DW: Nga e hëna opozita do të protestojë çdo ditë

June 22, 2019 14:56

DW: Nga e hëna opozita do të protestojë çdo ditë

Opozita e bashkuar në Shqipëri paralajmëron, se do të protestojë çdo ditë, deri të dielën e datës 30 qershor, datë që qeveria ka vendosur të hyjë në zgjedhje edhe pas bojkotit opozitar.

Basha dhe aleatët e tij vendosën, se duke nisur nga e hëna (24.05) ata do të revokojnë listat e zgjedhësve.

21 Qershori, asnjë incident

Nё njё orar jo krejt tё zakontё, rreth orёs 20:00 tё mbrёmjes, nёn masa tё rrepta sigurie dhe forca tё shumta tё policisё, protestuesit kanё nisur tё protestojnё nёn thirrjen e tyre kryesore: “Rama ik”. “Marshi i Barabait” ёshtё pёrzgjedhur tё jetё simboli i protestёs sё 21 qershorit, sё bashku me njё statujё simbolike tё kryeministrit, e cila pёrngjante me atё tё ish-diktatorit Hoxha.

Protesta u paralajmёrua pёr tё qenё paqёsore nga kreu i Opozitёs Lulzim Basha dhe ashtu përfundoi. Pёr kёtё arsye me sa duket ai u shoqёrua nga bashkёshortja dhe dy vajzat e tij tё vogla. Për herë të parë gjatë këtyre mujave, gjatë protestës nuk u shënua asnjë incident.

Nё fjalimin e nisur nё orёn 21:00, Basha kishte si kryefjalë të tij “Shqipërinë, si e gjithë Europa”. I rrethuar me protestues që mbanin flamujt gjermanë, amerikanë dhe të Bashkimit Europian, për rreth 40 minuta lideri opozitar ka artikuluar kërkesat dhe kushtet që Opozita ka për daljen nga kriza. Kёsaj proteste i parapriu publikimi sёrish i disa regjistrimeve tё reja nga pёrgjimet e telefonatave nga prokuroria tё dosjeve 184 dhe 339, ku bёhet fjalё pёr manipulim votash nё zgjedhjet parlamentare 2017.

Apele pёr protestё paqёsore

Mё herёt ambasadat e huaja nё Shqipёri kishin bёrё apel pёr protestё paqёsore dhe larg dhunёs. “Liria e tubimeve dhe e drejta për të demonstruar paqësisht janë kolonat e çdo demokracie. Ndërsa dhuna e çdo lloj forme është e papranueshme! Duke pasur parasysh demonstratën e njoftuar për mbrëmjen e sotme u bëj thirrje të gjithë pjesëmarrësve të respektojnë ligjet në fuqi. Prej organizatorëve pres të angazhohen me të gjitha mundësitë për një zhvillim paqësor të protestës si dhe të jenë në lartësinë e përgjegjësisë së tyre përmes apelit publik për protesta paqësore” – reagoi pak orё para protestёs ambasadorja gjermane nё Tiranё, Susan Schütz.

Apel pёr protestё paqёsore bёri edhe presidenti Ilir Meta. “Presidenti Meta thekson rëndësinë që protesta e sotme e Opozitës së Bashkuar të jetë tërësisht paqësore, larg çdo akti dhune, si dhe u bën thirrje protestuesve të vetëpërmbahen dhe të përqendrohen në kauzën për zgjedhje të lira dhe të ndershme” – u tha nё njoftimin pёr shtyp. Opozita proteston prej katёr muajsh radhazi kundёr qeverisё, qё e akuzon pёr manipulim tё zgjedhjeve mё 2017 dhe lidhje me krimin e organizuar.

Pas tёrheqjes nga parlamenti dhe djegies sё mandateve tё deputetit qё nga muaji shkurt, opozita refuzon edhe pjesёmarrjen nё zgjedhjet lokale mё 30 qershor, tё cilat tashmё janё ҁdekretuar nga presidenti. Ndёrkohё qё Partia Socialiste nё qeveri vazhdon fushatёn elektorale, duke mos e njohur vendimin e presidentit dhe duke shkuar drejt zgjedhjeve mё 30 qershor.

l.h/ dita

June 22, 2019 14:56
Komento

17 Komente

 1. Shqiperi ishte dhe eshte KOLONI June 22, 15:04

  Doice Bebelja nuk na shpjegon se si ka mundesi qe VATKANEZJA, Dada Gonxhe Bojaxhi vendosi lule tek varri i Zogistit Enver pikerisht ne SEKONDEN qe i duhej KATOVICES.

