“Më kanë cilësuar ministre teknike, por angazhimi im ka qenë politik. PS duhet të marrë patjetër mandatin e tretë nëse duam që Shqipëria të ecë përpara”

September 15, 2020 10:29

“Më kanë cilësuar ministre teknike, por angazhimi im ka qenë politik. PS duhet të marrë patjetër mandatin e tretë nëse duam që Shqipëria të ecë përpara”

Nga Besa Shahini

 

Angazhimi im në Shqipëri filloi para tri viteve, kur përmes një telefonate, kryeministri më ftoi të takoj ekipin e tij për bashkëpunim të mundshëm me qeverinë shqiptare.

Unë isha aktiviste në Kosovë dhe kur advokoja për çështje të arsimit, merrja Shqipërinë si shembull që duhej ndjekur, për shkak se reformat që ishin ndërmarrë nga qeveria socialiste kishin dhënë rezultate të matshme pozitive.

Ndihem me fat që pata nderin të shërbej drejt përmirësimit të mëtejshëm të sistemit arsimor, në Shqipërinë që e kam dashur shumë duke e parë nga jashtë, dhe e dua akoma më fort tani që e njoh çdo cep të saj.

Nga Dibra në Durrës, nga Puka në Sarandë, kam takuar dhe dëgjuar mijëra mësues dhe nxënës, për të kuptuar se si sistemi arsimor mund të bëhet akoma më gjithëpërfshirës, më i barabartë e me cilësor, si dhe të ofroj përvojë më të mirë arsimore për të gjithë.

Por, kam kuptuar edhe se si rreh zemra e madhe e Shqipërisë, një vend që nuk gjunjëzohet, por përballon, forcohet me çdo sfidë dhe vazhdon përpara. Asnjëherë më qartë e më mirë nuk është parë kjo se sa pas tërmetit dhe gjatë fillimit të pandemisë, kur njerëzit u bën bashkë dhe qëndruan.

Jam krenare me punën që kemi bërë me “Paktin për Universitetin”, projekti kryesor që është zbatuar ndonjëherë në arsimin e lartë, i cili ngërthen në vetvete investimet në infrastrukturë, ndërhyrjet në cilësi të arsimit, si dhe pjesën financiare me bursat dhe përgjysmimin e tarifave, efektet e të cilave u ndjenë nga mbi 90 mijë studentë.

Sivjet, kemi siguruar edhe qasjen në platformën anti-plagjiaturë për të gjitha universitetet publike. Fatkeqësisht, kjo platformë nuk është përdorur akoma sa duhet.

Ekziston një mospërputhje mes nevojës për të ruajtur autonominë akademike në universitete dhe mënyrën se si universitetet e kanë përdorur këtë autonomi, shpesh në kundërshtim me përpjekjet për rritje të cilësisë së arsimit.

Duhet të gjendet mënyra për të detyruar universitetet që të sigurojnë integritet akademik. Ky është një premtim që ia kemi dhënë studentëve dhe forma e vetme për të bërë kapërcimin në përmirësimin e cilësisë së arsimit.

Kritikët më kanë cilësuar si ministre teknike, por të gjithë e dinë shumë mirë se angazhimi im ka qenë politik. Kam treguar përgjegjshmëri të lartë politike kur kam njoftuar kryeministrin në korrik se unë nuk mund të vazhdoj edhe për një mandat tjetër larg familjes, rrjedhimisht nuk duhet të mbaj një post kaq të lartë politik para betejës së madhe së PS për mandatin tjetër, të cilin duhet patjetër ta marrë nëse e duam Shqipërinë të eci përpara.

Gjithashtu, bashkimi kombëtar nuk është çështje teknike, ndaj angazhimi për të, siç jam angazhuar unë, është angazhim politik. Kurajo që ka treguar kryeministri dhe Partia Socialiste, për të përfshirë aktivistë politikë nga Kosova në qeverisjen në Shqipëri, tregon përkushtimin për një bashkëpunim të thelluar kombëtar shqiptar.

Jam zhgënjyer me të gjithë ata që kanë punuar kundër këtij projekti të madh. Ka qenë e paimagjinueshme për mua që opozita do të ngrihej nga dita e parë të sulmojë prejardhjen dhe dialektin tonë.

Të thuhet se shqiptarët që flasin dialektin kosovar (apo verior) janë më pak inteligjent apo me pak të mençur, është epitomi i racizmit. Natyrisht, s’mund të quhet racizëm se jemi i njëjti komb, por që janë përdorur taktika të njëjta, kjo nuk mund të mohohet.

Beteja politike ditore mes partive nuk guxon të dëmtojë marrëdhëniet mes shqiptarëve. Për këtë arsye, unë nuk do të ndaloj kurrë së punuari drejt afrimit të kombit tonë. Është dhurata më e mirë që mund t’ia lëmë gjeneratave që vijnë.

Unë, do të angazhohem gjithashtu edhe për të majtën: një të majtë të re dhe demokratike, përkundër të majtës së vjetër dhe populiste. Një të majtë që ngërthen më thellë diskursin feminist se sa vetëm në përfaqësim të grave në qeverisje, që Partia Socialiste e ka bërë shumë mirë, por që nuk mjafton për ta luftuar patriarkalizmin.

Do ta mbështes ministren e re Evis Kushi edhe përtej dorëzimit të punës, që të sigurojmë vazhdimësi të projekteve kryesore, si dhe dhe do të jem gjithmonë në dispozicion për çfarëdo lloj kontributi që mund të ofroj për qeverinë shqiptare.

September 15, 2020 10:29
Komento

37 Komente

 1. jetimet e 21 Janarit September 15, 10:44

  IKE MOJ LOPE SHTERPE LARAMANE SE NUK JE GJE TJETER VEÇSE NJE ‘TOPALLE’,VOKSHI,MONA,shQIna ,KUMBARO apo spiroPORDHA…Nuk arrin te kuptosh se nuk eshte pune dialekti po RRUDHA-TRURI!

  Reply to this comment
 2. miku September 15, 11:14

  Deri tani i dhame te drejte! Por kjo more miq, kerkon te laje mutin me shurre.Ti vazhdova ta dhjesesh me teper arsimimin ne Shqiperi, ti i vure kemben ne fut, dhe e ktheve me arsim per atsim.Tani ik dhe nuk na plasi se jo socialiste e vjeter apo e re, je e majte apo e majte extreme, te gjithe nje mite jeni, te gjithe ne nje poc pirdhni.Une te dija me dinjoyet dhe karakter, por ti qenke nje fucke, qe se ke shoqen, fillove tani ti servilosesh ustait, ik dhe mos ta pafshim bojen o bibe e Ramrs!

  Reply to this comment
 3. juventus September 15, 11:27

  Fuch you bashke me Edi Ramen,Jam kurioz ta di a ja more ne goje kryeministrit se nga ai pervers cfare nuk pritet.Shko ha grosh ne kosove se aq meriton.

  Reply to this comment
 4. spata September 15, 11:39

  Emerimi i saj si M.Arsimit s idh elargimi tani nuk eshte gje tjeter vec konjukture politke.Kur nje K/M ska opozite reale do te eksperimentoje me kabinetinetij.

  Reply to this comment
 5. Asap September 15, 11:58

  Ik ik ik

  Reply to this comment
 6. qeveria Rama plotesisht e deshtuar ne ekonomi September 15, 12:41

  B. Shahini kerkon mandat te trete te PS (pse nuk thote Rama?)
  “nese duam qe Shqiperia te ece perpara”.
  Nese PS do qe Shqiperia vertet te ece perpara duhet te shkelmoje sektin Rilindja qe perpara ka ecur vetem ne deshtimin total ne ekonomi dhe varferimin e shqiptareve. Pastaj mund te kerkoje mandat te pare qeverises si PS.

  Reply to this comment
 7. mirel September 15, 13:16

  Moj shoqja Besa, akoma nuk flet shqip ne menyre korrekte. Qeveria shqiptare dhe posti zyrtar nuk jane thjesht zyra politike e PS.
  Shko me te mire dhe mos e zgjat me teper.
  Ramuti afroi Vucicin, Thacin dhe ty. Albinit ja mbylli dyert, ndersa shqiptaret dhe kosovaret i takson dhe Serbise ja heq te gjitha taksat.
  Ky qenka patrioti jot? Ky qenka bashkimi jot? Me Serbine?
  A ka mundesi ti sqarosh termat teknike dhe politike ne keto “diskurset” e tua fenomenale?

  Reply to this comment
  • Remo September 15, 14:25

   Lesh e li kjo pune me shoqen Besa,nuk e di sa ka bere ne nje vend qe asgje s’behet,e mefshte gjithmone,te iki nga syte kembet,foli kur nuk duhej te fliste,u ankua per racizem!!!? Po Caka c’ka bere!! Nje mut,ai buf duhet percjelle matane kufirit me shkelma! Zyrat konsullore,nje turp. Ne Milano,Athine(gjithe ambasada per faqe te zeze). Ju thoni Kurti!? Eshte nje populist e demagog qe nuk i duhet askujt. Me ate bashkimin kombetar na keni care trapin dhe pike. Nuk ka bashkim mendjesh halldupe ku ne te dy anet e kufirit mbi 70% e njerezve jane me mendje ne anadoll(do ishte fatale kalifat do benin). As BE nuk ka me,ai projekt gati ka vdekur,shqipetaret nuk u treguan te zotet te perparonin por mbajten dhe mbajne mbi krye Kalifet. Te behet hekurudha Durres-Pristine-Nish-Beograd(nese vertet Amerikanet e kane ne projekt) do kete shume perfitime se do lidhet me Europen qendrore e boll nacionalizmave koti. Do kete turiste nga e gjithe lindja e do ulen inatet e kaluara. Bjondet sllave jane shume te mira dhe te sjellshme S’mund te ngelemi peng i vetevetes me demagogji politikqenesh qe tjeter thone e tjeter bejne.

   Reply to this comment
   • mirel September 15, 15:26

    Remo dhiari, po ti ca ke, te prishet terezia e Dules?

    Reply to this comment
    • Remo September 15, 16:23

     Me prishet terezia per mbetje te pa riccikluara si ju Mirel. Ti e ke marrur me vrap kete pune biles do te kesh akses kudo me fabulat e tua te dala boje “atedhetare Shqupiste”. Ok ajo iku tha ca tha(e edukuar dhe shkolluar ne Kanada) nuk fliste gjuhen letrare standarte duhet te jete kriteri baze besoj. Te pakten dicka korruptive nuk degjuam per te………(dhiar,vrrome) kjo eshte tipike e jotja njelloj me ato fshesaxhovat njehere e njekohe! Mjeran!!!!

     Reply to this comment
 8. geg hyseni September 15, 13:48

  Nje lamtumire dinjitoze dhe nje premtim se do jete pjese e te majtes shqipetare dhe aktiviste per çeshtjen kombetare… Niveli i disa komentuesve eshte sa i turpeshem aq edhe imoral… Te etiketosh me te tille epitete nje vajze te re qe mori nje pergjegjesi kaq te madhe ne qeverisjen e vendit, qe per asnje moment nuk u pergojua per korupsion, nepotizem apo prepotence… eshte me shume se turp!!! Vetlargimi nga detyra eshte gjesti me demokratik qe mund te beje nje shtetar… Cili minister apo drejtor ka treguar nje vullnet te tille deri me sot… pak ose asnje! Urime dhe suksese kudo dhe kurdohere bija dardane e Kosoves!

  Reply to this comment
  • katarakti September 15, 14:20

   Janë têrbuar o geg se ka thënë që Edi Rama duhet të fitojë një mandat të tretë për të mirën e Shqipërisë. Prandaj përdorin edhe këtë gjuhë të ndyrë prej frekuentuesish të bordellove ndaj njê femre tê kulturuar dhe me edukatë. Eshtê llumi që ka marrë kot. Nga humbja që i pret. Jam i keqardhur për largimin e kësaj intelektualeje nga posti i ministres. E duartrokita zgjedhjen e Ramës për të emëruar ministre të arsimit një zonjë nga Kosova. Detyrë të cilën ajo e justifikoi plotësisht. Megjithêse jam medemek nga “jugu” nuk e kisha fare problem shqipen e saj që tingëllonte aq bukur. I uroj sukese në jetën e saj personale, familjare dhe politike.

   Reply to this comment
   • mirel September 15, 15:31

    O kataralt, na rrofsh tajaren. Po pse mor vrrome e Dule Ramutit, nuk do bente mire kjo zonja te lexonte librin e gjuhes shqipe te klases 6-8? Apo meqe jeni gjithe injorante analfabete si Rilindje, nuk prish pune, le te jete dhe ministrja analfabete, apo meqe eshte dhe mbesa e spiunit serb e meriton.

    Reply to this comment
    • Remo September 15, 16:53

     Katarakti kujdes! Eshte skizofreni Mirel kudo!!!! Pike e zeze ku nuk e gjen(Vrromen) Ka marrur flamurin e “shpetimtarit” ne dore!!!!!? Ku paska humbur ai vend me pare!

     Reply to this comment
     • mirel September 15, 17:37

      Ca te bej o Remo mavriu, i kent help it. Tere rudhjaket e Ramutit po hapin varreza greke. Si mos tju them vrromiar e dhiar, kur kete e degjojne perdite nga greket? Vrromiarin, se dhiar u themi vete atyre qe vijne era perc

     • mirel September 16, 14:59

      Jo ka marrur, Remo analfabeti, por ka marre. Thashe qe je dhiar. Nuk e kisha gabim

  • Lala i Lushnjes September 15, 15:13

   Në se e shajnë gocën disa rrëmbythje të ndyra , do të thot se ka punuar mirë dhe ju ka djegur. Me ballin lart dhe suksese mëtejshme çupa e lalës! Me respek për intelektualët e rininë që ju dhimbset kombi.

   Reply to this comment
   • mirel September 15, 15:28

    Per cupen e lales se Idrizit e ke fjalen? Per Rreme lalen?

    Reply to this comment
    • katarakti September 15, 21:17

     O Remo! Ta dish ti sa here e kam keshilluar te mos harroje ilacet, por ce do! Psikopatit asgje nuk i ben derman. Lavdi Zotit qe ka dale gazeta ” Dita” qe i mbush jeten kesaj kones se terbuar mirelke!

     Reply to this comment
     • Zigur Qarri September 16, 03:48

      Nje keshille miqesore.
      Mos u futni ne gojen e mirel se te qelb m*ti i mbllacitur ne te dyja bulcite.

     • mirel September 16, 14:46

      O vrrome e Dules, po e dime qe nuk je Zigur Qarri, po vulva e Dules. je mesuar ta mbash koken ne hale dhiare mutit

 9. Adih September 15, 15:35

  Z Besa Shahini .
  Ik dhe mos u kthefsh me ne Shqiperi .Lind pyetja pse te mallkoj .
  1 Mos na bej rolin e shejtan budallaqes ,dhe na propogandon se PS i duhet pa tjeter mandati i trete ,se keshtu fiton e gjithe Shqiperia .E ke gabim ,o shejtan budallaqe .Shqiperise i eshte shtuar borxhi ne menyre drastike .Eshte thelluar gropa e borxhit publik me shume se e Sali Berishes .Apo po ju genjej .??

  2 .A e ke idene moj z Shahini je per fat te keq ministre e Arsimit j, se cdo te thote te jesh i majte ? PS eshte kopile ,nuk eshte as e majte e as e djthte ,por eshte vetem anti shqiptare .Ne qofte se nuk e di cfare eshte e majta ,ben mire te mos komentosh .Cfare ke pare te majte ti deri me sot tek PS , na i kallxo ne kokpalareve ,sinqerisht do te ishja shume mirenjohes dhe do te kerkoja te falur , ose me shkurt ,cfare ndryshimi ka pasur midis PS dhe PD ne programet e tyre .AS EDHE NJE GJE :Te dyja njelloj .Ik moj bibe kosovare ,se skemi ngelur ne shqiptaret tna tregosh ti te “majten ” Ik ha grosh ne Kosove .E more ate post vetem nga Rama ,se i interesonte atij personalisht dhe ta keshe te qarte shqiperia ka shume intelektuale me integritit e me te zgjuar se ju , por mbi te gjitha jane jo bythlepiresa si ju .Mos u fshi mbas gaxhoit ,me dialektin tend ,dhe nuk ta ka peremnur as edhe kerkush dialektin .Mire qe dhe doreheqje ,Lere me kaq ,e mos na prallis se le name duke treguar fytyren e karakterin tend te ulet ,qe na propogandon mandatin e trete te PS .Nga syte kembet , mos ta pafshim me bojen ..

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic September 15, 17:35

  Besa Shahini ishte nje, kuadr e domosdoshme , ne shqiperi.
  Edi Rama mori hapa mjafte inkurajues qe i sherbej integrimit te vendi tone ne nje shtet te vetem
  Vetem ata qe nuk ja duan te miren shqiperise munde te flasin keq per Besa Shahinin.
  Largimi i saje u be me deshiren e saje dhe kjo nuk ka asnje arsye qe te kritikohet.
  Dha aqe sa mundi. Edi Rama i dha mundesi qe kuadrot e Kosoves te integrohen me Nenen e tyre Shqiperi.
  Kjo rruge e nisur nga Edi Rama nuk duhet ndaluar pore duhet te persoset edhe me teje.!

  Reply to this comment
  • mirel September 16, 14:56

   Po kur eshte larguar me deshiren e saj cfare muti ka qe hedh ankesa per racizmin? Sa veta diskriminohen ne Shqiperi, shume e me shume te kualifikuar nga Besa dhe ngelen pa pune fare, jo me te behen ministra. E harrouat Moikomin? Po kjo pilivesa pse ankohet? Po Ramut qelbesira pse pretendon qe largimi i saj u be se nuk e la rehat “kazani”? Cfare pretendon Besa? Ti rreshtoje gjithe njerezit si ne FB dhe ti bejne komplimenta? Besen e rrezoi Reforma e idioteve. E rrezoi Turi qe akoma nuk na e dha pergjigjen
   Te arsimohej Shqiperia te pakten, se na la Shqiperine gjysem te paarsimuarca beri Turi? Permbysi varken e Beses.

   Reply to this comment
 11. Gzim Kulufi September 15, 17:39

  Nuk besoj se bete ndonje gje kushedi se cfare ne detyren e ministres, znj. Shahini, pervec se shoqeruat me tej renien e arsimit ne Shqiperi, por une s’kisha gje kundra nje ministre kosovare, sic nuk do te kisha gje kundra as ndaj nje ministre me origjine serbe, apo me origjine kineze, afrikane, amerikane, turke, etj, po qe se do te jete i/e perkushtuar detyres!

  Reply to this comment
 12. fteri September 15, 18:14

  Fjala e ndihmoi njerun të dalë nga bota e kafshëve,është mrekulli , por si duket disa komentues për arsye politike e nga më të ndryshmet , gjerë te tradhëtia ,mbeten kafshë tropikale ,këndej e andaj kufirit shqipëri -kosovë.

  Duke ofenduar Besa Shahinin ,ose Gent Cakajn ose EDI RAMËN i vënë mina themeleve për bashkimin e kombit ,na shtojnë plagët e pa thara të serbit në kosovë dhe të monarko -fashistve grek drejt ,gjymtymit trojeve shqiptare .

  Besa Shahini nuk ishte vetëm ministrja e arsimit të shqiprisë ,por ishte misinare e paqës dhe bashkimit të kulturës midis kosovës dhe shqiprisë dy popuj të një gjaku e të një rrace ,të një gjuhe të një kombi.

  Bashkimi i drejtë i gjuhës duhet të lartësoi kulturën e kombit.Fjala e mirë të gëzon të ngre shpirtërisht Besa Shahini dhe ministi Jashtëm në detyrë Genc Caka , me shërbimin e tyre fisnik në shqipri e bashkojnë kombin e ndarë për 100 vjet ,e ndritin e nxjerrin nga errësira e armiqësisë vllavrasëse – Serbo-greke .Puna tyre në shqipri e zbukurojnë njohjen e mëtejshme të dialekteve ,i japin përpara vllazrimit ,shtojnë miqësinë kosovë – shqipëri ,lulëzojnë mardhanjet.

  Dhe pikrisht këtë qëllim të bashkimit të gjuhës ,të kulturës të vllazrimit të bashkimit ndoqi kryeministri më qytetar e vizionar që kemi patur ndonjëherë në këto 30 vjet të fundit,kreministri vizionar i cili nxori modele të mbeldhje të përbashkëta Qevrishë ,por edhe me emrimit të ministrave kosovar në qeverinë e shqiprisë,jan me rëndësi bashkëpunimi e afrimi ,mbetet modeli pozitiv që frymëzojnë ndjenja të thella dashurie e respekti për dy popujt vllezër të një gjaku ,të një gjuhe,të një kombi të një teritori ,që armiqët e saj i ndanë si me thikë mbi 100 vjet popullin shqiptarë .

  EDI RAMA ËSHTË KRYEMINISTRI DHE ATDHETARI I RILINDJES SOCIALISTE QË -PAS 100 VJETËSH BASHKOI DY QEVERITË KOSOVË SHQIPËRI DUKE SHPALOSUR ËNDRRËN E TË PARVE TANË -BASHKIMIN E DY POPJVE.
  Ministrja SHAHINI ,BËRI AFRIMIN DHE NJËSIMIN E DIALEKTIT GJUHËS KOSOVËS ME NJËSIMIN E GJUHËS SONË KOMBËTARE,KJO ËSHTË PËR TU PËRGËZUAR .

  Të bashkuarit e dialekteve nëpërmjet bashkëpunimit kulturor shqipëri -kosovë është fisnikri e Edi Ramës.

  Prandaj ,NDALNI SULMIN ju armiq -KARAXHIXH !
  I ngjani thundrakve veshgjatë,ofezat që bëni ju çojnë ujë në mullirin e armiku kombit.

  Pranda shikoni sa frymëzues e largëpamse është ideja dhe dëshira e vajzës nderuar nga kosova Z. Besa SHAHINI se AKTUALISHTË , Shqiprisë i duhet dhe një mandat qeverisje të RILINDJES SË PS-së dhe Edi Ramës…

  Reply to this comment
 13. fteri September 15, 18:48

  Fjala e ndihmoi njerun të dalë nga bota e kafshëve,është mrekulli , por si duket disa komentues për arsye politike e nga më të ndryshmet , gjerë te tradhëtia ,mbeten kafshë tropikale ,këndej e andaj kufirit shqipëri -kosovë.

  Duke ofenduar Besa Shahinin ,ose Gent Cakajn ose EDI RAMËN i vënë mina themeleve për bashkimin e kombit ,na shtojnë plagët e pa thara të serbit në kosovë dhe të monarko -fashistve grek drejt ,gjymtymit trojeve shqiptare .

  Besa Shahini nuk ishte vetëm ministrja e arsimit të shqiprisë ,por ishte misinare e paqës dhe bashkimit të kulturës midis kosovës dhe shqiprisë dy popuj të një gjaku e të një rrace ,të një gjuhe të një kombi.

  Bashkimi i drejtë i gjuhës duhet të lartësoi kulturën e kombit.Fjala e mirë të gëzon të ngre shpirtërisht Besa Shahini dhe ministi Jashtëm në detyrë Genc Caka , me shërbimin e tyre fisnik në shqipri e bashkojnë kombin e ndarë për 100 vjet ,e ndritin e nxjerrin nga errësira e armiqësisë vllavrasëse – Serbo-greke .Puna tyre në shqipëri e zbukurojnë njohjen e mëtejshme të vllazimit të folmeve e dialekteve ,i japin përpara vllazrimit ,shtojnë miqësinë kosovë – shqipëri ,lulëzojnë mardhanjet .

  Dhe pikrisht këtë qëllim të bashkimit të gjuhës ,të kulturës të vllazrimit të bashkimit ndoqi kryeministri më qytetar e vizionar që kemi patur ndonjëherë në këto 30 vjet të fundit,kreministri vizionar i cili nxori modele të mbeldhje të përbashkëta Qevrishë ,por edhe me emrimit të ministrave kosovar në qeverinë e shqiprisë,jan me rëndësi bashkëpunimi e afrimi ,mbetet modeli pozitiv që frymëzojnë ndjenja të thella dashurie e respekti për dy popujt vllezër të një gjaku ,të një gjuhe,të një kombi të një teritori ,që armiqët e saj i ndanë si me thikë mbi 100 vjet popullin shqiptarë .

  EDI RAMA ËSHTË KRYEMINISTRI DHE ATDHETARI I RILINDJES SOCIALISTE QË -PAS 100 VJETËSH BASHKOI DY QEVERITË KOSOVË SHQIPËRI DUKE SHPALOSUR ËNDRRËN E TË PARVE TANË -BASHKIMIN E DY POPJVE.
  Ministrja SHAHINI ,BËRI AFRIMIN DHE NJËSIMIN E DIALEKTIT GJUHËS KOSOVËS ME NJËSIMIN E GJUHËS SONË KOMBËTARE,KJO ËSHTË PËR TU PËRGËZUAR .

  Të bashkuarit e dialekteve nëpërmjet bashkëpunimit kulturor shqipëri -kosovë është fisnikri e Edi Ramës.

  Prandaj ,NDALNI SULMIN ju armiq -KARAXHIXH !
  I ngjani thundrakve veshgjatë,ofezat që bëni ju çojnë ujë në mullirin e armiku kombit.

  Pranda shikoni sa frymëzues e largëpamse është ideja dhe dëshira e vajzës nderuar nga kosova Z. Besa SHAHINI se AKTUALISHTË , Shqiprisë i duhet dhe një mandat qeverisje të RILINDJES SË PS-së dhe Edi Ramës…

  Reply to this comment
 14. xxx September 15, 19:42

  femer rilindjote kjo flet per PS te re dhe demokraci
  llaf per llaf qellimet e antishqiptarit rama qe margjinalizon burrat dhe brezin e dyte e te trete dhe pse vete eshte dobic 54 vjecar si mjet per t’ia ndrruar PS shqiptarizmin historik dhe orientimin e majt.

  sa merr vesh kjo debile 30 vjecare nga historia politike e Shqiperise e historia e PS

  Reply to this comment
 15. Durresi September 15, 20:07

  Redaksise.Nje Lutje.Kur do te pastrohen keto komente nga fjalet banale,te komentuesve,qe cdo njeri te diskutoje ashtu sic i ka hije cdo njeriu te civilizuar,se keshtu nderohet gjuha shqipe.

  Reply to this comment
 16. Lili September 16, 03:59

  Duhet nje mandat te trete qe te shkaterohet definitivisht shqiperia?! Kete missione pate tij bija e spiunit serb ne shqiperi ? Normal per grupin e udbasheve qe Rama punesoj si kosovar kishe po qe ne fakt ishin punetoret e UDBse ne shqiperi? Me shume theks serbishtes se theks gegnishtes kemi ketu!

  Reply to this comment
 17. 6 maj 2013 thyerja e beses ne wdc September 16, 19:08

  Ka shume pikepyetje ikja ne kete menyre e B.SH-init.
  *
  Sepse iku befas…pa ndonje shkak te besueshem,,,iku pikerisht ne vigjilje te hapjes vitit ri shkollor dhe me e renda ne nje kohe pandemie ku per paranteze dhe ne Amerike ka problem me Virusin ne hapjen e shkollave edhe te pamundura te zgjidhen
  **
  Nuk marr persiper te flas ng ana profesinale si ka drejtuar por sido qe te jene punet ajo eshte e nderuar se ka punuar ne nje kohe kolere qe krahas Virusi Korona me I rrezikshmi e shte Virusaliu I Sllobodankes.
  ***
  .
  Emrin e B.SH-init e kam ndegjuar per here te pare ne kete eveniment te dyshimte:
  .

  COMMISSION ON SECURITY AND COOPERATION IN EUROPE
  OF THE UNITED STATES CONGRESS (6 May 2013)

  Philip T. Reeker, ;

  Elez H Biberaj, ;

  Besa Shahini,analiste

  Gilbert Galanxhi, ..
  …..
  Ku shtrohen keto pyetje:
  E para
  Cfare statusi ka Elez Biberaj qe merr pjese ne kete forum kaq te larte te Kongresit
  E dyta
  Pse ne gjithe “hartimet” e ngjarjeve ne Shqiperi nga 2005-20013 e mbajtura ne kete komisjon nuk ka asnje fjale:
  -Per masakren e 21 janarit
  -Per Holokausin e Gerdecit
  -Per vjedhjen e Bashkise Tiranes nga Arvizu & Basha
  -Per vrasjen mafioze te Kosta Trebickes
  -Per prokurorin amerikan qe mbuloi kete vrasje
  …..etj etej….
  ………………….
  Pra pyes publikisht zonjen Shahini:
  Si ka mundesi zonja “analiste” qe ne kete tubim proberishist ne Washington nuk fole asnje fjale per armikun me te madh te Shqiperise & Kosoves Saleh Rrahmon Berishajn apo kishit “ emocjone’ nga “mixha Elez” qe eshte mentori dhe tutori I Serberishes edhe tani qe eshte Bosi I Voa-s qe ka perveshur menget per te risjelle ne pushtet armiqte e Kosoves tende dhe timen ?

  Reply to this comment
 18. Enveri September 16, 19:16

  Të nderuar komentues!
  Nuk ishte më e mira ministre, në qeverinë Rama, por ai e zgjodhi vetë.
  B. Shahinit, nuk ja kam ndëgjuar emrin kurrë, derisa u emrua ministre(më parë z. ministre), por ja që bë.
  Kosova dhe Shqipëria, janë afërsisht të përafërt në mes veti, Shqipëria, ka të arsimuar më shumë, ka pasur shkolla më heret.
  Shkollimi i mirëfilltë është bërë në kohën e socializmit,në Kosovë, universiteti është hapur në vitin 1974,në Shqipëri më heret.
  Por, mos e gjykoni, Kosovën duke parë Besën. Ajo është një vajzë e brishtë, pa përvojë politike dhe udhëheqje, dhe nga “rruga”, e mori kryeministri, e bëri ministre.
  Nuk dyshoj në qëllimin e mirë të kryeministrit, por do të duhej të merrte ndonjë njeri të zotin, me përvojë, me dije më të mirë.
  Besa ka edhe diçka që duhet të vlerësuar, ishte e pa korruptuar, (ndër të paktit në Shqipëri), e padjallëzuar, natyrisht edhe jo në nivel të detyrës.
  Por është shembull ku duhet të merret, së paku për një cilësi, kur dihet se vendet shqiptare, janë më të korruptuarit e Europes.
  Herë tjetër mos zgjidhni “kosovare”.

  Reply to this comment
  • mirel September 18, 00:35

   Nuk ishte ai problemi shoku, Besa e kruajti vete me teorine e rracizmit. Asnje nuk ja ndjeu per dialektin, por per gafat e Reformes. Nese do bente Reforme, mire ishte te kishte marre nje liber te gjuhes shqipe vete, dhe ate liber tjua jepte detyrim te gjitheve, mesues, nxenes, dhe gazetare, (sidomos dhe keta me analfabete se Besa), po Besa na u hodh me Turin nga varka, dhe as ne nuk morem vesh ca u be as me Turin e as me Reformen..
   U mbyt Reforma, shpetoi Turi.
   Po kush mund te jete Turi valle..mos eshte gje Ramuti?
   Po ata 12 mije vete te “arsimuar” qe gjeten pergjigjen, mos jane gje Rilindja.
   Te tjeret nuk i arsimoi dot Besa, se nuk e gjeten nga u hodh Turi me gjithe Reforme

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 18, 10:51

   Enveri
   “Nuk ishte më e mira ministre, në qeverinë Rama, por ai e zgjodhi vetë.”
   me këtë që po thua më duket se ke rënë në grackën e kësaj që nuk ja kishe dëgjuar ansjëherë emrin!!
   askush nuk e ka me kosovën as me mirditën as me tepelenën!gjithkund ka të mënçur dhe budallenj sa të duash,me shkollë a pa shkollë!!zgjedhja nga rama nuk e çfajson shahinin!!
   ti thua”Nuk dyshoj në qëllimin e mirë të kryeministrit,”!?
   nuk ka pasur asnjë qëllim të mirë të K/M!!aspak!
   ka pasur një hedhje karremi për të kapur peshkun me emrin “patriotizëm folklorik”,njëlloj si me atë “të lexumin” me pampers që e ka dhe mbiemrin kaka!prapë si e thua dhe vetë nëse do të kishte një qëllim të mirë!?ka shumë kosova për ti përzgjedhur!!
   por e di përse përzgjodhi këta debila??
   thjeshtë enver!
   sepse i tërheq për hunde,në radhë të parë të paaftësisë së tyre për të gjykuar dhe për shkak të grykësisë për pushtet!!
   enver,nëse unë do të isha në vëndin e të dyve,në moshën dhe nivelin arsimor dhe politik,e di se çdo të bëja?!
   NUK DO TË PRANOJA PROPOZIMIN E këtij dobiçi,që i duket vetja i qut!!sepse do bëja rreklamë për të dhe do dëmtoja veten e popullin tim!
   kjo fyçkë e tregoi që jo vetëm është e trashë në të kuptuarin e fakteve,por dhe është shpirtzezë!!
   për të mbuluar paaftësinë e saj,ajo nuk e ka problem të fusë sherr,të nxisë dasitë krahinore!!
   sa për “Besa ka edhe diçka që duhet të vlerësuar, ishte e pa korruptuar, (ndër të paktit në Shqipëri),”nuk do të isha dhe aq i sigurtë!!
   nëse ajo personalisht nuk ka përfituar në anën financiare,si supozon ti,atëherë ka ka ndihmuar të tjerët të përfitojnë!!
   pra paska qënë një budallaqe që ka vjedhur për të tjerët!

   Reply to this comment
 19. anticensurë25642654 September 17, 07:49

  “Të thuhet se shqiptarët që flasin dialektin kosovar (apo verior) janë më pak inteligjent apo me pak të mençur, është epitomi i racizmit.”
  ti moj ministre arsimi paske qënë me të vërtetë një copë mishi!si të kemi menduar ne ashtu si të ka përdorur dhe dobiçi i tironës!!
  kush ta ka thon mi trapja e mutit se kush flet dialekt verior u vlersoka si budalla??
  sepse ne jugorët nuk mbajmë për budalla as ndre mjedën,as gjergj fishtën,bile as adrian ndrecën!për tradhëtar quajmë baton haxhiun,por asnjëherë nuk ka thënë askush se është budalla!!
  ti qënke një tyryfyçkë që përpiqesh të arsyetosh budallallëkun tënd me “racizmin” dialektor!!
  o lopë në tërë kuptimin e fjalës,jozi topallja e kriminel berisha flasin dialektin që përmënd ti!ne themi plot sharje për ta,por nuk themi se janë pak “inteligjent”!janë të çmëndur dhe inteligjent!e keqja është se atë inteligjencë,zgjuarsi, e përdorin për përfitime personale,kundër shoqërisë!!
  e njëjta si dhe ky dobiçi i tironës me gjak burgajeti,e ai floriri i çepanit,e ai fatosi i nanove!!
  bajgë femër,gjë e trashë deri në palcë!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim