DY RILINDJET!

Arben Duka November 26, 2015 23:38

DY RILINDJET!

Abdyl prishe pasurinë,
një barrë flori,
s’e prishe për veten tënde,
po për Shqipëri!

Abdyl trete pasurinë,
një barrë flori,
këta tretën Shqipërinë,
bënë pasuri!

Vetëm ideali juaj,
ishte i pa njollë,
ndaj ai që vodhi emrin,
e kish tjerrur hollë!

Ai që ju vodhi emrin,
bëri prokopi,
se kur njerëzit e shikonin,
të mendonin Ty!

Se një emër kaq i ndritur,
e huton njeriun,
sa kur shihnin Gramoz Ruçin,
mendonin Samiun!

Këtu-Rilindjen e Parë,
që të gjithë e dinin,
ndaj kur shihnin Erion Braçen,
mendonin Naimin!

Në dymijë e trembëdhjetën,
s’kish më humbameno,
u dukej Arben Ahmetaj,
si Mihal Grameno!

Rama mirë e kish mësuar,
si mbahej kapistra,
shihej Lindita Nikolli,
si një Dora D’Istra!

E kish tjerrur fare hollë,
këtë herë Edvini,
të dukej Niko Peleshi,
tëpkë si Petro Nini!

U shit fare pa mundim,
për flori teneqja,
tamam si Kristoforidhi,
dukej Ilir Beqja!

Dihej Rilindja e Parë,
njihej ideali,
Koçon njerëzit ta mendonin,
si Smail Qemali!

Rama ishte i sigurtë,
se ja vlente harxhi,
kur mendohej Shkëlqim Cani,
porsi Veqilharxhi!

Rama kësaj here mirë,
e kish marrë nishanin,
sa të gjithë tek Çuçi shihnim,
Kristo Negovanin!

Saliun tamam me zemër,
e bëri Edvini,
si Çeçua në Mashkullorë,
dukej Paulini!

Rama grurin kish qëruar,
në miell s’kish hime,
të na dukej Cac Angjeli,
si një Spiro Dine!

Kështu Rilindja e Dytë,
i fitoi votimet,
tani po jini të ngeshëm,
bëni krahasimet!

Vetëm Rama i afrohet,
pak a shumë Abdylit,
për të tjerët bëni gati,
“Vajin e bylbylit!”

Mbetet Rilindja e Parë,
një dritë e pashuar,
me Rilindjen e tanishme,
s’duhet ngatërruar!

Arben Duka November 26, 2015 23:38
Komento

28 Komente

 1. askushi November 26, 23:42

  hahaha, bravo Duka!

  Reply to this comment
  • hajdari November 27, 15:54

   Edvin K. Rama Abdylit
   Aspak s’i afrohet
   Me tribunin e Rilindjes
   Dot nuk krahasohet

   Dhe i penes dhe i pushkes
   Ka qene i pari
   Edvin Rama fort ngjason
   Me nje rrote ..ari

   Reply to this comment
  • hhaaahaaaa November 27, 19:18

   Bravo Duka. Je i jashtezakonshem. Cdo dite nga nje xhevahir te bukur.

   Reply to this comment
 2. andrea November 27, 00:13

  Strofa e parafundit duhet ndryshuar, sepse eshte teper larg te vertetes: Abdyl Frasheri nuk i zgjodhi personalitet e Rilindjes se pare. Perkundrazi! Ishin ata qe perzgjodhen Abdylin si “komisar ” te Rilindjes. Ndersa Te Krahasuarit me Rilindasit e vertete, pra keta te Rames u perzgjodhen prej vet Rames. Dhe “Vaji i Bylbylit i kendohet “babait ” te tyre, jo “femijve “, sic konkludon me poshte poeti Duka.
  Pamvaresisht, kesaj strofe, te tjerat nota 9. Suksese!

  Reply to this comment
  • era November 28, 08:59

   edhe une me andrean jam

   Duka luan ping pong Ramen here e hedh dhe here e pret, s’po ja gjen vendin edhe vet.

   Reply to this comment
 3. Aliu November 27, 00:29

  Nuk ka fjele.

  Reply to this comment
 4. Duka dekreton RENIEN November 27, 00:35

  E ke zgjatur pak, Beno
  (per te futur tere Birone Politike brenda!)
  por strofat kryesore mbeten perla, forme dhe permbajtje,
  sic do thoshte drejtori im i librave ne shperndarje Apostol Duka
  dhe Sofo do miratonte mencurisht si per pune te rendesishme te perbrendshme!

  Arti eshte sfida, pushteti eshte vetevrasja.

  Reply to this comment
 5. Kris 1 November 27, 02:00

  Kryekapistera e shqiperise nga Abdyli ka marre qimet e b.””.. Dhe ka maskuar surratin.Per te tjerat ngjan Saliun.
  Vazhdo!

  Reply to this comment
 6. demo November 27, 02:51

  Ore qe ngjan me dike ky Rama ngjan!Me ngjan me ate personazhin e Kadarese,qe beri nje aeroplan prej druri,qe do ta terhiqnin mushkat.

  Reply to this comment
 7. style November 27, 04:36

  Faleminderit Arben Duka per keto vargje se ngjajne si perla te lidhura bashke i lexoj sa here me dalin perpara,mjere vendi per keta funderina qe kemi ne krye

  Po si more u katandisem keshtu
  Qeverine e drejton nje Hu
  Po kaq te humbur jemi ne shqipetaret
  qe te na drejtojne druvaret

  gjithe kodoshet ,gjithe rrufianet
  gjithe llumi i kazanit
  ngrehuni te gjithe o shqipetare
  parlamentit i vini zjarre

  E filluam keq demokracine
  me korrupsion Saline
  e besuam doktorin
  ate fytyre horrin

  e shkateroi shqiperine
  i mori gjithe pasurine
  Ai eshte i pari qe do vrare
  dhe pastaj te gjithe me radhe

  me dhembin syte kur e shoh ate qen
  akoma flet ne parlament
  jep keshilla doktor horri
  serbi qe gjithe parate i mori

  keta jane te tere njelloje
  plumbin e duan ne goje
  mjere ne per qeverine
  halli e ka zene Shqiperine

  Reply to this comment
 8. Call of Duty November 27, 04:49

  Të lumtë pena e ndritur o poet.

  Reply to this comment
 9. Patriote November 27, 04:52

  Ska asnje krahasim me Rilindjen Kombetare Shqiptare kjo ” rilindje e sajuar ” e PS alla Edi Rama , kjo u duk qe ne ndryshimin qe i beri ngjyres Se flamurit te PS , ne ngjyre mavi
  Po , Edi Rama , nuk vinte ne pushtet kurre , as do e merrte kurre kreun e PS- se , sikur te ishte vendosur ne Shqiperi, demokracia e vertete! Per kete duhet t’ i ngreje nje monument , Sali Berishes , antishqiptarit qe i beri shqiptaret te arratisen neper bote, duke ja u ngrire ne buze buzeqeshjen , duke ja u vrare shpresen dhe duke veshur nenat shqiptare me te zeza !
  Te luash me termat historike kombetare , je ose ne krize identiteti , ose nuk ke nje program te qarte politik per te ardhur ne pushtet e per te qene i besushem nga masat e popullit !
  Prandaj Arben Duka ne nje gje ka te drejte , kur thote qe Rilindasit e medhenj , shkrine pasurine e tyre per Ceshtjen Kombetare, kurse Batakcinjte e sotem te politikes , nga te dy krahet , ( te majte e te djathte ) kane shitur shpirtin tek djalli per tu pasuruar !!!
  Pastaj per te tjerat, kushtet kur punuan e jetuan Rilindasit , ishin vendimtare per egzistencen e kombit tone , gje qe i beri ata te ishin te pavdekshem e te paharruar per historine e kombit tone ndersa keta te sotmit do kujtohen per poshtersite , zenkat e tenderat per tu pasuruar !!

  Reply to this comment
 10. Kariz Matik November 27, 07:03

  Po si s’na thurre dhe ca vargje dhe per “fushat e gjera plot lule dhe bregoret bukuroshe” te SURELIT dhe VICIDOLIT, o Naimi i Ripjerdhjes. Ah po s’ke faj ti Naim djali, jo. Fajin e ka bunkartizimi i katundeve dhe kullezimi i bjeshkeve.

  Strofa e parafundit


  Vetëm Rama i afrohet,
  pak a shume Dylit,
  Ta kam llafin per karrocen, or Duk
  e jo per Ate qe i bie ashi qari Qylit.

  Reply to this comment
 11. luli November 27, 07:43

  BEJTEXHIU I OBORRIT TE NALTGJATESISE SE TIJ RAMES KA FILLUAR TE JETE I HIDHUR ME RLINDJEN. KJO NUK NDRYSHON GJE ATA E PERDOREN OSE ME MIRE U VETEOFRUA TE PERDOREJ PER TE MARRE PUSHTETIN DHE TANI QE E KANE PO BEJNE CA PARA PR TI PASUR NE DITE TE KEQIA SI DHE TE TJERET PARA TYRE.
  DO BEJE MIRE PER MUA ZOTI DUKA TE MOS ZERI NE GOJE RILINDASIT E VERTETE
  QE QENE VERTET IDEALISTE SE I NDYN!!

  Reply to this comment
 12. Mark uk November 27, 07:59

  Eshte hera e pare qe po me pelqen poezia e Dukes.

  Reply to this comment
 13. demo November 27, 08:30

  E gjeta!Ngjan me Dino Cicon!

  Reply to this comment
  • feliks November 27, 13:16

   Mos, demo, se te degjoi Reiz Ciço dhe te mori ne telefon te kerkosh falje. Bile te merr direkt menjehere dhe njofton dhe Saliun ne Tirane dhe Vokshin ne Kolumbi.
   Megjithate duhet thene qe Duka ka talent e fantazi, por jo vetem: edhe zjen si shume shqiptare qe s’kane se ç’te bejne dhe vetem shkruajne. Mos i kundershto te keqes me force, ky eshte parimi.

   Reply to this comment
 14. ido November 27, 08:43

  z duka vazhdo te shkruash perdite se pas 1 muaj krejt qeverine e ke lajthit

  Reply to this comment
 15. Lleshi November 27, 09:51

  Rama nuk eshte si Andyli
  O Arben Duka
  Por eshte mashtruesi rradhes
  Kopuk mbi kopuka

  Eshte ortak i pabesise
  Vete mostres Sali
  Se Andyli luftoi vete
  Per nje Shqiperi

  Keta mostra e paten
  Te ngritur ne kembe
  Por e mjeruan dhe e zhvaten
  Ne goje s’i lane dhembe

  Reply to this comment
  • Kariz Matik November 27, 15:42

   Si Duka per nder, or mik
   e thurke dhe ti, poezine,
   Vec nje gje juve u ndan,
   baza, mbi vertetesine.

   Arbenit kjo ripjerdhja,
   syte ia ka verbuar,
   Dyla te gjithe i duken,
   kokzbathur, e te paruar.

   Ndaj me ty mendimin,
   te njejte, sigurisht,
   Se te dyja “njeshat”,
   kane te njejtin bisht. 🙂

   Reply to this comment
 16. padrino November 27, 13:35

  Edvini, kopuk si sali-helli, ose me i keq me mosveprimin e tij, per te vene para drejtesise, ata qe cuan vendin drejt humneres.piktori megalloman me teorite e tij, shume zhurme per asgje.

  Reply to this comment
 17. Iliri tjeter November 27, 13:36

  Ne se bejtexhiu arin dhe thote se :
  Vetem Rama i afrohet /
  Pak a shume Abdylit /
  Per te tjeret beni gati /
  ” Vaji i Bylbylit./
  atehere ne kuptojme dy gjera 1.) Bejtexhiu ka frike nga Rama dhe qellimisht e ndan nga pjesa tjeter e kabinetit ministrir 2.) Largohet nga e verteta. Largohet nga e verteta sepse Rama ka mare me shume se sa ministrat. E di bejtexhiu keshtjellen e Rames ne Surrel? Me cfar lekesh e ndertoi ai qe kishte deklaruar tre mije euro kursime? Me cfar lekesh ble kostume e gravata qe i ndron jo vetem cdo fit por dhe dy e me shume here ne dite? Po raportin e OSBE ku flutet se Rama ka 200 milion euro pasuri, a e di bejtexhiu frikacak?

  Reply to this comment
 18. E po kjo pune! November 27, 14:23

  ata bere vepra pa u quajten rilindas ndersa llumi i politikes (se jane te gjithe njelloj) vetpagezohen pa u thene njeri puna e mbare dhe kur themi puna e mbare, hapi i pari i shtetit ligjor eshte drejtesia per peshqit e politikes. Edhe mbrojtjes me antienverizmin i doli boja se keta jane ku e ku me Enverin qe i nderoi rilindasit dhe beri ca gjera per kete shtet.

  Reply to this comment
 19. Kusaxhe November 27, 14:47

  E bukur , bravo

  Reply to this comment
 20. era November 28, 09:02

  Gazeta Dita me rastin e festave e ka hequr “traun” e doganes” a nuk jeni duke shkruar pak si shpesh”?
  Bravo dita sikur te kishim feste per dite to i ritej dita Dites.

  Reply to this comment
 21. N.V. November 28, 12:32

  Krahasimi çalon, i nderuar Duka…
  Keto vargje kenaqin vetem S a l i z i n j t…
  Te na jepje nje alternative tjeter , me te mire, do ta pershendesja…!
  Ne shqiptaret duam te pakten 50 vjet te largohemi nga glorifikimi 1-shit…!
  Eshte tjeter sistem, o A r b e n …!
  Ketu ku jam prej 25 vjetesh nuk shoh te merret Media me Kryeministrin, sic merret ne Shqiperi!…

  Reply to this comment
 22. ganiu November 28, 13:08

  As Rama nuk i afrohet Abdylit, përndryshe duhet rishkruar biografia e frashëlliut.

  Reply to this comment
 23. shqipe November 28, 14:59

  Komente,si shkarpa te thata,por, qe s’marrin flake, pa pranin, e mikeshes time,shkrepse… Love gjalmezeza……” Neper vap’, aman- aman,opo, neper vap…”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*