DY LIRIKA TË ZGJEDHURA

July 15, 2017 11:31

DY LIRIKA TË ZGJEDHURA

1. Ku mbeti rinia ime?

Mbeti në një natë me hënë,
tek Ajo që bëra Nënë,
te një molle e te një ftua,
tek Ajo që bëra Grua…

Tek një këngë e tek një rimë,
tek një buzë-një psherëtimë,
tek dy gjinj-o prej floriri,
ku m’u robërua syri…

Te një shteg-ku ngjita malin,
te një ditë që linda djalin,
te një natë që zbraza kupën,
te një ditë që linda çupën…

As nuk shkoi-e as nuk mbeti,
as u tret si kripë deti,
kjo rini-rinia ime,
ai yll me vezullime…

Plot me bujari e fala,
në stacionet ku u ndala,
si dikur-mua njëherë,
tani ndrin njerëz të tjerë…

Tiranë, janar 2005

2. Ca rreze e pakëz vesë…

Nuk mbaj mend se kur kam lindur,
dhe s’e di se kur do vdes,
po fati s’më ka braktisur,
tutje Urës së Qabesë.

Nuk jetova-siç kanë thënë,
në një botë shkretëtirë,
u mundova që çdo ditë,
të bëja ndonjë të mirë.

Drejt dritës së mirësisë,
gjithnjë gjeja nga një shteg,
dhe pas detit të trazuar,
ajo më priste në breg.

I pasur s’u bëra kurrë,
nëpër pallate të ndritshme,
po pa kuje dhe pa lot,
hëngra bukën e përditshme.

Dhe tani në fund të rrugës,
jam i qetë si Perëndia,
erë e dashur-Erë e Jugës,
veson mbi këngët e mia.

Nuk mbaj mënd se kur kam lindur,
dhe s’e di se kur do vdes,
më mjaftojnë për të jetuar,
disa rreze-pakëz vesë.

Kush jeton kështu si unë,
asnjëherë s’ka për të humbur,
se ca rreze e pak vesë,
të bëjnë vërtet të lumtur…

12.12.2004

A. Duka

July 15, 2017 11:31
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim