Dygjuhësi apo shqipja dytësore?

July 31, 2019 20:33

Dygjuhësi apo shqipja dytësore?

Sipas aktivistëve të Lëvizjes Besa në Maqedoninë e Veriut, por jo vetëm, gjuha shqipe dhe vetë ligji për përdorimin e dy gjuhëve në këtë shtet nuk respektohet siç duhet nga ana e institucioneve.

Sipas mediave fqinje, pas denoncimeve dhe reagimeve të shumta, aktivistë nga rradhët e Lëvizjes Besa i kanë dorëzuar, këtë të mërkurë, Ministrisë së Financave një pllakë me mbishkrimin në gjuhën shqipe, një ministri që drejtohet nga kryeministri Zoran Zaev.

Aktivistët thanë: “Ligjin për përdorimin e gjuhëve nuk e respektojnë edhe shumë institucione të tjera, mirëpo këtë aksion e filluam pikërisht nga kjo ministri pasi që i ngarkuar me punën e kësaj ministrie është pikërisht kryeministri Zoran Zaev ndërsa zëvendës ministrja është nga radhët e BDI-së e cila ashtu si edhe partia e saj, si duket më shumë janë të preokupuar me problemet brenda partiake dhe jo me respektimin dhe implementimin e ligjeve që ka”.

Pas reagimeve, Ministria e Fianacave e Maqedonisë së Veriut deklaroi se tabelat me mbishkrimet në shqip do vendosen brenda javës së ardhshme.

e.ll./dita

July 31, 2019 20:33
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim