Dy foto dhe një krahasim

May 21, 2020 16:08

Dy foto dhe një krahasim

Abdurahim Ashiku

Athinë 20 maj 2020

 

KRYEREDAKTORIT TË GAZETËS “DITA”

Përshëndetje!

Larg në mërgim, nëpërmjet mjeteve të komunikimit masiv, më vijnë zëra pro dhe kundër shembjes së Teatrit Kombëtar.

Nuk dua ta vë veten as në njërin krah të peshores e as në tjetrin.

Në Dibër ka një fjalë të urtë për këto lloj zënkash e prononcimesh: “LLAFE GRASH PËR VEZË PULASH”, zënka që tym nxjerrin por jo flakë.

Unë nuk dua të tjerr në këtë “furkë pa bashkë” e megjithatë llafin po e them nëpërmjet dy fotografive…

E para është një fotografi imja kur kompleksit ushqimor të Peshkopisë iu shtua fabrika e qumështit.

Një fabrikë moderne nga makineritë e pajisjet ashtu siç ishin edhe disa fabrika të përpunimit të frutave e perimeve ndërtuar në vitet tetëdhjetë me makineri e teknologji gjermane, madje qenë dërguar dhe u specializuan dy inxhiniere banore autoktone të Peshkopisë.

E dyta është një fotografi që fletë për shkatërrim e dhunë të pa parë ekonomike mbi djersën e derdhur dhe paranë e shpenzuar nga xhepi i popullit.

Shkatërrim, shkulje rrënjësh e themelesh…

Dhe nuk është ajo e vetmja. Janë edhe fabrikat e tjera të kompleksit ushqimor të Peshkopisë, fabrika me kapacitet përpunues rreth 10.000 tonë fruta dhe prodhime në vit, fabrika me rreth 3000 punëtorë, kryesisht gra nga qyteti i Peshkopisë dhe nga fshatrat.

Të mos harroj edhe frigoriferin e madh të Peshkopisë me kapacitet depozitues jo vetëm për Dibrën por edhe për rrethet e tjerë.

Mos harroj edhe uzinën mekanike të Peshkopisë ku prodhoheshin pjesë këmbimi për minierat dhe nevojat e tjera të vendit.

Të gjitha këto në një rreze që nuk i kalonte 500 metra.

Të gjitha u shkatërruan.

Për këtë shkatërrim (ashtu si edhe për shkatërrimet e tjera në Peshkopi, Bulqizë, plantacionet frutorë, kanalet ujitës, ujësjellësit etj. për të mos vazhduar më tej në të gjithë republikën) askush deri nuk është dënuar, nuk është marrë në pyetje, nuk është ndjekur penalisht. ASKUSH !

Po jua përcjell këto dy fotografi me thirrjen e Migjenit…

“Merrnie dhe çonie në qytet kët shtatore. Vendosnie në një shesh!

Dhe si përmendore kushtonia dikujt!

Kushtonia atij që ka më shumë merita për kët vend!

Po, ndoj ministri a deputetit, e ndokujt tjetër…

E në rasë se nuk gjeni ndonjë njeri që ka merita të mjaftueshme, atëherë kushtonia atij që ka merita më pak: perëndisë klasike”

Ju lutem përcilli. Flasin më shumë se sa unë, sa ti, sa të gjithë, më shumë se Migjeni…

 

May 21, 2020 16:08
Komento

34 Komente

 1. Gertruda May 21, 17:01

  Pershendetje i nderuari Abdurahim Ashiku!
  Te gjithe keta qe sot leshojne lot krokodili per prishjen e ngrehines ,qe dikur ishte Teatri Kombetar,nuk u qan zemra per ate si pasuri kombetare ,por thjesht ,per te sajuar alibira per te terhequr vemendjen e opinionit te brendshem e te jashtem nga deshtimi total i tere klases politike ne Shqiperi gjate ketyre 30 viteve , duke pare se shqiptareve u ka ardhur “shpirti ne maje te hundes” me shkaterrimin e sistemit te drejtesise,sistemit zgjedhor dhe demokracise ne Shqiperi,hodhen nje “gur ne lume”,duke nxitur konfliktin per gjoja Teatrin Kombetar duke shtyre ne kalendat greke redormen e sistemit zgjedhor!
  Ne se keta bandite,qe hiqen si gjoja antikomuniste,por qe ne fakt jane antishqiptare duhet te ishin ngritur qe ne fillim te viteve 90-te kur Berisha,Hajdari,Mediu,Basha,Meksi etj i vune kazmen te gjitha pasurive kombetare duke nxjerre ne mes te rruges dhjetra mije punonjes pa pune!
  Mund te sjellin sot turli lloj justifikimesh,por pervec sa rreshtuat ju,po citoj edhe une disa te tjera,qe ishin vepra moderne,te teknologjise perendimore me anen e t cilave shteti dhe shqiptaret perfitonin valuten e domosdoshe dhe jo te pasjet per ate kohe!
  1-Miniera e Bulqizes,prodhuesja me e madhe ne bote e kromit,furnizonte 2 uzinat moderne te ferro-kromit ne Burrel dhe Elbasan,qe sherbente si lende e pare ne industrine ushtarake,si aliazh ne prodhimin e grykave te zjarrit te artilerise,tankeve etj!
  2-Minierat e baktit ne Rubik e Kurbnesh furnizonin fabrikat e pasurimit te bakrit aty,qe pastaj furnizonin uzinen moderne dhe gjigande te Kabllove e Telave te Bakrit,qe 95 % e prodhimit shkonte ne eksport me nje cilesi te larte!
  3- Uzina e Instrumentave Mates te Precizionit te Larte ne Korce,teknologji gjermano perendimore,prodhonte instrumenta mates qe 95% e prodhimit eksportohej jashte!
  4-Uzina nr.12 e Konaltit ne Elbasan prodhte Konalt te cilesise se laerte,e vlefshme per aparaturat radioskopike etj ne mjekesi,qe ne bote,ne ate kohe ekzistonin vetem 3 uzina te tilla!
  5-Uzina e Urese,ne Fier,mjaft moderne,e sapo ndertuar,prodhonte Ure per bujqesine shqiptare!
  6-Kombinatet Ushtarake te Policanit,qe prodhonin armatom te lehte,mortaja dhe fisheke e mina mortaje,dinamit etj teper moderne,!
  Te gjitha keto u shkaterruam dhe sot nuk ka njeri me mend ne koke qe te mbroje shkaterrimin kriminal te tyre duke i shkaktuar popullit deme kolosale financiare!
  Dhe keta bandite antishqiptare sot ngrihen se iu hap barku per nje ish bordello fashiste,qe sherbeu si e tille edhe pas 90-tes,meqenese shfaqjet e tyre kishin te benin me Vaginen,prostitutat,drogen,burgaxhinjte etj!

  Reply to this comment
  • ? May 22, 01:34

   Germuta, te pakten aty ke pika 4 ia ke fut kot, po kot fare. Kobalti radioaktiv qe perdoret per aparatura radioskopike (se nga e ke gjet kete term, nejse) prodhohet vetem ne reaktore berthamore, prandaj mos ia fut bythes kot, se kobalti qe mund te nxirrej nga minerali i hekurit, ishte thjesht kobalt. Duket ashiqare qe je nje fanatik(e) qe e ke honger me kohe sapunin e rrogozhines per djathe gjirokastre, po s’prish pune se komandarin loqendar nga gjirokastra e kishe, prandaj ua fuste me lezet e ua kishte bere mendjen pordhe. Dhe kot po te them une ty, cfare problemi ke me vaginen ti, apo te vjen turp qe ke, po qe ashtu digje, perveloje me ndonje hell te skuqur ne zjarr. Idiote.

   Reply to this comment
 2. ? May 21, 18:51

  Me fal, po nga keto dy fotografi nuk kuptohet mire sila paraqet ndertimin cila paraqet shkatrrimin. Te dyja si te shkaterrume duken. I bie qe nuk u shaterrua gje, ato qe thua ti o Ashik qe kur gjoja u ndertuan te shkaterrueme ishin. Tashti mbase edhe punoni 3000 gra aty po puna ishte se nnuk kishin ku te shkonin tjeter keshtuqe shkonin shtrydhnin noi domate aty ke kompleksi madheshtor i Peshkopise.

  Reply to this comment
 3. Zani Burimi May 21, 19:35

  Pershendetje, z. Abdurrahim Ashiku!
  Ju pershendes dhe ju uroj gjithe te mirat. Artikull i vogel qe eshte nje shpallje per “vdekjen” e pasurive te kohes se Enverit, ne fakt per grabitjet e nje pasurie te tere te te gjithe Shqiperise. U grabit nga hajdutet, u shkaterrua nga te babaeziturit e pangopur qe sot na bejne per te qare dhe per te qeshur me “demokratet” e mallkuar?!
  Ne te moshes sone nuk harrojme gjemat e maskarenjve qe i sollen gjema popullit tone, por me te rinjte ngopen me talljet e ketyre “demokrateve” dhe sociopateve bandite qe po vazhdojne ta rrjepin akoma vendin tone parreshtur. Eh, i hengert flama qe po behen shkaktare te ikjes se djemve e vajzave ne bote!

  Reply to this comment
  • Xhuxhumaku May 21, 22:36

   O Zani Burimi, po cfare kishte per tu grabitur mor i gjore? Po te kishte per te grabitur gje perse haje me tallon e buke me patate. Ti i ciles moshe je, dhe cilat gjema mban mend, ato te 1944, apo ato te 1997, apo ato te 90 – 91 kur dynjaja mori malet e detet veç te zhdukej nga vendi i begatshem i Enverit. Ju doni nga nje hu ne bythe te gjithe, po cfare t’i bej une Sali Bytheshiturit tek Ramiz Alia, qe tani beni sikur e shani/ Sali Bytheshituri tek Ramiz Alia i beri gjemat tamam qe tju jepte goje ju morrave te kuq te pirdhni akoma verdalle. Po nuk prish pune o Zani Burimi, tashti po ju shkerdhen nipi i Spiro Kolekes. rrofte Partia, sa t;i vije rradha nipit te Enverit qe t’ju shkerdheje juve besnikeve te Pratise edhe me thelle.

   Reply to this comment
   • mirel May 22, 08:55

    Ja ky trimi i madh, ca ti bej ketij e ca ti bej atij..pa coc do beje. Ik mor legen mos ha mut shume. Enver Hoxha beri gabim qe nuk ju leshoi si qente qe ne 45en. Te kishit thyer qafen qe atehere, po u leshuat si qente per te shkaterruar pas kockave qe u hodhi Berisha dhe tani ju vjen inat qe e hengret prape.

    Reply to this comment
    • Xhuxhumaku May 22, 12:35

     mirel une nuk kam ngrene gje ndonje here. Shiko se ty ta ka futur mire ky i gjati, nipi i Spiro Kolekes. Ti vazhdo me Enverin qe i kan ngel vetem kockat, mbasi i la te gjithe kocke e lekure. Buk maj men noi kocke te Berishes, aj men vetem qe ishte sekretar i PPSHse dhe u hoq si demokrat. Ju e shani kot, Berisha e shpetoi sojin tuaj dhe prandaj beni gam gam akoma.

     Reply to this comment
   • Shqipëria ka 3.900.000 banorë dhe jo 2.870.000 banorë si gënjen INSTATi May 22, 11:07

    Per ty komentuesi Xhuxhumaku hallall burgu i Enver Hoxhes!

    Reply to this comment
 4. KOKEPALARI May 21, 22:06

  UNE ZOTI ASHIKU E KAM TE FIKSUAR SHFAQJEN E
  TRAGJEDISE HAMLETI NE PjESEN KU BABAI I VRARE I SHFAQET HAMLETIT NE ENDERR DHE I FLET PER VRASJEN.E INTERPRETONTE I PAHARRUARI NAIM FRASHERI.
  TASHTI SE CFARE LLOMOTISNI JUVE QE PER HATER TE PARTISE E CILESONI TEATRIN KOMBETAR BORDELLO KJO NUK KA SHUME RENDESI!! TURP TE KINI TE PAFYTYRE!!

  Reply to this comment
 5. GJUHTARI PA LLAPË May 21, 22:35

  QENKE VËRTET KOKËPALARË, BILE PISLLËKUN E PASKE NË TRU. KU Z. ASHIKU E CILËSON “TEATRIN KOMBËTAR BORDELLO” ME SA DUKET BORDELLON E PASKI NË GJAK.

  Reply to this comment
 6. KOKEPALARI May 22, 16:32

  SIGURISHT GJITHE TE KEQIJAT I KEMI NE!!!
  JUVE QENDRONI SHUME LART NE FAKT!!
  MBASE NJE DITE KY POPULL I PADITUR DHE FRIKACAK DO E KUPTOJE SE CFARE I KENI PUNUAR SOJI JUAJ I NDYRE!!QENDRONI FORT TE BASHKUAR SHOKE !!

  Reply to this comment
 7. Adih May 23, 01:58

  O komentues te mesiperm ,mos u zini Enveri keshtu, e Enveri ashtu Eshte teme tjeter cfare thote me te drejte ky Zoti Ashiku .I keq apo i mire Enveri na la vreshta ,peme frutore e tj e deri tek kanale vadites ,por mbas 90 filloi vjedhja vandalizmi ,ku vete vendalinjte ne zona te thella prishen hardhite e rrushit ,qe kishte ndertuar me djerse vete populli ,per ti mare shtyllave te hardhive hekurin e per ta shitur .Popull vandal i pa zdruguar ,nuk menduan as per veheten e tyre te njomnin te paken gojen ne keto vende te thella, se nuk do vinim ne nga Tirona tja u vilnim .Por pervec injorances se fshatereve ,fai kryesor eshte tek politikanet anti shqiptare mbas 90 ,qe ja kaluan per te keq disa dhjetra here diktatures .Ah more Zoti Jashiku ,u lodha duke shkruar per lexo me poshte qe te dal tek fjalet e tuaja ,qe keni me se te drejte .

  Ish karjeristi me brutal sekretar i partise PPSH Sali Berisha u ngjiz ne sekonde ne “DEMOKRAT ” por nuk mbyllet ketu vazhdojne edhe me te rinjte ne politike dhe shembull kokeforte eshte edhe ERION VELIAJ nga levizja MJAFT edhe ky u ngjiz ne sekonde ne “PS” Besoj se me kuptove ,nuk ju ndihmoj zoteri i nderuar Ashiku ,por rini te qete ne Greqi ,se ketu na ka mare lumi ne shqiptaret ,eshte bere cdo gje per se mbrapshti nga keta pardesy bardhet ,kelyshe te serbit e grekut bashke ..

  Reply to this comment
  • kush eshte fajtori ? May 23, 16:34

   nderime Adih
   .
   Biem dakord per pardesyte e bardha ….por mos harro se te pakten nga 2 prilli 1991 ato… nga zagare te Ramizit ( Enverit} u bene “bulldoge” te Halez Biberit,,
   .
   E ke zakon qe i shan “enveriste” kush te kritikon ty apo biberishistet e washingtonit..prandaj si paradhenie te them ne te sateme enveri por dhe halez biberi i trapojes

   .
   Ju lutem lexoni keto rrjeshta me poshte qe te kuptosh se lobet greko amerikane dhe serbo amerikane ku sic dihet qe amerikanet e pare qe erdhen ne shqiperi ne 1991 erdhen nga aerodromet e Beogradit & Athines

   Lexim te kendshem !

   .
   Vetem te lexosh intervistat e Izet Haxhise ( te harruara tashme) kur ky i fundit deklaroi me fakte se Berisha ne mars 1997 urdheroi dy akte terroriste karshi ambasades amerikane dhe kontigjentin gjerman per tja faturuar kete “rebelave te kuq” per te shpetuar vete sic veproi ne 2 prill 1991 dhe 21 janar 2011…lind pyetja ??

   .PSE NUK VEPRON DASH-IWASHINGTONIT ? PER TERRORISTIN BERISHE

   Po keshtu Izet Haxhia me fakte dhe emra AKUZON shkelzen berishen per trafikante droge.

   PSE NUK VEPRON DREJTESIA SHQIPTARE APO EUROATLLANTIKE PER BURGOSJEN O TE DROG-DILLERIT SHKELZEN O TE IZETIT SI MASHTRUES

   Pra kush e mbron Berishen per mega krimet e tij ??

   Pse Edi Rama jo vetem qe eshte I pafuqishem te arrestoje Berishen ( aresyeje pse mori votat cudiberese ne 23 qershor) por me gafa te tilla si ne 70 vjetorin e clirimit,budallakijet me bunkartin e Enverit,me shitjen tani se fundi te albetrolit dhe me miopine qe po tregon me guvernatorin duket se eshte nje jelek antiplumbi pallosh dy metrosh per te mbrojtur me cdo kusht “burrin e shtetit te arvizuse “

   Enigma e hidhur ka nje emer Elez Biberishaj

   Ky lloj antishqiptari me I madh per te gjithe kohrat ka qene mentori dhe shenjtori qe ka kllonuar berishen nga zgafellat e udb jugosllave ne 1991 dhe po e mbron akoma me cdo kusht.

   Mbi Elez biberajn ketij serbishtfolesi rendojne dy faje te medha pas 1991:..

   1- ne vend te nje pajtimi kombetar ne vitet 90’ dhe te nderhyrjes per ndonje plan marshall ne ate vend te dobritur ai per te kenaqur epshet e tij antikomuniste u be zbatuesi I doctrines rajersoniane per ‘dekomunistifikimin”

   2-S i person me detyra speciale ne vitet 80-90 ne funksion te hakmarrjes tij karshi sistemit te enver hoxhes ben te mundur te ‘karikoje” dipllomate,zyrtare dhe politikane amerikane ne menyren me antishqiptare te mundeshme ku si rezultat I saj ky vend ka degraduar dhe eshte shperfyturuar plotesisht

   Fill pas pucit kriminale te shtetit se 1998 te Sali Berishes, pas vrasjes se Azem Hajdarit, sherbimet inteligjente shqiptare kishin mundur te regjistronin nje bisede telefonike mes Berishes dhe nje personi ne SHBA me dialekt nga veriu i Shqiperise, i cili i kishte thene Berishes te terhiqej sepse SHBA nuk do e njihte marrjen e pushtetit me dhune.

   Kush mund te kete qene ai person me dialekt verior? – shtrohet pyetja. Dikush mund te thote, e kush tjeter vec z. Elez Biberaj. Dhe natyrisht kush tjeter vec Elez Biberajt ishte/eshte aq i fuqishem ne Washington sa te dinte deri dhe opinione te tilla sekrete te Depertamentit te Shtetit per mos-njohjen e marrjes se pushtetit nga kryengritja e ’98s e Berishes.

   Ne nje interviste te fundit ne Top-CH, z. Biberaj shprehet se ai ka qene gjithmone aktiv per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi, dhe madje pikpamjet tij ja kishte parashtruar edhe ish Presidentit amerikan Ronald Reagan. Sipas tij, komunizmi ne Shqiperi mund te permbysej nga njerez te afert te regjimit, individe te brendshem, pra nga ndonje “grusht shteti” ose “grup armiqesor.”

   Dhe natyrisht per te gjetur njerez te tille te besuar, brenda keshtjelles se regjimit, duhej fillimisht biseduar me ta. Kontakti ishte pjesa me e veshtire e procesit. Pra, si do takohej z. Biberaj me individet e synuar, dhe nese po, me ke? Me ke konkretisht??? Dhe ne kete aspekt, a ka egzistuar nje prirje per te kontaktuar vetem tropojane?
   [Ne vijim te ketij spekullimi, a eshte rastesi fakti qe tropojanet dominuan post-’90 ne Shqiperi? Kujt ia priste mendja se tropojanet do qeverisnin Shqiperine “demokratike”? Kujt? Natyrisht askujt. Tropoja njihej vetem per geshtenja… e Fatime Sokolin…. Po atehere cfare ndodhi?]

   Qe Elez Biberaj ka dore ne kete histori, eshte naivitet te mendohet e kunderta, perndryshe s’ka pse tropojanet te bejne ligjin prej 20 vitesh ne Shqiperi. Qe Elez Biberaj mund te kete kontaktuar fshehurazi Sali Berishen, ose Mehmet Elezin, gjate kohes se komunizmit kjo edhe mund te supozohet…
   Perndryshe, si do themelohej PD nga nje tropojan, Azem Hajdari, nese s’do ishte dora e Biberajt nga pas? E imagjinoni dot kete? Partia e pare opozitare pas 50 vjetesh komunizmi te themelohej nga nje student konviktor nga fshatrat e Tropojes – give me a break!!! – do thonin amerikanet. Ose fakti tjeter, qe Azem Hajdari u spostua dhe ne vend te tij u vendos nje tjeter tropojan (Sali Berisha – i brendshem i regjimit, sic ishte dhe vete filozofia e z. Biberj per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi), flet per ate se i gjithe skenari mund te kete patur nje mastermind nga Tropoja, nje tropojan te fuqishem qe jetonte diku ne Perendim. Dhe natyrisht, tropojan me te fuqishem se z. Biberaj nuk kishte ne ate kohe pertej/ketej Atlantikut.

   Ronald Reagan qeverisi gjate viteve 1981-1989, dhe njihet si Presidenti qe i dha “grushtin” e fundit komunizmit. Kjo nenkupton faktin se administrata e tij duhet te kete investuar shume ne kete aspekt, dhe ne vijim te kesaj linje, ndoshta dhe per te kompromentuar individe te caktuar ne Shqiperi.
   Te mos harojme faktin se z. Biberaj kishte parashtruar direkt para Presidentit Reagan pikpamjet e tij per rrezimin e komunizmin ne Shqiperi, pra ai ishte nje figure e rendesishme ne kete aspekt, dhe ndoshta mund t’i jete dhene dore e lire per te vepruar.

   Po si mund te jete takuar Biberaj me Sali Berishen/Mehmet Elezin gjate dekades se fundit te komunizmit ne Shqiperi (’80-’90), nese me te vertete jane takuar? Dhe a ka ndikuar ne kete aspekt linja malazeze e gruas se Berishes per te lehtesuar kontaktin? A ka interferuar ne kete histori UDB meqenese ne ate kohe ishte nje sherbim aleat me sherbimet sekrete perendimore? Cfare roli kane patur njerezit e gruas se Berishes ne Beograd (UDB)?… e shume e shume pyetje te tjera, por natyrisht pa pergjigje…

   A ka dore z. Biberaj ne pasojen e 21 janarit? Pse Berisha duket kaq i fuqishem ne Washington dhe pse mbrohet edhe kur ben te 99t? Pse demokratet ne pushtet ne SHBA heshten per 21 janarin? Kush republikan i fuqishem (nga te kohes se Reagan dhe BUSH-ATEVE) ne SHBA eshte prapa Berishes, ose Biberajt, qe influencon direkt ne administraten e sotme amerikane?… A benefiten njerezit e Berishes ne Washington me perqindje korrupsioni nga Shqiperia?

   Dhe e fundit, nese sa me siper eshte e vertete, kur do mbaroje i ashtuquajturi “mallkim tropoje” per Shqiperine?

   Pikerisht Edi RAMA mori votat ne 23 qershor 2013 per ti hequr kete mallkim tropoje shqiptareve por me sa shohim koha per denimin e Berishes nga Rama ka kalur dhe qendrimi I tij I fundit me guvernatoren Kim quhet nenshkrim I kaputillimit te tij pa kushte ndaj kartelit criminal te berishajve.

   Epilog

   Habitem me shqiptaret e mjere duke perfshire dhe Abdurrahimin e nderuar dhe Adihun e mallkuar qe po shkelen me kembe nga dildot e politikes qe jane me keq se kuislinget e L2B ne kete regjim te republikes ambasadoriale shqiptare qe nga koha kur Edwin Ramazoni ne 1991-1992 pruri ne fuqi Serberishen e Udbiberit,,

   .

   Reply to this comment
 8. Adih May 23, 18:37

  Kush eshte fajtori …. @. ……………..o Bega pi tropojet ne Amerik ???::::
  Ore idiot qe me mallkon pa te drejte .O spiun i diktatures se Enverit ,dhe me ve epitete si kuisling me neonazistet e me fashistet .Pse te djeg .Komento me llogjike dhe kundershto konkretisht ,si burrat e jo si malok pi Trpoje ,qe nuk shikon as dy metra me larg .
  Ketu eshte teme tjeter e bathe bathe po nje koker ti o spiun i Enverit .Me qe te pelqen ty Rama e qe une te kundershtoj ,te kam fale RAMEN ,SALIUN ,e dreqi me te birin ,dhe mos ofendo pa llogjike o malok ,se vetem ofendon e tregon karakterin e intelektin prej nje maloku koforte pa llogjike e budall . Tme falin Tropojanet e tjere skam gje me to .Paj Zotin o Alban Dega ,me i zgjuar se e ke ulur steken fort ,qe me mallkon tamam si me qene spiun i diktatures e komunist qorr .Hej une per ty o bege pi tropoje rroj miliarda vjet ,por skam cti baje kesaj bande ne fuqi sot ,qe ja kane kaluar 100 mije here babait te tyre shpirteror diktatorit Enver .Dhe ne qofte se jam gabim me kundershto .Dhe mos dil nga tema ,ky z Ashiku thote si eshte abuzuar ne rang shqiperie nga keta bandille qe kane vjedhur shkateruar cdo gje dhe ty te ka ngel ora te elezi i jot pi Tropoje.,Ik o njeri , qe se ha fare pyken ???

  Reply to this comment
 9. kush eshte fajtori ? May 23, 21:13

  O Adih !

  Si gjithmone gabohesh kur replikon me koleget ne kete forum te Dites
  .
  E quaj ofendim te me ngaterrosh me albandegistet e marikes..me edi ramazonin apo enverin e gjyles dhe publikisht i pshurrsha te tre…
  .
  Kemi te bejme me kombie perseris KOMBIN…….KOMBIN… qe zoti Ashiku dhe komentuesi i pare “gertruda” pyesin

  Kush e shkaterroi ate vend me keq se turku me serbin dhe grekun te na kishin pushtuar

  ( Hej Adih,,,,mos ngaterro ideologjine e Enverit
  me shtetin dhe pasurite e shqiptareve)..
  .
  Shqiptaret nuk kane cfere humbasin i kane humbur te gjitha,,por nje vlere te madhe njerzore mund ta fitojne shume shpejt..Dinjitetin..
  .
  Dhe kjo arrihet duke thene te verteten e hidhur..pambarimisht te hidhur..

  .Lexoni me kujdes ju lutem:
  .
  1-…Ish komunisti” Sali Biberisha.. ka qene ..eshte.. dhe do te jete …nje kobure ne duart e makartisteve te tipit Biberaj-Rajerson qe zbatuan nje nga doktrinat me antishqiptare ate te “dekomunistifikimit” qe rezoltoi me reaksionare se NACERTANIA APO MEGALIDHEA

  2-Sali Biberisha eshte kriminel shume dimensional i kthyer ne perbindesh por absolutisht nuk eshte fajtor….
  Fajtori nr 1 eshte Donald Luli (sot Kimetja) i rradhes qe ne menyre te kuptueshme eshte lexuesh fermanesh i berishisteve te Washingtonit & Brukselit qe nga Wisneri ..Podestat e deri te Elez Biberaj.
  .
  Fajtori nr 2 eshte KOQETREDHURI Edi Rama me Pisaistat e tij duke shtuar dhe intelektualet si Kadareja qe deri tani nga mijra krime te Biberishes nuk e kane hapur sqepin..
  _______________________
  Izet Haxhia-Mero Baze-Bedri Islami -Alban Dega dhe shume te tjere me shkrimet e tyre direkt apo indirekt kane kritikuar apo akuzuar Elez Biberaj si “nentoka serbe ne amerike” i cili eshte faktikisht Sali Berisha Amerikes.

  Kam shume argumente qe tregojne se pa u “rrezuar”Elezi=sali berisha amerikes” ai Saliu i Shqiperise do ju nxjerr uje te zi akoma
  _______________________
  Argumenti me i “ububujshem” eshte si me poshte:
  COMMISSION ON SECURITY AND COOPERATION IN EUROPE
  OF THE UNITED STATES CONGRESS (6 May 2013)

  Philip T. Reeker, ; Elez H
  Biberaj, ; Besa Shahini,analiste
  Gilbert Galanxhi, ..
  …..
  Ku shtrohen keto pyetje:

  E para
  Cfare statusi ka Elez Biberaj qe merr pjese ne kete forum kaq te larte te Kongresit

  E dyta
  Pse ne gjithe “hartimet” e ngjarjeve ne Shqiperi nga 2005-20013 e mbajtura ne kete komisjon nuk ka asnje fjale:

  -Per masakren e 21 janarit
  -Per Holokausin e Gerdecit
  -Per vjedhjen e Bashkise Tiranes nga Arvizu & Basha
  -Per vrasjen mafioze te Kosta Trebickes
  -Per prokurorin amerikan qe mbuloi kete vrasje
  …..etj etej….
  ………………….
  Pra pyes publikisht Adihurin

  A nuk e kuptoni qe Sali Bisha ka nje mbrojtje te fuqishme nga berishistet e WDC & BE ? pa harruar dhe keto syrja qorrat e shqupit te gazeta dita ??
  jeni budallenj apo frikacake ?

  —-
  Shenim

  per ca kavie eksperimentale shqipfoles te forumit :

  .Ne nje fare menyre komentshkruesi e ka hedhur nje here Enverin ne 1991

  ..por jam kundra kthimit te tij ne legjende biblike nga miqte tane USA-BE qe me mbrojtjen qe po i bejne hapur MONSTRES VICIDOLIT jo vetem po e poshtrojne ate popull por e kane kthyer xhaxhin ne perendi te shqiptareve.
  .kuptohet pa deshiren time.

  ..eshte merita e juaj e armiqve te Xhaxhit qe ju e bete te madherishem me serberishen & edwin ramazonin tuaj.

  Reply to this comment
 10. Adih May 24, 00:46

  Kush eshte fajtori ? ..o Alban Bega pi tropoje ??

  Ta permenda , se je nje akmarres pa llogjike ndaj meje o spiun i diktatures .Pervec qe me shan e me mallkon fare pa llogjike ,por doja edhe te ndihmoja ,mos e ul steken aq poshte te llogjikes tende hakmarese, se une te shaj komunizmin ,po ta argumentoj o idiot ,per here te fundit .
  Ne komentin tim te pare ,para se te terbohesh me mua (gjithmon kot pa llogjike burrash )une kam shkruar e ke me ze e me figure lart komentin e pare timin .

  Per derisa ne 91 ish karjeristi me i dhunshem e brutal Sali Barisha sekretar i partise te PPSH u ngjiz ne sekonde nga komunist ne “demokrat ” cfare presim ne ..I drejtphem zotit te nderuar Ashiku e jo ty o spiun i diktatures .Dhe llogjikisht ti o i “zgjuar” bath ,bath po nje kokerr diskuton e me shan mua , e ben romane kot qe si duhen as dreqit per Sali Barishen .Po ta kishja lavderuar Saliun ,do te hipja sinqerisht te drejte te replikoje ,dhe si do qofte do me beje nder ,se natyrisht njeriu ka nevoje te mesoje deri ne fund te jetes para se pushoje zemra .Por ne kete rast ,pse me akrohesh e me kritikon o i ” zgjuar ” dhe ben carcafe ,per Saliun e gjemat e tij .Bile une nuk jam gazetar ,e kam thene vetem me nje fjali ngjizjen e Saliut ,kurse ti po keto romane shkruan ,shkruai ,po mos me permend mua se jo nje koqe idioti budalla ,ose je nje hakmares spiun i diktatures .Por dua te ndihmoj sinqerisht ,Saliu nuk hipen me ne pushtet , mos kij merak te garantoj 100 % jo se eshte plakur ,por eshte leter e djegur ,por meru me Ramen qe ti si skuth i ben kritika tangente ,po ashtu edhe me Lali Erin ,se edhe ky eshte i ngjizur me spermen e PPSH tende ??
  Shkruaj prap , nuk do te kthej pergjigje sinqerisht ,nuk merenm une me spiuna te sigurimit te diktatures kokeforte qe akoma nuk e hane pyken fare ,por budalla nuk je ,por je i lig ,nuk ja vlen te meresh me ty .Ti kam argumentuar ,po nuk e ke kuptuar komentin tim te pare shko o malok tek zysha fillores pyete , se ta shpjegon e te ndihmon ajo .Hej mor zot ,jane bere burrat me keq se kurvat ordinere te semaforeve .

  Te keshilloj shko e komento te gazeta TEMA e MERO kelbazes ,e jo tek gazeta e nderuar dhe e pa mvarur DITA .Mos kij merak ,aty te tema une skomentoj ,se njerez me llogjike dhe patriote , Mero ja fshin komentet ,sado pak kritika ti besh Rames ,kurse ti qe ke alergji per Saliun je siper kalit ,e Mero Bazes i konvendojne keto lloj komentuesish si zoteria e jote ,kurse per mua Saliu ka ngordhur ,dhe ti ndihmoje popullin tend te mjere shqiptar duke demaskuar Saliun .Jepi gaz .
  Prandaj shko nga Mero ,shaja Saliun dite e nate ,dhe do te jape flete nderi .
  Mundohu ta hash pyken ,o derr i pa gdhendur .

  Reply to this comment
  • Dajti May 24, 08:23

   Adih!
   Thirri mendjes se je deficent ne debatin me “Kush eshte fajtori”!
   Argumentet e tua te vetme ne debat jane shartjet si kalama i perkedhelur ose si kelysh i rrahur!
   Nuk ke asnje nivel te debatosh me njeri ketu!

   Reply to this comment
 11. Adih May 24, 17:21

  O malok i pa gdhendur pi Tropoje @….
  Nderon dhe emrin ketu lart ????derr bir derri .
  Ku qendron kjo , qe mua me kane rahur qe kelysh .Ma shpjego .Po te pres . Ja kalon edhe atyre kurvave qe punojne tek semaforet .Po te jesh burre ajde mi argumento .Por per te dhjerin , si puna e jote , kjo dihet ,kur ska ska cfare te argumentoje shan dhe ve epitete qe sqendrojne ,. .Ik ore spiun e sigurimit te diktatures qe te djekerkan ty komentet e mia .

  Reply to this comment
 12. intelektuali May 24, 18:53

  Nostalgjiku i fabrikave te Enverit, Abdurahim Ashiku:

  MOS QAJ DHE MOS VAJTO KAQE SHUME PER FABRIKAT GERDALLA TE ENVERIT QE I KISHTE FALAS BADIAVA NGA DASHNORET E TIJ KOMUNISTE

  sepse:

  Ti deklaron ne kete vajtim nostaligjik:

  “…Larg në mërgim, nëpërmjet mjeteve të komunikimit masiv, më vijnë zëra pro dhe kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. Nuk dua ta vë veten as në njërin krah të peshores e as në tjetrin…”

  KJO NUK ESHTE NJE GJE E MIRE

  sepse:

  Kur enveristet me pushtet prishin nje Monument Kulture si Teatri Kombetar dhe e rafshojne nga faqja e dheut me fadroma ne, shqyptaret e ndershem nuk ka si te pranojme vajtimin tend si kukumjacke pylli per fabrikat e Enverit qe ishin gerdalla te falura badiava nga dashnoret e tij komuniste te Kampit Socialist qe “Prodhonin me shume humbje se te ardhura per buxhetin e shtetit” sic raportoi edhe Mehmet Shehu per Kombinatin Metalurgjik kur i propozoi Enverit qe “puntoret me mire te rinin ne shtepi se sa te shkonin ne pune”, pra kur enveriste me pushtet prishin Teatrin Kombetar per te ndertuar Kullat e Korrupsionit te tij makaber qe po falimenton ekonomine, cdo shqyptar i ndershem duhet t’i thote ketij barbarizmi mesjetar STOP! dhe jo te qaje dhe vajtoje si kukumjacke pylli per fabrikat gerdalla te Enverit qe prodhonin me shume humbje se te ardhura, kete konstatim beri Kryeministri i BRSS, Kosigini qe ne viziten e tij te pare ne Kombinat dhe i tha Drejtoreshes, Eleni Pashko qe kishte fshehur skarcot pas parrullave per “miqesine midis popujve sovjetike dhe shqyptar”:

  PO VAZHDUAT ME KETO SKARCO QE SHIKOJ UNE, SHUME SHPEJT DO TE FALIMENTONI EKONOMINE

  prandaj qe te dalim ne teme:

  Ti permend qe fabrika e Peshkopise qe ishte:

  “… Një fabrikë moderne nga makineritë e pajisjet ashtu siç ishin edhe disa fabrika të përpunimit të frutave e perimeve ndërtuar në vitet tetëdhjetë me makineri e teknologji gjermane, madje qenë dërguar dhe u specializuan dy inxhiniere banore autoktone të Peshkopisë…”

  por nuk thua:

  ME CILEN TEKNOLLOGJI GJERMANE ISHTE FABRIKA E ENVERIT QE TI E QAN DHE VAJTON SI KUKUMJACKE PYLLI?

  sepse:

  Enverit nuk kishte kush t’i jepte teknollogji “KNERI” me domatet dhe trangujt e Partise se Punes, pervecse Gjermanise Lindore ku BRSS investoi miliarda per te konkuruar Gjermnine Perendimore, por keto miliarda iken per “dhjame qeni” se te gjitha fabrikat dhe uzinat komuniste te Deutsche Demokratische Republik falimentuan njeheresh sapo ra Muri i Berlinit ne vitin 1989,

  njashtu:

  SIC FALIMENTUAN TE GJITHA FABRIKAT DHE UZINAT NE VENDET E KAMPIT SOCIALIST

  dhe:

  Shqypnia e tollonave dhe e bunkereve te Enverit qe kishte dekada qe nuk kishte modernizuar uzinat falas badiava nuk mund te bente perjashtim nga ky falimentim masiv i fabrikave dhe uzinave komuniste ne vendet e Evropes Lindore.

  prandaj:

  Degjo nga intelektuali ketu me poshte nje histori te trishtuar per nje uzine prodhimi te automobileve qe mbante emerin “Trabant” dhe qe ishte krenaria e Gjermanise Lindore dhe e Kampit Socialist per shume vite me radhe qe te mos qash dhe vajtosh per fabrikat dhe uzinat gerdalla te Enverit qe ne dallim nga Teatri Kombetar i kane mbetur akoma murret dhe ndertesat si nje deshmi e gjalle e paaftesise dhe injorances se Enverit ne Drejtimin e Shtetit, injorance tipike shqyptare qe vazhdon deri me sot, degjo nje histori te vertete nga intelektuali dhe mba vesh:

  FALIMENTIMI TOTAL I VETURES “TRABANT” NE GJERMANINE LINDORE

  Nga: Wikipedia

  Fjala Trabant ne gjermanisht do të thotë “satelit”. Emri i vetures popullore u frymëzua nga sateliti Sovjetik Sputnik. TrabantI u bë automobili më i zakonshëm popullor në Gjermaninë Lindore qe erdhi ne drite ne vitin 1950 per te konkuruar veturen popullore te Gjermanise Perendimore Volkswagen qe ishte nisme e Hitlerit. Duke qenë se fabrika Trabant ishte një monopol shtetëror, lerësit e Gjermanisë Lindore mund te blenin Trabantin e tyre me anë te një liste pritjeje deri në trembëdhjetë vjet. Ne shtet çmimi zyrtar ishte 7,450 marka gjermano-lindore, nderkohe qe paga mesatare ishte 250-500 marka.

  E brendshme e thjeshte e automobilave
  Brendësia e një 601
  Trabant ishte një veture e sajuar kryesisht nga duroplasti, një plastikë e fortë e bërë nga mbeturinat e pambukut të ricikluara nga Bashkimi Sovjetik. Cilësia e Trabant ishte e dobët, besueshmëria ishte e tmerrshme, me një rekord mirëmbajtjeje ne servise. Sipas gazetarit të automobilave tekohes, Doug DeMuro “…Trabantl ishte me zë të lartë, i ngadaltë, i dizajnuar dobët dhe ishte ndërtuar shume keq keq…” Trabanti i pare doli nga fabrika e VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau në Saksoni më 7 Nëntor 1957. me nje feste pompoze te organizuar me buje te madhe nga Liderat Komuniste, por shume shpejt u pa se mangësia më e madhe e Trabantit ishte motori i saj i llahtarshem. Nga fundi i viteve 1950, shumë vetura të vogla të Evropës Perëndimore si Renault kishin motorë me katër pistona, qe ishin më të paster, më efikase, por kufizimet buxhetore dhe mungesat e materialeve detyruan Trabantin te vendoste një motor të vjetëruar me dy pistona në veturen e tyre, duke kufizuar totalisht eksportet në Evropën Perëndimore. Në mesin e vitit 1989, mijëra gjermanë të Lindjes filluan të shesin Trabantët e tyre me aq sa mund të bartnin dhe çuan në Hungari ose Czechekosllovaki. Shumë duhej të merrnin leje të posaçme për t’i cuar Trabantët e tyre në Gjermaninë Perëndimore. Makinat nuk i plotësonin standardet elementare te emetimeve te gazeve të Gjermanisë Perëndimore dhe ndotin ajrin në katërfishin e mesatares evropiane. Kjo coi ne falimentimin dhe mbylljen perfundimtare te uzines Trabant, kete fat paten edhe uzinat e tjera Wartburg dhe IFA…”

  Besoj qe isha i dobishem me sqarimin tim, qe te mos qash dha vajtosh si kukumjacke per pylli per fabrikat gerdalla te Enverit qe do te kishin falimentuar vete automatikisht pas renies se Murit te Berlinit,

  SI NE TE GJITHA VENDET ISH KOMUNISTE TE EVROPES LINDORE

  dhe:

  Te mbrosh me pozite qytetare si shqyptar qe je Monumentet e Kultures ne vendin tone qe Edi Rama po shkaterron me nje barbarizem te papare.

  Reply to this comment
 13. intelektuali May 24, 18:55

  Nostalgjiku i fabrikave te Enverit, Abdurahim Ashiku:

  MOS QAJ DHE MOS VAJTO KAQE SHUME PER FABRIKAT GERDALLA TE ENVERIT QE I KISHTE FALAS BADIAVA NGA DASHNORET E TIJ KOMUNISTE

  sepse:

  Ti deklaron ne kete vajtim nostaligjik:

  “…Larg në mërgim, nëpërmjet mjeteve të komunikimit masiv, më vijnë zëra pro dhe kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. Nuk dua ta vë veten as në njërin krah të peshores e as në tjetrin…”

  KJO NUK ESHTE NJE GJE E MIRE

  sepse:

  Kur enveristet me pushtet prishin nje Monument Kulture si Teatri Kombetar dhe e rafshojne nga faqja e dheut me fadroma ne, shqyptaret e ndershem nuk ka si te pranojme vajtimin tend si kukumjacke pylli per fabrikat e Enverit qe ishin gerdalla te falura badiava nga dashnoret e tij komuniste te Kampit Socialist qe “Prodhonin me shume humbje se te ardhura per buxhetin e shtetit” sic raportoi edhe Mehmet Shehu per Kombinatin Metalurgjik kur i propozoi Enverit qe “puntoret me mire te rinin ne shtepi se sa te shkonin ne pune”, pra kur enveriste me pushtet prishin Teatrin Kombetar per te ndertuar Kullat e Korrupsionit te tij makaber qe po falimenton ekonomine, cdo shqyptar i ndershem duhet t’i thote ketij barbarizmi mesjetar STOP! dhe jo te qaje dhe vajtoje si kukumjacke pylli per fabrikat gerdalla te Enverit qe prodhonin me shume humbje se te ardhura, kete konstatim beri Kryeministri i BRSS, Kosigini qe ne viziten e tij te pare ne Kombinat dhe i tha Drejtoreshes, Eleni Pashko qe kishte fshehur skarcot pas parrullave per “miqesine midis popujve sovjetike dhe shqyptar”:

  PO VAZHDUAT ME KETO SKARCO QE SHIKOJ UNE, SHUME SHPEJT DO TE FALIMENTONI EKONOMINE

  prandaj qe te dalim ne teme:

  Ti permend qe fabrika e Peshkopise qe ishte:

  “… Një fabrikë moderne nga makineritë e pajisjet ashtu siç ishin edhe disa fabrika të përpunimit të frutave e perimeve ndërtuar në vitet tetëdhjetë me makineri e teknologji gjermane, madje qenë dërguar dhe u specializuan dy inxhiniere banore autoktone të Peshkopisë…”

  por nuk thua:

  ME CILEN TEKNOLLOGJI GJERMANE ISHTE FABRIKA E ENVERIT QE TI E QAN DHE VAJTON SI KUKUMJACKE PYLLI?

  sepse:

  Enverit nuk kishte kush t’i jepte teknollogji “KNERI” me domatet dhe trangujt e Partise se Punes, pervecse Gjermanise Lindore ku BRSS investoi miliarda per te konkuruar Gjermnine Perendimore, por keto miliarda iken per “dhjame qeni” se te gjitha fabrikat dhe uzinat komuniste te Deutsche Demokratische Republik falimentuan njeheresh sapo ra Muri i Berlinit ne vitin 1989,

  njashtu:

  SIC FALIMENTUAN TE GJITHA FABRIKAT DHE UZINAT NE VENDET E KAMPIT SOCIALIST

  dhe:

  Shqypnia e tollonave dhe e bunkereve te Enverit qe kishte dekada qe nuk kishte modernizuar uzinat falas badiava nuk mund te bente perjashtim nga ky falimentim masiv i fabrikave dhe uzinave komuniste ne vendet e Evropes Lindore.

  prandaj:

  Degjo nga intelektuali ketu me poshte nje histori te trishtuar per nje uzine prodhimi te automobileve qe mbante emerin “Trabant” dhe qe ishte krenaria e Gjermanise Lindore dhe e Kampit Socialist per shume vite me radhe qe te mos qash dhe vajtosh per fabrikat dhe uzinat gerdalla te Enverit qe ne dallim nga Teatri Kombetar i kane mbetur akoma murret dhe ndertesat si nje deshmi e gjalle e paaftesise dhe injorances se Enverit ne Drejtimin e Shtetit, injorance tipike shqyptare qe vazhdon deri me sot, degjo nje histori te vertete nga intelektuali dhe mba vesh:

  FALIMENTIMI TOTAL I VETURES “TRABANT” NE GJERMANINE LINDORE

  Nga: Wikipedia

  Fjala Trabant ne gjermanisht do të thotë “satelit”. Emri i vetures popullore u frymëzua nga sateliti Sovjetik Sputnik. TrabantI u bë automobili më i zakonshëm popullor në Gjermaninë Lindore qe erdhi ne drite ne vitin 1950 per te konkuruar veturen popullore te Gjermanise Perendimore Volkswagen qe ishte nisme e Hitlerit. Duke qenë se fabrika Trabant ishte një monopol shtetëror, lerësit e Gjermanisë Lindore mund te blenin Trabantin e tyre me anë te një liste pritjeje deri në trembëdhjetë vjet. Ne shtet çmimi zyrtar ishte 7,450 marka gjermano-lindore, nderkohe qe paga mesatare ishte 250-500 marka. Trabant ishte një veture e sajuar kryesisht nga duroplasti, një plastikë e fortë e bërë nga mbeturinat e pambukut të ricikluara nga Bashkimi Sovjetik. Cilësia e Trabant ishte e dobët, besueshmëria ishte e tmerrshme, me një rekord mirëmbajtjeje ne servise. Sipas gazetarit të automobilave tekohes, Doug DeMuro “…Trabantl ishte me zë të lartë, i ngadaltë, i dizajnuar dobët dhe ishte ndërtuar shume keq keq…” Trabanti i pare doli nga fabrika e VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau në Saksoni më 7 Nëntor 1957. me nje feste pompoze te organizuar me buje te madhe nga Liderat Komuniste, por shume shpejt u pa se mangësia më e madhe e Trabantit ishte motori i saj i llahtarshem. Nga fundi i viteve 1950, shumë vetura të vogla të Evropës Perëndimore si Renault kishin motorë me katër pistona, qe ishin më të paster, më efikase, por kufizimet buxhetore dhe mungesat e materialeve detyruan Trabantin te vendoste një motor të vjetëruar me dy pistona në veturen e tyre, duke kufizuar totalisht eksportet në Evropën Perëndimore. Në mesin e vitit 1989, mijëra gjermanë të Lindjes filluan të shesin Trabantët e tyre me aq sa mund të bartnin dhe çuan në Hungari ose Czechekosllovaki. Shumë duhej të merrnin leje të posaçme për t’i cuar Trabantët e tyre në Gjermaninë Perëndimore. Makinat nuk i plotësonin standardet elementare te emetimeve te gazeve të Gjermanisë Perëndimore dhe ndotin ajrin në katërfishin e mesatares evropiane. Kjo coi ne falimentimin dhe mbylljen perfundimtare te uzines Trabant, kete fat paten edhe uzinat e tjera Wartburg dhe IFA…”

  Besoj qe isha i dobishem me sqarimin tim, qe te mos qash dha vajtosh si kukumjacke per pylli per fabrikat gerdalla te Enverit qe do te kishin falimentuar vete automatikisht pas renies se Murit te Berlinit,

  SI NE TE GJITHA VENDET ISH KOMUNISTE TE EVROPES LINDORE

  dhe:

  Te mbrosh me pozite qytetare si shqyptar qe je Monumentet e Kultures ne vendin tone qe Edi Rama po shkaterron me nje barbarizem te papare.

  Reply to this comment
  • 777 May 24, 23:15

   O intelekt-HALE!
   Besoj se me te gjitha sa shkruan i ke mbushur mendjen te gjitheve qe kane durimin te lexojne,se Enver Hoxha beri mire qe me ju antishqiptaret e poshter duhej folur me gjuhen e plumbit dhe litarit!
   Te ishte per mua as burgjet e as internimet nuk ishin mase e duhur!
   Rraca e juaj e qelbur kurre nuk do beheni njerez,por do mbeteni KAFSHE TE EGRA!

   Reply to this comment
   • intelektuali May 25, 08:26

    Ja shikoji o gazeta DITA:

    SI KOMENTOJNE DHE REPLIKOJNE XHELATET E ENVERIT QE JANE BERE ITHTARET E EDVINIT SOT, 30 E KUSUR VJET PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT,

    Si nje fis kanibalesh prej Afrike ZULU.

    Reply to this comment
    • 777 May 25, 12:45

     Nuk ka nevoje te na shohe DITA,se te shikon ty cfare rrace prej kafshe je,qe ne shpirtin tend nuk ke asgje njerezore!
     Si nuk e kupton,o kafshe e ndyre,qe tjetrin nuk e ben per vete me urrejtje,por vetem me dashuri,respekt,mirebesim!
     Ne se paske vuajtur neper burgje atehere,asgje nuk ke ndryshuar!
     Je po aq kafshe sa edhe para burgut!
     Se ti ngazellehesh kur shpif,perbuz,shan,urren etj njerezit qe nuk mendojne si ty!
     Atehere si mendon ti ,qe ne do te te pergjigjemi?
     Hiq dore nga idea jote e cmendur se do na mundesh ne shumicen me mbrockullat e tua te cmendura!
     Te drejtat e tua nuk t’i zgjidhim ne!
     Hesapet me te kaluaren tende zgjidhi me drejtesine!
     Ne shoqeri tregohu se je njeriu i duhur,qe po te kishe pushtet,sot do na kishe cuar ne parajse!
     “Vrite” tjetrin me “pambuk” e jo me plumb,se plumbi do marre pergjigje po me plumb,aq me teper midis shqiptareve!

     Reply to this comment
     • intelektuali May 25, 14:59

      O Kanibal i Enverit, qe i vret dhe i pushkaton njerezit si “zogj pule” nuk je ti ai qe t’i tregosh gazetes DITA cfare te beje me materialet qe publikon ose censuron me te drejte apo pa te drejte,

      O BOLE IDIOTE:

      Qe nga injoranca dhe mllefi i killerit fanatik, i je larguar temes se debatit dhe i je sulur me ofeza halabaku intelektualit pa asnje llogjike elementare kur pyetja eshte:

      A DO TE MBIJETONIN FABRIKAT GERDALLA TE ENVERIT PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT?

      Abdurahim Ashiku nga Athina Armike ku ka shkuar te kerkoje pune dhe strehim, tani u kujtua te qaje dhe vajtoje si kukumjacke pylli per fabrikat gerdalla te Enverit me teknollogji sovjetike, por nuk ka pozite qytetare dhe nuk di se cfare te thote per prishjen e Teatrit Kombetar me teknollogji italiane, nje nga Monumentet e pakta te Kultures sone Kombetare qe kane mbetur Shtetit tone pasi Enveri implementoi Murtajen Bolshevike, pra autori Abdurahim Ashiku nuk i jep nje pergjigje adekuate pyetjes:

      A DO TE MBIJETONIN FABRIKAT GERDALLA TE ENVERIT PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT?

      kur:

      Ne te gjitha vendet e tjera ish-komuniste te Evropes Lindore apo te ish Kampit Socialist Sovjetik keto fabrika apo uzina gerdalla te socializmit sovjetik nuk i mbijetuan dot konkurences dhe falimentuan njera pas tjetres sapo u hap tregu i lire pas renies se Murit te Berlinit ne 1989. Pervec uzines se prodhimit Trabant ne Gjermanine Lindore qe ishte krenaria e prodhimit te automobileve te ish Kampit Socialist, intelektuali mund te shtoje me mijra fabrika dhe uzina te tjera komuniste qe paten fatin e “Trabantit”, si fabrikat “Tungsram” ne Hungari, fabrika me e madhe ne Evrope e kompjutereve “Pravec” ne Bullgari bashke me ndermarjet gjigande te prodhimit te konservave ne kete vend qe furnizonte gjithe KNER-in komunist me konserva dhe salce domatesh,

      HE MO BOLE SI MENDON TI SE DO TE MBIJETONTE FABRIKA E PESHKOPISE QE ISHTE NJE GERDALLE TEKONOLLOGJIKE E KOHES SE QEPES E ENVERIT?

      Nese ke deshire t’i biesh qemones me fyreje idiote per intelektualin vazhdo se nuk te pengon askush, sic e sheh as gazeta DITA nuk i censuron jashteqitjet e tua,

      por:

      Ne se nuk ke mendim per temen e debatit hap krahun dhe mbylle halen e halabakut qe vret njerez si “zogj pule” se qelb dynjane me eren e killerit enverist qe rrezaton ne kete forum.

 14. intelektuali May 25, 14:58

  O Kanibal i Enverit, qe i vret dhe i pushkaton njerezit si “zogj pule” nuk je ti ai qe t’i tregosh gazetes DITA cfare te beje me materialet qe publikon ose censuron me te drejte apo pa te drejte,

  O BOLE IDIOTE:

  Qe nga injoranca dhe mllefi i killerit fanatik, i je larguar temes se debatit dhe i je sulur me ofeza halabaku intelektualit pa asnje llogjike elementare kur pyetja eshte:

  A DO TE MBIJETONIN FABRIKAT GERDALLA TE ENVERIT PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT?

  Abdurahim Ashiku nga Athina Armike ku ka shkuar te kerkoje punedhe strehim, tani u kujtua te qaje dhe vajtoje si kukumjacke pylli per fabrikat gerdalla te Enverit me teknollogji sovjetike, por nuk ka pozite qytetare dhe nuk di se cfare te thote per prishjen e Teatrit Kombetar me teknollogji italiane, nje nga Monumentet e pakta te Kultures sone Kombetare qe kane mbetur Shtetit tone pasi Enveri implementoi Murtajen Bolshevike, pra autori Abdurahim Ashiku nuk i jep nje pergjigje adekuate pyetjes:

  A DO TE MBIJETONIN FABRIKAT GERDALLA TE ENVERIT PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT?

  kur:

  Ne te gjitha vendet e tjera ish-komuniste te Evropes Lindore apo te ish Kampit Socialist Sovjetik keto fabrika apo uzina gerdalla te socializmit sovjetik nuk i mbijetuan dot konkurences dhe falimentuan njera pas tjetres sapo u hap tregu i lire pas renies se Murit te Berlinit ne 1989. Pervec uzines se prodhimit Trabant ne Gjermanine Lindore qe ishte krenaria e prodhimit te automobileve te ish Kampit Socialist, intelektuali mund te shtoje me mijra fabrika dhe uzina te tjera komuniste qe paten fatin e “Trabantit”, si fabrikat “Tungsram” ne Hungari, fabrika me e madhe ne Evrope e kompjutereve “Pravec” ne Bullgari bashke me ndermarjet gjigande te prodhimit te konservave ne kete vend qe furnizonte gjithe KNER-in komunist me konserva dhe salce domatesh,

  HE MO BOLE SI MENDON TI SE DO TE MBIJETONTE FABRIKA E PESHKOPISE QE ISHTE NJE GERDALLE TEKONOLLOGJIKE E KOHES SE QEPES E ENVERIT?

  Nese ke deshire t’i biesh qemones me fyreje idiote per intelektualin vazhdo se nuk te pengon askush, sic e sheh as gazeta DITA nuk i censuron jashteqitjet e tua,

  por:

  Ne se nuk ke mendim per temen e debatit hap krahun dhe mbylle halen e halabakut qe vret njerez si “zogj pule” se qelb dynjane me eren e killerit enverist qe rrezaton ne kete forum.

  Reply to this comment
 15. kush eshte fajtori ? Brainwashing ?? May 25, 16:15

  Zoti artikullshkrues keni te drejte
  por ju nuk keni guximin te thoni “enigmen”

  .Pasi vdiq Ramiz Alia ambasadori Rajerson jep nje interviste nga Amerika ku thote frikshem;;;dhe me sinqeritet se :

  Ne 1991 i kerkova Ramizit qe te .kryeje dekomunistifikimin sic bene gjermanet pas 1945 me denazistifikimin..
  ,
  Qe eshte perversitet ky veprim I Rajersonit eshte e thjeshte te argumentohet sepse dhe vete Amerika + Anglia ka pergjegjesine nr 1

  qe na pruri Enverin ne pushtet …

  ka pergjegjesi se nuk qe ne gjendje te na I hiqte qafe ne peirudhen 1946-1956..

  Jo vetem kaq por ne periudhen 1960 -1995 nuk e ngacmuan me “diktatorin e tmerrshem por veten ne vitet 1989-1991 filluan te sulmojne Enverin e vdekur dhe Ramizin e mbaruar qe eshte veprim jo human..

  Aq me teper kur me Elez Biberaj dhe banden e tropojes me ‘Kriminelin Hero’ Azem Hajdari I vune zjarrin atij vendi..
  .
  OK…

  I hengrem kockat Enverit si kanibale dhe e rrafshuam ate vend ne nivelin zero sipas Gamor Pashkos..por kam nje pyetje nese ka ndonje njeri normal shqipfoles;;
  .
  PSE EURO-AMERIKANET
  nga periudha 1992-1997
  nuk investuan asnje kokerr leku
  per ringritjen e ekonomise
  por arriten deri atje sa ne 1997
  u zhduk shteti shqiptar
  dhe “u pushtuam” miqesisht” nga miqte.

  A duhet te ” respektoje’ akoma Euro-ameriken saliun e tyre qe hodhi gjasme “komunizmin ” qe ne fakt ishte dhe eshte nje genjeshter kriminale?

  Nese I nderuari Ashiku nuk ka kurajo te thote ku ishte ( eshte) sekreti I nivelit zero eshte me poshte:

  $$$$$$$

  THIRRJE TERRORISTE NGA “BABAI” I SALISERBIBERISHES 1992 (nga ylli xhabiri)

  Në mitingun e madh në përmbyllje të një greve të pakuptimtë me bllokime rrugësh të punëtorëve të Kombinatit Metalurgjik të Elbasanit (mars 1992), oratorët, përfshirë zotin ambasador Rajerson, flisnin për shkatërrime makinerish dhe repartesh, sepse ato ishin ndërtuar nga “komunistët”. (Rajersoni ishte Ambasadori i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipërinë pas – komuniste. Fliste shqip. Një shqipe të rëndë, Nuk dukej aspak si diplomat.).Ai shprehej duke klithur: Komunistët janë kafshë, qenër, gjarpërinj, tigra, gomerë, të pabesë, vrasës gjakftohtë, pa moral.
  a mund ti thote nje diplomat keto thirrje te cartura…si antikomunist psiqikisht I semure qe coi ne nivelin zero….pasi do na sillte Cekun e Bardhe ??
  ————————–
  THIRRJE TERRORISTE
  SE KOPILIT BERISHORRIT 2017
  (ne cadren e leshit)

  Doni luftë, luftë do të ketë. Shpojuani gomat e makinës, thyejuani xhamat, atyre që ju ndëshkojnë pa të drejtë. Kush luan me popullin t’i bëjë llogaritë mirë, se ndryshe vala popullore do t’i fshijë nga zyrat.
  Kjo është një lëvizje popullore pa kthim, nuk është një manifestim partiak. Populli nuk mund të durojë më. Durimit të popullit i ka ardhur fundi, edhe durimit tonë. . Për çdo padrejtësi goditini me grusht, koha kur populli trajtohet si dele po merr fund”, tha Basha.

  .
  Kur arrin vrasesi Lul Basha te kerkoje te “permbyse” me dhune nje sistem te ligjshem nen zgerdhimjen e Donaldlulit ( sot Kimit) te rradhes ky eshte me keq se fashizem dhe komunizem bashke eshte demokratizem…qe do te thote qe je i pushtuar si vend por nuk e merr vesh kush eshte pushtuesi as dhe kohen e pushtimit…..se ka mbaruar shplarja e trurit..Brainwashing

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim