit janë shënuar hapa pas. Kemi dhe koncepte që nuk janë në trend pozitiv”, tha Dule.

Koalicioni me Ramën duket se nuk po funksionon, pasi sipa Dules nuk mbështetet në parimet e sintezës. Por ndërsa në nivel Kryeministror ka ftohje, kreu i PBDNJ-së është i kënaqur nga bashkëpunimi me grupin parlamentar të PS.

Reforma territoriale duket se do të çojë edhe PBDNJ-në në Kushtetuese, nëse kjo e fundit rrëzon kërkesën e PD-së. Nga ana tjetër Dule, thotë se po shikojnë edhe mundësinë e mbajtjes së një referendumi lokal në Himarë dhe në Lukovë për të kundërshtuar variantin qeveritar, qëllimi i të cilit thotë ai, është tjetërsimi i raportit demografik të zones.

November 12, 2014 09:43
Komento

17 Komente

 1. "Horri i Bulevardit" November 12, 10:04

  Vangjel Dule, ky agjend grek, ka marre porosine nga Asfalia greke, qe te zhbeje fjalimin e kryeministrit shqiptar, mbajtur ne Presheve, per minoritetet.
  Por dua ti kujtoj ketij filogreku, se grek nuk eshte, qe minoriteti grek ne Shqiperi, ka patur te drejtat me standart me te lartin ne Europe, qysh nga koha e komunizmit, duke patur ne strukturat me te larta shteterore, deri ne nenkryetar te kuvendit popullor, zonja Vito Curri, vete zoti Vangjel Dule dhe ministra, ne cdo qeveri.
  Do te vi koha zoti Dule, kur shteti shqiptar do te beje akuze ne instancat europiane, per asimilimin e shqiptareve, me ane te blerjes me mjete monetare, qe sjane te taksapaguesve greke, por te taksapaguesve europiane dhe ne vecanti te atyre gjermane, duke dhene oensione fiktive, per shtetasit shqiptare, qe kurre skane punuar ne greqi, qe te deklarohen greke, per te rritur ne menyre fiktive, popullsine e minoritetit grek.
  Jo zoti Dule edhe keta qe perkohesisht jane deklaruar greke, per te perfituar nje pension, ne momentin qe ti hapet rruga, per te punuar ne BE, vecanerisht ne Gjermani, do tja u dhjesin pasaporten greke.
  Ne shqiptaret ne Europe, po pergatitemi, qe kur te hapen dyert per shtetasit shqiptare dhe ata kosovare, tu japim vende pune, duke mos i lene ne meshiren e fatit, qe ti shfrytezojne, si skllever.
  Shqiperia te vazhdoje te ece perpara, qe te futet sa me shpejt ne strukturat e bashkimit europian, gje qe do ti hape rrugen shqiptareve, per nje punesim masiv, ne BE.
  Enderro zoti Duke, neser do te pendohesh, qe hoqe dore nga te qenit shqiptar.
  Te siguroj ketu ne Gjermani, asnje shqiptar nuk e fsheh identitetin, biles e deklarojne me mburrje, por gjithashtu shume greke, mundohen te deklarohen si gjermane, panvaresisht se jane jevgjit e BE-se.
  Phu Dule filogreku

  Reply to this comment
 2. Orienti November 12, 10:17

  ….-JU te pakten e dini,sepse edhe ne te zèze keni punuar,qe minoriteti shkon deri ne véri.Rendesia e ketij problemi eshte te veprohet ligjerisht me kete hallke,qe ne nje zinxhir Te dobet,kerkon te jeté me e dukshmja.UNe ne nje vit qeverine te groposur nga e kaluara ku edhe ti me janullat keni lene shije négative thèm ,se mes te barabarteve ti jeton me mire dhe ne nje procès te zhvillim it ballkanik minimi nga JU eshte nje procès qe dihet dhe dihet qe notimi ne llum eshte me i veshtiri,por jo i pamundur,megjithese si députet shqiptar(minoritaire) do duhet te ishe me réal per popullin Cam (jo minoriteti)….,prandaj mendoj se disa problème nuk zgjidhen me fragmente..dhe s’besoj se je me i zgjuar se shqiptaret.ME pas dote doja ta degjoja serin,t’y minoritar qe mundohesh te perfitosh nga amullia.Qartesia ligjore do ta vere kufirin te thana shume problemeve dhe une Do te desheroja zgjidhje reale…

  Reply to this comment
 3. elio November 12, 10:18

  O Duleeeeee, e dime sa minoritete kemi dhe i nderojme bile duke shkuar tek varrezat e tyre megjithese kane vrare shqipetaret e na kane perdhosur varret e te pareve…..Mos u gerricni shume…se na njihni mire….

  Reply to this comment
 4. artan November 12, 10:40

  Sa me pare te behet nje pastrim i atyre zonave ku banoret pretendojne se jane greke! Ose te deklarojne zyrtarisht se jane shqiptare dhe te mbyllet kjo histori provokimesh antishqiptare! Tani eshte momenti i Shqiperise .. te mos leshojme perballe kundershtareve tone historike,por te perfitojme sa eshte e mundur!!!!

  Reply to this comment
 5. I.Troplini November 12, 10:43

  Statistikat mbi numurin e “grekeve” ne Shqiperi, varen nga gjendja ekonomike e Greqise, varen nga “pensionet” prej 300€ qe iu paguhen atyre qe pranojne te vetedeklarohen te tille dhe me se shumti varet nga moegzistenca deri me sot, e nje shteti shqiptar qe kontrollon territorin dhe situaten.
  Kohet po ndryshojne Z.Dule. Kriza e Greqise, iu ka lene me dafllaken hapur dhe nuk po dini si te reagoni. Politika e qeverise shqiptare, nuk eshte me ajo e rrumpalles se Saliut, ku nje telefonate tek Kryeministri grek, mjaftonte “per tu ndrequr punet Juve dhe Janulles”.
  Eshte nje kohe normaliteti kjo, Z.Dule. Perpjekjet tuaja dhe te atyre qe deri dje u perpoqen te shkaterrojne shqiptarine dhe ta zevendesojne me “pensioniste greke qe marrin 300€ lemoshe”, apo shpalljen e fshatrave shqiptare si VORIO PIDH, kane deshtuar.
  Shqiptaret, kane me ne fund nje qeveri, qe nuk eshte aty, vetem per ti vjedhur dhe per ti vrare por per te bere nje kthese historike ne historine e ketij vendi.
  Ata qe jetojne ne Presheve dhe Bujanoc, ne Tetove e Gostivar, Prishtine e Gjakove, e ndjejne eren e ketij ndryshimi,,,ndaj duan ti bashkohen kesaj fryme. Edi Rama nuk ka per ta,,,,,”pensione shqiptarije”. Perkatesia etnike nuk blihet. Ate, e merr me qumeshtin e nenes.

  Ne rastin tuaj, kur vllehet “vetedeklarohen” ne greke, nuk e di se pse me duket nje teater province, me ere fekalesh.!!

  Reply to this comment
 6. Tirana November 12, 11:00

  Me Dulen asnje sben politike, te gjithe bejne shfrytezim prostitucioni!

  Reply to this comment
 7. Meteh November 12, 11:18

  Z.Dule ja fut kot.Kerkon te minimizoi viziten e Rames ne Serbi…!

  Reply to this comment
 8. Bocari November 12, 11:21

  Ske faj ti o Dule, kane faj ata qe te kane vene ty emrin ne liste si grek dhe je zgjedhur. Per cfare minorirteti e ke fjalen zotrote? Nuk ka minoritet grek ne Shqiperi por ka popull dhe toka shqiptare te pushtuara nga greku. Ju qe e quani vehten te tille jeni te gjithe ekskremente te races ilire, qe ka jetuar me shekuj ne ballkan. Beni nje DNA dhe do shikoni qe e vetmja gje e perbashket qe keni me greket eshte qe flisni gjuhen e tyre. Nqs. DNA tregon se jeni grek atehere shkoni ne ishujt e Egjeut, i vetmi vend autokton i grekeve, dhe ngrohuni ne diell, Eshte paturpesi te pretendosh ne kohen e sotme te drejta minoriteti ne Shqiperi, ku e gjithe Cameria ka humbur identitetin nen Shtetin grek, Cili grek nuk paska te drejta ne shqiperi, more race bastarde, ata me dy pensione, apo ata me 5 shtepia. Greku thote edhe per emrin e familjes time se eshte grek, por ne jemi gjak shqiptar shume shekullor dhe jemi krenar te jemi te tille. Diferenca midis nesh eshte karakteri qe shitet apo jo per para.

  Reply to this comment
 9. rahman kosova November 12, 11:21

  une pashe nje emision ne top channel ku ne qameri,te gjithe akoma po e folnin gjuhen shqipe,por vetum ne fshetesi!!!!!!!!!!!!!!jam rrenqethur si ka mundesi qe nje shtet,anetare e BE,te ket akoma,aso shtypeje qe popujt qe nuk jan grek te mos guxojne te flasin gjUhen e vete,e ti dule ke shum te drejta,per ty duhet te perdoret reciprociteti me greqin,pastaj nuk do dileshe ketu me ba gam gam gam,po ne si shqipetar kemi nje sfide shum me paresore,tek sllavet,si te kryhet ajo,pastaj ju keni rendin.

  Reply to this comment
 10. Mal Uka November 12, 11:24

  Dul he tul U dashka shteti per hater te perkatesise etnike me zor te
  detyroj individ te behen ushtarak ? Te behen polic ? Te behen popa
  Te behen mjek Po thuaj ti More Zoti Tul e krejt butak :Cilit njeri iu
  mohua e drejta qe te plotesoj kushtet e te jete ai qe deshiron te behet
  Por ketu po kuptoj se ynyra Sllave eshte aq e gerditeshmer sa as qenet nuk e hane
  e jo politika e mireqenjes Dul he tul Do ishe pak ma njeri te qaje hallin e
  Qamve e Qamerise te diskriminuar sllavoshkavelqe e ne menyre fashiste
  Por shiqo ty edhe si kundershtar shqipetar ta degjojmer fjalen Por gjej
  argumente e mos rrej Tulidulqe ! Shqipetaret kurr dhe asnjehere nuk
  kan pase prireje e as deshire qe ta shtypin dike ne baze nacionale
  Perkunder jermi shume krenare me rrespektin qe ua bejme te tjerve
  per te qene vete te rrespektuar Rama foli te verteten ! Dule po rrene!

  Reply to this comment
 11. mergimtari fv November 12, 11:58

  Qirje Avdulis ! kupa kur mbushet zbrazet , keshtu eshte dhe per ju dhe ustallaret e tu , i jeni qepur Shqiperise e shqiptareve si muti pas kepuces , tani kepucet u nderruan me te reja dhe Shqiperia ecen pa turp ne sy te gjithe kombeve si e barabarte , qe u verbon juve syte e erreson mendjen , keshtu eshte kjo bote , nje here ma hype , njere ta hypa , z .Dule para nje viti E.Rama foli ne Kuvend dhe tha per te gjithe ju varrmihesit e Shqiperise se ; eshte fillimi , prisni ,prisni se nuk keni pare asgje akoma , çeshtja çame , ligji luftes , kufiri detar , ndarja administrative e teritorit ju dha juve te kuptoni me ke kini te beni nga sot e tutje , ju tha shqip se ka çeçua biçak , qirie gjiftos greko-serb ju ngeci sharra ne gozhde nga qeveritari real i ketij kombi .

  Reply to this comment
 12. Mëno November 12, 12:26

  Dulja ka folur pa dashur. Duhet te pres udhezimet nga Athina per te bere komente se ndryshe gabon dhe i presin buken. Qe greket dhe serbet jane antishqiptar kjo dihet, por qe Dulja qe e kemi edhe ne krye te Parlamentit te flas parakohe nuk eshte mire se humbet pike dhe mund ti heqin vrejtje ne Athine. Ky mjeran nuk e ka kuptuar akoma qe ka vdekur koha kur ne Ballkan degjohej greku e serbi. Tani ata jane leqendisur dhe kthyer ne rolin e lypsareve, prandaj o z. Dule qendro ne te mirat qe te ka ofruar shqiperia .

  Reply to this comment
 13. Arben November 12, 12:51

  HE BYRAZER, ERDHI URDHRI NGA GREQIA???!!

  KA SHUME SHQIPETARE EDHE NE GREQI QE KANE FRIKE TE SHPREHIN IDENTITETIN E TYRE.

  SHUME SHPEJT DO TU GJENDEMI PRANE EDHE ATYRE E DO TU BEHEMI KRAH PER TE DREJTAT E TYRE.

  Reply to this comment
 14. Hm... November 12, 14:29

  O Dule ulu se te pane…. si Serbia dhe Greqia u formuan si shtet (kjo e dyta fale arvanitasve si Bocari me shoke) nje shekull para nesh ndaj dhe paten kohe te manipulonin faktet historike dhe te monopolizonin vlerat ne Ballkan nderkohe qe Dule mavria Greqia eshte Shqiperi, Olimpi , Zeusi, Odisea, Homeri, Akili etj jane pellazg pra me nje fjale mos na cani shume trapin per te shkuaren. Te hidhemi tek e tashmja, boll me krimin monstruoz ndaj camerve shto ketu dhe asimilimin e arvanitasve, jeni ne borxh deri ne fyt. Jeni plehra se dhe sulltani ju lejoi te mbanit fene se dhe fustanellen labe e vodhet dhe e bete minifund si dylbera qe jeni. Nderkohe qe sulltani synonte Vatikanin, ju atje ne Stamboll nuk bezenit sepse e kishit shitur bythen ndaj dhe si shperblim moret fene dhe gjuhen mbi te cilen ju bazuat perrallen e kombit grek. Ne shqipove as gjuhen, as fene nuk na lane ndaj dhe jemi komb mbijetues dhe do ua hipim tani sepse nuk kemi komplekse si ju. Po ti mor Dule pordha, po te te dhimbsen te drejtat e njeriut filloje nga shqiptaret ne emigracion qe ne greqi detyrohen me zor te nderrojne identitet… se aq tolerante jane ne greqi. Ikni e puthni varrin e Enverit se pa te, do ishit sot muhaxhiret e Ballkanit prandaj rrini urte dhe pirdhni pa ze…

  Reply to this comment
 15. mb November 12, 16:08

  Statestika per minoritetin Greke ka; problemi eshte se qarqeve shoveniste greke nuk ju pelqejne.

  Reply to this comment
 16. SuloKapedani November 12, 18:39

  Qirje Dule! Keni qènè tè trajtuar njèlloj si shqiptaret, nuk keni patur dallime se ne tè kundert do tè ishit asimiluar si çamèt nè greqi dhe pèr kètè duhet tè flisni ju si drejtues kuvendi.Ne shqipèri tani flasin tè gjithè greqisht edhe italisht por nuk do tè thotè se pa tjetèr janè grek ose italian.Z. Dule nuk bèhet me zor shqipèria greqi.Ti e di mire se shqipèria e vertetè pèrfundon ne preveze e drejtè follorinès ku greket i kanè shperngulur çamèt nga trojet e tyre.Çfaŕe kèrkoni z. Dule ?Akoma me zakonin e vjetèr ?Dule ,greqin tuaj e kanè formuar si shtet arvanitasit dhe kètè e dini por duhet tè filloni tju jeni mirnjohes.Dule mos vazhdo me marrèzira si Vuçiç se do e menderosni fare ,duhet ta kuptosh edhe ti me tè tute qè shqipèria do te ecè pèrpara dhe nuk do kesh nevojè pèr greqi.

  Reply to this comment
 17. erion November 12, 21:11

  Nuk e ka fajin ky legen dulja. Fajin e ka kush i dha mikrofon ne dore te flasi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*