Vetëvrasja në Korçë, reagon PS: E turpshme shfaqja në publik e Dumës

April 13, 2014 19:27

Vetëvrasja në Korçë, reagon PS: E turpshme shfaqja në publik e Dumës

Deputetja e Korçës, Olta Xhaçka ka reaguar, ndaj deklaratës së PD, duke e cilësuar të turpshme.

“Sot ka ndodhur një ngjarje shumë e rëndë. Përmes Grida Dumës, Partia Demokratike sot ka zgjedhur të bëj politikë me vdekjen dhe me fatkeqësinë. Kjo është e pamoralshme, e turpshme dhe e pafalshme. Prej vitesh jemi mësuar me lumin e baltës së PD dhe ish-Kryeministrit, por kjo e sotmja, është shumë e rëndë. Një grua, nënë, bashkëshorte, është ndarë nga jeta. Kjo është një fatkeqësi, për të cilën sot vuajnë familjarët, të afërmit dhe miqtë e saj”- tha deputetja.

Sipas saj opozita shfrytëzon këtë rast për të bërë politikë. “Për arsye plotësisht dhe vetëm etike, në respekt të një personi që sot nuk jeton më dhe familjarëve të saj, të cilëve i shprehim ngushëllimet më të sinqerta, nuk dëshiroj të jap asnjë detaj për çështje të cilat nuk do të përbenin asnjë interes publik nëse Grida Duma nuk do të kishte bërë sot shfaqjen e turpshme që bëri. Ne pozitën e deputetet së qarkut, Xhaçka bëri me dije se për këtë rast nuk ka pasur pushim apo largim nga puna të të ndjerës Meko. I bëj thirrje Partisë Demokratike, Grida Dumës dhe çdo personi tjetër të përfshirë në këtë deklaratë të turpshme, të kërkojnë ndjesë”- përfundoi deklaratën e saj Xhaçka.

*************

Duma: Rama e Meta, përgjegjës për vetëvrasjen në Korçë

Partia Demokratike akuzoi sot qeverinë për vdekjen e një gruaje në Korçë. Koordinatorja për Marrëdhëniet Publike, Grida Duma, në një deklaratë për shtyp, tha se 51-vjeçarja Bruna Meko u vetëvra pasi e larguan nga puna.

“Një grua, një bashkëshorte dhe nënë, e vetmja e punësuar në një familje korçare, i ka dhënë fund dje jetës, pasi spastrimet që po bën qeveria në administratë e hodhën atë në rrugë. Bruna Meko nuk e përballoi dot dhunën e dyshes Rama-Meta që pas një terrori psikologjik, dhe në dëshpërim e sipër nëna e dy djemve dhe bashkëshortja e një burri që lëngon prej vitesh në shtrat, u vetëhelmua. Puna që 51-vjeçarja bënte prej më shumë se 10 vitesh, ishte e vetmja e ardhur financiare për familjen Meko. Të afërmit dhe kolegët e saj tregojnë se ajo i kishte paralajmëruar zbatuesit e spastrimeve në administratë, se nuk do ta përballonte dot nëse do ta hiqnin nga puna. Por revanshi i shkarkimeve masive, skema anti-ligjore dhe anti-humane e dyshes Rama-Meta është e verbër për të parë dhe e shurdhër për të dëgjuar lutjet e një gruaje, të një nëne dhe të një bashkëshorteje”, tha Duma. 

April 13, 2014 19:27
Komento

30 Komente

 1. gishto April 13, 13:31

  Komshiu im hodhi macen dje nga ballkoni. Ka kaluar ne depresion sepse nuk i ka ngritur telefonin Pandeli Majko 🙂

  Reply to this comment
 2. futja p... April 13, 13:33

  grida, avash se do biesh. Mbahu

  Reply to this comment
  • Hate April 13, 19:24

   Nese eshte e vertet se e ndjera Meko (ngushellime familjes)eshte hequr nga puna per motive politike,z.Grida ka te drejt,por nuk besoi.Per kete duhe investiguar per te zbardhur te vertete.Qe PD merret me shpifje ko dihet tashme.Z.Grida ben tellallin se kerkon ndonje vend ne kryesin e Pd-se,pasi i ka dhembur heqja nga karrigja e Zv.Ministres..!

   Reply to this comment
   • arben April 13, 19:24

    Ngushellime familjes,eshte vertet e dhimbshme qe te sakrifikosh jeten dhe te biesh ne depresion,por me e dhimbshme behet kur nje parti pacavure sic eshte PD shfrytezon fatkeqesine e njerezve te thjeshte.
    Nje gje e tille ka ndodhur dhe me par kur PD -ja ka qene ne pushtet.
    do ti thosha kesaj kurves dhe politikes se partise se saj mjaft me me pafytyresine dhe me hipokrizine ti lere rehat njerezit e thjeshte dhe me mire le te meren me bordellon e tyre pa lenduar popullin e thjeshte sic ka bere gjithe jeten!

    Reply to this comment
 3. Landi April 13, 13:39

  Grida mos na u bej sikur tu hap barku.Ta kishe punesuar ti te bizneset e dashnoreve te tu!Njerin e ke ndertues me duket…..

  Reply to this comment
 4. Drini April 13, 13:40

  Grida yll dhe femer e zgjuar, po si nuk qellove socialiste moj zemer?

  Reply to this comment
  • armand April 13, 13:43

   ke inat si Drini, epo e djathte eshte dhe e kemi per nder qe e kemi. ju llapni sa te doni ketu, nje femer si kjo nuk e gjen ne politike. i ka te gjitha

   Reply to this comment
  • babo April 13, 16:06

   sepse socialiste jane ishkomunistet e PPSH qe ishin katundarka si lenka Cuko e Themie Thomai, e mban mend sa te bukura ishin ato ? Ah se harrova keni ate gjermenken nga lushnja shume te bukur, rraca e Lenkes…….

   Reply to this comment
  • ortes April 14, 01:32

   Grida vertete eshte yll dhe femer e zgjuar,por me SHPIRT SKETERRE!!!
   Kurre nuk do votoja per kete EGERSIRE!!!

   Reply to this comment
 5. . April 13, 13:46

  Ti moj “egersire – grua” dhe Ceta-Veriore PD,
  kerkoni destabilizim, percarje dhe deshtim te Shqiperise.

  Reply to this comment
 6. Tani April 13, 13:47

  Ne qe kemi kaq kohe emigrant si pasoje e largimit nga puna dhe luftes se klasave qe ushtroi Berisha me jeniceret etije duhet te kishim vrare vehten…..

  Reply to this comment
 7. EDI April 13, 14:24

  C”fare analise te holle psikollogjike eshte e afte te beje GRIDA, psikolloge e vertete… por per boten e kukllave, ko per ate reale.

  Reply to this comment
 8. Ti April 13, 14:35

  Shko moj DUME se le nam, e mendon sa njerez do vetevriteshin nga ato qe i pushoi partia jote. Mbushu andej kerme!

  Reply to this comment
 9. . April 13, 14:40

  Ik moj shtrige dhe “perleshu” prej flokesh me Xhosin se “shtriga-grash” jeni.

  Gjithe shqiptaret ju “percmojne dhe urrejne” !

  Reply to this comment
 10. lola April 13, 14:51

  opo te jete e vertete kjo qepo thot miss duma( keta te PDese vtetem rena nxjerin nga gojae super lyer dhe xhepat e super mbushur,keto te pd 300mije lek sju dalin ne jave per tualet )me vjen keqper zonjen ngusullime te sinqerta families,luli berisha jozi etjer i regulluan njerezit ej tyreku ku deshen dhe si deshen,pse moj bukuroshe nuk e ndimuate ju e keni ditur hallin imoefatkeqes, mendoi dhe rama me meten do e ndihmonin,umaniteti i rames eshte sa te gjithe ju pedet bashke,per dite po degjojme cudira nga ju,kujtoni qe tetjeret hane bar. militantet dretesia ,shiku jo duhet te hiqen po te pastrohen me fshese hekuri, akeni vene re keto dite MULIN Eshte bo i qut,aktiv i madh ka fillu me i kap gjerat e vishos ne hajer.besoi me kuptoni duhet pastruar vendi i pari presidenti kukull qe tall by…. sala

  Reply to this comment
 11. inf April 13, 14:52

  ku i gjete gjith ate pasuri
  po makinen po vilen po apartamentet
  po salltanetet pa limit moj dume moj duma.
  si po shkon theshethemi me lulken oj duma
  do te benesh nen krietare apo jo trego se po te q.het
  majka lart e poshte moj edepseze e pd moj katapulta e
  pd je ti qe nuk ke as me te voglin kontribut ne PD .
  Vetem nji kontribut ke ate te shaleve qe kerrnaq horrat e pd
  ti moj shal leshterike je ti .
  U mbush PD me Rospija dhe xhingija qysh sa e kane horrat vulen
  turpi i pa pame nga parti e shpresave qe u kriju ne parti kurvash.

  Reply to this comment
  • info analitike April 14, 09:41

   inf,
   Tani bej te njejtat reflektime tek PS-ja e do te shohesh se nuk eshte katandisur me mire. Filloje me Xhacken psh. e do te zbulosh shume gjera interesante, jo shume larg atyre qe i shan PD-se. Te degjosh Xhacken te flase per moral eshte njesoj si te degjosh Shehajn te flase per meritokraci apo Kumbaron te flase si e perndjekur.

   Reply to this comment
 12. Jozi April 13, 15:48

  SA ORE KE QENDRUAR PER MEJKAIN DEBILE

  Reply to this comment
 13. Ti April 13, 18:06

  Aman o zot mos e nxirrni me kete DUMATRICEN, i vjen era poshtersi!

  Reply to this comment
 14. populli April 13, 18:13

  Ma debile se kete Dumen nuk kam pare, femer pa mend por dhe llafazane sa sbehet me.

  Reply to this comment
 15. fat man April 13, 19:06

  Jam dakort me komentuesin Armand kur thote qe Grindave Duma i ka te gjitha, por nuk i mban per vete i ka per te tjeret. Kur u rrezua ne pudium ne Pallatin e Kongrese vjet ne prani te kriminelit Sali C4, eshtu e shtrire sic ishte ne zanat te saj, me shalet jashte ku i dolen breket si steme benzi, mbante doren lart me dy gishta, duke pershendetur naltmadhnine e tij.

  Reply to this comment
 16. populli April 13, 19:25

  Kjo eshte nje bajge e radhes e servirur nga ato qe Saliu i ka mbjelle me kile ne PD.Nuk ka ndodhur e nuk do te ndodhi kurr qe nje simpatizante apo anetare e PD te beje nje akt moral duke qene te pamoralshem!Ngushellime familjes se te ndjerres e pa e zgjatur do ti sugjeroja znj.Guma i shkofsh pas!Mos luani me te vdekurit se do t’ju bjere mbi koke!

  Reply to this comment
  • info analitike April 13, 19:26

   Kur dalin zedheneset e PD-se, artikulli mbushet plot me komente “qytetare”. Cuditersisht kur dalin zedheneset e PS-se nuk lexojme te njejat komente!
   Sic duket ne PS jane mbledhur me te ndershmet, me te bukurat, me qytetaret, me te moralshmet e qe nuk dine cfare eshte perfitimi apo vjedhja.
   Per rastin ne fjale: Grida Duma akuzoi e Olta Xhacka nuk solli ndonje argument konkret qe te kundershtoje akuzen e Dumes. Te jesh deputete e zones ku ka ndodhur ngjarja nuk jep asnje garanci mbi vertetesine apo pavertetesine e saj.
   Meqe behet fjale per nje ish nepunese te shtetit duhet te kete dokumente qe verteteojne ose hedhin poshte akuzat.

   Reply to this comment
 17. aratisur,syrgjynosur April 13, 21:27

  bravo grida dumka qe qan hallet e hallexhinjve ,po kur ju kmeret blu hiqnit nga puna socjalistet pse nuk gridoje dhe per ta ,apo sishin te partise tate ,femer legene

  Reply to this comment
 18. klodi April 13, 23:21

  dhe Duma eshte stafi i ri i Bashes, lerini fare zgjedhjet ne PD me mire Berisha se karrotat qe do te joshin Bashen drejt humbjes historike

  Reply to this comment
 19. telemaku April 14, 07:45

  Grida po te vinte ne eficence bukurine e jo elokuencen do ishte me e sukseseshme .Asnjehere nuk eshte vone , kur Berishizmi eshte ne gerhamat e fundit , Grinjarja do dije ta veri ne pune cilesine qe mema natyre ja fali pa kursim .

  Reply to this comment
 20. Zani April 14, 08:19

  Ato qe tha Drida Duma i tha dhe i shoqi i te ndjeres se vetevrare ne interviste. Prandaj kjo ish-nusja e Shemsie Kadrise, OLTA Xhacka genjeu. Do bente mire Olta qe te tregonte se ku i coi paret e ” Gjallices ” ish-vjehrra e saj Shemsie.

  Reply to this comment
 21. mimoza April 14, 18:54

  ATE VERTET NUK E KANE HEQUR, PO ME SIGURI QE I KANE BERE PRESION, SEPSE DREJTORET E RINJ TE RILINDJES E BEJNE KETE PUNE. E DI MIRE NE SHUME RASTE KETE. NDOSHTA MARRIN UDHEZIME TE TILLA NGA PARTIA E TYRE, SEPSE DO TE FUTE MILITANTET. KESHTU KA NDODHUR NE HIPOTEKEN E TIRANES DHE KUDO. U BEHET PRESION QE TE IKIN SE ASHTU U THONE ME LART. NE NJE VEND PUNE , ME DUKET NE NJE SHKOLLE, HOQEN EDHE NJE SHERBYESE ROME DHE PAS PAK DITESH MOREN NE PUNE NJE TJETER. KETE E DEGJOVA NGA PERFAQESUESI ROM PRANE AVOKATIT TE POPULLIT, MADJE PAS PAK DITESH E HOQEN EDHE ATE, PER MUNGESE FONDESH.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*