  Reply to this comment
  • NENE TEREZA NDERI I KOMBIT SHQIPTAR June 22, 17:22

   Morri i Erdoganit do pjaten e supes se lodhet shume per te percare shqiptaret te gazeta dita !
   RROFTE AMERIKA o turkoshak morr anadolli

   Reply to this comment
   • Zef Shpatari June 22, 18:02

    TEATER, TEATER, TEATER !!!

    Në momente të caktuara të pluralizmit, tre bandat e mëdha politike, përdorin lukuninë e militantëve, për t’i bërë presion njëra-tjetrës dhe për të bërë gjoja sikur grinden në sytë e shqiptarëve. Loja përsëritet herë pas here si një strategji i përbashkët për të ruajtur sundimin e shqiptarëve, me qëllim për të vijuar vjedhjen dhe sunduar. Gjatë javëve të fundit është radha e Partisë Demokratike, e cila po përdor militantët në përplasje. Militantët ose janë punonjës bashkie që paguhen me paratë e taksapaguesve shqiptarë ose janë të shkarkuar nga puna nga pala në pushtet, por që presin që të vijë PD në pushtet dhe të hyjnë sërish në zyrat e shtetit. Të njëjtën gjë ka bërë edhe Partia Socialiste në kur ishte në opozitë. Të njëjtën gjë bën edhe LSI, megjithëse militantët e saj janë më shumë të prirur për të vjedhur dhe tradhtuar, se sa të përballojnë burgun.

    Por ndërsa militantët për përplasjeve përfundojnë në burg dhe rrezikojnë të dënohen, krerët e tre bandave politike shkojnë dhe në vilat e tyre të shumta dhe vazhdojnë pazaret me njëri-tjetrin. Për shembull pas përplasjeve në Shkodër, janë arrestuar disa punonjës bashkie dhe militantë. Ata ka disa ditë që janë në burg, ndërkohë që kryetarja e Bashkisë së Shkodër, Voltana Ademi, nuk e di se tek cili apartament të flejë më parë. Ndërkohë që militantët hidhen në zjarr për të siguruar një vend pune, burri i Voltana Ademit punon në administratën e Edi Ramës. Burri i Voltanës, Franc Mejda, punon si baterist në Korporatën Elektroenergjitike Shqiptare OST

    Reply to this comment
  • Epirot me Zemer e Shpirt June 23, 01:31

   E ke fjalen per plaken tereza e kalkutes?Sepse dade nuk u be kurre ajo.Te pakten publiksht dmth .

   Reply to this comment
 2. Skllav i KOLONIS SHQIPERI June 22, 15:08

  Shqiptaret SUPER INFERIOR nuk po i kerkojn hesap Tony Blair per gjendjen e stome ne KOLONIN SHQIPERI.
  Mundet INFERIORET te ken mendim kritik ndaj SKLLAVOPRONARIT?
  Lufta qe behet eshte se kush meriton te jep sherbertori i pare i SKLLAVOPRONARIT.

  Reply to this comment
  • Perandoria e dhier osmane June 22, 17:28

   Turkoshaket me nickname ” Skllav…” me metalitet skllavi mongol po u tregojne shqiptareve se ku duhet te orjentohen politikisht.
   Ky mongoli turkoshak na do nga lindja dhe shkretetirat ne i themi shkojme ne perendim nga na do zemra dhe gjenetika.
   Ky morri i kolonise se gabeleve do qe ne ti kerkojme hesap Tony Blair pse se bashku me presidentin Amerikan Klinton bombarduan Serbine dhe cliruan Kosoven !
   Turkoshakut i vjen keq per pjellen e Rusise mikes se Erdoganit.

   Reply to this comment
 3. oUa - paskan koq budallenj e idiot rrugeve te shqipnis hahahaha June 22, 15:15

  dhe cfar do arrijne ?

  kjo nuk ka te bej aspak me Ramen qe perdoret

  thjeshte si nji Fasade politike ,

  por dikush qe qendron pas bades Opozite

  kerkon me te gjitha menyrat te destabilizoj Shqiperine

  dhe demtoj imazhin e saj ne Bote ,

  eshte nji inskenim i Turpshem i 97-es !
  ———–

  Nqs Shteti dhe Policia edhe Prokuroria

  do lejojne te tilla turma te provojone shqiptaret

  dhe bejne heten akoma me te veshtire qytetarit shqiptare ,
  duke mos Denuar e Arrestuar Organizatorin ,

  qe qellimishte kerkon prishjen e rendit Publik ,

  prishjen e qetesise qytetarit ,duke ushtruar Terror

  neper rruge ,

  atehere , skenari i BE-se per Shqiperine mundet te behet realitet !

  welcom in 97 nr 2

  (policia duhet t maroi zvarre plehrat qe ndyjne rruget e qyteteve )

  Reply to this comment
 4. Pellazget me kafka superiore por qeniet servile me te neveritshme ne bote, te deklaruar LAVIRA TE PERENDIMIT "kundershtojn" PERENDIMIN. June 22, 15:31

  Pellazget me kafka superior tash do te jen ne aktivitet sportive.
  A te te VRASIN DIKE qe te pershkallezohet SKENARI?

