Dy pikat që afruan Ramën me Bashën dhe çështja që prishi paktin

May 16, 2017 22:38

Dy pikat që afruan Ramën me Bashën dhe çështja që prishi paktin

“Panorama” zbardh detajet më të fundit të prishjesh se marrëveshjes mes opozitës dhe mazhorancës për t’i dhënë fund krizës politike.

Nga ana tjetër, kryeministri Rama ka pranuar edhe ai gjithashtu paketën, që të lëshojë disa ministri me aprovimin e opozitës.

 

Mirëpo, pika e nxehtë mbetet data e zgjedhjeve. Ndryshe nga paketa e parë, Rama tashmë nuk e negocion datën e zgjedhjeve.

 

Ai ngul këmbë që zgjedhjet do të zhvillohen më 18 qershor. Por kreu i PD-së, i cili ka hequr dorë nga qeveria teknike pa Ramën, kërkon shtyrjen e tyre deri në implementimin e plotë të numërimit elektronik dhe identifikimit biometrik të votuesve.

Sot në mbrëmje, kreu i PD-së njoftoi aleatët e tij se Rama nuk e negocion datën e zgjedhjeve dhe se negociatat dështojnë.

May 16, 2017 22:38
Komento

5 Komente

 1. ALBAN DEGA May 17, 05:23

  SINE QUA NON .

  Vetingu nje kusht i domosdoshem me konsensus ose me Referendum mbarepopullor njekohesisht me zgjedhjet e reja!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Cdo marreveshje, cdo negocim, cdo konsensus pa miratimin e Vetingut eshte antishqiptare, antiamerikane dhe antiperendimore. Pike !
  95 per qind e shqiptareve kudo ne Bote perkrahin Reformen jetike ne Drejtesi dhe Vetingun!
  100 per qind e deputeteve te Kuvendit te Republikes se Shqiperise miratuar me vote Reformen ne Drejtesi !
  95 per qind e Shqiptareve kudo ne Bote e duan SHBA-ne dhe BE-ne !
  Reforma ne Drejtesi pa Vetingun eshte si nje trup pa zemer, si nje kadaver pa shpirt !
  Askush nuk ka te drejte ligjore as njerezore te beje pazare as allishverishe me kete aspirate as vullnet te lire te nje populli te lire!
  Vetingu eshte nje kusht i panegociushem, i domosdoshem per cdo marreveshje, konsensus ose vendimarrje politike !
  Vox Populous Vox Deux !
  Zeri i Popullit ! Zeri i Zotit !
  Nese bisedimet nuk japin rezultat te shkohet ne Referendum mbarepopullor per miratimin e Vetingut njekohesisht me zgjedhjet e reja !
  Miratimi i Vetingut eshte kusht i domosdoshem, i pakundershtueshem, i panegociushem!
  Eshte kusht: SINE QUA NON .
  PIKE

  Reply to this comment
 2. fteri May 17, 05:49

  na hangëshë mu………..tin……L..B ,kur të mbaroshë kovën e parë aty në çadër lajmro të sjellim të dytën, dhe me radhë vazhdo pa pushim, dhe me 18 qërshor ha kovën e fundit dhe zhduku në Holandë futu kamarier …….

  Reply to this comment
 3. Fatmir Lohja May 17, 09:05

  Te vjen ndot se çfare pame e degjuam dje ,nga politikanet tane.Populli thote:” Stan me lepuj nuk behet.” Ndersa une do ta ndryshoja pak. “Shtet me kalamj shteti,nuk eshte bere e nuk mund te behet dot.”

  Reply to this comment
  • adriana May 17, 21:24

   FATMIR LOHJA .AKOMA SE KUPTONI JU LULUSHIN QE SE BASHKU ME SALEN E GRUPIN MAFIOZ DUAN TA HEQIN RAMEN TE CILIT JA DINE AFTESITE..JU DUHET TI NDANI KUSH ESHTE PER TA FUT NE STAN

   Reply to this comment
 4. PO,PO May 17, 20:52

  Mendoj se nuk eshte e sakte , te thuhet se nuk u arrit marreveshja me Lul Bashicin , sepse negociatori i vertete dhe kryetari real i PD-se , eshte bajraktari Berishovic.Kjo nuk perben sekret dhe as veshtiresi per te kuptuar . Luli eshte vetem megafon i Berishovicit te Beogradit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*