Foto e rrallë e dy shqiptarëve të mençur

February 1, 2019 00:59

Foto e rrallë e dy shqiptarëve të mençur

Të veshur të dy me pallto, kapele në kokë, dhe një bastun në dorë Eqrem Çabej dhe Lasgush Poradeci duken kaq elegantë ndërsa shëtisin në një park, në Graz të Austrisë.

Ata kanë qenë të dy studentë në Graz.

Ekzistojnë dhjetëra letërkëmbime që kanë shkëmbyer me njeri-tjetrin mbi magjinë e poezisë, apo Shqipërinë.

Herë pas here, vajza e Lasgushit, Maria bën publike detaje interesante nga jeta e poetit.

Pak kohë më parë Maria tregoi një episod, teksa dy personazhet e njohur të letrave shqipe ndodheshin në një lokal, rrëfyer nga babi i saj.

Ishim të dy me Eqremin në Graz (Austri). Ishim të dy studentë (vitet 1925-1926). Kishim gjetur për të ngrënë darkë një restorant të vogël, por shumë të mirë familjar. Në kuzhinë ishte gruaja, në banak ishte burri dhe vajza e tyre ishte kameriere. Na pëlqente shumë ushqimi aty.

Një natë, po hanim si zakonisht dhe po bisedonim. Lokali ishte plot dhe të gjithë hanin dhe nuk ndiheshin. Ne, na kishte tërhequr aq shumë biseda sa nuk e kishim vënë re që po flisnim me zë të lartë. Po flisnim shqip. Dhe herë pas here aprovonim njeri-tjetrin duke thënë “po po” (ata që dinë gjermanisht do ta kuptojnë). E vumë re që klientët na shikonin si të habitur. Po ne, vazhdonim të flisnim me zë të lartë.

I zoti i lokalit (burri, që rrinte në banak), na u afrua e me zë të ulët dhe me shumë sjellje na tha që duhet ta ulnim zërin sepse po shqetësonim të tjerët që ishin duke ngrënë. Ne, nuk e konsideruam vërejtjen e tij dhe vazhduam duke folur me zë të lartë. Ata, klientët, dalëngadalë filluan të paguajë dhe e boshatisën lokalin duke na lënë vetëm. U turpëruam shumë dhe nuk shkelëm më kurrë në atë lokal”.

e.r./dita

February 1, 2019 00:59
Komento

22 Komente

 1. keshtu ndodh March 5, 15:19

  Do kene qene pozite – opozite, si kjo e jona ne vitet me te lumtura te demokracise berishjane.

  Reply to this comment
 2. demo March 5, 15:50

  Aty ku turmat shkulen statujen prej bronxi te Diktatorit sharlatan,vendosni STATUJEN E KETYRE DY BURRAVE GJENIALE TE FISNIKERISE SHQIPTARE.Ata nuk do t`u zhgenjejne kurre.Ne diplomat e tyre keni per te gjetur vleresimet me te larta.Ata jane amaneti i vertete i Rilindjes Kombetare.Eqrem Cabej eshte amaneti i Bajo Topullit(jo enver hoxha),Lasgush Poradeci eshte amaneti i Asdrenit.Eqrem Cabej shkoi te studioje ne Austri me bursen e Bashkise se Gjirokastres.Lasgush Poradeci shkoi te studioje ne te njejtin vend me bursen e Fan Nolit.Tek keta te dy nuk do te gjeni lidhje te fshehta me zyrat e spiunimit,me fashizmin,me komunizmin.Nuk do te gjeni kontrabandiste,horra hotelesh,cuna bejleresh,shoqerues prostitutash,”profesore” me ore,qe e marrin rrogen nga Ministria Brendeshme;as revolucionare teatrale,qe sugjestjonojne turmat,per t`i mbyllur si bagetite ne stalle.Keta te dy jane shqiptare te kulluar qe ngriten themelet e shendosha te kultures kombetare.Keta te dy jane Alltun flori,sado t`i gervishesh me teper shkelqejne;kurse ai tjetri eshte para kallp;pak ta gervishesh nxin llumi i mashtruesit,tapes se topit,sharlatanit,shitesi atdheut,besepreri,spiuni i shokeve,AKTORI I TURMAVE PA TRU.

  Reply to this comment
  • Rilindja qe nuk lindi dot March 5, 21:57

   Demo, kur flasim per themele te “kultures kombetare”, duke perjashtuar faktorin “Enver-Parti”, i bie qe kjo kultura kombetare te jete ndertuar, mbi themelet qe hodhen keta dy kollose, ose gjate kohes te Ahmet Al Zogollit, ose gjate qeverimit te Sali Al Behrish. Mund te na e percaktosh me qarte objektin final te ligjerimit tuaj?

   Reply to this comment
  • Niko Shpiragu March 6, 07:26

   Do me thene se ju e aprovoni dhe e ngrini ne qiell kete sjellje prej halldupesh te ketyre dyve. Po ata vet po e kritikojne ate. Ju per kete po na thoni ne se ata jane te medhenj dhe ne ata duhet ti ndjekim se nuk paskemi patur te tjere vec atyre. Po po flasim per nje sjellje jo dinjitoze te tyre qe i largoi te tjeret nga restoranti. Te pakten per kete rast quaje turp per Shqiperine dhe gjej ndonje rast tjeter te na i serviresh keta deli djem si patrioter dhe intelektuale te medhenj. Keta dhe shume si keta i vijne tek fundi i kembes atij qe i ze emrin ti. Keta ishin rrompallo para tij o idiot. Po ta ishte per Lasgushin, ai vetem te shkruante ndonje varg per liqenin dinte dhe tu lepoiej te tjereve per te futur ne pune femijet e tij. Ai tjetri, per hir te realitetit ishte shkencetar, por vetem kaq dhe asgje tjeter. Vendit tone te roberuar dhe te pushtuar nga cizmja e huaj i duheshin djem te tjere, jo si keta qe vetem dinin te shikonion hallin e tyre. duheshin ata qe sakrifikuan per lirine dhe per ndertimin e vendit dhe jo ata qe shkruanin ndonje fjale per liqenin. Me njerez te tille ne akoma do te ishim nen ciuzmen e huaj. Ti i lavderon ata jo se pe ndonje fakt ketu, por se urren ata qe e cliruan kete vend. Ti i urren ata se je pasardhes i kolaboracionisteve, kelysh i tyre. Ti nuk mund te na tregosh ne se kush eshte me i miri dhe kush me i keqi, sepse ne shkojme pas atyre qe sakrifikuan dhe luftuan per ne dhe jo pas ndonjerit qe shkruante ndonje varg per kroin ose liqenin.

   Reply to this comment
 3. pfff...! March 5, 16:02

  Jo vetem zeri i larte ,
  ka terhequr vemendjen e dy Figurave te shquara
  qe kann studjuar ne Graz Aus.
  por edhe togfjaleshi “po´po ” qe ne gjuhen Gjermane
  nenkupton mjerishte Te Pasmet e njeriut .

  Reply to this comment
 4. Pellazgos March 6, 00:32

  Pozite -opozite ka qene ne kohen e Osmaneve qe as martoheshin,urreheshin me shume se komunistet me ballistet.
  Nje gje beri Enveri te mire qe zhduku nga themelet urrejtjen qe sjellin fete,se perfaqesojne semundje te ndryshme i jorance.
  Por e rendesishme me keta te dy,njeri eshte me Psevdho onoma dhe tjetri vendalli ne nje vend myslimane,sic tha edhe Bushi.
  Lasgush?
  Emri i Tij ishte Llazar Sotir Gusho,apo Migjeni Millosh Gjergj Nikolla,apo Asdreni Aleksandros Stavro Drenova.
  Ishte jete e veshtire kush nuk ishte myslimane ne Pashalleqe zoterrinj,prandaj ky vend eshte i nemur,nuk duam njeri tjetrin.
  Ilyr Meta kur qe ne Turqi visite i tha kryeministrit turk qe babai im na fliste me dashuri per Turqine,kete e thote Dervishi,ambasador ne turqi.
  Edhe emrin do ja kishin vene Novruz por sic thame Komunizmi beri eche nje dicka te mire.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 1, 15:36

   o pellë o të shkërdhefsha robt
   përse i ke lënë pa “s”në fund të tërë këra të krishterë??
   ata janë grek safi,sipas idiotësisë tënde!!
   Llazaros Sotiris Gushos,apo Migjeni Milloshis Gjergjis Nikollas,apo Asdreni Aleksandros Stavros Drenovas.
   kështu duhen shkruar o shqiptar i bastardizuar në gërk!!

   Reply to this comment
 5. demo March 6, 01:16

  O te dhjefsha sali malokun! Po te ishte Zogu ne pushtet,Saliut do ti binte radha te shkonte deri ne pazar te Gjakoves.Do te ishte i lumtur ne kullen e tij dhe shume shume do te grindej me djemte e xhaxhallareve,kush e ka tufen e dhive me te madhe.Ne malsi te Gjakoves dere e pare jane Mulosmant.Enveri nxorri llumin ne siperfaqe.

  Reply to this comment
 6. demo March 6, 07:05

  Qe te gjykosh Zogun si drejtues shteti,duhet ta dergosh mendjen tende ne 1924.Gjithe sa kishte ne dispozicion ishte nje popull i sakatosur nga luftrat ballkanike dhe lufta boterore,nje ekonomi parafeudale e rendit fisnor.Qytetet shqiptare ishin kuvli njera mbi tjetren,pa lene nje rrugice sa te kaloje karroca.Nje natyre e virgjer si bukuria qe vret e Migjenit.E vetmja rruge funksionale,qe e lidhte me Stambollin,ishte rruga e karvaneve 2000 vjecare Egnatia,qe e ndertuan romaket. ZOGU ISHTE NJE NJOHES I MREKULLUESHEM I POPULLIT TE TIJ,.Nuk mori dalldine me investime gjigande te panevojshme dhe falimentuese per ekonomine TIP METALURGJIA ZEZE.Ndertoi pak e sak.Te gjitha rruget qe ndertoi Zogu exsistojne dhe vazhdojne te shfrytezohen,sepse jane mjaft rracionale.Ura mbi Mat.Ura Mifolit,Ura Bunes,rrjeti kryesor i rrugeve te cilat pushteti diktatorial,ashtu si i gjeti ashtu i la.Zogu ndertoi nje kryeqytet Model me PLAN NDERTIMOR DHE PRESPEKTIV,me ndertesa klasike dhe Vila komode te denja per nje kryqytet Evropian..As Sot nuk egziston nje plan ndertimi dhe zhvillimi per Tiranen,pale per qytetet e tjere.Ndertohet kuturu.ME parimin,sajo vend e futu;,nje Skandal ndertimor.Zogu PATI RREGULL NE HAPAT E TIJ TE NGADALTE,POR TE SIGURTE.
  Zogu ishte bir i Natyres.Nuk thau keneta,nuk devijoi lumenj,nuk ndertoi prita,nuk shperbleu zaptuesit e fushave dhe kenetave,por nga ana tjeter,nuk lejoi c`pyllezime,rrafshime.Ato pak puse nafte qe ndertoi Koncessionari AIPA,nuk ju dogj nje pus,sikur nje pus.Enver Hoxha me shume e dogji naften dhe gazin shqiptar,me keq se Sadami ne Kuvajt.As ne kulture dhe arsim Zogu nuk mori dalldine,ta coje shkollen ne cdo fshat,Te hape shkolla dhe Universitete kuturu.Kush donte te studionte duhej te sakrifikonte.Kush mbaronte nje shkolle te mesme ishte nje kuader i kualifikuar dhe Zogu i siguronte nje vend pune por edhe nje rroge serioze.Nje mesues me shkolle te mesme sapo dilte nga bangat e shkolles merrte 6 napolona flori ne muaj,qe i pergjigjej nje rroge prej 1500 Euro me kursin e sotem.,kurse nje profesor i shkolles se mesme me diplome te universiteteve Evropiane,merrte 12 napolona flori ne muaj.Gjyshi im qe sherbente prane kolonelit Hill ne organizimin e xhandarmerise shqiptare,merrte 18 nopolona flori ne muaj,qe i pergjigjet vleres prej 4500 Euro ne muaj.Zogu nuk i detyronte shtetasit te shkolloheshin me zor.Shkollimi beshte sakrifice e familjes DHE DHUNTI E INDIVIDIT. Bursat e Zogut ishin me kritere te rrepta dhe te pakta.I vetmi person qe ju shmang ketyre kritereve dhe perfitoi burse te pamerituar ISHTE ENVER HOXHA,.Si e qysh hyri pa bilete ne sportel Enver Hoxha kete e spjegon Intelektuali..Natyra e ka percaktuar kriterin e cilesise dhe nuk ja ka lene njeriut ta percaktoje.Kriteri i kalueshmerise 100% i shkolles enveriste eshte antinatyror dhe sjell pasojat qe kemi sot,;me shume hajdute drejtues,se profesioniste drejtues.Kriteri Natyror i cilesise eshte cuditerisht i percaktuar dhe statistikat praktike dhe shkencore perputhen ne kete pike.

  Reply to this comment
 7. Demo intelektuali March 6, 18:06

  O demo xhafer deve titoisti

  Shume cudi, ti simpatizon titon dhe xhafer deven , figura qe perjashtojne deri ne extrem njeri tjetrin, dhe urren Enver Hoxhen.

  Shume cudi, hem????

  Nga vjen ti, nga UDB ja???
  Hem cudi cudi.

  Te gjithe Jane Patriot dhe mbushnin xhepat Plot dhe populli ishte barkethate e analfabet.

  Ore Po je ne Metro mo, e kishim fjalen ne lasgushi e cabej dhe na dole ne zog sifiliz kurvari.

  Ah demo Demi, black bull, je vetem bull shit apo ndryshe ne shqiperi bajge

  Reply to this comment
 8. peoples March 6, 19:57

  Xhafer Deva kosovar.Krimet me te shemtuara i kane bere kosovaret.Me se shumti te fier dhe ne zonen e ulet perndimore.

  Reply to this comment
 9. Liceu francez March 6, 20:13

  O demo Po ti ne cfare shkolle mesove shkrimi e kendim?
  Ne ate te cubrillovic /zogollic / rankovic / cetnik / xhaferdevist / kocixoxist

  Na marrsh te keqen e shkolles qe kemi bere ne ne vitet 65-90.
  Se punojme te nderuar ne ne Europe, si inxhinjere.

  Dhe ti shko e lexo librat e cubrillovicit nese te ka mbetur akoma ndonje gje palexuar, He plako. Se deva e zogu skishin Kohe me shkrujt librat, ishin shume te zene

  I referohesh intelektualit, oh sa kam qesh:-)
  Po ai eshte gjys i cmendur more, ai eshte kastriotdervishovici / urinbutkovici.

  Beni nje duet te dy bashke e merrjani ashtu vence, cfry ti e cfry ai dhe pastaj prape nga e Para cfry ai e cfry ti

  Reply to this comment
 10. WWII March 6, 20:14

  O demo Po ti ne cfare shkolle mesove shkrimi e kendim?
  Ne ate te cubrillovic /zogollic / rankovic / cetnik / xhaferdevist / kocixoxist

  Na marrsh te keqen e shkolles qe kemi bere ne ne vitet 65-90.
  Se punojme te nderuar ne ne Europe, si inxhinjere.

  Dhe ti shko e lexo librat e cubrillovicit nese te ka mbetur akoma ndonje gje palexuar, He plako. Se deva e zogu skishin Kohe me shkrujt librat, ishin shume te zene

  I referohesh intelektualit, oh sa kam qesh:-)
  Po ai eshte gjys i cmendur more, ai eshte kastriotdervishovici / urinbutkovici.

  Beni nje duet te dy bashke e merrjani ashtu vence, cfry ti e cfry ai dhe pastaj prape nga e Para cfry ai e cfry ti

  Reply to this comment
 11. Lisi February 1, 11:59

  “ Foto e rrallë e dy shqipëtarëve të mençur “”
  na thotë gazeta !
  Po , të vërtetën thotë gazeta .
  Por , ka edhe një të vërtetë tjetër :
  “ Foto e rrallë e dy shqipëtarëve indiferentë “
  Me se merreshin këta kur vendi ishte i pushtuar , apo vetëm shërbenin si përkthyes të pushtuesve ?!
  Përulem deri në tokë me respekt , para intelektualëve antifashistë që u bashkuan me ne vegjëlinë :
  Qemal Stafa , Sejfulla Maleshova , Omer Nishani , Nako Spiru , Mynir Xhindi , Haki Stermilli , Hasan Reçi , Shefqet Beja , Enver Sazani , Riza Dani , Kostandin Boshnjaku …….( i lutem lexuesit të shtojë ata që njeh ai ) !
  Në kaosin , vecanërisht moral , ku ndodhet sot vendi e kur peshku është qelbur nga koka , s’duhet çuditur për çoroditjen e shoqërisë . Më i degjeneruari politikisht dhe moralisht , është Edvin K/Ministri !

  Reply to this comment
 12. MH February 1, 17:17

  Kapota qe mbajne veshur paskesh kene e modes.
  Aty,ne plane te parer,nga 6 njerez 4 kapotat njisoj.Ndersa Lasgushi me Çabejn paraqiten si konviktor per nga veshmbathja nga koka deri tek kembet.
  Kuriozitet: Universiteti qe asht diplomue i ndjeri Çabej konfiguron ne listen e historikut te shkolles.Si nder studentet ma te sukseseshem.”Nderi” Shkolles.

  Reply to this comment
 13. lisi February 1, 19:39

  Ky lasgushi si shume u mundua ta hedh shurren perpjete por sic i thone u mbars mali e polli nje mi qesharak.

  Reply to this comment
  • Pisha Flamur February 1, 20:53

   shurra e Lasgushit hedhur mbas mali
   i ra ne qylaf gjyshit tend
   dhe miu u lag duke thene :

   “Shyqyr qe ra pak shi , e lava koken”

   Reply to this comment
  • Lisi February 1, 20:55

   Ky lisi , që bën vrejtjen për Lasgushin , është një zagar që do të çvlerësojë komentet e mia. Lisi jam unë . Kërkoj ndihmën e moderatorit ;
   Sos !

   Reply to this comment
   • Kufoma Komuniste qelb akoma February 1, 23:11

    Lisi ,
    ky “lisi” qe te ka vjedhur ty Nicknamen

    e di ti se kush eshte ?

    Eshte i pafytyri is,ail Kadare !

    Shpirtmuti e cmireziu komuniste ,qe gjate gjithe jetes sa ishte gjalle Lasgushi i Madhe ,
    e sulmuan bashke me ate kermen ne grope qe iku ,
    duke i hequr edhe Pesnionin .

    Ky eshte karaputana komuniste IK

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*