  Reply to this comment
 5. Buda June 22, 16:22

  Ky eshte nje fenomen anarkist shqiptar qe nuk ka asgje te perbashket me kulturen demokratike te SHBA-se dhe BE -se, ku gara per qeverisjen vendore dhe shteterore zhvillohet perpara kutive te votimit. Nje jave perpara dites se zgjedhjeve nuk mund te jepet asnje leje per mitingje. Organizatoret duhet te mbyllen ne qelite e paraburgimit dhe te gjykohen per organizim Grusht Shteti.

  Reply to this comment
 6. Adih June 22, 16:27

  Ore Bashe ,dihet Ramitin e ke kapur me preshe ne duar ,por mos e dhente zoti te vini ju te PD ne pushtet . Ju qe te gjithe jeni per tju hedhur jo ne det ,por ne oqean ,dhe tju hane peshkaqenet dhe balenat.
  Po na diskrititoni ne sy te perendimit dhe po na prishni pune per negocjatat ,pamvaresisht o Bashe ky vellai i jot Rama , nuk ka bere as edhe nje detyre shtepie qe i ka lene Brukseli .Edhe ti o Bashe je i mendimit si Rama ,per ti bere presion BE ,”Na pranoni ne BE pa kushte “

  Reply to this comment
 7. Fatmir Lohja June 22, 17:47

  Opozita per voten e lire kerkon te mos lere popullin te votoj ne qejfe te vet!?Ec e merre vesh kete demokraci dogmatike ne cdo germe!?

  Reply to this comment
 8. GREKQIA-BORDELLO E EUROPES June 22, 18:08

  KA FILLUAR ABONIMI VJETOR PER FREKUENTIMIN E BORDELLOVE GREKE .KUSH ESHTE I INTERESUAR TE PARAQITET TEK JANULLAQI TE MARRE VIZEN ………………….

  Reply to this comment
 9. demo June 22, 19:00

  Keta vota nuk kane,
  por protestues kane.
  keta zjarrfikes nuk kane
  por zjarrvenes kane.
  keta hidrocentrale nuk kane ndertuar
  por shtyllat i hedhin ne ere.

  Reply to this comment
 10. ante June 22, 19:41

  SHUME MIRE LE TE HANE MUT C DO DITE ..QERAS FALAS MINISTRI “ARRE GUNGE” Z LLESHAJ

  Reply to this comment
 11. Alban Dega June 22, 22:03

  OI… OI…. OI… OIIIIIII
  BANDA NE PANIK
  MAFIA NE LEMERI !

  KUSH VAJTON PER PLURALIZMIN GJIGAND SHQIPTAR ?

  – Lum si ne per Presihorin qe kemi !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Shqiperia me 3 milione banore ka:

  1- 20 here me shume parti se SHBA me 330 milione banore

  2- 10 here me shume se BE me 516 milione banore

  3- Dy shqiptare krijojne tri parti nga nje secili.dhe te dy bashke te treten

  4- Jemi rekordmen boteror per numri e partive per fryme popullsie

  E Presidenti i Shqiperise Ilir Meta vajton e kukate per mungese pluralizmi politik ne Shqiperi …
  Oi Oi Oi… Oiiiiii !
  Like Mona i nenes
  Ke qajme me pare
  Lul Saleh Gerdecin
  A keta gomare
  Nate e dite kukasin
  Mbeten duke qare
  Vete djegin mandate
  Shqiperise i vene zjarr!
  Ligji dhe drejtesia
  U duken si varr !
  Eshte lufta per koken
  SPAK e BKH
  Ne pranga do ti marre!
  Oi Oi Oi… Oiiiiii !
  Panik Lemeri
  I terboi Vetingu
  Dhe Zonja Drejtesi
  Vdes impuniteti
  Rilind Shqiperi !
  Eshte mesazh hyjnor
  Nga vete Perendi
  Pa shtet ligjor
  Nuk ka Shqiperi
  Pa shtet ligjor
  Shteti eshte Sali!
  Lulush Karabush
  E Like Flori !
  Mona Cizme Lalezi
  Xen Fatmir Rruspi!
  Mul Noke Stanishic
  Oi Oi …Oiiiii
  Putin Molotov
  Djall Perandori
  Argate te Kalit Trojes
  E shkines Serbi !
  Oi…. Oi…. Oiiiiiii …
  Banda ne Panik
  Mafia ne Lemeri…!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim